[Splinter Eemland - het lodernste autobedrijf an Soest WD pleit voor goedkope vrije sectorwoningen, PvdA wil grond nog even laten liggen Woningbouw in Soest volop in discussie Rekenmodel ,.r ff* VOENSDAG 7 DECEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 13 11ordbedrijf wordt a.s. vrijdag feestelijk geopend Li ■Zo ziet het nieuwe bedrijf aan de Beukenlaan/Dalweg eruit. Foto: Goos van der Wilt Vrijdag 9 december a.s. wordt een buitengewoon belangrijke dag voor de bekende Ford-dealer Splinter Eemland |B.V. in Soest. Op die dag wordt, 's mid- Idags om 16.00 uur, de feestelijke ■opening van het bedrijf, verricht I door niemand minder dan de heer |G. K. L. Laurent, directeur van Ford ■Nederland. Het bedrijf heeft in de af- 1 gelopen maanden een complete ge- I daantewisseling ondergaan, waar- I mee Splinter Eemland ongetwijfeld het I modernste autobedrijf van Soest is I geworden. 1 Iets meer dan tien jaar geleden nam de I heer J. Splinter (afkomstig uit een I echte "Ford"-familie in Amstelveen, I waar zijn vader en twee broers hetzelf- I de vak uitoefenen) het Ford-bedrijf I van dé heër Legemaat over, met ves- I tigingen zowel in Baara als in Soest, om precies te zijn op 1 september 1973. Een belangrijk hoogtepunt in de Splinter Eemland historie is ook het jaar 1977, toen in Baam de nieuwe I showroom aan de Eemnesserweg in gebruik werd genomen. "En nu, in 1983," aldus een opgetogen directeur Splinter, "is de nieuwbouw in Soest dus rond." "Geheel vernieuwd" - die woorden zijn I inderdaad volledig van toepassing op I het Ford-bedrijf op de hoek van de Beu- I kenlaan en de Dalweg. Eigenlijk is er I van het oude bedrijf nauwelijks een I steen op de andere gebleven. Het com- I plete bedrijf omvat nu niet alleen een I uiterst moderne werkplaats (waarover I straks meer) een wasruimte, een goed 1 geoutilleerde autoshop bij de pompen, een groot en overzichtelijk ingericht magazijn, maar ook een volwaardige showroom: die laatste is onderge bracht in het pand waar tot voor kort de werkplaats gevestigd was. Unieke werkplaats Met ^ijn ongeveer 500 vierkante rpeter,, I is de nieuwe werkplaats van Splinter Eemland niet alleen erg royaal "Ik heb een hartgrondige hekel aan kleine be- j huizing," aldus de heer Splinter), i maar ook uniek voor de gehele regio. Dat zit 'm vooral in de opvallende 10- tons-hefbrug, speciaal voor bestelwa gens en'kleinere vrachtwagens, en de vier hefbruggen voor personenauto's. Vanzelfsprekend geeft dit een enorme uitbreiding van de mogelijkheden voor snel en goed werk. Als één van de eerste bedrijven is Splinter Eemland ook uitgerust met een volledig elektronische remmentest- bank van het type "Sun." "Een nieuw technologisch snufje," licht de heer I Splinter toe. "Hij is pas op de markt," Het apparaat, dat met simpel gemak door de monteur te bedienen is, laat op een telstrook met grafieken zien wat de I remcapaciteit per wiel is. "Er zijn ver schrikkelijk veel auto's, vooral de wat oudere, die remstoringen vertonen die de bestuurder niet of nauwelijks merkt," zegt de heer Splinter. "Met dit apparaat kunnen we exact bepalen wat er aan de hand is." (Ter gelegenheid van de opening orga- I niseert Splinter Eemland van maan dag 12 tot en met vrijdag 16 december een gratis remmentest op de nieuwe in- I stallatie. Normaal kost zo'n test het be drag van 29,50! Er is in de werkplaats (die door "licht- straten" in het dak goeddeels wordt verlicht, zodat er nauwelijk elek trisch licht nodig is) nog veel meer I aan technologisch vernuft te zien. Zo is er ook een - eveneens volledig elektro- nische - "wielbalanser," die op de gram nauwkeurig uitbalanceert, via een uiterst verfijnde techniek. Daar naast vindt men er ook een (inderdaad volledig elektronische) "uitlijncompu ter," waarmee de wielstand gemeten i wordt, ook voor de auto's met onafhan- kelijke achterwielophanging, zoals vrijwel de gehele Ford-lijn die langza merhand heeft gekregen. De flexibele achteras is van groot belang voor de kwaliteit van het rijden. Tenslotte vindt men in de werkplaats de elektro nische "infrarood-CO-tester," die de uitlaatgassen van de motor nauwkeu rig bepaalt op hun koolmonoxyde-ge- halte, in overeestemming met de voorschriften van de Wegenverkeers wet. Onderdelenmagazijn Eén van de opvallendste vernieu wingen bij het Ford-bedrijf is zonder twijfel ook het nieuwe onderdelenma gazijn, met een oppervlakte van ca. 100 vierkante meter. Alle courante Ford onderdelen zijn hier in voorraad, zowel voor de garagehouder als voor de "doe- het-zelver." Het grote Splinter-maga zijn in Baarn beschikt over een gigan tische buffer-voor raad, ook van de minder courante onderdelen. "Een hele investering, dat wel," aldus de heer Splinter, "maar dat heb je nodig voor een goede service. Als 't hier 's morgens niet is, dan is 't er 's mid dags!" De nieuwe shop en het Mobil-zelftank- station voldoen aan de modernste eisen van de kritische autorijder. In de shop is de hele scala van artikelen te ver krijgen die dienen "ter veraangena ming van de reis," van een pakje siga retten tot autolampjes, teveel om op te noemen. Vorstelijk gebaar In de shop vindt, ter gelegenheid van de opening, ook al een opmerkelijke en aantrekkelijke actie plaats, en wel in het weekend van vrijdag 9 december tot en met zondag 11 december. Elke automobilist die zijn tank komt vullen woordig zelfs een wachtlijst.Dat laat ste zal ook wel iets te maken hebben met het feit dat de huidige nieuw-prij- zen nogal hoog zijn, al vertelt de heer Splinter niet zonder trots dat de nieuw- verkoop dit jaar al boven die van 1982 zit. "In de wereld staat Ford op de tweede plaats, in Europa zelfs op de eerste in 1983! Nou ja, we hebben ook 'n erg mooie lijn." En hij somt op: de vernieuwde Fiësta, de "bestseller" Es cort, de Orion, de Siërra ("een gran dioos succes"), en ook de sportieve telg uit de Ford-familie, de Capri. Tenslotte ook de Granada, "daarmee kun je overal voor de dag komen. Tevredenheid De heer Splinter kijkt met volle tevre denheid terug op de tien jaar Ford- dealerschap, die achter hem liggen. "Ford heeft in die jaren veel geïnves teerd. De wagens zijn zuiniger gewor den, niet alleen in het brandstofver bruik, maar ook voor wat de reparatie betreft. Er mankeert eigenlijk nooit meer iets aanzo'n Escort, die rijdt ge rust zo'n 100.000 kilometer zonder kos ten." Toen hij in 1973 begon maakte hij zich wel even zorgen, vertelt hij. "Ik was net een maand bezig toen de oliecrisis begon. Die duurde gelukkig maar een half jaar, maar ik heb er wel ontzet tend veel van geleerd." Buitengewoon tevreden is de heer Splinter ook met zijn "mannen," zowel in Soest als in Baarn. 'We zijn zo onge veer met z'n twintigen. Het is een ploeg met een uitstekende inzet, 't Loopt prima hier, anders kwam het natuur lijk ook niet voor mekaar. Er is een harde concurrentiestrijd aan de gang, maar we slaan ons er prima door heen. (met een minimum van 25 liteprrnjet órlderline heeft het personeel een benzine of diesel, ontvangt een, fles V®?*f" wijn. cadeau, pïus een glas. Bij dé gla-, zen zit eën bon,'die bij een volgende keer opnieuw recht geeft op een glas. Een vorstelijk gebaar van Splinter Eemland, dat moet In de shop is trouwens een speciliteit- van-het-huis te koopde beroemde Mo- torcraft-skipakken, hoofdzakelijk in de wat kleinere maten, zoals de heer Splinter uitlegt. En dat voor een prijs van 90 gulden compleet! "Dat is bijzon der goedkoop voor skipakken van die kwaliteit," aldus de heer Splinter. Het zelftankstation zal op alle dagen van de week geopend zijn. Van maan dag t./m. vrijdag van 7.00 tot 20.30 uur, op zaterdag van 8.30 tot 18.00 uur en op zondag van 9.00 tot 18.00 uur. Showroom Zeker niet het minst opvallende deel van het vernieuwde Fordbedrijf is de showroom, na een ingrijpende verbou wing ondergebracht in het pand waarin vroeger zowel de showroom als de werkplaats zetelden "Zo'n 200 vierkan te meter," vermeldt de heer Splinter niet zonder trots. "Vroeger was 't de helft." De nieuwe "expositieruimte" (want zo mag je een moderne Ford showroom als deze haast 'wel noemen biedt ruimte voor tien auto's. Daar naast heeft het bedrijf ook nog de be schikking over een flink parkeerter rein, zichtbaar vanaf de Beukenlaan, die plaats biedt aan zeker 50 auto's. "Het hele Ford-aanbod komt er te staan," aldus de heer Splinter. "We zijn één van de weinige dealers in de zeer wijde omgeving die zo ruim in de nieuwe auto's zit. We hebben er steeds zo'n 50 in voorraad." Splinter Eemland "doet" daarnaast trouwens ook veel in gebruikte wagens, van een half tot één jaar oud, "met de top eraf,zoals de heer Splinter het uit drukt. "We hebben er een leuk aantal van staan, met zo'n 10.000 a 25.000 kilo meter op de teller. Daar komen steeds meer mensen op af - we hebben tegen- hechte bq,nct.,",Veel mensen zijn al ja- rjehlang,,bïj pns.; jpe boekhouder. ,de heer Hiljan bijvoorbeeld is er al 25 jaar." De verkoop van de Ford-auto's is in de vertrouwde handen van de heer A. Jansen uit Soest, geassisteerd door Willem Brugman. De heer Splinter, die van tijd tot tijd zelf ook optreedt in de verkoop, is duidelijk ingenomen met zijn mensen. "De persoonlijke bena dering blijft bij ons altijd voorop staan. Je moet hier soms eens komen kijken in de koffiepauze is het net een stam café, waar de klanten en en het perso neel elkaar vinden. Dat is belangrijk: de klanten zijn geen nummers De heer Splinter is, in zijn eigen woor den: "trots" op het nieuwe bedrijf. "We hebben wel eens wat tegenslagen gehad, maar met de goede mede werking van de gemeente hebben we het bedrijf hier toch kunnen realiseren. Het is zelfs een beetje luxe opgezet. Het ziet er toch niet uit als een industrie- pand, met die mooie steen en dat alu minium? Voor de omwonenden is het aardig om er tegenaan te kijken, dacht ik zo." Aanbieding Tijdens de feestelijke show die op de of ficiële opening volgt (van 10 t./m. 17 december) heeft Splinter Eemland een heel bijzondere aanbieding voor kopers van een nieuwe (of bijna nieu we autoZij krijgen gratis compleet met inbouw) een radio-cassetterecorder ter waarde van maar liefst 650 gulden Iedere klant die de feestelijke opening bezoekt krijgt trouwens een aardig presentje. Nog afgezien van het drankje en het hapje dat de opening ui teraard begeleiden gaan de bezoekers a.s. vrijdag naar huis met een kleurrij ke kalender van 12 bladen, met afbeel dingen van "old-timers" of jachtta ferelen. De receptie wordt opgeluisterd met levende muziek en begint direct na de officiële openingsplechtigheid om 16.00 uur. De laatste weken is de woningbouw weer volop in discussie in Soest. Allereerst komt een werkgroep in Soesterberg naar bui ten met een onderzoek naar de woonwensen in Soesterberg, daarna komt een VVD-groep naar buiten met een plan om snel en goedkoop toch goede woningen in Overhees III en IV te bou wen, maar laat de PvdA weten liever niet te veel haast te maken met het bouwen in Overhees. Als je woningzoekende bent in Soest (of Soesterberg) ben je na tuurlijk benieuwd naar wat er nu gaat gebeuren. Worden nu allerlei leuke dingen voorgespiegeld die toch niet haalbaar zijn, of komen er werkelijk plannen die betaalbare huizen opleveren? Daarbij is dan ook nog van belang of je er erg lang op moet wachten. Een blik in de ultra-moderne werkplaats van Splinter Eemland. Foto: Goos van der Wilt Allereerst de wens van de PvdA om de woningbouw maar op een laag pitje te zetten: die wens is gebaseerd op de ver onderstelling dat de vrije sectorbouw van woningen altijd duur is. Vele jaren is dat geweest, maar de inzakkende woningbouwmarkt is er de oorzaak van dat veel bouwers nu wél in staat blijken te zijn goed én goedkoop te bouwen. In veel gemeenten is men daar inmiddels achtergekomen. Voorbeelden zijn te vinden in Ede, Amstelveen, Hoofd dorp, Ermelo en Roermond. Maar ook in de gemeente 's-Grave- land blijkt goed én goedkoop bouwen haalbaar. ('s-Graveland ligt 'achter' Hilversum, vanuit Soest gezien). Daar en in andere gemeenten gebeurt waar de PvdA Soest nog niet in gelooft. Op plannen zoals in de eerder genoem de gemeenten is het beleid van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en Milieu geba seerd. Goed én goedkoop bouwen blijkt mogelijk. Als er maar minder regeltjes worden gegeven. Het is opmerkelijk wat PvdA en VVD naar buiten brengen in Soest. De PvdA, altijd op de bres voor de sociale woningbouw, wil even rustig aandoen, terwijl de VVD, niet zo bekend als een partij die de sociale woningbouw een warm hart toedraagt, goedkope wo ningen wil laten bouwen. De PvdA is bang dat de vrije sector wo ningen niet betaalbaar zullen zijn voor de Soester woningzoekenden. Gevolg kan zijn dat Soester woningzoekenden wegtrekken omdat de prijzen in Soest te hoog zijn geworden, maar dat de mensen met dé hogere salarissen mak kelijker Soest zullen binnenkomen. Zij kunnen de nieuwgebouwde woningen wél betalen. De VVD-werkgroep laat echter horen dat wel degelijk gebouwd kan worden voor prijzen die de Soesters willen. Uit gangspunt daarbij is het onderzoek naar de 'Woonwensen' van de Woning bouwvereniging Soest. Dat geeft aan dat men met een woonlast van 400 tot 500 gulden een belangrijk deel van de ij wohingzo'éké'ndèn -kah, helpen. Vóór koopwoningen kan dat 2élfs:nog iets ho- gjer zijri. Bedéicht móëtr(töarbij worden dat de gegevens voor dit onderzoek al dateren uit 1981. Sindsdien zijn de prij zen toch nog wel iets aangetrokken. Huurverhogingen gaan altijd door, koopprijzen voor de minder dure sec tor trekken ook iets bij. Goede nieuwe woningen, tegen een redelijke prijs, vinden dus zeker aftrek. Vraag blijft of de 'juiste' inwoners zo'n woning willen. Juiste inwoners Het bouwen in Soest is vooral bedoeld voor de Soesters zelf. Maar ook voor de mensen die in Soest werken én ook willen wonen. Maar liefst een kwart van de politiemensen woont buiten Soest omdat in de gemeente geen pas sende woonruimte te vinden is, of men moet heel lang wachten. Dat wachten op een woning kan nog veel langer du ren als de woningbouw maar op een laag pitje wordt gezet. Want tot nu blijkt dat alle woningbouw ruimte biedt aan Soester woningzoekenden. De zgn. 'Sanders-woningen' (in de pre miesfeer, maar niet echt goedkoop) bleken ook veel 'doorstromers' te trek ken, die een redelijke huurwoning achterlieten. Daarmee werd ook bewe zen dat mensen soms méér voor een goede woning over hebben als die maar van hen is. Ook in de gemeente Ede is men van start gegaan met goedkope woning bouw. Daar heeft de gemeente het weer op gang brengen van de woning bouw gezocht in een ander grondbe leid. Via deze omweg heeft men kans gezien woningen te laten bouwen die eigenlijk 'afgezegde woningwetwo ningen' zijn. Zonder subsidie, net zo duur (of goedkoop!) als een woning wetwoning, ook op een woningwetkavel (grond voor woningwetwoning!maar de grond wordt mét het huis eigendom van de koper. Het belangrijkste is na tuurlijk dat er woningen beschikbaar komen die betaalbaar zijn voor ve len. Een prettige bijkomstigheid voor de gemeente is dat de grond er niet langer oorzaak van is dat rentebij schrijvingen over de gemeentebezit tingen een beslag op de middelen doen. De volledige, complete ééngezinswo ningen in Ede worden bereikbaar voor prijzen van ca. 500 gulden. Als er wo ningen voor genoemde prijzen worden aangeboden is ook een belangrijk ef- fekt dat huurwoningen die goedkoper zijn vrijkomen. Men gaat 'doorstro men'. Dat effekt is in Soest ook al te zien geweest bij de zgn. Sanders-wo- ningen. Daardoor kwamen woningen vrij die de woningbouwvereniging weer kan verhuren. Nu zijn de plannen zoals die in Ede in uit voering zijn en ten dele ook al gereali seerd zijn, ook in andere gemeenten ge maakt. In Ermelo en Roermond zijn ook woningen in de vrije sector gereali seerd door de plaatselijke woning bouwverenigingen. Voor Soest kan ver wacht worden dat de woningbouwver eniging Soest binnenkort ook met soortgelijke plannen zal komen. De ij verige directeur Snelder en de vurige voorzitter van de vereniging mw. Milly van Stiphout (PvdA-ex-wethoudster) zullen daar zeker borg voor staan. De woningbouwvereniging St. Jozef moet ook tot die plannen in staat worden ge acht. De Soester situatie Sinds 1975 is het aantal ingeschreven woningzoekenden in Soest alleen maar toegenomen. Op dit moment tot een aantal van circa 3000! Dit is een niet onaanzienlijk getal als men dit afzet te gen een bevolkingstal van nog geen 41.000 en met een woningvoorraad van ruim 14.000 woningen. Omdat ook de gemiddelde woonbezetting daalt is het dus zaak zo veel mogelijk de woning bouw te stimuleren, met name in Over hees III in IV. Bij de opzet van bestemmingsplannen is voor een groot deel rekening gehou den met de toen te verwachten woning wetcontingenten én de premies die te verwachten waren, voor zowel huur alswel A. en B voor de koopsector. Zonder die bouwsubsidies zou de woningbouw voor de sociale sector on betaalbaar zijn. Dat werd tot voor kort algemeen aan genomen. De schaarser wordende mid delen dwingen echter tot creativiteit bij zowel architecten als bouwers. Bij de gemeente zijn inmiddels 'spontaan' plannen ingediend om de woningbouw weer 'op te peppen.' De eerder vermel de VVD-groep kreeg de plannen na tuurlijk niet zo maar aangeboden, en is dus zelf op onderzoek gegaan. Uit gangspunt is wél dat aan de kwaliteit eisen gesteld moeten worden. Het bou wen omdat het zo goedkoop kan, mag niet de doorslaggevende reden zijn om een bepaald project te starten. "Goed koop is duurkoop", is een nog steeds geldende kreet. üm de mogeiijkneaen te oeooraeien moet men uitgaan van de navolgende voorwaarden 1. de grondprijs 2. de kwaliteit, waarbij rekening gehouden moet worden met toekomstig onderhoud en energie 3. de woonlasten. De grondprijs is belangrijk, maar niet het belangrijkste. Er zit meer waarde bij een huis bóven de grond dan er ón der. De woonlasten zijn belangrijk, maar staan niet los van onderhouds- en energielasten. Isolatie, houtsoorten, geluidsisolatie, indeling etc. zijn van belang. Ook moet rekening worden ge houden met de ruimte die men nodig heeft. Het "Woonwensen"-onderzoek van dé woningbouwvereniging Soest geeft aan dat de meeste woningzoeken den (80%) twee of drie slaapkamers willen hebben. Rekening houdend met de kwaliteits eisen én de gewenste grootte van dè woning is gebleken dat leuke eenge zinswoningen gebouwd kunnen worden voor ca. 60.000 gulden (zie tekening A). Met de grondkosten en diverse belas tingen, aansluitingen, overdracht, etc. komt men dan op .totaal ongeveer 90.000 gulden. Men heeft lang gedacht dat dat zonder subsidie niet meer mo gelijk zou zijn. Het kan wél, waarbij als beperking moet worden gezien de breedte van de woning, die slechts 4,50 m. bedraagt. Maar door de indelings- opbouw resteert toch een behoorlijke woonkamer én heeft men twee behoor lijke slaapkamers. Voor kleine gezin nen of kleinere huishoudens zou dit type woning zeer geschikt zijn. In een groot bouwplan ais Overhees III en IV zijn een paar blokjes van dit type wo ningen goed te plaatsen. Grotere huishoudens Wij zijn inmiddels gekomen aan wo ningen die méér te bieden.hebben. Die bieden wat voor de meeste woningzoe kenden in Soest nodig is. De meeste woningzoekenden die al huisvesting hebben, huren een woning die per maand tot 400,- kost. Voor een nieuwe eengezinswoning hebben zij een bedrag over van 450 tot 500 gulden. De achter te laten woning is dus goed koper, biedt dus mogelijkheden voor de nieuwkomers op de woningmarkt. Huren of kopen? Tot nu toe is aan de vraag voorbij ge gaan of de nieuwe woningen in de huur sector of in de koopsector gerealiseerd moeten worden. Dat is bewust gedaan. Voor de huursector is immers de woningbouwvereniging Soest aktief. De VVD pleit van nature voor eigen woningbezit. Maar het gaat nu in beide situaties om sociale bouw. De markt voor de wat duurdere premie woning (B) is op dit moment zeer klein. Ook het vervolgproject van de San- derswoningen verloopt moeilijker dan de eerste bouwstroom. Dat wil zeggen dat men om de woningen aan de man te Tekening B. brengen, de prijs gunstiger moet ma ken. Als gezegd, voor de huursector is het initiatief aan de woningbouwver enigingen. Nu is het wat vreemd te moeten consta teren dat goedkope woningen beter als koopwoning gerealiseerd kunnen wor den dan als huurwoning. De Huurprij- zenwet bepaalt dat een nieuwe woning gedurende 5 jaar in huur wordt ver hoogd met het geldende 'trendmatig- huurverhogingspercentage.' Na vijf jaar vindt dan een toetsing plaats, waarna de huurprijs kan worden aan gepast aan wat als een redelijke huur wordt gezien. Dat kan betekenen dat goede maar goedkoper gebouwde wo ningen in huur gelijkgetrokken zouden moeten worden. Voor een totaal-exploi tatie van een woningbouwvereniging is dat echter juist wel een goede zaak. De gemeente Men zegt wel eens dat de overheid 'voorwaarden scheppend' bezig moet zijn. Dat de overheid de mensen de ge legenheid moet bieden goede zaken te realiseren of om mensen zich te laten ontplooien. Als de gemeente als overheid zelf iets niet doet, kan door een bijdrage ook iets gebeuren. Dat geldt voor sport en overig welzijn, maar ook voor huisvesting is de rol van de gemeente van belang. De grondprijs die een woning uiteindelijk nog duur kan maken, mag niet te hoog zijn. De te bouwen woningen moeten ook nog een beetje leuk staan. (zei tekening B). Afgezien van de randstad zijn de grondprijzen voor de sociale bouw niet vrij. Als richtprijs is uitgegaan van cir ca 19.500 voor een gesubsideerde wo ningen ca. 30.000 voor een vrije-sec- torwoning. De gemeente moet met die prijzen kunnën uitkomen. In andere ge- meertte kan dat, Óus'óókrih Soest móét dat kunnen. De woningwetwoningen zijn geconti- geerd. Dat wil zeggen dat men een con tingent moet hebben (waaraan de fi nanciering verbonden zit), om deze wo ningen te mogen bouwen. Voor de komende jaren moet er in Soest van worden uitgegaan dat die woning wetwoningen slechts mondjesmaat ge realiseerd zullen (zeg maar mogen) worden. Voor 1984 slechts 10! Premie-woningen (zowel huur als koop A of B) zullen ook in kleine aantallen gerealiseerd mogen worden. Men zou dus het bouwén bijna kunnen vergeten, ware het niet dat de vrije sector door kan gaan. Daarbij kan men gebruik maken van de nieuwe subsidie-vorm, voor het gemak al de "premie-C" ge noemd: een subsidie vorm, die uitgaat van een éénmalige rijksbijdrage van 6500,-. Deze premie-C woningen zijn goedkope vrije sectorwoningen met een éénma lige bijdrage. Deze woningen zullen in het algemeen gebouwd worden op ter reinen die al voor woningbouw be stemd waren, in een vastgesteld be stemmingsplan. Ze kunnen dus gebouwd worden ter vervanging van woningwetwoningen, premiewoningen of 'gewone' vrije sector-woningen. Teneinde binnen de betreffende grond exploitatie zoveel mogelijk budgettaire neutraliteit te bereiken dienen de grondkosten gelijkgesteld te zijn aan de woningen waarvoor de goedkope vrije sector in de plaats komt. Vóór 1 januari 1984 moet Soest aange ven welke plannen men wil omzetten in de premie-C sfeer. Met voor de ge meente interessante grondprijzen, die al bekend moeten zijn, gezien de ex ploitatie-opzet. Voor de koopsector, zijn plannen te leveren, die voorzien in een bouwstroom van 500 woningen in twee jaar! Dat betekent voor de ge meente een belangrijk rente-voordeel. Voor de woningzoekende betekent het een enorme doorstroming en instro ming in de nieuwe woningen. Door de bouwstroom die op gang kan komen kan ook de woningbouwvereniging makkelijker van start gaan. De woningen in die plannen zijn goed geïsoleerd, hebben dubbel glas op de benedenverdieping, merbau-kozijnen, weinig onderhoud én een royale woon kamer. Boven drie slaapkamers en nog een zolder met mogelijkheden. De woning is niet 'uitgekleed,' dus geheel com pleet, volgens een oorspronkelijk idee uit 's-Graveland. De maandlasten bij koop resulteren in een bedrag van ca. 500 gulden voor een modaal inkomen. In de huursector kan deze woning daar nog ver onder blijven, omdat de grond prijs voor een woningwetwoning altijd lager is (en die prijs geldt als uitgangs punt!) én de woningbouwvereniging wat aanpassingen aan de woning kan verrichten. De gemeente staat onder druk. Vóór 1 januari '84 wil de provincie weten wel ke bouwplannen Soest voor volgend jaar wil omzetten in vrije sectorbouw al dan niet met "premie-C". Eén plan ligt er al. De VVD wil doorgaan met bouwen, omdat de woningnood zo veel jaar na de oorlog nog niet opgelost is. Men moet nog altijd jaren wachten in Soest. Soest kan het zich niet veroorlo ven langzaamaan te doen. De PvdA wil juist de woningbouw vertragen, maar dan wel om de reden dat de vrije sector te duur zou zijn. Als echter blijkt dat vrije sector goed en goedkoop kan, is er al een raadsmeerderheid om de sociale bouw een stimulans te geven. 24.625,- - 80.000,- grondkosten 23.000,00 overdracht - 450,00 renteverlies - 1.175,00 aanneemsom (incl. CV en BTW) diversen: architect 750,00 verschotten - 100,00 toezicht - 700,00 aansluitingen - 2000,00 leges - 1150,00 renteverlies - 4425,00 onvoorzien - 750,00 - 9.875,- evt. funderingskosten - 2000,- Totale stichtingskosten 116.500,- Eénmalige subsidie (premie-C) - 6.500,- Blijft 110.000,- Bij een inkomen van ca. 35.000 gulden betekent het voorgaande een Net to maandlast van 500,- (Rente 8%, volledige financiering, dus zonder eigen geld Bij de te verwachen stabilisering in inkomens van velen, is een prijs van 500 gulden per maand redelijk. Zeker als men daarbij een hypotheek 'naar maat' kan afsluiten. Tekening A.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13