2)artnuijen 24 Nieuwe soorten appels en peren bij groothandel De Groot in Soest S de borg t Zwaantje 25?° Nieuw infocentrum vliegbasis morgen open Kerstdiner dansant in ons nieuwe restaurant! TUIN-ADVIESCENTRU M t vaarderhoogt De cyclaam WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 13 PRETTIGE FEESTDAGEN VIDEOTHEEK DE KLOK Alle James Bondfilms Rocky I - II en III Mad Max I en II F i re-fox The Shining enz. MO,- per film voor 3 dagen -f5,- per dag NIEUW BAARNSTRAAT 25 - BAARN TELEFOON 02154-21781 Oudheidkamer Soest Foto-expositie't Hart Bestuur Kamer van Koophandel herkozen Film/video avond over Karnavalsoptocht BIFOCALE BRILLEGLAZEN voor doe-het-zelvers V door Arie Wandelaar Ingekomen stukken „Geachte Heer Wandelaar, ik maak U mijn compliment voor Uw grappig Sin terklaasstukje in de Soester Courant van 7 dezer. Vooral de plot was erg geestig. Maar wat jammer. Ze hebben U de wandelstok afgenomen en uw kod dige kromme beentjes. Ik kan de verandering van de Soester Courant wel waarderen, behalve dan de aftake ling van Uw sprekend plaatje. Be spreek het eens met de redaktie. Is die ruit een plattegornd van Soest, of van de provincie Utrecht? Een kleine uitleg zou op zijn plaats zijn geweest. Wens U veel succes met Uw rubriek. Een be wonderaar. Hoogachtend, w.g. J. Drissen, Braam weg 23." Waar mensen al niet op letten alvorens ze hun wekelijks portie leesvoer tot zich nemen. De Arie en Marie toege wijde heer Drissen heeft evenwel ge lijk. De Soester Courant, sinds veertien dagen in een keurig maatkostuum ge stoken, heeft deze wekelijkse kolom van een vertrouwd hoofddeksel ont daan. Op 30 november j.1. verscheen deze wandelende blaaskaak voor 't laatst met bolhoed - paraplu - geruit vest en kwieke, kromme beentjes in de Soester Courant. Een week later hing er een kale grafkrans boven zijn hoofd met daarin, zeer kunstzinnig verwerkt, iets wat op een stuk gatenkaas lijkt. De heer Drissen is met deze verandering niet gelukkig. Het is Arie bekend dat de gemoedstoestand waarin de briefschrijver verkeert door nogal een aantal trouwe lezers en lezeressen wordt gedeeld. De mogelijke veronder stelling dat Arie door deze ingreep een kopje kleiner is gemaakt berust echter op een misverstand. Rondje Soest moest ook in het fraaie maatkostuum van de Soester Courant worden ver werkt. Zo is 't gekomen zullen wij dus maar zeggen. Overigens, de echte Arie Wandelaar draagt geen bolhoed, heeft geen snor, draagt geen geruit vest en bedient zich zelden van een paraplu. Omdat niets menselijks ook hem vreemd is trachtte hij in het verleden met zijn geschrijf een beetje in de huid van dat malle manneke te kruipen. Vanaf heden zal hij zijn inspiratie moe ten putten uit een grafkrans en gaten- kaas. 't Is natuurlijk even wennen, maar Arie, met Marie aan z'n zijde, blijft dezelfde. Gewoon confectie. Ingekomen stukken (2) Wie in Rondje Soest van 7 december j.1. kennis heeft genomen van de beleve nissen van Arie en Marie op de avond van 5 december is slechts ten dele inge licht. Er vond die avond namelijk nog^- - 't een en ander plaats. Tot vijf maal toe werd Arie door de ding-dong naar de voordeur geroepen. Telkenmale was er in menselijke natura niemand te zien. Daarvoor in de plaats waren er vijf pakjes te vondeling gelegd. Vondelin gen met opvallende gelijkenissen. Een Beaujolais Primeur - Een Bourgogne - Een liter Blankenheym en Nolet - Een fles Martell - Een Remy Martin. Vijf afzonderlijke geschenken voorzien van vriendelijke gedichtjes, stuk voor stuk geadresseerd aan Arie Wande laar. Marie was er niet echt gelukkig mee. Arie wel. Zo hij zich bij de inhoud van de geschenken zou hebben gehouden dan had hij in de dagen die na 5 decem ber volgden geen flaters geslagen. Maar wat deed deze Soester speur neus? Hij trachtte aan de hand van de bijgevoegde gedichten de afzenders op te sporen. Tot vijfmaal toe stond hij met zijn bedankjes aan de verkeerde bel te trekken. Als Arie ooit door de grond heeft willen zakken dan was het toen. Mensen wat sta je voor aap wan neer je iemand gaat bedanken die in de verste verte niet van plan was voor Sin terklaas te spelen. Om weer een beetje bij de mensen te komen heeft Arie zich met zijn vondelingen beziggehouden. De geest werd er, zoals Marie al had voorspeld, niet vaardiger door. De on opgeloste raadsels zijn gebleven. Mag Arie de hem absoluut onbekende Sin terklazen in deze kolom van harte be danken. Met de inhoud zal Arie de ko mende weken waardig gaan opbouwen. Kerstmis Vandaag is het 20 december. Al enkele dagen zijn Arie en Marie door het Kerstfeest omsingeld. Belagers van al le kanten. Gisteren vijftig Kerstwen sen in de brienbus laten vallen. Arie loopt met de verzending van dit soort zaken nooit voorop. Marie hielp met haar dagelijkse aanwijzing: „Beter laat dan nooit" de PTT tenslotte toch aan het werk. Morgen wordt de kerst stal van zolder gehaald en gaat Arie persoonlijk controleren wie van de daarin aanwezigen voor een lik verf in aanmerking komen. Evenals in alle voorgaande jaren zal Marie weer met een boom thuiskomen en al haar creativiteit erin achterlaten. Donder dag is onze stapdag. Kijken of 't waar is wat folders en advertenties in kran ten ons voor het a.s. Kerstfeest hebben beloofd. Smakelijk voedsel en wat kleine geschenken verzamelen om de twee meest sfeervolle dagen van 't jaar door te komen. Merkwaardige dagen die 25e en 26e van de laatste maand van het jaar. Alles lijkt vergeten en verge ven. Kinderen komen weer thuis, iedereen is met zijn roep om vrede gedurende 48 uur pacifist, geen drem pel te hoog om naar een priester of do minee te komen luisteren. Hoe zagen wij de 360 dagen die aan Kerstmis vooraf gingen dan eindelijk in elkaar? Wat is er, heel even los van Kerst diners, stemmige versieringen en vriendelijke geschenken tijdens die dagen met ons aan de hand? Arie gaat U niet ter verklaring met hoogdraven de teksten om de oren slaan. Daar zijn voor die en de overige dagen anderen voor ingehuurd. En toch kom je, hoe je ook tegen het Kerstfeest aankijkt, niet van de vraag los wat er in ons aan het veranderen is. Als U het ook zo voelt, en ik wens U dit oprecht toe, laten wij 't er dan op houden dat alle mensen opnieuw van goede wil zijn. Hoe ze ook denken, le ven, schrijven en spreken. Een jaar- De drie voorlichters van de vliegbasis Soesterberg, die het nieuwe basisinforma tiecentrum bemannen, van links naar rechts de majoor J. Texier, sergeant-ma joor L. van Knijff en adjudant J. van Goethem. Rechts de vertrekkende adjudant A. Pepermans. Het bureau voorlichting-basisformatie van de vliegbasis Soesterberg is al een paar maanden, sinds het van de vlieg basis zelf is verhuisd naar een plek er buiten, veel gemakkelijker bereikbaar geworden voor het publiek. Het nieuwe voorlichtingscentrum aan de Paltzer- weg, in de directe nabijheid van de hoofdpoort van de vliegbasis Soester berg, wordt op donderdag 22 december officieel geopend. Dat gebeurt door de commandant van de vliegbasis, de kolonel J. W. A. Boudens. Na het officiële gedeelte gaan de geno digden naar het Militaire Luchtvaart Museum, waar de luchtmachtvoorlich tingsfilm "Waakzaamheid, de prijs van de vrijheid" wordt vertoond. Te vens wordt dan afscheid genomen van de adjudant A. Pepermans, die per 1 januari de militaire dienst met alge meen leeftijdsontslag verlaat. De laat ste jaren is hij werkzaam geweest op het bureau voorlichting. Het basisinformatiecentrum wordt nu bemand door majaar J. J. H. Texier; de adjudant J. van Goethem en de sergeant-majoor L. van Knijff. met de nieuwste films van Zondag 17 december j.1. is de nieuwe foto-expositie 't Hart geopend. Foto's komende uit het gemeente-archief, waarop de vele veranderingen van we gen, bebouwing, in oude en nieuwe si tuaties zijn vastgelegd. Foto's, die nog niet eerder gepubliceerd zijn. Ook uit andere archieven zijn kaarten en foto's tentoongesteld, Zoals die van het vroe gere weeshuis aan de Waldeck-Pyr- montlaan, het Amsterdams koffiehuis op de hoek van de Veenhuizerstraat en de Beetzlaan. Ook is er plaats ingeruimd voor foto's van de festiviteiten in 1929, Soest 900 jaar. Voor hen, die Soest 950 jaar mee gemaakt hebben de gelegenheid het verschil tussen beide festiviteiten te zien. Een groot aantal belangstellen den heeft reeds een bezoek aan deze expositie gebracht, die deel uit maakt van een serie, waarbij in het komende jaar steeds een andere wijk van de ge meente Soest belicht wordt, zoals de Bunt, Hees, e.a. Ook Soesterberg zal hierbij niet vergeten worden, want ook dat is Soest. Mochten er mensen zijn, op 't Hart en daarbuiten, die andere foto's voor re- produkties ter beschikking willen stel len, breng ze dan mee naar de Oudheid kamer en binnen een paar dagen ont vangt u uw foto's weer retour. Voor de genen die niet naar de wintersport gaan en de kerstdagen in huiselijke kring doorbrengen is er op deze dagen tijdens het luchtje scheppen, gelegen heid de Oudheidkamer te bezoeken. De Oudheidkamer is geopend op zater dag en 2e Kerstdag van 13.00 tot 17.00 uur aan de Ferdinand Huycklaan 18. Restaurant Prins Hendriklaan 1 Soest Alleen 2e Kerstdag nog reserveringsmogelijkheid. 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 Foto: Herman van Dam ES<xv<«1 kLA f Vorige week was er iets heel bijzonders op fruitgebied te zien bij de bekende Soester aardappelen-, groente- en fruitgroothandel van de heer De Groot aan de Ferdinand Huycklaan. Het was een plateau met 24 kistjes verschil lende nieuwe soorten appels en peren, die De Groot had aangekocht op de kerstveiling in Zaltbommel. De meeste Welkom in HotelCaféRestaurant Motel HET WITTE HUIS in Soest Is ons Kerstmenu U bekend? Vraag toezending of belt u even. Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl BOWLINGCENTRUM (voor Soest e.o.) Speciaal voor de komende Feestdagen: 1 UUR BOWLEN GOURMETTEN per persoon 'n Gezellige Kerstsfeer. (minimaal 12 personen. Reserveer tijdig) Willaertstraat 49 - 3766 CP Soest TELEFOON 02155-22188 U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg lijks terugkerend wonder. Binnen ieders bereik, nergens te koop. Je er voor open stellen is voldoende. Kinderlijker kan 't niet. ARIE WANDELAAR Tijdens de ledenvergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Eemland op 14 december j.1. is het huidige bestuur voor 1 jaar herko zen. Het bestuur zal voor 1984 opnieuw als volgt zijn samengesteld: Chr. Karelse, voorzitter. J. H. de Boer, ondervoorzitter. Mr. F. Korving, ondervoorzitter. E. Mooyaart, ondervoorzitter. G. van der Schaaf, ondervoorzitter. Deze benoeming voor een periode van slechts één jaar houdt verband met een wijziging van de Wet op de Kamers van Koophandel, welke met ingang van 1 januari 1985 van kracht zal worden. Belangrijk hierbij is onder andere dat het aandeel van de werknemersverte genwoordigers in de Kamer zal worden gewijzigd van ten hoogste een kwart in ten hoogste een derde. Tevens zal een nog nauwere samenwerking tussen de Kamers van Koophandel binnen één provincie worden gerealiseerd ter ad visering van de overheid Adviserende leden Tijdens de ledenvergadering werden tevens twee adviserende leden be noemd, welke toegevoegd zullen wor den aan de Commissie Detailhandel en Ambacht. Het betreft hier de heren Ch. Eijkelboom, voorzitter van de Commissie Detailhandel en Ambacht (CAM) en de heer C. Vink, bestuurs lid van de Middenstandsvereniging Renswoude. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 47A telefoon 14152 Privé: A. C. Post Joh. Poststraat 352 telefoon 21297 Op maandag 9 januari 1984 organi seert De Soester karnavalsvereniging De Narre Knollen" een film/video avond over de karnavalsoptocht in Soest. Op deze avond zullen film en video-opnamen vande vorige Soester karnavalsoptochten vertoond worden. Om een zo volledig mogelijk beeld te krijgen van deze optochten wil de karnavalsvereniging graag in kontakt treden met mensen die in het bezit zijn van film- en of video opnamen en deze tijdelijk willen afstaan. Wilt u aan deze avond mee werken, dan kunt u kontakt opnemen met J. Vis, tel. 18565 of met H. Steusel, tel.14526. Na 18.00 uur. De film/video-avond wordt gehouden in Cafe-rest. "Bos en Duin", Bosstr. 80. Aanvang 20.00 uur. Voor iedereen vrij toegankelijk. daarvan zijn nog maar onlangs in Nederland geïntroduceerd. De appels en peren waren in dit geval geleverd door de proeftuin in Geldermalsen. Van de meer dan 35 nieuwe appelras sen zijn overigens een aantal al ver krijgbaar in de betere groente- en fruit- zaken. Zij drageln illustere namen als: Jonagold, Karmijn de Sonnaville, El- star, .Gloster, -Discovery, Summeïred, Alkmene, Mutsu, Melrose en Kent. Sinds kort komen daar nog weer een hele nieuwe serie appels bij, die hun weg naar het oubliek in de komende jaren moeten gaan vinden, met namen als Korallo, Smoothee, Goldjon, Hol- stein, Empire, Spartan, Septer, Jonali- cious, Roger Macintosh, Orzark Gold, Honeygold, Vista Bella, Elan, Green slee ves, Katja en Jamba 69. De nieuwe Bedrijfsleider V.d. Heuvel showt de nieuwe appels. peresoorten dragen de volgende na men: Condo, Highland, Eldorado, Ge neral Leclerc, Gertrude en Onward. De appels en peren zijn behalve uit Neder land afkomstig uit de Verenigde Sta ten, Westduitsland, Frankrijk, Enge land, Canada, Nieuw Zeeland en zelfs uit landen als Zweden en Japan. De feestelijke uitstalling van de appels en peren in de grote bedrijfshal aan de Ferdinand Huycklaan was in elk geval de moeite van een plaatje in de krant wa^rd. Het is de bedoeling dat het gehele tableau deze week wordt aange boden aan het bejaardencentrum Mo lenschot in Soest. As ut teuge de Kaarsemus anloöpt, daan goa 'k telkes ak tied en zin het, effe bie ut Pliesiebero kieke of de kaar- seboöm weer met de laampies behaan- ge wordt. Daat is aal joarelaang zo, moar met dezue dure tied vaan bezu- nige ben 'k de leste joare telkus baang, daattut niet meer maag. Moar kiek, de gloaze kaarsjes braande ok dit joar weer en doar ben 'k blie om. Wie zouw daat op un end noeng uutmoake of ut maag of niet. De baarregemeester, de wethouwer vaan finaansieje of de plie- sie soms? Of zouwe de tute vaan d'r eige zaakgeld un rongdje licht geve? Gedeputeerde zoake of stoate haadde d'r zekers geejn weet vaan, aangders haadde ze zich d'r ok nog un keer teuge an bemeujd. Met de bouw vaan de win kelpoel op Soest Zuud hebbe ze ok aal un vinger in de paap, hek in de goate. 't Is zekers kaarnemelkse paap, waant de Haartje Zuudmaanne kieke baar zuur. Bié de leste broaderie zee de loco- baarregemeester zo omtrent daazze bouwe kongde. Ze haadde zo'n haast, daazze denk' zelluf wel met de kru- woage an de gaan g wou we. We ben in- tusse un poar moande vaarder en d'r zit nog geejn poaljte in de grond. En meneer Plomp is haarstikke goed in ut poalsloan. Thuus hettie aal un kaast vol medaajjus haange. Aallemoal eerste prieze. En daattie ut goed kaan is aal laang beweze. D'r is in aal die tied nog noöit un scheve poal bie eweest. 't Ken ok vveze daazze op Zuud heul niet hoeve te heije, ik doch daattut doaro nogaal zaanderig waas. Ut uut- stel komp deur G.S., zee meneer Wes- sels. Die ben an 't muggezifte in Utrecht. Daat gleuf ik ok niet, waant d'r ben 's winters heul geejn mugge, loat stoan daajje ze daan kaan zifte, moar daat doen ze toch voak bie daat soört instaansies. Doar hek ok weet vaan. Heul vrogeer haa'k us un verbouwing aanevroagd bie de gemeengte. Twee kere un haarstikke mooie tekening ke- do egeve met ut verzoek om un roam an de kaant vaan me huus, veur meer licht te kriege. 't Moch niet! Affing, d'r waas in 't zellufde plaan nog meer te mulle en daat gong gaan wel deur. Toeng aallus kloar waas kwaam d'r un maan vaan de schoonheidskommissie kieke. Weet je waat die zee? "Toch jaammer, daajje d'r niet geliek un roam an die kaant in het loate zette't Is verdeed woar ebeurd. Ik doch daa'k zouw ongtploffe, moar ik bleef nog net heul. Loawe moar blie weze daajje ut licht veur de kaarseboöm niet hoef an te vroage. Daat komp vaan ze eigen wel an 't braande, ajje veult waa'k bedoelt. En ajje 't ming vroagt, daan mok zeg ge Prettige Kaarstdoage met veul licht in de duusternis. HANNES VAN DE NENG Steerihoffstraat 13 3764 BH Soest efffeieiKV Telefoon 02155-1 01 15 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten Ofwel dubbelfocus glazen Voor veraf en dichtbij zien. In glas of kunststof met krasvaste oppervlakken. Gekleurd, zelfkleurend en ontspiegeld. Vakbekwame glas adviezen uiunW 'n whniatb r/fi'.i ^eAedieid! WEEDESTRAAT 17A - SOEST - Telefoon 02155-17120—^^^ Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Tegenwoordig worden er praktisch het hele jaar door cyclamen aangeboden. Dat is ook geen wonder, want het is een van de dankbaarste bloeiende plan ten die er is. Vooral rond de kerst is de plant bij zonder in trek, waarbij de laatste jaren de voorkeur uitgaat naar de witbloeiende rassen. Sommige men sen hebben er moeite mee een cyclaam langer dan enige weken goed te houden. Om die mensen een een handje te helpen, deze week wat tips die tot een hetere verzorging kunnen leiden. Allereerst is een licht standplaats de meest ideale. Omdat we vaak met centraal verwarmde huiskamers te doen heb ben, die vrij warm en droog zijn, moet er beslist voor gewaakt worden, dat de plant uitdroogt. Dit voorkomen we door een dagelijkse watergift. Als een cyclaam eenmaal slap hangt door gebrek aan vocht zal hem dat niet ten goede komen. Een ver sneld geel worden van het blad en het verslappen van de bloemen is het gevolg. Regelmatig water ge ven is dus geboden. Omtrent het water geven bij cyclamen bestaan er nogal wat misverstanden. Een plant zou nooit boven op de potkluit water mogen hebben, anders zou rot ting kunnen optreden, zo wordt beweerd. Dit idee is echter geheel ongegrond. Een cyclaam heeft net als zoveel andere planten graag gietwater bovenop, we gieten net zolang tot het er aan de on derkant van de pot weer uitloopt. Het resterende vocht moet wel na een half uurtje worden verwij derd, omdat de cyclaam een hekel heeft aan koude en vooral natte voeten. Om een plant gemakkelijk bovenop de potkluit water te kunnen geven is een gietrand van lm. onder de potgrond ideaal. Is die niet aanwezig bij aankoop van een nieuwe plant dan maken we die meteen door simpelweg wat aarde te verwijderen. Het water waar we mee gieten is bij voorkeur lauwwarm. Hierin lost trouwens ook de kamerplantenvoeding beter op dan in koud water. Bloeiende potplanten hebben namelijk gedurende de winter behoefte aan extra bijvoeding, dit in tegen stelling met niet-bloeiende planten, die tijdens deze lichtarme periode niet of nauwelijks groeien. Een bloeiende cyclaam is erg dankbaar voor wat kamerplantenmest eens in de twee weken. We blij ven dit doen tot de plant stopt met bloemen geven. Heel belangrijk is dat uitgebloeide bloemen én slecht uitziende bladeren regelmatig worden verwij derd. We knippen ze direct bij de knol af. Zouden we de uitgebloeide bloemen niet wegnemen, dan is de kans groot dat de plant zaad gaat maken waardoor geen nieuwe bloemknoppen meer ontstaan. Bij eén goede verzorging kan een cyclaam erg lang plezier geven. Er zijn diverse goede rassen in de handel zoals "Joh. Brahms" (rose) "Vuurbaak" (felrood) en "Patel Wit" (wit). Het is vooral zaak bij de aan schaf van een cyclaam, een frisse gezonde plant te kopen bij een vertrouwd adres. Vaak wordt hier of daar voor een "zacht prijsje" een plant bemachtigd die dan al snel aftakelt. Meestal geldt dan ook voor cyclamen goedkoop is duurkoop.

Soester Courant | 1983 | | pagina 13