ms m Ir ls' BAR «r Ernst en vrolijkheid in Literaire Salon Nederlands Bach Ensemble Wisselende prestaties van Soester Orkest Vereniging Kerstfiguren van Mia van den Abbeele in etalage van 'De Bereklauw' Vrijwilligers Vakature Bank Eet-wijzer (Te) dik of (te) dun 3 WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 10 UNIEK IN SOEST Zondag - Bierdag PILSJE 1.25 Friese Vereniging "Frysken Frij" Amnesty Centrum boekenboekenboekenboekenboekenboeken Trammelant in Omroepland Man, vrouw, kind Herenstraat 10 Het anti- ouders boekje De Joodsche Raad oekenboekenboekenboekenboekenboeken CAFÉ-RESTAURANT „SOESTER NATUUR" Matige belangstelling voor concert i Agenda De Borg HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Donderdag 22 december: Een klassieker in het filmhuis Werkgroep Filosofie: Angst Zaal te klein bij kinderfilms in Artishock voedingsrubliek met tips en informatie door Celestine Schotanus, diëtist Cécile Dreesmann exposeert in 'De Tuin' Benzinediefstal WOE Foto: Goos van der Wilt .3 Telkenmale slagen de organisatoren van de literaire salon "Artishock" erin een gevarieerde avond samen te stel len. Daardoor is de samenstelling van de bezoekers steeds wisselend. Een ui terst aandachtig publiek was zaterdag avond aanwezig om te luisteren naar dichter/theoloog Hans Bouma. In een voudige, doch markante taal gaf Bou ma een poëtisch verslag van zijn reis naar Afrika, die hij maakte in opdracht van de NCRV-radio. Bouma, wiens ge schriften duidelijk verwijzen naar de Bijbel en naar het bestaan van (een) God, is een duidelijk gepassioneerd dichter. Hoe men daar ook tegenover staat, alles kan men Bouma verwijten, maar géén wollig taalgebruik of intel lectueel gescharrel van woordcombi naties zoals veel dichters momenteel hanteren. De taal van Bouma is klaar en duidelijk en ontleend aan de dage lijkse spreektaal. Men is voor Bouma of tegen Bouma. er is nauwelijks een tussenpositie. De ernst waarmee Hans Bouma met zijn teksten (lees: poëzie) omgaat dwingt tot een keuze. De vro lijke noot van dit literaire programma werd verzorgd door de tenor Charles Gabriël, die begeleid werd door de pianiste Lida Scheuermann. Deze lyrische tenor zong met veel verve enige Napolitaanse liederen. Vooral het verzoeknummer uit de zaal "Santa Lucia," dat geheel onvoorbereid ten gehore werd gebracht oogstte een ferm applaus. Zeer stemmingsvol was de bijdrage van Lida Scheuermann, die enige kerstimprovisaties speelde van Hans Bouma in Artishock. Willem Andriessen. Een uiterst sfeer volle avond, die charmant en vakkun dig werd gepresenteerd door Nelleke Streefkerk. In januari zal Herman Pieter de Boer de hoofdschotel vormen in de literaire salon. Ben Elders. Gezellige ontmoetingsbar KOFFIE IS KLAAR vanaf 10.00 uur 's morgens. 2e kopje koffie GRATIS! Soesterbergsestraat 20 Telefoon 02155-11144 Op zaterdag 7 januari 1984 wordt een kabaretavond gehouden, vooraf ge gaan door een nieuwjaarsreceptie. De receptie vangt aan om 19.00 uur 's avonds, daarop aansluitend begint de kabaretvoorstelling om 20.00 uur pre cies. Beide aktiviteiten vinden plaats in de grote zaal bij de Oosterkerk (ont- moetingskerk), Minckelerstraat 161 te Hilversum. In verband met de kerstvakantie zal het informatiecentrum van Amnesty, Bonifaciusstraat gesloten zijn vanaf vrijdag 23 december tot en met vrijdag 13 januari 1984. De schrijfmiddag op de eerste donderdag van de maand zal op 5 januari wel doorgang vinden. Aan vang 13.30 uur. Krijn Koetsveld met een deel van het koor. Auteur: Joop Bromet Uitgeverij: Elsevier Nadat televisie in onze huiskamers de finitief vaste grond onder de buis heeft gekregen heeft 't er nog wel eens de schijn van dat de regelmatig op het scherm terugkerende dames en heren tot ieders kennissenkring is gaan be horen. Iedereen schreeuwt in Hilver- sumse studio's om privacy, maar in tussen laat men geen mogelijkheid on benut daaraan onderuit te komen. En dus kon het niet uitblijven dat wij over "het vak", "De Gooise matras", "Hu mor" en andere zaken een aantal, soms opmerkelijke, uitspraken krijgen opgediend. Samensteller Joop Bromet noemde het "Trammelant in Omroep land. Een leuk bizar boekje waarin ongetwijfeld ook uw beeldbuisvedetten aan het woord komen. Auteur: Erich Segal Uitgever: Elsevier Wie in een van de bioscopen de film Love Story, sinds november een kas- sukses, heeft gezien zal "Man, vrouw, kind" zonder twijfel willen aanschaf fen. Love Story is een gefilmde af druk van dit door Erich Segal knap geschreven boek. Een zeer positieve roman die zich gemakkelijk laat lezen. Het niet alledaagse gegeven, de mis stap van een vader doet na jaren fa milierelaties in elkaar storten, is goed van sfeer en boeit ruim 200 pagina's. Film en boek doen nauwelijks voor el kaar onder. Een ontroerende roman, toegankelijk voor iedereen. Auteur: Hans Keuls Uitgeverij: Elsevier Nadat de Tros met de verfilming van De Fabriek vele zaterdagavonden miljoenen Nederlanders in huiskamers gevangen hield lijkt de nieuwe t.v.- serie Herenstraat 10, gebaseerd op de gelijknamige roman van Hans Keuls, opnieuw vele kijkers thuis te houden. Dat heeft te maken met de voortref felijke vertolking van de hoofdrolspe lers en de ingrediënten van dit drama. Wie Herenstraat 10 leest zal echter ontdekken dat nog eens duidelijk wordt hoe verfilming van een roman aan be perkingen gekoppeld is. De nieuwe ling van Hans Keuls zou je kunnen be schouwen als een partituur waarmee het interessant is vergelijkingen te trekken. Wat ons betreft wint de schrij ver het van de bewerker en regisseur. Tekeningen: Elyh Uitgeverij: Loeb Een vrolijk boekje dat olijk oogt, maar toch iets meer te zeggen heeft dan meesterlijk getekende plaatjes. Teke naar Elyh houdt ouders van deze tijd een spiegel voor waarin veel te zien valt. In het anti-oudersboekjes een bloem lezing van bijna klassieke op- en aan merkingen die ouders op hun kinderen loslaten. De reakties en de grote- en kleine frustraties van de ontvangers verklaren de titel van dit boekje. Aller aardigst en bovendien leerzaam voor twee partijen. Auteur Hans Knoop Uitgeverij: Elsevier In 1941 werd onder dwang van de be zetters de Joodsche Raad opgericht. Een "Vogelvrij" instituut dat trachtte de Joodse belangen te bepleiten en te verdedigen. Het is de beide aanvoer ders van deze Raad, Abraham Asscher en David Cohen, in de na-oorlogse jaren allemaal niet in dank afgeno men. In de ogen van een deel van de Joodse gemeenschap waren zij het immers die beslisten over leven en dood. Een tragisch misverstand waar mee nog steeds niet is afgerekend. De auteur Hans Knoop onderneemt daar toe in zijn boek een poging. Hij klaagt aan, verklaart en verontschuldigt. Geen opwekkende lektuur, wel een ge geven dat tot nadenken moet stemmen. Lc schrijver overtuigt vooral daar, waar hij stelt dat de juridische afhan deling van deze tragedie met recht niets te maken heeft gehad. Donderdagavond 22 december wordt door het Nederlands Bach Ensemble het Weihnachtoratorium van Johann Sebastiaan Bach in de Oude Kerk te Soest uitgevoerd. Historie Het Weihnachtoratorium bestaat uit 6 verschillende cantates voor 6 aparte vieringen van le Kerstdag i./m. Drie koningen. Eigenlijk heeft Bach nooit geweten of gewild dat dit werk als ge heel zou worden uitgevoerd. Hij heeft het alleen maar gebundeld om daar mee aan te geven dat het verhaal, het orantorium, daarmee compleet is, wat betreft de geboorte van Jezus. Het Bach-Ensemble heeft gekozen voor de eerste drie cantates, die be trekking hebben op le en 2e en de 3e Kerstdag. Inhoud Naast het evangelieverhaal, gezongen door de evangelist (tenor) in korte re citatieven, zijn het de aria's en koren, die muzikaal de hoogtepunten vormen, waarin de tekstdichter een vrije inter pretatie geeft van het gebeuren. De aria's voor de vocale en instrumentale solisten zijn momenten van bovenmen selijke inspiratie van de componist. Koor en orkest Na de strenge audities lijkt de klank van koor en orkest veelbelovend. Deze eerste produktie van het Nederlands Bach-Ensemble zal ongetwijfeld velen naar de Oude Kerk lokken. Gezien de voorverkoop belooft het een volle kerk te worden, waarmee een blijvend aan bod van concert wat betreft het N.B.E. is gewaarborgd Dirigent Reeds hard gewerkt aan het muzikaal welslagen is er door dirigent Krijn Koetsveld. Deze 30-jarige musicus is geen onbekende meer in Soest, daar hij nu plm. 1% jaar dirigent is van het Nederlands Motet en Madrigaalkoor, waarmee hij na twee concerten in het afgelopen seizoen opnieuw twee con certen (in januari en april) in Soest zal geven. Daarnaast is hij tevens diri gent van het Nederlands Kerkmuziek Ensemble uit Utrecht. Solisten Als vocale solisten zullen meewerken Janine Schouten, sopraan. Simon Schouten, alt. Hans van Tent, tenor. Peter Kooij, bas. Organist: Jan Jansen. Het concert begint om 20.15 uur. Kaar ten kosten 15,- (CJ/, 65+ ƒ10,-). Verkrijgbaar bij H. Rademaker, Lan ge Brinkweg 62, tel. 10466 en vanaf 19.30 uur aan de kerk. Sfeervolle zaal voor geheel verzorgde feestavonden, bruiloften, recepties, warm en koud buffet etc. Spec. prijzen. Cap. Jl. 200 personen. Inl.: 02155-13156-11121 van Weerden Poelmanweg 4 Soest Gehele jaar open Ruime parkeergelegenheid Opnieuw was de fraaie Petrus en Paulus- kerk aan het Kerkplein de concert zaal voor de Soester Orkest Vereni ging. Donderdag 15 december j.1. een Winterconcert, uitgevoerd door ama teur-musici, aangevuld met profes sionele "invallers" en met medewer king van het Notos Blaasquintet. Op het programma werken van oude meesters, kortom 't had er alle Schijn van dat dit programma op een grote publieke belangstelling zou mogen re kenen. Voor dirigent Dick Blokbergen, het bijna 50 leden tellende orkest en de so listen kwamen naar schatting 150 mu ziekliefhebbers naar het Kerkplein. Naar de oorzaken van deze tegenval lende belangstelling valt slechts te gis sen. Het lijkt evenwel niet onwaar schijnlijk dat vocale concurrentie daar aan schuldig is. Elders in Soest, op enkele honderden meters afstand, in de Oude Kerk twee nagenoeg uitver kochte koorconcerten. Dezelfde avond. Dan moet er toch iets mis zijn met de onderlinge coördinatie. Betreurens waardig voor de uitvoerenden in de Petrus en Pauluskerk en voor de sub sidiegevers. De gemeente Soest, Pro vinciale Staten van Utrecht en het Culturele Fonds van V. en D. maak ten namelijk met hun bijdragen dit Winterconcert mogelijk, maar het lijkt onaannemelijk dat de subsidies werden gefourneerd met de intentie dat slechts een zeer bepérkt aantal be langstellenden in staat moest worden gesteld dit concert bij te wonen. Wie donderdagavond voor de Soester Orkest Vereniging had gekozen zal achteraf over de keuze niet ontevreden zijn geweest. Het programma werd geopend met de ouverture "II matri- monio segreto" van de Italiaanse com ponist Dominico Simarosa. Een opera die kenners nog altijd voor het grootste meesterwerk van deze Italiaan hou den. Het kreeg van de Soester Orkest Vereniging een fraaie vertolking waar aan vooral de dwarsfluiten fraaie bij dragen leverden Muziek voor toege wijde muzikanten die in technisch op zicht geen problemen hadden om bij de openbare les van dirigent Dick Blok bergen te blijven. Voor de pauze volg de met medewerking van het Notos Blaaskwintet een uitvoering van Mo- zarts' Sinfonla Concertante KV. Anh. 9. Toen en ook nu op partituur wonder schone, vriendelijke en opgewekte ont spannende muziek. Het kreeg in de uit voering van orkest en solisten niet de charme en speelse warmte die men er van zou mogen verwachten. In muzi kaal opzicht weinig uitglijers, maar te steriel en voorzichtig uitgevoerd om van een twee-eenheid te kunnen spreken. Van de solisten van het Notos Blaaskwintet onderscheidde zich voor al de klarinettist Hein van Maarschal- kerwaart. Warm van toon, gaaf in technisch opzicht. Ondanks de kwali teiten van hoorniste Wendy Limbertie bleek tijdens de uitvoering hoe kwets baar de hoorn als solo-instrument is. Het begeleidende orkest had nogal eens moeilijkheden met de tempo-wis selingen. Alleen tijdens het Andantino con Variazioni zou men de indrukheb- ben kunnen krijgen dat op dit onder deel van het concert langer dan vier maanden was gestudeerd. Mozarts' Serenade no. 9 in D.gr.terts KV. 320 besloot na de pauze dit winterconcert. En opnieuw waren het de dwarsfluiten die er zeer fraaie nuanceringen in aanbrachten. Opvallend daarin ook het niet dominerende, maar wel attente aanwezig zijn van de pauken. Vanaf het rondo leek 't er op dat de uitvoe renden iets makkelijker, iets vrijer van hun partituur kwamen. De finale van deze Serenade was er een waarbij de champagne werd ontkurkt. Feeste lijk, en in ieder opzicht muzikaal. Te recht had het aanwezige publiek voor dit onderdeel van het concert 't meeste applaus in reserve gehouden. Bloemen voor dirigent en de leden van het Notos Blaaskwintet onderstreepten de waar dering voor de uitvoering van dit win terconcert. Bezoekers van de kersttentoonstelling van Charlotte Jolles en Wil de Wit-Ko ning, die afgelopen dinsdag in het Kunstwinkeltje "De Bereklaur", Steenhoffstraat 63, Soest is geopend kunnen tevens kennis maken met de fraaie kunstzinnige voorwerpen van andere kunstenaars. Speciaal voor deze kersttijd heeft de Baarnse kunstenares Mia van den Abbeele-van den Brand een unieke Qpllectie .kerstfiguren in de etalage van het winkeltje geëxposeerd. Dé figuren y^ui pépier-maché, geheel vervaardigd van krantenpapier geven een geheel eigen sfeer rond het kerst gebeuren. De oud-docente van Arti shock, bekend om haar prachtige hand-gemaakte poppen en schilde rijen, vond het leuk om nu eens iets heel anders te maken. Vorig jaar schilderde zij voor de opening van het kunstwinkeltje een tweetal glazen rui ten met bloemen en elfen. In "De Bereklauw" zijn meer nieuwe kunstvoorwerpen te zien van bekende kunstenaars. Clowneske tekeningen van Ferry Bunder, wollen handpoppen van Susan Schildkamp, batikwerk van Lies je Ernst, keramiek-objekten van Mare en Rien Wensma, broches van Inge Straatman, keramiek en litho's van Leida Wagenaar en gedecoreerde houten voorwerpen van de Apeldoorn- se pyrograaf Piet Mogree. Verder ook oude bekenden als Milou van Dam (Sieraden), Birgit Krabiell (etsen), Liesbeth Veldhuijsen (knip werk), Grada van Wessel (aquarel- kaarten), Ellen en Hans Volen (kera miek en gebatikte kinderkleding), Nadja van Ittersum (broodfiguren) en IvanDilrosum (pentekeningen). In de kleine expositieruimte van "De Bereklauw" wordt tijdens de kerstda gen en de jaarwisseling een tentoon stelling gehouden van schilderijen van Wil de Wit-Koning en beeldjes van Lotte Jolles. De expositie van beide Haagse kunstenaressen staat in het teken van het licht. De olieverfschil derijen van WH Koning hebben als onderwerp de lichtval in het mystieke Katharenland. Lotte Jolles streeft in haar beelden van gebakken klei naar innerlijke rust en harmonie. De tentoonstelling duurt tot en met donderdag 12 januari. De openingstij den zijn dinsdag t./m. vrijdag van 10.00 -12.00 uur en van 14.00-18.00 uur, vrij dagavond 19.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-17.00 uur. c m Het zal veel mensen zonder werk goed doen te ontdekken dat in de samen leving groepen bestaan die zich ver antwoordelijk voelen voor de proble men van werklozen en hun gezinnen en daar ook oplossingen voor proberen te ontwikkelen. Als één van de pleitbezorgers voor een hogere maatschappelijke waardering van de arbeid en dus ook van onbe taalde arbeid mag zeker kard. Wille- brands niet ongenoemd blijven. In het in Soest verschijnende informatieblad "Kruispunt" wordt in een boeiend ar tikel over de werkloosheid, geïnspi reerd door een preek van pastor Van Leer, gewezen op het uit elkaar groeien van werkenden en niet-werkenden, met de waarschuwing dat we zonder elkaar onmogelijk een acceptabele maatschappij kunnen vormen. Als voornaamste doelstelling, zonder po litieke, ideologische of godsdienstige binding met welke groepering dan ook, heeft de Vrijwilligers Vakature Bank de taak een ieder die dat wenst te helpen bij het vinden van een onbe taalde baan. De hulp die daarbij wordt geboden met de intentie bij te dragen tot verzachting van het leed dat door de werkloosheid ontstaat, zal altijd met vreugde en in dankbaarheid wor den geaccepteerd. In dit verband mag zeker niet onver meld blijven dat naast de financiële steun die de VVB reeds ontving van het Kon. Juliana Fonds en de Gerefor meerde kerk ook de parochie van de H. Familie, naast het op gang brengen van gesprekken over de problemen van de werkloosheid, door het beschik baar stellen van een gift, wil bijdragen aan het voortbestaan van de Vrijwil ligers Vakature Bank. Ook het indienen van vakatures door instellingen die daarvoor in aanmer king denken te komen dragen bij tot het uitbouwen van het werk van de VVB. Men kan zich voor een baan da gelijks, behalve 's woensdags, in ver binding stellen met de medewerkers van de VVB, van 10.00 - 12.30 en 13.30 - 15.30 uur. Het tel. nr. 12630. De VVB is gevestigd is gebouw Artishock, Steen hoff straat 46. Or.idat het kantoor van 23 december 1983 tot 2 januari 1984 is gesloten kun nen geen vakatures worden geplaatst. Woensdag 21 december: 9.00 uur Dames Bowling Wijkver. 10.00 uur Bewegingsleer 15.00 uur Soos Veenbesstraat 19.30 Rijschool Los 19.30 uur Bedrijfsbowling 20.00 uur Kerstavond R.K. School 'De Wegwijzer' Donderdag 22 december: 10.00 uur Senioren Bowling 19.30 uur Bridge 'Eemland' 19.30 uur Bedrijfsbowling Vrijdag 23 december: 10.00 uur Senioren Bowling 10.00 uur Verg. Keune 19.00 uur Jeugdbowling Wijkver. 20.00 uur Klaverjassen Wijkver. Zaterdag 24 december: De Borg open van 13.00 -18.00 uur Zondag 25 december Op le Kerstdag Is De Borg gesloten. Maandag 26 december: De Borg open van 13.00 -18.00 uur Woensdag 28 december: 15.00 uur Soos Veenbesstraat 20.00 uur Borg Bowling Toernooi Donderdag 29 december: 10.00 uur Senioren Bowling 12.00 uur Rotary 19.30 uur Bridge "Eemland" Zaterdag 31 december: De Borg open van 13.00 -17.00 uur Zondag 1 januari: De Borg gesloten Maandag 2 januari 10.00 uur Senioren Bowling 19.00 uur Bowling S.B.B. 19.30 uur Rijschool Los Dinsdag 3 januari Bowling S.B.I B.B.\^ i Steenhoffstraat 46 telefoon 02155 - 195 77. La Belle et la béte. RegieJean Cocteau. Met: Jean Marais, Josette Day, Marcel André, e.a. Frankrijk 1946. Met twee klassiekers op donderdag 22 en 29 december, wil Filmhuis Arti shock dit jaar op gepaste wije afslui ten. Een jaar waar voor het eerst sinds de oprichting in 1978, zomerfilms wer den gedraaid. En hoe. Sceptisch begon nen werd het tegen alle warmte in een daverd succes! We zullen dit zeker ko mende zomer, al dan iet in een 'negen- tienvierentachtig' jasje, continueren. Naast de gebruikelijke extra-aktivitei- ten van het filmhuis op de zaterdag, waar naast het vertonen van een lange speelfilm andere aktiviteiten plaats vinden (denk bijv. aan de Chili-avond zijn we bezig met de Eerste filmnacht- marathon in Soest. De planning is om dit filmgebeuren in april te laten plaatsvinden. Ook dit is een nieuwe ak- tiviteit van het Filmhuis. Mensen die voor deze happening nog ideeën heb ben (film, aankleding, andere aktivi teiten daarnaast e.d.) of willen mee werken kunnen zich in het Filmhuis of telefonisch opgeven 18411 in Soest La belle et la béte is een interpretatie van het bekende sprookje van het meis je en het monster (den aan King Kong en Frankenstein). Om haar vader te redden die de woede van het monster gewekt hééft, gaat de jonge Belle naar het kasteel van het monster om met hem samen te wonen. Haar andere zus- Een van de vele onderwerpen waar de ze werkgroep zich mee bezighoudt: Angst. Angst, een van de meest onprettige as pecten van het leven. En dan te beden ken dat wij de angst zelf in het leven roepen. Dit klinkt natuurlijk heel ver werpelijk en daarom zetten wij er met een de nodige weerstand op. Maar be denk eens, dat, wanneer wij het zelf doen, wanneer dit aangetoond zou kun nen worden, er dan ook een mogelijk heid is om er een eind aa.n te maken. Het is dan ook om die reden dat de esoterische wijsbegeerte ons laat zien waar angst door ontstaat. Duiidelijk is dat angst in direkt ver band staat met het verleden of met de toekomst. Wij zijn bang voor pijn, om dat wij het reeds hebben ervaren, bang om wéér ziek te worden, bang om op nieuw een relatie aan te gaan, omdat de vorige zo slecht afliep en wij die on prettige situatie niet opnieuw wensen te ondergaan. Of wij zijn bang voor de toekomst, bang om dood te gaan, om gekwetst te worden, om alleen te zijn, om een geliefde te verliezen en honder den andere angsten die allen-toekomst gericht zijn. Dit soort denken nu, doet de angst ge boren worden en bange gedachten zor gen voor het voedsel dat deze angst in het leven houdt. En dat terwijl angst de moeilijkheden van morgen niet weg neemt en geen verandering kan aan- sen denken er heel anders over en wor. den getekend als inhoudsloze, alleen op praal beluste wezens. Getroffen door de goedheid en de zorg van het monster overwint Belle langzamerhand haar afkeer en gaat zelfs genegenheid voor hem koesteren. En plots verandert haar afschrikwekkende partner in een schone prins, die wel bijzonder veel weg heeft van haar vroegere vriend. Jean Cocteau (1889-1963) was naast o.m. schrijver, schilder, regisseur, de- corontwerper en acteur vooral een dichter. Hij was een leidende figuur in het kulturele leven van Frankrijk, die steeds open stond voor nieuwe ideeën. Zijn films moeten vooral gezien wor den als een verlenging en uitbreiding van zijn dichterlijke visies. Zo was een van zijn drijfveren om uit de beperkte werkelijkheid te breken, te zoeken wat daarachter ligt. Zo laat hij dit in zijn films niet in de beelden zelf uitkomen, maar suggereert dit. Geen fantas- tische beelden, maar beelden met een bijna documentaire uitwerking. Dit heeft in La belle et la béte tot een intri gerend resultaat geleid. Andere bekende films van Cocteau zijn: 'Le sang d'un poète' (1930), 'Les pa- rents sensibles' (1948) en 'Orpheus' (1950). Op 29 december wordt een klassieker van Orson Welles vertoond: The mag- nificient ambersons uit 1942. Zijn tweede speelfilm na 'Citizen Kane.' Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/CJP 4,-. brengen in de gevolgen die zich door eigen veroorzaking zullen gaan vol trekken. Het enige dat angst in dit ge val doet is ons de kracht ontnemen die nodig is om die gevolgen het hoofd te bieden, en wij beseffen niet dat in al die gevallen, angst een machtpositie gaat innemen. Een essentiële vraag is nukunnen wij vrij zijn van angst-denken? En daarop antwoordt de esoterische wijsbegeerte met een volmondig, Ja. Maar dan moeten wij ons denkproces in zijn geheel leren begrijpen en daar hoef je geen college voor te lopen, je moet alleen jezelf maar doorlopend gadeslaan. Zo gadeslaan dat je de struktuur van de angst gaat doorzien. Gaat zien dat denken verleden en toe komst bedenkt en daarin Angst cre ëert. Op het moment dat wij dit door gronden zijn we vrij van angst en krijgt het leven een heel andere betekenis; vreugdevoller en waard om geleefd te worden. Voor levens-informatie richt deze groep zich tot de volgende filosofenJ. Krishnamurti, Saswita, Bhagwan, G. Gurjieff, P. D. Ouspensky, en vele an deren die zich bezighouden of hielden met esoterische wijsbegeerten. Bij interesse gelieve een van de vol gende nummers te bellen: Coby Philipoom, tel. 02155-15483; Hetty Kuiphof, tel. 02155-22842 en Brigitte Rijnders-Jordan tel. 02155-11826. De kinderfilmmiddag van het kinder filmhuis van Artishock is, net als de vorige keer, zeer druk bezocht. Op nieuw moesten veel kinderen teleurge steld worden, er konden er gewoon niet meer bij. Na de tekenfilms van Popeye, de hongerige wolf en Woody Woodpecker kregen de kinderen in de kerstversierde sociëteit chocolademelk, limonade en een man darijn, zodat de goochelaar Woody Woet (niet die van de tekenfilmde tijd kreeg om zijn trukendozen klaar te zet ten. Woody Woet heeft de kinderen een uur lang geboeid met zijn wonderlijke wereld van goochelkunsten. Tijdens de nationale kampioenschappen voor de goochelkunst ontving hij de hoogste onderscheiding voor een vorm van goo chelen die wordt aangeduid met micro- magie. Aan de kindergezichten te zien hebben ze een geweldige middag gehad. En dat zal de volgende kinderfilmmiddag ook het geval zijn, want dan staan er weer leuke dingen op het programma. De eerstvolgende kinderfilmmiddag Is op zondag 29 januari. De lijn is een veel besproken onder werp. Vooral tijdens de feestdagen wordt er nogal eens gezondigd, maar in het achterhoofd heeft men het voorne men om per 2 januari te gaan lijnen. Voor de meeste dikke mensen geldt dat elk pondje dor het mondje gaat. Ook mensen die zeggen dat ze weinig eten (en dat blijkt vaak ook uit voedings anamnese d.i. wat eet men, wanneer en hoeveelblijven op hun te hoge ge wicht en vallen niet af. Dat wordt meestal veroorzaakt door een ver keerd voedingspatroon. In een gesprek met een diëtist wordt geprobeerd het voedingspatroon zo te veranderen dat er gewichtsverlies gaat optreden. De meeaten weten precies hoe ze moeten afvallende hoog vet- en suikergebruik zijn vaak de boosdoeners. Mager brood beleg, koff(e en thee zonder suiker en melk en een verminderd alcohol- of frisdrankgebruik kan al gewichtsver lies geven. Het regelmatig gebruik van de perso nenweegschaal werkt soms ontmoe digend. Eenmaal per week wegen is voldoende. Een diëtist stelt samen met de cliënt een aangepast voedingspa troon op en bespreekt met grote regel maat het dieet en de gewichtsveran dering. Begeleiding door een deskundige is de stok achter de deur. Xe mager Er wordt bijna altijd over dikke men sen gesproken en geschreven. De da mesbladen vermelden elke week wel een nieuw dieet. Toch zijn er ook men sen die te mager zijn en daar proble men mee hebben. Ook bij deze groep moet het voedingspatroon bijgesteld worden. In een gesprek met een diëtist zullen de oorzaken boven water komen De voeding wordt aangepast aan de persoonlijk omstandigheden. Toch zijn ook hier enige tips te geven: sla nooit een maaltijd over; niet vlak vóór het eten iets gebruiken, dit bederft de eet lust rustig etenniet bezorgd zijn over gebrek aan eetlust, die wordt namelijk beter als men went méér te etenflink eten aan tafel; melk of karnemelk drinken als men dorst heeft i.p.v. water; extra tussendoortjes in de vorm van brood met beleg, yoghurt met iets daarin, een blokje kaas of een stukje worst. Voor een bezoek aan een diëtist is een verwijsbriefje van de arts nodig, om- dat hij als medicus weet waarom ie mand te zwaar of te licht van gewicht Ik wens u gezellige Kerstdagen en een fijne jaarwisseling en een goed en ge zond 1984. Mocht u vragen hebben over deze rubriek dan kunt u die richten aan de Soester Courant met op de envelop de vermelding "Eetwijzer. Op vrijdag 23 december a.s. wordt in restaurant "De Tuin" aan de Rade- makerstraat in Soesterberg een expo sitie geopend van werken van de ver maarde naaldkunstenares Cécile Dreesmann. De opening wordt verricht door burgemeester P. Scholten van Soest, om 17.30 uur. De expositie zal tot net einde van januari 1984 te bezich tigen zijn. Uit de tank van een auto die het eigen dom is van een bewoner van de Di Las- sostraat werd vorige week 15 liter ben zme weggenomen. De benadeelde deec aangifte bij de politie.

Soester Courant | 1983 | | pagina 10