Soest getroffen door huisvuil-oorlog in zakformaat Winkelcentrum Soest-Zuid gaat definitief door Zogezien Qdomo m m «m 12. 3!° M DG .lll!E\ .111 Opruiming bij Adama-mode 89 sn 98 195 10 Auto Vandermeer Amersfoort b.v. Reinigingsdienst laat 'foute' zakken staan HUISVUILZAKKEN SACS POUBELLES TAXI TAK 12636 !«fl Voor/115.000 fietsen gestolen Huisvuiizak Lekker vrij MAGERE RUNDERLAPPEN DIKKE VLEESRIBBETJES BACON FRANSE BRIE Sinaas- appelen Halvarine Honsbergen Honsbergera Moesbergen HONSBERGEN Honsbergen In de afcplnnnn iimak ia rlr. k....n.i 468 In de afgelopen week is de bevolking van Soest, met name in de wijk Klaar- water maar lang niet alleen daar, ge confronteerd met de gevolgen van een stiptheidsactie" van de gemeente lijke reinigingsdienst. Bij de wekelijk se vuilnis-ophaalbeurt hebben de me dewerkers van de reinigingsdienst zich uitsluitend beperkt tot het ophalen van de plastic huisvuilzakken die voorzien zijn van het KOMO-keur. Plastic huis vuilzakken zonder het KOMO-keur en alle andere soorten verpakkingen van het huisvuil werden zonder pardon op de trottoirs achtergelaten. De gevolgen van deze onaangekondig de actie deden zich al direct voelen: op de plaatsen waar het vuilnis door gaans langs de straat wordt klaarge zet heerste de afgelopen dagen een flin ke troep: omdat wind en regen vrij spel hadden begaven vooral de kar tonnen dozen het dikwijls. Een en an der leidde tot een stroom van telefo nische klachten, niet alleen bij de rei nigingsdienst zelf, maar ook bij de ge meente, de politie en bij Van uam Super aan de Wiardi Beckmanstraat, leveran cier van de huisvuilzakken zonder KOMO-keur. Waardeloos "Ik vind het waardeloos", aldus de heer W. van Dam in een reactie op de actie van de reinigingsdienst. "Deze zakken doen in kwaliteit absoluut niet onder voor de zakken met het KOMO-keur. Alleen zijn ze een stuk goedkoper. Per verpakking van 20 stuks scheelt het al gauw zo'n 1,25. De zakken (van het merk Jemafor "S") worden door alle Vivo-winkeliers in het hele land ver kocht. Uit onderzoek is gebleken dat deze zakken in geen enkel opzicht van slechtere kwaliteit zijn dan de zakken met het KOMO-keur. Bovendien zijn ze veilig voor het milieu." De heer Van Dam begrijpt niet waarom deze zak ken, die veel dunner en lichter, maar niet minder sterk zijn dan de KOMO- keur, nu zo plotseling door de reini gingsdienst worden geweigerd. De heer Van Dam heeft overigens zijn klanten die daarom vroegen in de ge legenheid gesteld de.zakken om te rui len voor de KOMO-zakken. Opvoedend De heer M. C. Pijl, hoofd van de afde ling reiniging en vervoer van de dienst Gemeentewerken, vorige week om weien, tiei publiek 2 commentaar gevraagd, wijst erop dat-,-- eens moeten opvoeden, de maatrede) in zpkprp n aan VERGELIJKENDE WAAROEN TUSSEN LDPE EN JEMAFOR jing bij Verlenging bij Spant Iongsr i cht i ng dwarsrichting plaatsen in Soest echt een vieze rom mel is. "Dat is het dan waarschijnlijk op plaatsen waar het anders ook altijd een rommel is!" Op de vraag of het hier een onaangekondigde stiptheids actie van de Soester reinigingsdienst betreft antwoordt hij: "Ja, zo kun je het wel stellen. Met de bedoeling het publiek een beetje op te voeden. We zijn de afgelopen twee jaar nogal lankmoedig geweest, maar daarmee kun je niet eindeloos doorgaan." De heer Pijl geeft wel toe dat de maafc_ regel wat sympathieker zou zijn over gekomen als er van tevoren rucht baarheid aan gegeven was. "Maar sommige mensen leren het blijkbaar heel slecht. Het voorschrift is toch al gemeen bekend." Opmerkelijk is het feit dat de reinigings dienst op de "verzamelplaatsen" voor de flats de gewraakte zakken al de volgende dag verwijderde, terwijl ze op andere plaatsen bleven liggen. De heer Pijl: "Bij flats zijn de zakken al tijd anoniem, je weet nooit van wie ze afkomstig zijn. Dan voelt ook niemand zich er verantwoordelijk voor. Bij de eengezinshuizen ligt dat anders." Overigens kondigt de heer Pijl aan dat het resterende vuilnis, inclusief de zak ken zonder KOMO-keur, deze week zullen worden weggehaald, één dag vóór de normale ophaalbeurt. "Dan kunnen de mensen direct daarna be ginnen met de voorgeschreven zakken.' De heer Pijl benadrukt nog dat zijn personeel in het algemeen veel hinder ondervindt van het huisvuil dat niet volgens de voorschriften wordt aange boden. "Het gaat ook om de bescher ming van onze medewerkers", laat hij weten. "Het publiek zou zichzelf ook a Trekweerst. Trekwaarat. bij breuk in bij breuk in I engerichting dwarsrichtii N/mm. N/mm? Uit dit schema (van de fabrikant van Jemafor) blijkt dat de sterkte van de Jemafor-zakken die van de LDPE-zak- ken (met het KOMO-keur) in bijna alle opzichten overtreft. De Jemafor-zakken voldoen aan de KOMO-eisen van "kogelvalwaarde" en "doorscheurweerstand". Het ver schil beperkt zich, aldus de heer Alblas, tot de dikte van het materiaal. De actie van de Soester reinigings- jdienst is mede gebaseerd op een aan kondiging van de Vereniging van Reinigingsdirecteuren, eind vorig jaarom de niet-goedgekeurde zakken voortaan te weren, zoals in de lande lijke kranten te lezen is geweest. Met slultstrlps Avec Hens de fermeture de maatregel in zekere zin een "opvoe dend karakter" heeft. "Al twee jaar geldt in Soest het voorschrift dat het huisvuil moet worden aangeboden in zakken met het KOMO-keur. Andere zakken voldoen nu eenmaal niet aan de strenge eisen die gesteld worden." Hij wijst erop dat zakken zonder KOMO-keur, die lichter en dunner zijn, mogelijk wel minstens zo sterk als de KOMO-keur zakken kunnen zijn, "maar dan is er waarschijnlijk chloor in het materiaal verwerkt. Bij de verwerking door de AVR (waar een deel van het Soester huisvuil wordt verwerkt) ko men er dan chloorgassen vrij, en die zijn schadelijk voor mens en milieu. Overigens laat de heer Pijl weten dat de maatregel in eerste instantie vooral gericht was tegen het aanbieden van huisvuil in kartonnen dozen, kisten of in zakken (bijv. kunstmestzakken) die voor het personeel van de reinigings dienst nauwelijks hanteerbaar zijn. Ook het materiaal daarvan vormt bij de afvalverwerking een groot pro bleem. "We zijn daarom consequent geweest en hebben besloten alle niet- goedgekeurde zakken te laten staan. Ik kan hier niet beoordelen of andere zakken misschien net zo goed zijn. Dan zou ik zelf chemisch onderzoek moeten doen." Lankmoedig: De heer Pijl reageert vrij lakoniek op de verwijten dat het nu op sommige Zekerheid is pas optimaal, met een polis van van Rouwendaal. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 - 1 64 67 DAG NACHT Strengste eisen De fabrikant van de huisvuilzakken van het merk Jemafor "S" (dus zon der KOMO-keur) is de heer Alblas uit Meppel. Hij wijst er in een telefonisch commentaar op dat de zakken die hij in Nederland aan de man brengt de strengste eisen doorstaan. "Het mate riaal is ontwikkeld voor de vleesin dustrie. Ze worden in België gemaakt. Het materiaal is dan blanko. Speciaal voor het gebruik als huisvuilzakken wordt er een kleur aan gegeven, maar het is hetzelfde materiaal, minstens zo sterk als de zakken met het KOMO- keur. Alleen zijn ze dunner en lichter, maar dat is economisch gezien alleen maar een voordeel. De heer Alblas ("wij durven als enige onze naam en adres op de verpakking te zetten") is van mening dat de Jema for-zakken kwalitatief veel beter zijn dan de KOMO-zakken. "Ruik er maar eens aan. Bij de KOMO-zakken ruik je de afvalstoffen. De Jemafor-zakken hebben dat onaangename geurtje niet." Het materiaal voor de Jemaforzakken wordt geleverd door Hoechst - "die le veren hoogwaardig materiaal", aldus de heer Alblas. "De zakken van de WAVIN zijn samengesteld uit een af- valprodukt van de buizenproduktie. De zakken zijn dikker, maar niet ster ker." De heer Alblas deelt verder mee dat hij kontakt heeft gezocht de heer Den Duik, de voorzitter van de vereniging van Reinigings-directeuren in Neder land. Deze heeft hem toegezegd, aldus de heer Alblas, dat hij er vanuit de ver eniging voor zal ijveren dat er een nieuwe norm (naast de KOMO-norm) wordt vastgesteld voor deze nieuwe materialen. Een soortgelijke toezeg ging heeft hij ontvangen van de heer Estourgie van TNO. "De KOMO-norm is al oud", aldus de heer Alblas' "en wordt min of meer beschermd door de grote zakkenfabrikanten. 0 Q> ÜJ O 'Eis 5 O 01 1 f I In 1983 in Soest: In 1983 zijn in Soest en Soester- berg minstens 425 fietsen gesto len. Dit is het aantal aangiften dat de politie hierover te ver werken heeft gekregen. De to tale waarde van de fietsen be droeg 115.000 gulden. Er werden tien verdachten aangehouden, die 19 diefstallen bekenden84 fietsen konden aan de eigenaar worden teruggegeven. Deze cijfers staan in het door de politie verstrekte jaaroverzicht. Van de 425 gestolen fietsen ston den er 157 niet op slot. Vijftig fietsen waren voorzien van de postcode. In de gemeente wer den 241 fietsen onbeheerd aange troffen. Omdat de meeste ervan geen postcode hadden en de her komst ervan niet kon worden vastgesteld, konden slechts 84 fietsen worden teruggegeven. De meeste fietsen werden weg gehaald bij NS-station Soest- Zuid, 84; bij NS-station Soestdijk werden 47 fietsen ontvreemd. De resterende 294 fietsen werden verspreid in de gemeente ge vonden. Fietsen waarvan de eigenaar niet kon worden opge spoord werden verkocht aan een handelaar. Deze tekst is te lezen op de verpakking van de zakken zonder KOMO-keur. Inbrekertjes op pad De politie in Zeist hield maandag j.1. al daar drie knaapjes van resp. 9,10 en 10 jaar uit Huis ter Heide aan, die betrapt werden bij een poging tot inbraak. Bij onderzoek bleken zij te beschikken over een aantal sieraden, die afkom stig waren van een inbraak die zij kort daarvoor hadden gepleegd in een wo ning aan de Bosstraat in Soest. In eerste instantie hadden zij daar gepro beerd met een glassnijder een ruit te verwijderen, maar dat was mislukt, Vervolgens klommen zij via het balkon en een openstaand slaapkamerraam naar binnen, waar zij de sieraden weg namen. Even later pleegden vermoedelijk de zelfde jongelui nog een inbraak in een woning, verderop aan de Bosstraat. Hier gooide zij de ruit van een schuif deur aan de zijkant van het huis in, waarna zij de woning doorzochten en met een klein geldbedrag verdwenen. De Zeister politie zet het onderzoek voort. Inbraak Anna Paulowna- laan Bij een inbraak in een woning aan de Anna Paulownalaan maakte de dader een aantal gouden en zilveren sieraden buit. 'Bovendien verdween hij met een geldbedrag van ca. 1400 gulden. De ge dupeerde deed aangifte bij de politie. Empeo kan bouw in acht maanden realiseren door GEKARD PAUL Geruwde en gewatteerde katoenen broeken Restanten 400 00 00 Vorig week is bekend geworden dat Gedeputeerde Staten van Utrecht defi nitief akkoord zijn gegaan met de bouw van het winkelcentrum in Soest-Zuid. De "verklaring van geen bezwaar", die nodig is om met de bouw te kun nen beginnen, zou binnen enkele dagen tegemoet kunnen worden gezien. Niets staat nu de realisering van het winkelcentrum, waarop vooral de win keliers in Soest-Zuid al jarenlang heb ben gewacht, nog in de weg. Het nieuwe winkelcentrum zal ver rijzen op de plaats waar nu nog het busstation Soest-Zuid ligt. Het bus station krijgt een andere plaats, niet ver van de oorspronkelijke: het ge deelte van de Soesterbergsestraat tussen Korte Ossendam en Vondel- laan/Ossendamweg. De woning op de hoek van de Korte Ossendam en het Driftje moet daarvoor verdwijnen. De bewoonster van het huis heeft in middels vervangende woonruimte aangeboden gekregen. De realisering van het Winkelcentrum Soest-Zuid is in handen van de project ontwikkelingsmaatschappij Empeo (een dochteronderneming van Bre- dero's Bouwbedrijven) in Utrecht. Bij Empeo verwacht men voor de bouw in totaal acht maanden nodig te hebben. Een en ander houdt in dat Soests tweede "winkelpool" mogelijk om streeks eind september/begin okto ber gereed zal zijn, in elk geval ruim voor de drukte van de feestdagen aan het einde van het jaar. Dat laatste zal de winkeliers van Soest-Zuid weinig minder dan een pak van het hart zijn, omdat daardoor wordt voorkomen dat de verhuizing en de ingebruikneming van de winkels plaats zouden moeten vinden tijdens de topmaanden novem ber en december. Uiteraard speelt het weer ook een rol in de planning, maar bij de projectontwikkelaar is men ervan overtuigd het werk binnen de gestelde tijd te kunnen klaren. Verheugd De heer Jan Wessels, voorzitter van de winkeliersvereniging Soest-Zuid, toont zich buitengewoon verheugd met het definitieve nieuws. Na een lange tijd van wachten is het er dan toch van gekomen, al twijfelde hij nimmer aan de uiteindelijke afloop. Wel is de vreugde bij de winkeliersvoorzitter enigszins getemperd door het feit dat het allemaal zo lang heeft moeten du ren voordat de beslissing van Gede puteerde Staten definitief vaststond. Dat is volgens hem vooral te wijten aan de traagheid waarmee de provincie heeft gewerkt. "Aan de gemeente Soest heeft het zeker niet gelegen. Hier heeft men er alles aangedaan om de bouw zo snel mogelijk te laten be ginnen." Hij verwijst in dat verband naar de aankondiging die wethouder drs. G. Plomp vorig jaar, tijdens de grote braderie in Soest-Zuid (begin septem ber) deed. "Wij zijn er altijd van uit gegaan dat de heer Plomp zulke din gen niet zomaar zegt. Onze teleur stelling was dan ook groot toen de erl - 00 00 pantalons voor79? Lammy jacks en jassen reeds vanaf Schiesser ondergoed 3 kleuren, per stuk Alle flanellen overhemden 20% korting bij aankoop van 2 of meer30% korting Pullovers, sterk afgeprijsd, o/\nr> reeds vanaf30. Diverse kolberts en kostuums zéér laag geprijsd ALLE jacks afgeprijsd 30 tot 50% korting enz., enz. 1 herenmode herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest Scholieren op de bon In het kader van het zgn. "scholieren project" voerde de politie maandag j 1 weer een controle uit onder de school jeugd. Dat gebeurde op twee punten in Soest: hoek Koningsweg/Dorpsstreek en hoek Soesterbergsestraat/Ossen- damweg. In totaal werden 16 scholie ren bekeurd; vier wegens het rijden door rood licht, vijf wegens het ont breken van een deugdelijke verlichting en zeven- wegens het rijden over het voetpad. Bestuurder gewond bij aanrijding Zondagmiddag deed zich een aanrij ding voor op de kruising Nassauplant- soen/Stadhouderslaan/Van Weede straat. Een 40-jarige automobilist uit Baarn, die komende vanaf de Stadhou derslaan wilde oversteken naar het Nassauplantsoen, kreeg geen voorrang van een auto, bestuurd door een 65-- jarige inwoner van Soest, die vanaf het Nassauplantsoen linksaf de Van Weedestraat wilde oprijden. Bij de bot sing raakte de Soester zodanig gewond dat hij per ambulance naar Zonneglo ren moest worden overgebracht 0 wn. giuui LUCI1 UC definitieve verklaring van geen be zwaar almaar op zich liet wachten. Jammer dat het allemaal zo vreselijk lang moest duren." De vreugde over de beslissing van G.S. weegt echter zeker op tegen de gevoe lens van teleurstelling, blijkt wel uit de woorden van de voorzitter. "Er moest hier ook nodig wat gebeuren, anders zou het slecht aflopen met de Soesterbergsestraat. Sinds het cen trumplan van tafel is verdwenen is de Van Weedestraat sterk komen opzet ten. In Soest-Zuid is de situatie slech ter geworden door het verdwijnen van winkels. Ik ben dan ook blij dat Soest- Zuid deze oppepper krijgt. Met de komst van het winkelcentrum zullen ook de mobiele kramen met een standplaats op de Soesterbergsestraat (op de hoek van de Verlengde Kolo- nieweg) moeten verdwijnen. Het gaat om de viskraam, de kippekraam en de gebakkraam. Zij krijgen te gelegener tijd een andere plaats aangewezen. Het nieuwe winkelcentrum biedt plaats aan ongeveer 20 winkels. Afhankelijk van de kavelgrootte, die nog niet is vastgesteld, kunnen het er maximaal 23 worden. Intussen staat al wel vast dat er twee grote zaken ("trekkers") in het winkelcentrum zullen komen: De C-Voordeelmarkt, nu Centra Van de Graaf, en Blokker. Voor de overige winkels lijkt men over voldoende gegadigden te beschikken om omstreeks oktober a.s. met een volledige "bezetting" van start te gaan. De selectiecommissie, die be last is met de definitieve toewijzing van de winkelruimte, zal deze binnen "Zes dagen zult gij arbeiden en op de zevende dag kleine karweitjes doen" zo wil een ontkerstende variatie op een van de Tien Geboden ons doen geloven. Protesten tegen het terugdringen van die zes naar vijf dagen kan ik mij niet herinneren, hoewel het gebod in zijn oorspronkelijke tekst aan duide lijkheid niets te wensen overlaat. De zevende dag was dan ook bedoeld als adempauze en zelfs de meest con servatieve christen zag er geen been in om het langere weekend tot regel te verheffen. 6 Toch zou dat niet-christelijke gebod van die kleine karweitjes in menig huisgezin de goede gang van zaken en daarmee de vrede aanmerkelijk kun nen bevorderen. Als man en huisvader - en in dubbele mate geldt dit denk ik voor op zichzelf staanden - ontstaat er in de loop der tijd een groeiende waslijst aan kleine klusjes. Dat stek- kertje, het vervalputje en de herfst bladeren in de tuin knagen op de lange duur aan je gemoedsrust, tenzij er een weekje in het verschiet ligt waarin je alles in een klap wegwerkt. Als dat, zoals bij ons tussen Kerst en Nieuw jaar valt, dan kun je al direkt na de grote vakantie allerlei zaken laten versloffen. Toen het deze keer weer bijna zo ver was, voelde ik een onweerstaanbare be hoefte aan lekker niks doen, vrij zijn, zon der dwingende programmapunten. Dat rijke gevoel verdween niet toen ik me voornam om in ieder geval wel een bezoekje te gaan brengen bij een vrien delijke collega of zo u wilt, een colle giale vriendin, die al geruime tijd ernstig ziek is. Daar ga ik echt voor mijn plezier naar toe, dus dat mag in de vakantie. Een paar verjaardagsbe- zoeken in zo'n weekje kan de pret ook nauwelijks drukken, maar dan moet ik er op letten dat ik eerst een afspraak maak met de kapper, anders kan ik daar niet meer terecht en dan duurt het weer een paar maanden langer. Dat moet overdag, net als het boenen van de parketvloer. Dat moet ook hoog nodig gebeuren. Als je daar te lang mee wacht moet het weer geschuurd worden en dat geeft me een troep. Tegelijk maar een paar nieuwe vilt- dopjes voor onder de stoelen halen. Ik begin het al aardig druk te krijgen en voordat ik wat vergeet zal ik eerst maar alles op een briefje schrijven. Oh ja, de wingerd moet altijd tussen Kerst en Nieuwjaar gesnoeid worden maar dat is zo gebeurd. Als we nou eerst eens beginnen om de afgevallen boombladeren tussen de planten uit te peuteren. Zelfcensuur deed mij een paar krachtige volzinnen schrappen, waarin ik de ontdekking beschreef van zeven hondedrollen, waarvan twee ter grootte van de hopen die hun a-so ciale bazen doorgaans zelfs produce ren na een uitgebreid Kerstdiner. Over geven, handen wassen, doorgaan met bladeren opruimen. Gelukkig kreeg ik juist op tijd een paar kubieke meter elzenhout van onze plaatselijke knot wilgkabouter. Met druk zagen en hak ken werd de houtvoorraad voor de open hard op peil gebracht. Ik was maar wat blij dat er nog wat kleine karweitjes, zoals een hard nekkig verstopte gootsteen op Oude jaarsavond en wat lekke fietsbanden, tussendoor kwamen Lezen, zelf wijn maken en schrijven lijken mij ook echt leuke hobbies om lekker relaxed mee bezig te zijn. Diefstal uit auto Een inwoner van Soest deed begin deze week bij de politie aangifte van diefstal van zijn auto-radiocassetterecorder. Het apparaat was ontvreemd uit zijn auto, die geparkeerd stond aan de Va leriaanstraat. Onder invloed gereden Op de Amersfoortsestraat in Soester- berg hield de politie begin deze week een 36-jarige automobilist uit Amers foort aan wegens zijn opvallende rijge drag. De man legde de blaastest af en onderging de bloedproef. Daarbij kwam vast te staan dat hij teveel alco hol had gebruikt. Hij kreeg een rijver bod en een proces-verbaal. Alleen donderdag Kilo, van 17.98 voor 2 kilo, van 11.00 voor Donderdag Donderdag Dit weekend Gouda's Glorie Donderdag Spaanse 100 gram slechts 150 gram Wie op zoek is naar een gegarandeerd goede gebruikte auto, moet nog heel even geduld hebben. (Uw geduld wordt beloond met de grootste keus en feestelijke kortingen). Fluorweg 49-51 3812 RW Amersfoort tel. (033) 15548 Lees hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart Ml Peters bv. voor wonen in de groene zone.

Soester Courant | 1984 | | pagina 1