de borg 259° t Zwaantje gehannes, 'Dubbel' concert van 'Apollo' Le Dé Doréook in bijna nieuwe kleding S.G. 'Eemland' neemt deel aan 'afvalprojekt' van Kasteel Groeneveld Soester Tandem-verkeerd op t.v. WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 9 ^OES'Ï' Muis Donderdag 15 december, Oude Kerk: Vrijwilligers Vakature Bank Oud-papierdag op 13 december a.s. ALS'T VERKEERD GAAT IN 'T VERKEER.... TUIN-ADVIESCENTRUM 't vamlerhoogt voor doe-het-zelvers Noten uit eigen tuin door Arie Wandelaar Arie weet niet hoe 't u vergaat, maar ten huize van Marie stond het feest van de grootste kindervriend aller tijden jarenlang in zeer hoog aanzien. Stond, want daar is met het ouder worden en het uitvliegen van de kinderen in de loop der jaren toch wel een beetje de klad ingekomen. Volwassenen die col lectief een 5 december-hymne aanhef fen hebben iets weg van jodelaars die zich tegen de wind in verstaanbaar pro beren te maken. Wij beperken ons dus tot surprises, die tijdens het openbre ken, ontdooien of afkrabben vergezeld gaan van smakelijke slokjes en pittige hapjes. In verband met de beschik baarheid van het feestvierende gezel schap voltrok het gedevalueerde Sint Nicolaasfeest zich op zondagmiddag. Op zichzelf best aardig, alleen de dag die er op volgt, maandag 5 december, heeft qua buitengebeuren toch iets in zich wat op een kater lijkt. Feestvier ders die de surprises al hebben uitge pakt en kritiek, geuit in milde versre gels, hebben verwerkt, zien Sinterkla zen, al of niet vast ter been, langs huizen schuiven of ergens aanbellen. Marie deelde Arie's stemming toen ze opmerkte: "Het volgend jaar vieren wij 't toch weer op de dag zelf." Ook jo delen tegen de wind in, want zoals vroeger, toen de kinderen nog "geloof den," wordt het natuurlijk nooit meer. Tegen beter weten in, soms is het na melijk verstandig niet tegèn te spre ken, ondersteunde Arie haar voorstel. Zo zaten wij, ieder met z'n eigen ge dachten en gevoelens, op het N.O.S.- journaal van zeven uur te wachten toen de ding - dong in de gang Arie naar de voordeur riep. "Mag ik storen?", infor meerde de buurman van een paar hui zen verder. Zonder antwoord af te wachten stond hij in de gang alwaar hij van Marie de uitnodiging ontving de verklaring voor de storing in de huiska mer uiteen te zetten. De man kwam als een geschenk van de hemel. Of we een zeer oud spelletje wilden meespelen. De door de buurman bestelde Sinter klaas, hoewel niet werkzaam bij de Ne derlandse Spoorwegen, had op een wat ongebruikelijke wijze te kampen met vertraging. De ongeoefende Sinter klaas van de buurman had in 1983 voor 't eerst de mijter opgezet en was reeds een belangrijk deel van de dag op pad, daarbij de alcoholische versna peringen die hem bij een aantal huisbe zoeken waren aangeboden, niet schu wend. Het tegendeel moet zelfs 't geval zijn geweest. De echtgenote van de nieuwbakken Sinterklaas had namelijk telefonisch medegedeeld dat de bestel ling niet kon worden uitgevoerd, aange zien de baard van Sinterklaas lichtelijk was verminkt, zijn staf was gebroken, terwijl de bijpassende kleding aller minst de indruk wekte bij een heilige te behoren. Enig frutsel werk en twee liter koffie zouden de zaak nog in wankel evenwicht kunnen brengen, alleen in het gunstigste geval zou de doorge- smeerde en ververste Sinterkaas aan zienlijk later arriveren dan was afspro- ken. Zeer wijs had de aangrenzende fa milie laten weten dat er op het bezoek van deze schijn-heilige geen prijs meer werd gesteld. Buurmans verzoek: Of Arie als invaller wilde fungeren. "Dat wil Arie best," liet Marie voortijdig weten, waarna het scenario door drie volwassenen in elkaar werd gezet. Uit buurmans schuur diende te 20.30 uur, niet eerder want zijn vrouw en hij wil den ook die avond het journaal eerst zien aldus de dienstmededeling, een zak te worden opgehaald, die voor de ingang van de deur diende te worden opgesteld. Een handeling waaraan ge tik op ramen en geroffel op de voordeur vooraf moest gaan. Voor ouders die ja renlang hun kroost op deze wijze heb ben belazerd een fluitje van een cent. "Of wij het allemaal begrepen had den?" luidde de laatste vraag van de geplaagde vader. Dat hadden wij dus. Met Marie giechelend aan Arie's zijde begonnen wij aan de opdracht. Op weg naar de plek des onheils ontmoetten wij twee nuchtere Sinterklazen met een andere dienstregeling. De schuur leverde de toegezegde zak op, Marie ontpopte zich als een zeer bekwaam slagwerker. Terug thuis aan de koffie, merkte Marie op dat ze best een muisje in de zak zou willen zijn, teneinde het gebeuren van dichtbij te kunnen vol gen. Tegen de wind jodelen? Vergeet 't maar. Nog geen vijf minuten nadat ze dit merkwaardige verlangen had kenbaar gemaakt meldde de ding - dong zich opnieuw. In de deuropening de in dit verhaal reeds eerder gesigna leerde buurman. "Alles naar wens ge gaan?" hoorde Arie zijn Marie vragen. "Naar wens," kraaide de man in hoogst ontstemde toestand, "een rot streek is het. Een ander woord kan ik er niet voor vinden." De gewenste toe lichting volgde ongevraagd. "Wat is er nou leuk aan om een levende muls in een zak los te laten?" wilde de buur man weten. "Mijn vrouw ligt met de zenuwen op bed, de kinderen kruipen over de vloer om dat kreng te zoeken. Jullie worden hartelijk bedankt." Met een dreun viel de deur voor ons dicht. "Laten wij maar naar bed gaan," oor deelde Marie, toen wij na het midder nachtelijk uur over het onderwerp uit gesproken waren. Hetgeen geschiedde. De volgende morgen, bij het lepelen van een zachtgekookt eitje, klonk de eerste ding dong van die dag. Arie oog in oog met het buurjongetje van een paar huizen verder. De kleine man hield een leeg aquarium in zijn handen waarin een klein veldmuisje zich op hield. "Van Sinterklaas gehad. Kon niet in een pakje, anders zou die geen adem hebben gehad. Zwarte Piet heeft 't er als los cadeautje bijgedaan. Hij is mooi hè?" Arie kon 't beamen. Snackbar te lang open De politie maakte vorige week proces verbaal op tegen de eigenaar van een snackbar aan de Kostverlorenweg, die 's nachts om half een nog een zevental klanten in de zaak had, terwijl die al om middernacht gesloten had moeten zijn. Op donderdag 15 december a.s. geeft het Soester Mannenkoor Apollo in de Oude Kerk te Soest een tweetal korte Kerstconcerten. Beide programma's zijn gelijk. Besloten is tot twee con certen, omdat in de Oude Kerk slechts 230 plaatsen beschikbaar zijn en de belangstelling meestal groter is. Het koor staat die avond onder leiding van de vaste dirigent Gerard van de Schepop. Medewerking wordt verleend door de organist Theo Hes uit Soester- berg en de trompettist de heer Vel- linga uit Baarn. Het eerste concert begint om 19.30 uur en het tweede om 21.00 uur. De duur van elk concert is ca. 65 minuten. Voor beide concerten zijn nog plaats- kaarten verkrijgbaar aan de kerk op de avond van de uitvoering. De toe gangsprijs is 2,50. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Samenzang. 2. Enkele gedeeltes uit de Deutsche Messe van Franz Schubert. 3. Trompetsolo: I know that my Redee er lives, uit de Messiah van Handel. 4. Bethlehem, (bewerking Jan van der Waart), 't Was nacht in Betlehem's dreven, (bew. van de Schepop). 5. Orgel: Variaties over een kerstlied van Murschhauser. 6. Du Hirte Israëls van Dimitri Bort- nianski; Stille Nacht van Franz Gruber. 7. Samenzang. 8. Cantique Noël van A. Adam met een baritonsolo van Martin van Dorrestein. 9. Trompetsolo: Every valley shall be exalted, uit de Messiah van Handel. 10. Vreugde op aarde van G. F. Handel. De Kerstnacht (bew. van de Schepop). Gloria, de Hoge God, van P. di Lupa (bew. van de Schepop). 11. Samenzang "Ere zij God", integen- zang met het koor. (Bew. Jan van der Waart). BOWLINGCENTRUM (voor Soest e.o.) Speciaal voor de komende Feestdagen: 1 UUR BOWLEN GOURMETTEN per persoon 'n Gezellige Kerstsfeer. (minimaal 12 personen. Reserveer tijdig) Willaertstraat49- 3766 CP Soest TELEFOON 02155-22188 Op 29 november j.1. was het voor "Le Dé Doré" in Baarn een belangrijke dag: een nieuwe winkel werd geopend en wel op de le etage van de bestaan de winkel. Deze etage, bereikbaar van uit het portiek van Le Dé Doré, Oranje straat 1/hóek Laanstraat in Baarn, werd door Anneke Althuis, Maria Witteveen en Kathy Schuyff omgetoverd tot een zeer gezellige ruimte, waar ae Dijna nieuwe, modische kleding uitstekend gepresen teerd wordt. Waarom nu zo'n nieuwe aktiviteit? In deze tijd van bezuinigingen blijkt ook de koopster van het betere genre mode wat terughoudend te zijn. Vaak wordt gehoord: "We willen wel wat nieuws, maar ik heb niets nodig" of "Mijn kast hangt nog zo vol". Toen dan ook de etage vrijkwam werd het idee gebo ren en uitgewerkt om via een nieuwe winkel, "Le Dé Deux", wat aan dit probleem te gaan doen. "Le Dé Deux" neemt bijna nieuwe, onbeschadigde en schone kleding in consignatie. Le Dé Deux rekent alleen administratiekosten. De goederen zijn veelal geprijsd voor niet meer dan 1/4 van de oorspronkelijke nieuw prijs. Bovendien wordt het assortiment regelmatig aangevuld met nieuwe, zeer laag geprijsde, modische arti kelen, die de dames op hun inkooprei- zen op de kop weten te tikken. Door dat "Le Dé Deux" alleen administratie kosten rekent kunnen de prijzen laag blijven en is een snelle verkoop moge lijk. De verkochte goederen worden in de vorm van waardebonnen afgere kend, te besteden in Le Dé Doré. Al deze aktiviteiten worden verzorgd door één van de drie dames, nl. Kathy Schuyff, die dinsdag t/m. vrijdag van 10.00 tot 13.30 uur en woensdagavond van 19.30 tot 21.00 uur haar winkel geopend heeft. Kathy Schuyff vertelde dat zij reeds veel leuke reakties heeft gekregen. Veel trouwe klanten van "Le Dé Doré" brachten hun kleding reeds in en hopen straks met extra geld en een legere garderobekast allerlei mooie nieuwe dingen in "Le Dé Doré" te kunnen ko pen. Kathy vertelde ook dat iedereen graag wat rondsnuffelde tussen de aan wezige japonnen, jassen, blouses, truien, rokken, pantalons, pakjes, maar ook schoenen en tassen. Velen blijken reeds een fantastische aankoop Foto: Goos van der Wilt té hebben gedaan en zeggen snel weer terug te komen. Het leuke daarbij is dat er iedere dag nieuwe stuks worden ingebracht, zodat er elke dag ook nieuwe kansen op koopjes zijn. "Le Dé Deux", die zeer streng selecteert op de inge brachte kleding, is voor velen een fijne aanvulling op de mogelijkheden op modegebied in Baarn en omgeving. Alle goede dingen in drieën. Een petit restaurant, een specialiteiten restaurant en een grote zaalruimte. En dat gecombineerd met een voortreffelijke keuken, dan kan er haast niets mis gaan Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Vrouw (71) gevallen Een 71-jarige bewoonster van de Dal- weg kwam vorige week bij de spoor wegovergang aldaar zo ongelukkig te vallen, dat zij per ambulance naar Zon negloren moest worden overgebracht, Vermoedelijk liep zij bij haar val een gebroken heup op. Containerbrandje Aan de Kostverlorenweg deed zich vo rige week een containerbrandje voor, dat door de politie met behulp van de brandblusser van de politieauto kon worden gedoofd. De brandweer ver- richtte enig nablussingswerk. Het getuigt van een goede instelling wanneer mensen zonder werk er alles aan proberen te doen om een plaats op dé arbeidsmarkt te heroveren. Vaak zal dat niet op korte termijn lukken en dan kiest men dikwijls als alternatief het vrijwilligerswerk. Voor werkge vers zou het geen verschil mogen ma ken of men een vrijwilliger in vaste dienst neemt die daarnaast blijft solli citeren, of iemand die gewoon van baan verandert. Beide kategorieën baanzoekers bewijzen graag te willen werken en zullen dus gemotiveerde medewerkers blijken. Op de lange termijn ziet het er naar uit dat rekening moet worden gehou den met een strukturele werkloosheid, m.a.w. een grote groep mensen in de samenleving komt niet aan de slag en we zullen dat in de toekomst als nor maal moeten accepteren. Nu wil dat zeker niet zeggen dat er daarom niets meer te doen valt, inte gendeel. Van vele kanten wordt om hulp gevraagd door organisaties en in stellingen die vaak met een beperkt aantal betaalde krachten slechts het meest noodzakelijke werk kunnen doen. Het inschakelen van vrijwilligers is in dergelijke situaties een zeer goede op lossing. Heeft men onbetaald vrijwil ligerswerk eenmaal geaccepteerd en er een zekere voldoening in gevonden dan zal blijken dat zinvol bezig zijn het leven echt inhoud geeft. Dat er nog voldoende werk is bewijst een kleine greep uit het vakaturebe- stand. Voor de peuterspeelzaal worden enkele medewerksters gevraagd. Om met kinderen van 4-12 jaar diverse aktiviteiten uit te voeren worden bin nen het bestaande team een aantal vrijwilligers/sters ingeschakeld, wie heeft belangstelling? Welke dame wil naailessen geven aan buitenlandse vrouwen. Ter assistentie van de docent bij het lesgeven in de Nederlandse taal aan Turkse en Marokkaanse werknemers kunnen een aantal vrijwilligers/sters worden geplaatst. Gastouder-projekt wil graag in kon- takt komen met mensen die geïnteres seerd zijn in kinderen en willen mee werken bij de bemiddeling tussen vraagouders en gastouders. Bij Stichting opvang en herstel van al coholici en voor de begeleiding van gezinnen van alcoholici worden een aantal medewerkers/sters gevraagd. De mogelijkheid om in vaste dienst te treden is aanwezig. Om mee te denken over en mee te wer ken aan aktiviteiten van de werk groep Diabetes Ver. Ned. worden enke le vrijwilligers/sters gevraagd. Wilt u zich op de hoogte stellen van de werkzaamheden van de Vrijw. Vak. Bank en een keuze maken uit de diver se banen welke zich in het vakature- bestand bevinden ga dan eens langs bij de VVB, gevestigd aan de Steenhoff- straat 46 en behalve 's woensdags, dagelijks geopend van 10.00 - 12.30 uur en 13.30 - 15.30. Het. tel. nummer is 12630. De leerlingen van de eerste brugklas van de Scholengemeenschap "Eem land" gaan deze maand meedoen aan een projekt, dat georganiseerd wordt door de educatieve dienst van Kasteel Groeneveld in Baarn. Dit zg. "Afval projekt" beoogt in de eerste plaats kin deren ervan bewust te maken dat er een afvalprobleem bestaat en daar naast bij scholieren voor dit probleem interesse te wekken. Het programma is toegespitst op huis houdelijk afval en draagt bij tot een bewuster houding ten opzichte van af val. De excursie, die zich afspeelt op de zol der van de Orangerie duurt één ochtend waarbij veel zelfwerkzaamheid komt kijken. Ze bestaat uit een inleidende diaserie, het bekijken van de afvalten- toonstelling in Kasteel Groeneveld, het *'<'pe spellen en het uitvoeren van doe-opdrachten. Hierbij worden zij actief bijgestaan door twee leerkrach ten, die de groepen leerlingen begelei den. De kosten van deze (fiets)excursie a 2,50 per leerling worden voor de helft bekostigd uit de oud-papierpot van de school voor Lager Beroepsonderwijs. Elke tweede dinsdag van de maand staat er een oud-papiercontainer bij de school (Albert Cuyplaan) waar vooral de buurtbewoners hun oude kranten kunnen deponeren. Voor de schilders- buurt op de Eng kan dit op dinsdag, woensdag en donderdag 13,14 en 15 de cember a.s. weer. De opbrengst is bestemd voor bij zondere activiteiten en excursie. Als het afvalprojekt slaagt, zal de school in het voorjaar 1984 meedoen aan het zg. "Bosprojekt" van Kasteel Groeneveld. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest Is ons Kerstmenu U bekend? Vraag toezending of belt u even. Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» -14140 Telex 79479 nl Wout van 't Klooster uit Soest heeft een heel bijzondere fiets: een tandem. De berijders zitten met de ruggen naar el kaar toe. De een trapt vooruit en de ander ook. Toch gaan ze beide de zelfde kant uit. De tandem heeft twee sturen, maar slechts één is draaibaar. Vorige week mochten Wout en zijn vriend heel Nederland laten zien hoe men zo'n tandem berijdt. Een gek ge zicht. Ze verschenen in Stuif-es-in, het TV-programma van Ria Bremer, dat vanuit het vaste theater Ponypark Slagharen eens per 5 weken recht streeks wordt uigezonden. Het frame voor de fiets vonden ze op een vuilnis belt. Het idee er een tandem van te bouwen kregen ze door te kijken naar de Duitse t.v. Veur de leste oorlog waas ik aal un heul end uut de klute ewaasse en toeng kreeg lk vaan me voader un kwaartje zaakgeld in de week. Veurdaa'k dit koapitoal in me haand haad, haak' t'r aallaang un begroting veur in mekoar ezet. Daat waas un heule klus, waant je kon in die tied nog un zoöi kaante uut met vief stuvers. Moar 't waas laang niet aaltied zeker daa'k over genoemd muntstuk kon beschikke. Ak iets edoan haad waa'k niet mos doen, of net aang- derstom, daan wier d'r geejn uutkering verschaaft. Un kwaartje is nog aaltied waat ming- der daan 20 miljoen, die ze op Soest nó- dig hebbe veur de begroting. Ik vin ut baar eerluk en daapper daazze over zö'n koapitaal durreve proate. Waant op un end is daat toch haarstikke ris- kaant. Wie zeit daat aal die pegulaante voortemee op toafel of liever, in de kaast leg ge? Daat mok nog zien! En ajje daan toch ziet woar of aal daat geld veur nódig is! Ut aargste vin ik nog aal die cengte, die zo in 't riool esmete worre. Doar zie je niks veur trug! Aallenig un aaltied verzaakte Laan ge Brink en Noorderweg, waant doar zitte me toch kule in, jonges! Ajje doar noeng nog us un keer an 't mulle goat, daan kriegt Toön Snijders of vaan de Wakker ut nooit meer vlaak en straak. De braandweer mot aalweer un nieuwe woage hebbe. Noeng is t'r eejn nodig veur jie eerste uutruk, zo aas ze zeige. Loawe daan moar hope daat t'r niet doaluk un tweede uutruk volgt. Daa's niet op te brenge. Daan wordt de braand onbetoalbaar en daan is de lol d'r aaf. Heule stroate motte gereconstrueerd worre. Daa's un aangder woord veur gewoon aasfaaltere of bestroate en daat waas veul goejekoper. Hoechtum, ik wor duzelig vaan aal die plaanne. Zie je wel, doar kom ik toch weer uut op de plaanne. Moar loawe eerluk we- ze, ik hettut t'r aal un heule tied niet over ehaad. Noeng maag ik weer effe. Un meldtoafel veur de pliesie vaan 200.000,- loa me nie laache! Ze hebbe niet eejns un koamer om zö'n elek- trieke verklikkert in te ploatse! En waa'k heulemoal baar vin, daat is die 25.000 veur de baakkies leut op de roadsvergoaderinge. En daan zit me neer Menne op de persmaanne te wieze, net of die aalle koffie opzupe! As t'r nog gebaak bie waas, moar doar hek nooit iets over eheurd op de re- daaksie. Laange Soesders zouwe aang- ders beste smoake, en 't blief in de fe- milie, zaa'k moar zeige. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k me mongd moar vaarders zaal houwe over de koffie, aangders heur je voortemee op de vergoaderinge"En toeng waas t'r koffie. HANNES VAN DE NENG. kontoor steen hoff straat 13 «gnlwr» 3764 BH Soest EnKHmCV Telefoon 02155-1 0115 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines T elef f onbea nt woorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Laat het nooit aan uw ogen of aan uw bril liggen. Laat uw ogen op hun conditie door de vakman testen. Kies de betere bril. Dat is nooit te duur. Een vakman blijft veiliger. itivinw' 'n Utfcnwr da'ï yeAeifieid! ■VAN WEEDESTRAAT17A - SOEST - Telefoon 02155-1 7120. Erik van Dorre steyn medewerker 't Vaarderhoogt Als ik zie hoeveel vruchtbomen, als pruim, peer, appel en kers er jaarlijks in particuliere tuinen worden aangeplant, is het eigenlijk een vreemde zaak dat er zo weinig nootdragende gewassen wor den gebruikt. In een kleine particuliere tuin is een noteboom natuurlijk niet op zijn plaats, maar voor wat grotere tuinen is de notenteelt de moeite waard. Belangrijke groeifactoren zijn een zonnige, wat beschutte standplaats en voldoende vocht. Het duurt vrij lang voordat noten volop opbrengst gaan op leveren, maar als het eenmaal zover is dan dragen ze tientallen jaren achtereen. Het zijn over het algemeen gezonde groeiers, want ziekten en plagen komen nauwelijks voor. Verder zijn noten gezond en hebben een hoge voedingswaarde. Welke noten zijn er mogelijk in ons klimaat? Om te beginnen natuurlijk de walnoot of okkernoot. Door dat er enkele jaren terug betere veredelingsmetho- des zijn ontwikkeld zijn er nu uitstekende rassen, die goed gedijen en hoge opbrengsten opleveren in ons klimaat. Het planten van een walnotenboom kan gebeuren van november tot maart in voldoende diep gedraineerde grond met veel kalk. Het plantgat wordt vooraf flink doorgewerkt met potgrond. Na het planten krijgt de boom een boom- paal die er de eerste paar jaar bij blijft staan. Al in het derde jaar kan er op enige produktie gerekend worden, mits we bij het planten uitgaan van een twééjarige boomvorm. Na ongeveer twaalf jaar kunnen enkele honderden noten geoogst worden. Op latere leeftijd is een oogst van 50 kg. per boom 5000 noten) geen uitzondering. De "gemakkelijkste" noteboom voor de tuin is de hazelnoot, waarvan in Nederland enkele tientallen rassen worden gekweekt die hier goed voldoen. Deze rassen zijn alle variëteiten van de groot- bladige hazelaar en de gewone hazelaar. Een vol doende vochthoudende grond is belangrijk evenals een regelmatige bemesting met organische mest. Te diep planten veroorzaakt bij een hazelaar te veel grondscheuten. Na het planten wordt een haze laar tot 30 cm hoogte ingesnoeid om een goede ver takking te verkrijgen. De takken worden regel matig vervangen door jongere takken om een goede produktie te verzekeren. Open struiken geven de beste en de meeste noten. De scheuten dragen op merkelijke mannelijke bloemen (katjes), de vrou welijke bloemen zijn wat minder opvallend. De bloei vindt al in februari plaats. Na ongeveer 3 jaar kan er geoogst worden. Na 10 jaar is de produktie op zijn hoogtepunt. Het kan gebeuren dat er dan zo'n 6 kg per struik geoogst wordt, dat neerkomt op zo'n 3000 noten. Dit is wel van het ras afhankelijk. Een erg decora tieve nootdrager is de tamme kastanje, die voorop gesteld alleen goed vrucht kan dragen op een warme beschutte standplaats. De teelt is verder mogelijk op bijna iedere goed doorlatende grond. Bij het planten mengen we wat verteerde bladgrond door. Het eerste jaar is de groei nihil, daarna komt deze gestadig op gang. De bloei verschijnt pas bij exem plaren die al enkele jaren staan en valt in juni, juli. Het hoogtepunt in de produktie wordt pas na enkele tientallen jaren bereikt. De Europese tamme kastanje wordt een grote boom, die voor menige tuin te groot zal zijn. De Chinese vorm blijft aan merkelijk kleiner en biedt daardoor meer mogelijk heden voor de particuliere tuin.

Soester Courant | 1983 | | pagina 9