Splinter Eemland Soest feestelijk geopend Houthandel Doorn 'boomverzorgingsbedrijf' i DE SPEELDOOS Meningen van lezers De tijd van sterren, engeltjes en kerstballen De feestdagen voor het kind WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 15 VOORDEEL Zo was het in het jaar 1933... Nieuws van VVV 'Baarns Bloei' KNIPTIP KETTING FORMULIEREN Kitty Courbois, Renee Soutendijk, Rijk de Gooyer e.a. in: 'An Bloem' Peter Weekers Groep (ex Flairck) met een nieuw programma en een nieuwe naamMamadeus Kindertheater in De Speeldoos Theater Poppenkeet met: 'Be zie iets' Kerststukjes maken RKCURSUS, BIJ- Begeleiding bij het irk en schoolproble- Meiners, 02155- V.I.n.r. de heer Plaggemars, mevrouw en dhr. Splinter en hun kinderen. In aanwezigheid van een groot aantal belangstellenden heeft de heer J. S. Plaggemars, verkoop-directeur van Ford Nederland, vrijdagmiddag jl. het geheel vernieuwde Fordbedrijf van Splinter Eemland in Soest officieel geopend. Dat gebeurde met enig vreug devol ceremonieel: door een druk op de knop stelde de heer Plaggemars de grote 10-tons hefbrug in de "Splinter"- nieuwé werkplaats in bedrijf. Vanach ter het'scherm verrees daarna de uit 1931 afkomstige Baarnse A-Ford-brand- weerauto. De kinderen Peter en Mary Splinter, op de fraai gerestaureerde brandweerauto gezeten, daalden af naar de vloer, waar zij de heer en me vrouw Splinter een pentekening van het bedrijf overhandigden. De heer Plaggemars verrichtte de plechtigheid in de plaats van de heer Laurent, directeur van Ford Neder land, die wegens ^ziekte verhinderd was. In zijn toespraak zwaaide de heer Plaggemars de heer J. Splinter alle lof toe voor de wijze waarop hij het be drijf in ruim tien jaar gestalte had gegeven, ondanks economische pro blemen en de oliecrisis. "U zet vandaag een kroon op uw werk, met dit prachtige pand hier." Hij on derstreepte de "klantgerichtheid" van het bedrijf en twijfelde er niet aan of de investering in het nieuwe be drijf zou haar vruchten afwerpen. Namens de Ford-dealers-associatie Midden Nederland voerde de heer C. Foto: Goos van der Wilt Roeleveld het woord. Hij feliciteerde de heer Splinter en bood een paar fraaie boekensteunen aan. Namens het gezamenlijke personeel sprak de heer Kiljan gelukwensen uit. Hij overhandigde een grote klok aan de heer Splinter. In zijn dankwoord betuigde de heer Splinter zijn erkentelijkheid aan allen die de bouw hadden mogelijk gemaakt. "Het is wel niet van een leien dakje gegaan, maar het staat er nu", aldus de heer Splinter, die ook de gemeente Soest in zijn dank betrok. Na afloop van het officiële gedeelte maakten de bezoekers dankbaar ge bruik van de mogelijkheid om het nieuwe bedrijf te bezichtigen. Goede boomverzorging kan geen kwaad en is zelfs nodig. Dat is de reden ge weest voor de Soester houthandelaar A. P. van Doorn om met ingang van volgend jaar wat aan boomverzorging te gaan doen. Speciaal hiervoor is de boomverzorger H. A. van Scherpen- zeel uit De Bilt aangetrokken. Hij zal het komende jaar regelmatig de boom ingaan om de kroonhoogte wat bij te werken of dode takken af te zagen. Volgens de heer Van Doorn is er een aantal oorzaken te noemen voor de soms slechte omstandigheden waar in bomen verkeren. Eén daarvan is de groeiplaatsomstandigheid. 'Een boom hoort nu eenmaal niet met z'n wortels in het asfalt of tussen de te gels', zegt hij. Ook gebrek aan zuur stof in de grond kan nadelige gevol gen hebben voor de boom. Door het goede rioleringssysteem is er volgens de heer Van Doorn ook een groot aan tal bomen dat hard moet werken om aan voldoende vocht te komen. Tenslot te laat de bemesting nog wel eens te wensen over. 'Er zou en samenspel moeten zijn tus sen mens en boom, want geen bomen betekent geen mensen. De bomen ade men namelijk de zuurstof uit die wij nodig hebben'. De heer Van Doorn ver telt verder dat boomchirurgie slechts een onderdeel is van het werk van de boomverzorger' Het gaat ook om de 'gewone' verzorging van een boom, zoals het snoeien van dood hout dat anders bij een storm gevaar kan op leveren, en het snoeien van de kroon hoogte. Er komt boomchirurgie aan te pas als het gaat om het wegnemen van ingerotte stukken en het 'conserveren' van de boom. Hij vertelt er direkt bij, dat een boom eigenlijk nooit geneest, maar dat de wond 'overgroeit'. Een ge richte verzorging kan de boom echter wel behouden. .Je moet wel oppassen voor boom chirurgie-waanzin', waarschuwt Van Doorn. 'Soms kan een boom door bij voorbeeld de wortels te verankeren of zware takken met kettingen vast te zetten nog een hele tijd staan. Maar er komt natuurlijk ook wel eens een mo ment waarop je zeggen moet: sorry jongen, je moet tegen de vlakte. Die beslissing moet je dan ook kunnen ne men. Er wordt vaak te zielig over bo men gedaan". Voor Van Doorn, die nu zo'n negen jaar in de rondhouthandel en bosexploitatie zit, is de boomverzorging toch wel een sprong in het diepe, omdat dit werk vrij uniek is in deze regio. Maar Henk van Scherpenzeel heeft al elf jaar er varing in de boomverzorging en dat maakt de sprong wat gemakkelijker. 'Ik wil dit eigenlijk al een paar jaar omdat het goed binnen het bedrijf past. Vandaar dat Henk van Scherpenzeel, die lid is van de kring van praktizeren- de boomverzorgers, met ingang van januari volgend jaar de bomen in Soest en omgeving te lijf gaat. Zowel parti culieren als gemeenten kunnen een beroep doen op zijn kennis en ervaring. 'Een boom heeft soms veel meer waar de dan men denkt'zegt Van Doorn. 'Een grote beuk', voor het huis heeft invloed op de waarde ervan. Als-ie er niet meer zou staan, kan het huis min der waard worden "Je kunt ook niet zomaar een grote boom weghalen zonder gevolgen. De andere bomen kunnen dan last krij gen van zonnebrand omdat ze plotse ling teveel zonlicht krijgen. Zo zijn er nog veel meer zaken waar een boom verzorger mee te maken heeft. Het is echt een vak hoor. Je gaat toch aan een dun lijntje meters hoog de boom in met een motorkettingzaag en dat is niet ongevaarlijk' Van Doom ziet mogelijkheden in de boomverzorging, zeker ook omdat steeds meer gemeenten werken gaan uitbesteden aan particuliere bedrij ven, en 'er staan genoeg bomen in de omgeving'. Q "De crisis is in wezen een afzetcrisis zoals het huidige onbeheerste pro- ductenstelstel telkens weer te voor schijn roept. Daartegenover stelt arbeidersklasse de eis van een planma tige regeling van de productie. De werklozen voelen scherper dan voor heen dat er wordt geleden zonder nood zaak, dat dit voortvloeit uit de foutieve noodzaak van het systeem. De onder nemers grijpen in deze crisis naar loons verlaging als enig redmiddel. Maar dat is geen weg tot duurzame verbe tering, want het tast de koopkracht aan en vermindert daardoor de afzet. De regering moet daarom duidelijk maken of zij bereid is mede te werken tot diep ingrijpende hervormingen, welke een maatschappelijk en econo misch bestel behoeft. Volgens de me ning van de minister ligt het nu een maal niet op de weg van de regering om een oplossing te bieden voor de internationale crisis. De overheid hoort zich immers niet te mengen in de za ken van het bedrijfsleven. De steunver lening waartoe zij gedwongen overgaat draagt dan ook meer het karakter van eerste-hulp-bij-ongelukken. Als de kosten van steunverlening aan bedrijven en het toenemend aantal werklozen de pan uit dreigt te rijzen wordt er een commissie ingesteld. Deze gaat met voortvarendheid aan de slag. In een half jaar tijd produceert ze een lijvig rapport met bezuinigings voorstellen tot een totaal van ruim honderd miljoen gulden. Maar de "roem" van de commissie is haar al vooruitgesneld. Geruchten over verlaging van de uitkeringen aan werklozen doen al in het voorjaar de ronde. De spanning onder de werklozen stijgt. Als het rapport van de commis sie uitkomt blijkt het voorgevoel juist te zijn geweest. Een bezuiniging van 15% op de rijksbegroting van het ko mend jaar en nog minstens evenveel in de volgende jaren, dat heeft het land, volgens dit illustere gezelschap, nodig. Met name steuntrekkers- ambtenaren en Rijkswaterstaat (De Zuiderzeewer ken) moeten het ontgelden. "De deernis die de plaag der werkloos heid aan ieder moet inboezemen, mag nochtans het oog niet doen sluiten voor de trieste waarheid, dat de werklo zen verteren zonder te produceren en dus leven op kosten van de gemeen schap, op wier vermogen zij interen", zo schrijft de commissie. En in één adem stelt ze voor de steunbedragen met 15% te verlagen. In de zomermaanden wordt er driftig tegen de bezuinigings plannen gedemonstreerd. Met name de S.D.A.P. en N.V.V. roeren zich. In het Zuiden des lands doen zich onge regeldheden voor, waar burgemees ters de "optochten" willen verbieden. Ook de katholieke vakbonden laten enig gemopper horen, maar na enige geruststellende woorden uit de R.K.S.P.- fractie, dat het zo'n vaart niet zal lo pen, wordt tegen overhaast actievoe ren gewaarschuwd. In september wordt het Binnenhof door protesterende ambtenaren be zocht. Hen hangt een salariskorting van bijna 10% boven het hoofd. "''Vast werk, vaste armoe", zo typeren de ambtenaren-organisaties de positie van hun leden. Beroering is er ook in de onderwijs- wereld. Door een onderwijzer meer leerlingen per klas te laten geven wil de commissie een aanzienlijke bezui niging in het onderwijs tot stand bren gen. In de praktijk betekent dit, dat de werkloosheid onder de onderwijzers sterk zal toenemen en een aanmerke lijke taakverzwaring voor die geluk kigen die nog wel voor de klas blijven staan. Geen wonder dus dat de woede der onderwijsorganisaties wordt gewekt." (Overgenomen uit: Het leven in de cri sisjaren 1929-1939, blz. 16). .Zo is het in het jaar 1983 Indien u bovenstaande hebt gelezen en het tot u is doorgedrongen dat dit in 1933 werd geschreven, dan kunt u zelf wel constateren dat alleen de be windslieden zijn veranderd, maar dat het "systeem" hetzelfde is gebleven. Toen werden ook de ambtenaren en werklozen als "sluitpost" voor de be groting gebruikt. Toen kwam er echter verandering in de situatie omdat, mede door de maat regelen tegen de bevolking genomen, het mogelijk werd dat een figuur als Hitier aan de macht kon komen. Welke resultaten dat heeft gehad is zelfs he den ten dage nog te constateren. Nu zitten we weer met een groot aan tal werklozen en uitkeringsgerechtig den en ook weer een begrotingstekort. Nu wordt wederom dezelfde groepen als in 1933 uitgekozen" om dit tekort te verminderen. Nu zeggen de heren regeerders dat bij doorvoering van hun plannen het werk loosheidsvraagstuk zal worden opge lost. Toen werd besloten, mede door de omstandigheden toen, om de defensie als reddende engel te gaan gebruiken. Nu is dit wederom het geval. Zie de grote sommen gelds dat wordt besteed aano.a. de kernbewapening. Nu wordt de vraag "Wie gaat het eerst door de knieën" wederom actueel. Zoals u ziet veel is er in het "systeem" niet veranderd. Toen waren de werklozen echter min der in de gelegenheid geweest om ook aan de door hun arbeid ontstane wel vaart te profiteren. Nu is dit echter een andere zaak, want vele arbeiders hebben wel degelijk van de door hun arbeidsprestaties ver oorzaakte welvaart "genoten". Nu zal het voor hen steeds moeilijker worden om al deze "luxe" op te geven. Toch -zal dat het gaan gebeuren, want deze regering verlaagt niet alleen hun inkomsten, maar zorgt ervoor dat de prijzen voor allerlei levensmiddelen steeds hoger worden. Dat dit grote spanningen geeft, laat zich raden. Zolang een georganiseerde vakbond nog in staat wordt gesteld om voor deze mensen op te komen, is er - indien er echter wel een redelijk overleg plaats vindt - een kans dat alles nog in rede lijke banen kan worden gehouden. Wordt het echter de vakbonden zo goed als onmogelijk gemaakt om te kunnen blijven overleggen, dan is de kans zeer groot, dat gedreven door te grote span ningen, de mensen het niet langer zien zitten en zelf het "recht" in eigen hand gaan nemen. Als dit gebeurt, dan is het hek van de dam en zal er een grote chaos ontstaan. Het is te hopen dat deze regering op tijd inziet dat er op de^weg die zij meent te moeten gaan, geeri uitweg is en dat, als de "bom" barst, we met z'n allen veel verder van huis zijn dan rtu al het geval is. Laten de crisisjaren van voor 1940 en de gevolgen daarvan een voorbeeld zijn, opdat nu niet hetzelfde resultaat als toen, n.1. een oorlog, het eindpunt is van de ingeslagen weg. Piet de Roos Kerstreizen Dagtochten rond Kerstmis en Kerst dagen. Kerstmarkt in Aken op 20 dec. 52,50 p.p. Kerstmarkt in Essen, 14 en 21 dec. 52,50 p.p. Kerstdiner dansant, 25 dec. 80,- p.p. Feestelijk Brussel, 26 dec., verzorgd met koffie en gebak en kerstdiner 75,- p.p. Uit met Kerst en Jaarwisseling Uitgebreide brochure van de Veluwe kunt u bij ons afhalen. Unicef wenskaarten De VW verkoopt ook dit jaar weer de Unicef Kerst- en wenskaarten, jaar agenda's, postpapier en puzzels. Theaterevenementen De dader heeft het gedaan, m.m.v. Conny Stuart, Piet Römer en Hans van der Woude, 15 t/m. 30 dec. Carré Am sterdam. Tine Turner, 13 dec. Carré Amsterdam. Bach Weihnachtsoratorium, Oratorium ver. Groot Noord Nederlands Bach Orkest, 18 dec. Concertgebouw Amster dam. Amsterdams Philharmonisch Orkest, o.l.v. Anton Kersjes/Daniel Wayen- berg, 26 dec. Concertgebouw Amsterdam. Stille Nacht, m.m.v. Mary Dresselhuys en Jan Retèl, 22 dec. Cult. Centrum Amstelveen. The Great American Christmas Show Part 2, Engelstalige voorstelling, 8 t/m. 31 dec. Koopermoolen Amsterdam. Adèle's keus, 26 dec. Nieuwe de la Mar Amsterdam. Gisele, Het Nationale Ballet, 26 dec. Stadsschouwburg Amsterdam. Kerstconcerten In de Nieuwe Kerk hoort u bij kaars licht Winsemius alleen in advent en kerstmuziek, 22 dec. In het Amstelveense Culturele Centrum kunt u de Poolse Nachtegalen beluiste ren, 23 dec. In de Waalse Kerk treedt het Neder lands Kamerkoor op met een program ma dat geheel aan Joh. Brahms is gewijd, 23 dec. Het Concertgebouworkest geeft ook nu weer zijn Eurovisie-Kerst-matinee om 14.00 uur in de Grote Zaal, 25 dec. Jules de Corte brent liedjes, verhaaltjes, pianospel en de Kerstklokken luiden om je oren in de Ronde Lutherse Kerk om 11.00 uur, 25 dec. Kerstconcert in de Nicolaaskerk te Baarn, 18 dec., kaarten verkrijgbaar bij VW. Jeugdagenda "Nietemin" Theatergroep Shuttle, 28 dec. Carré Amsterdam. De doos met speelgoed, 14 dec., Stads schouwburg Amsterdam. "Keetje in Babaland", 18 dec., De Brak ke Grond Amsterdam. "Ik zie iets", een spannende voorstel ling waarin Heintje Roodenmond al lerlei avonturen beleeft, 17 dec. Speel doos Baarn. "Moeder er zit een vriend in m'n soep, Theater Stekelbees, 3 in 1 Huizen 10 dec. VW geschenkbonnen De landelijke VVV geschenkbonnen worden in diverse bedragen verkocht. Zij zijn in vele winkels in heel Neder land te besteden. Leuk om cadeau te geven aan een goede vriend (in) met de Kerst. Museumkaarten De nieuwe museumkaarten 1984 zijn weer aangekomen. Misschien een leuk Kerstcaceau? Deze kaart verschaft u gratis toegang tot vele musea in Neder land. VW "Baarns Bloei" Stationsplein 7, tel. 13226. Open maan dag t/m. vrijdag van 09.00 -17.00 uur. Het wordt hoog tijd om weer kerstver siering te gaan maken met de kin deren. Natuurlijk, de glanzende ballen zijn onontbeerlijk, maar toch is het leuk om ook een aantal zelf gemaakte dingen in de boom te hebben hangen. Benodigdheden zijn: rood lint, een rol aluminium folie of goud papier, plak band of plaksel en uiteraard potlood, schaar of karton. Jammergenoeg is karton dat gebruikt wordt voor dozen een beetje te dik voor de peuters om er in te knippen. Niet getreurd echter, want daarvoor kan men oude melkver- pakkingen gebruiken. Uiteraard moet men het pak dan wel eerst afspoelen en drogen. Snijd het dan niet open in de lengte. Want men kan namelijk hori zontaal reepjes van 1 -11^ cm. knippen (wat dan al vierkantjes zijn) en deze met aluminium folie overtrekken en met een rood lintje in de boom hangen. De folie höeft er nog niet eens strak om te zitten, want juist kreukels geven een leuk lichteffekt. Zo kan men ook engel tjes, sterren, manen, enz. enz. uit het melkkarton knippen, overtrekken, er een gaatje in maken en hierdoor weer het rode lint doen om het kunstwerkje op te hangen. Nog een leuke tip is om van een literpak aan de bovenkant 3 zijden korter af te knippen (tot onge veer de helft van de hoogtede vierde kant moet u zo lang mogelijk laten (wel het dak ervan afknippen). Het pak kunt u bekleden met aluminiumfolie, doe er maar een kadootje in en buig de langere flap er overheen en maak dit vast met een rode strik. U heeft nu een erg leuke en originele verpakking voor onder de kerstboom. -f m Uit de kaartencollectie "Voor het Kind,'' Ier. Nu de jaarwisseling in zicht is wordt het tijd om aandacht te gaan besteden aan de verzending van Kerst- en Nieuwjaarskaarten. Wie wenskaarten nog vóór de feestdagen bezorgd wil hebben doet er verstandig aan die cor respondentie uiterlijk halverweg de maand ter post te bezorgen. In heel wat postkantoren is inmiddels een speciale verkoopstand van het plaatselijk comité voor kinderpostze gels ingericht. Vrijwillige medewer kers laten het publiek daar graag een keus doen uit een grote collectie Kerst en Nieuwjaarskaarten, gevarieerd "Sterrekindcrtjes" van Freddy Lange- naar ontwerpen, formaat en prijs. Bij de stand kan men ook terecht voor de kinderpostzegels zelf. De opbrengst van de kinderpostzegel actie is als steeds bestemd voor het bie den van betere ontwikkelingskansen voor kinderen die achter dreigen te blijven. Het kinderzegelgeld wordt tot dat doel zowel in Nederland als in een groot aantal ontwikkelingslanden be steed. Een stand van het plaatselijk comité is opgesteld in het Postkantoor aan de Steenhoffstraat, tot 23 decem ber, van 9.00 tot 15.30 uur. U wordt daar geholpen door de dames van de ITVV. Rode oogjes op uw fo to's? Komt door de flit- ser. U kunt ze voorkomen als u de flitser verder weg houdt van de JC 1 camera. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 I Rembrandtlaan 35 - Baarn - 'Telefoon 02154-180501 Donderdag 15 december - 20.15 uur: Een film onder regie van Peter Oost hoek. Het scenario schreef Tom Vors- tenbosch n.a.v. zijn toneelstuk "Schei den." Het is het verhaal van een vrouw die strijd levert om een zelfstandig be staan. Een vrouw in een donkere eenzame straat: een eenzame vrouw, die niet weet wat ze daar doet. Aan de overkant van de straat, in het sigarenwinkeltje, zit haar man Frans. Zal ze naar binnen gaan, of zal ze teruggaan naar haar eenzame zolderkamer? An weet het niet. Enkele weken geleden heeft ze de moeilijkste beslissing van haar leven genomenZe is weggegaan van de man waar ze zo'n 20 jaar mee was getrouwd en waar ze twee dochters van heeft. Ze is opnieuw begonnen. Ze heeft een eind gemaakt aan een hu welijk dat niets meer voorstelde en aan een bestaan dat geen enkel ander per spectief bood dan nog eens zoveel jaren achter de toonbank. An is een mooie vrouw van voor in de veertig. Het leven heeft haar nog zoveel te bieden, vindt ze, zoveel meer dan dat bestaan met die man en met dat sigarenzaak je, met die eeuwige t.v. en die zwijgende maal tijden. An is weggegaan. Ze is opnieuw begonnen al wist ze niet goed hoe dat moest. Ze heeft geen opleiding, geep ervaring. Ze heeft alleen haar wil om er iets van te maken. Kaartverkoop t./m. vrijdag van 11.00 - 12.30 uur. Telefonisch bestellen via tel. nr. 18050. Toegang: ƒ6,-. Vrijdag 16 december - 20.30 uur Ondanks het grote succes met de groep 'Flairck' stapte tot ieders verbazing de populaire fluitist uit deze groep en be gon zoals men dat noemt 'voor zich zelf. Hij ging op zoek naar mensen die aan zijn muzikale idee beantwoorden en dit resulteerde in de oprichting van De Peter Weekers Groep. Najaar '82 maakt deze groep een kort tournee langs de vaderlandse theaters. Zowel publiek als recensenten reageren zo enthousiast dat wordt besloten een LP te maken: september '83 komt deze op de markt onder de titel Mamadeus. Aangezien er enige ontevredenheid be stond over de naam van de groep wordt niet alleen het nieuwe programma Ma madeus genoemd maar zal de groep zelf in het vervolg ook onder deze naam optreden. Mamadeus bestaat uit: Peter Weekers: dwarsfluit, panfluit, altfluit, zang, percussie, picollopot- fluit. Rob van der Vlugt: klarinet, basset hoorn, piano, zang, percussie, marim ba, vibrafoon. Frans Leerdam: marimba, vibrafoon, xylofoon, mbira, zang. Peter Leerdamcontrabas, piccolobas, elektrische bas, zang. Rob Husmannklassieke en 12-snarige gitaar, elektrische gitaar. Stuk voor stuk veelzijdige musici die door de bundeling van hun muzikale ideeën en kwaliteiten een geheel eigen geluid weten te creëren. Ze brengen eenr ijk gevarieerd pro gramma met uitsluitend eigen compo sities die gekenmerkt worden door een grote verscheidenheid aan invloeden en stijlen: opzwepende Afrikaanse rit mes, mysterieuse oriëntaalse melodie- en en natuurlijk de karakteristieke panfluit geluiden uit de Balkan zijn erin terug te vinden. Ook de jazzlief hebbers komen aan hun trekken, met name in de bas, klarinet en fluitimpro- visaties. Door dit alles te kombineren met een grote dosis perfektie, vakmanschap en vooral enorm enthousiasme zorgt de groep voor een boeiende, originele voorstelling. Kortom een must voor heel muzieminnend Nederland. Het programma bestaat uit Atlantis: Rob Husmann, Rob van der Vugt. OmenomPe.ter WeekersOmenom be gint met twee panfluiten die beurte lings één noot van de melodie spelen. Dit is de zogenaamde hoketus-techniek die door Mamadeus regelmatig wordt gebruikt. PantasiaPeter Weekers. Shaura: Frans Leerdam: Shaura is ge baseerd op verschillende afrikaanse muzieksoorten, zoals de mbiramuziek uit Zimbabwe, het traditionele ge trommel uit Ghana en de amadinmu- ziek uit Oeganda waarbij ook weer door twee spelers één melodie wordt gespeeld. Manon: Peter Weekers: Manon zal worden gebruikt als titelmuziek voor de nieuwe speelfilm van Herman van Veen. Surprise für ElisePeter Weekers. Poolijs: Peter Weekers: In Poolijs kunt u voor het eerst kennismaken met de piccolopotfluit. Een instrument dat veel weg heeft van een klein bloemen- vaasje waar door het vergroten of ver kleinen van de opening verschillende tonen op kunnen worden geblazen. Pauze Moïra: Rob van der Vlugt. StoomwalsPeter Weekers. Sneeuwklokkenspel: Rob van der Vlugt. Fata MorganaPeter Weekers. Kaartverkoop t./m. vrijdag van 11.00 - 12.30 uur. Telefonisch bestellen via tel. nr. 18050. Toegang 10,-/Pas 65/CJP ƒ5,-. Zaterdag 17december - Ij.00 uur "Ik zie iets" is de nieuwste produktie van Theater Poppenkeet. Theater Pop penkeet werkt niet meer met een pop penkast, maar met decor en zetstukken. De belangrijkste rollen worden ver tolkt door handpoppen die met hun spelers rechtstreeks op de speelvloer verschijnen. Hun formaat maakt dat zij niet als handpop op de klassieke wij ze worden gehanteerd, maar dat hun bewegingen door twee handen moeten worden gestuurd: één hand voor het hoofd, de ander voor de ledematen, met name de armen. De tentens is om deze poppen steeds groter en slapper te maken, opdat hun motoriek minder op een realistische imitatie zal lijken en suggestiever zal worden. Schuimrubber is het voor deze poppen steeds gebruikte materiaal. Behalve als bespelers of als gemaskerd perso nage treden de spelers van Poppenkeet ook op als acteur of actrice. Humor, spanning en een mooie vorm geving vindt Poppenkeet belangrijk. In het spel laat de groep zich leiden door de fantasie, terwijl zelf gecom poneerde muziek een belangrijk onder deel van de voorstelling is. Het nieuwste spel van Poppenkeet is: "Ik zie iets". Iets over de inhoud: "Heintje Roodenmond zit in de trein naar Grotebroek. Hij is opgetogen, want het is alweer tien jaar geleden dat hij bij zijn deftige tante Alida Rooden mond, gravin van Grotebroek logeer de. Als hij aankomt weet hij niet meer precies de weg en vraagt deze aan Blanus, een onbetrouwbaar mansper soon. Deze stuurt hem dan ook prompt de verkeerde kant op. Intussen gaat Blanus naar het kasteel van tante Ali da en geeft zich uit voor Heintje. Na enige tijd komt Heintje toch bij het kasteel aan, maar ja, er kan maar één echte neef zijn. Dat Blanus, met be hulp van de kinderen, wordt ontmas kerd als de oplichter, spreekt voor zich. Maar de straf die hij krijgt is wel een heel bijzondere. Deze voorstelling is geschikt voor kinderen van 4 tot 7 jaar. Kaartverkoop t./m. vrijdag van 11.00 - 12.30 uur. Toegang 3,-, knipkaarten geldig. Zaterdag 17 december van 10.00-12.00 uur Portrettekenen o.l.v. Marjan Jansen. Wie model staat is nog niet bekend, dat de toegang gratis is, is al jaren bekend. Zaterag 17 december van 10.00-12.00 uur Deze zaterdag kunt u weer kerststukjes maken in De Speeldoos. Ditmaal geor ganiseerd door de Tuinbouw. Het ge heel staat onder leiding van Moni Post en Co Amesz. U dient het volgende ma teriaal mee te nemen: mesje, laag schaaltje o.i.d., oasis (steekschuim), dunne kaars, dennegroen, coniferen- takjes in gele of blauwe kleur, bonte hulst of heester takjes, beshulst en denneapnels. Naar keuze kunt u extra meenemen: bemoste larixtakken, ijslands mos, dadel takken, eukalyptustakken, pepers, walnoten en lint. Verder een verzoek van de Tuinbouw om geen namaak artikelen mee te nemen. U kunt zich hiervoor opgeven aan de balie van De Speeldoos na betaling van 5,-.

Soester Courant | 1983 | | pagina 15