Winkelgroep 't Hart stuurde kerstmannen langs de deuren Bibliotheek in Zuid blijft tot 1 april open Polen- transport Soest/Titusville krijgt vervolg is welkom Gaandeweg Drie dagen verkoop vuurwerk Het personeel van wenst u een voorspoedig wÊÈÊÊÊËm DKD AVIA Winkelcentrum Soest-Zuid Gemeente kan gebouw nog niet kwijt Bezoekers onder indruk terug uit Kozle Opnemen gasmeterstand door gasbedrijf TAXI TAK 12636 TOT ZIENS! «WKEL GROEP ettige dagen HERENKAPSALON DE KORTE DUINEN TELETRONIC NEDERLAND.. Leerlingen enquête wijst uit: Besluit over winkelcentrum Soest-Zuid opnieuw vooruitgeschoven Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben vorige week op nieuw geen beslissing genomen over het winkelcentrum Soest- Zuid en derhalve de daarvoor noodzakelijke verklaring van geen bezwaar nog niet afgege ven. Naar aanleiding van een eerder uitstel van de beslissing stuurde de winkelkring Hartje-Zuid een boos telegram naar het provin ciaal bestuur, gesteund door de Federatie Midden- en Kleinbe drijf Soest. Daarin werd boven dien aangedrongen op een snelle behandeling van de bouwaan- vraag. Naar verluidt komt de kwestie in de eerste week van januari opnieuw aan de orde. Het filiaal van de openbare leeszaal en bibliotheek in Soest-Zuid blijft nog open tot 1 april. De gemeente heeft het gebouw aan de Bonifaciusstraat nog niet kunnen verkopen. Om vernie lingen door de jeugd te voorkomen (toen het gebouw, de voormalige Mar- grietschool, leegstond voordat het bibliotheekfiliaal werd, is er voor dui zenden guldens schade aangericht), heeft het bibliotheekbestuur ermee ingestemd het filiaal nog niet op te hef fen. Wel heeft het de gemeente ge vraagd de kosten op zich te nemen van de tijdelijke handhaving van het filiaal. "Wij hebben voor het filiaal geen post meer in de begroting opge nomen en kunnen het bedrag ook niet opbrengen", aldus mevrouw J. van de Poll. Tenzij er een koper zich aanmeldt die het gebouw eerder leeg wil hebben, zal de bibliotheek er dus tot 1 april blij ven, zij het dat er enige beperkingen gel den. Zo zijn alleen de middagopen stellingen gehandhaafd, op dinsdag-, en woensdag- en vrijdag van twee tot In het afgelopen jaar heeft het gemeentelijk gas- en c.a.i.bedrijf aan de gas verbruikers gasnota's gestuurd over het geschatte gas verbruik. Dit waren zogenaamde termijnnota's. Om een afreke ning te maken moet men het juis te gasverbruik weten. Daarvoor moet de gasmeterstand opgeno men worden. Dit 'meter-opne men' vindt plaats tussen 28 de cember en 4 januari aanstaande. Bij een aantal flatgebouwen zal het opnemen in de avonduren tussen half zes' en half negen ge beuren. Wanneer men overdag niet thuis is, zal de meteropnemer 's avonds nogmaals proberen of er iemand thuis is. Treft hij dan nog niemand aan, dan zal hij een kaart in de brievenbus achterlaten, waarop de gebruiker zelf de meterstand kan invullen en die daarna port vrij aan het gas- en c.a.i.bedrijf gezonden kan worden. Autowielen gestolen Een bewoner van het Pijperpad ont dekte vorige week tot zijn verbijstering dat onbekenden zijn auto op kistjes hadden gezet, nadat zij eerst de vier wielen er onder vandaan hadden ge haald. De schade wordt geschat op 1350 vijf uur. De avondopenstelling is ko men te vervallen op vrijdag. Verder zullen uiteraard geen nieuwe boeken meer worden aangeschaft en is ook het aanbod aan kranten en tijdschriften beperkt. "Hoewel de vaste bezoekers in Zuid blij zijn dat het filiaal nog openblijft, is het er wel stil", zegt mevrouw Van de Poll. Volgens haar zijn ook de buurt bewoners ingenomen met "het gebaar dat de bibliotheek naar de gemeente toe heeft gemaakt door er voorlopig te blijven zitten". Zij hebben de ver nielingen van een paar jaar geleden nog vers in het geheugen. De politie is er meer dan eens geweest. Blijkbaar zijn de buurtbewoners benauwd voor nieuw vandalisme als het voor vele tienduizenden guldens opgeknapte ge bouw weer leeg komt te staan. Zodra het filiaal wordt verlaten, wordt de boekenvoorraad verdeeld over de an dere bibliotheken, aan de Albert Cuyp- laan, in De Borg en in Soesterberg. Volgens gemeentevoorlichter B. J. van Os is het gemeentebestuur bereid Een grote meerderheid van de geën quêteerde bewoners van de wijk Soest- Zuid, 69 procent, is voorstander van het nieuwe winkelcentrum dat de gemeen te hier wil realiseren. Slechts 14,5 pro cent is ertegen, en 16,5 procent heeft geen mening. Van de geënquêteerde winkeliers is 75 procent vóór en 25 pro cent tegen het nieuwe centrum. Bij de consumenten zijn die percentages resp. 86 en 14. Deze cijfers staan in de enquête die zesde-klassers van de chr. basisschool De Savornin Lohman aan de Drie- hoeksweg in Soest-Zuid hebben ge houden in het kader van het aardrijks- kundeproject, dat de 20-jarige Theo Hoekstra, student aan de pedagogische academie Rehoboth in Utrecht, had opgezet. Evenals de andere derdejaars studenten zocht hij een oefenschool om de verplichte tien lessen te geven. Zijn onderwerp aan de school was wereld oriëntatie. Daarbij viel de nadruk op de situatie in de omgeving van de school. Omdat momenteel de reali- de school. Omdat momenteel de reali sering van een nieuw winkelcentrum in de wijk actueel is, kreeg dit onder werp speciale aandacht. De 23 kinderen bezochten 120 adressen. Ze kwamen uiteindelijk met 77 inge vulde enquêteformulieren op school terug; 28 mensen waren niet thuis, 15 om de kosten van openstelling voor z'n rekening te nemen tot 1 april. Wel zal onderzocht worden of deze nog ver der terug te brengen zijn. Over een eventuele nieuwe bestemming van het gebouw is nu nog niets met zekerheid te zeggen. Er is weliswaar de laatste tijd enige belangstelling voor de voor malige openbare school getoond, maar deze heeft nog niet geresulteerd in een koopcontract, aldus de heer Van Os. Zwartlezers Inmiddels hebben de Soester biblio theken de aktie achter de rug, waarbij "zwartlezers" in de gelegenheid wer den gesteld om de door hen geleende boeken, die ze te lang in hun bezit hadden, zonder boete terug te brengen. Dat is een redelijk succes geweest, maar de voorraad teruggebrachte boe ken was toch niet zo groot als de vorige keer. "We hadden wat meer verwacht", aldus mevrouw Van de Poll. Bij de te ruggebrachte boeken waren exempla ren, die al twee en zelfs drie jaar in het bezit waren van degene die ze had geleend. lieten weten niet mee te willen wer ken. Van de consumenten stemden er 46 (86 procent) in met de komst van een nieuw winkelcentrum terwijl 7 (14 procent) ertegen zijn. Van de 24 (van de 27) bereikbare winkeliers lieten er 18 (75 procent) weten voorstander van het nieuwe centrum te zijn, en 6 (25 pro cent) tegenstander. Van het totaal aantal geënquêteerde consumenten en bewoners is 69 procent vóór het centrum en 14,5 procent tegen. De tegenstanders onder de winkeliers motiveerden hun stem door te wijzen op de concurrentiepositie als gevolg van de mogelijk gelijksoortige bran ches, die in het nieuwe centrum ko men, en op de kans pp het ontstaan van twee centra in Zuid doordat de winkels aan de 'kop' van de Soester- bergsestraat, tussen de Birkstraat en de Ossendamweg, als winkel ge handhaafd blijven. Van de consumen ten liet 95 procent weten voor de dage lijkse boodschappen het 'eigen' cen trum te bezoeken; 5 procent koopt die boodschappen niét in de buurt. De enquêteresultaten werden op school besproken, onder andere in aanwezig heid van gemeentevoorlichter Ben J. van Os, die tal van vragen te be antwoorden kreeg met betrekking tot het nieuwe winkelcentrum Zuid op de plaats waar nu nog het busstation is. Dader mobilofoondiefstal bekent De 24-jarige Utrechter J. van M. heeft aan de Soester politie bekend dat hij op 5 december uit de auto van de Soes ter J. van B. een complete mobilofoon installatie ter waarde van 6.000 gulden heeft ontvreemd. Hij heeft de installa tie, eigendom van de PTT, aan een on bekende doorverkocht. De Utrechter haalde de mobilofoon weg uit de auto toen deze geparkeerd stond bij het zie kenhuis Zonnegloren. Ook nam hij een gereedschapskist mee. Nadat de poli tie pro ces-verbaal tegen hen had opge maakt, kon Van M. vertrekken. Poging diefstal auto mislukt Doordat de auto op het stuurslot stond, is een onbekende dader er zaterdag niet in geslaagd de personenauto van mevrouw M. S. uit Soesterberg te ste len, wat hij wel van plan was gezien het feit dat de contactdraden waren doorverbonden. De politie constateer de dit tijdens een onderzoek naar aan leiding van het feit dat de auto op een ongebruikelijke manier op de Simon Stevinlaan stond. Kalkoenen gestolen Het is niet waarschijnlijk dat de tien kalkoenen die de Soester J. L. vrijdag miste, de kerst hebben overleefd. De dieren zijn door een onbekende uit de schuur gehaald bij de boerderij aan de Soester Engweg. De dader kwam bin nen door een ruitje te vernielen. De politie moest het onderzoek staken op de plek waar het verenspoor ophield. Het eerste gecombineerde transport van Soest en Titusville naar het Poolse Kozle is zonder problemen verlopen en zal beslist een vervolg krijgen. Dat werd vorige week donderdag duidelijk bij de terugkomst van Ab Blokzijl en Betty Kuyvenhoven van de Stichting Midden-Nederland Help de Polen, en dominee Jack Merz uit zuterstad Titus ville in Florida. Kerstpakketten, me dicijnen en een cheque ter waarde van zo'n 22.000 gulden voor de aanschaf van medische apparatuur bleven in Polen achter. Vooral dominee Merz en Betty Kuy venhoven waren zichtbaar onder de indruk van hun ervaringen in Polen. Het was voor hen de eerste keer dat ze een bezoek brachten aan de door de stichting geadopteerde stad Kozle. In het Amerikaanse Titusville was geld ingezameld om een behoorlijk steentje in de hulp bij te dragen. Het zieken huis in Kozle zal hiervoor onder meer apparatuur aanschaffen voor maagon- derzoek. Daaraan is groot gebrek want tot nu toe is er maar èèn appa raat aanwezig op een bevolkingsaan tal van meer dan een miljoen mensen. De apparatuur wordt in Nederland gekocht. De komst van het 95-ste transport kwam voor de Polen onverwacht. Meestal wordt een transport van te voren aangekondigd, maar telefoni sche pogingen hiertoe liepen ditmaal op niets uit. Er was geen verbinding te krijgen. Vandaar dat men extra verrast was met de komst van de delegatie uit Soest en Titusville. "I hate it so much, that i have to go back", was de eerste reactie van do minee Merz. Hij toonde zich diep on der de indruk van de toestand in Polen. "De mensen zijn fantastisch, maar de manier waarop ze moeten leven is het tegenovergestelde", aldus Jack Merz. De predikant zal zijn indrukken zeker verwerkt hebben in zijn Kerstpreek in Titusville. Hij gaat ook een dia presentatie houden over het onderwerp, om zodoende de bewoners van Titus ville op de hoogte te brengen van de situatie in Polen. Verder denkt hij er aan om een verhaal in de krant te schrijven. Tot de herinneringen die hij mee zal nemen behoren ook twee tastbare dankbetuigingen. Een me daille biet dé beeltenis van de paus; een geschenk van een vertegenwoordi ger van de gezondheidszorg. Daarnaast heeft hij ook een dankbrief van de medewerkers van het ziekenhuis meegekregen. Zowel Betty Kuyvenhoven als Jack Merz, die samen met Ab Blokzijl de inzameling in Titusville op poten heb ben gezet, zijn beslist van plan om terug te gaan. De predikant maakt nu al plannen voor de inzameling van volgend jaar. In oktober wordt er dan gestart met de inzameling. In die tijd is er namelijk een feest van de Pools-Amerikaanse gemeen schap en met de naderende feestdagen in het verschiet is dat volgens hem het beste moment voor een inzameling. Dominee Merz gaat verder proberen gebruikte medische apparatuur los te krijgen voor hulp aan Polen. Hij denkt ook aan het veilen van spullen uit Polen, omdat er mensen zijn die daar veel geld voor willen geven. Vol gens hem is met dit transport een blijvende vriendschapsband tussen Titusville, Soest èn Kozle gelegd. Hoewel de benzinetank vijf keer leeg is geweest, zijn er onderweg geen grote problemen geweest. Een twintig tal kinderen heeft ter plaatse geholpen met het uitladen van de Kerstpakket ten. Dominee Merz was vooral onder de indruk van de vriendelijkheid van de mensen. "Het lijkt wel of heel Polen Ab Blokzijl kent", zei hij. "Volgens mij kan Ab zo tot president gekozen worden". Hoogst verbaasd was hij ook, toen hij in het ziekenhuis tijdens een operatie zomaar de operatiekamer in mocht lopen. "De deuren stonden gewoon open, je kon zo naar binnen. Dat moet je bij ons eens proberen. Half januari gaat er weer een transport vanuit Soesterberg richting Polen, want de opslagruimte staat bol van de verzamelde kleding. Omdat er in Polen een enorm gebrek aan boter en margarine is denkt Ab Blokzijl eraan om voor een zacht prijsje de "boter berg" wat te verkleinen. "Als de boter voor een kwartje per pakje naar Rus land geëxporteerd kan worden, dan wil ik er nog wel vijftig cent voor geven", aldus Blokzijl. Verlichtingscontrole 6 bekeuringen Tijdens een verlichtingscontrole in het kader van de scholierenactie hield de politie vorige week bij de Kardinaal Alfrink-MAVO en de Van der Hucht- school zes scholieren aan, bij wie de verlichting niet in orde was. Zij kregen een proces-verbaal. 'Gaande wordt de weg gebaand' schre ven wij vorig jaar op de wenskaarten die we met Nieuwjaar verstuurden. Daarbij zag ik in gedachten een woud loper met een kapmes in de hand voor een haast ondoordringbare groene muur staan. Alleen achter hem was een smal pad zichtbaar geworden. Hoewl zo'n zinnetje natuurlijk niet zo maar uit de lucht komt vallen, heb ik er na het versturen van de kaartjes veel meer over nagedacht dan voor die tijd. Ik begon in te zien dat die korte zin veel meer was dan een open deur die in getrapt werd. Mijn gedachten cirkel den voortdurend rond het thema van die weg als levensweg en wat daarmee allemaal aan de hand kan zijn. Want ook al leiden vele wegen naar Rome, er mankeert zo nu en dan van alles en nog wat aan. Alleen de omgeving kan al be palend zijn voor de kwaliteit van het reizen. Een weg door een uitgestrekt vlak polderlandschap is weliswaar overzichtelijk en rustgevend, maar kan tegelijkertijd eentonig en saai zijn. De eenzame wandelaar kan ver langend uitzien naar de wisseling van bergen en dalen, waar je zo nu en dan een paar meter voor je uit kunt kijken. Wie gaandeweg zijn doel uit het oog verliest, hem zal ook de moed licht in de schoenen zinken. In ons land zijn de wegen zelfs doorgaans goed geplaveid, hoewel ze in de Randstad hier en daar veel weg hebben van roesjbanen door in de veenbodem gezakte weggedeelten. De onafgebroken stroom auto's die er stuk voor stuk induiken oefenen juist daar de grootste druk uit omdat ze er door hun veren zakken. Hoe slecht en onbe gaanbaar een weg ook is, het perspec tief lijdt er niet onder. En da's eigenlijk mooi meegenomen. Het zou niet best zijn als je al struikelend en vallend ook het einddoel niet meer zou kunnen zien. De belastingdruk is omgekeerd even redig aan het comfort waarmee we rei zen. Met andere woorden; de eenvou dige voetganger ontloopt de zware be lasting waaronder de comfortabel ge motoriseerde reiziger gebukt gaat. Je kunt zelfs berekenen dat je per auto even snel gaat als een wandelaar, als je bij de reistijd de tijd bijtrekt die nodig is om de meerkosten daarvan te verdienen. Hetgeen niet wil zeggen dat een wan delaar per definitie verstandiger is. Niet weinigen hebben zo veel op hun rug genomen dat ze er haast onder be zwijken. En dan zijn er nog de weg werkers. Zij besteden hun tijd en ener gie om de weg aan te leggen en te on derhouden. Dat onderhoud komt vrij wel altijd ongelegen, want dan is de weg versperd en ontstaat er filevor ming. Je kunt niet opschieten en je voelt je machteloos. Je kunt geen kant op en dan, schijnbaar zonder enige aanleiding, komt er schot in en kun je weer gewoon doorrijden. Een weg- omlegging is ook niet fijn, maar dan blijf je tenminste in beweging. Er moe ten voldoende rustpunten zijn in de vorm van wegwijzers, want je rijdt in een vreemde omgeving en je kunt zo maar verdwalen. Je vertrouwt er op dat iemand de pijlen een kwartslag heeft gedraaid met het risico dat je in een doodlopende weg uitkomt. Toch is zelfs dat niet het einde. Als de weg doodloopt hoef jij dat nog niet te doen. Zoiets wilden we voor 1984 op on ze Nieuwjaarskaarten schrijven. Bij nader inzien doen we dat toch maar niet. Mijn vrienden mochten zich eens al te persoonlijk aangesproken voelen. Dat zou de weg tot elkaar eerder bar ricaderen dan vrijmaken. In het ver keer moet je omzichtig omgaan met je medeweggebruikers. gulden. De mem deed aangifte bij de politie. DAG NACHT Zekerheid In het nieuwe Jaar? Van Rouwendaal staat voor u klaar. B{j ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Vuurwerk mag in de gemeente Soest op donderdag 29, vrijdag 30 en zaterdag 31 december verkocht worden en wel aan personen boven de achttien jaar. Verkoopt men buiten die periode vuurwerk of verkoopt men vuurwerk aan personen onder achttien jaar, dan riskeert men een bekeuring. Het vuurwerk afsteken in de gemeente Soest mag men van 31 decem ber 18.00 uur tot 1 januari 02.00 uur. 00K IN HET NIEUWE JAAR STAAN WIJ VOOR U KLAAR EN ZAL DE KLANT WEER KONING ZIJN! Foto: Goos van der Wilt mm Ondanks de druilerige regen gingen zaterdagmorgen j.1. welgemoed twee kerstmannen door de straten van 't Hart. Zij brachten de goede wensen en hier en daar presentjes van de winkelgroep 't Hart. Daarbij werden zij geholpen door de pony wagen, bestuurd door Nancy Huisman. De wagen was versierd met fleurig kerstgroen en bevatte tal van kleine ge schenkjes voor de buurtbewoners als een feestelijke groet van de winkelier van de Koninginnelaan en omgeving aan hun trouwe klanten. Op 1 december 1968 startte de heer O. W. Schley zijn werkzaamheden als kapper in onze Herenkapsalon Op 31 december 1983 beëindigt hij zijn aktiviteiten en langs deze weg dankt hij U voor het in hem gestelde vertrouwen en voor de jarenlange relatie die er tussen U en hem heeft mogen bestaan. Zijn opvolger, de heer B. H. Klein neemt de Herenkapsalon per 2 januari 1984 over en hoopt dat hij de goede relaties met U mag voortzetten, waarvoor hij zich uiteraard gaarne zal inspannen. Vanaf 2 januari 1984 is de kapsalon op maandag gesloten en op dinsdag geopend. Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 8.00-17.30 uur zaterdag 8.00-16.30 uur maandag gesloten AVIA DIENSTENCENTRUM DE KORTE DUINEN B.V. Birkstraat 108 Soes Telefoon: 02155-1 7224 erkend TBBS-UNETO Specialisten in: electronische systemen luid-en stil alarm stil-alarmaansluiting v.a. 25,- per maand bouwkundige systemen hang- en sluitwerk rolluiken/hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer-en inb.kluizen inbraakwerende deuren 02155-18023 F.C.Kuyperstraat 28a, Soest Lees hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Mt Peters bv. voor wonen in de groene zone.

Soester Courant | 1983 | | pagina 1