AVOND- OPENING Ereprijs voor kaasafdeling Van Dam Super Deelnemers Sint Nicolaas sleutel aktie 1983 Meningen van lezers 'De Klassieken' financieel voor iedereen bereikbaar Druk weekeinde voor vogelliefhebbers in Soest JOflOfïM LIEFHEBBERS VAN KLASSIEK OPGELET!!! WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 9 /oorzet- ok mm en r*m. 30 r u op LAS Soest-Zuid omgeving" Smitshof omgeving 't Hart Honsbergen Van Weedestraat omgeving SINT NICOLAAS SLEUTEL AKTIE'83 's Avonds winkelen is gezellig winkelen Dinsdag 29 NOVEMBER van 19.oo tot 21.oo uur Woensdag 30 NOVEMBER van 19.oo tot21.oo uur Donderdag 1 DECEMBER van 19.oo tot 21 oo uur Vrijdag 2 DECEMBER van 19.oo tot 21.oo uur Portefeuille gestolen Radio-cassetterecorder gestolen 'Ayez pitié de mon pauvre peuple' U HEEFT NU DE KANS EEN PRACHTIGE COLLECTIE OP TE BOUWEN De bekendste Klassieke werken uitgevoerd door de beste solisten en orkesten nu binnen ieders bereik. Iedere maand ontvangt u twee platen of musicasettes. Normaal kost dat f 60,- O Q 90 u betaalt echter maarf «7 De fraaje opbergcassettes krijgt u GRATIS. BESTELLEN OF MEER WETEN?? LI kunt terecht bij uw Klassieke Speciaalzaak Èi Plezierig platennieuws Boom omver: door gereden GLAS- 5 buis- greep ent ng toriaal, latle, Bloemisterij Scholten Middelwijkstraat 28 Banketbakkerijk Dogterom Torenstraat 6 Kave doe-het-zelf Veldweg 4 Bakkerij Van Brummelen Kerkstraat 13 Mikimo kinderkleding Kerkstraat 7 Pieter Bor's kaashuis Kerkstraat 40 Bakkerij Van Brummelen Ossendamweg 24 Sporthuis Eb Kareisen Soesterbergsestraat 3 Sigarenmagazijn Meijering Soesterbergsestraat 11 Banketbakkerij De Meij Soesterbergsestraat 41 Adama herenmode/Frank Soesterbergsestraat 51 Boekhandel v.d. Ven Soesterbergsestraat 53 Drogisterij -parfumerie Van Amerongen Soesterbergsestraat 55 Van Oosten fotografie Soesterbergsestraat 57 Slagerij v.d. Salm Soesterbergsestraat 12 De kaasspecialist Robberse Soesterbergsestraat 22a Juwelier-horloger v.d. Weerd Soesterbergsestraat 26 Ijzerwaren Hooijer Soesterbergsestraat 30 Modehuis Maison Borgts Soesterbergsestraat 32a Brandsma Behang - verf Soesterbergsestraat 52 Attent levensmiddelen Birkstraat 91 Bakkerij Faas Birkstraat 93 Foto - optiek Van Essen Birkstraat 2 Klemmeubelen Van Woerkom Birkstraat 50 Rijwielen - tabak Jac. de Bruin Gallenkamp Pelsweg 1 Het lederhuis Fugers Torenstraat 23 Audio radio-t.v. Kerkstraat 3 Wijnands woonmode Soesterbergsestraat 37 Huishoudelijke artikelen Nilsson Soesterbergsestraat 39 Slijterij en wijnhandel V.d. Linden Soesterbergsestraat 49 Centramarkt V.d. Graaf Soesterbergsestraat 4 Rijwielen - motoren Nijhuis I Nieuweweg 97 Bloemisterij Van Oest Eigendomweg 80 Spruijt doe-het-zelf Nieuweweg 60 Jadi's mode Nieuweweg 60a Electro techn. bedrijf Ter Horst Nieuweweg 99 Slagerij Bakker Smitshof 18 Supermarkt Enkabe Kerver Smitshof 20 Huish. art.§speelgoed V.d. Broek j Smitshof 10 Rijwielhandel taxi Klomp Koninginnelaan 4 Jan de Vries aannemer/openhaarden i Koninginnelaan 84 De Gulle lach/Video 2000 Koninginnelaan 9 j Tolboom - textiel Koninginnelaan 16 Drogisterij De Pil Koninginnelaan 44 Drogisterij At Breij Koninginnelaan 6 Drankenhandel Ben Rademaker Laanstraat 44a Woninginrichting De Rond Laanstraat 37 Tabakswaren Botzenhardt Nieuwstraat 16 Groente en fruithandel 't Hart Nieuwstraat 13 Wolfsen doe-het-zelf Nijverheidsweg 6 Supermarkt Van Dam Honsbergen - Wiardi Beckmanstraat. 491 Banketbakkerij Oudwater Nieuwerhoekplein 8 Davo ijzerwaren modelbouw Weteringpad 1 Rijwielen fa. H. Grift Zn. Beckeringhstraat 36 Ijzerwaren fa. Gielen Van Weedestraat 9a Kadoshop De Stadhouder Van Weedestraat 60 Electro techn. inst. buro J. Bosboom Steenhoffstraat 16 Sigarenmagazijn Akkerman Steenhoffstraat 62 Homee Spiershop Steenhoffstraat 66 Kantoorboekhandel V.d. Ven Steenhoffstraat 13 Slijterij en wijnhandel Brouwer Steenhoffstraat 64 Verlichting Binnen en Buiten F.C. Kuyperstraat 24 Guco radio-t.v. Van Weedestraat 43 Middelman Mode Van Weedestraat 11 Brilcentrum Nota Van Weedestraat 17a Drank en wijnhandel Curio Cave Van Weedestraat 33b Joh. Mets delicatessen Van Weedestraat 90 Kantoorboekhandel Immerzeel Van Weedestraat 7 Nic. van Dam schoenen sportart. Van Weedestraat 16 Sig. magazijn Pieneman Van Weedestraat 9d Juwelier - horloger Colitico Van Weedestraat 9b Antiek Privé C. van Oevelen Van Weedestraat llb Foto Swager Van Weedestraat 17 De Ster Mode Van Weedestraat 5 Blokker huish. art./speelgoed Van Weedestraat 20 Schoenen - lederwaren Van Dorresteijn Van Weedestraat 44 3 Suises handwerken - wol Van Weedestraat 49 Tiffany kadoshop Verweij Van Weedestraat 52 Rijwielen motoren Z. J. van Homoet Van Weedestraat 70 Maison Verkleij Van Weedestraat 76 Radio-t.v. Schoemaker Van Weedestraat 78 Juwelier - horloger Van Setten Rembrandtlaan 18 Optiek Hulleman Burg. Grothestraat 8 Schoonheidsalon Studio Karla Karwoczik Burg. Grothestraat 25 De Gouden Snaar Audio - video Steenhoffstraat 15 Rijwielhandel De Witte Pompen Steenhoffstraat 25 Spelregels Bij aankoop van minimaal 25 gulden ontvangt de konsument een f ietssleutel. Deze sleutel kan gepast worden bij een van de onderstaande vijf rijwielhandelaren. De vijf gebruikte fietssloten zijn volkomen identiek. Indien de sleutel past heeft U kans om de gelukkige bezitter te worden van een merkfiets t.w.v. 550 gulden. Aktieduurvan 16 november t.m. 7 december 1983 Z. J. van Homoet Ben Nijhuis de Witte Pompen Klomp de Bruin Van Weedestraat 70 Nieuweweg 97 Steenhoffstraat 25 Koninginne laan 4 Gallenkamp- Pelsweg 1 Foto: Goos van der Wilt Vorige week donderdag heerste er enige vreugdevolle opwinding bij de kaasaf deling van Van Dam Super aan de Wiardi Beckmanstraat. Een delegatie, bestaande uit de herën P. A. van der Waall en J. en H. de Groot van de kaasgroothandel 't Melkblok uit Bode graven, verscheen daar om een prijs uit te reiken aan de cheffin van de kaasafdeling Mieke Pureveen en haar assistente Rosita Stolk. Zij hadden de prijs gewonnen in de wedstrijd die de kaasgroothandel had georganiseerd, en waarbij gekeken werd naar de kennis die de deelnemers aan de kaascursus van "'t Melkblok" in de voorafgaande periode hadden opgedaan. Ook het Nederlands Zuivel- bureau, dat de wedstrijd met grote belangstelling volgde, verleende mede werking bij de controle en de beoorde ling van de tientallen kaasafdelingen in het land, die aan de wedstrijd mee deden, verdeeld over drie categorieën. In één van deze categorieën (kaas afdelingen in een supermarkt) had Mieke Pureveen de "ereprijs" gewon nen. Tijdens de wedstrijd werd vooral gelet op de verzorging van het assortiment natuurgerijpte kaas, de verzot-ging van de afdeling, de benadering en de be diening van de consument, kortom de kwaliteiten van de kaasafdelingen en haar inhoud. Enige tijd geleden had de jury (waar in een vertegenwoordiger van het Ne derlands Zuivelbureau, de importeur van Franse kaas en van de firma Van Dam zelf) een ."verrassingsbezoek" aan de kaasafdeling gebracht, en de ervaringen toen opgedaan waren dan ook voldoende om Mieke Pureveen de ereprijs toe te kennen. Die bestond uit een vaantje dat haar werd over handigd door de heer Van der "Waall die Mieke lof toestak over de wijze waarop zij de theorie van de kaascur sus in de praktijk had gebracht. "Fan tastisch!", aldus de heer Van der Waall, die erop wees dat de smaakverwach- ting van de consument een belang rijker rol speelt bij de koop dan de prijs. "Daar spelen jullie goed op iri. Houden zo." Namens de firma de Groot overhandig de de heer C. de Groot de dames een bloemetje. "Het ziet er hier perfect uit," was zijn comentaar, terwijl hij Mieke als persoonlijk geschenk een hanger overhandigde. De grootste prijs ontvangt uiteraard V.l.n.r. Mieke Pureveen, J. de Groot, P. A. v.d. Waall en Rosita Stolk. de consument, die door de kennis en ervaring van de "vakvrouw" in de kaasafdeling zich uiteraard verzekerd kan weten van de beste "kaaswaar". Vier betaalcheques vormden de buit bij de diefstal van een portefeuille uit een ruimte van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) aan de Parallelweg, twee weken geleden. De portefeuille werd een dag later teruggevonden achter de Klarinet in O verhees. Er za ten toen nog twee cheques in. De eige naar deed vorige week aangifte bij de politie. Uit een woning aan het Van der Velde- plantsoen werd vorige week een radio- cassettereocorder met een waarde van 1600 gulden gestolen. De dader kon de woning binnengekomen doordat hij eerst de deur van een washok had losge maakt. De eigenaar deed aangifte bij de politie. Met deze woorden sluit de heer Herten zijn ingezonden stuk van vorige week af, hiermee reagerend op briefschrij vers in deze krant, die opponeerden tegen zijn publiekelijke aanval op het optreden van Irene von Lippe-Biester- feld ter gelegenheid van de grote Vre desdemonstratie op 29 oktober j.1. in Den Haag. Als ik zijn reaktie lees, dan kan ik veel van wat hij zegt zo goed begrijpen. Veel van zijn denkbeelden heb ik zelf, (zij het geruime tijd geleden) ook ge had. Natuurlijk is in onze traditie het heb ben van en het dreigen met wapens iets vanzelfsprekends en in bepaalde gevallen ook van levensbelang ge weest. Het Atlantisch bondgenoot schap betekende, en zou onder voor waarden nóg veiligheid kunnen be tekenen. Op dit moment zijn waarden echter grondig veranderd. In het streven naar overmacht of in het gunstigste geval in het streven naar gelijkheid van mi litaire macht, is iets fundamenteel ver anderd. Er is n.1. sprake van overmacht zowel in Oost als in West. De V.S. en de Sovjet-Unie kunnen elkaar en ons vele malen vernietigen. Nog meer aan- valskracht voegt niets toe. Alle doelen waar de Amerikaanse middellange af standsraketten in Europa opgericht moeten worden, staan al lang vanuit andere punten in het Westen onder kern vuur. Nieuwe kernwapens betekenen op dit moment niet meer vernietigingskracht, maar vernuftiger, sneller en doelge richtere wapens. Er wordt gedacht aan het toch op beperkte schaal kunnen voeren van eèn kernoorlog, om één of nader konflikt (en die zijn er te over) uit te vechten. Het is niet ondenkbaar dat dat 'ergens' Europa zou kunnen zijn. Scenario's daarvoor liggen klaar. Wat dit betreft is het alleen al voor Europa een bedreiging als de Amer- rikaanse kernwapens, waarover wij, let wel, niets te zeggen hebben, in ons werelddeel worden geplaatst. Om deze en om nog veel meer redenen worden we genoodzaakt om ten aan zien van onze veiligheid en die van de hele wereld anders te gaan denken. Want ook al zou Europa worden op geofferd, deskundigen weten: "Een kernwapenoorlog zal onmogelijk te beperken zijn." De militaire technolo gie is tot algehele vernietiging in staat. Alles, de hele mensheid, alle leven, de hele planeet, we kunnen net ver nietigen. We hebben echter wel de op dracht om haar in stand te houden en om met onze naasten (Russen zijn ook mensen) goed om te gaan. Als ik nu weet waar het militaire ap paraat mee bezig is, waar op wordt voorbereid, dan kan dat voor mij on denkbaar een goede weg zijn. Er moet een doorbraak komen in ons denken over vrede en veiligheid. Het aloude dat de sterkste wint bestaat niet meer, want ook de sterkste verliest alles. Wapens die je niet kunt gebruiken, heb ben geen macht (denk aan de Ameri kaanse gijzelingen in Iran) en wapens die je wel gebruikt vernietigen tevens jezelf. Bovendien werken ze door de gigantische kosten eraan verbonden al destaviliserend en vernietigend, ook al worden ze niet gebruikt. De enige uitweg die mogelijkheden biedt is de toenadering, in de erken ning dat we het op deze wereld met elkaar zullem moeten zien te rooien en dat de "luxe" van het met geweld tegenover elkaar kunnen staan voor goed voorbij is. Onderhandelingen over wapenvermindering zijn dan ook uitstekend, maar niet op de manier zo als ze inmiddels al 35 jaar worden ge voerd, met steeds weer de opzet van de partijen er zelf zo sterk mogelijk uit te komen. De vijandschap, de angst voor elkaar, kan alleen doorbroken worden als er ook tekenen zijn dat de partijen echt uit zijn op wapenbeheersing en niet op overrnacht, waarbij steeds weer nieuw te plaatsen wapens worden inge bracht om sterk te staan. Deze week hebben we weer zo duidelijk kunnen zien hoe het gaat. In de bondsrepubliek Duitsland is besloten om de middel lange afstandswapens te plaatsen en Andropow heeft aangekondigd dat de Sovjet-Unie nu over zal gaan tot het opstellen van middellange afstands raketten op zeeën en in oceanen voor Amerika. Hoe is het mogelijk, vraag ik mij af, dat we met z'n allen als lemmingen op onze ondergang aanhollen. De tijd dat de vredesbeweging als een soort mantelorganisatie van Rusland kon worden afgetekend is toch al lang voor bij? De meest eerbiedwaardige bur gers zetten zich er helemaal voor in door alle partijen heen zijn er mensen die dit begrijpen. Het belang van deze kwestie stijgt dan ook boven de par tijen uit. En laat iedereen dit probleem ook persoonlijk te lijf gaan, los van zijn of haar politieke of godsdienstige stel- lingname. Mar Visser Zouden Mozart - Haydn - Beethoven - Bach en andere wereldberoemde com ponisten vandaag de dag leven, en af hankelijk zijn van de royalties die pla tenmaatschappijen hun via die BUMA toekennen, dan zouden hun afre keningen in mineur gestemd zijn. Klas sieke muziek is, wat de verkoop van grammofoonplaten betreft, door reces sie een beetje op de tocht komen staan. Iets wat niet alleen instrumenten maar ook de commercie kan ontstemmen. Aanleiding voor de platenmaatschap pijen tot een opvallend commercieel akkoord te komen. Een akkoord zonder dissonanten. Met het uitbrengen van de serie "De Klassieken," een samenwer kingsverband met deelneming van Philips - Harlekijn - D.G.G.-Archiv Op de Olijkeweg reed een inwoner van Soest vorige week tegen een boom op. Zonder de schade te melden reed hij echter door, maar getuigen stelden telefonisch de politie op de hoogte. Deze wist hem later te achterhalen. De man verklaarde dat hij bij het afstem men van zijn autoradio even niet had opgelet en dat hij wel van plan was ge weest de politie in te lichten, maar dat hij eerst was gaan sporten. Hij kreeg een proces-verbaal. Vogelliefhebbers in Soest en Soester- berg konden het afgelopen weekend aan hun trekken komen, want zowel Onze Gevleugelde Vrienden in Soester- berg als De Soester Vogelvrienden en Vogelvreugde hielden hun jaarlijkse tentoonstelling. Vogelvrienden In Vogelzang aan de Parallelweg wa ren 420 vogels van de Vogelvrienden geëxposeerd tijden de 31e tentoonstel ling, die door wethouder drs. J. Th. Oudemans van milieu werd geopend. Hij werd ingeleid door voorzitter W. Kuijer, die onder meer een pleidooi hield voor een soepeler houding van de gemeente als het gaat om de oprichting van volières en nachtverblijven. De heer Kuijer zei dat ook deze exposi tie weer veel organisatietalent, tijd en inzicht had gevergd van de tentoonstel lingscommissie. Hij wees op de hoge kwaliteit van de ingezonden vogels en brak een lans vor het vogelhouden, 'een verrijking van het leven.' Hij ont kende niet dat er ook tegenstand is te gen het kooien van vogels, maar wees erop dat ze dan vaak beter af zijn dan in de vrije natuur omdat de vogels daar sterven aan ziektes die thuis niet voor komen. Wethouder Oudemans noemde het bedrijven van een hobby een groot goed. "Iemand die geen hobby heeft, komt veel tekort. Hij heeft niet de vreugde van de afleiding, het bezigzijn met de hobby met dieren vraagt liefde en zorg. Men is er eigenlijk altijd mee bezig," aldus de heer Oude mans, die- vervolgens de prijzen uitreikte. Algemeen kampioen kanaries werd de heer J. van de Pol, die hiervoor even eens het Bondskruis kreeg. Eerste prijswinnaars waren verder P. Klören met een zebravink en met een stam Ja panse meeuwen; G. Jansen met een Chinese groenvink en een vink; M. Brons met een Chinese Dwergkwartel; C. van de Hoek met een border, een ka narie recessief wit en stam kanaries recessief wit; W. Kuijer met een oran je-rood vetstof kanarie, en J. Rijksen met een zilverenbruin kanarie. Het jeugdlid Martin Ham werd in zijn klas se kampioen en won daarnaast een eerste prijs met een goudgroene kanarie. De tentoonstelling is tot en met zondag open. Vogelvreugde Ook de duivenzaal aan de Schrikslaan we melde van de gevederden. Daar hield vo gelvereniging Vogelvreugde voor de 27ste maal haar jaarlijkse tentoonstelling. De zes keurmeesters zijn een dag in de weer geweest niet het beoordelén van de vogels. Donderdag opende voorzit ter Evert Grift de tentoonstelling en maakte de kampioenen bekend, maar niet voordat hij de hulpkrachten bij het opbouwen van de tentoonstelling had bedankt, en de plaatselijke midden stand. De voorzitter verheugde zich over de grotere opkomst dan het vorige jaar en maakte de prijswinnaars onder de 19 inzenders bekend, die samen zo'n 250 vogels naar de duivenzaal brach ten. De generaal kampioen is E. H. Rond- huis met vijf hoogst gewaardeerde vo gels in de A-klasse (vogels uit eigen kweek van 1983). In totaal haalde de kampioen 455 punten. De heer Rond- huis werd verder kampioen in de klas sen grote parkieten, parkieten en tro pen, vetstof kanaries, postuur kana ries, stellen parkiet en puppy. De heer J. van de Broek behaalde het kam pioenschap in de klassen geel kana ries, pigment kanaries en stellen kana ries. J. W. Veldhuizen is kampioen grasparkieten geworden en de dames- prijs ging dit jaar naar mevrouw W. J. van Klooster. Verder is de eerste prijs van J. A. de Bruin het vermelden waard. Hij behaalde een eerste prijs met zijn stam kanaries. Kampioen bij de jeugd is geworden Rob Pouw. De winnaars namen hun trofee in ont vangst uit handen van de voorzitter en secretaris J. van Klooster, maar moes ten hun prijs direkt weer inleverep omdat er nog gegraveerd moet worden, Tijdens de grote feestavond van de vereniging op 23 december mogen de winnaars het begeerde object mee naar huis nemen. Gevleugelde Vrienden Voor het achttiende jaar hield 'Onze Gevleugelde Vrienden' een vogelshow in de Hoeksteen, waar 300 vogels ten toongesteld worden. De opening van deze vogelshow werd verricht door wethouder G. Plomp. Hoewel de ge meente niet scheutig is met subsidies wordt het zeer op prijs gesteld, dat de middenstand en het bedrijfsleven de nodige steun verlenen aan de vogelver enigingen. Na het uitreiken van de prij zen werd de wethouder een schaar aan geboden, waarmee hij een lint door knipte bevestigd aan de deur van de en tree tot de vogelshow. Op de expositie zijn de diverse soorten van kleurkana- ries, zebravinken, Japanse meeuwen, tropische vogels en de kleine en grote grasparkiet te zien. Grappige vogels zijn ook de dwergkwartels van de heer R. J. H. van Deijl. Opvallend was bij de prijsuitreiking van de kampioenen, dat een tweetal nieuwe leden gelijk in de prijzen viel. Mej. W. Bluekens is twee jaar lid van de vogelvereniging en ont ving een prijs in de klasse pigmentka naries. Met haar zilverbruine kanarie behaalde zij 89 punten. Ook de heer W. Huisman, die net één jaar lid is van de vereniging, viel in de prijzen. Zijn dia- mantvink in de tropenklasse ontving van de keurmeesters 90 punten. Deze diamantvink werd tevens uitgeroepen tot mooiste vogel van de tentoonstel ling. De wethouder overhandigde de heer Huisman een gemeentemedaille. De overige prijswinnaars zijn: in de categorie vetstofkanaries behaalde A. L. Blankensteyn met zijn zalmkanarie 90 punten. In de categorie zebravinken werd mevrouw Van Soeren kampioen met een grijze zebravink, die 88 punten behaalde. Bij de grasparkieten werd de heer A. H. van Velzen met zijn Lu- tino, 88 punten kampioen. Bij de grote grasparkieten werd de heer J. H. van de Toom, kampioen. Tijdens de druk bezochte vogelshow zei voorzitter C. B. Deijl dat vooral het in de prijzen vallen van de nieuwe leden een stimulans is voor de vereniging. De problemen die volgend jaar gaan spelen zijn ondermeer de gewijzigde voorschriften van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. De bond is overgegaan tot het instellen van uni versele voorschriften voor kooien en stellingen, waarin de vogels worden geëxposeerd. Voor de Soesterbergse vogelvereniging betekent dit toch weer een extra uitgave van ongeveer dui zend gulden aan materiaal voor nieuwe kooien en stellingen, die zij zelf willen maken. Produktion - Decca - J'Oiseau-lvre en Argo is een belangrijk klassiek reper toire in financieel opzicht bereikbaar geworden voor discofielen met een kleine beurs. In 30 maandelijkse afle veringen verschijnen in deze serie twee langspeelplaten en musicasset- tes. Het draait hier letterlijk en figuur lijk om klassieke meesterwerken van 50 wereldberoemde componisten. Su bliem van opname, subliem van uit voering, verpakt in hoezen die even eens meesterwerkjes zijn. Tenminste even subliem en opvallend is de prijs. Voor iedere maandaflevering betaalt u een bedrag van slechts 29,90. Een prijs die u pakweg een jaar geleden zou moeten betalen voor één LP of musi- cassette uit dit repertoire. Bijzonder heid is bovendien dat een abonnement op de serie niet verplicht is. Het staat u namelijk vrij zonder contractuele ver plichtingen ook incidenteel tegen de zelfde verkoopprijzen uw aankopen te doen. Daarvoor hoeft u slechts een re serveringsbon bij uw platenleveran- cier, die tevens een zeer fraaie infor matie-folder heeft, in te leveren. Wie zich compleet in deze zeer betaalbare klassieken wil "storten" krijgt extra voordelen. Gratis verzamelcassettes, een aparte registerkaart (van belang voor de opbouw van uw klassieke dis cotheek en vijf waardebonnen die aanzienlijke korting geven op repertoir dat t.z.t. als aanvulling op de serie "De Klassieken" zal worden uitgebracht. Voor wat betreft het overzicht van composities, orkesten, dirigenten en solisten verwijzen wij naar de reeds eerder vermelde folder en de adverten tie in de krant. De Gouden Snaar, smaakmaker in Soest wat klassieke muziek betreft, leverde ons ter kennis making twee LP's uit de serie "De Klassieken." In muzikaal opzicht gaat er een wereld voor u open bij het beluisteren van de negende symphonie van Antonin Dvorak, beter bekend als symphonie "Uit de nieuwe wereld," uitgevoerd door de Wiener Philharmoniker o.i.v. Kirill Kondrashin. Muziek gebaseerd op indrukken van de componist tijdens zijn bezoek in 1892 aan de Verenigde Staten. DECCA is de producent van deze opname, die in ieder opzicht een helder en doorzichtig klankbeeld heeft opgeleverd. Het is zonder meer een verdienste van dirigent en muzikanten (schitterend hout en koper een domi nerende paukenist) dat deze digitalre gistratie van deze compositie de beste is die tot nu toe te beluisteren was. In dezelfde serie Mozart's concert voor fluit, harp en orkest, en een sinfonia voor hobo, klarinet, hoorn, fagot en or kest. Uitgevoerd door de Academy of St. Martin-In-The-Fields (beter heeft de hedendaagse wereld muzikaal ge sproken niet in huis) o.l.v. Neville Mar- riner. Het cliché "onvergetelijke mu ziek" uit de kast halen lijkt goedkoop, maar andere superlatieven zijn voor deze uitvoering niet voorhanden. Fees telijke muziek, destijds gecomponeerd in opdracht van adellijke geldschieters pardon opdrachtgeversMet het uit brengen van De Klassieken ook binnen bereik voor de minimuminkomens van 1983. "De Klassieken,beter en betaal baarder heeft de Soester platenhandel momenteel niet in voorraad. Lr.

Soester Courant | 1983 | | pagina 9