Lhatoux -4 SfP ,d KERSTDAGEN vd van Westerloo, De Soester Duinen ƒ139.- GV/GD Taxeren kost ons 2 uur wat kost het R Stalenhoef b.v. PvdA-Soest wil onderzoek naar woningbehoefte Splitsingsproject van St. Joseph aan Haverweerd en de Akkeren sclioeiimkcr Veel belangstelling voor Wayne W. Dyer 'Bouwgrond Overhees niet in uitverkoop' REORGANISATIE Chatoux Een teken aan de wand beide Dit komt nooit meer! Mini Prismakijker vtd brilmode Flat-koper krijgt geen bijstand Realisering van A 28 en A 27 in 1986 ip PvdA-Soest hield jaarvergadering d juwelier KORTINGEN 10-20-30-40-50% boek van de maand: Album van de Nederlandse samen leving 1963-1983 RESTAURANT op op WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 3 Op korte termijn moet een onderzoek worden ingesteld naar de woningbe hoefte in Soest. Op de uitkomst daar van moet het bouwprogramma voor de komende jaren gebaseerd zijn. Dit schijft de gemeenteraadsfractie van de PvdA in het voorlopig standpunt naar aanleiding van het verschijnen van de notitie van burgemeester en wethou ders over de continuering van de wo ningbouw in Overhees 3 in de jaren 1984-1987. De PvdA vindt het voorgestelde bouw programma zo ruim opgezet dat ver wacht mag worden dat bij uitvoering het bouwprogramma van de gemeente voor het grootste deel wordt 'ver bruikt.' 'Menselijkerwijs gesproken is Overhees het laatste woningbouwge bied van de gemeente.' Als inderdaad alle toe te wijzen contingenten gemoeid zijn met de bouw in Overhees, is daar dan niet het gevolg van dat er geen ruimte meer is voor andere plannen, vervangende nieuwbouw en flatsplit sing, vraagt de PvdA. De fractie wil ook weten of het gemeentebestuur van Soest gepoogd heeft aansluiting te vin den bij de bouwprogramma's van Amersfoort als groeistad. Een andere vraag is of verwacht wordt dat het bouwprogramma voor Over hees 3 en 4 instemming (zowel in finan cieel- als in ruimtelijke ordening-op zicht) van de provincie krijgt. Met andere woordenstrookt het program ma van Soest met het provinciale be leid? De PvdA-fractie wijst erop, dat er ook na 1987 in Soest grond zal moe ten zijn om de dan toegewezen conti- genten te kunnen bouwen. Daarom moet haars inziens Overhees niet op korte termijn worden volgebouwd. De fractie vraagt zich af of uitvoering van het voorgestelde bouwprogramma (tot 1987 zo'n 2.000 huizen in de sociale sfeer) niet juist een minder gewenste 'instroom' oplevert. 'Doorstroming zal slechts ontstaan naar de goedkoopste (koop) woningen.' De fractie laat in zijn voorlopig stand punt verder weten dat het onaantrek kelijk is een belegger te vinden voor de bouw van goedkope vrije-sectorwo- ningen (voor het geval sociale bouw niet of slechts gedeeltelijk mogelijk is), zeker als (ook) voor de niet-Soester woningbehoefte gebouwd zal worden. De woningbouwvereniging St. Joseph gaat het komende jaar een aantal vijf- kamerflats splitsen. Dit in navolging van flatsplitsingen die door woning bouwvereniging Soest onder meer op de Smitsweg en de Weegbreestraat zijn uitgevoerd. St. Joseph heeft verge vorderde plannen om in totaal twintig vijfkamerflats aan de Haverweerd en de Akkeren op de splitsen in veertig woningen voor alleenstaanden en twee persoonshuishoudens. De gemeente is inmiddels akkoord gegaan met de bouwaanvraag van de woningbouwver eniging en heeft de vergunning ver leend voor dit project. Volgens de heer M. Westveld van de woningbouwvereniging is het de bedoe ling om de vijfkamerflats op te splitsen in twee flatwoningen met twee kamers. Naar zijn zeggen zijn de plannen "in verre staat van ontwikkeling." Eind vorig jaar is men al begonnen met de voorbereidingen voor de flatsplitsing. In 1984 hoopt men twaalf flats te split sen in 24 flats voor kleine huishoudens. Het jaar daarop zouden nog eens acht flats worden gesplitst, zodat het totaal op twintig komt. In totaal zijn er tachtig vijfkamerflats aan de Haverweerd en de Akkeren die "minder goed verkoopbaar zijn," aldus de heer Westveld "We moeten zelfs al met die flats adverteren om er huurders voor te vinden. En dat is in deze tijd van woningnood toch een extra vervelende zaak. We zouden anders leegstand van de flats krijgen." Om aan die ongewenste situatie een eind te maken ligt nu het plan vooor de flat splitsing op tafel. De schetsen zijn al door hogere overheden herzien en het laatste plan ligt bij de provincie. De gesplitste flats krijgen een ruime hal, een gang, slaapkamer, badka mer/toilet en woonkamer met open keuken. De woningbouwvereniging wil het volgend jaar beginnen met het splitsen van één flat, om zodoende het proces van de grond te krijgen. Wan neer dat volgend jaar zal gebeuren is afhankelijk van het antwoord van de provincie. Zodra dat er is, kan men in Soest van start. In principe kan elke woning op elke willekeurige etage opgedeeld worden, vertelt de heer Westveld. Maar men wil liever eerst hoger gelegen wo ningen splitsen. Die zijn namelijk minder interessant voor gezinnen met kinderen. Volgens hem zal het wel een grote operatie worden die veel tijd en voorlichting aan de bewoners vergt. Verder zal men het financieel nog rond moeten krijgen, inclusief de subsidie van het rijk. Verder zal er een goede doorstroming moeten zijn, zodat vol doende flats leegkopien voor splitsing. De bouwtijd van dé kleinere flats be draagt hooguit drie maanden. Per nieuwe eenheid raamt men een maan delijkse huurprijs van ongeveer 250 gulden per maand. Wat dat betreft houdt de heer Westveld nog graag een slag om de arm. Wellicht worden de huren per 1 januari (1984 weer opge trokken en dat zou kunnen betekenen dat de huur wat hoger komt te liggen Voor de woningbouwvereniging St. Jo seph is de flatsplitsing dubbel interes sant en eigenlijk niet meer dan nood zaak. Men heeft nameliljk niet alleen te maken met leegstand aan de Ak keren en Haverweerd. Daar bovenop komt nog eens het exploitatieverlies, zodat de flats in de huidige vorm steeds moeilijker ter handhaven zijn. Het wordt het eerste splitsingsproject van de woningbouwvereniging St. Joseph. TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Inl. 033-729097 EFFEKTIEVE TALENSTUDIE De gemeente Soest heeft van de Kroon gelijk gekregen. De Soester, die in scheiding lag, een flat kocht en toen niet meer aan zijn alimentatieverplich tingen kon voldoen vanwege zijn hoge lasten, kon terecht geen aanspraak maken op bijstand. De provincie, die een tegengesteld standpunt heeft inge nomen, heeft de zaak foutief ingeschat. De gemeente nam het de Soester kwa lijk dat hij een flat had gekocht nog voordat bekend was wat hij aan ali mentatie zou moeten gaan betalen. De directe en indirecte kosten van de flat beliepen rond 1.400 gulden, bij een maandsalaris van rond 2450 gulden. De gemeente wees de bijstandaanvrage af met de daarvoor gebruikelijke formule dat de aanvrager onvoldoende besef van verantwoordelijkheid voor het be staan had getoond. Gedeputeerde Staten zagen veront schuldigende omstandigheden. De bij standaanvrager had vruchteloos geprobeerd van de gemeente een huur woning los te krijgen. Hij kon voor 550 gulden per maand een kamer huren, maar daar had hij terecht vanaf gezien omdat de kamerverhuurder het niet goed vond als eens per veertien dagen de drie kinderen van de onderhuurder zouden komen. Ten derde had de rech ter aanvankelijk een te hoge alimenta tie vastgesteld. Soest ging in beroep bij de Kroon met de stelling dat de consequentie van de uitspraak van Ged. Staten zou zijn dat scheidende inwoners voorrang zouden hebben bij de woningverdeling. Boven dien had de bijstandaanvrager eerst wel eens advies kunnen vragen bij de sociale dienst. Hij wist daar terdege de weg. De Kroon heeft niet veel woorden nodig voor het uiteindelijke oordeel, dat ook voor anderen een waarschuwing kan zijn: de betrokkene had de uitspraak over zijn financiële verplichtingen aan te gaan. Hij heeft een risico genomen dat niet ten laste van de gemeenschap kan worden gebracht. Vernieling auto Een bewoner van de Korteweg deed bij de politie aangifte wegens vernieling van zijn auto. Onbekenden hadden met een scherp voorwerp de rechterzijde van zijn auto bekrast. De minister van Verkeer en Water staat heeft de gemeente bericht dat hij hoge prioriteit toekent aan de reali sering c.q. openstelling voor het ver keer van de Rijksweg A 28, van de ro tonde Hoevelaken tot Utrecht, en van het wegdek van de Rijksweg A 27, door Amelisweerd tot de Rijksweg A 12. De werkzaamheden ten behoeve van de realisering van deze weggedeelten zijn in volle gang en zullen naar verwach ting in 1986 gereedkomen. Inbraakpoging mislukt Een bewoner van de Kerkstraat ont dekte vorige week sporen van een po ging tot inbraak in zijn huis. Onbeken den hadden geprobeerd met een schroevedraaier de achterdeur open te maken. De deur gaf echter geen krimp. De politie werd wel ingelicht. Gewonden bij aanrijding In het weekeinde deed zich op het kruispunt Molenstraat/Albert Cuyp- laan een aanrijding voor, waarbij een 42-jarige bestuurder verwondingen aan het hoofd opliep. Zijn medepassa- giere raakte bekneld en moest door de brandweer worden bevrijd. Het onge luk ontstond toen de man, een inwoner van Soest, bij het oprijden geen voor rang verleende aan een van rechts ko mende auto, bestuurd door een 40-ja- rige Amersfoorter. Beide voertuigen kwamen door de botsing in het bij het kruispunt gelegen plantsoen van de Openbare Bibliotheek terecht en liepen flinke schade op. Doorgereden na aan rijding Een bewoner van de Obrechtstraat meldde de politie in het afgelopen weekeinde dat zijn auto waarschijnlijk door een andere automobilist was be schadigd. De dader had echter nage laten zich te melden. De eigenaar deed aangifte wegens vernieling. ONDER DEKEN 1-persoons onderdeken 49i' 2-persoons onderdeken 09i' INVENTUM 1-persoons zwakstroom- - deken 1 Z9>- PHILIPS 1-persoons va deken f9mm Verwarmings- ah kussen v.a. Z9i" Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 Foto: Goos van der Wilt Menu's vanaff34,50 Uiteraard met onze welbekende speelhoek Ook burgemeester Scholten behoorde tot de velen die een boek door Wayne Dyer lieten signeren. Tussen hen in mevrouw Wessels van boekhandel Van de Ven. Bij boekhandel Van de Ven aan de Soesterbergsestraat was het vrijdag middag jl. extra druk, toen de Ameri kaanse auteur/psychotherapeut dr. Wayne W. Dyer er gedurende ander half uur "zitting" hield om de Neder landse exemplaren van zijn boeken van zijn handtekening te voorzien. Tientallen boekenkopers en bewonde raars van het werk van Dyer namen de gelegenheid te baat om een kort gesprekje met de succesvolle auteur te voeren en zijn handtekening in zijn nieuwste boek "Geschenken van Eykis" te laten zetten. Onder hen was ook bur gemeester P. Scholten. Dyer bezocht boekhandel Van de Ven in het kader van een bezoek aan Neder land, georganiseerd door uitgeverij Bruna. Dyer vergaarde vooral ver maardheid met zijn boek "Your er- roneous zones", in het Nederlands vertaald als "Niet morgen maar nu", waarvan er over de gehele wereld zeer veel zijn verkocht. Dyer was vol lof over de ontvangst die hem in Nederland te beurt viel. Vooral de ontmoeting met zoveel be wonderaars in Soest, deed hem deugd. Hij complimenteerde in het bijzonder de heer J. Wessels van boekhandel Van de Ven voor de enthousiaste re acties op zijn bezoek. Er moet geen uitverkoop van bouw grond in Overhees gehouden worden, want er worden woningen gebouwd waar geen behoefte aan is. Daar waren de aanwezigen op de jaarvergadering van de PvdA het vorige week over eens. Doorstroming vindt hoofdzake lijk plaats van dure flats naar koopwo ningen in de duurdere sector. De goed kopere flats blijven bewoond en die be woners zijn niet van plan om naar een duurdere woning te gaan. Het gevolg is al duidelijk: leegstand van duurdere flats. Volgens de PvdA moet de grond een tijdje worden vastgehouden voor de sociale woningbouw. Een aantal malen noemde men het een groot gemis dat er geen volkshuisves tingsplan is, zodat er geen duidelijk in zicht is in de woningbehoefte. Fractie voorzitter Raymond van Gelder bepleitte dat er elders in de begroting ruimte gezocht moet worden om de grond een tijdje vast te houden. Amers foort is dan wel groeistad en krijgt dus contingenten om te bouwen in de so ciale sector, "maar kan Amersfoort die contingenten wel realiseren," vroeg Van Gelder zich af. "Het beleid kan nog worden aangepast en mis schien komen er voor ons dan ook nog contigenten vrij. Als we alles dan al volgebouwd hebben, is er geen grond meer voor sociale woningbouw. Raadslid Joop v.d. Brakel zette nog eens grote vraagtekens bij de doorstro ming. De goedkopere flats blijven be woond, omdat de bewoners niet bereid zijn naar een duurdere woning te gaan. "Verbeeldt de VVD zich met haar plan voor sociale woningbouw dat iedereen een ton per jaar verdient," aldus V.d. Brakel. "Arbeiders die het met de han den moeten verdienen, of jongeren kunnen geen energiezuinige Sanders- woningen kopen. Op die manier wor den er woningen gebouwd die geen een arbeider kan betalen. Woningbouwvereniging St. Joseph heeft zoals bekend problemen om de grote vijfkamerflats aan de Haver weerd en Akkeren bewoond te krijgen en ook woningbouwvereniging Soest vreest voor leegstand. Jan Vijfhuizen van de woningbouwvereniging gaf te kennen dat men leegstand van wo ningen aan de Van Hamelstraat vreest. Een aantal bewoners stroomt door naar de Sanders-woningen, die gezien de kostenbesparing op de energie aan trekkelijker zijn. Maar de woningen aan de Van Hamelstraat zijn waar schijnlijk te prijzig om er nog nieuwe bewoners voor te vinden, hoewel het tot nu toe nog geen problemen heeft opgele verd. "Misschien over een half jaar, maar voorlopig nog niet," reageerde Vijfhuizen op de stellige bewering van partijgenoot Van den Brakel dat er leegstand voor de deur staat. Volgens Vijfhuizen zijn er voor de woningen aan de Van Hamelstraat nog wel moge lijkheden en hij meent dat zijn partij genoot iets te hard van stapel is gelo pen. Ook wethouder Frans Kingma sloot zich bij de sprekers aan door te zeggen dat het geen zin heeft om te bouwen voor de leegstand of voor mensen van buiten Soest. Ook werd gesteld dat het niet mogelijk is om voor minder dan 550 gulden per maand een eengezins woning aan te bieden. Een prijs van 400 gulden is niet mogelijk en mag ook niet voorgespiegeld worden. Kingma constateerde verder dat noch de ge meente, noch de woningbouwvereni ging mogelijkheden heeft om de door stroming te stimuleren. Men stond ook nog even stil bij de Eu ropese verkiezing. "Ik ga niet op een stembureau voor de Europese verkie zingen zitten," liet Van den Brakel we ten. Hij noemde het een "geldverslin dende zooi," waarbij de aandacht vooral op dure maaltijden gericht is. Maar secretaris Fred Rijntalder noemde het een noodzakelijk kwaad, omdat Nederland veel via de Europese markt binnenhaalt. "Het is voor Nederland een ramp als de Europese gemeenschap failliet gaat," stelde hij. De fractie kreeg ook nog een pluim en wel van statenlid Ans Holleman. Vol gens haar lijkt het soms net alsof de fractie in de oppositie zit, terwijl be wust gekozen is voor deelname aan het college. Zij sprak haar bewondering uit voor deze 'dubbelrol,' zeker daar de andere partijen nog niet op de achterste benen zijn gaan staan. yi' HEEFT WEGENS A.sOf>ï BIJRG. GROTHESTRAAT13 TELEFOON 02155-23271 SOEST In de archieven van de Amsterdamse Universiteitsbibliotheek en het Insti tuut voor Sociale Geschiedenis liggen ongeveer 15.000 Nederlandse affiches opgeslagen, betrekking hebbend op een politieke gebeurtenis, een sociale of economische toestand, een wettelijke maatregel. Het zijn documenten die verbonden zijn met een verandering, en die bijzonder vaak verwijzen naar een actie. Al deze affiches zijn ver vaardigd binnen een periode van onge veer twintig jaar. Omstreeks 1960 begint menig Neder- s8*8"-8*** O mr msn Kindermenu's vanaf f 17,50 BIRKSTRAAT108 - SOEST - 02155-13720,4 J SgpS «fsft? lander een ander gedrag te vertonen: hij begeeft zich zelfstandig buiten de officieel gemarkeerde paden van het openbare leven. In de loop der jaren komt deze nieuwe verhouding tot de sa menleving tot uitdrukking in een onge kende hoeveelheid protesten, acties, organisaties, geschriften en affiches. Er is geen aspect van het bestaan dat ongemoeid blijft. Geboorte en sterven, de verhouding tussen de geslachten, opvoeding, buitenlandse politiek, de or ganisatie van de staat, landbouw en veeteelt, verkeer, energie, bewapening - letterlijk alles kan object van twijfel, hervorming en actie zijn. Voor 'Een teken aan de wand' kozen grafisch ontwerpers Marius van Leeu wen en Nel Punt uit al die affiches 500 van de meest representatieve. Commentator en publicist Henk Hof land bracht de beroering van de Neder landse samenleving tekstueel in kaart. Hij voorzag de affiches van bondige bijschriften en vertelde het verhaal van 20 jaar actievoeren. JjjM- Als u nu eens geen nieuws heeft, kom dan gerust langs. Na een heerlijke cordon rouge (f 19,75) kunt u vast weer aan het werk RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739 SOESTDUINEN De makelaardij mag voor taxaties een bepaald percentage rekenen van de waarde van uw huis. Hoe hoger die waarde, hoe hoger uw kosten. Wij breken met dat systeem, werken op de klok en dat kan u nonderden guldens schelen, vraag daarom ook bij uw bank om een peters-taxatie Getaxeerde Tariefsysteem Tarief overige waarde f 135.000,- -250.000,- -350.000,- -450.000,- -550.000,- Peters f295,- -295,- -295,- -295,- -295,- Makelaars f 295,- - 545,75 - 740,45 - 935,15 -1129.85 Peters bV Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Vestigingen te Baarn, Soest, Amersfoort en Hoevelaken Auto-plaatwerk/Spuitbedrijf 1e Heeserlaantje 2 Soest Telefoon 02155-18600 7x20 van een uitstekende kwaliteit, incl. lederen tasje van 249.- voor Een kado voor een leven lang kijkplezier Gediplomeerd optometrist lid O.V. Birkstraat 2 Soest Tel. 02155-12874 Het album wordt uitgegeven door Uit geverij Bert Bakker te Amsterdam, heeft een formaat van 21x27 cm., in een omvang van 220 pagina's. Gedurende de aktieperiode van 8-12-'83 tot 8-1,- '83 kost het boek bij de Boekhandel s De Stadhouder en Van de Ven 24,50. Na 8 januari 37.50. Tentoonstelling bij 'Een teken aan de wand' Ter gelegenheid van de verschijning van het Boek van de Maand december 'Een teken aan de wand,' is er in het Amsterdamse Historische Museum een expositie van 65 in het boek voorko mende affiches uit de jaren 1963-1983. De expositie wordt gehouden in de We- zenhoek van het Amsterdamse His torische Museum, van 7 december 1983 - 30 januari 1984. Openingstijden dinsdag t./m. vrijdag van 10.00 - 17.00 uur en op zondag van 13.00 -17.00 uur; 's maandag gesloten. De affiches zijn vooral gekozen uit de onderwerpen: milieu, huisvestingspro blemen (krakers), vrouwenbeweging, kroning en anti-kernwapenbeweging. "Een teken aan de wand" bij de boek handels "De Stadhouder" en "Van de Ven," 24,50. Gestolen juwelenkistje teruggevonden In de Soester bossen werd vorige week een juwelenkistje gevonden dat bij na der onderzoek afkomstig bleek te zijn van een inbraak, die begin november had plaatsgevonden in een woning aan de Soesterbergsestraat. In het kistje bevonden zichg nog enige sieraden, die aan de eigenares werden teruggege ven. De meest waardevolle sieraden bleken echter te zijn verdwenen.

Soester Courant | 1983 | | pagina 3