Soest gaat in de komende weken massaal aan het skrebbelen Deelnemers Kerstaktie Winkelkring Van Weedestraat 1983 Prijzen 'Fietssleutel-actie' uitgereikt Uitslag Sint-Nicolaas-kleur- wedstrijd Winkelkring Van Weedestraat HansBouma: 'Poëzie is stem geven aan wat geen stem heeft' Hl WOENSDAG 14 DECEMBER SOESTER COURANT PAGINA 25 Originele Kerstactie van Winkelkring Van Weedestraat SKREBBEL W[e!Ej DjEjS_X_R a_AT VAN Dichter-dominee a.s. zaterdag in Literaire Salon Artishock Een buitengewoon actieve club - zo mogen de gezamelijke winkeliers van de Winkelkring Van Weedestraat best genoemd worden. En ze maken het er ook naar. Dat blijkt al uit het feit dat ze. terwijl ze de grote Sint-Nicolaas-drukte nog maar nauwelijks achter de rug hebben (al zullen ze die ongetwijfeld nog in de benen voelen) helemaal niet stil zijn gaan zitten, maar zich met groot enthousiasme hebben gestort op een nieuwe actie, speciaal voor de feestdagen aan het einde van het jaar. Het was trouwens al een jaren lange traditie hij de Winkel- kringwinkeliers, dat zij tijdens de late december-feestdagen een opvallende actie voeren, die het voor de Soester consu menten extra aantrekkelijk maakt om zich voor hun inko pen naar de Van Weedestraat en omgeving te begeven. Talrijke Soesters bewaren aan die actie nog heel goede herinneringen. Ook dit jaar weer is de Kerst actie van de Winkelkring-win- keliers beslist de moeite waard. Dat wordt alleen al dui delijk door het enorme prijzen pakket, beschikbaar gesteld door alle deelnemende winke liers. Elke prijs heeft een win kelwaarde van minimaal 25 gulden! De actie, die vandaag begint en doorloopt tot en met Oude jaarsdag (zaterdag 31 decem ber) is gegoten in de vorm van het Skrebbel-spel, dat groten deels is gebaseerd op het van ouds bekende Scrabbelspel, door honderdduizenden lief hebbers al jarenlang met veel enthousiasme gespeeld. Ook in het Winkelkring-Skreb- bel-spel gaat het erom uit losse letters woorden te vormen, waarmee punten kunnen worden gescoord door de afzon derlijke letters of de woorden een bepaalde waarde toe te kennen. Die waarde blijkt uit het wedstrijdformulier, dat vanaf vandaag bij de deelne mende winkeliers verkrijgbaar is. Het formulier bestaat uit een diagram met 225 vakjes, waarvan sommige een bepaal de waarde aangeven (2 of 3 maal letterwaarde, 2 of 3 maal woordwaarde). In het formu lier zijn overigens de woorden Winkelkring Van Weedestraat ai voorgedrukt. De spelregels zijn eveneens op elk formulier afgedrukt, zodat daarover geen misverstanden kunnen ontstaan. Bij elke aankoop in één van de zaken die deelnemen aan de actie ontvangt men een letter- strookje, bestaande uit acht verschillende letters. Elk van deze letters heeft, zoals in dit spel gebruikelijk, een verschil lende waarde (veel voorko mende letters hebben een lage waarde, zeldzame letters een hoge waarde). De winkelier verstrekt zo'n strookje bij iedere aankoop, ongeacht de hoogte van het bedrag dat de consument besteedt. Overigens is het niet zo dat bij één winkel steeds hetzelfde letterstrookje wordt verstrekt. De meeste winkeliers beschikken over een aantal verschillende strookjes, al is het anderzijds ook weer niet zo dat men kan volstaan met (herhaalde) bezoeken aan één en dezelfde winkelier om in het bezit te komen van alle twintig verschillende letter- strookjes. De bedoeling van het spel is op het wedstrijdformulier zoveel mogelijk goed-Nederlandse woorden te vormen en door het toepassen van de letter- en woordwaarde-premies zoveel mogelijk punten te scoren. Elke deelnemer noteert het totaal aantal gescoorde punten op het wedstrijdformulier en levert dat, voorzien van zijn naam, adres en telefoonnum mer, in bij één van de Winkel kring-winkeliers, die aan de actie deelnemen. Dat inleveren van de ingevulde wedstrijdfor mulieren moet uiterlijk op woensdag 4 januari a.s. plaats vinden. Omdat het te verwachten is dat de Winkelkring-winkeliers tegen die tijd min of meer over spoeld zullen worden met inge vulde wedstrijdformulieren, dienen de deelnemers zélf het totaal aantal gescoorde punten (rekening houdende met de verschillende premies) op het formulier te vermelden. Uit de prijswinnende wed strijdformulieren zal op don derdag 5 januari door notaris Van Veeren in restaurant Dart huizen, in aanwezigheid van de winnaars, een dubbele trek king worden gedaan, waardoor dan de winnaars bekend worden met de door hen gewon nen prijs. Aansluitend zal de uitreiking van de prijzen plaatsvinden. In de Soester Courant van woensdag 11 januari 1984 wor den de prijswinnaars bekend gemaakt. Bij de Nederlandse Middenstandsbank aan de Van Weedestraat vond vrijdag middag de feestelijke uitreiking plaats van de prijzen in de "Fietssleutel-- actie" van de Soester winkeliers, die ter gelegenheid van de Sint-Nicolaas- verkoop werd georganiseerd. Tien win naars ontvingen uit handen van voor zitter P. J. Kooij van de Federatie Midden- en Kleinbedrijf te Soest de te goedbonnen, die hun recht geven op een rijwiel ter waarde van 550 gulden. Zij kunnen deze ophalen bij één van de vijf rijwielhandelaren in Soest die aan de actie hebben meegedaan. Bij elke vijfentwintig gulden die bij één van de deelnemende winkeliers werd besteed kregen de klanten een fiets- sleuteltje, waarmee zij hun geluk mochten beproeven op een slot van de fiets die bij de rijwielhandelaren ge parkeerd stond. Niet minder dan 150 personen bleken over een "passend" sleuteltje te beschikken. Uit deze win naars, die elk al een waardebon van 25,- ontvingen, trok notaris Van Vee- ren afgelopen donderdag de tien hoofd prijswinnaars, die zich na een telefoon tje verzamelden bij de bank. Namens de deelnemende winkeliers feliciteerde de heer J. Nota de prijs winnaars. Hij vertelde dat er tijdens de actieperiode ruim 52.000 sleuteltjes wa ren uitgereikt en wees erop dat de ge slaagde actie mogelijk was gemaakt door de samenwerkende winkeliers van alle Soester winkelcentra. De heer Kooij zwaaide vooral de heren Nota en Heerkens lof toe voor de maan- delange voorbereiding van de actie: 'Dat heeft avonden werk gekost. Tijdens de prijsuitreiking stonden, om de winnaars alvast een beejte 'n idee te gven, al een aantal fietsen opgesteld. De fietsen komen terecht bij de vol- De gezamenlijke prijswinnaars met de heren Nota en Kooij in het kantoor van de NMB. Foto: Goos van der Wilt gende prijswinnaars PBoersma, V an Hamelstraat 57 Remco Dorrestein, Verl. Talmalaan 35; Jeroen Stalenhoef, Birkstraat 39a; Anita Mol-Groen, Torenlaan 34, Baarn; A. Lustenhouwer, Draailier 83; Ronald van Kesteren, Luy tenaarpad 6 Dirk den Broeder, F. C. Kuyperstr. 11; B. LammertseSpinet 69 G. de Burin, Nieuweweg 43a; Willem van Boyen, Vondellaan 1. De grote Sint Nicolaas-kleurwedstrijd die de Winkelkring Van Weedestraat bij de intocht van de Goedheiligman in Soest organiseerde heeft een flink aan tal inzendingen opgeleverd. De jury heeft zich vorige week over alle te keningen gebogen en met enige moeite vastgesteld welke kinderen echt voor een prijs in aanmerking kwamen. Zoals bekend stelden de vier aan de Van Weedestraat gevestigde banken elk drie prijzen beschikbaar voor de mooist ingekleurde tekeningen. De uitslagen luiden als volgt ABN -Bank Annelieke Druiffe, Regentesselaan 11 (9 jaar); Rianne Druiffe, Regentesse laan 11 (7 jaar); David Jongsma, Ver meerlaan? (3 jaar). AMRO-Bank Lisette Elzinga, Maatweg 8 (8 jaar); Jeanine Alberts, Talmalaan 8 (5 jaar) Anne Klaassen, Prinses Marielaan 5, Bussum (10 jaar). Bondsspaarbank Suzanne Hoebée, Lange Brinkweg 40 (9 jaar); Rozemarijn de Lange, Van Ha melstraat 39 (6 jaar); Bauke Bakhui zen, Colenso 167 (9 jaar). Ned. Middenstandsbank Tessa van Wijk, Acacialaan 3 (8 jaar) Suzanne Geul, Pieter de Hooghlaan 1 (6 jaar); Anneke van Walderveen, Oud- Huizerweg27, Wilnis (12 jaar). Alle prijswinnaars worden beloond met een eigen spaarrekening met een eerste inleg van 25,-. WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT MvOm ongosloo/d to do pfemiohoKte, dv» Aalsmeer's Bloemenhuis Van Asch, slagerij Algemene Bank Nederland N.V. Binnen en Buiten, verlichting Blokker, huishouderlijke art.-speelgoed Bondsspaarbank Bonneterie, handwerken R. Borgts, herenmode Fa. J. Bosboom, elektra Brilcentrum Boutique des fleurs, bloemen Colitico, juwelier Nic. van Dam, schoenen Fa. J. v. Dasselaar, groente-fruit Fa. J. A. van Dorresteijn, schoenen Geijtenbeek Bloemsierkunst Gielen B.V., ijzerwaren De Gouden Snaar, audio-video Van Homoet, rijwielen Van Kleef, sigarenmagazijn B. J. van der Linden wijnhandel Meilof's Behang Joh. Mets, delicatessen Middelman Mode Nederlandsche Middenstands Bank N.V. Pieneman, sigarenmagazijn C. Reehorst, groente en fruit Fa. Schoemaker, TV-radio-stereo De Ster Mode, dames en heren De Ster Cloffie, baby-kindermode De Ster Livera/Linette De Stadhouder, boeken-tijdschriften Soester Courant Swager, foto-film Van Weedestraat 7a Van Weedestraat 66 Van Weedestraat 19 F.C. Kuyperstraat 24 Van Weedestraat 20 Van Weedestraat 5 Van Weedestraat 88 Burg. Grothestraat 7 Steenhoffstraat 16 Van Weedestraat 17a Steenhoffstraat la Van Weedestraat 9b Van Weedestraat 16 Van Weedestraat 74 Van Weedestraat 44 Burg. Grothestraat 4 Van Weedestraat 9a Steenhoffstraat 15 Van Weedestraat 70 Van Weedestraat 86 Burg. Grothestraat 6 Burg. Grothestraat 19 Van Weedestraat 90 Van Weedestraat 11c Van Weedestraat 10 V an Weedestraat 9d Van Weedestraat 54 Van Weedestraat 78 Van Weedestraat 5a Van Weedestraat 8 Van Weedestraat 12 Van Weedestraat 60 Van Weedestraat 47a Van Weedestraat 17 Tiffariy, kadoshop 3 Suisses, handwerken Van de Ven, kantoorefficiënc-y Maison Verkley, banketbakkerij Wasserette De Bree Van Weedestraat 52 Van Weedestraat 49 Steenhoffstraat 13 Van Weedestraat 76 Van Weedestraat 52 Plantenbak t.w.v. 75,-. Vijf maal Gournet van 4 pers. ter waarde van f 35,-. 1 Gram puur goud van plm. 70,-. Burolamp ter waarde van 335,-. Een Fondueset t.w.v. 39,75 Een Braun roundstyler t.w.v. 59,75 Spaarrekening met inleg van 35,-. Pakket Scheepjes wol. La Coste sweater t.w.v. 109,-. Moulinex stoomstrijkijzer t.w.v. 59.95. Citruspers t.w.v. 39,50. Barometer kombinatie t.w.v. 98,50. Droogboeket t.w.v. 55,-. Droogboeket t.w.v. 85,-. Pulsar Quartz dames heren a 250,-. 10 Waardebonnen a 25,-. 2 Fruitschalen van 50,-. Mokasso stappers handschoenen Plantenbak t.w.v. 50,-. Luxe tuinstoel Viermaal platenbon t.w.v. 25,-. Alpina crossfiets t.w.v. 199,-. 2 Elektronische zakaanstekers t.w.v. 29,50. Geschenkdoos t.w.v. f 40,-. Behangersgereedschapkist t.w.v. 65,-kwastinette t.w.v. 14,95. Reservé de Soestdijk t.w.v. 110,-. Trui, overhemd, spencer. Aansteker en Parker ballpoint Bimalt aansteker t.w.v. 25,-. Waardebonnen t.w.v. 100,-. 1 Klokradip t.w.v. 99,-; 1 klokradio t.w.v. 69,-. Waardebon t.w.v. 100,-. Waardebon t.w.v. 50,-. Tweemaal waarbonnen t.w.v. 50,-. Atlas Ned. Kastelen t.w.v. 35,-. Delicatessemand t.w.v. 50,-. Kodak disc camera t.w.v. 99,-. Minolta Himatic G2 camera t.w.v. 149,-. Klok t.w.v. 47,50. Wandkleed t.w.v. 75,-. Parker vulpen en ballpoint t.w.v. ƒ140,-. 4 Slagroomtaarten t.w.v. 25,-. 50,- contant. Aanstaande zaterdag, 17 december, is de dichter Hans Bouma te gast in de Literaire Salon van Artishock. Bouma dankt zijn bekendheid overi gens geenszins alleen aan zijn dichter schap, maar ook aan het feit dat hij als gereformeerd predikant werkzaam is en intussen een respect afdwingende lijst van boeken en bundels op zijn naam heeft staan over op het eerste ge zicht nogal uiteenlopende onderwerpen. In Soest zal hij ongetwijfeld het meest bekend zijn als dominee; met grote regelmaat gaat hij hier voor in gere formeerde kerkdiensten. Ook daarin is Hans Bouma een man die door velen wordt bewonderd, al was het alleen maar om zijn onnavolgbare stijl: hij is één van die zeldzame sprekers die een toespraak (ook een preek) vrij wel geheel uit het hoofd houden zonder van een papier iets te hoeven op te le zen. Dat hij er daarbij in slaagt in beeldende, beeldenrijke taal te spre ken mag duidelijk maken dat Hans Bouma een man "met de gave van het woord" is. In de Literaire Salon van Artishock moeten de bezoekers overigens geen of nauwelijks religieuze poëzie van hem verwachten. "Zondags vertel ik andere verhalen. Ik heb niet de bedoeling daarmee in Artishock voor de dag te komen. De mensen kunnen geen werk van mij verwachten in het genre "do- minees-poëzie'. Een mens kan zich bo vendien op veel manieren uiten", al dus Hans Bouma in een kort gesprek, dat plaatsvindt tijdens een kort op onthoud in Soest, als hij onderweg is naar Kampen om studenten van de Theologische Hogeschool toe te spreken. Speciaal gehoor "Religieuze poëzie schrijf ik trouwens Snelheidscontrole 18 P.V.'S Bij een snelheidscontrole op de Middel wijkstraat hield de politie vorige week 18 automobilisten aan, die de geldende snelheidslimiet overschreden. Zij kre gen een proces-verbaal. Dronken achter het stuur De politie hield vorige week op de To renstraat een 29-jarige automobilist uit Kortenhoef aan, die zonder verlichting reed en de stoptekens van de politie in eerste instantie volkomen negeerde. Hij onderging de blaas en de bloed proef, waarbij werd geconstateerd dat hij te veel had gedronken. De man kreeg een rijverbod en een proces-ver baal. Bovendien bleek hij nog in het op sporingsregister voor te komen, omdat hij nog twee vonnissen a 50,- moest betalen. Dat deed hij ter plaatse. De man werd later door een vriendin opge haald. maar zelden. Die gedichten passen meer in een liturgie, vooral als ze iets lied-achtigs hebben. In elk geval ver eisen ze een speciaal gehoor. De lite raire salon lijkt mij niet berekend op deze functionele poëzie, die mijn reli gieuze poëzie in feite is' Bouma zal wél lezen uit o.m. een serie gedichten onder de titel "Ik kus de aar de" - impressies van een reis door Kenia, die in de literaire rubriek van de NCRV-radio Literama te beluiste ren zullen zijn. Gebundeld zullen zij pas volgend jaar verschijnen. Verder neemt hij zich voor gedichten te lezen uit een boekje dat hij in eigen beheer gaat uitgeven: een cyclus van 18 gedichten onder de titel "Een lichaam van aarde en licht". Deze bundel verschijnt ter gelegenheid van de publikatie van zijn 100e boek, dat in de loop van het voorjaar het licht zal zien. "Een lichaam van aarde en licht" be vat liefdespoëzie, al heeft het wel een bijbels thema. Hans Bouma: "Het is eigenlijk een parafrase van Genesis 2, het verhaal van Adam die de dieren namen geeft, maar zelf eenzaam blijft. Het thema is "Adam als herder" - de mens in kontakt met de natuur, en met de anderen, en de samenhang daar van." Honderdste boek Bouma' s honderdste boek - een uniek fenomeen, zeker als men zijn leeftijd (42) in aanmerking neemt - verschijnt binnenkort bij uitgeverij Kok onder de titel "Over de brug". Het boek is in twaalf hoofdstukken samengesteld uit citaten uit al zijn andere boeken, ge groepeerd rondom twaalf thema's, die alle in zijn werk terug te vinden zijn. "Dat heb ik vooral gedaan om de een zijdige beeldvorming die er van mij bestaat te doorbreken," merk de auteur op. "Veel mensen plakken mij het etiket op van de dominee die zo veel van dieren houdt, maar ik heb ook over heel andere dingen geschreven. "Over de brug" bevat artikelen over onderwerp als: God, het gebed, re laties, de toekomst, natuur en milieu, dieren, Israël, voornamelijk in proza. Voor de titel geeft hij deze verklaring: "Publiceren is "over de brug" komen. Toen ik mijn eerste bundel zou aanbie den aan de uitgever, die aan de Prinsen gracht in Amsterdam gevestigd was, moest ik ook "over de brug". Hetzelf de geldt voor zo'n avond als in Arti shock: je komt over de brug, geeft je zelf bloot, maakt jezelf kwetsbaar. Je weet immers van tevoren niet hoe het publiek zal reageren, of het zal lachen als het juist niet zou moeten lachen, bijvoorbeeld." Dat het boek citaten uit al zijn andere werk bevat is voor hem geen bezwaar: "Het is ook voor jezelf heel goed om je werk weer eens kritisch door te lezen, om te zien wat de moeite van het be waren waard is. Het geeft een compleet beeld, ook aan jezelf." Wereld op zichzelf Verder zal hij gedichten kiezen uit andere bestaande bundels. "Elk ge dicht is een wereld op zichzelf. Er is zoveel te zeggen. Ik noem echt niet alles een gedicht. Een gedicht moet nu eenmaal aan bepaalde voorwaar den voldoenhet moet als het ware op eigen benen kunnen staan. Over zijn schrijverschap sprekend komt vanzelf ook zijn predikantsloop baan ter sprake. In 1968 begon hij als predikant in Heerhugowaard, in 1972 volgde Hilversum. In 1977 "ging" hij in het onderwijs, in Utrecht, aanvanke lijk full time, later part-time, "om zo veel mogelijk de handen vrij te hebben om te kunnen schrijven." Een paar jaar lang maakte hij zich zelfs hele maal vrij van een min of meer geor dend beroepsbestaan om zich geheel aan het schrijven te wijden. Sinds vo rig jaar is hij als part-time-predikant verbonden aan de gereformeerde kerk van Noordeloos. "Ik schreef altijd veel tussen de bedrijven door, en het was nodig, om dat te kunnen schrijven waaraan ik anders niet kon toekomen." Naast zijn predikantschap en zijn schrijverschap is Hans Bouma ook een geliefd spreker. Hij houdt veel lezin gen, vooral over het milieu, maar ook over andere onderwerpen. (Het onder werp van zijn toespraak tot de Kamper studenten, waarnaar hij op weg is: "De toekomst van de theologie".) "Voor mij loopt dat alles echter niet uit elkaar, er is een samenhang in alles, vooral ook in de maatschappelijk implicaties." Zijn meest gelezen boek gaat ook hele maal niet over dieren, merkt hij op om de eenzijdige beeldvorming aan de kaak te stellen. Het is "Vriendschap is geluk hebben", terwijl ook "Liefde op leven en dood" een belangrijk boek is. Het laatste gaat over Orpheus en Euridice, de geliefden uit de Griekse mythologie die elkaar vinden, verlie zen en opnieuw vinden - "het lijkt wel wat op Genesis 2" Uit woede geboren Bekendheid kreeg Hans Bouma ook door zijn samenwerking met tekenaars als Rien Poortvliet ("Hij was één van ons"), Otto Dicke en Eveline Dessens. Verder schreef hij ook een aantal pro test-gedichten, zoals "Blij met een dooie mus", met tekeningen van Bert Bouman. "Dat is een boek dat uit woe de geboren is. Het gaat over de kwestie van de afdamming van de Ooster- schelde, die destijds volop in discussie was. Het is interessant om op deze manier daaraan bij te dragen. Samen met Louis van Dijk maakte hij daar over ook de "collage" onder de titel "Zeebeulen en landdieven", die door de NOS werd uitgezonden. De "collage" is één van de vormen waarvan Hans Bouma zich het liefst bediendt: Een combinatie van poëti sche teksten en muzikale elementen, gelezen op een stroom van geïmpro viseerde muziek (meestal piano). Op die muziek 'drop' ik dan m'n teksten - muziek nodigt uit tot tekst; wat je met woorden niet afkunt doet de muziek. In een lied gebeurt dat heel syste matisch, maar in die "collages" in een niet obligate afwisseling. Ik doe dat nog wel eens met Louis van Dijk sa men, bok wel in kerkdiensten. Engagement Het engagement speelt een voorname rol in Hans Bouma's poëzie. "De taal is het medium van iedereen; de dich ter maakt er een bijzonder gebruik van", merkt hij op. "Poëzie is de meest natuurlijke uitingsvorm van de mens, /al heeft zij haar beperkingen, maar dat geldt evenzeer voor proza. Het gaat me gemakkelijk af, soms zelfs wat al te gemakkelijk. Maar de taak van poëzie is een heel bijzondere, dat is stem geven aan wat geen stem heeft, het protest vormgeven. Het is vaak het enige wat je kunt doen. Dat geldt zowel in het verzet tegen politieke moorden als tegen de misbruikte natuur en de dieren. Die zijn ook monddood ge maakt. Als je daar geen expressie aan geeft is het pas echt nacht, dan is er ook geen sprankje hoop meer. De Literaire Salon van Artishock be gint a.s. zaterdag om 20.30 uur. Na de pauze vindt een muzikaal intermezzo plaats waarin de vermaarde Soester "Italiaanse tenor" Charles Gabriël op treedt. De produktie en de presentatie van de avond zijn in handen van Neb leke Streefkerk.

Soester Courant | 1983 | | pagina 25