Fotograaf Paul Schneider werkt nu ook in eigen studio Het beeld van morgen teletekst 1699.- ïbiNNENhuis Amnesty-manifestatie in Overhees Onderzoek woonwensen bejaarden aanbevolen Sint zocht assistentie bij kinderen van 'Jeugdzorg' Betere voorlichting over 'afschrijving' voor minimum- inkomens Perfekt slapen. Restaurant 't Hoogje loopt flinke schade op bij schoorsteenbrand komt goed van de grond Polen-aktie in Titusvillè WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 7 ieletekslj Rapport over 'splitsflats'in Smitsveen Archiefinventaris 1914-1930 van gemeente verschenen PANASONIC Steenhoffstraat 13a-15 - Soest PANASONIC Telefoon 1 21 32 Op zaterdag 10 december a.s. is het 35 jaar geleden dat de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens door de Verenigde Naties werd aangeno men. In het vorige maand gepubliceer de jaarboek van Amnesty Internatio nal kon men lezen dat er nog steeds op vele plaatsen in de wereld mensen rechten worden geschonden. Vanaf 17 oktober van dit jaar voert Amnesty in Nederland een campagne onder het motto'Maar er valt niets te vieren. Op de dag van de rechten van de mens organiseert de plaatselijke afdeling van Amnesty in Soest een manifestatie nabij Jac. Hermans in Overhees. waar bij o.a. gebruik zal worden gemaakt van een groot aantal ballonnen die op gelaten worden om aandacht te vragen voor de vrijlating van gewetensge vangenen en stopzetting van marte ling. Hiervoor wordt iedereen opgeroe pen tussen 10.00 en 12.00 uur aanwezig te zijn. Eén van de landen die als voorbeeld geldt en waartegen Amnesty op dit mo- metn ook aktie voert is Syrië, waar op flagrante wijze de rechten van de mens worden geschonden. Hierbij worden de volgende praktijken uitgevoerd: wille keurige arrestatie, marteling, ge vangenschap zonder proces, verdwij ningen en politieke moorden. Amnesty zal een beroep doen op de regering van Syrië, om de bestaande wetge ving, die voorziet in de bescherming van individuen tegen willekeurige ar restatie en de garantie van hun burger rechten in gevangenschap, ook daad werkelijk in praktijk te brengen, en voorts om die wetsbepalingen te her roepen waardoor politieke gevangenen in preventief arrest worden gehouden. Verder wordt opgeroepen tot vrijlating van 300 niet gewelddadige politieke ge vangenen en dringt Amnesty erop aan martelingen en politieke moorden door een onafhankelijke instantie te laten onderzoeken. Voor verdere informatieH. Aerts. Tel. 20161. Omdat slecht bekend is welke soorten woningen bejaarden wensen die minder enthousiast zijn voor de klei nere (gesplitste) flats en welke door stroming hiermee bereikt wordt, is on derzoek daarnaar zeer gewenst. Dit geldt ook met betrekking tot de woon wensen en het woongedrag van de niet- Nederlanders, die in een opvallende concentratie een aantal flatgebouwen in het Smitsveen wonen. Informatie over beide onderwerpen kan een bij drage vormen aan een onderbouwd en samenhangend volkshuisvestingsbe leid binnen de gemeente Soest. Dit staat in het door de Nationale Wo ningraad (NWR) opgestelde rapport naar aanleiding van het onderzoek naar het aantal en de situering van op korte termijn in het Smitsveen te split sen flats. De gemeente heeft hierover nog geen standpunt ingenomen. Het rapport zal binnenkort eerst in een ver gadering van het College van Burge-' meester en Wethouders worden be sproken. Daarna wordt het behandeld door de Commissie Ruimtelijke Or dening. Behoefte In de wink Smitsveen zijn in de afgelopen jaren 59 viérkamerflats omgezet in 110 twee- en driekamerflats. Belangrijkste doel van het onderzoek door de Wo ningraad was om zekerheid te verkrij gen over de vraag of nog meer flats ge splitst kunnen worden. Die behoefte is er zeker, zo heeft het onderzoek uitge wezen. Het aantal alleenstaanden zal alleen mar stijgen, is de algemene ver wachting. Voor 1984 en 1985 wordt gere kend met maximaal 130 alleenstaanden die een gesplitste woning zullen accep teren. Het verdient aanbeveling de op levering van de gesplitste flats te sprei den in de tijd. Daardoor wordt het aan tal eventuele weigeringen van aange boden splitswoningen beperkt. Per kwartaal kunnen 8 vierkamerflats ver bouwd worden tot 16 tweekamerflats. Verwacht wordt dat er de komende twee jaar voldoende vierkamerflats beschikbaar komen om het voorgeno men aantal splitsingen mogelijk te ma ken. Differentiatie Het wordt wenselijk geacht te bekijken of twee vierkamerflats gesplitst kun nen worden in twee tweekamerflats en één driekamerflat. Dit komt de dif ferentiatie van woninggrootte en huis houdens ten goede. Een zo goed moge lijke geluidsisolatie zal de waardering voor de gesplitste flats groter maken. Het merendeel van de ondervraagde bewoners van gesplitste flats en de direkte buren hebben geen bezwaar te gen het verder opdelen van flats. Er bestaat voorkeur om het splitsen binnen de blokken te bevorderen en dan pas binnen een flatgebouw. Het aantal gesplitste flats daarin moet be neden het aantal vierkamerflats blij- van. De aanbeveling van het onderzoek richten zich op de flatsplitsingen in het Smitsveen. Het is evenwel ook moge lijk een gedeelte van de voorgestelde splitsing buiten het Smitsveen te reali seren. Het splitsen van vierkamerflats is vooral bedoeld om jongeren te hel pen aan zelfstandige woonruimte. Ou deren, zeker de bejaarden, zijn minder enthousiast voor deze kleinere flats. Daarom wordt de aanbeveling gedaan een onderzoek in te stellen naar de woningwensen van de bejaarden en de mate van doorstroming die daarmee te bereiken is. Ook de woonwensen en het woongedrag van de niet-Nederlanders verdienen het nader onderzocht te wor den, aldus de Nationale Woningraad, die het onderzoek deed in opdracht van de Stuurgroep een- en tweepersoons huishoudens. EGAS wordt STEGAS De Stichting EGAS, waarvoor staat Stichting Eemland Gasapparaten Ser vice, gaat haar naam veranderen in STEGAS. De betekenis van STEGAS blijft hetzelfde. De naamsverandering moet, daar gebleken is dat bij inschrij ving in het Handelsregister, de naam EGAS reeds voorkomt. In drukvorm is onlangs gereedgeko men de "Inventaris van het archief van het gemeentebestuur van Soest over de jaren 1914-1930." Het is samen gesteld door de archiefbeheerder van de gemeente Soest, de heer J. Haan stra. Het in eigen beheer door de huisdruk kerij vervaardigde boekje omvat in een keurige uitvoering een opsomming van het materiaal - waarmee overi gens nog geruime tijd gemoeid zal zijn - van het materiaal - waarmee overig ens nog geruime tijd gemoeid zal zijn - zullen overblijven. De nieuwe inventaris sluit aan op de eerder tot stand gekomen, doch niet in druk verschenen, inventarissen over respectievelijk de periode 1596 tot en met 1815 vervaardigd door R. Fruin en de periode 1814 tot en met 1914 vervaar digd door Ph. van Hinsbergen. Het archiefdeel 1914-1930 bevat het zo genaamde "overgangsarchief," ge vormd in een periode waarin men trachtte over te gaan naar de tegen woordig alom gebruikte methode van "zaaksgewijze ordening," maar waar in men nog niet zo erg slaagde. De tot standkoming van de nieuwe inventaris wil helaas nog niet direkt zeggen, dat de toegang tot de oudere archieven van de gemeente vereenvoudigd is. De toe stand van de stukken is van dien aard dat voorlopig nog veel werk verzet moet worden vóór de archiefbeheerder tevreden is en er zonder al te veel pro blemen de gevraagde gegevens uit zal kunnen putten. Maar er is nu wel een stap in de goede richting gezet. De bekende Soester fotograaf Paul Schneider, gespecialiseerd op het ge bied van portretfotografie, heeft zich sinds vorige week gevestigd in een fraaie studio aan de Torenstraat. De voorma lige winkel van de coöperatie ("Wei koop") op nummer 14 van de Toren- straat heeft hij in luttele dagen omge toverd tot een professionele foto-studio, waar hij de clientèle op de "gevoelige plaat" kan zetten. "Ik heb nu een vaste stek", aldus Paul Schneider, "en dat betekent dat de mensen ook bij mij terecht kunnen. Tot dusver fotografeerde ik eigenlijk uitsluitend "op lokatie", dat wil zeggen: bij de mensen thuis. Dat doe ik trou wens nog steeds graag. Het heeft het grote voordeel dat de mensen, vooral kinderen die je fotografeert in het al gemeen in hun eigen omgeving meer op hun gemak zijn, zodat ze ook wat meer ontspannen op de foto komen. Desondanks merkte Paul Schneider in de loop van de paar jaar dat hij als zelfstandig fotograaf in Soest geves tigd is (na een opmerkelijke carrière in de film- en televisiewereld, waarin hij o.m. samenwerkte met filmers als Bert Haanstra, Fons Rademakers en Pier Paolo Pasolini) dat de behoefte aan een eigen vaste plaats voor op namen zich deed gelden. In de studio staat een moderne Has- selblatt-camera opgesteld. De belich ting geschiedt met zeer geavanceerde apparatuur, waarbij niet langer ge bruikt wordt gemaakt van kabels etc., maar van een klein zendertje, .waar mee op exact het juiste moment licht op het "object'wordt gebracht. Boven de studio worden de vertrekken ingericht als werkruimte voor bijvoor beeld doka-werk, retouche, passe-par- toutsnijden, etc. Torenstraat 14 neemt een bijzondere plaats in de Soester fotografie-historie in. Tot in de jaren vijftig was in het zelfde pand de bekende fotograaf Van Groningen gevestigd, vertelt Paul Schneider. "Ik zit hier nu in een vrien delijk pandje aan de voet van de Eng, en ik hoop dat 't een beetje gaat draaien. Dit is een mooi plekje in het oudste deel van Soest." Naast portretfotografie houdt Paul Schneider zich overigens ook bezig met technische fotografie, in opdracht van de meest uiteenlopende bedrijven. In de studio komt uiteraard alleen het portretwerk aan de orde. Afgezien van een klein "winkeltje" voor portretlijsten is de studio geen verkooppunt van allerhande fotomate riaal. "Het is alleen een portretstudio, en niet meer dan dat", verduidelijkt Paul Schneider. "Ik laat mensen graag de keus van de plek waar ik ze op de foto zet. Dikwijls zal dat dus thuis bij Het pand aan de Torenstraat waar de nieuwe studio van Paul Schneider ge huisvest is. Foto: Goos van der Wilt de mensen gebeuren, maar vanaf nu kan het ook in de studio. Ik ben hier doorgaans de hele dag bereikbaar. Voor foto's thuis maak ik graag een af spraak." Paul Schneider legt er in het gesprek de nadruk op dat hij "luxe" foto's maakt. "Het duurt ook drie dagen voordat de foto's klaar zijn, maar dan kan de klant ook zeker zijn van de beste kwaliteit. Ik maak geen polaroid- opnamen, waarop de mensen kunnen wachten. Het gaat bij mij niet "tussen de bedrijven door' Studio Paul Schneider, Torenstraat 14, tel. 14242, is van maandag tot en met zaterdag geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Bijna tweehonderd kinderen waren vo rige week in de Open Hof aan de Veen besstraat verzameld, in afwachting van de komst van Sint Nicolaas. De Goedheiligman zou komen op uitno diging van de Stichting Jeugdzorg en de kinderen van de clubhuizen De Vang rail, De Praatpaal en het Kruispunt zongen voor zijn komst onder leiding van Inge Brand dat het een lieve lust was. De komst van de Sint werd voorafge gaan door het enthousiaste optreden van zijn zwarte Pieten, die de kinderen met gulle hand voorzagen van peper noten en andere lekkernijen. Omdat Sint Nicolaas nogal wat tegen slag heeft ondervonden tijdens zijn verblijf in Nederland, vooral omdat een aantal zwarte pieten ziek was ge worden, werd er in de Open Hof een wedstrijd gehouden. De kinderen moch ten meedingen naar de functie van "witte hulp-piet", om de Sint volgend jaar een handje te helpen als hij weer in Nederland is. Met de Sint en zijn Pieten als jury moesten de kinderen een aantal opdrachten uitvoeren, zoals instrumenten bespelen, gekke gezich ten trekken en "Spaanse" liedjes zingen. Veel kinderen hadden tevoren een schoen ingeleverd. AL die schoenen stonden op 'n rijtje op het podium klaar om te worden gevuld met een verrassing. Overigens kregen ook de kinderen zon der schoen een presentje. schelding van een aantal gemeente lijke heffingen, met name de onroerend- goed-belasting, de afvalstoffenhef fing, de riool- en de hondenbelasting, zulks in navolging van de gemeente Opsterland. Vanaf de publieke tribune pleitte Patricia Teilekamp vorige week na mens de werkgroep "Vrouwen in de bijstand" ervoor om kwijtschelding van de gemeentelijke heffingen ge heel of gedeeltelijk mogelijk te maken. Tevens verzocht zij het voorstel ook in de commissie Welzijn te behandelen: "Het gaat toch niet alleen om cijfers, maar om mensen". Namens de PSP betoogde Hans v.d. Wetering vanaf de tribune dat het hem niet eens zozeer ging om de invoering van het draag krachtbeginsel, maar dat het belang rijkste was de echte minima de helpen de hand te reiken op welke manier dan ook. "Als er een wil is, is er ook een weg om het tekort dat daardoor ontstaat op te vangen." Nu in veel gevallen blijkt dat bij de minimum-inkomens het water tot de lippen stijgt, bepleitte hij ruime bekendheid te geven aan de vrijstellingsmogelijkheid van met na me de onroerend goedbelasting en het hanteren van dezelfde (rijks)norm voor andere gemeentelijke belastingen en heffingen. "Iedereen moet de buik riem aanhalen, maar deze groep men sen heeft zelfs de buikriem al inge leverd." Ook V.d. Wetering bepleitte behandeling in Welzijn. De commissieleden konden zich in het algemeen wel vinden in deze suggestie. Zij onderstreepten de noodzaak van verbetering van de voorlichting op dit punt. Raymond van Gelder (PvdA) protes teerde wel tegen de zinsnede in de voor gestelde antwoordbrief aan de PSP dat het gemeentebestuur het juist vindt dat "inkomensafhankelijke tarieven" niet meer door de hogere overheid wor den goedgekeurd. De PvdA is het daar mee niet eens, aldus Van Gelder. Enige discussie ontstond nog over de vraag of de gemeente nu wel of niet zelf een inkomensbeleid voerde.» zelf een inkomensbeleid voerde. In de antwoordbrief had het college opgemerkt dat dat niet tot de taak van de gemeente behoorde, maar Hans Blom (CDA) en anderen wezen wet houder Menne erop dat de gemeente op z'n minst toch differentiatie toe past naar inkoir „n, zoals bijvoorbeeld bij de huisvesting en de bijdrage voor de stichting peuterspeelzalen. De heer Menne wees dat laatste van de hand. "De stichting Peuterspeelzalen is vrij om de tarieven zelf vast te stel len", hetgeen hem door o.m. Van Gel der op een terechtwijzing kwam te staan. "Dat gebeurt dan toch altijd op voor stel van het College van B. en W. SONY KV 2056 EC 52 cm beeldbuis. De tv heeft een 30 kanaals synthesizer stereo tuner met S-band en de Teletekst moduul zit al standaard ingebouwd. Uiteraard is ook de versterker stereo en stuurt een vermogen van 2x8 watt naar de beide ingebouwde luidsprekers. Ook een audio/video ingang en een audio 2795.- uitgang ontbreken niet. Full function afstandsbediening. Ab Blokzijl en Betty Kuijvenhoven, de secretaresse van de burgemeester die ook meereisde, werden na een acht- tienurige reis op het vliegveld Orlanda opgewacht door burgemeester Truman Scarborough van Titusvillè. Blokzijl werd ondergebracht bij ds Merz. De eerste zondag in Titusvillè werd tijdens 'een gezellige kerkdienst' voor het eerst iets over het doel van de reis ver teld. Ab Blokzijl kreeg tal van vragen te beantwoorden, iets wat hij gedurende zijn verblijf in Titusvillè met plezier heeft gedaan Zowel in kerken als voor verenigingen, zoals de Rotary Club. Op 24 november j.1. startte in Titusvillè de aktle voor Polen. In een overdekt winkelcentrum wordt een bijdrage ge vraagd. Tot nu toe leverde dit zo'n 300 dollar per dag op. De aktie duurt tot 15 december. Het programma van Blok zijl bestond hoofdzakelijk uit het geven van voorlichting over de situatie in Po len. Daarbij werden ook dia's ver toond, zelfs in het televisiejournaal dat twee keer werd uitgezonden. Ook de ra dio en de regionale pers besteden ruime aandacht aan de aktie. Tijdens de gemeenteraadsverga dering, waarin Betty Kuijvenhoven iets vertelde over de gang van zaken in de plaatselijke politiek in Nederland, overhandigde Ab Blokzijl aan burge meester Scarborough een uit hout ge sneden Pools bord, afkomstig uit In de vrieskou hebben brandweerlie den vorige week donderdag heel hard moeten werken om te voorkomen dat Soest één van z'n weinige monumen ten zou verliezen door brand: restau rant Boerderij 't Hoogje aan de Kerk straat 10 in de historische Kerkebuurt. Een hardnekkige schoonsteenbrand bedreigde het rieten dak, maar dank zij snel en doortastend optreden van de brandweer kreeg het vuur nauwe lijks kans zich in het riet in te vreten al sloegen een enkele keer de vlammen uit het dak. De schade wordt op enige tienduizenden guldens geschat. Het restaurant zelf en de keuken hebben geen schade opgelopen, zodat het func tioneren van het bedrijf niet in gevaar is. De brand werd tegen half zeven door de eigenaar zelf ontdekt. De brandweer werd geconfronteerd met een sterke rookontwikkeling rond de schoorsteen op het rieten dak. Om daar te komen, werd de ladder wagen ingezet. Pas na drie kwartier was de brandweer er zeker van het vuur onder controle te hebben. Vanwe ge de rookontwikkeling moesten de brandweerlieden gebruikmaken van persluchtapparatuur. Nadat alle gevaar was geweken, kon een begin worden gemaakt met het gedeeltelijk wegzagen van de rieten dakbedekking en het dakbeschot. Daar na voerde de brandweer een noodre- paratie uit aan de schoorsteen. Het vermoeden bestaat dat de oude schoor steen door oververhitting poreus is ge worden, waardoor houten delen in de nabijheid ervan vlam hebben gevat. De brandbestrijding werd voor een deel bijgewoond door burgemeester Paul Scholoten. De gasten in het restaurant moesten het diner abrupt afbreken. Gasten die gereserveerd hadden, kwamen niet, kennelijk afgeschrikt door de brand weer, die met vier wagens was uitge rukt. DEIM 32 TELETEKST KLASSE Direkte programmakeuze op afstand en direkte kanaalkeuze (PLL-Quartz- Synthesizer) 32-voudig programmageheugen Volledige afstand- en toe stelbediening Digitale controleregeling van volume, helderheid en kontrast schakelt automatisch) Digitale programma- en funktie- indikatie Allband-tuner 15 watt breedband-luidspreker Teletekst ingebouwd AV-aansluiting Toekomstzeker: uit te breiden met Pal/Secam (Oost) en stereogeluid Noten- 20+5T'' Incl. teletekst Het gemeentebestuur van Soest gaat de burgers meer informatie verschaf fen over mogelijkheden om bepaalde gemeentelijke heffingen niet te hoeven betalen. Er zal betere voorlichting ko men over de in Soest geldende regeling dat "afschrijving" kan worden verleend indien de totale inkomsten beneden het bedrag liggen van het bij de wet vast gestelde minimumloon (vermeerderd met eventuele kinderbijslag) Ab Blokzijl, voorzitter van de Stichting Midden-Nederland Help de Polen, heeft in de Amerikaanse stad Titusvil lè, partnergemeente van Soest, de basis gelegd voor een aktie ten behoe ve van de Polen. Er is een commissie van elf leden opgericht, Titusville- Soest-Polen (TSP), waarvan dominee John Merz voorzitter is. Ds. Merz komt op 19 december naar Soest om na een kort bezoek door te reizen naar Polen. Kozle. Dit is de gemeente die door de Stichting Midden-Nederland Help de Polen is geadopteerd en waarvoor aktie wordt gevoerd. Eén van de aktiepunten was een ontbijt voor de inwoners van Titusvillè. Vijftig mensen deden eraan mee voor zes dol lar, wat opnieuw 300 dollar opleverde. Blokzijl verwacht dat de aktie in Titus villè een succes wordt gezien het resul taat tot nu toe. Aanrijding met letsel Een 16-jarige bromfietser uit Soest raakte vorige week bij een aanrijding op het fietspad langs de Nieuweweg zo danig gewond, dat hij met armletsel naar Zonnegloren moest worden over gebracht. Het ongeluk ontstond door dat hij, rijdend naast een vriend, een voor hen rijdende bromfietser wilde in halen. De vriend reed voorop en haalde de voorligger in, mar de 16-jarige bromfietser probeerde hem rechts in te halen. Hij zag daarbij een verkeers- paal over het hoofd en kwam ten val. MITSUBISHI CT-2018 ZM Gestoken scherpe beelden door de nieuwe con trastrijke 51-cm in-line snelstartende beeldbuis. Volledig op afstand te bedienen. Geluidonderbrekeingstoets. Voorzien van zgn. «All- band tuner» voor de ont vangst van kabel-TV. PANASONIC TC-431 Draagbare kleurentelevisie/mo nitor met 36 cm Super Quintrix In-line beeldbuis voor sublieme weergave. Infrarode afstandbediening. 12 Voorkeuze zenders. Dankzij de directe video-ingang is een stabieler video-weergave zonder kwaliteitsverlies mogelijk. Uw lichaam verdient een gezonde nachtrust In een goed bed, niet te hard en niet te zacht Precies daar ondersteunend waar uw lichaam dat vraagt Komt u eens 'proefslapen' op zo'n ideaal bed. Wij adviseren u deskundig en desnoods fluisterend! Mollerusstraat 7 laanstraat 22 3743 BG Baam f«l noic^ 107Q7 k.de boer zoon bv adviseurs voor interieur en bimenhuisarchitektuur svm Wethouder drs. J. Menne deed deze toezegging vorige week tijdens de ver gadering van de commissie Financiën, waar het initiatief-voorstel van de Soester PSP werd behandeld. De PSP heeft onlangs gepleit voor een verlichting van de financiële positie van de minima door verlaging of kwijt- - cm Kleurentelevisie met Super Quin trix in-line beeldbuis. Quartz synthesizer af- stemsysteem, 29 zenders zijn voorprogrammeer baar in het geheugen. Voor aansluiting van een videorecorder is deze televisie voorzien van direc te video/audio ingangen zodat 1&R7 de TC-223 als een echte mo- nitor fungeert, hetgeen een betere beeldkwaliteit geeft.

Soester Courant | 1983 | | pagina 7