Indrukwekkend jaarverslag Vrijwillig Natuurbeheer bril q la card uan QMQM De Soester Duinen Taxeren kost ons 2 uur wat kost het U? SEC bakte ruim 40.000 oliebollen College steunt initiatief tot aanleg atletiekbaan Prijscompensatie voor arbeidsplaatsen scliociiiakcr De computer, wat moet ik ermee? 'Een schoon Nieuwjaar', wenst Chris Uiterwijk DE KORTE DUINEN 10 JAAR JONG <Tkc1^1ecDuimv^ï zziibrilmodeiJJ Vergunning voor munitiemagazijnen verleend Onderwijsinstituut Hulscher WOENSDAG 4 JANUAR11984 SOESTER COURANT PAGINA 3 Foto: Goos van der Wilt Voor het veertiende achtereenvolgen de jaar heeft een veertigtal vrijwillig ers van de Soester voetbalvereniging S™C zich vorige week woensdag, don derdag en vrijdag "gestort" op het bakken van de traditionele oliebollen. Het precieze aantal is niet bekend, maar het moeten er ruim meer dan 40.000 zijn geweest die in de afgelopen week hun weg naar de inwoners van Soest hebben gevonden. De Soesters konden zich de oudejaars-lekkernij aanschaffen via de huisdeur of bij de SEC-kantine, maar ook bij de speciale kraampjes in de supermarkts in Over- hees en de Smitshof. De opbrengst is bestemd voor diverse activiteiten, met name voor de jeugd van SEC. Kratten bier gestolen Vijf kratten bier, die stonden opgesla gen op het erf achter een dansschool aan de Weegbreestraat, werden vorige week weggehaald door blijkbaar dorstige, maar nog onbekende daders. De eigenaar deed aangifte bij de poli tie. In de maand december iedere: maandag t/m zaterdag een dagelijks wisselende schotel voor slechts MO,-. -1 KcaiAuwwi -nTYTwnaKn. rit-r v BIRKSTRAAT 108 SOEST 02155-13720' f Omdat de Atletiekvereniging Pijnen- biu-g geen beroep doet op de financiële middelen van de gemeente, ondersteu nen Burgemeester en Wethouders het initiatief van de vereniging om zelf een atletiekaccommodatie aan te leg gen. Zij hebben zich bereid verklaard om op basis van een uitgewerkt plan een procedure te starten die moet leiden tot definitieve toestemming voor de aanleg van de baan op een terrein op de hoek van de Wieksloter- weg en de Dolderseweg. B. en W. heb ben de gemeenteraad gevraagd hier mee in te stemmen. Verder wordt de raad gevraagd het ongeveer vier hec tare grote terrein voor de duur van veertig jaar in erfpacht te geven aan de vereniging voor 250 gulden per jaar met de mogelijkheid tot vijfjaarlijkse prijsherziening. Het in erfpacht gevgji van het terrein vinden B. en W. voor de hand liggend, gelet op de grote zelfwerkzaamheid van de vereniging. Het betekent, dat de AV Pijnenburg een zakelijk recht op de grond verwerft. Dit is gewenst omdat zij de accommo datie zelf aanlegt en onderhoudt. Indien de vereniging niet een zakelijk recht verwerft, zouden de accommo datie en de gebouwen eigendom wor den van de gemeente, wat n|et de be doeling is. Het voorstel tot aanleg van de at letiekaccommodatie heeft inmiddels de instemming gekregen van de sport stichting. Voor het bijeenbrengen van de noodzakelijke financiële mid delen om de aanleg mogelijk te ma ken, is intussen de Stichting Aanleg Atletiek-accommodatie Soest (SAAS) 38-urige werkweek personeel woningbouwvereniging Werknemers van de Woningbouwver eniging vinden de prijscompensaties voorlopig niet in de portemonnee te rug. Deze wordt ingeleverd en in ruil daarvoor schakelt men over op een 38-- urige werkweek. Met het inleveren van de prijscompensaties wordt tevens bereikt dat waar mogelijk in de toe komst extra arbeidsplaatsen kunnen worden gefinancierd. Door ook in 1985 de prijscompensatie prijs te geven be hoort nadien een 36-urige werkweek tot de mogelijkheden. Dit alles is het resultaat van een gehouden overleg tussen werkgevers en vakbonden en een gehouden enquête onder het perso neel van de woningbouwvereniging. Ondanks het bereikte akkoord zal voor al de invulling van de extra-arbeids plaatsen nog de nodige problemen met zich meebrengen. Passen en meten Andere keuzemogelijkheden waren twaalf roostervrije vrijdagen, of 24 roostervrije vrijdagmiddagen. Het ONDER DEKEN 1-persooris onderdeken 2-persoons onderdeken INVENTUM 1-persoons zwakstroom-,. deken 1 29a- PHILIPS 1-persoons va deken 9a" Verwarmings- kussen v.a. 25a" Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 personeel koos echter voor de 38-urige werkweek, waarbij men vier dagen acht uur en een kwartier werkt en op de vrijdag vijf uur. Door ook in 1985 de prijscompensatie prijs te geven wil men zodoende komen tot een 36-urige werkweek. Hierdoor blijft er geld over voor extra arbeidsplaatsen. Het probleem is al leen of dit bedrag past bij de vacature, zo geeft de heer P. H. Timmerman van de Woningbouwvereniging Soest aan. "Iedereen levert namelijk een klein beetje werk in, dus je zou een manusje van alles in dienst moeten nemen of komen tot herverdeling van werk. En dat laatste is niet altijd even eenvou dig. Door verschuiving van werk heb ben we dit jaar een arbeidsplaats kunnen scheppen, maar of dat het komende jaar ook lukt is nog maar de vraag," aldus de heer Timmerman. Naar zijn schatting komt er door het in leveren van de prijscompensatie der tig- tot veertigduizend gulden vrij voor eventuele salariskosten. "We zijn blij met een langer weekend, maar over de uiteindelijke effecten van arbeidstijd verkorting kan natuurlijk verschillend gedacht worden," laat hij weten. De zeven van gemeentewege geplaat ste ambtenaren bij de woningbouwver eniging gaan een uur minder werken per week. In ruil hiervoor worden waarschijnlijk de te verwachten vijf extra vrije dagen in 1985 ingeleverd. De gemeente is inmiddels met deze nieuwe regeling akkoord gegaan. Andere situatie Bij Woningbouwvereniging St. Joseph ligt de situatie wat moeilijker. Arbeids tijdverkorting brengt hier geen uit komst, aldus de heer M. Westveld van St. Joseph. Er zijn zeven werknemers in dienst, waarvan een part-time. Vol gens de heer Westveld zou men door arbeidstijdverkorting in een vicieuze cirkel terechtkomen. Het werk laat het namelijk niet toe dat er korter gewerkt gaat worden. Bovendien heeft het inle veren van de prijscompensatie van de zeven personeelsleden niet veel effect, omdat het te weinig oplevert. Terug gaan naar 38 uur betekent overwerken, stelt de heer Westveld. Dit mag echter niet uitbetaald worden, waardoor men extra vrije dagen zou moeten krijgen. Maar dat laat de hoeveelheid werk weer niet toe. Arbeidstijdverkorting is geen oplos sing, stelt de heer Westveld. In ieder geval niet bij de Woningbouwvereni ging St. Joseph. Zijn collega van Wo ningbouwvereniging Soest is met hem eens, dat het voor "kleine bedrijven" moeilijker is om arbeidsplaatsen vrij te maken door korter te gaan werken. Over een aantal weken zal St. Joseph in het cao-overleg een definitieve keuze maken, waarbij onderzocht wordt of het inleveren van de prijscompensatie wel noodzakelijk is. opgericht. Deze doet een beroep op donaties, subsidies en op de vrijge vigheid van de Soester bevolking. Daarnaast organiseert zowel de stich ting als de vereniging zelf tal van ak- tiviteiten om de financiën bijeen te brengen die de aanleg mogelijk moe ten maken. Als de gemeenteraad op donderdag 26 januari instemt met het voorstel van burgemeester en wethouders, betekent dat voor de atletiekvereni ging een eind aan jarenlang wachten op een eigen accommodatie. De ge meente heeft altijd steun toegezegd, maar de slechter wordende financiële positie maakte het uiteindelijk onmo gelijk om de toen bestaande plannen uit te voeren. Daarom kwam de ver eniging met een eigen plan, dat ze ook zelf wil uitvoeren. Jack gestolen Een 20-jarige inwoner van Soest moet sinds vorige week zijn motorjack mis sen. Het kledingstuk werd weggeno men uit de garderbode van een jonger encentrum aan de Molenstraat. Vrijwilligers van de Werkgroep "Bijltjesdag", de zelfstandig werkende groep van het IVN "Eemland", hebben samen met leerlingen van drie scholen voor voortgezet-onderwijs, vier basisscholen, deelnemers van de gidsencursus en deelnemers aan het 'Mensen zonder Werk'-project te Amersfoort, in totaal 2508 uren (in 1982 - 2788 uren), verdeeld over 69 dagen, gewerkt voor het behoud van de Soester natuur. De werkzaamheden lieten dit jaar niet toe dat er gebruik gemaakt werd van scholen van buiten Soest. Het werk gedurende het verslagjaar bestond groten deels uit beheers-ingrepen in het 4 h.a. grote natuurreservaat in het Soesterveen. Vanaf 1980 is de werkgroep daar bezig met het afzetten van opgaand bos, over wegend bestaand uit berkebomen. Daarvan zijn er dit jaar 600 gekapt, en zover het de afgeplagde gedeelten be treft, óók gerooid. Er is tot nu toe 1825 m2 afgeplagd in handkracht en met krui wagens 600 m3 grond verplaatst. Er is ook een begin gemaakt met het uitdiepen met baggerscheppen van de veenputten. Deze scheppen zijn gemaakt en ge schonken door de heer Antoon v.d. Dijssel. De werkgroep is hem bijzonder dank baar. De massale "pijpestootjes"-vegetatie werd met de bosmaaier weer afge maaid ter voorkoming van uitzaai. Dankzij de medewerking van 7 mensen van het "Zonder Baan-project" te Amers foort, de scholengemeenschap Eemland, de Kardinaal Alfrink-Mavo (beiden te Soest), hebben wij dit in 1647 uren, hard werken, kunnen klaren. Knotten Het knotten van. wilgen en elzebomen nam 640 uren in beslag. Er zijn 91 wil gen (125 in '82)7"ter voorkoming van de watermerkziekte, van hun pruik ont daan. Dan zijn er 177 elzen (174 in '82) bij de grond afgezet voor verjonging. Daar van stonden er 125. aan de Peter van den Breemerweg, waar de werkgroep in overleg met waarnemend hoofd van de gemeentelijke afdeling "Groen en Recreatie", de heer P. G. Klander- mans en 'bosbaas' de heer M. van Laar, de bermen aan het schonen zijn. Daar werden ook 12 grote schietwilgen, door personeel van gemeentewerken, op 2 meter hoogte afgezaagd. Met de snippermachine verwerkte de heer Sanders (bosarbeider) in korte tijd de bergen takken. De assistentie van 15 verkenners van de "Schakel-groep" uit Amersfoort (waar blijven de Soester natuurmin- nende padvinders?) en 19 natuurgid- senkursisten alsmede vier jonge na tuurvorsers, was een welkome verster king. Dit jaar heeft de groep 64 3/4 m3 (57 m3 in '82) bij elkaar gezaagd en verkocht. Van de opbrengst is, voor het vervoer van houtblokken, een 'tandem- as' aangeschaft. Scholieren Leerlingen van de Savornin Lohman- school en van de Minister de Visser- school zijn tesamen 88 uren in de weer geweest met het schonen (prikken) van de bermen langs de Soesterbergse- straat. 40 Leerlingen van de openbare IVO- Mavo hebben samen 88 uren prunus- opslag, in het bosperceel aan de Bos straat, uitgetrokken. 29 Leerlingen van "de Bron" groeven gaten en planten in de wijk Overhees ü/2 (aan de Clementsstraat). Uw bril op kaart. Wat is er gemakkelijker om precies te weten welke glazen er in uw bril zitten, als er één kapot gaat! Op een kaartje van Van Essen. Een soort brilpasje dat net zo groot is als uw betaalpas, uw credit cards en andere moderne code-kaartjes. Ze kunnen mooi bij elkaar in één mapje. Uw brille-pasje kan er nu ook bij. gediplomeerd optometrist lid O.V. birkstraat 2 soest tel:02155-12874 Met vijf leden van de vaste kern reis den wij 22 oktober naar IJsselstein, waar 'Gedeputeerde' G. C. van Wijn bergen het provinciaal knotseizoen opende. Daar waren we, met elkaar, 25 uren mee bezig. Burgemeester mr. P. Scholten opende 5 november, met het knotten van een boom aan de Stad houderslaan, het Soester knotseizoen. De resultaten van al dit vrijwilligers werk zijn hoopvol en nuttig. In het na tuurreservaat van de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten, is rondom het afgeplagde gedeelte een strook voor hakhout bestemde berken afge zet, waardoor een gesloten begroeiing ontstaat, ter bescherming van het aan wezige wild. Deze begroeiing is boven dien een "uitnodiging" voor broeiende vogels, zoals eenden, fazanten en me rels. De heer Peter Veen, nauw betrokken bij het gebeuren, heeft dit najaar het gebied geïnventariseerd. Op het af geplagde gedeelte is de oude vege tatie weer in opkomst: onder andere knolrus, pitrus, zompzegge, dopheide, watersnavel, waterpeper, enkele veen- mossen zoals spagnumpalustreveel- strengelig waterbies, witte snavelbies, kleine zonnedauw, snavelzegge, struik- heide, pijpestro, braam en geoorde wilg. Dit alles geeft de burger moed. De knot wilgen en elzewallen bepalen het land schap, maar zijn ook van belang en onmisbaar voor de fauna. In de wilgen broeden eenden en uilen graag. Uilen vangen muizen en zorgen voor een evenwicht. In de elzen huizen veel zangvogels. Vooral in het najaar zijn ze een geweldige voedselbron voor overtrekkende sijsjes, groenlingen, B. en W. van Soest hebben vergunning gegeven aan de leiding van de vliegbasis Soesterberg om acht opslagruimten voor munitie te bouwen. Het raadslid Jan Visser (Progressief Soest) heeft onlangs deze kwestie in de gemeenteraad gebracht, omdat hij vond dat de zaak in beslotenheid werd afgehandeld. B. en W. hebben dat ont kend. De vergunning wordt verleend in het kader van de zogenaamde artikel 19 procedure, omdat de bouw in strijd is met het bestemmingsplan Landelijke Gebied. Burgers kunnen dan ook binnen twee weken bezwaar aantekenen tegen de bouwplannen. B. en W. hebben per brief van 14 de cember de staatssecretaris van defen sie op de hoogste gesteld van het feit dat de procedure nu is gestart. In de brief wordt nogmaals aangestipt, zoals wethouder G. Plomp ook al tijdens de afgelopen gemeenteraadsvergadering had gesteld, dat de gemeente geen be zwaar heeft tegen de bouw van vijftig woningen voor Amerikanen. Toegevoegd wordt echter: "Mits gelijktijdig een minstens even groot aantal woningen ten behoeve van de Soesterbergse wo ningzoekenden wordt gebouwd. De laatste jaren zijn er namelijk geen wo ningen in Soesterberg gerealiseerd zo dat de woningbehoefte daar groot is. De brief zal worden besproken tijdens de commissie vergadering voor ruimte lijke ordening, die op dinsdag 10 janua- ari plaatsvindt in het gebouw van de dienst gemeentewerken. De verga dering begint om half acht. vinken enz. Met duizenden duiken ze op de elzezaadjes. Ook de dieren in de Amersfoortse Dierentuin zijn weer voorzien van wil- getakken. Plannen Tot half februari zal er doorgegaan worden met het schonen van de Peter v.d. Breemerweg. Verder willen we voldoen aan het verzoek van mevr. Van Leeuwen, inspectrice van de Ver. Natuurmonumenten. Dat houdt in het afzetten, over de gehele lengte van de westzijde van het reservaat, een strook van ongeveer vier a vijf meter breed, ter verjonging van het bosbestand. Gedurende de zomermaanden zal er in het bos achter Zonnegloren afgeplagd worden, ter bevordering van heidegroei. In november komen de wilgen weer aan de beurt. Rest mij nog allen, die meegeholpen hebben Soest mooi en leefbaar te hou den, en zij die de werkgroep op een of ander wijze geholpen en ondersteund hebben, te bedanken. Bij deze wens ik u allen een gezond en natuurlijk 'schoon' Nieuwjaar toe. Coördinator Vrijwillig Natuurbeheer, Chris Uiterwijk Kerkpad NZ 49, Soest, tel. 11381. Gezellig dansen, een gemoe delijk glas wijn en ontspannen genieten van de onvolprezen Oostenrijkse keuken, dat kan nu in Soest iedere zaterdag avond. Daarnaast speelt voor u een originele Egerlander Kapel met een wervelende show, iedere laatste zaterdagavond van de maand. Prijzen vanaf f32,50 p.p. RESTAURANT SOESTERBERGERSTRAAT 188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 De makelaardij mag voor taxaties een bepaald percentage rekenen van de waarde van uw huis. Hoe hoger die waarde, hoe hoger uw kosten, wij breken met dat systeem, werken op de klok en dat kan u honderden guldens schelen. Vraag daarom ook bij uw bank om een Peters-taxatie. Getaxeerde Tariefsysteem Tarief overige waarde Peters Makelaars f 135.000,- f295,- f 295,- -250.000,- -295,- - 545,75 -350.000,- -295,- - 740,45 -450.000,- -295,- - 935,15 -550.000,- -295,- -1129.85 Peters bv 0 Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Vestigingen te Baarn, Soest, Amersfoort en Hoevelaken Steenhofstraat 30A, ingang Dalweg 3764 BL Soest -Telefoon 02155 -12900 In 1984 brengen wij een aantal NIEUWE KURSUSSEN geautomatiseerde tekstverwerking kennis van de computer programmeren in BASIC computerboekhouding (in voorbereiding) kantoorpraktijk economisch Nederlands Verder kunt u zich inschrijven voor de kursussen typen stenografie praktijkdiploma boekhouden moderne bedrijfsadministratie notuleren Vanaf 2 januari 1983 is de inschrijving opengesteld voor de dagopleiding receptioniste/informatrice assistent-secretaresse secretaresse Inlichtingen: telefoon 02155-12900 Overal worden wij geconfronteerd met het wonderkind van deze eeuw, de "computer." Eerst wellicht een be dreigend fenomeen voor de werkgele genheid en bovendien een apparaat dat zijn invloed gaat doen gelden in de privé sfeer. De term "Home-compu ter" wijst duidelijk in die richting. Bij de invoering van een geheel nieuw technisch hulpmiddel ziet men altijd een strijd ontbranden tussen de voor standers en tegenstanders. Laten wij eerst eens de motieven van de voor standers bekijken - de computer neemt het geestdodende routinewerk van de mens over - de computer voert die werkzaamhe den beter, goedkoper en sneller uit - de'computer levert ons overzichten en cijfermateriaal waar de mens vroeger eenvoudigweg niet aan toekwam - de computer heeft een geweldige ver betering gebracht van de Telecommu nicatie - dankzij de computer krijgt de mens tijd ter beschikking voor het Denk werk - dankzij de computer kan ieder mens straks gebruik maken van gegevens, die anders niet of alleen met heel veel moeite ter beschikking kwamen Tegenstanders van de computer han teren de volgende argumenten - de computer bedreigt de werkgele genheid - de computer maakt onze maatschap pij onpersoonlijk en steriel - de computer bedreigt onze privacy - de computer is een wapen in de hand van de beter ontwikkelden Wat de tegenstanders meestal niet toe geven is hun angst voor het onbekende en juist deze angst verschaft hun de bo vengenoemde argumenten, die mis- schien beter met "uitvluchten" beti teld kunnen worden. Ondanks deze tegenstand wordt de markt ruim voorzien van de apparaten (hardware) en een grote sortering pro gramma's (software). Mede door het gebruik van de Engelse terminologie bleef veel informatie over de computer in de lucht hangen. Natuurlijk had de overheid in het algemeen en het onder wijs in het bijzonder een begeleidende en informerende taak bij de introduk- tie van de computer. Die taken zijn slechts ten dele uitgevoerd, waardoor een achterstand in kennis is ontstaan en de angst voor het onbekende steeds groter werd. Men kon de ontwikke lingen niet meer bijhouden. In hoog tempo tracht men de achter stand in te halen en op een 100-tal scho len voor voortgezet onderwijs heeft Philips computers geplaatst. Nu is het nog maar te hopen dat er voldoende do centen in staat zijn lessen in informati ca te verzorgen. Via allerlei bijscho- lingskursussen tracht men ook deze achterstand in te halen. Aanvankelijk had men de leraar wiskunde de lessen informatica willen opdragen, omdat men van mening was, dat computer- kunde en informatica in het verlengde van zijn vakgebied lagen. Dat was een misverstand, want ook zonder kennis van wiskunde kan men een optimaal gebruik leren maken van de computer. Tot zover de "inhaalmanoeuvre" van het onderwijs. Hoe komen nu de niet-meer-leerplich- tigen aan hun kennis? Er worden in Ne derland allerlei computerkursussen gegeven, deels op initiatief van bedrij ven en instellingen, deels op particulier initiatief. De deelnemers aan deze kursussen zijn V mensen die uit hoofde van hun functie een dergelijke kursus moeten volgen. Een grote groep mensen dreigt echter tussen de wal en het schip te vallen: allen die momenteel geen dagonder wijs meer volgen en zij die In hun werk situatie nog niet met computers werken. Het Onderwijsinstituut Hul scher in Soest gaat juist voor die groep kursussen organiseren met als hoofd doel: kennis maken met de computer en zijn toepassingen. Voor "thuisgebruikers" komt er op zeer korte termijn een kursus "pro grammeren in Basic." Verder start nog deze maand een kursus "Automa tische Tekstverwerking" en in de loop van februari komt er een kursus "Boekhouden op de computer." Vooral deze laatste kursus zal wel veel belang stelling wekken in de kring van de Soester Middenstand. Op zeer eenvou dige wijze en met een geringe inves tering (circa 5.000,-) kan men be schikken over een volledig computer systeem met diskdrive, monitor en printer en tevens over de benodigde programmatuur. Met dit systeem kan men een volledige boekhouding voeren, zelfs al is men niet volledig boekhoudkundig geschoold. De tijdro vende administratieve werkzaamhe den worden dankzij dit systeem terug gebracht tot enkele eenvoudige in structies via het toetsenbord aan de computer. Op het instituut is apparatuur en bege leiding beschikbaar om kennis en vaar digheid op te doen. Het is een goede zaak, dat het Onder wijsinstituut Hulscher thans de moge lijkheid biedt de achterstand ln te halen en kursisten vertrouwd maakt met het gebruik van de computer.

Soester Courant | 1984 | | pagina 3