Defensie wil belangrijke uitbreiding munitiemagazijnen Soesterberg t odomo 13 'Amnestie voor zwart-lezers' Winkeliers Soest-Zuid boos over uitstel besluit winkelcentrum ïtLLDZ'C Vragen van Jan Visser (Prog. Soest) HERENKAPSALON DE KORTE DUINEN Nic van Dam AVIA DIENSTENCENTRUM DE KORTE DUINEN B V. {jjMQUAUh (Gratis ons album?f) ftestomnt nin n iyiin r JONG BELEGEN KAAS STOOF PEREN RIBLAPPEN ROOM BOTER CYCLAAM Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Roodborstje TAXI TAK 12636 TELETRONIC NEDERLAND^ 02155-18023 Als gevolg van de ingebruikneming van de F-15 luchtverdedigingsjager door het Amerikaanse 32 Squadron, ge legerd op de vliegbasis Soesterberg, als opvolger van de Phantom, is een belangrijke uitbreiding nodig van de munitiemagazijnen op de basis. De munitie die de F-15 gebruikt heeft na melijk wel minder explosiekracht dan de munitie van de Phantom, maai daar staat tegenover dat het volume nogal wat groter is. De beschikbare op slagcapaciteit op Soesterberg is dan ook onvoldoende, temeer daar in "tijden van spanning" op de vliegbasis een tweede squadron zal worden gestationeerd, waarvoor de munitie al in vredestijd moet zijn opgeslagen om een snelle in zet te garanderen. Het is dan ook dringend nodig een aantal munitiema gazijnen bij te bouwen. Dit is de strekking van een brief van staatssecretaris J. van Hou welingen van Defensie aan het College van Bur gemeester en Wethouders van Soest, eind oktober verzonden, waarij de staatssecretaris overigens nog een aantal andere "defensie-aangelegen heden in de gemeente Soest" ter sprake brengt. De brief werd door de commissie Ruimtelijke Ordening in de vergadering van 29 november j.1. - een besloten zitting - besproken. Aan de brief ging overigens een onderhoud van enkele vertegenwoordigers van het ministerie met het College (op 8 juni) vooraf. Om budgettaire redenen zal de bouw van de magazijnen gefaseerd moeten plaatsvinden, laat de staatssecretaris weten. "De NAVO-financieringsproce- dure voor de bouw van de eerste acht magazijnen is thans zover, dat de bouw daarvan dit jaar nog dient aan te vangen, op straffe van een ernstige vertraging in de financiering. In een la ter fase zullen nog eens 13 magazijnen moeten worden bijgebouwd." De staatssecretaris laat verder weten dat de magazijnen in het noordoorstelijk deel van de basis, aansluitend aan de bestaande munitiemagazijnen, gerea liseerd zullen moeten worden. "Het to taal aan (veiligheids)restricties voor het vliegverkeer en de reeds aanwe zige infrastructuur laten een andere situering binnen het areaal niet toe," aldus de staatssecretaris. Geluidhinder De staatssecretaris stelt ook een aan tal andere "van belang zijnde zaken op het gebied van de militaire infrastruc tuur" aan de orde. Hij verklaart zich bereid in overleg te treden met het Col lege over problemen als gevolg van ge luidhinder (bijv. door oefeningen op de Leusderhei), al is het niet waarschijn lijk dat binnen afzienbare tijd objec tieve normen ter beschikking zijn om geluidhinder van oefenterreinen te me ten. Het compagnies-oefenterrein zoals dat is voorgesteld zal overigens geen ver andering brengen in de situatie op het Soester en het Amersfoortse deel van het oefenterrein Leusderheide. Het is de staatssecretaris ook bekend dat de aanwezigheid van de vliegbasis geluidhinder met zich meebrengt voor de kern Soesterberg. Het College heeft er in dat verband voor gepleit de be voegdheid om ontheffing te verlenen van het verbod om te bouwen binnen de geluidzone bij de gemeente te leggen. Ook de Raad van Advies voor de Ruim telijke Ordening bepleit voorwaar delijke afwijkingsmogelijkheden voor de lagere overheden en versoepeling van de normen. Over deze problematiek deelt de staatssecretaris mee dat hij overleg heeft gepleegd met de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer, met als resul taat dat er een interdepartementale werkgroep komt die zich over de voor schriften gaat buigen, om na te gaan of de bestaande criteria "minder gewens te gevolgen" hebben. Woningen Doordat er tussen de gemeenten. Rijkswaterstaat en Defensie overeen stemming is bereikt over een gewij zigde aansluiting van de Richelleweg aan de rijksweg A28 krijgt de gemeen te Soest een belangrijk groter terrein met betere mogelijkheden beschikbaar waar een contingent van 50 woningen kan worden gerealiseerd ten behoeve van Amerikaanse gezinnen, laat de heer Van Houwelingen weten. De staatssecretaris besluit zijn brief met de hoop dat de "reeds lang be staande goede samenwerking met de gemeente Soest ertoe mag leiden dat spoedig de eerste fase van de noodza kelijke uitbreiding van de munitieopslag in aanbouw kan worden genomen. Vragen Raadslid Jan Visser (Prog. Soest) zal tijdens de gemeenteraadsvergadering van a.s. donderdag 15 december over deze brief een aantal vragen stellen aan het College. Met verwondering heeft hij vastgesteld dat elke Neder lander via de Tweede-Kamerfractie van zijn politieke partij deze "open bare" brief in zijn bezit kan krijgen. Hij stelt dan ook de vraag waarom het College zo geheimzinnig doet met een brief die niet-confidentieel is, en die be trekking heeft op voor Soest belang rijke zaken. Hij verzoekt het College de brief in de eerstvolgende commissie R.O.-vergadering in het openbaar te behandelen, het college-standpunt over alle zaken die in de brief worden be handeld, openlijk toe te lichten en het antwoord van het College aan de staatssecretaris ter discussie te stel len. Visser zal voorts informeren naar de door het College te volgen procedure, indien blijkt dat de plannen van Defen sie in strijd zijn met het bestemmings plan Landelijk Gebied. Hij vraagt ook of het College de principes, neergelegd in de inspraaknota van augustus 1980, handhaaft. Woningnood Verder informeert Visser naar de openbare mening van het College over de bouw van 50 huizen voor Ameri kaanse militairen, in verhouding tot de woningnood onder de Soesterbergse bevolking, en wil hij dat het College de verslagen van het gesprek met Defen sie van 8 juni en van de ambtelijke ge sprekken over het "Zeisterspoor Zuid" ter inzage legt. Tenslotte informeert hij bij het College op welke datum het "met steun van de meerderheid van een besloten commis sievergadering maar buiten de raad om," een bouwvergunning afgeeft voor de munitiemagazijnen en de bouw van 50 woningen, zodat de Soester burger tijdig een AROB-procedure kan aan spannen." In de week van maandag 19 tot en met zaterdag 24 december a.s. biedt de Openbare Bibliotheek in Soest onder het motto "Amnestie voor zwart-le zers" de leden die nog boeken in hun bezit hebben die al lang ingeleverd hadden moeten worden, de gelegenheid deze terug te geven. Dat kan dan zonder dat zij de mogelijk inmiddels hoog opgelopen achterstallige vergoe ding hoeven te betalen. Een soortgelijke actie in het verleden leverde de bibliotheek honderden boeken op. Ook nu weer zullen er in de verschillende vestigingen van de bi bliotheek "stembussen" gereed staan, waarin men de boeken kan depo neren. De anonimiteit wordt gewaarborgd. In de hoofdvestiging van de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan komt zowel op de jeugdafdeling ais bij de uitlening voor volwassenen een bus te stpan, evenals bij filialen in De Borg, Soest-Zuid en Soesterberg. 'Uitstel heeft verlammende werking' In een boze reaktie op het uitstel door Gedeputeerde Staten van de behande ling van de bouwaanvraag voor het nieuwe winkelcentrum in Soest-Zuid, spreekt het bestuur van de winkeliers vereniging Hartje-Zuid de wens uit dat Gedeputeerde Staten hun verantwoor delijkheid in deze niet uit de weg blij ven gaan en tot een spoedige positieve besluitvorming zullen komen. De aan vraag zou oorspronkelijk behandeld worden op dinsdag 6 december, maar het College van G.S. besloot tot uitstel. Volgens de afdeling voorlichting van de provincie is dit het gevolg van het grote aantal bezwaarschriften dat te gen het plan is ingediend. Overigens verzekerde de woordvoerster van de afdeling dat het plan in ieder geval nog dit jaar zal worden behandeld. In het telegram dat Hartje-Zuid aan ge deputeerde staten heeft verzonden, zegt voorzitter J. Wessels namens de winke liers onthutst kennis genomen te heb ben van het hernieuwd uitstellen van de beslissing tot het verlenen van de verklaring van geen bezwaar voor de bouw van het winkelcentrum op de plaats van het busstation aan de Soes- terbergsestraat. "Dit uitstel druist in tegen de in deze tijd algemeen aan vaarde opvatting om het ondernemen te bevorderen," aldus het telegram. Verlammende uitwerking "Waar gemeente, projectontwikke laars en ondernemers die graag aan dit project willen beginnen en er ook poli tiek en maatschappelijk geen beletsel zijn, zou alle steun van de provinciale overheid mogen worden verwacht. Het projekt Soesterbergsestraat vormt een onmisbare schakel in het winkelbeleid van de gemeente Soest en geniet brede steun. Het uitstel van de behandeling van de bouwaanvraag heeft een ver lammende uitwerking op de aktivitei- ten in en om het plangebied en werkt demotiverend op de gegadigden en op de gevestigde ondernemers,' aldus Hartje-Zuid in het telegram. De winke liers weten zich in hun reaktie gesteund door het bestuur van de Fe deratie Midden- en Kleinbedrijf Soest In een telegram aan gedeputeerde Sta ten laat het federatiebestuur weten dat het de inhoud van het telegram van Hartje-Zuid volledig onderschrijft. Muggezifterijen Voorzitter J. Wessels toont zich bij zonder teleurgesteld in een commen taar bij bet telegram. "Bij de braderie op 9 september j.1. kondigde wethouder Plomp aan dat 't zou doorgaan. De be sluitvorming was toen blijkbaar al zo ver, anders zou hij die mededeling ze ker niet hebben gedaan. Zoiets zegt hij toch niet op eigen gezag? Maar we zijn nu al een paar maanden verder, en er is nog steeds geen sprake van de "ver klaring van geen bezwaar" waarop we zitten te wachten. Wessels benadrukt overigens dat de winkeliers al twintig jaar wachten. "Er is belangstelling genoeg. Er wor den serieuze gesprekken gevoerd met izo'n twintig ondernemers. Er is een project dat voor veel mensen veel werk met zich meebrengt. De overheid loopt geen enkel risico, maar de project-ont wikkelaar en de ondernemers doen dat wel. Als we niet in januari met de bouw kunnen starten betekent dat dat we voor Sinterklaas 1984 niet open kunnen gaan." Wessels is vooral boos omdat de stemming onder de gegadigde win keliers zo positief is. "De ondernemers prepareren zich, maar alles blijft hangen. En dat gebeurt je dan door een overheid die de mond vol heeft van het belang van de werkgelegenheid, maar intussen zich bezighoudt met mugge zifterijen." Inmiddels hebben Gedeputeerde Staten al wel het raadsbesluit goedge keurd tot het verlenen van een krediet voor het bouwrijpmaken van het ge bied waar het winkelcentrum is gepro jecteerd. Volgens de heer W. Hulsber gen, als gemeentelijk projectcoördina tor nauw betrokken bij de ontwikkeling van het plan, is dit doorgaan een guns tig teken. Hij verwacht dan ook, dat de verklaring van geen bezwaar uiteinde lijk toch door gedeputeerde staten zal worden afgegeven. 'Planologische be zwaren zijn er in ieder geval niet,' stelt hij. Volgens de heer Hulsbergen heeft een aantal adviezen aan Gedeputeerde Staten 'geweldig lang' op zich laten wachten. Dat is zijns inziens een be langrijke oorzaak van het uitstel van de behandeling. Het advies aan Gede puteerde Staten is wel klaar. Het zou 'Voorzichtig positief' zijn. Bij de advie zen is een aantal, waarin men scep tisch ten opzichte van het plan staat, omdat de noodzaak van het centrum onvoldoende onderbouwd wordt ge acht. Ook zou hier en daar de mening hebben postgevat dat Soest een onvol doende saneringsbeleid. voert, een con clusie die kennelijk getrokken is uit het feit dat de gemeente geen aktief aan koopbeleid voert. 'Er zijn dus wel een paar twijfels,' aldus de heer Hulsber gen, 'en blijkbaar hebben Gedeputeer de Staten het nog niet aangedurfd ons het voordeel van de twijfel te gunnen. Op 1 december 1968 startte de heer O. W. Schley zijn werkzaamheden als kapper in onze Herenkapsalon. Op 31 december 1983 beëindigt hij zijn aktiviteiten en langs deze weg dankt hij U voor het in hem gestelde vertrouwen en voor de jarenlange relatie die er tussen U en hem heeft mogen bestaan Flannel kostuums Zijn opvolger, de heer B. H. Klein neemt de Herenkapsalon per 2 januari 1984 over en hoopt dat hij de goede relaties met U mag voortzetten, waarvoor hij zich uiteraard gaarne zal inspannen. Vanaf 2 januari 1984 is de kapsalon op maandag gesloten en op dinsdag geopend Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 8.00-17.30 uur zaterdag 800 -1630 uur maandag gesloten De lederwaren afdeling van Smokeblauw grijsblauw en grijs vanaf 479 met vest 569.- verrassend veelzijdig. Birkstraat 108 Telefoon: 02155-17224 Loop er eens rond. Ontdek de veelzijdigheid in vormen en dessins. herenmode,,. Soesterbergsestraat 51 Soest En ervaar dat luxe lederwaren best betaalbaar kunnen zijn M I II II 7e zijn niet snik bij Presto Print f 1AAo rfooCf YiotL een 4»/öZm> en Wieke album gratis bij [vol filmpje Ongelooflijk goed in kleur Dat geldt overigens ook voor de schoenen- en sportafdeling Tot ziens, bij Nic van Dam .rf Meer dan 50 modellen Inlijsten gratis Van Rouwendaal geeft u de zekerheid, op een polis van kwaliteit. vakkundig, voordetig en vlakbij Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V FOTOSHOP 'T HARTJE Koninginnelaan 11 -Tel. 23737 v^foto-film-uideoc^ BIRKSTRAAT 2 Van Weedestraat 16, Soest, telefoon 02155-13473 ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Donderdag Natuurgerijpte Donderdag 2 KILO Donderdag MAGERE FIJNE Dit weekend Dit weekend van het Melkblok KILO van 17.90 voor Sinds een paar weken hebben we er een nieuw huisdier bij. 's-Morgens vroeg staat het fragiele beestje al op eten te wachten en nu is het al zo ver dat hij niet meer wegvliegt als ik door de keu kendeur naar buiten ga. In die zin is het eigenlijk geen gewoon huisdier want hij komt nooit binnen. Maar de manier waarop hij zich een bescheiden plaats je in ons gezin heeft weten te veroveren heeft ons vertederd en daar maakt hij, zij het blozend, dankbaar gebruik van. Toen we het roodborstje voor de eerste keer in de tuin signaleerden, riepen we elkaar naar het raam'Kijk eens, wat leuk. Een roodborstje.' Of ze zeldzaam zijn weet ik niet, maar ik zie ze niet vaak en het vogeltje spreekt sinds de kinderjaren tot mijn verbeelding. Na een paar dagen wisten wij waar het roodborstje verblijf hield en wist hij wanneer de kruimels naar buiten kwa men. En omdat zoiets zonder horloge niet helemaal precies uit te meten is, staat onze vriend ook wel eens te vroeg op de stoep. Maar ook als hij niet staat te wachten, ziet hij meestal wel kansen om toch tegelijk met de etensresten op het terras te landen. Kwiek als een kwikstaartje hipt hij op zijn luciferdun ne pootjes in het rond en is hoogst ver baasd als hij ongevraagd gezelschap krijgt van andere hongerige vogeltjes. Als het mussen zijn stapt bij er ver ontwaardigd op af wanneer ze aanstal ten maken om zich te goed te doen aan zijn maaltijd. Maar mussen zijn minstens zo brutaal als hijzelf. Ze gaan hooguit een hipje opzij. Er ligt genoeg, dus echt minder worden ze daar niet van. Hoewel zij met de grootste brok ken de boom in verdwijnen laat hij de spreeuwen en torenkraaien rustig hun gang gaan. Die zijn hem waarschijn lijk net iets te grof gebouwd. Hij kijkt alleen maar en zint op wraak. Zo nu en dan kijkt hij even om naar het keuken raam, wijst dan beschuldigend met zijn snaveltje naar de dieven en lijkt dan te zeggen'Kunnen jullie daar nou niks aan doen? Ik had het nou net zo leuk voor elkaar.' Wij gaan daar niet op in en laten de natuur zijn gang gaan. Dat betekent dat de slimmerikken het onderspit moeten delven als de ster keren hen doorhebben. Toen ik vanmorgen opstond omdat het zaterdag was, keek ik met nog kleine oogjes van de slaap naar buiten en wie zat daar op de rand van de dakgoot naar binnen te kijken? Precies, ons roodborstje. Met een venijnige blik in zijn oogjes: Of we nooit meer uit bed kwamen. Hij moet het niet nog gekker maken. Straks komt ie nog tegen het raam tikken als hij trek heeft in een boterham met suiker. 'Graag een proefrit. Vorige week kreeg een garagebedrijf aan de Burg. Grothestraat bezoek van een onbekende man, die voorgaf be langstelling te hebben voor een proef rit. Hij kreeg de auto mee en ver dween. De auto die de man bij de ga rage had achtergelaten bleek, na on derzoek door de politie, onder hetzelfde voorwendsel te zijn meegenomen uit Purmerend. Later kreeg de politie een berichtje uit Weesp, dat de Soester auto daar was aangetroffen bij een garagebedrijf. De auto was daar ach tergelaten omdat de man ook daar een proefrit in een nieuwe auto maakte. DAG NACHT V* erkend TBBS-UNETO Specialisten in: electronische systemen luid- en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. 25,- per maand bouwkundige systemen hang- en sluitwerk rolluiken /hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer- en inb.kluizen inbraakwerende deuren F.C.Kuy perstraat 28a, Soest Lees hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Mk Peters bv. voor wonen in de groene zone. tl

Soester Courant | 1983 | | pagina 1