VVD bepleit ruimte voor nieuw beleid PvdA: Twijfels over kwaliteit en slagvaardigheid College Progressief Soest nodigt College uit tot opstappen D'66: politie-uren eenmalig afkopen SGP/GPV/RPF in het geweer tegen ik-denken CDA wil personeels- en investeringsstop Bladeren op de weg! Slip gevaar! WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 15 'ATB vraagt om straffe leiding 'Ruimte gebruiken voor versoepeling kwijtscheldingsbeleid' 'Is college wel in staat te doen wat het belooft?' '467 Ambtenaren regeren Soest sommigen niet eens zo slecht' 'Niet-raadsleden in commissies opnemen' Bezwaren tegen boekje over alter natieve samenlevingsvormen Y De VVD-fractie in de Soester gemeen teraad staat niet geheel zonder kritiek tegenover de financiële verwachtingen die het College heeft uitgesproken bij de aanbieding van de begroting 1984. In de maandagavond j.1. gehouden verga deringen wees fractievoorzitter Bert Krijger er tijdens de algemen beschou wingen op dat het "sluitend" zijn van de begroting voor een belangrijk deel gezichtsbedrog is: "een boekhoudkun dig aardigheidje om het plaatje optisch wat prettiger te kleuren." De liberalen zijn dan ook niet onder de indruk van dat sluitend zijn, temeer daar de ge- suggeerde ruimte nagenoeg al is opge soupeerd door belangrijke posten als de automatisering, de aanschaf van een nieuwe telefooncentrale en de meer kosten van de vuilafvoer. Toch moeten investeringen gewoon kunnen plaatsvinden wil het gemeente lijk apparaat, afgeslankt of niet, kun nen blijven functioneren. Dergelijke investeringen moeten volgens Krijger niet afhankelijk zijn van de Aanpak Toekomstig Beleid. Een heroriëntatie op de taken van de overheid staat of valt met de mentaliteit van de betrok kenen, en dat zijn alle burgers. "De tijd is voorbij," aldus Krijger, "dat verlangens zonder al te veel kri tiek konden worden omgezet in beslui ten." Voor een slagvaardig beleid moe ten dan ook duidelijke keuzes worden gemaakt, zonder te trachten tegen strijdige deelbelangen te realiseren. Dat moet het principiële uitgangspunt zijn bij de ATB, nog afgezien van de fi nanciële verwachtingen. De bezinning op de gemeentelijke taken past niet bij een hap-snap-beleid, aldus Krijger en het dikwijls zo weinig herkenbare ideo logische aspect van de gemeoiiiep.. tiek kan juist bij de ATB, waarin de rol van de gemeentelijke overheid cen traal komt te staan, een rol spelen. De bezuinigingsronde van vorig jaar is naar het oordeel van de VVD-fractie- leider trouwens wel degelijk ook een "politieke" bezuiniging geweest: "Voorkeuren spraken daar ook mee." Ontevreden De VVD-fractie is ronduit ontevreden over het verloop van het ATB-project. "Dat loopt niet zoals velen hadden ge hoopt of verwacht. Er is een zekere irritatie ontstaan bij degenen die nauw betrokken zijn bij deze ombui gingsoperatie, terwijl van hen toch het doorhakken van knopen wordt ver wacht." Het politieke gewicht van de operatie vraagt om een straffe leiding, merkte Krijger veelbetekend op in de richting van wethouder Menne, die de ATB coördineert. Er dient gestreefd te worden naar overeenstemming tussen alle betrok kenen, zowel van de ambtenaren als de fracties, vond Krijger, anders mondt de hele procedure uit in "gerommel in de marge." De VVD vindt dan ook dat een kleine vertraging in de ATB te ver kiezen is boven ondoordachte onge nuanceerde beslissingen. Een politieke discussie zonder feitenkennis is onge wenst, aldus Krijger, maar een globale taakstelling vooraf (totaal ca. 5 mil joen gulden) is best mogelijk. Verdere vertraging, die kan leiden tot uitstel van noodzakelijke investeringen, is echter voor de liberalen niet acceptabel. Nieuw beleid In zijn beschouwing merkte Krijger op dat zijn fractie de enige is die bereid blijkt bedragen te reserveren voor nieuw be leid. Dat kan en moet gevoerd worden, vooral met het oog op de werkloos heidsbestrijding. "Wij vinden voor Soest een werkloosheid van maar liefst 13% treurig hoog," aldus Krijger. In principe is elk initiatief dat werk kan opleveren de moeite waard. Ook de wo ningbouw is als werkgelegenheid ver schaffende bedrijfstak van groot be lang. De VVD houdt niet van heilige huisjes, merkte Krijger op over het punt van de woningbouw, waarbij hij de mening dat alleen woningwetwoningen goed koop kunnen zijn een "dogma" noem de. "Het is onzin; een woningwetwo ning is niet goedkoop, maar wordt ge subsidieerd!Krijger waarschuwde dat de gemeente Soest, als er geen woningwetwoningen gebouwd mo gen worden, het hoofd niet in de schoot moet leggen tot er een nieuwe regering komt. "Dat kan dan een lange winter slaap worden." Ongeloofwaardig de VVD-fractie steunt het College om bij de beperking van het woningwet contingent te streven naar andere ma nieren om goedkope woningbouw mo gelijk te maken. "De VVD eist van het College ook dat het zich daarvoor inzet, omdat het ongepast is tegen de huidige woningzoekenden te zeggen dat de rij wachtenden eerst nog wat langer moet worden." De politiek wordt ongeloof waardig als uit politieke overwegingen de woningbouw in Soest wordt ver traagd, aldus Krijger. Hoewel de ge meente financieel belang heeft bij het Bert Krijger (VVD). continuëren van de woningbouw staat het wonen bij de VVD voorop. Ook 3-- persoonshuishoudens moeten kunnen beschikken over een eengezinswo ning. Over de gemeentelijke organisa tie merkte Krijger op dat de dienst Ge meentewerken in de afgelopen jaren al zwaar heeft bezuinigd. "Meer werk wordt door veel minder mensen ver richt." Sinds 1981 is het aantal mede werkers met 41 gedaald. Gemeente werken kan als "open dienst" een goede voorbeeldwerking hebben op andere diensten. Takenplannen Krijger bepleitte verder een takenplan op het gebied van de welzijnsinstel- lingen, met name op het terrein van de ouderenzorg en de gezinszorg. Hij be treurde het feit dat het overleg tussen de instellingen op het gebied van het jeugd- en jongerenwerk nog geen resul taat heeft opgeleverd en pleitte ook hier voor een duidelijk takenplan. "Al leen door duidelijkheid te scheppen over de taken die men op zich heeft ge nomen geeft men anderen de ruimte om initiatieven te ontplooien," aldus Krijger, die daarbij dacht aan mogelijk heden voor jeugdige werklozen om pro jecten op te zetten, zoals de in het ver leden wel vaker genoemde Klussenbus". Omdat de financiële ruimte voor nieuw beleid volgens het Collegeprogramma alleen gevonden kan worden door her schikking en afstoteng van taken, het geen een politieke keuze inhoudt, pleit het Soester CDA voor een absolute in vesteringsstop. Voor die tijd is een bij voorbeeld nieuw gemeentehuis voor de CDA-fractie onbespreekbaar. De fi nanciële ruimte zou eerder gebruikt moeten worden (aangenomen dat die er is) om de positie van de zwakste groepen te versterken, door bijv. ver soepeling van het "kwijtscheldingsbe leid". Dat zal meer effect sorteren dan van de winst van het Gasbedrijf een deel aan de gebruikers terug te geven", aldus CDA-fractieleider C. Verheus tijdens de algemene beschou wingen maandagavond. Verheus bepleitte overigens niet alleen een investeringsstop maar ook een per- soneelsvervangingsstop, om daarmee te voorkomen dat er gedwongen ont slagen moeten vallen. Daarbij is een grotere mate van mobiliteit van het personeel een vereiste. De raad moet bij een beslissing om een vacature extern te vervullen het laatste woord hebben. Te optimistisch De opvatting van het College dat er 600.000 gulden per jaar nodig is om nieuwe investeringen te kunnen doen, noemde Verheus ronduit "veel te opti mistisch". "Als we die weg inslaan, zitten we over twee jaar met een gi gantisch tekort, aldus de CDA-fractie- voorzitter, die ook met veel belang stelling informeerde naar de meer jaren-begroting. Verheus wees er in zijn toespraak op dat het College dit jaar opnieuw de begroting niet heeft onderbouwd met een politieke visie, getoetst aan het beleidsprogramma dat door vijf van de zes in de gemeenteraad vertegenwoor digde politieke partijen is ondertekend. Ook de in dat beleidsprogramma opgenomen jaarlijkse evaluatie werd door hem gemist. De verklaring van het College daarvoor noemde Verheus 'totaal onbevredigend' Kritisch liet Verheus zich uit over de gang van zaken voor wat betreft de ATB. "Het College heeft een voorzet gedaan. Het zag er allemaal mooi uit, althans op papier. De realiteit is ech ter dat ook deze aanpak tot nog toe wei nig heeft opgeleverd. Het eerste, raads voorstel had,een golf' van'kritiek tot gevolg van de kant van het persoriéèl, en niet geheel ten onrechte. Verheus wees erop dat onder de huidi ge moeilijke omstandigheden een grote mate van homogeniteit in het bestuur vereist is. Hij sprak wel de verwach ting uit dat de beoogde doelen worden bereikt nu het College het ATB-voor- stel in zoverre heeft herzien dat er plannen zijn om per portefeuillehouder tot bepaalde financiële afspraken te komen. Verheus wilde van het College ook graag meer inzicht krijgen over de risico's van de gemeentegaranties die in de loop der jaren door de ge meente Soest zijn verleend. "Met an dere woorden: heeft ons dat geld ge kost, en zo ja, hoeveel?" Automatismen De CDA-fractievoorzitter waarschuw de opnieuw tegen allerlei automatis men in de gemeentelijke uitgaven. "Ook in maart heb ik daar al op ge wezen, door symbolisch tegen de aan schaf van nieuwe schrijfmachines te stemmen". Hij constateerde tot zijn teleurstelling dat dat niets had ge holpen, omdat de post ook nu weer op de begroting prijkt "zonder ook maar de minste toelichting omtrent de nood zaak van een dergelijke vorm van automatisme". De tijd van plannen maken die alle maal op weinig of niets uitlopen acht de CDA-fractie voorbij. "We zullen nu naarstig naar wegen moeten zoeken om uit de impasse te komen." Verheus zegde het College in dat verband na mens zijn fractie de volledige steun en medewerking toe, mits de personeels stop en de investéringsstop zouden worden uitgevoerd. Sportstichting opheffen? Verheus wilde in zijn toespraak niet op allerlei details ingaan, maar maakte een opvallende uitzondering voor de Sportstichting. "We stellen voor een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid en de consequenties van het opheffen van de Sportstichting en het onderbrengen van deze taak bij Ge meentewerken of bij de gemeentese cretarie." C. Verheus (CDA). Hij bepleitte verder bij de herziening van de Algemene Verordening reke ning te houden met de gewijzigde in zichten over de regel- en bedilzucht van de overheid. "De plaatselijke over heid moet zo weinig mogelijk hinder nissen bevatten voor de burgerij. Bo vendien moet er alleen regelend wor den opgetreden als ook vaststaat dat op de naleving van de regels de nodige sancties kunnen worden toegepast." De Partij van de Arbeid-fractie koes tert grote twijfels over de kwaliteit en de slagvaardigheid van het College van Burgemeester en Wethouders. De gang van zaken rond de bezuinigingen bij de Sportstichting en de ATB geven de so ciaal-democraten eigenlijk alleen maar reden tot pessimisme. "Als de raad een besluit neemt dat vervolgens niet uit voerbaar lijkt in de mate als bij de In dit jaargetijde worden de wegdek ken overspoeld met vallende bladeren, ook déó.r waar relatief weinig bomen staan. En vallende bladeren hebben de gewoonte zich te verzamelen tenge volge van de wind. Als zij opwaaien be lemmeren zij het zicht van de automo bilist. Dit euvel kan plotseling afrem men tot gevolg hebben. Oplettendheid is dus geboden. Maar een nog veel ernstiger probleem kan een fikse regenbui veroorzaken. De bladeren worden dan nat en gaan enigszins kleven aan het wegdek. Op plaatsen waar veel bladeren zich heb ben opgehoopt kan dan een levensge vaarlijke situatie ontstaan. De blader massa tussen autoband en wegdek zorgt ervoor dat het uiterst belangrijke bandcontact met het wegdek wordt verminderd. In het bijzonder in bochten maar ook bij een plotseling noodzakelijke rem- manoeuvre kan dit verminderde con tact band-wegdek ernstige gevolgen hebben. Het slipgevaar is practisch on ontkoombaar. De Vereniging voor de Bandenbranche in Nederland (VACO) tekent hierbij aan dat autobanden met voldoende profiel (in zulke omstandig heden is dat tenminste 4 mmnog een redelijke mate van zekerheid kunnen bieden. Maar het blijft opletten Sportstichting het geval is mag men toch kanttekeningen maken?" aldus fractie-voorzitter Raymond van Gel der tijdens de algemene beschou wingen maandagavond. "Als het Col lege met een rapportage komt met voor ken tegenover staan, dan kan men zich toch afvragen waarmee het College zich zoal bezighoudt?" Van Gelder onderstreepte dat de PvdA-fractie nu eindelijk eens daden van het College verwacht, binnen de tijdsraming die het college zelf heeft opgesteld. Als het zover niet komt zal de PvdA niet meewerken aan voorstel len die tot hogere kosten voor de ge meente leiden en die betrekking hebben op sectoren waar de PvdA- prioriteiten niet liggen. Die liggen bij wonen, werken en welzijn, aldus Van Gelder. In zijn betoog wees Van Gelder erop dat "algemene beschouwingen" eigenlijk niet aan de orde waren. "De eigenlijke discussie wordt pas bij de takendiscussie van de ATB gevoerd. De begroting 1984 is niet meer dan een doorrekening van die van 1983, en die was weer een extrapolatie van die van 1982," aldus Van Gelder. "De discussie volgt altijd 'straks!' "Als het College voortaan de jaartallen uit z'n spoor- boekjes weglaat kunnen ze ieder jaar opnieuw woruen geuruikt," aldus Van Gelder, daarmee zijn ongenoegen over het voortdurend vooruitschuiven van de fundamentele discussie uitend. "De problemen stapelen zich inmiddels op. Tal van vervangingsin vesteringen dienen zich aan, de inkom sten worden steeds minder. Waar halen we het geld vandaan? Bij de bur gers kan niet, en bij de meeste gemeen- tetaken is de rek er ook wel ongeveer uit", aldus Van Gelder. Vertrouwen Hij betoogde dat de nieuwe aanpak die het College voorstelde hem wel aan sprak, maar dat het vertrouwen in het College er niet groter op wordt. "Is het College wel in staat om te doen wat het belooft?" Van Gelder uitte zijn twijfel over de verwachting dat men het in ja nuari eens zou worden, en om te voor komen dat de raad in februari met pa pieren voorstellen zou worden gecon fronteerd verbond hij daaraan direct de vraag of die voorstellen dan ook zouden worden uitgevoerd. Het gepresenteerde financiële beeld met een geraamd overschot van 539.000 gulden noemde Van Gelder "vertekend." Hij pleitte ervoor de vrij vallende rente en aflossingen voor in vestering in "bedrijfsmiddelen" veilig te stellen. "Nu gebruiken we ieder jaar een stukje van het daarvoor benodigde geld voor nieuwe taken. Het lijkt dan net of we niet meer uitgeven, maar de werkelijkheid wordt duidelijk als er een aanvraag voorvanging komt." Hij drong aan op voorstellen om te voor komen dat er uit deze fondsen ver vangingen worden betaald zonder dat de raad zich daarover expliciet heeft kunnen uitspreken. Van Gelder miste in de aanbiedings brief een duidelijke evaluatie van het Collegeprogramma. "U kunt zich daarvan niet afmaken met de opmer king dat de raad voldoende inzicht heeft omdat tal van onderwerpen in het afgelopen jaar in de raad of in de commissies aan de orde zijn geweest." Voor verbetering vatbaar Naar aanleiding van de gebeurtenissen rondom de Kinderboerderij etc. merkte Van Gelder op dat de manier waarop de gemeente Soest met haar burgers omgaat voor verbetering vat baar is. Hij verweet het College een formalistische instelling en wilde wel eens horen hoe het College probeert te bereiken dat de gewenste zorgvuldig heid wordt betracht bij beleid en uit voering. Van Gelder brak vooral de staf over de wijze waarop hét College de problema tiek van de gemeentelijke huisvesting aanpakt. "De oorzaak daarvan ligt in het wispelturige beleid dat u voert. "Na plannen voor een kantoorgebouw op de plaats van de Sportstichting kiest het College nu weer voor complete Raymond van Gelder (PvdA) nieuwbouw aan de Dalweg. "Als er op deze manier geen uitzicht bestaat op aanvaardbare huisvesting, dan komt dat omdat u nalatig bent om uw voor stellen nadat ze zijn aanvaard ook uit te voeren," aldus Van Gelder. Grote twijfel sprak Van Gelder uit over de woningbouwplannen van het College in O verhees, die hij voor wat betreft de doorstromingseffecten veel te optimis tisch vond. "Op welke onderzoekgege- vens is die verwachting gebaseerd? Sportstichting opheffen? Van Gelder wraakte ook de houding van het College rondom de kwestie van de bezuinigingen bij de Sportstichting. "Als de raad beslist heeft, dan moeten die besluiten door de verantwoorde lijke wethouder zo snel mogelijk wor den uitgevoerd. De bezuinigingen zijn niet gerealiseerd," aldus Van Gelder, die een overzicht presenteerde waaruit blijkt dat het nadelig saldo van de Sportstichting ruim 215.000 te hoog was berekend, en dat er op die manier ruim twee ton teveel zou worden uitgegeven. Hij vroeg zich verder af of zo langza merhand niet het punt was bereikt dat de Sportstichting moet worden opgehe ven, en vervangen door een accommo datie-subsidie per vereniging. Van Gelder besloot zijn algemene be schouwingen met de opmerking: "De kwaliteit van het bestuur van onze ge meente baart ons grote zorgen. Als wij niet op kortere termijn kunnen komen tot de formulering van de hoofdlijnen voor een beleid en de prioriteiten aan geven, zal óf de uitvoering van werk zaamheden gaan stagneren, óf er wordt steeds vaker geld uitgegeven zonder dat op redelijke termijn daar voor dekking aanwezig is. "Met dit college, dat geen enkele visie heeft, niet eensgezind is, de raad pro beert buiten spel te zetten, niet eerlijk voor een mening uitkomt, zich niet durft uit te spreken, geen gezag heeft en nauwelijks het bestuur aankan, blijft het sukkelen. Ik verzoek daarom van avond dit college plechtig doch dringend zijn portefeuilles ter beschikking te stellen en naar huis te gaan. We love you boys, a good trip home Tijdens de algemene beschouwingen naar aanleiding van de begroting 1984 heeft Jan Visser (Progr. Soest) een aantal harde noten gekraakt over de wijze waarop het gemeentebestuur in Soest functioneert. "Het lijkt wel of Soest wordt geregeerd door haar 467 ambtenaren. Sommigen doen dat niet eens zo slecht", aldus Visser, die in dat verband wees op de lofwaardige manier waarop de ambtenaren van de sociale dienst omgaan met bij standsvrouwen, werklozen en uitke ringsgerechtigden. Ook de wijze waar op de politie zelf aan de organisatie sleutelt verdiende volgens hem lof: "Vertrouwen en veiligheid zijn be langrijke aspecten van welzijn. Wan neer je je in een dorp, een stad, een buurt of in een flat niet lekker voelt, ben je niet thuis. De greep die de ambtenaren op het ge meentebestuur hebben kon echter in een aantal andere opzichten geenszins de instemming van Visser krijgen. "Het lijkt wel of de ambtenaren de dienst uitmaken", aldus Visser over de bezuinigingen bij de Sportstichting. "In ieder geval niet de raad als hoog ste bestuursorgaan, want als die be paalt op wie en wat er bezuinigd moet worden is er altijd wel een groep die kans ziet met hulp van bovenaf zijn eigen straatje schoon te houden. Ster ker nog: ze zien kans om de ton die nog niet eens in de begroting is onder gebracht om te buigen tot een extra schenking van 100.000 gulden aan een ambtelijke sportstichting. Tweeënder tig ambtenaren bepalen, beschermd door de machtige arm van degene die de wet moet houden, wat er ge beurt." Visser wees erop dat de bibliotheek, de muziekschool en Artishock, niet beschikkend over deze ambtelijke ach terban, braaf hun bezuinigingen heb ben geleverd, wat niet zonder schade is gebleven: "Het jeugdwerk werd onderuit gehaald, maar de Sportstich ting krijgt, als-staat-in-de-staat, een extra bijdrage van 100.000 gulden en het College staat machteloos." Visser riep de raad op dit "onrecht" ongedaan te maken en de begroting van de sport stichting niet te aanvaarden. Ook hij pleitte voor opheffing van de Sportstich ting. Soest wordt volgens Visser niet gere geerd door het College, "dat rolle bollend over versleten zitjes geen kans ziet knopen door te hakken. Blijkbaar heeft de voorzitter te weinig coördi- Jan Visser (Prog. Soest), nërërïcf overwicht, staat de ijzeren wet houder van financiën op lemen voeten, moet de wethouder en welzijn zich koest houden en lacht de voorzitter van het lijsttrekkersoverleg in zijn vuistje, om dat zijn sportvriendjes aan het langste eind trekken." Visser stelde het ontbreken van een evaluatie van het beleidsprogramma aan de kaak als een regelrechte ont kenning van afspraken en een mis kenning van de raad. Zijn vertrouwen in de ATB is niet groot, liet hij weten. De voorstellen die Soest in éèn klap uit de financiële problemen moesten hel pen werden terecht door de ambtena ren afgewezen, maar volgend jaar moet de raad toch de knopen door hakken, "net zoals dat vorig jaar is gebeurd met de machteloze instel lingen en organisaties die als schapen naar de slachtbank zijn geleid, zonder takenplannen, personeelsplan of so ciaal plan, maar wél met een schijn- procedure waarvoor de raad ten aan zien van de Kinderboerderij behoorlijk op de vingers is getikt. Visser wees erop dat de ambtenaren goede ideeën hebben over de bezuini gingen bij het gemeentelijk apparaat, "als het College maar niet de éne af deling wél laat bloeden en de andere niet." Voordat de diensthoofden bij het ge meentelijk apparaat worden gecon fronteerd met een beleidsplan (dat nog niet is vastgesteld), moet volgens D.66 eerst de investeringsruimte op de begroting worden bepaald op niet meer dan 500.000 gulden. Als beleidsplan kunnen naar de overtuiging van Adri- aan Pothuizen, de vertegenwoordiger van de Soester democraten in de ge meenteraad, onmogelijk de .lijsttrek kersuitgangspunten dienen, waarvoor het College deze volgens hem wel laat doorgaan. "Dat is jammer. U speelt onnodig troeven in de handen van de genen die u en ons van een "hap-snap- beleid" of "geen beleid" betichten. De ambtenaren onder hen zullen - te recht-vinden dat wéér alleen de "bud gettaire roulette" hen stuurt." Pothuizen stelde aan het begin van zijn toespraak vast dat het College op het bijna-mislukte ATB-beleid door alle fracties (zelfs door D'66, dat met het College de minste binding van alle partijen heeft) geen verpletterende kritiek heeft ondervonden. Of daarmee ook gezegd kan worden dat het College zich veel heeft aangetrokken van de kritiek die er wél was, liet hij in het midden, al betwijfelde hij dat in elk geval voor wat de D'66-inbreng daarin was geweest. Pothuizen hield een pleidooi voor het opnemen van niet-raadsleden in de diverse raadscommissies, ook al om dat het voor een eenmansfractie fysiek of anderszins onmogelijk is aan alle werkzaamheden zelf deel te nemen. Het gemeentebestuur doet zichzelf daarmee volgens Pothuizen tekort; dat is immers gediend met en gebaat bij een optimale voorbereiding vanuit alle fracties. Volgens hem moeten de com missies in beperkte mate toegankelijk worden voor niet-raadsleden, op voor dracht van de fracties. Nu er eenmaal tóch een schuilkelder is in Soest ("die wij aanvaarden als een realiteit") moet het College daaruit de consequentie trekken dat de raad een veiligheidsbeleid moet worden voorgelegd. "Op veiligheid hebben alle burgers recht", aldus Pothuizen. Afkopen Sprekend over veiligheid kwam hij op het punt van de politie ("ons 24-uurs welzijnsapparaat"). Pothuizen stelde voor de overuren-problematiek bij de politie (die kunnen uit bezuinigings overwegingen niet worden uitbetaald, maar het compenseren in vrije tijd levert eveneens problemen op) in één klap Uit de wereld te helpen door een eenmalige afkoopsom, kosten ca. 12.000, te betalen uit de post on voorzien, die daarvoor nog ruimte heeft. Pothuizen informeerde naar de stand van zaken met betrekking tot het nieu we ziekenhuis. Over het hoofdstuk Volkshuisvesting merkte hij op dat er nu "als de sode..." met de talrijke aanbieders van goedkope woningbouw in zee gegaan moet worden. Hoewel bouwen in Overhees noodzaak blijft, aldus Pothuizen, moeten ook de bouwplannen in Soesterberg snel mo gelijk gemaakt worden. "Zulke in jecties zullen Soesterberg als leefkern ten goede komen." Grote twijfels had hij over de bouwplannen voor een nieuwe gemeentehuis. "U zult mij nog over de streep van 3,5 ton meerkosten per jaar moeten trekken. Over de huisvuilproblemen merkte Pothuizen op dat de burgers geen sys teem moet worden opgelegd dat hen in de verleiding brengt nog meer afval te produceren en minder schei ding vooraf aan te brengen. Hij pleit te voor een onderzoek naar alternatie ven en drong erop aan daarbij het particuliere bedrijfsleven niet te ver geten, evenmin als Spullenhulp. Over de fietspadenplannen van de mi nister van Verkeer - door Pothuizen aangeduid als mevrouw Kreet-Smoes - maakte hij zich nogal zorgen. Het Col lege zal iets moeten doen om de subsi- Adriaan Pothuizen (D'66). dies voor de paden langs de Stad houderslaan en over de Eng veilig te stellen. De busverbinding Soest-Amers- foort is naar de mening van Pothuizen "onderontwikkeld" en verdient ver betering. Kinderboerderij Pothuizen deed een dringend beroep op College en Raad om alle zeilen bij te zetten om de Kinderboerderij te laten voortbestaan. Daartoe moeten dan ook de middelen beschikbaar worden gesteld, waarvoor D'66 een be grotingswijziging zal voorstellen. Het voor het tekort van De Borg uitgetrok ken bedrag vond Pethuizen het abso lute maximum. Als dat nog meer wordt zal D'66 pleiten voor een andere func tie van het gebouw of afstoting, stoting. In navolging van andere fractieleiders toonde ook Pothuizen zich verontwaar digd over de wijze waarop de bezuini- gingston van de Sportstichting is afge handeld. "Ik wil daarop niet alleen als nog een toelichting, maar ik vind dat u voor zulk gedrag een verklaring schuldig bent! Een zo nauw aan de ge meente gelieerde stichting, die zonder blikken of blozen een raadsbesluit ne geert, behoort zeker niet anders te wor den behandeld dan instellingen die het bezuinigen ook slecht uitkomt, maar het wél doen. In navolging van reformatorische frac ties in diverse gemeenteraden in ons land heeft ook de fractie van SGP/- GPV/RPF, bij monde van haar verte genwoordiger in de gemeenteraad, de heer J. van Garderen, tijdens de begro tingsbehandeling in de raad de staf ge broken over een met medewerking van het gemeentebestuur ook in Soest ver krijgbaar boekje van het Ministerie van WVC, met als titel "Over trouwen en samenwonen." Van Garderen bracht naar voren dat het boekje in menig op zicht verwerpelijke lectuur bevat, omdat het vorm geeft aan een "ik-den ken" en uitgaat van een "conflictmo del voor samenlevingsverbanden," waarbij woorden als solidariteit en we derzijdse verantwoordelijkheid in een negatief daglicht komen te staan. "De man-vrouw-relatie wordt daardoor een zaak van machtsrelaties," aldus Van Garderen, "er wordt een karikatuur gemaakt van het huwelijk met sloofse moeders en rollenpatroon-gevestigde mannen." Van Garderen stak zijn bezwaren tegen het boekje niet onder stoelen of banken. Behalve dat het huwelijk vol gens hem daarin ten onrechte wordt ge lijkgesteld aan alternatieve samenle vingsvormen, zijn de uitgangspunten ervan voor hem niet aanvaardbaar. Hij wraakte het boekje als onbijbels, opgediend met een feministisch sausje en gebaseerd op marxistische uit gangspunten, waardoor het boekje zelf al aangeeft wat de gevolgen zijn: een op de drie a vier huwelijken eindigt met echtscheiding. Van Garderen be treurde de verspreiding van het boekje en wilde dat het College zich van de verspreiding zou distantiëren. Als andere uiting van de ik-gedachte wraakte Van Garderen in dit verband ook de uitkeringen aan "tweeverdie ners." Protest Over de aanbiedingsnota bij de begro ting merkte Van Garderen op dat hij met waardering had gezien dat deze sluitend is. Hij vond dat dan ook een bittere noodzaak. De Rijksoverheid legt de gemeenten echter kortingen op die bijna niet op te vangen zijn. 'Hoe wel de gemeenten ook boter op hun hoofd hebben door in de achter ons lig gende jaren de uitgaven steeds maar te laten stijgen is een protest tegen de kortingen van het Rijk door de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten zeker op zijn plaats. Van Garderen noemde het bedroevend dat er nog steeds geen slagvaardig be leidsplan op tafel ligt, terwijl de raad toch al twee jaar bezig is met bezui nigen. "We denken dat we bezig zijn met Aanpak Toekomstig Beleid, maar het lijkt meer op Achteraf Tekorten Bijvullen." Hij sloot zich overigens wel aan bij de voorstellen van het College, maar meende dat de raad nog voor het zomerreces de nodige besluiten zou moeten nemen. Over de activiteiten op sociaal-cultu reel gebied, die in het recente verleden door de groeiende welvaart konden toe nemen, merkte hij op dat het "pijnlijke ervaringen" zijn om weer terug te moeten naar meer "zelfvoorziening." "Dat is echter ook een goede leerschool J. van Garderen (SGP/GPV/RPF), om weer op eigen benen te kunnen staan." De Borg sluiten? Over het dorpshuis De Borg moet het gemeentebestuur volgens Van Gar deren eind volgend jaar een besluit nemen over de voortzetting ervan. Van Garderen bepleitte vereenvou diging van de voorschriften bij klei nere verbouwingen en stelde de noodzaak van de welstandscommissie ter discussie. Tevens bepleitte hij goede afspraken met Amersfoort over het aantal regiowoningen ten behoeve van Soester woningzoekenden. Instem mend sprak hij over de bouwplannen voor goedkope woningen, als voorko men wordt dat de duurdere daardoor leeg komen te staan. Ook pleitte hij voor nauwlettend toezicht op een solide bouw. Voor gezonde bejaarden wil Van Gar deren dat er eenvoudige woningen be schikbaar komen, zodat de hulpbehoe vende bejaarden terecht kunnen in de bejaardentehuizen. De realisering van industrieterrein, goede kontakten met het bedrijfsleven en vlotte afwerking van vergunningen kunnen een bijdrage leveren in de be strijding van de werkloosheid, aldus Van Garderen. Verder pleitte de SGP-- er voor een monumentenbeleid en drong ook hij sterk aan op een eva luatie van het beleidsprogramma.

Soester Courant | 1983 | | pagina 15