'Hulp aan Polen moet doorgaan' iimnDim Bijstandsvrouwen zetten schoen □■MEDE A\ s 12?5 §M/j& Flats Van Weedestaete worden eerder opgeleverd Winkelcentrum Soest-Zuid stap dichterbij voor uw VOORZETRAMEN ISOLATIEGLAS en GLASREPARATIES Burgemeester Schotten, na bezoek aan Gdansk: 'Financieel adviseur te weinig onafhankelijk' Lederwaren van naam... bij Nic van Dam Politie gaat op verlichting letten Ludieke actie bij Sociale Dienst GLASHANDEL GRATIS KERSTBOOM!! Tuin-Adviescentrum 't Vaarderhoogt Boeren metworst Honsbergen Doppinda's Honsbergen Tafel- margarine Honsbergen Schouder karbonade *wog98 Honsbergen Runder lappen Honsbergen Cox's Orange Honsbergen Sleurverdrijvers TAXI TAK 12636 TELETRONIC NEDERLANDbv 62e JAARGANG NO. 15 WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f 24 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 47a, Postbus 57, 3760 AB Soest Gecontr.opl. 8950 Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG "De situatie in Polen wordt steeds nij pender. Vergeleken met vorig jaar is er nog minder te krijgen in de winkels, zijn de etalages nog leger en is vrijwel alles een heel stuk duurder geworden. Veel dingen zijn allang niet meer te koop. De volksgezondheidssituatie! loopt terug, waarschijnlijk vooral als gevolg van de eenzijdige voeding die veel Polen krijgen. De meeste mensen beperken zich tot het eten van brood. Tandartsen hebben geen materiaal voor vullingen meer. De hygiëne laat zeer te wensen over als gevolg van het ontbreken van zeep en tandpasta, of de slechte kwaliteit ervan. De kans op ziekte neemt daardoor toe." Burgemeester P. Scholten heeft in het vorige weekeinde een tweede bezoek gebracht aan Polen. Dit keer reisde hij mee met een transport naar de haven stad Gdansk. Het transport bestond uit een aantal personen-auto's met aan hangers en een vrachtwagen en ver voerde vooral medicijnen, maar ook kleding en voedselpakketten. Tijdens een korte persconferentie na zijn terugkeer gaf de heer Scholten boven aangehaalde uiteenzetting over de trieste situatie in Polen. "De Polen zijn enorm dankbaar voor de hulp uit Nederland," merkt de bur gemeester op, "maar ze smeken om meer. Het effect van de hulp is veel groter dan de inhoud alleen; het geeft ook een grote morele steun, wat in die uitzichtloze situatie heel belangrijk is.,v Alleen de kerk speelt nog een onder steunende rol voor de mensen. Daar kunnen zij elkaar nog ontmoeten en steunen om verder te gaan. De kerken worden dan ook steeds voller, heeft de heer Scholten kunnen constateren. Hij maakte een dienst mee met 3000 kerk gangers, waardoor de kerk "mudvol" was. Met een regelmaat van één keer per maand worden in Polen dankdiens ten voor de hulp uit het buitenland ge houden. Pessimistisch Ook nu weer is de heer Scholten zeer onder de indruk gekomen van de gast vrijheid van het Poolse volk, terwijl de mensen toch zo weinig te missen hebben. De heer Scholten heeft in Gdansk met veel mensen kunnen spre ken. De stemming is bepaald pessi mistisch, heeft hij gezien, vooral ook onder de jongeren. Doel van zijn reis was in de eerste plaats zichzelf op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen en in de tweede plaats opnieuw aandacht te vragen voor de "Poolse zaak," die publicitair enigs zins op de achtergrond dreigt te raken. "Dat is, ondanks alle ellende in andere delen van de wereld, geen goede zaak," aldus de heer Scholten. De burgemeester onderstreept dan ook de noodzaak om met de hulp door te Naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders van Soest is de rol die de financieel adviseur J. Rijnders in Hoogland heeft gespeeld in de verkoop van appartementen in het gebouw Van Weedestaete aan de Van Weedestraat in Soest te weinig onafhankelijk ge weest. Daardoor zijn in veel gevallen zonder voldoende kennis van zaken bij de kopers, afspraken gemaakt en over eenkomsten gesloten. Overigens wil len b. en w. hiermee niet de indruk wekken dat informatie aan de kopers zou zijn onthouden. 55e zijn er ander zijds ook van overtuigd dat de kopers zich in meer gevallen te lichtvaardig hebben vastgelegd. Burgemeester en wethouders schrij ven dit in een notitie aan de comrriis- sie algemene bestuurszaken naar aan leiding van het verzoek van in moei lijkheden geraakte kopers van ap partementen om steun. In een gesprek met vertegenwoordigers van de pro- jektontwikkelingsmaatschappij Vah- stal in Amersfoort, die Van Weede staete bouwt, is bereikt dat gestreefd zal worden naar een vervroegde ople vering van het werk. Ofschoon de op levering in de maanden juli en au gustus nog mogelijk is volgens de planning, heeft de aannemer van het begin af gestreefd naar een ople vering in mei/juni volgend jaar. Nu is de situatie zelfs zo geworden, dat de eerste woningen naar alle waar schijnlijkheid al in februari kunnen worden opgeleverd. In het gesprek tussen college en pro jectontwikkelaar heeft de laatste toegezegd al het mogelijke te doen om oplossingen te vinden voor de pro bleemgevallen, -overigens zonder zich daartoe verplicht te voelen. Gesprekken Naar aanleiding van het verzoek van kopers om gemeentelijke steun bij het oplossen van de problemen waar in ze terechtgekomen waren door dat zij niet of onvoldoende op de hoog te waren van de opleveringsdata, be naderde de gemeente alle kopers om hun eventuele financiële- of huisves tingsproblemen kenbaar te maken. Zes van hen hebben hierop gereageerd. De met hen gevoerde gesprekken wer den ook bijgewoond door de financieel adviseur die bij de verkoop van de flats is ingeschakeld en door een ver tegenwoordiger van het bouwbedrijf. Daarin is onder meer komen vast te staan dat de problemen voor een deel zijn ontstaan doordat volgens de ko pers in een aantal gevallen de finan cieel adviseur een veel optimistischer raming van de bouwtijd voorstelde dan in werkelijkheid het geval was. Voor de kopers die op de uitnodiging voor het gesprek reageerden, zijn individuele oplossingen gevonden voor hun problemen. In goed overleg zal getracht worden deze kopers, waar gewenst, ook de komende maanden verder te begeleiden. De heer Vahstal heeft inmiddels afspraken met onder aannemers gemaakt om de oplevering in februari te laten plaatsvinden, be houdens grote tegenvallers in de weers omstandigheden. Tevens heeft hij aan geboden nog resterende bouwtermij- nen pas te dóen vervallen op het mo ment van oplevering van de appar tementen. Tot dat moment zullen de maandelijks door de kopers te be talen bedragen aan de financiële in stellingen niet verder toenemen. Verzekeren Is heus een vak. BIJ van Bouwendaal bent u onder dak. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 P.E. - Florence, Piero Erbacci, Di Napoli, Herwalt, Samsonite. Klinkende namen op leder- warengebied. En daarom te koop bij Nic van Dam, al jaren bekend om keus in klasse. Wat natuurlijk ook geldt voor schoenen en sportartikelen. Kom maar gauw eens kijken vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16, Soest, telefoon. 02155-13473 gaan en doet een dringende aanbeve ling aan de inwoners van Soest om de Kerstdozen-actie van de stichting "Midden-Nederland helpt de Polen" opnieuw te laten slagen. "Ik hoop dat veel mensen in Soest een doos zullen kopen." Hij wijst er in dat verband op dat het van groot belang is dat de inhoud van een pakket zo gevarieerd mogelijk wordt samengesteld. "Dus bijvoor beeld ook denken aan kleinigheden als naalden, garen, elastiek, zeep, een pakje sigaretten, veters, tandenbor stels - van die simpele dagelijkse dingen." De steun uit het buitenland is de laatste tijd nogal afgenomen, terwijl die in feite meer nodig is dan ooit, aldus de heer Scholten. Er is meer aandacht ge komen voor de situatie in bijvoorbeeld Libanon en in Zuid-Amerika, en hoe goed dat ook is, het is toch jammer als dat ten koste zou gaan van de hulp aan Po len, benadrukt de burgemeester. "Bo vendien is het een stuk moeilijker ge worden de spullen Polen binnen te brengen. Aan de grens is de controle veel sterker geworden." De heer Schol ten deed er maar liefst 36 uur over, mede door die intensieve controle. Dat de hulp altijd heel goed aankomt kan de heer Scholten uit eigen ervaring bevestigen. "Van Chris Uiterwijk had ik een aantal potjes honing meegekre gen. Het gastgezin dat mij in Gdansk onderdak bood werd geplaagd door keelpijn en gebruikte de honing dank baar als verzachtend middel, omdat medicijnen niet te krijgen zijn. In de komende weken gaat de politie door middel van contro les aandacht besteden aan de verlichting van voertuigen, in het bijzonder aan die van fietsen en bromfietsen. Fietsers en bromfietsers zijn namelijk in dit jaargetijde "duistere figuren," waardoor de kans op aanrij dingen sterk toeneemt. Met het uitvoeren van deze con troles hoopt de politie een bij drage te leveren aan de ver keersveiligheid. Om niet te wor den bekeurd zal uw fiets of bromfiets voorzien dienen te zijn van: Één koplicht, dat, goed zicht baar voor het tegemoetkomende verkeer, helder wit of helder geel licht uitstraalt Één achterlicht, dat helder rood licht uitstraalt. (Voor de fiets) één goedge keurde rode reflector aan de achterzijde, tussen de bagage drager en het achterspatbord, en in de trappers oranje of gele reflectoren. Inlijsten gratis FOTOSHOP'T HARTJE Koninginnelaan 11 - Tel. 23737 Vorige week werd bekend dat Gedeputeerde Staten van Utrecht hun goedkeuring hebben verleend aan het krediet voor het bouwrijpmaken van het terrein waarop het nieuwe winkelcentrum Soest-Zuid moet gaan verrijzen. Deze goedkeuring kan worden opge vat als een zeer sterke aanwijzing voor de in Soest, vooral bij de winkeliers van Soest-Zuid, met smart verwachte goedkeuring voor de uiteindelijke reali sering van het plan voor het winkelcentrum, dat met een totale oppervlakte van ca. 3000 vierkante meter onderdak zal gaan bieden aan ongeveer twintig win kelvestigingen. Men verwacht dat Gedeputeerde Staten volgende week hun uiteindelijke beslissing zullen laten weten. De betrokken winkeliers zullen dan niet langer in on zekerheid verkeren over de verwezenlijking van de plannen, die door de projectontwikkelaar Empeo uit Utrecht, in nauwe samenwerking met de gemeente, de winkeliersvereniging Soest-Zuid en de organisa tie van Soester ondernemers Ontwikkeld zijn. Indien, zoals thans mag worden aangenomen, het begin van de werkzaamheden niet al te lang meer op zich zal hoeven laten wachten, zal ongeveer een jaar later de oplevering van het winkelcentrum tegemoet kunnen worden gezien. Foto: Goos van der Wilt Ongeveer tien vertegenwoordigsters van de Werkgroep "Vrouwen in de Bij stand" hebben vorige week met een lu dieke actie bij de Gemeentelijke So ciale Dienst aan de Lange Brinkweg aandacht gevraagd voor de moeilijke situatie waarin zij verkeren. Zij deden dat door hun schoen te zetten. Ook la zen zij een gedicht van drie grote vel len voor, waarin erop werd gewezen dat de bijstandsvrouwen vaak last on dervinden van anonieme tips en ge heime rapporten, die er eventueel toe WORDT NIET BLAUW VAN DE KOU! WIJ HELPEN U GAUW! SNEL NAAR BEL 16055 Of 18429 EN WIJ KOMEN! NIEUWEWEG 3 - SOEST kunnen leiden dat op hun uitkeringen wordt gekort. Het zijn doorgaans de vrouwen die hun onschuld moeten aan tonen als men de beschuldigende vinger naar hen uitstrekt, zonder dat daarvan iets vaststaat. Onder leiding van directeur H. Henge- veld van de GSD werden de vrouwen ontvangen. Maandagmorgen vervoeg den de vrouwen zich opnieuw bij het kantoor van de GSD, nu om hun schoen weer op te halen. Ze hadden geluk: er zat inderdaad iets in. De heer Hengeveld merkte op dat de mensen van de GSD de actie zeer goed moedig hadden opgenomen. Een ver hoging van de eenmalige uitkering was "van hogerhand" niet toegestaan, zei hij spijtig, maar bij het personeel van de GSD was men voor deze gelegen heid met de pet rondgegaan. Daardoor zat er toch een bescheiden -verrassing in de schoenen van de dames. De heer Hengeveld toonde zich verheugd over de goede verstandhouding tussen de Sociale Dienst en de groep Bijstands vrouwen. "Dat willen we graag zo hou den." In dichtvorm reageerde maatschap pelijk werker Louis Casteyn op het ge dicht van de vrouwen, die inmiddels een plaatsje gekregen had in de gang van het gebouw van de GSD. Daarin bracht hij tot uitdrukking dat de So ciale Dienst geen Sinterklaas was, en de "sociale rechercheur" zeker geen Zwarte Piet maar dat er op een rechtvaardige manier werd gehan deld. De GSD en de bijstandsvrouwen moeten een goed onderling kontakt op bouwen, zo bleek uit het gedicht, "want samen zijn we sterk." De vrouwen beloonden deze woorden Directeur Hengeveld van de GSD over handigt de dames hun gevulde schoe nen. met een hartelijk applaus. Behalve een chocoladeletter kregen zij ook een kopie van het gedicht in hun schoen maar naar huis. Verder werden ze onthaald op een kopje koffie met een speculaasje. Zolang de voorraad strekt: Van super kwaliteit uit eigen kwekerij, keuze uit 5000 stuks (hoogte van 0.5-3 mtr.) Bij aankoop van f 50,- of meer uit het niet te evenaren kerstassortiment in onze plantenkas. Dorresteinweg 72a - Soest Tel. 02155-12883 Openingstijden: afd. plantenkas: maandagmorgen gesloten - vrijdag koopavond Afd. tuincentrum de gehele week geopend - vrijdag koopavond. Donderdag Stukje 250 gram van 3.48 voor Donderdag 500 gram van dj 50 van 4.50 voor 250 gram van 2.25 voor 1 98 Dit weekend Gouda's Glorie Kuip a 500 gram nu slechts^ 69 Alleen donderdag Stunt reklame Max. 2 kg per klant Hete weekend KILO magere van 17.95 voor Donderdag 2 kilo Het is mijn streven om zoveel mogelijk te genieten en mee te maken voordat de ouderdom er met zijn gebreken een stokje voor steekt. Ik verafschuw sleur als verzamelnaam voor versleten ge woonten. Dat zal wel komen doordat ik niets kan bedenken dat vervelender is dan een leven zonder hoogtepunten. Het is als een weg zonder mijlpalen, een woestijnroute zonder oasen. Wie dus wat wil beleven zal er wat extra's voor moeten doen en zo nu en dan de gebaande weg achter zich laten om zich op zijn eigen richtingsgevoel te verlaten. Het is wat lastiger, maar wel veel boeiender en avontuurlijker. Maar er zijn ook grenzen aan de moge lijkheden die het leven biedt aan sleur verdrijvers. De scholier die wel eens zelf de lakens in de klas zou willen uitdelen, mae die zelfde school voor straf niet meer verla ten voordat hij gepensioneerd onder wijzer is. Zijn maatjes die niet verder leerden, genoten veel eerder de vrij heid van de schoolverlater en hadden geld om in het weekend de bloemetjes buiten te zetten. Wie als jongeman droomt van zijn ont moeting met een lieftallige jonkvrouw die zich vol overgave in zijn armen stort, loopt het gevaar dat hij zelf ook smoorverliefd wordt en weliswaar vrij willig, maar toch met pijn in het hart afziet van de gedroomde wereldreis. Zijn vriend met wie hij zijn luchtkas telen bouwde, gaat alleen op stap en stuurt mooie ansichten uit alle delen van de wereld, schrijft over wereld wonderen en mooie vrouwen, maar houdt wijselijk zijn droom van een vaste partner die hem zonder veel moeite naar huis zou kunnen lokken, voor zich, uit vrees om voor kneuterig aangezien te worden. Het is heel fijn om in een ver land de taal te kunnen spreken van de bewo ners, maar dat kost nogal wat tijd en energie, die je ook voor andere dingen zou kunnen gebruiken. Bijvoorbeeld om muziek te maken. Als ik de kunst om klarinet of piano te spelen voor geld zou kunnen kopen dan zou ik daar veel geld voor over hebben. De tijd en door zettingsvermogen die er nu voor nodig is heb ik niet, ook al omdat ik graag in cursief schrijf. Wat mij dan weer be lemmert om meer interessante figuren te interviewen. Er zijn zo veel mensen die iets te vertellen hebben dat de moeite waard is. Of mijn eigen levens verhaal in romanvorm op te schrijven. Gewoon voor mezelf zodat je schrijven de weg de rode draad in je leven ont dekken kan. Net zo goed staat de wens om materieel lekker makkelijk te le ven lijnrecht tegenover het harde feit dat je dan over voldoende muntjes moet kunnen beschikken en die krijgen de meeste mensen alleen maar door keihard te werken. Dat is op zichzelf niet zo erg, maar het neemt wel weer veel tijd in beslag. Het draait er telkens op uit dat we de tijd die we toegemeten krijgen zo effi ciënt mogelijk besteden, want meet baar is het. Het blijft en kwestie van kiezen. Wie dan vanuit een zeker even wicht bewust doet, mag van zichzelf zeggen dat hij volwassen is. Als je in tussen bij dat alles niet altijd in de eerste plaats aan jezelf denkt kun je in het bejaardentehuis terugzien op een welbesteed en gelukkig leven. Dat klinkt oubollig en maralistisch. Dat is het ook, maar daar kies ik zelf voor. DAG NACHT erkend TBBS-UNETO Specialisten in: electronische systemen luid-en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. 25,- per maand bouwkundige systemen hang-en sluitwerk rolluiken/hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer- en inb.kluizen inbraakwerende deuren 02155-18023 F.C.Kuyperstraat 28a, Soest Lees hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Mt Peters bv, voor wonen in de groene zone.

Soester Courant | 1983 | | pagina 1