Winnares van Dreft-prijsvraag Fruithal 't Hart zet bewoners Mariënburg in het fruit 't Zwaantje Vochtminnende kamerplanten Onvolmaakt Rabobank organiseert driedaagse reis naar landbouwvakbeurs in Parijs Angst voor sociaal rechercheur is ongegrond Gudefawefó ïm a/leb! DE KLOK TUIN-ADVIESCENTRUM 't vacwdeHwogt V Wegens inventarisatie GESLOTEN WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 13 VOOR DAMES EN HEREN BETAMAX VHS - VCC Snelheidscontrole voor doe-het-zclvers Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? orcho! oormode w L tfOESt' Misser van het jaar Soester Prominenten op 2,3 en 4 januari. Op donderdag 5 januari begint onze grandioze JANUARI- OPRUIMING boekhandel Oudheidkamer Soest 1984 Wethouder Kingma: Inbraak in 'De Vrije Teugel' 4 Kegelbanen Ook: plateservice lunches Vernieling Inbraak Bosstraat Restaurant uitgebreide keuze a la carte te van 220 hectare de grootste veiling van het land. Behalve groenten en fruit, vlees- en zuivelprodukten worden er ook zee- en zoetwatervangsten, bloe men en potplanten geveild. Na het bezoek aan de veiling wordt de terugreis aanvaard. In Arras wordt onderbroken voor de lunch. Daar wordt ook de gelegenheid gegeven voor een stadsbezoek of om te winkelen. De driedaagse touringcarreis kan wor den geboekt voor 416,- p.p. Behalve het vervoer vanuit Utrecht of Breda zijn in de reissom ook begrepen logies in tweepersoonskamers met bad of douche en toilet in een middenklasse hotel nabij de Eifeltoren te Parijs, alle maaltijden vanaf de lunch op de eerste dag tot en met het afscheidsdiner in Rijsbergen op de laatste dag. Alleen de lunch op 6 maart op het expositieter rein is voor eigen rekening. De reis som is ook inclusief de entreekosten voor de vakbeurs en veiling en de ser vice van de Nederlandse reisleider. Niet inbegrepen zijn het vervoer naar en van Utrecht of Breda, verzekerin gen, dranken en uitgaven van persoon lijke aard en de entree voor een show of cabaret. Belangstellenden voor deze interessante reis kpnnen voor meer informatie en reserveringen terecht bij de Rabobank, Kerkplein, Soest, af dl. Reizen, bij Gabriëlle, tel. 12568. VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 14.00-19.00 uur' Op de Dalweg hield de politie vorige week maandag een snelheidscontrole met behulp van de radarapparatuur. Van de 878 passerende automobilisten overtraden er 38 de gestelde snelheids limiet. De hoogst gemeten snelheid lag op 81 km. per uur. Erik van Dorresteyn ff medewerker'tVaarderhoogt Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg kantoor effkiencv Steen hoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuien van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Wef een haartje beter BEETZLAAN 74 - SOEST DORPSSTRAAT54 - PUTTEN door Arie Wandelaar s u. Het waren weer zeer gezellige i&rstdagen. Met alles er op en er aan. Bn Nachtmis bezocht en een predi kant beluisterd. Zo geestelijk muziek repertoire een top-40 zou kennen, dan wa9 "Vrede op aarde" de afgelopen eek zeker van een eerste plaats. ouwens als het NIPO een opinie-on- irzoek zou instellen waar de meeste Lensen gedurende de Kerstdagen litenshuis zijn geweest dan zouden Volgens Arie de kerken ook geen gek fi- Hjiur slaan. Waar wij met aanhang neuzen lieten zien was 't zo onge veer besproken-uitverkocht. Wat is dat fch voor een merkwaardig verschijn sel? Gedurende 364 dagen spreken vol gens velen kerken niet de taal die ker- |kélijken willen beluisteren. Alleen die ene nacht, die ene ochtend, dan schij nen herders die hun kudden toespreken B!| wel bij het rechte eind te hebben. "Ik joop," zo liet een 72-jarige pastoor tij- dens een dienst in de Kerstnacht we ten," dat uw bezoek aan deze kerk zich in de toekomst zal voortzetten Anders ~eft 't allemaal geen zin dat wij hier nu bijeen zijn." Arie vreest dat de hoop an die pastoor op een illusie berust. at thuisblijvers en kerkgangers aan =de vooravond van 25 december en de 'ag zelf bindt is het warmen aan de uit- traling van Kerstmis: Vrede. Vrede ^uis, op 't werk, voor de wereld. De rsen zijn nog niet gedoofd of wij -n, ieder op eigen wijze, het begrip ^Vrede invullen. Regeringsleiders, poli- 'eke partijen, soms ook kerkgenoot- -happen, gaan ons daarin tot het vol gende Kerstfeest voor. Onvolmaakt, omdat het werk van mensen is. Onvol maakt ook voor christenen, omdat de volmaakte kerk eveneens een illusie is. Als 't begrip Goede Wil dit jaar ook in uw Kerstpakket zat dan zullen wij het daar 't komende jaar van moeten heb ben. Aan Goede Wil gestalte geven is wat Arie betreft eens proberen te be grijpen en je thuis te voelen bij mensen en meningen die niet bij voorkeur "onze taal spreken en onze opvat tingen delen." Open staan voor elkaar; is er een beter bewijs van Goede Wil af te geven? Ik wens het u en mijzelf toe. Ministers - Oud-ministers - Kamerle den en zelfs parlementaire journalis ten en ambtenaren die een of meer ka binetsperiodes in dienst zijn geweest worden na hun overlijden door de voor zitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het begin van een zitting herdacht. U merkt daar weinig van, maar het gebeurt. Dit jaar stierf Wim Kan. De voorzitter van de Tweede Ka mer had er geen woord voor over. For meel klopt dat wel. Wim Kan hoor de niet op het Binnenhof maar op het aangrenzende Buitenhof thuis. En toch is het niet herdenken van deze cabare tier de misser van het jaar. Meer dan menig Minister - Kamerlid of glaasjes water schenkende Kamerbode heeft hij iets betekend voor politiek en democra tie. Deze grote kleinkunstenaar liet kopstukken van hun voetstuk tuimelen, noemde ze bij hun voornaam en zette ze in hun borstrok. Hij bracht politiek in de huiskamer, hij bracht politiek terug tot mensenwerk. Zowel links als rechts stonden opgesteld in het jaar lijkse pretpark van zijn kleinkunst. Oudejaarsavond, een avond straks zonder Wim Kan. Het zal wennen zijn. Vandaar dit met eerbied en veel res pect geschreven stukje. In de laaste maand van het oude jaar is Arie een schriftelijke onderscheiding geworden. Hij is door de stichting Pe naltykampioenschappen "Soest" opgenomen in het genootschap van Soester prominenten. Dat zit zo. De stichting is nu reeds doende een voet balwedstrijd te organiseren tussen een Artistenelftal en een team van Soester Prominenten. Tot deelnemer aan dit laatste team werd Arie schriftelijk ge roepen. Hartelijk dank voor deze er kenning en onderscheiding. Helaas, Arie komt er niet voor in aanmerking. Hij heeft met vele niet prominente landgenoten gemeen dat hij ongeveer alles van voetbal afweet, maar er in zijn aktieve voetbaljaren nimmer blijk van heeft gegeven een gat in een pakje roomboter te kunnen schieten. Wet houder Plomp zou 't bij wijze van spre ken verder opWimbledon brengen dan Arie, maandag 28 mei, op het terrein van de v.v. S.O.Soest. Trouwens, al zou Arie wel het wedstrijdbeslissende schot in de benen hebben, dan nog liet hij zich als speler niet zien. De uitnodi ging die aan deze tot de Soester adelstand verheven persoon was gericht besluit namelijk met de mededeling dat zal worden getracht Burgermeester P. Scholten te bewegen coach te willen zijn van het Soester Prominentenelftal. Op voorhand vindt Arie dit geen sterke zet van het organisatie-comité. Het moet, of kan in ieder geval, de stich tingsbestuurderen toch bekend zijn dat de burgemeester als gemeentelijke coach een beleid voert waarvan men mag verwachten dat sportorganisaties in de nabije toekomst met veters langs de huizen moeten leuren om de finan ciële eindjes aan elkaar te knopen. Zo een man zou als elftalcoach Arie gaan vertellen hoe je die veters in de gaten van je voetbalschoenen steekt. Laten wij het leuk houden. ARIE WANDELAAR Als we gaan kijken naar de verzorging van kamer planten, komen direkt drie zaken om de hoek kijken; de standplaats, de hoeveelheid water en extra voed sel. In boeken vinden we bij de hoeveelheid water veelal termen als "matig" of "veel," hetgeen te ver talen is met om de dag of dagelijks. Erg nauwkeurig is dat natuurlijk niet, want de een heeft een ruime hand van gieten en een gieter met een grote tuit en de andere geeft kleine beetjes water. Een ding is zeker, er gaan meer planten dood door te veel water dan door te weinig. Het watergeven van planten is ook een combinatie van gezond verstand en er varing. Er zijn een aantal planten geschikt voor de huiskamers die weinig watergeefproblemen ken nen, planten die graag voortdurend natte voeten hebben. Zoals wij in ons land diverse oeverplanten hebben zo zijn er in tropische en subtropische landen ook vol op te vinden. Sommige, de sterkere onder hen, zijn geschikt als kamerplant en ook dan willen ze met hun wortels in het water staan. Het parapluplantje is ongetwijfeld het meest bekende voorbeeld, maar er zijn er meer. Het water geven is in zoverre een voudig dat de pot voortdurend in een bodempje water mag staan. Uitdrogen van de wortels kost de plant zijn leven. Kamertemperatuur is voor deze planten geschikt. Een lichte standplaats, met niet te veel zon is het meest ideaal. Een te zonnige plek geeft snel spint en thripsaantasting, doordat deze beestjes goed gedijen in een warme droge atmos feer. Het assortiment nathalzen, zoals we ze voor het ge mak maar even noemen bestaat uit de volgende be- - TEL. 02155-13990 - TEL 03418-57485 Vrijdagmiddag j.I. vond bij Van Dam Super aan de Wiardi Beckmanstraat de feestelijke overhandiging plaats van een enorme levensmiddelenmand aan mevrouw M. Witteman-van Servellen, wonende aan het Luytenaarpad in Soest. De mand, met een waarde van maar liefst 175,- was één van de prijzen die de deelnemers aan de grote Dreft-prijsvraag, enige weken geleden gehouden, konden winnen. Via een speciaal wedstrijdformulier, waarop mevrouw Witteman naast een aantal antwoorden op vragen ook een slagzin moest invullen, werd vastgesteld dat zij een van de winnaressen was. Vivo-Super Van Dam verzorgde de mand. Bedrijfsleider J. A. A. van Dongen was de man die mevrouw Witteman, juist voor de kerstdagen, de mand mocht overhandigen. De slagzin van mevrouw Witteman luidde"Zuinig en schoon, vloeibaar Dreft spant de kroon." Als kamerplant is deze paraplu helaas 's winters door lichtgebrek maar moeilijk goed te houden. Veel sterker is C. alternifolius, de echte parapluplant, die tot maximaal een meter-hoogte uitgroeit. Er zijn nog enkele Cyprussoorten die in de kamer met natte voeten goed voldoen. Er zijn er echter ook, die liever wat drogere grond hebben. We kuiinen ons bij aan schaf van een "Paraplu" daarom het beste even goed laten voorlichten. Een laatste plant die helaas alleen bekend is onder een onuitspreekbare latijnse naam. Stenotaphrum is een heel aardig grasachtig plantje, met een kruipende groeiwijze, die zich ook heel goed leent voor het gebruik in hangpotten. Let op uw brievenbus, daarin ligt onze Voordeelboekenkrant. Soesterbergsestraat 53 Soest Telefoon 12419 Dit is daan aal weer 't leste Gehannes vaan 1983. Waat zuwwe noeng nog us uuthoale? Ik weettut aal. Zo as ik aal eerder zee, ik ben blie daat de pliesie- kaarseboom weer met de gloaze koar- sies stoat te braande. 'k Waas aal un poar kere weze kieke, moar ik kong toch niet thuusbrenge waa'k t'r veur biezongders an zaag. Woare ut noeng meer laampies of mingder? Ik waas aal an ut telle egoan, moar ut woej zo en met aal daat gezwaabber vaan die taakke gong ut toch niet. Moar noeng ben 'k t'r aachter. Ut ben zwaak- kere laampies. Vaan vief Waatt. En daat vin'k ok best. Daat is aaltied beter daan laampies vaan viefentwin- tigNiks. En zo ben'k toch glaad beduusd, waaw- we hiero toch veur knaappe reken- specialiste an 't waark hebbe. Daa's paas bezunige, jonges! Hulde an de aamtenoar, die daat uutterekend het. Die het vaast un telmoasjiene bie de haang ehaad! Temingste, as daat nog un goeie is eweest, waant met de schrief- moasjiene is 't ok niet pluus, die wille ze ok aal vervaange. De telmoasjienes kenne best verslete wezen met aal daat bezunigingstelle vaan de leste joare. In de begroting vaan de Sportkommis- sie of stichting zaat ok aal un telfoutje vaan 100.000,-. Intusse zitte we wel met aal die laampjes vaan viefentwin- tig Waatt te kieke, waat moewe doar noe meej? Kuwwe ze niet gebruke veur ut kluphuus vaan Opeboare Waarke? Ajje ziet waat doar un laampe braan de, jonges, daa's heul baar. 't Liekt wel op Schiphol bie naacht, moar daan zongder paassoagiers, zaa'k moar zeige. En daan blieve we weer zitte met de TL-buze vaan O.W. O wee, ik kom d'r niet meer uut. Loa'k t'r moar meej ho houwe, waant zo krieg ik t'r geejn end meer an. Voortemee krieg ik wel de PUEM op me daak, weges inkom- stedarving. A.T.B., loat die instaansie ut moar uut- zeuke. AsTuBlief, daan ben ik t'r vaan aaf. D'r waas nogaal kretiek op aalles waat de gemeengte deej dit joar en waat ze nog motte doen of niet goan doen. Plaanne zaat, zo as aaltied, moar d'r is t'r geejn eejn die de cengte mee brengt. D'r waas t'r ok eejn, die vaan Soest un pretpaark wouw moake. Daat hoef heul niet, daat is 't veur ming aallaang. 'k Zaal zo baarste ak t'r met de pet bie kaan, waant die hek de leste weke op, zo as je an 't ploatje ken zien. En toch, ajje 't ming vroagt, daan mok zegge: ut beste veur 1984 en blief laache. Hup Soest! HANNES VAN DE NENG langrijke soorten. Ten eerste de goudbonte minikal- moes (oorsprong Japan en China) die veel doet den ken aan onze "Gele lis." Het blad ontspringt vanuit een wortelstok, zodat het vrijwel verticaal opgroeit. Een vrij stijve plant dus, leuk om te gebruiken in grotere groepen of in combinatie met andere plan ten, zoals bijvoorbeeld het bekende vrouwenhaar. Dit supertropische cypergrasje komt zelfs hier en daar in Europa verwilderd voor. De groene over hangende stengels doen tesamen inderdaad wel een beetje aan een pruik denken. Het is een aardig hang- plantje dat in het voorjaar eventueel gescheurd kan worden, op den duur wordt namelijk het centrum bruin. Een aantal vochtminners wordt zoals al gezegd ge leverd door de Cyperus of parapluplantfamilie. De papyrus is het meest bekend met zijn 2-3 m. lange driehoekige stengel. Het is een erg mooie plant, die onder meer langs de oevers van de Nijl te vinden is. Directie en medewerkers wensen dat ondanks de onrust der tijen voor u allen gelukkig mag gedijen Een jaar loopt weer ten einde. Een mo ment voor een terugblik en het maken van plannen voor het komende jaar. De Oudheidkamer is het afgelopen jaar weer meer in de belangstelling geko men. Het aantal bezoekers, donateurs en vrienden is in stijgende lijn. De financiële positie is.jnog steeds een grote zorg voor het bestuur. Komend jaar staat er een reeks van exposities op het programma. Na de nu nog lopende en succesvolle exposi tie over het Hart, komen de andere delen van Soest, zoals het Veen, de Bunt, Hees, e.a. aan de beurt. In de zomermaanden zal er een lande lijke expositie ,zijn over Isings, de Soester schilder en tekenaar, ter ge legenheid van zijn honderdste geboor- Insings is bekend van de schoolplaten, waarop de belangrijke feiten uit de geschiedenis zijn vastgelegd. Bekend en onbekend werk wordt dan geëxposeerd. De expositie op de deel wordt omstreeks Pasen weer vernieuwd. Reden genoeg om een bezoek aan de Oudheidkamer te brengen. Indien U vriend van de Oudheidkamer wordt, heeft u recht op doorlopend toegang. U wordt "vriend" voor een minimum bijdrage van 10,- per persoon of 25,- per gezin, te storten op giro no. 212775 t.n.v. Rabobank Soest, rek. no. 359908543 t.n.v. Stichting Oud Soest. U kunt u ook opgeven bij de Oudheid kamer, Ferdinand Huycklaan 18, openingstijden zaterdags en zondags van 13.00 tot 17.00 uur. Naar de mening van wethouder Frans Kingma (PvdA) is de angst die met name bij de bijstandsvrouwen leeft over het werk van de sociaal recher cheur die binnenkort voor Soest en Baarn in dienst treedt, ongegrond. "Wie niet te hard rijdt of onder invloed, krijgt niet met de politie te maken. Wie zijn belastingformulier netjes invult, krijgt de opsporingsdienst niet op z'n dak. Datzelfde geldt voor de sociaal re chercheur," aldus Kingma, vorige week tijdens de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad, Lydia Meijer (PvdA) drong aan op een duidelijke voorlichting over het werk van de sociaal rechercheur. Voorlich ting aan de hele bevolking, maar met name de bijstandsvrouwen, 'omdat zij denken dat hij voor hen wordt aange steld.' Dat is niet het geval, zo liet de wethouder weten. De taakomschrij ving is overigens nog niet gereed. De kwestie van de sociaal rechercheur was aanhangig gemaakt door de heer C. Verheus (CDA). Hij kreeg van de wethouder te horen dat de rechercheur voor tachtig procent door het rijk wordt betaald. Voor de resterende twintig procent draaien Soest en Baarn op, naar rato van het aantal inwoners. Overigens deed de heer Verheus een beroep op het College van B. en W. om iets te doen voor de jarenlange mini ma. Deze mogelijkheid wordt binnen kort besproken in de Commissie Wl- zijn. Vorige week heeft een tot dusver onbe kende inbreker een ongenood bezoek gebracht aan de kinderboerderij "De Vrije Teugel" aan het Veldaarpad in Overhees. Uit het kantoortje werd een bedrag van 60 gulden weggenomen, alsmede enkele kassabonnen. De da der bleek de deur van het kantoor te hebben opengebroken en had er boven dien nog een kast geforceerd. De eigenaar van een auto die op de Ko- ninginnelaan stond geparkeerd ontdek te vorige week dat onbekenden de bui tenspiegel hadden vernield. Hij deed aangifte bij de politie. De bewoner van een huis aan de Bos straat ontdekte vorige week dat onbe kenden zijn woning waren binnenge drongen. Zij deden dat door een ruit van de balkondeur te vernielen. Bij on derzoek kon niet worden vastgesteld of er iets werd vermist. De bewoner deed wel aangifte bij de politie. In samenwerking met de Stichting" RQ organiseert de Rabobank van maandag 5 t/m woensdag 7 maart 1984 een speciale reis voor agrariërs naar Parijs en Rungis. Centraal in deze groepsreis per luxe touringcar staan bezoeken aan de SIMA en de Sia, een reusachtige internationale vakbeurs voor landbouw en veeteelt te Parijs en aan de grootste veiling van Frankrijk in Rungis. Telefoon 02155-13807 Bij wijze van gebaar op één van de laatste dagen van het jaar werden de bewoners van het verzorgingstehuis Mariënburg aan het Nieuwerhoekplein vorige week verrast met een fruitschaal, aangeboden door Fruithal 't Hart van de Nieuwstraat 13. Fruithal-eigenaresse Janny van Rouwendaal was met haar assistente Crista van Manen en niet minder dan 69 fruit schalen naar Mariënburg getogen, waar zij tijdens het koffieuur werden ontvangen. Mariënburg-directrice mevrouw C. J. Binnendijk-Huijboom sprak namens alle bewoners haar dank uit voor deze spontane schenking, die zij "een heel gezonde gave" noemde, in deze donkere dagen voor Kerst. Maandagmorgen 5 maart vertrekt de touringcar vanaf het Centraal Station te Utrecht. Ook bij het NS-station te Breda kan worden ingestapt. Na de lunch te Kortrijk wordt koers gezet richting Parijs, 's Avonds na het diner in het hotel wordt onder leiding van een Nederlandssprekende gids een lichttoer door Parijs gemaakt. De vol gende dag wordt bij Porte de Versail- les een bezoek gebracht aan de SIMA en SIA. Op de SIMA (Salon Internationaux de la Machine Agricole) worden op een oppervlakte van 161.000 m2 zo'n 12.000 landbouwmachines tentoongesteld van deelnemers uit meer dan 100 landen. In een vijftal gebouwen kunnen be halve tractoren en grondbewerkings machines, ook plant-, zaai- en oogst- machines, materiaal ter bescherming van gewassen, onderhoudsmaterieel en installaties voor fokkerijen worden bezichtigd. Verder melk- en melkver- werkende machines, opslag- en ver pakkingsinstallaties, bedrijfsgebou wen, sproei-installaties, kassen en bos bouw- en wijnbouwmaterieel. De SIA (Salon International de 1'Agri- culture) is een grote agrarische show in drie hallen met o.a. runderen, paar den, schapen, varkens, geiten en pluim vee. Voorts worden veevoeders, zaden, meststoffenlandbouwbestri jdings- middelen en veterinaire produkten tentoongesteld. Ook fok- en landbouw organisaties zijn vertegenwoordigd. Woensdag 7 maart vertrekt de touring car na het ontbijt naar Rungis, waar o.l.v. een gids een ongeveer twee uur durende excursie wordt gemaakt. Bij Rungis bevindt zich op een oppervlak- Prins Hendriklaan 1 Soest en

Soester Courant | 1983 | | pagina 13