'/Sn Uitbreiding 'Darthuizen' feestelijk in gebruik genomen t Zwaantje ^Qjehan, TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderhooqt Kerstdiner dansant in ons nieuwe restaurant! DE KLOK i 'Spot'nieuw politiek trefpunt in Soest Mazda 626 Diesel bij 'De Soester' WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 21 BETAMAX VHS - VCC Vrijwilligers Vakature Bank Soest tater f—S13 efficiency Telefoon 02155-1 0115 VOOR DAMES EN HEREN orchol aarmode Niet ver van ons bed •<c is Nieuwe cursus Algemene Basis Opleiding voor doe-het-zelvers Picea abies, een bekend Kerstartikel Restaurant Prins Hendriklaan 1 Soest Goed om er gast te zijn 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 14.00-19.00 uur Uit de mond van een jonge vrouw met een gedegen opleiding en ervaring, maar zonder vooruitzicht om binnen kort weer aan de slag te kunnen, kwam de uitspraak: "Had ik dat vrijwilligers werk niet gehad, dan was ik volledig ingestort". De medewerkers van de Vrijwilligers Vakature Bank krijgen dagelijks te maken met de problemen van mensen die zich nutteloos en alleen zijn gaan voelen door het gemis aan kontakt met de wereld om hen heen. Zij doen er al les aan wat in hun vermogen ligt om haanlozen aan de slag te krijgen, on verschillig of men werkloos, huis vrouw, gepensioneerd of WAO-er is. Ook al zal lang niet iedereen een baan- op-maat aangeboden krijgen, de moge lijkheid om een min of meer vast leef patroon op te bouwen is voor de mees ten al een forse vooruitgang. Mocht u zich in de bovengeschetste si tuatie herkennen, of liggen uw wensen en problemen op een ander vlak, neem dan toch eens kontakt op met de Vrij willigers Vakature Bank aan de Steen- hoffstraat 46; dagelijks, behalve op woensdag, bereikbaar van 10.00 tot 12.30 en 13.30 tot 15.30 uur. Het tel. nr. is 12630. Enkele banen uit het vakaturebestand volgen hieronder. Ter begeleiding van twee groepen peuters worden een leidster en een hulp moeder gevraagd om de aanwezige leidsters te assisteren; VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten Vrijwilliger/ster gezocht als extra ondersteuning van twee leidsters i.v.m. het op medische indicatie mede opne men van twee geestelijk gehandicapte kinderen in een groep van 17 peuters Voor het organiseren van diverse ak- tiviteiten en het vervullen van enkele bestuursfunkties worden bij Veilig Verkeer Nederland een aantal vrijwil- ligers/sters gevraagd Bij de Algemene Radio Omroep Soest (AROS) is plaats voor een technisch medewerker,' omroeper/ster, alsmede iemand voor de administratie Voor het verrichten van enig timmer werk in het Amnesty Centrum wordt een handige vrijwilliger gevraagd. Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - DORPSSTRAAT54 TEL. 02155-13990 TEL. 03418-57485 door Arie J 0 Wandelaar Toen de wereld niet van Lech Walesa had gehoord was Arie voor z'n werk een paar dagen in Polen. Zo in het be gin van de jaren zeventig. Zijn bezoek beperkte zich tot de hoofdstad War schau. Net als in 1983 ook in die tijd geen stad die wat vakantie betreft het noteren waard is. Het Poolse Verkeers bureau, dat met wervende teksten ons naar dit deel van Europa hoopt te krij gen, zal daar waarschijnlijk anders over denken, maar Arie houdt 't maar op zijn eigen indrukken. Niet om ent housiast over naar huis te schrijven dus. De Polen zelf? Mensen zoals u en ik. Mooi, lelijk, aardig en vervelend, vriendelijk en onbeschoft. Alle mense lijke eigenschappen uit voorraad lever baar. Het zal anno 1983 nog wel niet veranderd zijn. Wat zeker wel veran derd is is het straatbeeld. Toen Arie zich destijds in rammelende taxi's en overvolle trams voortbewoog viel het hem op dat de staatssupermarkten niet over klandizie te klagen hadden. Rijen wachtenden hadden er uren voor over een stuk vlees, een kilogram si naasappelen, een stuk kleding te be machtigen. Artikelen tegen redelijke prijzen verkrijgbaar, mits je er op on geregelde ogenblikken de tijd voor nam. Dat straatbeeld is drastisch ver anderd. De staatssupermarkten vallen op door lege etalages en hebben alleen het begrip armoede nog in de verkoop. Waardoor deze ellendige situatie, niet ver van ons bed, is ontstaan is in deze wekelijkse kolom niet aan de orde. Wel de vraag hoe wij er in Soest iets aan kunnen doen. Arie vertelt niets nieuws wanneer hij u er op wijst dat er karton nen dozen te koop zijn die u gevuld en wel bij bekende adressen kunt inle veren. Een beetje voor anonieme Sin terklaas spelen dus. Soest telt pakweg ruim 40.000 inwoners, laten wij zeggen 13.000 gezinnen. Zo'n aantal gevulde dozen zou de volgende week dus op weg moeten zijn naar Polen. Vergeet 't maar, want er zijn weer een aantal dorpelingen die veronderstellen dat, wat de toestand in Polen betreft, de soep wel niet zo heet zal worden gege ten als ze wordt opgediend. Een ernstig misverstand, want er wordt in Polen geen soep opgediend. Die is er namelijk niet, tenzij u daar leiding water met daarin een verdwaalde aard appel onder verstaat. Tot de mensen die in de onzalige veronderstelling le ven dat 't allemaal wel zal meevallen, of er door welke oorzaak nog niet toe kwamen een of meerdere dozen te vul len, richt Arie zich speciaal deze week. Daarvoor even terug naar het-begin van deze maand. Vijf december heb ben- wij zoals te doen gebruikelijk een heer binnengehaald, hem aangekleed en wel op een paard gezet en met ca deautjes en surprises naar familie, vrienden en kennissen gestuurd. Alles met warmte en hartelijkheid omgeven. Je kon je er aan warmen. Kerstmis is een tikkeltje ander feest. Het heeft voor velen opnieuw iets met het kind te maken, zij 't dat wij dit kind zelf zullen moeten aankleden en verwarmen willen wij iets van de uitstralingen van 25 december voelen en begrijpen. Mis schien een beeldspraak die een aantal lezers van de Soester Courant niet aan spreekt. Best mogelijk, maar dan is er toch nog iets als solidariteit met men sen. Niet ver van ons bed. Of je nou Kerst meent te moeten vieren binnen' een kerk of erbuiten is wat de hulp aan Polen betreft volslagen onbelangrijk. Maar 't mag en kan in deze tegenwoor dige tijd niet bestaan dat wij, kerkelijk of niet kerkelijk, christelijk of niet christelijk, elkaar gezegend - zalig - vrolijk of prettig Kerstfeest toewensen, dat nog serieus menen, en er een menta liteit op na houden waaruit blijkt dat Polen wat hulp betreft wel ver van ons bed ligt. Kun je je, hoe groot of klein de inhoud van de portemonnee ook is, hoe je ook tegen Kerstmis aankijkt, nog wel met goed fatsoen mens nemen? Arie vindt van niet, Marie deelt zijn mening, en dat wil ongeveer alles zeggen. Hulp aan Polen. Doe 't van daag. Er is haast bij. ARIE WANDELAAR. Inleveradressen Polen Mevr. B. Grift, Korte Brink weg 13, tel. 12538; mevr. N. Wijnhof, Korte Brink- weg 37, tel. 22122. Een aantal politiek geïnteresseerde in woners van Soest heeft het initiatief genomen tot het organiseren van een maandelijkse zondagmiddag bijeen komst onder de naam "Soester politiek ontmoetingstrefpunt" (Spot). De eer ste bijeenkomst wordt a.s. zondag van half vier tot half zes gehouden in café- restaurant d'Oude Enghe. Indien blijkt dat het karakter van deze informele bijeenkomst aanslaat, zullen de initia tiefnemers de Stichting Spot oprichten om de voortgang van de organisatie te verzekeren. Rob van der Gaast namens de initiatief nemers: "Er is nu in de plaatselijke politiek sprake van aparte clubjes. Wij denken dat het leuk is om die op een informele wijze bij elkaar te bren gen, samen met mensen die zich ook betrokken voelen bij het wel en wee van Soest". De organisatoren van Spot stellen zich voor dat politiek geïnteresseerden op een ongedwongen wijze met elkaar van gedachten wisselen over meer of min der aktuele zaken in de gemeente Soest. Welkom in Spot zijn diegenen die zich zowel direct als indirect bij de plaatse lijke politiek betrokken voelen. Het ongedwongen karakter van de bij eenkomst houdt in dat de bezoekers van Spot op een andere, informele wij ze hun politieke standpunten en me- ningen naar voren kunnen brengen zonder daarbij gehinderd te worden door partij-politieke afspraken. De gedachtenwisseling in het politiek ont moetingstrefpunt zal naar de mening van de organisatoren het best tot z'n recht komen indien een zo breed moge lijke politieke belangstellingssfeer aanwezig is. Daarom worden in ieder geval alle plaatselijke politici uitge nodigd voor de bijeenkomst op zon dagmiddag in d'Oude Enghe. Ruiten vernield Op diverse plaatsen in Soestdijk heeft een 18-jarige jongeman in de nacht van vrijdag op zaterdag ruiten vernield door er een stuk straattegel door te gooien. Bij een café aan de Vredehof - straat sneuvelden op die manier twee ruiten, bij een woonhuis aan dezelfde straat één en bij een supermarkt aan het Nieuwerhoekplein ook één. De jon geman gaf als verklaring voor zijn daad dat hij dronken was geweest. Hij meldde zich overigens eigener be- weeinebii de politie. De Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport organiseert ook in 1984 bij vol doende belangstelling weer een cursus Algemene Basis Opleiding (A.B.O.). Het ligt in de bedoeling dat deze kursus half februari 1984 van start zal gaan en gehouden zal worden op de maandag avond in het wijkdienstencentrum De Borg in Overhees. Men kan zich voor deze cursus aanmelden tot l januari a.s. bij het bureau van de sportstich ting, Steenhoffstraat 6, (tel.: 16744, toe stel 458). Het doel van de cursus is de cursisten voor te bereiden op het volgen van een sporttechnische vervolgopleiding c.q. een opleiding voor recreatiesportleider A. Om toegelaten te worden tot deze vervolgopleiding is het A.B.O.-bewijs noodzakelijk. De opleiding is niet uit sluitend bestemd voor het huidige ka der van de verschillende verenigingen, doch kan bovendien van groot nut zijn voor die leden van de verenigingen, waarvan verwacht mag worden dat zij in de toekomst een (bege)leidende funktie in de sport gaan vervullen. De behoefte aan gekwalificeerd kader voor de begeleiding van recreatiesport in het algemeen en ook bij de diverse sportverenigingen is thans erg groot. De cursuskosten voor de twaalf weken durende cursus is 65,- per persoon. v' SOEST - - PUTTEN - Meisje gewond Als gevolg van de gladheid kwam vorige week op de Eikenlaan een 15-- jarig meisje uit Soest met haar fiets ten val. Met een hersenschudding en vermoedelijk een bovenbeenbreuk werd zij naar Zonnegloren overge bracht. Bij Automobielbedrijf "De Soester" aan de Kostverlorenweg en bij de an dere 200 Mazda-verkooppunten in Ne derland zijn onlangs de eerste exem plaren gearriveerd van de Mazda 626 Diesel. Het is voor het eerst dat Mazda een Diesel-personenauto op de markt brengt. In de bedrijfswagensektor heeft Mazda al ruim 20 jaar ervaring met Dieselmotoren. De introduktie van deze volkomen nieuwe Dieselmotor vormt een belang rijke uitbreiding van het leveringspro gramma van de suksesvolle Mazda 626-lijn. De Mazda-organisatie ver wacht dat de Diesel-versies ook in de verkoopaantallen duidelijk een 'extra' op de reeds bestaande benzine-versies zal worden. Sinds de introduktie van de nieuwe Mazda 626 op de personenauto-RAI in I februari 1983 zijn tot de introduktie van de Diesel-versie al ruim 9000 benzine exemplaren in Nederland geregis treerd. De Mazda 626 Diesel is leverbaar als Sedan en als Hatchback in de uitrus tingsniveaus LX en GLX. Alleen de Se dan is leverbaar in een DX uitvoering. De uitrusting van de Diesels is verder identiek aan de vergelijkbare uit voeringen met 1.6 liter benzinemotor. Uiterlijk is er, afgezien van het type plaatje, ook geen enkel onderscheid. Alle Mazda 626 Diesel-types zijn stan daard uitgerust met een vijf-versnel lingsbak. De motor van de Mazda 626 is afgeleid van de twee-liter benzinemotor, hoewel er in hun uiteindelijke hoedanigheid nog maar nauwelijks sprake is van uit wisselbare onderdelen. Alleen de opzet van de motor is in grote trekken gelijk gebleven. Bijzonder veel aandacht is besteed aan de eigenschappen van de motor bij de koude start. Een krachtig voorgloei- systeem zorgt ervoor, dat onder alle omstandigheden binnen drie sekonden gestart kan worden. Direkt na de koude start blijft het systeem nog even elektronisch geregeld 'doorgloeien,' een van de maatregelen om de op- warmperiode te bekorten. Om de mo tor direkt na de koude start mooi 'rond' te laten lopen, is de brandstofpomp voorzien van een mechanische 'koude start verstelling' ('choke'), die tevens de van koude Diesels bekende condens- vorming elimineert. Dankzij de van de benzine-versies be kende maatregelen om het motorge luid te reduceren, welke ook in de Die sel-versie zijn doorgevoerd, is de Maz da 626 een van de stilste Diesels op de markt. Een andere sterke eigenschap van de Mazda 626 Diesel is het presta tieniveau. De snellopende dieselmotor levert 47 kW/64 pk bij 4650 tpm en 120 Nm bij 2750 tmp. Dat brengt de 1070 kg. (Hatchback 1080 kg.) wegende Mazda 626 in 15,3 sekonden van stilstand naar 100 km./u., met een topsnelheid van 150 km./u. Ook het brandstofverbruik mag zeker gezien worden. Volgens ECE-- normen bedraagt het bij: 90 km./u. konstant 4,7 1/100 km.; 120 km./u. konstant 6,7 1/100 km.in stadsverkeer 7,11/100 km. Om het iets hogere gewicht van de Die selmotor te kompenseren zijn de schijf remmen op de voorwielen inwendig ge koeld. De tandheugel-stuurinrichting is voorzien van een variabele over brenging, zodat de besturing rond het middengebied direkt is, maar bij ma- noevreren indirekt en dus licht. De prijzen voor de Mazda 626 Diesel- serie variëren van 24.795,-- inkl. B.T.W. (2.0 DX Sedan) tot 28.395,- inkl. B.T.W. (2.0 GLX Hatchback). Er zullen niet zoveel mensen zijn, die deze titel iets zegt. Waarschijnlijk wel, als er vermeld wordt dat dit de wetenschappelijke naam is voor fijnspar of wel onze Kerstboom. In de maand december worden er jaarlijks miljoe nen verkocht. De kerstboom is inheems in Rusland en Noord- en Middeneuropa, waar een in het wild groeiend exemplaar tot zo'n 25 m. hoogte uit kan groeien. De uitgroei van de spar is nogal variabel en is voornamelijk afhankelijk van het klimaat en de grond. In koudere streken zoals Noord-Europa en de Alpen is de groei langzaam en gedrongen. In een wat zachter klimaat als het onze is de groei vrij krach tig. Het gebruik van de fijnspar als kerstboom, da teert al van een paar duizend jaar geleden. De Bata ven hadden al een dergelijk gebruik. Ze hadden be paalde heilige bomen, zoals grote opvallen eiken in het bos. De fijnspar werd doordat hij in de winter groen bleef, vereerd bij het midwinterfeest. Een gebruik dat in de loop der tijden is verbasterd tot de toepassing van de fijnspar als kerstboom ter opluistering van ons kerstfeest. Kerstbomen worden niet zoals vaak gedacht wordt uit het bos gezaagd, maar speciaal op grote kwekerijen aangeplant en opgekweekt. Veel kerstbomenkwekerijen zijn er in de Belgische Ardennen en Luxemburg, maar ook in eigen land worden er jaarlijks honderdduizenden gekweekt. Hiervan wordt vooral de laatste jaren een groot gedeelte gerooid en met kluit geleverd i.p.v. gekapt. Kluitbomen blijven in huis langer fris en geven praktisch geen naalduitval. Bovendien liggen de aanschafkosten van een kerstboom met kluit door gaans niet veel hoger dan die van een gekapt exem plaar. Een kerstboom met kluit die goed verzorgd wordt kan zelfs later in de tuin nog worden aange plant. En goede verzorging betekent, dat de boom met kluit en al in een emmer of pot wordt geplant om vervolgens een niet te lange tijd in huis door te brengen. Een hergroei vindt alleen plaats bij bomen die niet langer dan 1 a 1% week binnen staan, op redelijke afstand van warmtebronnen als gevelkachel en ra diator. De kluit moet goed vochtig blijven en de overgang van binnen naar buiten en andersom moet bij sterke temperatuurverschillen geleidelijk gebeu ren. Voor gekapte bomen geldt het volgende: koop de boom zo vers mogelijk, bij een vertrouwd adres. Voordat de boom in de kerstboomstandaard wordt gezet wordt er een verse wond gezaagd om vochtop- name te bevorderen. Wat Mimosa - chrysal door het water gaat naald val tegen. Aal ut blaad is bie ongs in de stroat aal- weer opperruumd. Ze ben un poar kere met un groot sóórt stofzuger laangest eweest en vurt waas de troep. Daat goat heul waat gauwer daan vrogger! Op 't lest kwaam d'r nog un groot stuk gemeengtewaarke op wiele an veur de noazorg, waant die hewwe ok op Soest. Daat waas un woage met veegzugers en daat waarkte meroakels haandig. Toevaallig loage bie ongs in de goot un poar taakkies tusse ut blaad en die wiere netjes deur de sjuffeur op ut trot- twoar apaart elege. Die kongde niet in die gróte baak, aangders zouw die om- kiepere, doch ik. Un endje vaarderop loage ok waat taakkies op ut blaad en doar ree die aartiest moar omheejn, aangders most ie weer uutstaappe en doar wor je toch zo moei vaan ajje jong ben. Ik doch eerst daattut un stipt- heidsaaktie waas, moar die haadde we toch vaan eiges niet op Soest? Intusse ben d'r aal weer waat blaad en taakkies annewoaid en noeng stoa ik te waachte of t'r nog un dienst komp, die ut blaad op de stoep bloast en de taakkies meej- neemt. Ajje goed uutkiekt, daan vaalt t'r toch aaltied zo veul te zien, daajje tied te kort het om aallus bie te houwe. Zo benk ok moar us noar de betongrot weze kieke. Ik kon ut eerst niet ving- de, woarof daat waas. Ut waas ok niet te ruke, dus moar us an un gemeengte- waarkemedewaarker evroagd woar of de betongrot greujde. Daat waas bie ut Soanredaamplaantsoen, zee die. De flatte op de Neng stoan te verpietere. Voortemee kriegt de buurt doar un aangder noambordje: "Betongrot- paark." Ze hebbe zellufs plaanne om aal die paakhuze doaro aaf te breke, moar daat ziet ik nog niet zo doaluk beure in deuze zunige tied. Zou we de tillefoöns op ut gemeengtehuus ok rot weze? 't Kaan maakkeluk weze; doar zit ok droad in en licht ben ze net as de flatte vaan un slecht bouwjoar. Nou wille ze op ut roadhuus un nieuwe centroale an- schaaffe, moar daan op aafbetoaling, en doar benk op teuge. As ze niet op 'tied aaf losse, daan krieje te moake mettut gevaal, daatter diengste worre ófeslóte. Of je kriegt un stem op un baandje an de hoak die zeit: "Probeer un aangder nommer, dit toestel is öfve- sneje!" De aamtenoare motte zelluf noar un til- lefoöncel om op te tillefonere. Daan magge ze wel un heule rist celle bie aal de baarraake neerpöte. Waat wordt ut moöi bie ongs laangest de weg! Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge: Bel us op, loat us iets vaan je hore op Soest. Moar houw ut kort, d'r ben nog taachtig waachtende aamtenoare achter je. HANNES VAN DE NENG een uiterst bekoorlijke sfeer, die onge twijfeld vele vaste en nieuwe gasten zullen waarderen. Foto: Goos van der Wilt Het nieuwe a la carte-restaurant, dat verrezen is op de plaats waar tevoren het terras was aangelegd, meet ca. 80 vierkante meter en, kan plaats bie den aan ongeveer 60 'gasten. Tegelijk met het nieuwe restaurant-gedeelte ondergingen ook de Tuinzaal en het café-gedeelte een ingrijpende ver nieuwing; Al met al kan Darthuizen momenteel plaatsbieden aan ongeveer 400 gasten, die overigens nauwelijks hinder van elkaar zullen ondervinden, omdat de verschillende zalen ten op zichte van elkaar uitstekend geïsoleerd liggen. Tegelijk met de vernieuwing van het restaurant heeft ook de tuin van Dart huizen een bijzondere verandering on dergaan. Het geheel is herschapen in een romantische rotstuin, met water partijen en vlondertjes, waar het voor al tijdens zomeravonden aangenaam toeven moet zijn. Ook een fontein ont breekt niet. De bezoekers van het res taurant hebben een schitterend uit- zich op de tuin, terwijl ook het nieuw aangelegde terras gemakkelijk bereik baar is. Daar komt te gelegener tijd nog een pergola. Bij alle veranderingen was het belang rijkste uitgangspunt dat de sfeer van Darthuizen niet aangetast mocht wor den. Dat is het echtpaar Van Keeken, dat ruim elf jaar in Darthuizen de scepter zwaait, uitstekend gelukt. Fred en Nicolette van Keeken consta teren met vreugde dat het hun, on danks de economische recessie, goed Het interieur van het nieuwe restaurant-gedeelte. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Foto: Goos van der Wili Gezicht op het nieuwe a la carte-res taurant van Darthuizen vanuit de sprookjësachtige tuin. "We hebben al een menu van 23,- met drie gangen", licht Fred van Keeken toe. "Dus drempelvrees hoeft niemand te hebben." De verbouwing, die ongeveer drie maanden in beslag heeft genomen, heeft bij Darthuizen geresulteerd in Het nieuwe "a la carte"-gedeelte van het gerenommeerde restaurant Dart huizen aan de Prins Hendriklaan in Soest is vorige week op bijzonder fees telijke wijze in gebruik genomen. Enige honderden bezoékers kwamen een kijkje nemen tijdens het "open huis" dat Fred en Nicolette van Keeken voor deze buitengewone gelegenheid hadden georganiseerd. Namens de Col lega's in Soest bracht de Soesterbergse muziekvereniging Odeon zelfs een schitterende muzikale hulde. gaat. "Maar je weet nooit In elk geval hebben we dit willen realiseren voor dat het er misschien niet meer van zou komen. In de loop van de jaren hebben zij een uitstekende reputatie opgebouwd bij de restaurantbezoekers van Soest en zeer wijde omgeving. De gasten worden vooral aangetrok ken door de sfeer bij Darthuizen, maar niet minder doordat het er zeer goed tafelen is, tegen betaalbare prijzen. Nu de koude dagen weer voor de deur Staan: Gourmetten in het weekend voor slechts f 19,50 p.p. zeer uitgebreid met slechts de beste kwaliteit vlees. Rademakerstraat 2 •03463 -1423 3769 BD Soesterberg

Soester Courant | 1983 | | pagina 21