de borg UL8 Carnavals-tractatie voor politie t Zwaantje lehannesl B.V. NoESt^ Knal 'Open Dag' luchtmacht weer op Soesterberg Eet-wijzer 0 V v Bouw munitiemagazijnen lokt vragen uit Vrijwilligers Vakature Bank 7 .EKEN' age pi Fluoride voor een gezond gebit Huizenveiling Soest DE KLOK BETAMAX VHS - VCC Statenleden stellen veiligheid burgers ter discussie v v.iii '.foyaii; TUIN-ADVIESCENTRUM 't VOMlêHlOOQt voor doe-het-zelvers V/KTI» Laurier in de winter PAGINA 8 WOENSDAG 4 JANUAR11984 ekerden beneden de iaand ekerden van 35 jaar en land ig niet inbegrepen). ardenverzekering voor de gebleven, en bedragen 1984: 64.64 80,64 85,64 28,64 premie per maand 37,15 71,20 106,65 142,10 213,05 (gehuwden) 142,10 (ongehuwden) liet inbegrepen) lat binnenkort van over- roepen en de premies ie verzekering 1984: 26,04 per halfjaar an (man of vrouw met lfjaar (in het algemeen aar, die recht hebben grond van de verzeke rt premie verschuldigd) rden f 13,02 per halfjaar, betaling te worden ndsverzekerden zijn rzekerden, die kunnen niet kunnen betalen, e sociale dienst aan- >p grond van de W). bewijs van inschrijving 14. In februari 1984 ran inschrijving ver- P DAT ALbE VERAN- ERING SCHRIFTELIJK WENEN TE WORDEN R KAN GEBRUIK DE WIJZIGINGS- ZEKERDEN GELIJK DHRIJVING te mededelingen- matie over de zieken- jelmatig huis aan huis an het boekjaar 1983 die nog in het bezit j'oeding m aanmerkmg Wijk in te sturen 50 p.m. 5.-p.m. 0.- p.m. '5 p.m. 0- p.m. F GELD Nu 9.95 50 p.m. SOESTER COURANT PAGINA 9 door Arie 0 Wandelaar Opvoeders mogen dan mensen zijn die hoofdzakelijk in het duister tasten, Arie kan van zijn ouders oprecht getui gen dat ze zelfs in het donker de kunst van het begeleiden bijzonder knap ver stonden. En dus maakte het op verant woordelijke wijze omgaan met Oude jaarsavond-vuurwerk deel uit van het lesrooster. Ze, die ouders van Arie, hadden er zelf misschien wel 't meeste plezier in, maar daar kom je pas ach ter wanneer je zelf enig onderschei dingsvermogen hebt gekregen. Tot de vele ongeschreven huwelijksvoorwaar den die Arie en Marie binden hoorde dan ook de absolute toezegging van haar kant dat ook onze kinderen het verschil tussen rotjes - voetzoekers en gillende keukenmeiden zou worden bij gebracht. Hetgeen in de afgelopen ja ren op 31 december, weer of geen weer, op hoorbare wijze is geschied. Niet al leen op het knallende en lichtgevende pretpark kon je de klok gelijk zetten; ook het gesproken commentaar van Marie dat aan de ceremonie vooraf- I ging was inhoudelijk ieder jaar gelijk. Nadat wij hadden toegezegd dat het I met ons anders dan met Van Speijck zou aflopen lieten wij haar jaarlijks in grote onzekerheid achter. In de periode 1 dat de kinderen tegen de klok van twaalf uur uit bed werden gehaald ont fermde Arie zich over het grote en zware geschut, zijn kroost jongleerde opmerkelijk handig met bengaals vuur en onschuldige sterretjes. Sinds de tijd dat ze zelf hebben ontdekt hoe laat 't is, is in deze rolverdeling verandering ge komen. Arie wordt geleerd hoe lan ceringen dienen plaats te vinden en maximaal kijkplezier van gigantische vuurpijlen wordt verkregen. De opvoe ding, op dit onderdeel dan weltever staan, heeft, dus gewerkt. Dit jaar is er een eind gekomen aan de luidruch tige traditie. Arie's eigen schuld, oor deelt u zelf. Tijdens de middag van deze Oudejaarsdag had Arie, vol komen overbodig overigens, de in de tuin onder een afdak opgeslagen muni tie geïnspecteerd. Evenals alle andere jaren was hij diep tevreden en telde hij de uren. Een overbuurman, net zo een vuurwerkgek als Arie, liet telefonisch weten dat hij 't op prijs zou stellen in dien Arie voor het begin van 1984 nog even het glas op 1983 kwam heffen. De man, die door Arie wordt gerekend tot de categorie "goede buur, verre vriend," werd met zijn fles cognac niet aan zijn lot overgelaten. Zelden is een Oudejaarsmiddag zo voorbij gevlogen. Onderwerp van gesprek: de kwaliteit en hoeveelheid van het die avond te 00.00 uur af te steken vuurwerk. Naar mate het inhoudelijke eind van de fles in zicht kwam was Arie er zeker van dat hij Oudejaarsnacht 1983 met zijn aankopen geen. gek figuur zou slaan. Een konklusie die hij bij zijn terugkeer thuis onmiddellijk aan Marie mede deelde. Evenals andere jaren schudde zij 't wijze hoofd voor zoveel onbenul. Arie hoorde haar iets van "hoe ouder hoe gekker" mompelen, maar schonk aan dit jaarlijks vertrouwde geluid we derom geen aandacht. Inplaats daar van besloot hij, alvorens de soep zou worden opgedaan, het aangekochte vuurwerk te inspecteren. Een geheel overbodige handeling, aangezien het in de geschiedenis van de vuurwerk afste kende mensheid nog niet eerder is voorgekomen dat voetzoekers en gil lende keukenmeiden zich eigener be weging, zonder hulp van derden, ver plaatsen. Bovendien had in de vroege middaguren een dergelijke inspektie reeds plaatsgevonden, een gebeuren dat Arie, door welke oorzaak dan ook, even ontschoten was. In de tuin onder het afdak zag Arie voor de tweede keer die dag dat 't goed was. Daar had 't bij moeten blijven. Dan was alles, net als al die andere Oudejaarsavonden verlo pen. Het liep anders. Nog ziet Arie de uitnodigende ontstekingslont in een woud van vuurpijlen omhoog steken. Op het moment dat Marie vanuit de keuken schalde dat de soep op tafel stond besloot Arie die ene vuurpijl de lucht in te sturen. Het lontje stribbelde niet tegen en liet zich met gemak door een brandende lucifer vangen. Als ie mand, die bij deze handeling reeds ja ren zijn lesje heeft geleerd, nam Arie de zes passen voorgeschreven afstand en wachtte af. De explosie die toen volgde moet de dienstdoende comman dant van Soesterberg in opperste staat van paraatheid hebben gebracht. Vuurpijlen in alle kleuren en toonsoor ten vlogen Arie om de oren. Hoog bo ven hem liet die ene vuurpijl weten dat hij 't goed maakte. In de kruitdamp ontdekte Arie zijn Marie, die achter het onbeschadigde glas van de keukendeur enkele malen met nadruk op haar voor hoofd wees. Op dat moment kon Arie geen verbinding leggen tussen haar ge baar en het spuwende laag-bij-de - grondse vuurwerk. Aan de inmiddels afgekoelde soep kwam de ongevraagde toelichting bij de niet begrepen geba ren. "Hoe kun je nou vuurwerk in een doos vuurwerk afsteken?" wilde ze we ten. "En dan," vervolgde ze, "je bran dende lucifer op wat nog niet is afgesto ken laten vallen. Jullie zijn net kin deren," luidde haar laatste konklusie in 1983. Tussen de explosie en het mid dernachtelijk uur werd er, zeer kies overigens van Marie, met de aanwe zige oliebolleneters niet over het inci dent gesproken. Arie's zoon, mogelijk ingeseind door Marie, informeerde zelfs niet naar de aanwezigheid van vuur werk. Even na middernacht werd er aan de voordeur gebeld. Op afstand hoorde Arie zijn overbuurman van die middag belangstellend informeren waar Arie bleef. Het vuurwerk dat Ma rie toen afstak zal Arie zijn leven lang bijblijven. "Arie," liet ze fijntjes we ten," is vandaag wat vroeger buiten gaan spelen. Die is al door zijn speel goed heen." Terug aan de kaarttafel informeerde ze of schoppen nog steeds troef was. "Natrappen" zal ze bedoeld hebben. ARIE WANDELAAR. IN tegenstelling tot het oorspronkelijke plan wordt de jaarlijkse open dag van de koninklijke luchtmacht in 1984 niet op de vliegbasis Leeuwarden, maar op Soesterberg gehouden. In 1985 valt de organisatie alsnog aan Leeuwarden toe, tegelijk met de viering van het 700-jarig bestaan van de stad. De kolo nel J. W. A. Boudens, commandant van de vliegbasis Soesterberg, heeft dit vorige week bekendgemaakt tijdens een persconferentie in het basisinfor matiecentrum. De open dag op Soes terberg wordt gehouden op zaterdag 1 september 1984. In 1981 werd voor 't laatst op Soester berg een open dag gehouden, Er kwa men toen 360.000 bezoekers. Er wer den 60.000 voertuigen geteld, die ge parkeerd werden op de rolbanen van de vliegbasis en op het landmacht terrein De Vlasakkers. Net zoals in voorgaande jaren wordt over de druk ke Van Weerden Poelmanweg een bai leybrug aangelegd door de genie om het publiek veilig en via de kortste weg naar de vliegbasis te loodsen. De open dag bestaat uit drie hoofd onderdelen: vliegdemonstraties; een tentoonstelling over de koninklijke luchtmacht en de militaire en de bur gerluchtmacht in het algemeen en een static show. In de organisatie en deelname speelt ook het Ameri kaanse 32 Tactical Fighter Squadron op de vliegbasis Soesterberg een rol. In een tijd dat de belangstelling voor de luchtvaart erg groot is dankzij de Uiver-vlucht die momenteel gemaakt wordt, wordt opnieuw grote belangstel ling op Soesterberg verwacht. Belang stellenden kunnen er gratis terecht. Wat dat betreft wijkt de open dag van de koninklijke luchtmacht af van ver gelijkbare evenementen in bijvoor beeld Engeland, waar wel entree ge heven wordt. Overigens is een open dag van de luchtmacht in Engeland veel meer een kermisachtig gebeuren met allerlei attracties. Inmiddels is een projectgroep al aan Inmiddels is ene projectgroep al aan het werk gegaan om de voorbereidin gen voor de open dag te treffen. Daar bij wordt dankbaar gebruikgemaakt van de ervaring van degenen die ook in 1981 bij de organisatie betrokken waren. Er worden opnieuw honderd duizenden bezoekers verwacht. Op de open dag die dit jaar op Deelen werd gehouden, werden 550.000 bezoekers geteld. De kolonel Boudens leidt ook daar uit af dat er nog steeds een grote belangstelling bestaat voor het werk van de koninklijke luchtmacht. 'We vinden het leuk om nu alweer een open dag te organiseren ook al zit er veel werk aan'. voedingsrubliek met tips en informatie door Celestine Schotanus, diëtist Fluoride is een stof die bijna overal voorkomt, bijvoorbeeld in gesteenten, in de grond en in zeewater. Fluoride komt ook voor in onze voeding en ons drinkwater en daardoor eveneens in ons lichaam. In ons lichaam is Fluori de nodig voor de opbouw van het skelet en het gebit. Fluoride maakt beide bo vendien sterker. Door onze welvaart zijn wij anders gaan eten. Zo steeg het suikerverbruik van 20 kg per jaar in 1920 tot 40 kg per jaar in 1980. Bovendien eten wij er andere suikers bij, zoals druive- en vruchtesuiker. Voor ons gebit zijn al deze suikers, die voor een groot degl^erborgen' zitten in koekjes, snoep, frisdrank enz. even schadelijk. De bacteriën in de tandaan- slag (plaque of plak) zetten deze sui kers zeer snel om in zuren. Dit bete kent telkens een zuurstoot, waardoor heel langzaam het glazuur wordt op gelost en tenslotte een gaatje ontstaat. Dit aantal zuurstoten is bij veel kin deren zó groot geworden dat het ge bit het niet meer aankan. Een enorme toename van gaatjes in tanden en kie zen (tandcariës) is het gevolg geweest. Aan de andere kant zijn wij steeds meer bewerkte produkten gaan ge bruiken. Bij deze bewerking gaan veel mineralen en dus ook fluoride verlo ren. Voorbeelden zijn: witbrood i.p.v. volkoren- bruin of roggebrood: pure suikers i.p.v. koolhydraten uit b.v. granen of aardappels. Thee wordt steeds meer vervangen door koffie of iets anders, terwijl thee naar verhou ding rijk is aan fluoride. Fluoridering van drinkwater zou 50 - 60% van het aantal gaatjes voorkomen. Maar om dat fluoridering niet meer gedaan wordt, moeten andere wegen gevonden worden om fluoride toe te dienen. Dit kan op de volgende manieren: met fluortabletten, 40-50% minder gaatjes: met fluoride-tandpasta tenminste 2 maal per dag de tanden poetsen geeft 15-30% minder gaatjes; met fluoride spoelen 1 maal per week 1 minuut lang en daarna uitspugen geeft 30-40% min der gaatjes; met fluoride-applikatie d.i. wanneer de tandarts of mond hygiëniste meestal 2 maal per jaar een geconcentreerde fluoride-oplossing op het gebit aanbrengt, waardoor 20-40% minder gaatjes ontstaan. Hoe jonger je met fluoride begint, des te meer pro fijt je zult hebben van de gunstige werking ervan. Door verschillende vormen van fluoride toediening naast elkaar te gebruiken, zal het effekt weliswaar vergroot worden, maar niet zodanig dat de genoemde percentages bij elkaar opgeteld mogen worden. Het beste is zo vroeg mogelijk met Ten overstaan van de Notarissen M. H. A. van Veeren en Mr. H. H. Elferink te Soest, in samenwerking met Notaris M. B. Haar te Amsterdam, werd woensdagavond om 20.00 uur in wijkge- bouw De Rank te Soest, ingevolge van artikel 1223 lid 2 van het Burgelijk Wet boek, publiek verkocht: Perceel I: de villa "Hertenhof," waar in gevestigd een pension, met erf en tuin, aan de Van Lijndenlaan 10 te Soest. Het perceel werd ingezet op 350.000,- "door de heer C. Artinian te Soest en niet afgemijnd. Perceel II: de flatwoning, gelegen op de 2e verdieping aan de Van Goyenlaan 50 te Soest. Het perceel werd ingezet op 43.000,- door de heer W. Mur te Loos- drecht en niet afgemijnd. fluoride beginnen. Rond 2% maand na de geboorte een fijngemaakte tabletje in heft fruithapje. De tandjes komen dan nog wel niet door, maar het ge- bitje heeft zich onzichtbaar al gedeel telijk ontwikkeld. Wanneer nu tijdens de opbouw van de tanden met fluoride tabletjes begonnen wordt, zorgt het fluoride ervoor dat het glazuur beter gevormd wordt. Hierdoor heeft het ge bit al direkt bij het doorbreken een grotere weerstand tegen tandbederf. Deze belangrijke werking heeft fluori de niet alleen voor het melkgebit, maar ook voor het blijvende gebit. Ook voor volwassenen is het belangrijk fluoride te gebruiken om beginnende aantasting van het gebit te herstellen. Daarnaast is het gebruik van fluoride- tandpasta aan te bevelen. Tijdens de zwangerschap heeft het voor het onge boren kind geen effekt om fluoride tabletten te slikken, wel voor het ge bit van de aanstaande moeder. De ta bletjes kunnen het best ingenomen worden na het tanden poetsen, zodat de fluorideconcentratie optimaal is. De tabletjes zo lang mogelijk in de mond houden. Voor de dosering kunt u het beste uw tandarts raadplègen. Als de fluoridetabletjes nog fijngemaakt moeten worden voor de allerkleinsten is het het allerbeste om ze te geven njet een fruit- of groentehapje en niet met melkprodukten, omdat het fluoride met de kalk uit de melk een verbin ding aangaat die onoplosbaar is. Zodra er tandjes zijn, is het beter om op de tabletjes te laten kauwen of zuigen. In een aantal voedingsmiddelen komt van nature fluoride voor. De belang rijkste produkten zijn: thee, zeevis soorten, wijn en drinkwater. Maar het is met ons huidige voedingspatroon uiterst moeilijk om een voeding zo sa men te stellen dat deze voldoende fluo ride bevat. Fluoride is niet kankerverwekkend als men de aanbevolen hoeveelheden die vermeld staan op de verpakking niet overschrijdt. Fluoridetandpasta voor kinderen tot hun 4e jaar is af te raden omdat ze teveel pasta nog doorslik ken en samen met de tabletjes te veel fluoride binnen krijgen. Er is tegen woordig speciale peutertandpasta ver krijgbaar met een aangepast (lager) fluoridegehalte. Bij een te hoog fluoride gebruikt ontstaan zebratandenbruine en of witte vlekken op de tanden. De belangrijkste adviezen voor een ge zond gebit: - minder keren per dag zoetigheden - gezonde, gevarieerde voeding - maak de tanden tenminste 2 maal per dag schoon - ga 2 maal per jaar voor konsult of kontrole naar de tandarts. Heeft u vragen over deze rubriek, dan kunt u die richten aan de Soester Cou rant. Wilt u op de envelop vermelden: Eetwijzer. BOWLINGCENTRUM (voor Soest e.o.) DE SPORT VOOR IEDEREEN Iets te vieren? A C ftfï 1 UUR BOWLEN GOURMETTEN per persoon faOi (minimaal 12 personen) Willaertstraat49- 3766 CP Soest TELEFOON 02155-22188 Traditiegetrouw kregen de politiemannen die op Oudejaarsavond hun dienst verrichtten in het Soester politiebureau in de loop van de avond bezoek van een voorname delegatie van de carnavalsvereniging De Narre Knollen. Niemand minder dan Prins Jan II en zijn beide adjudanten onthaalden brigadier A. Hofstee en zijn mannen, die deze nacht over de veilig heid van Soest en zijn burgers waakten, op oliebollen en slaatjes en een kleine hartversterking in de vorm van een "Kruukje Melm". Daarmee onderstreepten de Narre Knollen de uitstekende samenwerking met het plaatselijke politiekorps. VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 14.00-19.00 uur Ei hoorde er niet bij Op weg naar huis, wandelend over de Steenhoffstraat na afloop van de nacht mis in de Petrus en Pauluskerk, werd een dorpsgenoot op een ei getracteerd. Een kennelijk eenzame bromfietser meende op deze manier een niet pas sende Kerstbijdrage te leveren. Nijverdal - Ten Cate gevraagd Een inwoonster van Soest zal volgend jaar minder couponnetjes te knippen hebben. Uit haar flat aan de Veenbes straat werden twee aandelen (waarde 3000,-) Nijverdal - Ten Cate ont vreemd. Een dief met kennelijke be langstelling voor beursberichten. Welkom in HotelCafé, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest De voorgenomen bouw van .21 munitie magazijnen op de vliegbasis Soester berg is voor drie leden van provinciale staten, mevrouw M. F. van Stiphout-- Croonenberg en de heren J. Rooden- burg en J. G. P. van Bergen aanleiding geweest tot het stellen van vragen. Eén daarvan betreft de veiligheid van de burgers in de regio. Met de-bouw van de eerste acht maga zijnen moet op korte termijn een begin worden gemaakt in verband met de fi nanciering. De dertien overige maga zijnen zullen later worden gebouwd. Staatssecretaris J. van Houwelingen van defensie heeft dit meegedeeld in een brief aan het gemeentebestuur. De bouw van de munitiemagazijnen is noodzakelijk 'om in tijden van span ning een tweede squadron van ge vechtsvliegtuigen snel te kunnen inzet ten.' In het Streekplan Utrecht-Oost is onder het hoofd Militaire Zaken onder meer opgenomen: 'In ieder geval zal ge streefd worden naar een consolidatie van de defensie-aktiviteiten op de be staande complexen en terreinen. De Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Goede wijn behoeft geen krans' Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Om het werk van de Soester Vrijwil ligers Vakature Bank nog meer be kendheid te geven en tevens om te laten zien wat er ook landelijk aan vrij willigerswerk in het algemeen en aan het opzetten van projecten voor werk zoekenden in het bijzonder wordt ge daan, zal op donderdag 12 januari a.s. van 14.00 - 16.30 uur Open Dag worden gehouden in één van de bovenzalen van gebouw "Artishock" aan de Steenhoff straat 46. Eind december 1983 zijn ongeveer 400 uitnodigingen verzonden aan bij de Vrijw. Vak. Bank ingeschreven vrij willigers en organisaties, vertegen woordigers van Gemeentelijke instel lingen alsmede de pers en afgevaardig den van het verenigingsplan en van va- katurebanken uit de omgeving. In samenwerking met provinciale en landelijke werkgroepen zal o.a. door middel van video en dia-opnamen zo uitgebreid mogelijk informatie worden gegeven over de vele vormen van vrij willigerswerk en alles wat daar mee te maken heeft. Nu alom de waardering voor het doen van onbetaald werk toeneemt, voorna melijk door de nog steeds groeiende werkloosheid, zal voor deze Open Dag zeker grote belangstelling bestaan. Na 1 januari kan men weer dage lijks terecht om zich te laten inschrij ven voor een leuke job of om wat schrijven voor een leuke job of om wat Vw meer informatie in te winnen over het werk van de Vrijw. Vak. Bank. Behalve op woensdag zijn we dagelijks van 10.00 - 12.30 en van 13.30 - 15.30 uur bereikbaar aan de Steenhoffstraat 46. voor exposities en voor het opknappen laten we enkele vakatures waarin nog niet is voorzien volgen. Ter ondersteuning van de leidsters wordt in peuterspeelzaal assistentie gevraagd van énkele gemotiveerde vrijw. boven 18 jaar. Om beeldentuin geschikt te maken voor expositie's en voor het opknappen van de expositie-atelierruimte kunnen een aantal vrijwilligers/sters aan de slag. Mensen die graag hun tijd willen vullen met musiceren kunnen zich aansluiten bij een amateur symphonie orkest. In lichtingen bij de VVB. Bij de werkgroep Diabetesvereniging Soest kan men meedenken over en meewerken aan activiteiten van de werkgroep. Voor het doen van werkzaamheden onder verantwoordelijkheid van een leerkracht is in internaat voor kin deren tussen 12-16 jaar plaats voor enkele medewerkers. Verder zijn vakatures te vervullen in bejaardencentra bijv. als gastvrouw/- heer. in het jeugdwerk ter assistentie van de leiders/sters, opvang van kin deren van buitenlandse vrouwen en in de verzorging van geestelijk en lich. gehandicapten. Jongen (8) bij aanrijding gewond Op de Beukenlaan deed zich in het af gelopen weekeinde een aanrijding voor, toen een 8-jarig jongetje uit Ca nada plotseling de weg overstak, op het moment dat daar een auto kwam aan rijden, bestuurd door een 61-jarige in woner van Soest. Het kind kwam ten val en moest met hoofdwonden worden overgebracht naar Zonnegloren. vragenstellers willen van gedepu teerde staten weten of zij de bouw van 21 munitiemagazijnen hiermee in over eenstemming vinden. Zij willen weten of met gedeputeerde staten en/of het college van burge meesterenwethouders van Soest door defensie overleg is gepleegd met be trekking tot het treffen van maatre gelen die de veiligheid van de burgers in de regio optimaal garanderen. Zij willen weten welke die maatregelen zijn of waarom overleg hierover niet heeft plaatsgevonden. Voorts stellen de statenleden vragen naar aanleiding van een passage in de brief van de staatssecretaris over de woningbouw in Soesterberg ten behoe ve van Amerikaanse militairen. Door een gewijzigde aansluiting van de Ri- chelleweg in Soesterberg aan de nieuwe rijksweg 28 ten zuiden van het dorp, kan aan de gemeente Sost een be langrijk groter terrein met betere mo gelijkheden voor woningbouw beschik baar worden gesteld. Hier is een con tingent van 50 woningen geprojecteerd voor Amerikaanse gezinnen. Mevrouw Van Stiphout en de heren Roodenburg en Van Bergen vragen of de eventuele bouw van deze huizen voor Amerikanen van de vliegbasis in overeenstemming is met de provinciere- gel dat alleen gebouwd mag worden voor de eigen woningbehoefte. Zijn ge deputeerde staten van plan ook in dit geval de geldende voorschriften te han teren? Tenslotte willen de statenleden weten waarom bij de urgentiebepaling van woningzoekenden de Amerikanen de hoogste prioriteit zullen krijgen. Ok wel toevaallug! Krek mettut eerste "Gehannes" vaan 1984 schrief ik daor- mee ut tweehongderste keiommetje in deuze traant in deuze kraant. 't Het ze aallemoal in un aalbum eplaakt en zo kaan'k biehouwe waor daak ut over ehaad het. En daa's ovur heul waat. Vaok gaot ut over dezellufde ongder- werpe, maor daa's de schuld vaan de Gemeengte Soest. Die blieft ok aaltied oviir'dezelfe zaoke maonde en jaore an de gaang. Voor 1984 blieve d'r un zooi dinge op te losse, die we ok aal eerder haadde zitte te bekieke. We blieve haarstikke drok met de zwembaoje, de winkelpoole, de huzebouw en 't pliesieburo. Ut nieuwe raodhuus lao'k maor zitte, daat kaajje wel op je buuk schrieve. En daan mojje nog un grote buuk hebbe ok, aangders kaan't er niet eejns of. De sportstich- tind het maazzel. Die het zo meraokels zitte op te hikke en op te hoeste, daazze met die ongemaakke voortemee nog un ton vaan de gemeengte graotus kado kriege. Waore de zwembaoje ok maor zo an de hik en verkouwe eweest. Die hebbe un begröting vaan zeuve ton. Daas niet gepiest en toch naat zwem- waotur. Maor is daat noeng zo veul? Ak leest daazze in 1933 aal 50.000,- nodig haadde en daorop 60.000,- tekort kwame, is daan zeuve ton veur 1984 zo aarg? Mojje us effe rekene. Vrogger haawwe ééjn zwembad en noeng hew- we d'r twee. In 1933 waore d'r zo'n twintig duuzend inwöonders en noeng benne we omtrent mettut dubbelde. Daa's in vieftig jaor zes ton meer as toeng en daa's 12.000.- per jaor. Lao'k niet vaarder rekene, waant we kriege noeng un econoom op Soest. Ik weet niet prezies waat daat is, maor ik denk dattut iemaand is, die ken uutrekene hoe of daajje met zo min mogeluk waarke, zo veul mogeluk cengte vaan de aangder ken opmaoke. Zouwe we un Dotoraandus of un Pre- fesser kriege? We motte vaan eiges wel effe om ze pepiere vraoge astie komt. Je ken nooit wete. Zouw die fees- teluk worde innehaold? Met meziek in un ope rietuug? De reddur vaan Soest? Daan aallemaol de vlagge uut. Tot an Koninginnedaag hewwe niks aangders as kaarnevaal; laowe daan blie weze daawe nog us un angder feesie hebbe. Un nieuw jaor, un nieuw geluud. Aal is ut maor vaan de nieuwe telmachines, waant die hewwe voortemee haard nö- dig. As de economiese sollisitaant d'r intraapt, mot meneer Van Os 'm niet zwaartgaallug veurlichte. Laot die maor bie ming komme, daan maoke wullie d'r un leuk aovendje vaan en daan zaa'k 'em zo zaachies mogeluk laote schrikke. Un bietje laot op de aovend. Ajje ut ming vraogt, daan mok zegge, laot de telmachines maor op ut gemeentehuus zolaang; ik wil niet daoluk die avend verknaalie. HANNES VAN DE NENG Steenhoffstraat 13 3764 PH Soest telefoon 02105-10115 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Jeugdige fietsendieven Uit de fietsenstalling Soest-Zuid wer den vorige week een aantal fietsen ont vreemd. Van de jeugdige daders konden een Nijkerker en een Apeldoor- ner worden aangehouden en verhoord. Naar een jeugdige verdachte wordt nog gezocht. Boom door vuurwerk in vlammen op Een wilg in het weiland naast de Blaak aan de Ferdinand Huycklaan is ten prooi gevallen aan het vuur, dat ont stond nadat jongelui er met vuurwerk hadden gespeeld. De brandweer moest eraan te pas komen om het vuur te do ven. De boom was niet meer te redden. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Laurierboompjes zijn alweer zo'n 15 jaar vrij popu lair, hoewel de aanschafprijs bepaald niet laag ligt. Dat kan ook niet anders want de opkweek van zo'n laurier als kroonboompje op stam of een pyra- midevormige laurier kost enkele jaren van zorg en vakmanschap. In de zomer buiten gaat alles wel goed, maar juist de overwintering levert veelal problemen op. Daarom deze week dit laurier verhaal. In feite wel wat aan de late kant, want als het goed is staan de boompjes al zo'n 2Vé maand binnen, maar misschien redden we met wat tips omtrent de juiste verzorging nog een aantal exemplaren van een langzaam afsterven. Om verwarring te voorkomen hebben we het dus nu niet over de zeker zo populaire laurierkers, die jaarlijks in groten getale in tuinen wordt aangeplant, maar over de "soep" laurier, waarvan de blaadjes in gedroogde vorm een bekend keukenkruid vormen. Ook bij de bereiding van laurierdrop spelen deze bladeren een belangrijke rol. Wat de verzorging be treft van deze laurier (Laurus nobilis of Laurus ca- nariensis) is in de winter een ding van groot be lang: rust! hetgeen betekent dat de plant koel en droog moet worden overwinterd. De laurier komt van origine rond de Middellandse Zee voor. Hieruit kun je al afleiden wat de groeivoorwaarden van de plant zijn. Gedurende de zomer vrij warm en 's win ters koel, rond het vriespunt. Deze omstandigheden kunnen we onze planten hier ook op vrij eenvoudige wijze geven door ze na de laatste nachtvorst (om streeks half mei) buiten te zetten op een warme zonnige plaats. Gedurende die tijd krijgen ze volop water en eens in de 2 a 3 weken plantenvoeding. Als de plant het naar zijn zin heeft vormt hij volop nieuwe scheuten. Oudere planten kunnen iets vorst verdra gen, maar het is toch het verstandigst om ze niet later dan half oktober binnen te halen. Door de planten koel te bewaren vertonen de planten 's win ters geen groeineiging. Dit is het behoud van de laurier. Door wintergroei verslapt de plant, krijgt hij een le lijk uiterlijk en wordt vatbaar voor ziekten. Zijn winterrustplaats moet niet te donker zijn. Een zol derkamer onder een dakraam of een raampje in de schuur is prima. We geven dus zeer matig water, zorgen er alleen voor dat de kluit niet helemaal uit droogt. Rond eind maart/begin april geven we wat meer water en verpotten we indien nodig. Bij het overpotten verwijderen we het bovenste grond- laagje, omdat hierin veel zout en kalkresten zitten opgehoopt, door verdamping van het gietwater. Als in het voorjaar de eerste groeischeuten bijna uitgegroeid zijn is het tijd om te snoeien. Het grootste gedeelte van de scheuten wordt afgesneden, slechts de onderste 2-4 bladen blijven aan de struik. Het snoeihout kunnen we natuurlijk nog goed gebrui ken. De groene bladeren worden langzaam op een warm beschaduwde plaats gedroogd, iets dat plm. 14 dagen duren kan. Na het drogen dekken we de omgekrulde bladeren nog enige dagen af met een plank of een zwaar boek om ze mooi glad te maken. Daarna kunnen we ze in de keuken gebruiken voor allerlei doeleinden voor o.a. de bereiding van rode kool, stoofperen, etc.

Soester Courant | 1984 | | pagina 9