De Soester Duinen 50 jaar geleden in Soest Soester architect Jan Peters wint 3e prijs in architectuurprijsvraag Den Bosch Q°e T&müWt'wtv vraagt; uw aandacht; voor; WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 SOESTER COURANT PAGINA 5 Bestemmingsplan Begraafplaats Hinderwet Openbare commissievergaderingen Bouwzaken Verleende bouwvergunningen In '84 reconstructie Rademakerstraat Voor bevordering werkgelegenheid dringend 5.000 nodig volgend vri jeti jdskleding Wij wensen u 'n gelukkig 1984 SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739/19942 29 December 1933 Ter uitvoering van het bepaalde in artikel 28, lid 6, van de Wet op de Ruim telijke Ordening maakt de burgemeester bekend dat Gedeputeerde Staten van Utrecht bij besluit van 15 november 1983, afd. RO nr. 250 RO/2857, ."^gedeeltelijk goedkeuring hebben verleend aan het bestemmingsplan "Be graafplaats", zoals vastgesteld door de gemeenteraad bij besluit van 9 maart 1983, nr. RB 83-55. Gedeputeerde Staten hebben goedkeuring ont houden aan de woorden: "blijkens de daarop voorkomende verklaring als zodanig" in artikel 1, lid 2, sub d, van de voorschriften. Het bestemmingsplan en het besluit van Gedeputeerde Staten liggen met ingang van 30 december 1983, gedurende één maand, ter gemeentesecre tarie, kamer 23 (geopend ieder werkdag van 9.00 - 12.00 uur), alsmede in de plaatselijke bibliotheken en het gemeentelijk informatiecentrum voor een ieder ter inzage. Voornoemd bestemmingsplan heeft betrekking op de bestaande begraaf plaats aan de Veldweg. Aangezien bij Gedeputeerde Staten geen bezwaren zijn ingediend, komt de bevoegdheid tot het instellen van beroep bij de Kroon toe aan: - de gemeenteraad; - de inspecteur van de ruimtelijke ordening; - een ieder, die bezwaren heeft tegen de onthouding van goedkeuring van een gedeelte van de voorschriften door Gedeputeerde Staten. Het beroep dient binnen de hiervoor genoemde termijn van één maand te worden ingediend. Op de gemeentesecretarie (afd. I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyp- laan liggen ter inzage verzoeken om een oprichtings cq. revisie cq. uit breidingsvergunning van Lindner Industrie B.V., Koningsweg 20 Soest voor het verwerken, in clusief lakken en drukken, van metalen bladen op het perceel Konings weg 20 te Soest. D. Buijtenhuis, Dorresteinweg 121 te Soest voor een veehouderijbedrijf op het perceel Dorresteinweg 121 te Soest. Men kan gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning schriftelijk bij het college van burgemeester en wethouders inbrengen ge durende één maand na datum van terinzagelegging van het verzoek, d.d. 28 december 1983. Gemotiveerde bezwaren kunnen mondeling in persoon of gemachtigde wor den ingebracht op de hierna genoemde zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over de vraag tussen college, de aan vrager en de overige aanwezigen. De openbare zittingen worden gehouden op 25 januari 1984 om resp. 9.30 uur en 9.00 uur in het gemeentehuis. N.B. Alleen zij die tijdig (schriftelijk of mondeling) bezwaren hebben in gebracht tegen de aangevraagde beschikking kunnen later beroep instel len, tenzij wordt aangetoond dat men redelijkerwijs niet in staat is ge weest (tijdig) bezwaren in te brengen. Indien de indiener van schrifte lijke bezwaren daarom verzoekt, worden zijn persoonlijke gegevens niet bekendgemaakt. Dit verzoek moet schriftelijk, tegelijkertijd met het be zwaarschrift, bij het college van b. en w. worden ingediend. Woensdag 4 januari -19.30 uur: Commissie Onderwijs. Donderdag 5 januari -19.30 uur: Commissie Welzijn. Maandag 9 januari -19.30 uur: Commissie Algemene Bestuurszaken. Op de agenda staat o.m. toetreding tot de Gemeenschappelijke Regeling Afvalverwerking Utrecht regio-indeling systeemkeuze automatisering Dinsdag 10 januari -19.30 uur: Commissie Ruimtelijke Ordening. Op de agenda staat o.m. medewerking aanleg atletiekvoorziening ontheffingen Zöneverordeningen Hinderwet; percelen Batenburgweg 3, Beetzlaan 65 en Van Weedestraat 41 Woensdag 11 januari 19.30 uur: Commissie Bedrijven. Op de agenda staat o.m. •voorstel tot het vaststellen van van het Sociaal Plan (regeling van de procedure en rechtspositie bij organisatieveranderingen) toetreding tot de Gemeenschappelijke Regeling Afvalverwerking Utrecht Donderdag 12 januari -19.30 uur: Commissie Financiën. Op de agenda staat o.m. wijziging subsidiegrondslag Stichting Peuterspeelzalen krediet fonds kunstaankopen medewerking aanleg atletiekvoorziening systeemkeuze automatisering een aantal grondverkopen De agenda's en de stukken liggen ter inzage in het gemeentelijk INFOr- matiecentrum. De vergaderingen van de commissies worden gehouden in de commissiekamers van het gebouw gemeentewerken, Lange Brinkweg. Spreekrecht publiek 1. Vanaf één kwartier vóór en tot aanvang der commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter der commissie opgeven voor het stellen van vragen of het geven van een toelichting bij een bepaald agendagpunt. 2. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de gelegenheid hun opmerkingen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. 3. De commissie kan de door de sprekers uit het publiek gemaakte op merkingen bij haar beschouwingen betrekken. 4. De voorzitter kan, indien daaraan bij de meerderheid van de commissie behoefte blijkt te bestaan, de sprekers uit het publiek vragen hun op merkingen bij de behandeling van het agendapunt te verduidelijken of aan te vullen. De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan: 1. T. A. M. Schalkx, Varenstraat 24a te Soest, ten behoeve van het bouwen van een woonhuis op een perceel gelegen aan de Turfstreek, (kad. be kend gem. Soest, sectie G, nr. 7465 ged.) 2. J. de Kok, Birkstraat 118b te Soest, ten behoeve van het bouwen van een woonhuis op een perceel gelegen aan de Turfstreek (kad. bekend, gem. Soest, sectie G, nr. 7465 ged.) 3. W. C. Bavinck, Draailier 119 te Soest, ten behoeve van het bouwen van een woonhuis op een perceel gelegen aan de Turfstreek (kad. bekend gem. Soest sectie G, nr. 7465 ged.) 4. F. W. M. Sedee, Lt. Kolonel der Genie, Morsweg 1 te Leiden, ten be hoeve van het bouwen van 8 opslagruimten op een perceel gelegen op de vliegbasis Soesterberg (kad. bekend gem. Soest, sectie D, nr. 4124). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 29-12-'83 eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecre tarie, afdeling 1, ter inzage. (niet gebonden besluiten) Verlening d.d. 8-ll-'83 bouwen van een woonhuis op een perceel gelegen aan de Van Goyen- laan, kad. bekend gem. Soest, sectie K, nr. 2852; bouwen van 21 woningen in het plan Overhees, kad. bekend, gem. Soest, sectie G, nr. 8067 ged. Verlening d.d. 15-ll-'83 vrijstelling te verlenen van de bestemming winkelhuizen van het bestem mingsplan "Kerkebuurt" t.b.v. het vestigen van een tandtechnisch la boratorium in het pand Torenstraat 13 plaatsen van een dakkapel op een woonhuis op het perceel Aagje Deken laan 19 plaatsen van een zadeldak op een bestaande garage op het perceel Birk straat 60. Verlening d.d. 22-ll-'83 veranderen en uitbreiden van een woonhuis op het perceel Duinwewg 6. Verlening d.d. 29-ll-'83 bouwen van een bedrijfspand op het perceel Eikenlaan 11 en 13; bouwen van een landhuis op het perceel Foekenlaan 17 wijzigen van een showroom op het perceel Sterrenbergweg 24 plaatsen van een dakkapel op een woonhuis op het perceel Hartmanlaan 32. De jonge Soester architect Jan Peters, wonend (en werkend) aan de Valeriaan straat 104, heeft onlangs een prijs ge wonnen voor het ontwerp van een aan tal woningen in de historische binnen stad van 's-Hertogenbosch. De Bra bantse hoofdstad bestaat volgend jaar 800 jaar, en ter gelegenheid daarvan schreef de Stichting Bouwkunst 's-Her togenbosch een prijsvraag uit, waar aan architecten uit het hele land kon den deelnemen. De bedoeling was op drie lokaties in de oude stadskern de "gaten" te vullen, vooral omdat de be langstelling voor het wonen in de stad duidelijk aan het herleven is. Jan Peters won met zijn inzending een derde prijs. Weliswaar betekent dat, dat het ontwerp niet in uitvoering zal worden genomen, maar het is des ondanks een fraai resultaat, temeer als men bedenkt dat niet minder dan 353 architecten aan de prijsvraag mee deden. Bovendien was aan de prijs een geldbedrag verbonden van 2000 gulden; een aardig bedrag, al weegt het niet helemaal op tegen de kosten die het maken van .een goed ontwerp met zich meebrengt. Jan Peters woont sinds 1973 in Afkomstig uit het Gelderse De heeft hij overigens zijn grootste be heid in de regio Arnhem en Apeldoorn, maar ook in Soest en omgeving begint zijn naam langzamerhand een bekende klank te krijgen. De eerste jaren van zijn architecten loopbaan werkte hij bij de vermaarde architect Herman Hertzberger te Amsterdam en in 1973 studeerde hij af voor architect I. V. A. in Utrecht. Sinds 1978 werkt hij full-time in zijn eigen bureau. Zijn werkterrein omvat vrijwel alle aspecten van de archi tectuur: exterieurs, interieurs, maar ook meubilair, armaturen en ander in richtingswerk, Met een medewerker (en de assistentie van zijn echtgenote op diverse terreinen) behoort Jan Pe ters tot de "kleinere" architecten bureaus, die overigens meer dan de helft van het totaal in Nederland uit maken. In Soest beperkten zijn opdrachten zich merendeels tot woonhuizen, verbou wingen en interieurs (o.m. van lunchroom De Kroon aan de Soesterbergsestaat). Momenteel heeft hij in zijn woonplaats twee bedrijfshallen in voorbereiding. 'Paddestoelen' Jan Peters deed echter vooral van zich spreken door de opvallende manier waarop hij een aantal grotere pro jecten aanpakte, zoals bijvoorbeeld het computercentrum en kantoorge bouw "Malkenschoten" van Centraal Beheer in Apeldoorn, dat enige weken geleden door minister van Aardennen werd geopend. Vooral het aansluitin gensysteem (voor kabels etc.) dat hij daar ontwierp - in de vorm van "om gekeerde paddestoelen", die aan het plafond hangen en waarin zowel de verlichting als de ventilatie, de tele foon en de computerterminals zijn aangebracht - in samenwerking met de technische dienst van Centraal Be heer, trok de aandacht uit binnen- en buitenland. "De kantoor-inrichting is de laatste jaren voortdurend in be weging", merkt hij daarover op, "vooral door de enorme technologische ontwikkeling, zoals de computer. Bestaande gebouwen zijn dikwijls niet berekend op de aanleg van zoveel kabels en leidingen als daarvoor ver eist zijn." Het feit dat Jan Peters gerekend kan worden tot de "kleinere" architecten bureaus blijkt dus allerminst een reden te zijn om geen grote projecten aan Foto: Goos van der Wilt te pakken. "In zulke gevallen is er een uitstekende samenwerking met andere bureaus." Zodoende is hij ook intensief betrok ken geweest bij projecten als de Pra xis in Arnhem, twee kantoren van Centraal Beheer in Rotterdam, ver schillende woningbouw-projecten in het hele land, horeca, etc. "Kleine bureaus hebben veel voorde len", legt Jan Peters uit. De over headkosten zijn altijd laag, je kunt snel en zakelijk reageren op de ideeën van de opdrachtgevers, die ook niet lang hoeven te wachten, en je bent veel flexibeler." Huiswerk goed maken Dat neemt niet weg dat ook een klein bureau "het huiswerk goed moet ma ken' "Dat is een deel van ons succes' aldus Jan Peters. In Soest heeft hij zich vanuit die opvatting ook beziggehou den met kleinschalige projecten als dakkapellen, schuurtjes en garages. Ook de horeca in de regio heeft zijn werk leren waarderen: verbouwingen bij "'t Soester Hoogt", "Groot Kievits dal" en lunchroom "Petershof" in Baarn, om er maar een paar te noe men, werden "geboren" op zijn teken tafel. Hij benadrukt overigens dat hij geen bijzonder specialisme nastreeft, maar "van alle markten thuis" wil zijn. "Een bureau als het onze is ook een beetje atelierachtig"zegt hij wijzend op een flinke verzameling plastieken in vooral brons, die in een vitrine in zijn kantoor staan opgesteld, als een duidelijk merkteken van zijn kunst zinnige "inslag". Plezier heeft hij ook in het maken van maquettes: "Dat proberen we zoveel mogelijk te doen. Het is leuk werk, ook voor de opdrachtgevers. Drie dimensionale ontwerpen geven de mensen meestal een veel beter idee over wat hen te wachten staat dan een vlakke één dimensionale tekening." De huizen die Jan Peters voor de prijs vraag in Den Bosch ontwierp. Ivoren toren Jan Peters is overigens wars van "ar tistieke pretenties", zoals hij zegt. "Ik heb altijd hard moeten lopen voor een opdracht, en ik voel me helemaal niet in een ivoren toren zitten als architect, al kom je bij veel mensen nog wel eens de gedachte tegen dat architecten een bijzonder soort mensen zijn. Ik wil m'n drempel zo laag mogelijk houden." Wel heeft een architect uiteraard een groot stuk vakkennis nodig. "Daar door kun je ook alternatieven aange ven voor de ideeën die de mensen zelf soms hebben, maar die lang niet altijd uitvoerbaar zijn. Soms gaat er dan een wereld voor ze open. Een architect zoekt natuurlijk ook een stukje werk- bevrediging. De meeste reclame maak je natuurlijk ook door het werk dat gezien wordt, en wat opdrachtgevers doorvertellen over hun ervaringen met dé architect." Voor de prijsvraag in Den Bosch werk te Jan Peters nauw samen met zijn collega Ad Schreuder uit Amsterdam, en met het constructiebureau Krab bendam en Boerkoel (de bekende voor zitter van de Sportorganisatie Soest) uit Zeist en het aannemingsbedrijf Heymerink uit Utrecht. "Belangrijk was dat het ook een haalbaar project moest zijn - niet zomaar een plan dat misschien wel mooi was om te zien, maar nauwelijks uitvoerbaar." De in gezonden plannen werden beoordeeld aan de hand van esthetische, stede- bouwkundige, constructieve, bouw fysische en gebruiksvritaria, en de bekroonde ontwerpen werden zorg vuldig doorgerekend. Bij de selectie werd dan ook heel wat kaf van het ko ren gescheiden. Dat Jan Peters met twee van zijn ont werpen doordrong tot de laatste 9 van de 353 inzenders ("dat is uitzonderlijk hoog'zegt wel iets over zijn kwaliteit en vakmanschap. Verlening d.d. 13-12-'83 plaatsen van deen erfafscheiding op het perceel Versteeghlaan 24. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publicatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. f INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 - 22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. •V-- Voor een minimale reconstructie van de Rademakerstraat in Soesterberg, een al jaren slepende kwestie, is in het investeringsoverzicht voor het jaar 1984 een bedrag opgenomen van 70.000 gulden. Het college van burgemeester en wethouders is er voorstander van dit werk ook in 1984 uit te voeren. Dit deelde wethouder drs. G. Plomp (VVD) desgevraagd mee in de begro tingsvergadering. De beslissing over dez investering zal in de loop van het volgend jaar worden genomen. Hoewel op dit moment moeilijk con creet doel en omvang kunnen worden aangegeven, zou een bedrag van onge veer 5.000 gulden dringend gewenst zijn om op z'n minst toch iets te kunnen doen aan het bevorderen van de werk gelegenheid, bijvoorbeeld in de vorm van stimulering en promoting. Dit zei wethouder drs. G. Plomp (VVD) in ant woord op vragen tijdens de begrotings vergadering. Momenteel is in de begro ting geen post opgenomen voor het be vorderen van de werkgelegenheid en de bestrijding van de werkloosheid. De enige aktiviteit van de gemeente op dit gebied bestaat uit het subsidiëren van de vrijwilligersvakaturebank. Jack gestolen Een inwoonster van Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de dief stal van haar met bont gevoerde suede jack, waarin zich ook haar autosleu tels, een das en een doos sigaren be vonden. De jas werd weggenomen uit de garderobe van een verenigingsge bouw aan de Belverdereweg. 'Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 Wij wensen jullie een fijne en voorzichtige jaar wisseling v.\Afeedestraatt1c tel.12424 Soest Autodiefstal De Soester W. B. heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een personenauto, een Peugeot 505 diesel. De auto stond geparkeerd op het ter rein bij een bedrijf aan de Nijverheids- weg. U Opnieuv Op nieuwjaarsdag organiseren wij van 14.00 tot 17.00 uur een „Nieuwjaarsbrunch". Een uitgebreid buffet met tal van voor-, hoofd- en nagerechten. voor de groten f 19,50 tot 12 jaar f 12,50 Een uiteraard een nieuwjaarsborrel van het huis. UIT HET GEMEENTERAADSVERSLAG Behandeling van bedrijfsbegrootingen en gemeente-begrooting: Zeer begrijpelijk was dit punt het punt waar het in deze vergadering om ging. Het voorstel van den heer BUSCH, dit jaar geen algemeene beschouwingen te houden, vond geen weerklank bij de heeren Gasille en Endendijk en zoo wees de heer Gasille er op, dat de begrooting dit jaar weer op onwettige wijze den raad is aangeboden, n.1. niet in een offi- cieele raadsvergadering, maar bij brief, Het verheugt spr. dat B. en W. de begrooting sluitend hebben kunnen maken ZONDER BELASTING- VERHOOGING en ZONDER HET RESERVEFONDS aan te spreken. Het is een begrooting waarin z.i. de belastingen hoog en de schoolgel den laag geraamd zijn. Ook de post steungelden is aan den lagen kant vergeleken bij 1933. Ook vestigt spr. de aandacht op de wegen op het Hart, die nog niet ge reed zijn. Het Natuurbad, begroot op 50.000, is met 60.000 overschre den. De reorganisatie bij openbare werken, door B. en W. toegezegd, laat nog op zich wachten. Komende tot de verkiezing van een wethou der in de vacature Van Duren, herinnert spr. aan de conclusie, waartoe de raadscommissie in 1931 kwam. Deze commissie kwam tot de con clusie, dat het niet gewenscht was, dat de heer Van Klooster, die veel grondbezit heeft in Soest, tot wethouder werd gekozen. Trots dit alles heeft de rechterzijde hem nu toch gekozen. Nu hij gekozen is, zal spr. medewerken. Verder verzoekt spr. B. en W. voorstellen te formuleeren, om den ontvanger, die Augustus 65 jaar wordt, voor ontslag voor te dra gen, en gelegenheid te hebben een jonge kracht te benoemen. Als antwoord op de wethouders-verkiezing, zegt de heer DE BRUIJN, dat de heer Van Klooster in de laatste 6 jaren getoond heeft een uit nemend raadslid te zijn. Als wethouder heeft hij ook thans reeds be wezen de goede man op de goede plaats te zijn. Spr. begrijpt niet hoe de heer Gasille op dit punt ons durft wijzen. Spr. vraagt welke wethou der door toedoen van links werd gekozen. Mej. FUNKE bepleit subsidie voor de Jeugdherbergen en de drankbe strijding. De heer BUSCH wijst op de 15 raadsleden, die hier rond de tafel zijn gezeten en die niet het minste vertrouwen in elkaar hebben. Laat het onderling vertrouwen wederkeeren en we zullen vruchtbaar voor de gemeente werken. De heer VAN DAM acht het zich een eer, dat hij zijn stem heeft uitge bracht op den heer Van Klooster. De heer ENDENDIJK was zeer belangstellend naar de begrooting en het doet hem genoegen, dat de begrooting zoo kloppend is gemaakt. Dat de post belastingen wat hoog is geraamd en de schoolgelden laag, is zeer wel te verklaren. SOEST IS EEN GEMEENTE WAAR VELEN, DIE MET PENSIOEN ZIJN GEGAAN; GAARNE WONEN. Het aan tal inwoners stijgt geregeld. De ouders van schoolgaande kinderen moe ten verdienen en lijden door de ongunst der tijden. Vandaar de lagere schoolgelden. Spr. brengt hulde aan B. en W. voor de begrooting. We zullen weinig wijzigingen kunnen aanbrengen. Toch wil spr. nog een paar wenschen uiten en wel, dat de raad terugkome op zijn besluit tot afschaffing van het openbare gebed in de raadsvergadering en de opening van het Na tuurbad op Zondag. De heer GROOTEWAL constateert, dat de besprekingen in de raads commissies altijd veel prettiger zijn dan in den raad. Laat ons in den vervolge de zakelijke belangen der gemeente zien en zooveel mogelijk de principieele punten verschuiven. De heer NOODER wil uiting geven van zijn sympathie met deze begroo ting en dé fihancieelë opzet. Spr. "herinnert aan de salaris-herziening die voor ae aeur staat en ae vernieuwing van wegen. De S.D.A.P. schijn», volgens hem in den raad niet het volle vertrouwen te hebben. Zij wordt geweerd uit de verschillende commissies. De VOORZITTER, de verschillende sprekers beantwoordend zegt, dat het B. en W. aangenaam was een dergelijke sluitende begrooting te kunnen aanbieden. De bedragen voor hulpbetoon, werkverschaffing en steunregeling zijn begroot naar de uitgaven in 1933. De bevolking van onze gemeente bestaat voor een groot deel uit personen, die een vast in komen hebben, waarop staat is te maken. De posten van de belastingen zijn geraamd door den Inspecteur. Wat het ontslag van den Ontvanger betreft, merkt spr. op, dat deze wel door den raad wordt benoemd. Of op hem een leeftijdsgrens kan worden toegepast, staat nog niet vast. De algemeene beschouwingen worden hierna gesloten. In de namiddagvergadering werd de begrooting artikelsgewijze be handeld zonder eenige noemenswaardige verandering te brengen. De aangevraagde agent van politie werd niet toegestaan, de klerk voor de politie wel. De vacantietoeslag, welke B. en W. geheel wilden doen vervallen, werd voor 1/3 gehandhaafd. De begrooting was goed voorbereid, hetgeen tot gevolg had, dat te on geveer half zes alle begrotingen waren vastgesteld en de vergadering werd gesloten.

Soester Courant | 1983 | | pagina 5