c MUcLm& X Pub 50 jaar geleden in Soest Uitreiking prijzen Rabobank Geldcycloon Raadwedstrijd Frank de Melker helpt Soester middel bare scholen bij culturele plannen Oudheidkamer Soest vraagt; uw aandacht voor: Raadsvergadering Ontheffing Algemene Verordening Soest Voorbereidingsbesluit Verleende bouwvergunningen Afvalstoffenwet Mikimo ruimt op! Bekende merken met kortingen tot 50%! Ban Jeu))))) LQs$r Nieuwjaars-koffie concert in De Borg Hondenbezitters opgelet! ipruiming Foto-expositie 't Hart 5 Januari 1934 WOENSDAG 4 JANUAR11984 SOESTER COURANT PAGINA 5 GEMEENTE De eerstvolgende openbare gemeenteraadsvergadering wordt gehouden op donderdag 26 januari 's avonds om half acht in de aula van het Griftlandcol- lege, Noorderweg. Op de agenda staan de volgende voorstellen: verkoop woning Laanstraat 55 toetreding tot de Gemeenschappelijke Regeling Afvalverwijdering Utrecht en tot instemming met de Nota toekomstige verwijdering afvalstoffen. het doen van de definitieve systeemkeuze voor de vervangende c.q. nieuwe automatisering van de administraties van de algemene dienst, de sociale dienst en het bureau huisvesting. regio-indeling. het vaststellen van een sociaal plan. het verlenen van medewerking voor de aanleg van een atletiekvoorzie- nlng nabij de Wieksloterweg/Dolderseweg/De Zoom. het vaststellen van het jaarprogramma welzijnsvoorzieningen en -acti viteiten 1984. wijziging subsidie-grondslag Stichting Peuterspeelzalen Soest. officiële naamgeving aan de openbare kleuter- en lagere school Over- hees aan de Willaertstraat. het beschikbaar stellen van een krediet uit het fonds kunstaankopen. verpachting van gronden voor het jaar 1984. aankoop grond gelegen op de hoek Nijverheidsweg en Industrieweg •verkoop grond gelegen aan Parklaan, nogmaals Parklaan en naast woning Vedelaarpad 2, verlenen ontheffing Zóneverordening Hinderwet Batenburgweg 3, Beetz- laan 65 en Van Weedestraat 41 van de commissie voor de beroepschriften tot het ongegrond verklaren van het door Wolters Bemiddelingsbureau ingesteld beroep tegen de weigering van een bouwvergunning. - verkoop van grond, gelegen in het plan Overhees IV, aan N.V. Grondbe drijf van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, gevestigd te Hoe velaken, voor de bouw van 20 ongesubsidieerde woningen. De stukken die op deze agenda betrekking hebben liggen ter inzage in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum. Burgemeester en wethouders maken ingevolge artikel 82, vijfde lid, van de Algemene Verordening der gemeente Soest bekend dat op de secretarie vanaf heden gedurende 14 dagen op werkdagen van 09.00 -12.00 uur alsme de op de hulpsecretarie te Soesterberg tijdens de openingsuren ter inzage ligt een verzoek van Devete Beheer B.V., Josef Israëlslaan 8 te Bosch en Duin om verlenging met één jaar van de tot 1 januari 1984 verleende ont heffing van het bepaalde in artikel 80 van genoemde verordening voor de opslag van caravans ten behoeve van verkoop op het perceel Rademaker- straat 40 te Soesterberg. Gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de gevraagde ontheffing kunnen door een ieder gedurende 14 dagen na heden schriftelijk worden ingediend bij het college van burgemeester en wethouders. Degene(n) die tijdig schriftelijk bezwaren heeft/hebben ingediend wordt/ worden op zijn/haar/hun verzoek op een door burgemeester en wethou ders te bepalen datum in de gelegenheid gesteld zijn/haiar/hun bezwaren mondeling toe te lichten. n9jv De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat door de raad van de gemeente Soest bij zijn besluit van 15 december 1983, afdeling I nr. RB 83-248, een bestem mingsplan in voorbereiding is verklaard voor het perceel Beukenlaan 45, dat op de bij dit besluit behorende kaart in grijs is aangegeven. Het genoemde besluit met de daarbij behorende kaart ligt met ingang van 4 januari 1984 ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken en stads ontwikkeling kamer 23 (geopend op werkdagen van 9.00 - 12.00 uur) voor eenieder ter inzage. fS s'- 1 .1*.' 'V<\ 'W -. (Niet gebonden besluiten) Verlening d.d. 20-12-'83 bouwen van een berging op het perceel Wilhelminalaan 18 verplaatsen van een duivenhok op het perceel Koninginnelaan 89a. Verlening d.d. 27-12-'83 bouwen van een woonhuis op een perceel gelegen aan het Minstreelpad, kad. bekend gem. Soest, sectie G, nr. 7484. Ingevolge de Wet Adminstratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publicatie bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. Gedeputeerde staten van Utrecht maken bekend, dat zij voornemens zijn aan de Firma Odijk-Zwanenburg te Hoogland vergunning te verlenen in gevolge de Afvalstoffenwet tot het in werking hebben van een stortplaats c.a. voor niet-huishoudelijke afvalstoffen, gelegen tegenover Duisterweg la te Hoogland. Aan de vergunning worden voorschriften verbonden ter bescherming van het milieu. De ontwerp-beschikking, alsmede de aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen vanaf 29 december 1983 tot 12 januari 1984 als volgt ter inzage: - in het Provinciekantoor Rijnsweerd, kamer A 5.34, Galile'ilaan 15 te Utrecht: elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur; - in het stadhuis van Amersfoort: elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur van 14.00 tot 16.00 uur; voorts elke woensdagavond van 17.00 tot 20.00 uur in de bodenkamer van het stadhuis - in het gemeentehuis van Bunschoten, Hoevelaken, Nijkerk en Soest: tijdens de werkuren. Bovendien liggen de stukken vanaf 12 januari 1984 op elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur ter inzage in het Provinciekantoor Rijnsweerd tot het einde van de termijn, waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking op de aanvraag. Desgewenst kan een mondelinge toelichting op de stukken worden ver kregen. De aanvrager, de adviseurs, alsmede een ieder die aantoont dat hij rede lijkerwijs niet in staat is geweest tot het indienen van bezwaren gedurende de terinzagelegging van de aanvraag, kunnen tot 12 januari 1984 gemoti veerde bezwaren schriftelijk indienen bij gedeputeerde staten van Utrecht, postbus 18.100, 3501 CC Utrecht. De indiener van een bezwaarschrift kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 -22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. Fors financieel verlies Een inwoonster van Soest zal met zeer gemengde gevoelens aan de laatste da gen van 1983 terugdenken. Bij het afre kenen van haar boodschappen na het winkelen in een supermarkt aan het Nieuwerhoekplein bleek uit haar bood schappentas die zij in het winkelwa gentje meevoerde het een en ander te zijn gerold. Behalve een bedrag van 1700,- raakte de gedupeerde bankpas- jes en een giropasje kwijt. Uiteraard volgde van een en ander aangifte bij de politie. Zonnegloren een patiënt minder 'Doe wel en zie niet om,' luidt ook In Soest het parool. Een eenzame Soester wan delaar liep vorige week bij een val op de Soesterbergsestraat een fikse hoofd wond op. Bezorgde omstanders waarschuwden de ambulance, die echter zonder "het slachtoffer" ver trok. Ondanks medisch advies achtte de Soestenaar behandeling niet nood zakelijk en zette op eigen kracht zijn wandeling voort. Enig alcoholgebruik zou debet aan dit merkwaardige ge drag zijn geweest. Geen vriendendienst Een Hilversumse reed zonder auto- verlichting in een berm op de Birk- straat. Om haar vriend, die kennelijk teveel gedronken had, te helpen had zij, zonder in het bezit van een rijbe wijs te zijn, het stuur in handen geno men. Een vriendendienst die haar op een proces-verbaal kwam te staan. Buit onbekend Bewoners van een woning aan de Anna Pauwlonalaan wacht na terugkeer van vakantie nog een onaangename ver rassing. Attente buren ontdekten dat onbekenden zich toegang tot de woning hadden verschaft. Of er sprake is van diefstal zal over enkele dagen duidelijk worden. Afkeurenswaardige kreativiteit Een Utrechter meldde zich vorige week bij de Soester politie met de voor hem onplezierige mededeling dat zijn auto tijdens een wachttijd een gedaan teverandering had ondergaan. Onbe kende (n) hadden zijn auto met een spijker bekrast en met zwarte verf be spoten. Honderden guldens schade en van de dader(s) nog geen spoor. Vorige week vond op het onlangs nieuw geopende kantoor van de Rabobank in de wijk Overhees de uitreiking plaats van de ter gelegenheid van de opening georganiseerde Rabo Geldcycloon Raadwedstrijd. Alvorens de prijzen door de beheerster van het nieuwe kantoor, mej. Van Sen ten, aan de prijswinnaars werden uit gereikt, herinnerde de heer W. G. Hil- horst, direkteur van de Rabobank Soest, de aanwezigen aan de festiviteiten zo als die door de bank waren georgani seerd. De reacties vanuit de wijk op de nieuwe Rabobank vestiging waren buitengewoon positief te noemen. En dat gold dan niet alleen de reacties n.a.v. de festiviteiten waar vele wijk bewoners aan hebben deelgenomen maar ook de reacties op het thans ge vestigd zijn van de bank in Overhees. "Nu al", aldus de heer Hilhorst, kan gesteld worden dat wij als Rabobank in een duidelijke behoefte voorzien. Dagelijks worden er nog vele reke ningen geopend en heel veel mensen uit de wijk - en dat geldt voor jong en oud - hebben inmiddels de weg naar de Rabobank in Overhees weten te vinden". Velen hebben ook deelgenomen aan de door de bank uitgeschreven raadwed strijd. Honderden formulieren moes ten worden doorgeworsteld alvorens de drie prijswinnaars bekend gemaakt konden worden. En van al die honder den inzendingen bleek er niet één te zijn die het goede bedrag dat in de geldcycloon ronddwarrelde had ge raden. De schattingen liepen uiteen van 300,- tot 3000,-. Het goede ge tal bleek 2.135,- te zijn. Als degene die het dichtst bij dit getal zat kwam Retien Rademaker uit de bus. Met een De prijswinnaars, geflankeerd door de heren Hilhorst en Luyben en mej. Van Senten van de Rabobank. Foto: Goos van der Wilt bedrag van 2.145,- bleek hij goed voor de eerste prijs, te weten een spaar bankboekje met een gratis inleg van 150,-. Als tweede, met een geschat bedrag van 2.165,-, volgde de heer G. N. Vlug, die een boekje met een in leg van 100,- overhandigd kreeg. Dat ook de kleintjes een gokje hadden ge waagd bleek uit het feit dat Natasja Steginga, 9 jaar oud, als derde prijs winnaar een spaarbankboekje met 50,- als inleggeld mee naar huis mocht nemen. Met een kopje koffie, voorzien van ge bak, werd deze gemoedelijke en gezel lige bijeenkomst in de Rabobank af gesloten. KINDERKLEDING Kerkstraat 7, Soest, tel. 02155-16286 De Scholengemeenschap "Eemland" zet zelf een musical op, de christelijke Mavo heeft een speelfilm op stapel staan, de openbare Mavo gaat een do cumentaire maken en de IVO-mavo Van der Hucht bereidt een project voor over het leven van hedendaagse jongeren in vergelijking met jongens uit de Derde Wereld. Een kleine groep uit de plannen, die Soester scholen voor voortgezet onderwijs voor 1984 in portefeuille hebben en waartoe Secu- project-coördinator Frank de Melker de middelen en mogelijkheden aan reikt. Secu is een letterwoord, dat staat voor secundair onderwijs en culturele in stellingen en beoogt de culturele vor ming van middelbare scholieren in het voortgezet onderwijs een plaats te ge ven in samenwerking met culturele in stanties en verenigingen. "Niemand heeft natuurlijk ooit een brief naar Den Haag geschreven om de minister te vragen dit samenwerkings project hier te starten, maar nu het twee jaar bestaat en de mogelijkheden die het Secu-project biedt bekend zijn, komen de vragen los uit het onderwijs veld: kun je ons helpen hiermee, hoe moeten we dit aanpakken, is dat te rea liseren? In de praktijk blijkt de be hoefte aan ondersteuning erg groot te zijn." Eemland De basis van het succes van het Secu- project is het persoonlijk contact dat Frank de Melker onderhoudt met twin tig van de veertig scholen, die in Eem land (Amersfoort en Soest) door het project bediend worden. Vijftien scho len hebben in de afgelopen twee jaar een vorm van samenwerking gereali seerd met de project-coördinator, die zijn residentie houdt in één van de kan toortjes in het Artishock-gebouw. Van daaruit startte hij in 1982 als éénmans- pionier zijn werkzaamheden, als één van 14 landelijke projecten, die door het ministerie in 1979 waren uitgedok terd. Gedurende het eerste jaar heeft Frank geïnventariseerd en contacten gelegd met de 40 scholen aan de ene kant en met culturele instellingen aan de andere kant. Doel: samen met Fléhite, Artishock, De Hof, de plaatselijke bi bliotheken kunstenaarsverenigingen en kleinere clubs een aanbod te ontwik kelen waar de scholen hun voordeel mee kunnen doen. Zo ontstonden het project 'Maskers,' de tentoonstelling 'Mensen kijken,' een artotheekpakket, een fotografiepro ject, informatiedagen, het project artotheekpakket, een fotografieproject Animatiefilm, waar 550 leerlingen van zes verschillende scholen aan deelna men, filmvoorstellingen, boekenlijs ten, een theaterproject op het Griftland College, taaldruk, werkweekenden, een modeproject, een cursus voor leer krachten en andere activiteiten die vakoverschrijdend en doorbrekend een welkome aanvulling vormen voor de onderwijsgevenden. Een verslag, dat de projectcoördinator zelf vorm heeft gegeven, geeft een uitvoerig beeld van de afgelopen periode en van alle activiteiten en toekomstplannen. In het komende jaar wordt deze manier van werken voortgezet en uit gebouwd. Hierbij is de culturele vor ming in het onderwijs het meest gebaat en bestaat bovendien de mogelijkheid om de samenwerking met de scholen te inten siveren en de inhoud van de activiteiten te verdiepen. Bovendien zal de nadruk in het komende jaar zoveel mogelijk komen te liggen op een zekere mate van verzelfstandiging. In die gevallen waarin de samenwerking nog heel jong is en in die gevallen waarin de ontwik keling van nieuwe werkvormen en werkwijze nog in een Deginstaaium verkeert, zal dit nog niét mogelijk zijn. Frank de Melker heeft ervaren dat het informele contact met de scholen ook zeer waardevol is. Piet Zwikker, die op de Scholengemeenschap "Eemland" een musical voorbereidt, heeft hij ge holpen aan video-apparatuur om de koorzang op te nemen. Dergelijke kleine attenties komen de samen werking zeer ten goede. Maar het slokt veel tijd op. Voor afzonderlijke pro jecten kan Frank altijd een beroep doen op deskundige outsiders, do centen van Artishock of De Hof in Amersfoort, maar ook op vaklui elders vandaan. Het resultaat van alle activiteiten moet uiteindelijk zijn, dat leerkrachten op den duur zonder hulp van het Secu- éénmansbedrijf hun eigen weg vinden n_aar de culturele instellingen en dat de leerlingen zelf de drempel overschrij den bij bibliotheken en musea. Dat is nu al merkbaar, want De Melker eva lueert niet alleen met onderwijsgeven den, maar ook met de jongens en meis jes. Contact met de basis over het to tale pakket van aanbiedingen is erg be langrijk. "Een zeepfabrikant onderzoekt ook het marktgebied voor zijn afzet en zijn pro- dukt. Dat moet ik ook doen," aldus de Secu-man in cultuurzaken en didac tische middelen. Zondag 8 januari a.s. komen Jan Slot houwer, piano en Marietta Vogel, viool, het nieuw jaar inspelen met een zeer aantrekkelijk programma: Beet hoven, Clausson, Dvorak en Bartok. Het is niet de eerste keer, dat zij zich in De Borg presenteren en zij, die hen twee jaar geleden gehoord hebben, zul len zich hen herinneren als twee rasar tiesten, die volledig op elkaar zijn inge steld. Dit concert is een mooie ge legenheid om de weg naar, wat wij mogen noemen, het culturele centrum voor Soest en omgeving, te vinden. Jan Slothouwer studeerde te Amster dam bij Karei Hilsum en in Genève bij Hilsbrand. Hij is veelgevraagd piano begeleider en docent aan het Swee- linckconservatorium te Amsterdam. Marietta Vogel studeerde aan het mu- zieklyceum in Amsterdam bij Oscar Back. Zij behaalde de tweede prijs in een Oscar Back concours, waarna zij naar de Verenigde Staten reisde voor verdere studie bij Josef Silverstein aan het conservatorium te Boston. Zij gaf concerten in binnen- en buitenland. Het concert begint om 12.00 uur, toegang incl. koffie 5,-. Crèche geopend. De Baarnse Hondenclub begint zondag 22 januari weer met een cursus Gedrag en Gehoorzaamheid voor alle honden van alle rassen. Deze voorjaarscursus duurt 16 lessen, die iedere zondagmor gen in de tuin aan villa "Bloems- waard" te Baarn gehouden worden. Ter afsluiting van de cursus wordt een examen gehouden. Men kan voor de volgende cursussen inschrijven: pup- pengroep, de "A"-groep beginners, de "B"-groep gevorderen en de "Gen G"- groep vergevorderen. Voor het eerst in het bestaan van de Baarnse Hondenclub wordt op dinsdag 10 januari a.s. een introduktie-avond gehouden in Café Royal, Hoofdstraat te Baarn. Aanvang 20.00 uur. De leerstof zal behandeld worden. Er wordt een film vertoond, die u een indruk geeft van de aanmelding, het secretariaat, de lessen in verschillende stadia, het examen en de instrukteurs. Na de pauze kunt u vragen stellen. De eerste en belangrijkste leerstof zal uitvoerig worden behandeld. Vooral voor de beginners is het aan te bevelen naar deze introduktie-avond te komen met het oog op de leerstof die verstrekt zal worden en het informatieve karak ter. Toegang gratis. Introducés toe gestaan. Helaas géén honden in de zaal. Voor verdere inlichtingen c.a. het opgeven voor de nieuwe cursus kunt u contact opnemen met de secretaresse van de B.H.C.: mevr. H. M. Schoor, tel.:02154-21555. Opruiming Opruiming Opruiming Opruiming Opruiming Profiteer nu! Honderden afgeprijsde artikelen vrijetijdskleding v.Weedestraat tlc tel.12424 Soest Oude foto's en ansichten laten plekjes zien, zoals het vroeger was. Lanen met dikke bomen, fonteinen op Nieuwer- hoek, de wat nauwe straten, verkeer was er toen nog niet veel en de snelheid was beperkt. Er ging een zekere rust van uit, een van de redenen, waarom er in Soest veel pensiongasten waren. Op oude an sichtkaarten zijn verschillende pen sions afgebeeld. De foto-expositie 't Hart kunt u nog be zoeken tot en met zondag 15 januari. De voorbereidingen voor de volgende foto-expositie zijn in volle gang. Deze heeft de Vredehofstraat, Burgem. Gro- thestraat en Colenso tot onderwerp. Oude foto's en ansichtkaarten zijn hier voor altijd welkom. Indien nodig, wor den er dan reproducties van gemaakt. Na enkele dagen ontvangt u dan de foto's weer retour. De Oudheidkamer, Ferdinand Huycklaan 18, is geopend zaterdag en zondags van 13.00 - 17.00 uur. Krat bier gestolen Een bewoner van de Korenweg deed bij de politie aangifte van de diefstal van een krat bier, die achter zijn woning had gestaan. NEDERLAND IN 1933 Niet minder dan in het buitenland heeft het ook in Nederland niet aan moeilijkheden betreffende de sensationeele voorvallen, en aan rampen der natuur ontbroken. Groote mannen en vrouwen zijn ons weggeno men. Nederland had menig verlies te betreuren, maar hoofdpunt van zorgen bleef ook hier het economisch gebeuren, waarin geenszins de verbetering kwam, die men zoo al niet verwacht dan toch gehoopt had. Integendeel, de invoerverboden en contingenteeringen namen toe; de beginselen van het tractaat van Ouchy kwamen steeds meer in het ge drang en bleken in de praktijk niet voor toepassing vatbaar, althans nu nog niet. Alsof de afsluiting van tal van gebieden voor onze land bouw, tuinbouw en industrie nog niet genoeg was, scheen het boven dien een oogenblik als werd ook Nederland door de gevolgen van Duitsch- lands houding tegenover zijne schuldenaars benadeeld. Nederland heeft zich vooral in het mislukken van de Economische Conferentie te Londen, niet meer kunnen handhaven op het zuiver vrijhandelstandpunt, dat het langer dan eenig ander land heeft ingenomen; het heeft zijn begrijpe lijke verdedigingsmaatregelen moeten treffen. En tegelijkertijd moest men er én in Nederland en in Indië op bedacht zijn om maatregelen te vinden teneinde het zwaar geschokte evenwicht in de begrooting te herstellen, hetgeen natuurlijk niet kon geschieden zonder groote opoffe ringen te eischen van verschillende klassen der samenleving. Met hoe veel tegenzin het ook in tal van plaatsen geschiedde, de loonen moesten omlaag; nieuwe belastingen moesten ingevoerd als de omzet- en de weeldebelasting er een is. De vermindering van de ontvangcijfers door den Staat is ontstellend, al steekt nog altijd Nederland gunstig af bij Indië. Eerst nu bemerkt men in welke mate Indië profiteert van de zgn. Europeesche cultuures; hoe het vooral de voordeelen, die deze afwerpen, zijn, die in Indië mogelijk hebben gemaakt een uitbouw van de bestuurstaak, die in het bijzonder ten voordeele van de Inlandsche bevolking strekt. Men heeft van Indische zijde moeten tornen aan de pensioenen der landsdienaren, en op den Minister-President, tevens Minister van Koloniën, heeft de ondankbare taak gerust om deze kor ting te verdedigen. Zou de Kamer haar hebben verworpen, zij zou of zijn ontbonden, of had het kabinet zien heengaan of per ordonnantie zien invoeren. Zij is begrijpelijkerwijze voor alle drie consequenties teruggeschrikt en heeft het tenslotte, zij het ook mokkend en morrend, aanvaard. Wanneer men de handelingen van gemeenteraden in verschillende plaatsen des lands ziet, gevoelt men, dat de opofferingszin nog niet zoo groot is als men die wel zou wenschen. In tal van gevallen is dan ook de sterke arm van provinciaal en Rijksbestuur noodig geweest teneinde de gemeenten tot inkeer te brengen; wie denkt aan wat zich te Amster dam heeft afgespeeld, behoudt daaraan niet slechts opwekkende her inneringen. De Kamerontbinding, gevolg van de motie tot uitstel der voorgenomen bezuinigingen op het hoofdstuk der rechterlijke macht, viel bijkans met het droevig gebeuren op het oorlogschip ,,De Zeven Provinciën samen. En de verkiezingen hebben een duidelijke uitspraak gegeven van wat hetNederlandsche volk in deze aangelegenheid dacht en denkt. Weliswaar is een evenredig kiesrecht als dat, hetwelk in Nederland gangbaar is, niet in staat om zoodanig gevoelen zeer duidelijk uit te spreken, doch voor zooverre het mogelijk was, geschiedde dit. De voor keurstemmen, op den heer Colijn uitgebracht, wezen hem als kabinets formateur aan, en hij is erin geslaagd, ook al heeft hij niet volkomen den nationalen groondslag van zijn eerste voornemens bereikt, om een kabi net te vormen, dat de groote partijen, met uitzondering van de sociaal democraten, alle omspant. Een karakteristiek van dit kabinet is te vinden in het feit, dat het opnieuw regeert; dat er kracht van uitgaat, die boven alles noodig is in tijden, waarin wij leven. En zeker is het iets meer dan een voorbijgaande uiting, de demonstratie jegens de Koningin op 9 September in het Amsterdamsche Stadion. Er is daar blijk gegeven van een aanhankelijkheid jegens de Koningin, maar ook jegens de eenheid van het vaderland, die treffend en in zeker opzicht verbluffend was. Toch is het goed in deze tijden voortdurend het oog gericht te houden op moeilijkheden. Het is geen opwekkend beeld, dat het afgeloopen jaar biedt. Het eenig opwekkend element, dat daarin is te vinden, is de overweging, dat nu inderdaad het laagste punt was bereikt schijnt; dat het moeilijker nog slechter kan en, dat op die wijze gehoopt mag worden op een ver betering, die echter wel zeer geleidelijk zal moeten zijn. Maar zelfs voor geleidelijke verbetering, hoe langzaam deze zich ook zal toonen, zal men dankbaar zijn. De mensch heeft ten allen tijde het vermogen zich aan te passen bij de omstandigheden, ook al zijn die omstandigheden van uitermate moeilijken aard. Zoo ook nu, al is het in vele gevallen, gelijk begrijpelijk is, slechts noodgedwongen. Er wordt echter van de weerstandskracht van 't Nederlandsche volk wel veel gevergd en wil deze weerstandskracht op peil blijven, hetgeen dringend noodig is, dan zou het verschijnen van eenig rozig wolkje zelfs aan een verren gezichteinder invloed kunnen uitoefenen. Hopen wij, dat 1934 betere tendenzen zal brengen.

Soester Courant | 1984 | | pagina 5