Zogezien MEDE VVV Soest opnieuw van start l?9 3?9 0?9 Besluit tot gemeenschappelijke afvalverwijdering Inschakeling Soester post kantoren bij registratie werkzoekenden Raad van State buigt zich over huis aan Lange Brinkweg Impasse bij overleg bezuinigingen welzijnswerk Persoonlijke noot kv v TAXI TAK 12636 Sex meteen luchtje Uitspraak in februari Wethouder Kingma:redden wat er te redden valt. OPRUIMING voor uw VOORZETRAMEN ISOLATIEGLAS en GLASREPARATIES I GLASHANDEL WITLOF Honsbergen Vliespinda's £98 Honsbergen Toiletpapier Honsbergen Boterham worst Honsbergen Honsbergen TELETRONIC NEDERLAND., WOENSDAG 4 JANUARI 1984 62e JAARGANG NO. 19 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152' Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar 1 12,- Buiten Soest per halfjaar f 24,- Gecontr.opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG door GE KA IU> 1*AEI. Sinds maandag 2 januari kan men voor informatie over vrijetijdsbesteding weer terecht bij de Soester VVV. Op het oude vertrouwde adres Steen- hoffstraat 9a is een hoekje in het gemeentelijk informatiecentrum in geruimd. Daar kan men tussen 11.00 en 15.00 uur van maandag tot en met vrijdag terecht voor allerlei toeristi- .sche en recreatieve informatie. Twee informatrices, Paula Warnaar en Didi Lendering, zullen bij toerbeurt de bezoekers te woord staan en behulp zaam zijn. Telefonisch is de VVV tus sen 11.00 en 15.00 uur te bereiken on der nummer 12075. Men kan in het WV-kantoor naast toeristische en recreatieve informatie ook sociale, culturele en maatschap pelijke informatie verkrijgen. Verder evenementeninformatie, informatie over vervoersverbindingen en akkom- modatie-informatie. Op verkoopgebied zijn er kaarten en plattegronden, boek werken en gidsen voorhanden. Dat betekent dat men voor informatie over bijvoorbeeld een plaats in Drente of Zeeland bij de Soester VVV terecht kan. Evenementenreserveringen err theaterbesprekingen zijn voortaan ook weer mogelijk. Het gemis van de Soester VVV is het hele jaar 1983 duidelijk merkbaar geweest. Voor fietsroutes en wandel routes in de direkte omgeving van Soest kon men weliswaar bij het ge meentelijk informatiecentrum te recht, maar voor meer uitvoerige in formatie moest men naar Amersfoort of Baarn. Dat is nu dus veranderd. Het WV-kantoor is echter geen reis bureau. De taak van de VVV ligt dich ter bij huis en richt zich met infor maties en adviezen op het eigen land. Zij heeft naast een wervende, vooral een adviserende taak en beschikt daar voor over veel dokumentatiemate- riaal. Onderzoeken over de laatste ja ren hebben aangetoond dat steeds meer mensen hun vakanties in eigen land doorbrengen. Hiervan uitgaand ligt er voor de VW een taak: tal van mensen zijn nog niet voldoende door drongen van het feit dat ze op het ge bied van recreatief toerisme in hun naaste omgeving een instantie heb ben, die volledig informatie kan geven over alles wat in recreatieve zin de vrije tijd zinvoller kan maken. Soest en omgeving heeft volop mogelijkhe den om te recreëren. Voor een dagje uit heeft men legio keuzemogelijkhe den, zoals de Soester Duinen, de Pij nenburger bossen, Vuursche bossen, Foto: Goos van der Wilt Loosdrechtse en Maarseveense plas sen, de randmeren en het Militaire Luchtvaart Museum. Het Soester WV-kantoor heeft uitvoe rig dokumentatiemateriaal en beide informatrices aan de balie kunnen adviezen geven die aansluiten op die behoefte. Jaarlijks kwamen zo'n tien duizend mensen naar de Soester WV. De verwachting is dat ondanks de kortere openstelling weer velen zullen komen om informatie. Daar de VVV met vrijwilligsters werkt en men nog geen inkomsten via donaties krijgt, zijn de openings uren van 11.00 tot 15.00 uur. Wanneer evenals in het verleden bedrijven, zaken en particulieren hun steun ver lenen aan het WV-werk, dan zullen de openingstijden verruimd kunnen worden. Voor één zaak zal men echter niet meer bij de VVV terecht kunnen. Dat zijn de plaatselijke kadobonnen. Toen de Soester VVV vorig jaar „slapend" ging worden in afwachting van betere tijden, was het afgelopen met de eigen Soester kadobon. Thans is de lande lijke kadobon in Soest bij de Rabo- banken verkrijgbaar en niet bij de VW. B. en W. Soest kiezen met frisse tegenzin Wanneer de Soester Raad het voorstel van B. en W. te Soest volgt, dan maakt Soest binnen afzienbare tijd deel uit van de Gemeenschappelijke Regéling Afvalverwijdering Utrecht. Door dit samenwerkingsverband is de vrees aanwezig dat Soest wat afvalver wijdering betreft een groot stuk auto nomie op dit terrein zal moeten prijs geven. Met Baarn beheert Soest een kompostbedrijf dat bij de nieuwe rege ling in het nieuwe openbare lichaam zal worden opgenomen. Ondanks dit verlies zullen B. en W. met frisse tegenzin het samenwerkingsverband aangaan. Zou men op eigen kompas blijven varen dan is de situatie dat men in een isolement dreigt te raken niet ondenkbaar. Dit laatste argument heeft bij de besluitvorming het zwaarst gewogen. Twee ontwerpen De provincie heeft onlangs een tweede ontwerp voor een gemeenschappelijke regeling naar de gemeenten gestuurd. Er is één groot verschil met het eerste ontwerp. De provincie heeft besloten om de bouw van een eigen vuilverbran dingsinstallatie uit te stellen, omdat het vooralsnog goedkoper is om het af val naar de Rijnmond te brengen. Om dat het contract in 1985 afloopt moet er een nieuwe overeenkomst worden ge sloten. De provincie wil dat het bestuur van de nieuwe gemeenschappelijke re geling deze taak op zich neemt. B. en W. van Soest vragen zich echter af, nu de eigen provinciale verbran dingsinstallatie er niet komt, of de noodzaak van een intergemeentelijk bestuur wel nodig. is. Men vreest in ieder geval de zeggenschap over het kompostbedrijf Soest-Baarn te verlie zen. Immers nu worden eventuele winsten van dat bedrijf door Soest en Baarn ge deeld. In de toekomst zal elke deel nemende gemeente een deel krijgen. Uit financieel oogpunt, zo heeft men berekend, maakt het niet zoveel uit of het kompostbedrijf in eigen beheer blijft of dat het nieuwe openbaar lichaam de scepter gaat zwaaien. Soest en Baarn kunnen nu zelf de tarie ven voor verwerking van vuil vaststel len. Alsv het bestuur van de gemeen schappelijke regeling die taak gaat overnemen, zou er een mogelijkheid zijn dat er een hoger bedrag zal worden berekend. Verlies beperken "In zijn algemeenheid hebben wij ook bezwaren tegen de gemeenschappe lijke regeling. Wij zijn van mening dat van deze regeling een onnodige centra liserende werking zal uitgaan, die regionale initiatieven niet stimuleert doch eerder tegenhoudt." Om het verlies aan invloed enigszins te beperken wil Soest zich sterk maken voor bestuurszetels in het openbaar lichaam. Gezien het feit dat men sa men met Baarn een kompostbedrijf heeft wil men zowel vertegenwoordi gers in het algemeen als in het dage lijks bestuur. Onderzoek heeft de gemeente Soest namelijk geleerd dat de bezwaren niet worden gedeeld door andere gemeen ten en de provincie. Alleen de ge meenten uit de regio Zuid-Oost en Baarn zitten op dezelfde lijn als Soest. Deze gemeenten zullen hoogstwaar schijnlijk echter wel toetreden. "Niet toetreding plaatst de gemeente in een isolement," zo concluderen b. en w. dan ook. "Hiet is niet uitgesloten dat Soest bij niet toetreding een hoger ta rief bij de Afvalverwerking Rijnmond zal moeten betalen." En als grootste stok achter de deur geldt dan nog dat de provincie de mogelijkheid heeft om de regeling dwingend op te leggen, zo dat voor de gemeente Soest geen andere keus overblijft. DAG NACHT Wenst u geen zekerheid op kommer en kwel. Trek bij van Rouwendaal dan aan de bel. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%._ J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Diverse Soestenaren wilden don derdagavond van de plaatselijke politie wel eens weten waaraan een gesignaleerde stankoverlast te wijten was. Een gemeente ambtenaar ging op onderzoek uit en rapporteerde na verloop van tijd dat een grote brand in een sexhuis te Bilthoven de reukorganen ontstemde. Bijverbod Twaalf uur moest een Soestenaar in op dracht van de politie zijn wagen aan de kant laten staan. Voorkomen was in dit geval beter dan genezen aangezien de automobilist te gul van alcoholische versnaperingen had genoten. Om (te) lange wachttijden voor werkzoekenden op de Gewestelijke Ar beidsbureaus te beperken, kunnen werkzoekenden zich laten regis treren op het postkantoor. Het gaat voorlopig om een proefneming van een 70-tal postkantoren in het land. In de gemeente Soest zijn hiervoor aangewezen de kantoren aan de Steenhoffstraat, Driehoeksweg, Nieuwstraat, Smitsweg, W. Beekman- straat en dat aan het Dorpsplein te Soesterberg. Verkrijgbaar zijn enveloppen met een inschrijfformulier en toelichting. De loketmedewerker verzorgt de zogenaamde voorregistratie. Voor verdere informatie dient de werkzoekende zich te wenden tot het Ar beidsbureau. Binnen 14 dagen na de voor-registratie op het postkantoor wordt de werkzoekende door het Arbeidsbureau voor een eerste gesprek uitgenodigd. Medio februari laat de afdeling recht spraak van de Raad van State weten wat er moet gebeuren met het huis van C. C. J. van Logtenstein aan de Lange Brinkweg 29 te Soest. Burgemeester en Wethouders, en vervolgens de gemeenteraad, hebben in resp. maart en augustus 1982 een verbouwings vergunning geweigerd. In juli 1982 hebben B. en W. gelast de verbouwingen, die zonder ver gunning hebben plaatsgevonden, on gedaan te maken, maar de toenmalige voorzitter van de afdeling rechtspraak, mr. Van der Hoeven, heeft die last geving geschorst. Wel werd verder werken verboden. De afdeling recht spraak heeft nadien verzoeken om ver snelde behandeling van de twee zaken geweigerd. Vorige week stonden ze ten slotte op de gewone agenda. De woning staat op overgangsrecht. Gedeeltelijk vernieuwen is dan toege staan, geheel vernieuwen niet. De ge meente is van oordeel dat sprake is van algehele vernieuwing. De opnieuw op getrokken voorgevel is een meter ho ger dan vroeger. De kap heeft een an dere schuinte. De zijmuren zijn een halve meter verhoogd. Er is een dra gende binnenmuur neergezet, enz. Maar de staatsraden mevrouw mr. Schilthuis, mr. Van Zeben en mr. Kam perman riepen bijna in koor dat de voorgevel omhoog is gebracht om zo doende een slaapverdieping te krijgen die in hoogte voldoet aan de bouwver ordening. Om de slaapverdieping te kunnen dragen is de binnenmuur no dig. De halfsteens buitenmuren zijn aan de binnenkant voorzien van een spouwmuur ,,en ook dat is iets wat in deze tijd een gewone voorziening is". De gemachtige van de gemeente stel de, populair vertaald, dat dat waar mag zijn, maar dat het juist dan gaat om een algehele vernieuwing en niet om een gedeeltelijke. De gemachtigde van Van Logtenstein wees er overigens op dat Gedeputeer de Staten dat heel anders beoordelen. Mevrouw Schilthuis: "Is nooit overwo gen dat pand onbewoonbaar te ver klaren?" Volgens de gemachtigde van de gemeente is daar evenwel geen aanleiding toe. Borden 'Verboden Toe gang' bij scholen Rondom de schoolterreinen en op de binnenterreinen van de Prins Willem Alexanderschool, De Ingenhof, De Scha kel, lagere school Overhees, De Regen- tuuter en de Rinke Tolmanschool zullen de borden met het opschrift "Verboden Toegang" (artikel 461 Wet boek van Strafrecht) worden geplaatst. Men hoopt dat hiervan een preventieve werking zal uitgaan en ook dat zodoende beter opgetreden kan worden tegen baldadigheid. Bibliotheek Soest-Zuid nog: tot 1 april open De Bibliotheek Soest-Zuid zal in elk ge val nog tot 1 april open blijven. Het was de bedoeling dat het filiaal op 1 januari gesloten zou worden, maar aangezien er nog geen definitieve koper is komen opdagen hebben Burgemeester en Wet houders in overleg met de bibliotheek besloten het filiaal nog drie maanden langer open te laten. Het is beter het gebouw nog te gebruiken, tot een koper is gevonden. Jongetje (5) gewond bij aanrijding Doordat hij plotseling de weg overstak werd een 5-jarig jongetje uit Soest door een passerende auto op de Soesterberg- sestraat aangereden. De bestuurder van de auto, een 87-jarige Soester, kon het knaapje niet meer ontwijken. Met hoofdletsel, vermoedelijk een hersen schudding, werd de jongen overge bracht naar Zonnegloren. Onder invloed gereden De politie hield op de Van Weedestraat een 53-jarige automobilist uit Soest aan, die blijkens zijn rijgedrag teveel alcohol had gebruikt. Hij onderging blaas- en bloedproef en kreeg een proces-verbaal en een rijverbod. Op de Eigendomweg hield de politie een 49-- jarige autobestuurder uit Huizen staande, op verdenking van overmatig drankgebruik. Hij kreeg alleen een rij verbod opgelegd. Misplaatst vuurwerk En dus was het ook dit jaar weer raak. Enkele dagen vor Oudejaarsavond moest de eerste brievenbus in Soest er aan geloven. Onbekenden gooiden een rotje in een brievenbus aan de Oranje laan. De politie heeft de zaak in onder zoek. In een van de regionale dagbladen heeft wethouder Frans Kingma de he ren Koelink en Huiser op niet miste verstane wijze voor "de bewezen dien sten bedankt." Beide heren zouden volgens wethouder Kingma "een ui terst stomme handelwijze hebben toe gepast," waardoor de wethouder ge noodzaakt is begin januari met de be sturen van vijf welzijnsinstellingen Straatterreur Ruim voor de jaarwisseling regende het bij de Soester politie klachten over de overlast van te vroeg afgestoken vuurwerk. Weliswaar werd er vuur werk in beslag genomen, maar de poli tie kon toch niet voorkomen dat brie venbussen werden vernield en eigena ren van dieren over hun toeren raakte. Een van hen wilde voor eigen rechter spelen en ging een aantal vuurwerkaf- stekende jongelui met een hondenket ting te lijf. "De helden" maakten zich na deze eenmansactie op het Saenre- damplantsoen snel uit de voeten. Modehuis voor grote en speciale moten Flatteuze damesmode in de speciale maten 38-58 nu met verrassend HOGE KORTINGEN Zuidsingel 7 (bij Varkensmarkt) Amersfoort rond de tafel te gaan zitten. In een eerder stadium hadden de heren Koelink en Huiser hun diensten aange boden om als coördinatoren met ver tegenwoordigers van vijf welzijnsin stellingen de bezuinigingen te bespre ken. Drie van de vijf welzijnsinstel lingen lieten in de afgelopen weken we ten dat beide coördinatoren na een ge spreksronde naar eigen inzicht nega tieve conclusies hadden betrokken. Conclusies die schriftelijk aan wethou der Kingma werden medegedeeld. Om te redden wat er te redden valt wordt er nogmaals met de besturen van de welzijnsinstellingen gesproken, waarbij het niet onwaarschijnlijk lijkt dat de uitkomst van dit beraad onder werp van gesprek zal zijn op de eerst volgende vergadering van de commis sie welzijn. Hoe de ton bezuiniging, waarmee het leven van de kinderboerderij 'De Vrije Teugel' zou worden verlengd er nu moet komen is op dit moment vol komen onduidelijk. Het wachten is op initiatieven van wethouder Kingma, de eerste puinruimer in 1984. Wiel op weg Een 48-jarige automobilist wreef zijn ogen uit toen hij op de Ossendamweg een autowiel op zich zag afrollen. Na de frontale botsing bleek de schade mee te vallen en is men nu nog op zoek naar de eigenaar van het wiel. WORDT NIET BLAUW VAN DE KOU! WIJ HELPEN U GAUW! SNEL NAAR BEL 16055 of 18429 EN WIJ KOMEN! NIEUWEWEG 3 - SOEST Dit weekend KILO Let op onze extra folder Alleen donderdag VERSGEBRANDE 500 gram Dit weekend CELTONA Pak a 12 rol nu voor Let op onze extra folder Alleen donderdag ARDENNER 100 gram slechts Het eigenhandig maken van Nieuw jaarskaarten heeft weer een golf van creativiteit opgeleverd. Zelfs zo dat een vriend van mij op zekere morgen op de post reageerde met: 'Hè, hè, ein delijk weer eens een doodgewone kaart met Gelukkig Nieuwjaar er op.' Toch is het leuk om te zien hoe anderen hun beste wensen vorm geven. Onmisken baar lief zijn de afzenders van een kaartje waarop, naast een in nevelen gehuld sneeuwlandschapje in lila, de tekst geschreven staat: 'Zoals sneeuw het landschap verlicht, siert een glim lach een gezicht. Sterk betrokken op het dagelijks ge beuren is het meisje dat een kaart ver zond die een vredesduif toont, vliegend boven een met de punt naar boven ge richte raket in ruste. Het monster ligt aan de ketting, verbonden met een scheef weggezakt paaltje met: 'Rust in vrede.' Tussen het bordje en de raket heeft een spin zijn web geweven. Een staaltje huisvlijt ontvingen wij in de vorm van een goudkleur geverfd boe ket met in het hart een ovale opening, waarin te lezen staat: 'Een gouden groet voor goede dagen in deze grijze tijd.' In het winkelcentrum Hoog-Catharijne kreeg ik rond de Kerstdagen een wens kaart onder de neus gedrukt. Als je 'm openvouwde hoorde je een lieflijk melodietje tingelen. De beeldschone Hindoestaanse vroeg er zes gulden voor en wierp daarbij een betoverende glimlach omhoog. Ietwat draaierig had ik nog net de tegenwoordigheid van geest om te weigeren. "Probeer er maar iemand anders gelukkig mee te maken' zei ik nog, maar dat sloeg ei genlijk nergens op. Het is met Nieuwjaarskaarten eigenlijk net als met kleine geschen ken. Hun waarde ligt vaak in het onver wachte, de verrassing. Na een aantal van deze krenten in de jaarlijkse mik, is er van mijn vroegere weerstand te gen het versturen van dit soort kaarten vrijwel niets meer over. Wie vindt het nou niet fijn als er ergens iemand de moeite neemt om een positieve ge dachte aan jou te wijden en die daarna ook nog eens op te schrijven? Zoiets mist zijn uitwerking niet. Voor mij stijgt hiermee de waarde van de met de hand geschreven teksten, die voor iedereen persoonlijk uitgezocht zijn. Iemand met wie ik een goed kontakt meende te hebben, stuurde een kleu rige kaart waarop een rietrand scherp tegen de winterse lucht staat afgete kend. Binnenin schreef ze: 'Waar we gen van mensen parallel lopen, daar blijkt de hele wereld een uur lang een huis.' Het was de uitdrukking van een gevoelen dat inderdaad wederzijds blijkt te zijn. Dan is een Nieuwjaars kaart een prachtige gelegenheid om el kaar zoiets te vertellen. Je bent boven dien wat minder kwetsbaar als je ach ter zo'n tekst de naam van Herman Hesse kan zetten, als de man die deze spreuk voor het eerst opschreef. Klachtenregen over vuurwerk In de dagen voorafgaande aan de Ou dejaarsavond is de politie overstelpt met klachten van inwoners over het voortijdig afsteken van vuurwerk. Op diverse plaatsen nam de politie rotjes en ander vuurwerk In beslag van jongelui. Een gemakkelijk doelwit voor balda digheid met vuurwerk waren ook dit jaar weer de groene PTT-brievenbus- sen, die op verschillende plaatsen werden beschadigd. TBBS-UNETO Specialisten In: electronische systemen luid- en stil alarm stil-alarmaansluitlng v.a. 25,- per maand bouwkundige systemen hang-en sluitwerk rolluiken/hekken onbreekbare beglazing traliewerken vloer- en inb.kluizen inbraakwerende deuren 02155-18023 F.C.Kuyperstraat 28a, Soest Lees hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. ÉÈk Peters bv, voor wonen in de groene zone.

Soester Courant | 1984 | | pagina 1