tVSücipn&- Garage Van Dolderen neemt na 47 jaar afscheid van J. van Groningen Burgemeester Scholten opende expositie van Cécile Dreesmann in 'De Tuin' Basis Informatie Centrum Soesterberg officieel geopend Bureau Voorlichting Vliegbasis nam afscheid van adjudant A. Pepermans Laatste zeer strenge winter ligt nu twintig jaar achter ons WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 11 SpBMi Mikimo ruimt op! Bekende merken met kortingen. Du Jan Weerpraatje Januari weer teken van rattenbestrijding Filmhuis: The magnificent Ambersons Niemand minder dan de Kerstman ar riveerde vorige week donderdag bij het nieuwe Basis Informatie Centrum (B.I.C.) van de Vliegbasis Soester berg, om de sleutel daarvan te over handigen aan basiscommandant kolo nel J. W. A. Boudens. Dat bleek overigens in eerste instantie een reuze- sleutel te zijn, waarmee de officiële opening niet kon plaatsvinden. Geluk kig beschikte de kerstman ook nog over de goede sleutel, waarmee kolonel Boudens inderdaad de deur wist te openen. Het feestelijke gebeuren werd van een muzikale omlijsting voorzien door het tamboer- en trompetterkorps van de Koninklijke Luchtmacht uit Nijmegen. Na de officiële opening van het cen trum konden de bezoekers een kijkje nemen in het inwendige. Het gezel schap begaf zich vervolgens weer naar het Luchtvaartmuseum, waar de film "Waakzaamheid, de prijs van de vrij heid" werd vertoond. De opening werd afgesloten met een in formeel samenzijn in de kantine van het museum. Daar werd het woord ge voerd door luitenant-kolonel J. Bo gaard, die de afdeling voorlichting na mens de Directie Voorlichting Ko ninklijke Luchtmacht feliciteerde met het nieuwe onderkomen. Overste Bo gaard memoreerde dat de voorlichting "i jaar geleden van start was gegaan met het eerste informatiecentrum op de vliegbasis Eindhoven. Óp de achter grond daarvan stond de wens om "in de bevolking door te dringen.Voor die tijd was het voor geïnteresseerden lang niet eenvoudig geweest om iets meer te weten te komen over de luchtmacht. groeid tot 'buitengewoon bijzonder," aldus de burgemeester, die vertelde dat zijn moeder (ook bij de opening aanwezig) al jaren geleden borduurles- sen van Cécile Dreesmann had gehad. De burgemeester toonde aan zelf ook daarvan iets te hebben opgestoken: 'Het begint altijd met een rijgsteek, en het manifesteert zich langzamerhand als borduurkunst. Hij zei het bijzonder op prijs te stellen dat mevrouw Dreesmann in Soester berg wilde exposeren, zodat het dorp nu eens niet alleen door het vliegveld en het bijbehorende lawaai in de be langstelling kwam te staan. Verder stond hij even stil bij de kontakten tus sen Soest en Florida, waar mevrouw Dreesmann onlangs ook een tentoon stelling had verzorgd. "Er is een hechte band ontstaan tussen Soest en Titusville in Florida en als ik weer een reis maak naar Titusville hoop ik ook daar werk van u te kunnen aantref fen." De burgemeester complimen teerde John en Anneke Vestering van "De Tuin" en sprak de hoop uit dat velen de weg naar het restaurant en de tentoonstelling zouden vinden. Cécile Dreesmann vertelde dat zij zich pas onlangs had gerealiseerd dat de burgemeester de zoon was van de vriendin aan wie zij zo'n 30 jaar gele den gedurende een periode van tien jaar borduurlessen had gegeven. Zij toonde haar erkentelijkheid voor de woorden van de heer Scholten met een exclusief geschenk: een geëmailleerd bordje ter gelegenheid van het komen de "Oranje jaar" - een exemplaar uit een gelimiteerde genummerde serie, door mevrouw Dreesmann vervaar digd. Na de opening konden de bezoekers de geëxposeerde werkstukken van Cécile Dreesmann bewonderen. Mevrouw Dreesmann maakt bij haar werk dikwijls gebruik van edelstenen en edelmetalen, en van door haarzelf bewerkte en geslepen mineralen. De expositie in "De Tuin" duurt tot eind januari. komen de ijslieiheDbers ook aan hun trekken. Dit bij overdag zonnig weer en weinig wind en dan is het brand- stofgebruik weinig meer dan bij dooi, regen en veel wind. Toch doen wij goed op een gegeven mo ment toch weer met een zeer 'koude periode rekening te houden. Niemand weet in welke winter dat zal gebeuren, maar vóór het jaar 2000, waar wij nog 16 jaar van zijn verwijderd, zeker één, mogelijk twee keer een strenge of zeer strenge winter. Mogelijk behoort u ook tot de grote groep die stelt "dat hoeft voor mij niet", maar de weergoden zullen daar helaas geen enkele rekening mee hou den. Brandstof duur of niet duur, de natuur houdt met de economische toe stand geen rekening. Misschein maar goed ook. "We werkten toen nog met poortbrief jes, etc., en dat verliep heel wat moei zamer, aldus de overste "Het ziet er hier picobello uit," ver volgde hij. "Dit centrum is een sym bool van 8 jaar werken in de Krijgs macht, en bemand met vakbekwame mensen. Iedereen kan hier een 'plat form' vinden om meer kennis te krij gen van het hoe en het waarom van de krijgsmacht." Hij sprak de wens uit dat velen van deze mogelijkheid ge bruik zouden maken, en niet alleen kla gers. Overigens wees hij erop dat het B.I.C. slechts tijdelijk in het gebouwtje gevestigd was. Als de plannen voor de aanleg van een nieuwe hoofdpoort voor de Vliegbasis ooit doorgaan, zal het B.I.C. een permanente plaats krijgen buiten de basis - "zodat u de Vredes- vrouwen echt kunt ontvangen," grapte de overste. Namens de sectie Personeelszorg en i begeleiding, die een steentje wilde bij dragen aan het leef- en werkklimaat in het centrum, bood de heer R. Grootings een fraaie thermo/barometer aan. RegieOrson Welles. Met: Tim Holt, Joseph Cotton, Dolores Costello, Anne Baxter, Agnes Moore- head e.a. USA 1942. Direkt na zijn debuutfilm "Citizen Kane" begon Orson Welles te werken aan The magnificent Ambersons. Deze film betekende voor Welles het begin van zijn strijd voor artistieke vrijheid, die tot op de dag van vandaag voort duurt. Uit de oorspronkelijke versie van 131 minuten werden er door de RKO-studiobazen 43 minuten wegge sneden. Desondanks bleef er een mees terwerk over, waarbij vele kritici en filmregisseurs zich afvragen hoe meesterlijk de film wel geweest moet zijn in de oorspronkelijke versie. Toch heeft deze film door allerlei omstandig heden nooit die aandacht bij het pu bliek gekregen, die hij verdient. Toen de film in 1942 in Amerika uitkwam, had het publiek wel andere zorgen aan het hoofd dan de teloorgang van de bourgeoisie aan het eind van de vorige eeuw. En door de oorlog is de film na dien in Europa maar mondjesmaat uit gebracht. Voorzover na te gaan is de film pas vanaf oktober 1981 in Neder land te zien. The magnificent Ambersons naar de roman van Booth Tarkington, is een fa miliedrama dat zich afspeelt in het zui den van de Verenigde Staten tegen de achtergrond van de toenemende indus trialisatie aan het eind van de vorige eeuw. De familie Amberson is de trots van een klein provinciestadje. De doch ter Isabel weigert om prestige-redenen te trouwen met de uitvinder Eugene Morgan, van wie ze eigenlijk houdt. In plaats daarvan huwt ze met de saaie, maar degelijke wilbur Mina- fer. Hun zoontje, George, wordt de schrik van de stad en iedereen wacht op het moment, waarop hij eens op zijn nummer gezet zal worden. Jaren later treffen Eugene en Isabel elkaar weer op een feest, waar ook hun kinderen aanwezig zijn. De oude genegenheid leeft nog steeds. Als niet lang daarna Isabels echtgenoot overlijdt, hoort George van de jaloerse tante Fanny over de vroegere verhouding tussen Isabel en de door hem gehate Morgan. Hij neemt zijn moeder mee op een lange reis naar Europa. Doodziek komt ze terug en George verbiedt Morgan haar op te zoeken. Na haar dood blijkt dat de Amberson-familie door specula tie volslagen bankroet is. Voor George zit er niets anders op dan te gaan werken. Na een gesprek over zijn be roep, wordt hij aangereden door een auto. Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/CJP 4,-. KINDERKLEDING Kerkstraat 7, Soest, tel. 02155-16286 Foto: Goos van der Wilt Tijdens een informele bijeenkomst na afloop van de officiële ingebruikne ming van het nieuwe Basis Informatie Centrum, in de kantine van het Lucht vaartmuseum, werd vorige week ook afscheid genomen van adjudant A. Pe permans, die gedurende meer dan 6 jaar actief is geweest bij de luchtmacht voorlichting op de Vliegbasis Soester berg. Majoor J. J. H. Texier sprak de schei dende functionaris toe. Hij herinnerde zich dat hij de adjudant voor het eerst had ontmoet toen deze in zijn eentje achter een bureau zat, met drie tele foons om zich heen. De werklast van het bureau voorlichting kan onmo gelijk door één man worden gedragen, zelfs niet door twee, aldus de. majoor. In dat verband wees hij met name op de Open Dag, die een "gigantische klus" was geweest. Hij betreurde het dat gezondheidsproblemen het werk voor adjudant Pepermans veel moei lijker hadden gemaakt, maar wees erop dat deze zijn functie altijd met hart en ziel was blijven vervullen. "Ik dank u voor de prettige samenwerking en voor uw inzet voor de Koninklijke Lucht macht in het algemeen, en voor de Vliegbasis Soesterberg in het bijzon der," aldus majoor Texier. "Wij zien u node vertrekken. Hij bood adjudant Pepermans ver volgens het traditionele afscheidsca deau aan, een wapenschildje met in scriptie, alsmede een boek over de luchtmacht en een boekenbon. Voor mevrouw Pepermans was er een fraai bloemstukje. In zijn dankwoord merkte adjudant Pe permans op dat hij bij de luchtmacht een prachtige tijd had gehad, en dat het van groot belang was dat een voor lichter het luchtvaartbedrijf van bin nen kende. "Mijn werk is mijn hobby geweest." De heer Pepermans over handigde majoor Texier als aandenken Adjudant Pepermans toont hier zijn wapenschildje met insciptie, één van de vele kado's die hij in ontvangst mocht nemen. een foto van een poster, waarop een aap prijkt die de woorden "Hou doe' uitspreekt - een herinnering aan zijn, naar eigen zeggen: "Brabantse tic." Ook de heer G. Glerum, conservator van het museum, sprak lovende woor den tot de afjudant, vooral over de sa menwerking tussen museum en voor lichtingsdienst. Bij een bezoek aan de basis moeten de mensen eigenlijk al tijd in het museum beginnen, had adju dant Pepermans dikwijls bepleit, aldus de heer Glerum, die hem mededeelde dat dat in het vervolg ook zo zou zijn. Hij bood de adjudant als afscheidsca deau "een stukje bakermat uit 1914" aan: een grote foto van een historisch Farman-vliegtuig op een al even histo rische Spijker-automobiel, beide des tijds in gebruik bij wat later de lucht macht zou heten, op het vliegkamp Soesterberg. Vervolgens maakten nog vele aanwe zigen gebruik van de mogelijkheid om persoonlijk afscheid te nemen van ad judant Pepermans en zijn echtgenote. (van onze weerkundige medewerker) De laatste zeer strenge winter staat genoteerd voor nu 20 jaar geleden, de winter van 1962-1963. In november 1962 al een paar kleine waarschuwin gen met op de 20e sneeuw, de eerste decemberweek ook vorst. Daarna nog weer een periode met dooi en regen, want eerst op 20 december, vrij laat, begon deze koudegolf die het vrijwel zonder onderbreking tot 5 maart vol hield. De daaraan voorafgaande stren ge winter was die van 1946-1947 en die begon op 14 december en duurde tot 16 maart. In de laatste twintig jaar hebben wij overwegend zachte of normale winters gehad. Aan de koude kant waren al leen de winters van 1970 en 1979. Trou wens ook twee jaar geleden hebben wij zowel in december - met vorst van de 9e tot de 28e - ook in januari - met opvallend fraai zonnig, windstil winter weer - geschaatst. Maar die vorst periode brak midden januari af en daarmee was de winter voorbij. Dure brandstof In de strenge winter van 1963 was aard gas nog niet algemeen en werd nog met veel goedkopere steenkool ge stookt. Gezinnen die toen in een stook- seizoen met 500,- klaar waren, ko men nu met olie of gas op 2.000,- per stookseizoen. Men mag een strenge winter (voor de jongeren) soms interessant vinden, het té niet te overzien welk economisch- sociaal leed dit met zich meebrengt. Zeker met de in januari opnieuw stij gende brandstofkosten. En waar is een strenge winter goed voor? Met een matige vorst - twee jaar geleden was de winter daar een mooi voorbeeld van - Vorige week vrijdagavond had in res taurant "De Tuin" aan de Rademaker- straat in Soesterberg de feestelijke opening plaats van de tentoonstelling van "naaldsculpturen" van de wereld beroemde Nederlandse naaldkunste nares Cécile Dreesmann. Dat ge beurde in aanwezigheid van een aantal genodigden en van burgemeester P. Scholten en zijn echtgenote. Na een kort welkomstwoord van John Vestering, de jonge eigenaar van het restaurant, introduceerde Privé-re- dacteur Philip Scheltens mevrouw Dreesmann: "Een unieke vrouw, die ook in haar werk een volstrekt unieke positie inneemt. Zij is de enige die dit kan, en ook de enige die dit doet. Cécile Dreesmann heeft het 'naaldkunstwerk' als het ware uitgevonden," aldus Phi lip Scheltens. Hij wees erop dat me vrouw Dreesmann doorgaans vele ver zoeken krijgt om te exposeren, maar dat zij dit keer een uitzondering had ge maakt voor "De Tuin," nadat zij nog onlangs had geëxposeerd bij de be roemdste juwelier ter wereld: Tiffa- ny's in New York. Ook herinnerde hij eraan dat mevrouw Dreesmann naast haar naaldkunste naarschap een inmiddels internatio- Burgemeester P. Scholten (1.) tijdens zijn openingsspeach. naai beroemd schrijfster is geworden, die over de hele wereld haar fans heeft. 'Het is enig dat ze hier wil zijn 'Buitengewoon bijzonder' Burgemeester Scholten sprak het offi ciële openingswoord, waarbij hij op merkte het geluk te hebben mevrouw Dreesmann al zo'n dertig jaar persoon lijk te kennen. "Ik heb bij deze her nieuwde kennismaking met haar werk kunnen constateren dat er veel ver anderd is. Het is van 'bijzonder' uitge- Foto: Goos van der Wilt Begin volgend jaar is het 47 jaar gele den dat J. van Groningen, chef-mon teur bij garage Van Dolderen in Soest, sljn eerste stappen zette in het bedrijf g«n de Burgemeester Grothestraat. dat hij, net als zoveel anderen, per januari gebruik kan maken van de T-regeling, neemt hij echter op don- rdag 29 december afscheid van het rijf, waar hij als leerling van 15 jaar binnenkwam. Daarvoor had hij als "volontair" al enige ervaring opge daan bij andere garagebedrijven in :st. J. van Groningen al 47 jaar onder de "zelfde motorkap." et bedrijf waar hij in 1937 zijn op- achting maakte droeg toen nog de ram Van Dolderen en Van der chacht. Het was enige tijd daarvoor -gericht door de vader van de huidige "recteur, de heer C. J. van Dolderen, £n gevestigd in het voormalige koets- uis van het Oranjehotel, ook nu nog de aaste "buur" van het moderne gara- ebedrijf van de heer Van Dolderen. ver die 47 jaar merkt de heer Van roningen bescheiden op: "Tja, als je er eenmaal inzit blijf je doorgaan." In al die tijd is ook de heer Van Groningen iieegegroeid met het bedrijf en met de in een aantal opzichten sterk veran- erde techniek van het automobielbe drijf in het algemeen. Terugkijkend "onstateert hij dat er inderdaad wel wat veranderd is: "Motorrevisie, zoals dat vroeger nog gebeurde, komt niet meer voor. Vandaag de dag vervang je een Onderdeel gewoon door nieuw." De heer Van Groningen zal om al die veranderingen overigens niet treuren. "Het hoort erbij, je groeit erin mee. En je moet niet vergeten: toen liep 'n auto ook maar zestig. Hij geeft wel toe dat het vroeger alle maal wat gezapiger verliep, en dat 't werk tegenwoordig wel vlug 'klaar moet zijn. "Vroeger gebeurde het wel dat autobezitters hun wagen voor de winter kwamen brengen. Dan ge bruikten ze 'm ene paar maanden niet, en dan kon je de auto helemaal uit el kaar halen." Trouwens, ook toen kwam er wel eens haastwerk aan te pas. "Dan kwam er wel eens een zand en grintrijder, die de wagen persé de volgende dag weer nodig had, en dan werkte je 's avonds gewoon door. Directeur Van Dolderen ziet zijn chef monteur na al die jaren node vertrek ken. "Een gevoelig verlies, zo zou je het inderdaad kunnen noemen. Een man als Van Groningen krijg je im mers nooit meer terug. Iemand die nooit of maar zelden ziek is, op wie je altijd kunt rekenen en die altijd hier gewerkt heeft, die altijd voor 100 pro cent klaarstaat, die vind je niet meer, In dat verband haalt de heer Van Dol deren een sprekend voorbeeld aan: "Hij was eens helemaal zoek, we kon den 'm nergens vinden. Toen bleek hij in één van de auto's te zitten, schud dend van de griep. We moesten 'm naar huis brengen. De heer Van Groningen kijkt nauwe lijks met heimwee terug naar de ma nier waarop hij zijn vak in die eerste jaren beoefende. "Het werk is de laatste tijd veel schoner geworden, en tegenwoordig heb je al instrumenten om een storing te meten. Vroeger moest je maar zoeken.In de eerste ja ren bediende hij overigens ook de pomp nog wel eens, herinnert hij zich. "Ja, vroeger had je geen aparte pomp bediende je deed gewoon alls wat er te doen was." De heer Van Groningen voelt zich nog prima. "Ik spring nog net zo gemakke lijk in de put als vroeger; ik voel nooit niks!" Hij ziet dan ook geenszins op tegen het naderende pensioen'Ik voel me nog fit, zodat ik er voor 100 procent van kan genieten." Hij is plan zich, naast de klussen die hem thuis wach ten, vooral intensief bezig te gaan hou den met zijn hobby, de duivensport. "Trouwens, mijn vrouw vindt 't fijn dat ik thuis kom." De heer Van Groningen (geboren Am- sterdammmer, maar al vroeg naar Soest gekomen, omdat zijn vader, die bij de Post werkte, werd overge plaatst) vindt het dan ook geen ramp om zijn actieve loopbaan te beëin digen. "Er moet toch eens een punt achter. Trouwens, de jongeren moeten er ook eens in." A.s. donderdag 29 december is Van Gronings laatste officiële werkdag. Ter gelegenheid van zijn afscheid wordt in het bedrijf vanaf half vijf een receptie gehouden, waarvoor alle klan ten, vrienden en bekenden zijn uitgeno digd. Foto: Goos van der Wilt HET CULTUREEL CENTRUM Evenals voorgaande jaren wordt er in de gemeente Soest in januari weer een verscherpte aktie ter bestrijding van de bruine rat georganiseerd. Juist in de wintermaanden trekken de ratten van het platteland naar de woon bebouwing op zoek naar voedsel. Het platteland is bar en kaal in die tijd en de voedselvoorraden voor de rat zijn in het veld ook schaars. Ratten zijn niet alleen schadelijk door hun knagerijen, maar zij zijn boven dien gevaarlijk omdat hun aanwezig heid een bedreiging vormt voor de volksgezondheid. Ratten (en ook mui zen) kunnen op mens en dier gevaar lijke ziekten overbrengen zoals de ziekte van Weil en paratyfus. De meeste mensen realiseren zich nauwe lijks dat zij meewerken om de ratten juist in stand te houden, ja om hun aantal zelfs te laten toenemen. Waneer men onvoldoende maatregelen treft om ratten te weren en weinig of hele maal gaan aandacht schenkt aan orde en netheid in en rondom de woning en schuur, zal een bestrijding - hoe goed opgezet - weinig effect hebben. Dit jaar zijn 521 uren besteed aan het bezoeken van 53 adressen waar ratten waren. Verder zijn 94 adressen bezocht waar muizen waren. Dit betekende 323 uren. Daarnaast werden 91 uren be steed aan het bezoeken van 18 adressen met kakkerlakken. Ook op voorlichtingsgebied werd het nodige werk verricht; 24 uur voorlich ting over krekels op 24 adressen, 4 uur Steenhoffstraat 46 telefoon 02155 -195 77. IN SOEST Donderdag 29 december: voorlichting over vlooien op 4 adressen en 25 uur voorlichting over insecten op 23 adressen. De speciaal opgeleide functionaris had in 1982 368 uren nodig voor het bestrij den van ratten op 59 adressen. Er is dus duidelijk een stijging merkbaar. Het is - vooral in deze wintermaanden - erg belangrijk dat de inwoners helpen bij de bestrijding van ratten. Wanneer men ratten heeft gezien moet men zo snel mogelijk telefonisch kontakt op nemen met de Dienst Gemeentewer ken, tel. (02155)-13241, ts. 235. De mel ding wordt dan zorgvuldig nagegaan en indien noodzakelijk zal tot een ge richte bestrijding worden overgegaan.

Soester Courant | 1983 | | pagina 11