Bijgebouw Turkse moskee feestelijk in gebruik genomen Grandioos kinder feest bij 'De Smickel' Geslaagde kerstbijeenkomst van Bentinckfonds Voorlichtingsavond over borstkankeronderzoek in Soest 1983 Ernstige kritiek op uitblijven bezuiniging bij Sportstichting College komt vóór zomer reces met ATB-voorstellen Titusville haakt in op Polen- aktie Soest: 22.000,- Veel belangstelling voor demonstratie kerstver sieringen Koffiebar 'De Loofhut' eigentijds jongerenwerk 11 Wachttijd voor eengezins woning in Soest: 6 jaar i WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 17 Ds. Merz met cheque naar Kozle Moderne versie van kerstverhaal op de bühne ^éké, -v. Zondagmiddag j.1. vond in de Turkse gemeenschap in Soest een feestelijke gebeurtenis plaats: de officiële inge- I bruikneming van het bijgebouwtje van de moskee aan de Parallelweg. 1 Voorafgaande aan de openings plechtigheid, die verricht werd door welzijnswethouder Frans Kingma, vond in het versierde "Vogelzang" (het gebouw van de Soester Vogel vrienden dat recht tegenover de mos kee gelegen is) een bijeenkomst plaats, waarin de voorzitter van het Turkse Moskee-comité, de heer Ali Güven, een toespraak hield. Hij gaf daarbij een korte uiteenzetting over de financiële aspecten. Ook ging hij in op de verhou ding met de plaatselijke Raad van Ker ken, waarover hij in-zeer positieve be woordingen sprak. Deze samen werking moet ook in 1984 worden voort- De kontakten met de kerken dragen geenszins het karakter van een "be kering," aldus de heer Güven, maar vinden plaats op basis van wederzijds respect. Het gaat daarbij in de eerste plaats om het uitwisselen van ideeën en het opbouwen van een goede ver standhouding. Samenwerking met andere "geloven" is de moslims zeker toegestaan, benadrukte hij. door erop te wijzen dat ook de Profeet zelf des tijds bij de verdediging van Mekka samenwerkte met belijders van andere godsdiensten. De heer Güven sprak ook waarderende woorden over de. verhouding met het gemeentebestuur van Soest. Unaniem ging de vergadering akkoord met het voorstel om het huidige bestuur in functie te laten. De bijeenkomst werd bijgewoond door een flink aantal vertegenwoordigers van diverse instanties, die op een of andere wijze betrokken zijn bij het wel en wee van de Turkse gemeenschap in Soest: de Raad van Kerken, de werk groep Islam-Christendom, het Samen werkingsverband Buitenlandse Werk nemers, de werkgroep Buitenlandse Wethouder Frans Kingma verricht de openingsplechtigheid. Foto: Goos van der Wilt Werknemers, het comité Vrouwen voor Vrouwen, de'Vreemdelingendienst van de gemeentepolitie en het gemeentebe stuur, in de persoon van wethouder Kingma. Hij was het die vervolgens het bijge bouw opende door een rood lint door te knippen. Tot zijn verrassing werd di rect daarna de deur van binnenuit ge opend en kreeg hij een boeket aange boden. De gasten konden vervolgens een kijkje nemen in het bijgebouw en de moskee zelf. In het bijgebouw zal de Imam de gods dienstlessen geven. De ruimte is ook speciaal bedoeld voor de vrouwen en de meisjes, die van daaruit de dienst in de moskee kunnen volgen via de luid sprekers. De ïman zal het gebouwtje ook gebruiken als gespreks- en ontmoe tingsruimte. Het is verder de bedoeling dat er te gelegener tijd een bescheiden bibliotheek in wordt ondergebracht. Foto: Herman van Dam De Stichting Bentinck Fonds hield za terdag een geslaagde Kerstbijeen- komst in restaurant Darthuizen voor de deelnemers aan de door de Stichting georganiseerde sporten voor minder- validen. Onder de vele bezoekers waren ook oud-burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck en zijn vrouw en de I wethouders Frans Kingma en drs. G. Plomp. I In zijn inleidend woord sprak Bentinck I Fonds-voorzitter H. G. Holsteyn met enige bezorgdheid over de hoge kosten I die gemaakt moeten worden voor het I zwemmen wekelijks in het verwarmde I water van Eemeroord. "Het Bentinck I Fonds ontkomt er niet aan om aan de 1 deelnemers voor het uurtje zwemmen I twee kaartjes méér te vragen' Overigens blijft het aantal deelnemers I aan de verschillende sporten gestaag 1 groeien. lEr werd afscheid genomen van be- ■stuursltd B. van Os. Voorzitter Hol- Isteyn memoreerde het zeer vele werk Idat hij gedaan had voor het Bentinck f Fonds. Z;\'. jn-W; inbreng zal zeker ge- Tante Jen op bezoek bij het Bentinck fonds. mist worden. De heer Holsteyn deed zijn dank namens het Fonds vergezeld gaan met het overhandigen van een boek. Van Os zei vervolgens dat hij het Bentinck Fonds niet zal vergeten. "Op dit moment ben ik ook nog aktief in de Stichting die zich beijvert voor de aan leg van een atletiekbaan voor de atle tiekvereniging Pijnenburg. Wanneer deze baan er hopelijk volgend jaar ligt, dan zal ook het Bentinck Fonds daar zeker van kunnen profiteren. Want bij de atletieksport kan men overal in het land vele minder-validen aantreffen." De Kerstbijeenkomst werd opge luisterd door een optreden van Tan te Jen samen met Douwe Jan uit Amersfoort. Dat Tante Jen sinds haar televisiedebuut bij Showroom een grote populariteit heeft gekregen, be wees wel het enthousiasme dat de aan wezigen lieten blijken. Het pfs-»»—instituut waar wetens.-///ck wordt ge- daar aaw< ;»•- vaarmoederhals- kanker s vv/i.ï t-^n onderzoek naar vaatkanker, het zoger,aa".c.s Het r/r /Art s-,4mandag 2 januari 1984 .w" -a :y>esit. Voor dit onO*.'//.** aanmerking de vrouw*- c er. zijn In de jaren 1 922 UA *r V. Op rrjaa.'.cag ;a/;uari 1984 om 20.00 uur V' Preventicon in samen- werkifiic 1* gemeente een voorlich- tlngf.av/r.1 ir. r ei "Medisch Centrum," Nleuv/ev/eg 14. Alle betrokken vrouwen zijn op deze avond weikorn, evenals hun partner, vriendin of dochter. Mevrouw Honing van het Preventicon zal dan uiteenzet ten wat de bedoeling van het onderzoek is en hoe het in zijn werk gaat. Van zelfsprekend is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Al sinds de jaren zeventig wordt in het Preventicon onderzoek naar borstkan ker gedaan. Vele duizenden vrouwen hebben daaraan inmiddels meege werkt. Vast onderdeel van het borst kankeronderzoek is de zorgenaamde mammografie (foto's van de vrouwe lijke borst). Met deze methode kan borstkanker in een vroeg stadium wor den ontdekt. Het Lutine-projekt gaat met name om onderzoek naar de hormoonproduktie bij vrouwen in de jaren voor de over gang menopauzeMen vermoedt na melijk dat er verband bestaat tussen de hoeveelheid geproduceerde hor monen en het al dan niet krijgen van borstkanker op latere leeftijd. Van de vrouwen die aan het onderzoek deel namen zal gevraagd worden om enkele keren urine in te leveren. Ook het foto grafisch onderzoek van de borsten zal deel uitmaken van het onderzoek. Overigens ontvangen de vrouwen voor het onderzoek zelf nog een speciale uit nodiging, vergezeld van de nodige in formatie. Op het Preventicon in Utrecht kunnen vrouwen van alle leeftijden dinsdag middags van 13.30 tot 16.00 uur terecht met vragen over borst en baarmoeder. Op deze middagen wordt ook een film over borstzelfonderzoek vertoond. Het adres van het Preventicon is Radboud- kwartier 261-263, Hoog-Catharijne te Utrecht. Diefstal uit auto Een bewoner van de Koninginnelaan deed in het weekeinde aangifte van diefstal. Uit zijn auto had een onbe kende dader een radio-casetterecorder weggenomen ter waarde van 250,-. Daarbij was ook een scheerraampje vernield. Vernieling aan auto Onbekenden hebben vorige week een aan de Johannes Poststraat gepar keerde auto flink onder handen geno men. Niet alleen werd een van de zij ruiten vernield, maar ook werd de lak beschadigd en de zitting van een van de stoelen kapot gemaakt. Van het dash board werden ook een aantal knoppen vernield. Namens de eigenaar werc aangifte bij de politie gedaan. Vernielingen Bij een woning aan de Varenstraat heeft een tot dusver onbekende dader vorige week twee ruiten ingegooid. Ook bleken twee banden van de auto van de bewoners te zijn doorgesneden. Op de inrit van de woning werd in stukjes ge knipte sexlectuur aangetroffen. De be woners deden aangifte bij de politie. Als de herfststormen de laatiste bladeren doen vallen.de naakte takken prijken in de lage zon, dan zijn er weer twaalf maanden verdwenen van het jaar, dat in januari al begon. Als de kerstboom haar laatste naald laat vallen, kale takken, de kaarsies opgebrand, december de aftocht heeft geblazen, dan zijn we in het nieuwe jaar beland. Als uw laatste illusie is vervlogen aan het einde van dit jaar, dan komen er weer twaalf maanden voor dromen en illusies, na elkaar. 1984 Heeft voor alle mensen allemaal wensen, allemaal dromen. Mijn wens, dat ze voor iedereen dit jaar uit mogen komen. Een heel gelukkig 1984! De gemeenteraad heeft géén besluit genomen over bezuinigingen bij de Sportstichting voor 1984. Daar komt het antwoord op neer dat wethouder drs. G. Plomp (VVDaan met name de kleine raadsfracties (PvdA, Progres sief Soest en D'66) heeft gegeven naar aanleiding van hun ernstige kritiek op het feit dat de Sportstichting niet een ton heeft bezuinigd. De grote fracties hielden zich enigszins afzijdig. Bert Krijger (VVD) vond dat in ieder geval voorkomen moet worden dat via een omweg een lastenverzwaring voor de sportverenigingen ontstaat, bijvoor beeld wanneer de Sportstichting zou worden opgeheven. De VVD vindt echter dat de stichting moet blijven be staan, als vaststaat dat een andere opzet niet goedkoper is. Ook de heer C. Verheus (CDA) vindt dat bezuini gingen niet over de ruggen van de spor ters bereikt moeten worden. Hij zoekt die vooral binnen het apparaat. Over de structuur van de Sportstichting en eventueel het veranderen daarvan zou in de commissie Algemene Bestuurs zaken gesproken kunnen worden aan de hand van notities die hierover des tijds verschenen zijn. Met name de PvdA uitte bij monde van fractievoorzitter Raymond van Gelder ernstige kritiek op het niet bezuinigen door de Sportstichting en de rol die wethouder Plomp hierin zou hebben gespeeld. De wethouder kaatste de bal onmiddellijk terug door de heer Van Gelder erop te wijzen dat de PvdA van alles op de hoogte zou kunnen zijn via haar vertegenwoordiger in de stich ting, fractielid J. van den Brakel, die vice-voorzitter van de stichting is. Van Gelder maakte zich boos over dit 'po lariserende antwoord" en over het "met modder gooien" naar zijn fractiegenoot. Bij de behandeling van het hoofdstuk sport in de begroting 1984 zou hij nader op de kwestie terug komen. Dat doet ook Adriaan Pothuizen (D'66) die wethouder Plomp een woordkunstenaar noemde, en iemand die niet doet wat hij moet doen: ant woorden, en daarentegen wél doet wat hij niet moet doen: vragen stellen. Ook Jan Visser (Prog. Soest) noemde de rol van wethouder Plomp niet helder. Hij constateerde dat andere sectoren de bezuiniging zullen moeten opbrengen als de Sportstichting in gebreke blijft. Wethouder Plomp noemde het eventueel opheffen van de stichting strijdig met de afspraken tijdens het lijsttrekkersoverleg. Hij vreesde dat hierdoor bij het personeel onrust ont staat. Hij wees erop dat de raad in sep tember 1982 voor de tijd van vier jaar een nieuw bestuur heeft benoemd, dat voor het merendeel uit burgers be staat. Hij had de stellige mening dat zij zeer verrast zullen zijn als zij in de krant lezen over hetgeen in de raad met betrekking tot de Sportstichting leeft en betreurde ten zeerste deze on zorgvuldigheid jegens burgers die zich vrijwillig voor een bestuursfunctie be schikbaar hebben gesteld. "Hoe denkt men het vrijwilligerswerk te stimu leren door het voortbestaan van eer door de gemeenteraad zelf ingestelde commissie in twijfel te trekken?' vroeg de heer Plomp zich af. Het College van Burgemeester en Wet houders zet zich volledig in om vóór het zomerreces van de gemeenteraad met uitgewerkte voorstellen te komen be treffende de aanpak van het toekomstig beleid. Wetouder drs. Jan L. Menne (CDA) zei dit maandagavond tijdens de begrotingsbehandeling. Hij constateerde dat de door het Col lege gehanteerde aanpak "geen verpletterende kritiek" had gekregen. Of het mogelijk zal zijn om een bezui nigingsbedrag van 5 miljoen te pre senteren, zal volgens de wethouder uit eindelijk afhangen van de bereidheid tot bezuinigen per sector. Desgevraagd liet de wethouder weten dat over 1982 en 1983, welk jaar nog niet is afgesloten terwijl er nog enkele du bieuze posten zijn die misschien onin baar zijn, 45.000 gulden heeft moeten betalen in verband met garantiestel ling. De gemeëntegaranties zijn het college dan ook een permanente zorg. Inmiddels zijn de voorwaarden waar onder garantie wordt verleend dan ook verscherpt. Met een cheque ter waarde van bijna 22.000 gulden is de Lutherse dominee John Merz uit Titusville (Florida), de Amerikaanse "zusterstad" van Soest, maandag naar Polen vertrokken. Met hem reizen Ab Blokzijl uit Soesterberg, leider van de hulptransporten naar Po len, en de secretaresse van de Stichting Midden-Nederland Help de Polen, Betty Kuyvenhoven. De auto waarin zij op weg zijn naar Kozle, de stad die door de stichting is geadopteerd, is volgela den met medicijnen en vitaminen ter waarde van ongeveer 7.000 gulden. Voor het geld dat in Titusville bijeen is gebracht, zal in Nederland medische apparatuur worden gekocht ten be hoeve van het ziekenhuis in Kozle. Het gaat speciaal om onderzoekappara- tuur voor tuberculose, een ziekte die in Polen de kop weer opsteekt. "In feite is dit uniek," vond ds. Merz maandagmiddag in een bijeenkomst op het gemeentehuis, waar burgemees ter Scholten het gezelschap een goede reis wenste. "Wij helpen Polen via on ze zusterstad." Het geld is ingezameld tijdens een spontane actie in Titusville FotoHerman van Dam In de grote zaal van De Borg gaf de bekende bloemsierkunstenaar J. Amesz vorige week, op uitnodiging van de afdeling Soest van "Groei en Bloei," een demonstratie van het vervaardigen van kersttafeldecoraties. In de zaal stonden 7 tafels klaar, gedekt in telkens verschillende kleuren en met verschillende ser viezen. Ook de zaal zelf was sfeervol ingericht met kerstversieringen. De heer Amesz liet zijn talrijke publiek zien hoe met behulp van bloemen, kerst- groen, kaarsen en andere materialen heel opvallende kerststukken kunnen worden samengesteld. De avond had een uitstekend verloop. in de geest van: Let's do it. "Als het allemaal goed georganiseerd had moeten gebeuren, was er misschien niet zoveel van terechtgekomen als nu," aldus ds. Merz. Hij vond het ple zierig om aan de aktie mee te werken en zwaaide Ab Blokzijl en vooral Betty Kuyvenhoven, die drie weken in Titus ville was en in die tijd de interesse van de bevolking voor de situatie in Polen heeft gewekt, lof toe voor de wijze waarop zij de bevolking van Titusville tot medewerking aan de aktie hebben aangezet. Dominee Merz zal in Kozle de cheque symbolisch overhandigen. Nu bekend is welk bedrag voor medische appara tuur beschikbaar is, kunnen de aan het ziekenhuis verbonden medici hun voor keur kenbaar maken voor hetgeen ze het eerst willen hebben. De apparatuur zal dan later worden geleverd. Ds. Merz heeft ook een kerstkaart bij zich in de vorm van een boek. "Titusville- Soest-Polen" staat er op de omslag, en "Happy Holy days 1983. Christmas Fund." Op de kaart staan alle namen en adressen van degenen die aan de aktie hebben meegedaan alsmede het bedrag dat ze hebben gegeven. In Titusville wonen zo'n 150 Polen. Toch zou daar waarschijnlijk geen aktie zijn gevoerd als niet via Soest op de situatie in Polen was gewezen. Soest heeft in Titusville de interesse gewekt en men is daarop ingegaan door een aktie te houden. Dat is iets vanzelfspre kends, vindt ds. Merz, "want het zou niet fair zijn als zusterstad van Soest om alleen Soest de Polen te laten helpen." De rol die met name Betty Kuyvenhoven en Ab Blokzijl daarin hebben gespeeld, is van doorslagge vende betekenis geweest voor het sla gen van de aktie. Ds. Merz zegt het zo: "Als je echt op de feiten wordt gedrukt, zegt dit meer dan wanneer iemand hoort dat het een heel volk slecht gaat. Eén foto van een kind tussen de puinhopen kan meer bewerk stelligen dan een bericht over de be roerde situatie waarin een land ver keert." Samen met Betty Kuyvenho ven en Ab Blokzijl reist hij de vracht auto na, die eerder is vertrokken, ge laden met 1.000 kerstpakketten voor de inwoners van Kozle. Als ze de wagen niet inhalen, wordt er in Kozle in ieder geval gewacht met het uitladen en de verdeling van de pakketten, want ds. Merz wil alles van begin tot einde in een fotoserie vastleggen, zodat hij straks, bij terugkomst in Titusville, alle gevers kan laten zien hoe het werkelijk in Polen is. Donderdagavond komt het gezelschap in Soest terug, vrijdag vertrekt ds. Merz weer naar Titusville. In verband met de voorbereidingen voor het kerst feest in zijn kerk kan hij niet langer blijven. Foto: Goos van der Wilt Bij de Pannekoekenboerderij "De Smickel" aan de Lange Brinkweg werd zater dag j.1. het tienjarig bestaan gevierd met een grandioos kinderfeest. Hoogtepunt daarvan was zonder twijfel het oplaten van de honderden met gas gevulde bal lonnen. Alle kinderen die de laatste weken in de Smickel te gast waren geweest hadden een kaartje gekregen om mee te doen aan de ballonnenwedstrijd, en za terdagmiddag om twee uur werden alle ballonnen in één ruk losgelaten. Het pro gramma bevatte voor de jeugdige bezoekers trouwens nog veel meer leuks, zoals het optreden van een clown, een goochelaar, poppenkast en een buikspreker. Op het voorterrein van de pannenkoekenboerderij werden de gasten onthaald op warme chocolademelk, terwijl er ook binnen nog het nodige te "smikkelen" viel. 11111111H <'V "Wij hebben in de groep een aantal ta lentvolle mensen," zegt Jan Kool (31). Dat talent moet dan blijken tijdens de uitvoeringen van "Binnendringers," een eigentijds kerstspel dat het midden houdt tussen een toneelstuk, een musi cal en een revue. Afgelopen zaterdag werd deze produktie voor het eerst op gevoerd in koffiebar "De Loofhut," het 'honk' van deze aan Evangelie Ge meente "In de Ruimte" verbonden jeugdgroep. Donderdag 22 december wordt het twee keer gespeeld in de aula van het Griftland College, voor alle leerlingen. A.s. zaterdagavond is "Bin nendringers" voor het laatst te zien in "De Loofhut" aan de Steenhoffstraat 28, waar jong en oud vanaf 19.30 uur welkom is. Het stuk wordt opgevoerd door de vaste kern van de Loofhutbezoekers. Het s^uk werd door henzelf geschre ven, met name door regisseur Jan Kool. "De basisgedachte van "Binnen dringers" is dat in het bijbelse kerst verhaal enkele figuren zijn binnenge drongen. Herodes, bijvoorbeeld, die via vriendschappelijke banden met de Romeinen, de titel koning der Joden in de wacht sleepte. Hij was zelf helemaal geen Jood, maar een Edomiet. In feite was Jezus Christus ook een binnen dringer. Er was voor hem geen plaats in de herberg. Men stond niet bepaald op Hem te wachten. Als je dat naar vandaag transponeert, kom je terecht bij de mensen die nu als binnen dringers worden ervaren: de buiten landse werknemers en bij veel onge boren leven dat als binnendringer wordt beschouwd. En de hamvraag aan het einde van het stuk is of Chris tus de levens van de moderne mensen mag binnendringen, de levens van die jongeren op het Griftland College, bij voorbeeld. De wachttijd voor een eengezinswo ning in Soest bedraagt, met name voor de sociale woningbouw, zes jaar. Wet houder Frans Kingma (PvdA) zei dit maandagavond tijdens de begrotings behandeling naar aanleiding van vra gen over de woningbouw in de ge meente. Van de 3.000 woningzoekenden die momenteel geregistreerd staan, is een groot aantal flatbewoners die naar een betaalbare eengezinswoning wil len. "Daarom moeten we niet voorzich tig zijn om sociale woningbouw te rea liseren," aldus Kingma. Zijn collega drs. G. Plomp (VVD) zei eveneens dat de grote woningbehoefte niet toelaat dat de bouw van woningen wordt stilge legd omdat er geen contingenten zijn. Voortgang is niet alleen van belang uit oogpunt van volkshuisvesting, maar ook van bevordering van werkgelegen heid. Bert Krijger (VVD) drong wel Werkgroepen In totaal werken zo'n 35 jongeren aan de productie mee. Er zijn verschil lende werkgroepen gevormd, die zich bezighouden, met zaken als decorbouw, dans, muziek, kleding, be lichting, enz. Er wordt muziek ge bruikt van o.a. Harry Bannink en Pink Floyd. "We hebben twee decors," ver telt Kool. "Het ene stelt een plein voor, waarop een kerstbomenverkoper met verschillende mensen in gesprek komt. Het andere is de troonzaal van Hero des. Daartussen ligt tweeduizend jaar. Die decors zijn naast elkaar opgesteld." "Binnendringers" is een bijzonder af wisselende productie. Er wordt in ge danst, geacteerd, gemusiceerd. Maar er komen ook declamaties en dia-pre sentaties in voor. In het stuk komen atheïsten voor, maar ook keurige bur gers met uiterst discriminerende op vattingen over bepaalde bevolkings groepen. Er komen aspecten als machtswellust en kinderlijke onschuld aan de orde. Tegen het einde van het stuk wordt Herodes geconfronteerd met het bericht dat hij kanker heeft. En hij vraagt zich dan af of hij er in is geslaagd de aan het Joodse volk be loofde Messias te doden. Om dat te be reiken had hij na de geboorte van Jezus alle pasgeboren jongetjes laten doden. Maar aan het einde van zijn leven dringt steeds sterker de twijfel tot hem door. In hem klinkt voortdurend een stem, die zegt: "hij leeft nog!Ook aan het einde van het stukeen christen die getuigt van zijn geloof, tegenover de kerstboomverkoper. Dans en mime. aan op variatie in de bouw in Overhees. Het college streeft naar éen snelle realisering van woningbouw in Soes terberg, aldus wethouder Plomp. De onderhandelingen daartoe over grond verwerving worden met kracht voortge zet. De woningbouwverenigingen zijn van mening dat naast de (geringe) ge subsidieerde woningbouw ook de mo gelijkheden in ongesubsidieerde sec tor moeten worden benut. Tussen Kerst en Nieuwjaar gaat het bureau huisvesting een nieuwe telling doen met betrekking tot gegevens over het aantal woningzoekenden. Ten aanzien van de woningen die in Amersfoort beschikbaar komen voor woningzoekenden in de regio zei wet houder Kingma, dat gestreefd wordt naar het hanteren van één urgentiebe paling voor de hele regio. V'

Soester Courant | 1983 | | pagina 17