de borg Onderscheidingen bij imkersvereniging N CQJB t Zwaantje q(3lehannesl Tim 259° 'Vrijwilligers Vakaturebank heeft bestaansrecht en toekomst' 'Amerikanen van harte welkom in Soesterberg' 'Wolken van genot' Vrijwilligers Vakature Bank 't vaanlerhooQt GEPRIJSDE ARTIKELEN. ^OESt Minimum V. V.B. Soest hield geslaagde Open Dag Bestuur 'Bijenteelt' weer compleet In Museum Flehite te Amersfoort Avondcursus Wijsbegeerte Scholen-info DE KLOK BETAMAX VHS - VCC TUIN-ADVIESCENTRUM voor doe-het-zelvers fM De Ginkgo, een fraaie oerboom [WOENSDAG 18 JANUAR11984 SOESTER COURANT PAGINA 13 Nescafé Extraf pot 200 lidag 18 Urn dinsdag 24,o door Arie Wandelaar [Arie noemt haar in dit Rondje Soest Nel. Haar echtgenoot moet in deze re- j gels maar door het leven gaan met de li voornaam Piet. Ze willen anoniem blii- P ven, allerminst medelijden opwekken slechts een verhaal willen ze kwijt.' M Arie ontmoette ze daags voor kerst- 1 mis in een supermarkt. Piet duwde het boodschappenwagentje, Nel bekeek de 1 prijs van een blik perziken. Het koopje, V iets van rond de twee gulden, bleek te duur te zijn. "Gaat boven de begroting" K hoorde Arie haar zeggen. Soms wil de padvinder in Arie nog wel eens ont- ji waken. Hij bood aan een paar blikken perziken voor zijn rekening te nemen. Zonder iets te zeggen vervolgden ze met het lege wagentje hun weg, Arie het gevoel gevend alsof hij een oneer- baar voorstel had gedaan, of een zeld zaam stomme opmerking had ge maakt. Bij de afdeling vlees en vlees- j waren vond de tweede ontmoeting plaats. Nel bestelde twee carbonaadjes van een afmeting die zelfs een vege tariër bij wijze van uitzondering van z(jn principes zou kunnen afhouden. Met een half pond half-om-half gehakt werd de bestelling besloten. Toen de kassa f was bereikt bleken er nog twee flesjes Heineken en een literfles Raak-Cola in het wagentje te hebben plaatsgeno men. Tijdens het wachten op de kassa bon besloot Arie het winkelende twee tal zijn verontschuldigingen aan te bie- I den. Waar bemoeit een mens zich im- mers mee. Een beetje stamelend en zoekend naar de juiste toon deed Arie zijn woordje. Het waren aardige men sen, want ze werden niet boos of on vriendelijk. Dat gaf Arie moed en dus legde hij omstandig uit dat hij niet kon begrijpen dat de prijs van een blik per ziken met Kerstmis boven de begro ting zou kunnen gaan. Voor 't eerst zag Arie ze lachen, lachen om zoveel onbegrip. "Makkelijk praten," begon Piet, "als je niet van het minimum hoeft te leven, geen twee kinderen hebt op te voeden en je voordeur zonder angst kunt openen omdat je geen drie maanden achterstallige huurschuld hebt. Mijnheer hier zit zeker boven modaal?" Arie moest het beamen. Nel nam 't over. "Nou", zei ze, "dan is er wel een verschil tussen uw en ons Kerstfeest. Wij hebben net twee kar- bonaadjes gekocht, doen wij twee Kerstdagen mee, het gehakt is voor de kinderen. Een vetpot is anders mijn heer." Arie informeerde waarom ze niet op zijn perzikenaanbod waren ingegaan. "Ook minimumlijders heb ben hun trots", verduidelijkte Piet. "Wij hebben al zo dikwijls ons neus gestoten dat wij samen hebben afge sproken nooit meer tegen iemand dank-je-wel te hoeven zeggen." "Maar dat vraag ik toch ook niet van U", probeerde Arie zwakjes. Het over tuigde ze niet. Even bleef het stil. Voor ons trokken mensen met de laatst gekochte Kerstinkopen voorbij. "Vol gens mij", vervolgde Nel, "bent II er niet van op de hoogte wat er vandaag de dag in de wereld van minimumlij ders te koop is. Heb ik gelijk of niet." Arie probeerde een acceptabel ant woord te vinden, maar het gesprek kreeg een andere wending. "Ooit bij een echtpaar thuis geweest dat met twee kinderen van een minimum in komen moet leven? Kom met ons mee een kop thee drinken, misschien dat 't dan wat duidelijker wordt." Arie betrapte zich er op dat hij aarzelde. Vlak voor Kerst, er zijn leukere din gen op de wereld. Een kwartier later fungeerden Nel en Piet als gidsen in de 3-kamerflat. In wat voor de kamer van de kinderen moest doorgaan was de vloer kaal en bleken de bedden van krijgertjes te zijn. In de schone maar sjofele behuizing van de woonkamer speelden twee kinderen. Alles ademde iets van passen en meten. De oudste van de twee kinderen infor meerde hoet 't met de kerstboom stond. "Die komt er", beloofde Piet, "en ga nu eerst maar een uurtje buiten spe len". "Straks", lichtte hij toe, nadat de kinderen verdwenen waren, "zaag ik er eentje om. Hebben wij morgen toch iets om naar te kijken. Want vin dingrijk word je wanneer je op het minimum bent aangewezen. Neem Nel bijvoorbeeld. Die heeft goud in d'r han den. Maakt alles voor de kinderen en zichzelf. Straks heeft ze een winterjas nodig. Wat ze nu draagt vinden ze op Bali nog te koud. Wachten met de koop tot de laatste dag van de uitverkoop. In de winkel er twee knopen aftrekken, dan krijg je hem nog eens voor een paar tientjes minder." Hij lachte wat schamper. De warme thee werd in gro te mokken opgediend, en wat slurpend gedronken. Goed dat er thee was, want het gesprek vlotte niet. "Eigenlijk onzin dat U hier zit", konkludeerde Nel na verloop van tijd. "Wij worden er geen van allen wijzer van." Arie wilde, in een poging om iets aardigs te zeggen, opmerken dat de thee hem uitstekend smaakte, maar die kans werd hem ontnomen. "Weet u," begon Piet, "waarom ik U heb gevraagd mee te komen?" Arie wilde voorlopig nog even het antwoord schuldig blijven. "Om te laten zien hoe verrot de wereld eigenlijk in el kaar steekt. U met uw blikken perzik ken, de regering met de eenmalige uitkering. Bedeling is het, meer niet." Arie had 't lef niet om te informeren hoe het gezinnetje van Nel en Piet in deze situatie verzeild waren geraakt. In het huis van de gehangene spreekt men immers bij voorkeur niet over de dood. Het bleef bij die ene mok thee. Wij namen afscheid zonder de tradi tionele Kerstwensen uit te wisselen. "In ieder geval heeft U een indruk van minimumlijders", luidde de laatste op merking van Piet. "Tot ziens zullen wij maar niet zeg gen", voegde zijn Nel er aan toe. Bui ten keek Arie nog even om naar de vier de woonlaag van de flat. Er was nie mand die naar hem zwaaide. Arie Wandelaar Pe. Dag" die de Vrijwilligers vakaturebank vorige week woensdag middag in de theaterzaal van Arti- snock organiseerde is een aardig suc ces geworden. Dat bleek alleen al uit e opkomst, die de medewerkers van de V.V.B. allerminst teleurstelde. Enige tientallen bezoekers waren een kijkje komen nemen, onder wie verte genwoordigers van verschillende in stellingen op kerkelijk en maatschap pelijk gebied in Soest, maar ook van de zijde van het gemeentebestuur (in de persoon van welzijns wethouder Frans Kingma en enige raadsleden), ambte- naT?n. e.n vertegemvoordigers van de Vrijwilligers Vakaturebanken uit Baarn, Amersfoort en Leusden. De zaal was voor deze gelegenheid uitge rust met een grote tafel met allerlei fol dermateriaal, langs de wanden pane len met foto's die verschillende as pecten van het werk van de V.V.B. lie ten zien, een video-installatie met een soortgelijk programma, alsmede een diaserie. Verder konden de bezoekers zich in gesprekken met de medewer kers van de V.V.B. op de meest uitge breide wijze laten voorlichten over alle aspecten van het vrijwilligerswerk, en de wijze waarop de V.V.B. daarin een bemiddelende rol speelt. Jaap Modderman, als coördinator van de V.V.B. in Amersfoort destijds nauw betrokken bij de start van de V.V.B. in Soest, ging in een korte toespraak wat dieper in op verschillende aspecten. De Soester V.V.B. was in augustus 1982 de 15e vakaturebank die in Nederland van start ging. Hij wees erop dat het vrij willigerswerk in de loop der jaren puur kerkelijk jeugdwerk was uitgegroeid naar buurt- en clubhuiswerk. Vooral door de moderne vormen van woning bouw liep de "burenhulp" sterk achter uit, aldus Jaap Modderman, al zette deze ontwikkeling op het platteland wat later in dat in de steden. "Vooral in de nieuwbouwwijken is de vervreem ding dikwijls groot." De hulpdienten die her en der werden opgezet vormden een goede overbrugging naar het maatschappelijkwerk, in het bijzonder de gezinszorg. Door de toegenomen vrije tijd, vooral als gevolg van de groeiende werkloos heid, meldden zich in de loop der jaren steeds meer mensen aan, hetgeen leid de tot een ontwikkeling waar in het ker kelijk vrijwilligerswerk allang geen hoofdmoot van het vrijwilligerswerk is. Alternatieve vormen van "werk," zo als kringloopprojecten, drukwerkcol lectieven en peuterspeelzalen schoten als gevolg van de snel stijgende werk loosheid als paddestoelen uit de grond. De V.V.B.'s die zich allengs manifes teerden, moesten het veelal zonder subsidie doen, aldus Jaap Modderman. "Ook in Soest was dat zo. De gemeente liet weten dat de V.V.B. zichzelf eerst maar eens moest gaan bewijzen." Modderman noemde dat een goede zaak, al heeft het de ontwikkeling van de V.V.B. wel enigszins geremd. "De mensen willen wat doen! Je houdt ze niet meer tegen,' hield hij zijn toe hoorder voor. Over de mogelijke con currentievervalsing die bij het inscha kelen van vrijwilligers zou dreigen merkte hij op dat deze problemen te overwinnen moeten zijn zonder het vrijwilligerswerk onmogelijk te ma ken. Hij wees er wel op dat alle tot dus ver door de overheid genomen maatre gelen ten aanzien van onbetaald tijde lijk werk zoals de T.A.P., de E.A. J., de W.V.M. en G.T.P. tot dusver niet al te veel zoden aan de dijk hadden gezet. Bij de nieuwste maatregel, de P.E.P. (praktijk-ervaringsplaatsen), zette hij eveneens enkele vraagtekens: "We zul len moeten oppassen voor het creeren van tweede-rangswerknemers, zodat er onder de werknemers geen scheve ogen ontstaan. Mensen verdienen al lemaal hetzelfde respect." De effecten van het optreden van de V.V.B.'s zijn zeer goed te merken, al dus Jaap Modderman. In het gehele land bestaan intussen al meer dan 70 Vrijwilligers Vakaturebanken. "Ze hebben bestaansrecht, dat blijkt wel, en dus toekomst." Sommige bezoekers maakten van de gelegenheid gebruik om vragen te stel len aan het forum, dat bemand en be vrouwd werd door de medewerk (st)ers van de Soester Vrijwilligers Vakature bank. BOWLINGCENTRUM (voor Soest e.o.) e» y* Willaertstraat 49 - 3766 CP Soest DE SPORT VOOR IEDEREEN Iets te vieren? 1 UUR BOWLEN GOURMETTEN per persoon (minimaal 12 personen) TELEFOON 02155-22188 Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest I's. -vtó: Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl De bouw van een aantal munitiemaga zijnen ten behoeve van de Amerikaan se luchtmacht op de vliegbasis Soester berg stuit in de gemeenteraad van Soest nauwelijks op bezwaren. Dat bleek opnieuw tijens de vergadering van de commissie Ruimtelijke Orde ning, vorige week. Jan Visser (Prog. Soest) die inmiddels een bezwaar schrift tegen de gang van zaken heeft ingediend, bracht de kwestie opnieuw ter sprake. Hij hekelde de toestem ming van het gemeentebestuur voor de bouw van de magazijnen, die door het College als "opslagruimten" wer den betiteld. Dat is een eufemisme, waarmee u de zaak probeert te verdoezelen," aldus Visser tot wethouder drs. G. Plomp. "Als de burger afgaat op de officiële aankondigingen vindt hij veel te weinig informatie. De beschikbare gegevens zijn veel te summier. Bezwaren ventileerde Visser ook tegen de bouw van 50 woningen voor Ameri kaanse militairen en hun gezinnen in Soesterberg. "In de pas verschenen no titie over de woningbouw in Soester berg wordt daarover niet gerept. Daar in wordt gesuggereerd dat de woning bouw ten gunste van de Soesterbergers zou worden gerealiseerd. U hebt dit wel erg snel toegezegd." Visser ver klaarde zich "om allerlei redenen' tegen het voorstel, en vroeg zich af of het College ook zo snel zou hebben ge reageerd als bijvoorbeeld het Turkse comité om de bouw van vijftig wo ningen had gevraagd. Wethouder Plomp bestreed deze verge lijking. Hans Blom (CDA) wees erop dat het al sinds 1977 bekend was dat er extra woningen voor de Amerikanen in Soesterberg moesten komen, en dat daarover nooit negatieve geluiden wa ren vernomen. "Soesterberg is nu een maal een militair dorp. De Amerika nen zijn daar van harte welkom." Joop van den Brakel (PvdA) toonde zich niet bijster gelukkig met de toe stemming. "Maar als we nee zeggen krijgen we ze natuurlijk toch. Er is weinig kans om ze tegen te houden. De meerderheid van de commissie had overigens geen bezwaren tegen de voorwaarde om aan de toestemming voor de bouw van de Amerikaanse wo ningen ook de bouw van woningen voor de Soesterbergers zelf te koppelen. Hoewel het er aanvankelijk naar uit zag dat het bestuur van de imkersver eniging Soest-Amersfoort niet volta- lig zou blijven, omdat zich geen kan didaten hadden gemeld voor de drie bestuursleden die aftraden en zich niet herkiesbaar stelden, bleef het bestuur gisteravond tijdens de jaarvergade ring toch voltallig doordat zich alsnog bestuurskandidaten aanmeldden na een oproep hiertoe door voorzitter S. G. Nieuwenhuizen. Nadat eerst de heer A. van der Vusse zich had ge meld, ontbraken nog twee kandidaten. Nadat de vergadering was geschorst, kwamen er nog vier kandidaten bij De schriftelijke stemming leverde de benoeming op van mevrouw A. Len- sink-Kosuch en de heren W. Salomons en A. van der Vusse. De imkersvereniging Soest-Amers- foort heeft volgens voorzitter Nieuwen huizen een goed jaar achter de rug. Hij citeerde uit een in 1925 verschenen boek, 'Over den jubel van den imker', al de vrees voor een ernstige aantas ting van de natuur in het algemeen en de imkerij in het bijzonder. Toch, aldus de heer Nieuwenhuizen, zijn de optimisten niet uitgestorven. Veel Guur weer buiten? Dan is het echt weer zo'n avondje om heerlijk te genieten van één van die uitgebreide winterkost- schotels (v.a. f 9,75). Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Cultuurhistorisch overzicht van het tabaksgebruik in Nederland Er is waarschijnlijk over geen kruid zoveel geschreven als over tabak en dit is ook niet verwonderlijk, als men ziet dat er vanaf het moment van introduc tie van dit gewas in Nederland druk ge discussieerd is over de vermeende voor- en nadelen. Het gekrakeel, begonnen in de 16e eeuw, is heden ten dage nog steeds niet verstomd. Veel van deze argumenten zijn op schrift ge steld en vormen nu waardevolle bron nen voor historisch onderzoek. In Nederland was de tabak al vroeg ge liefd. Zeelieden en studenten introdu ceerden het kruid als genotmiddel en vonden al snel navolgers. 'Toeback suyghen' werd een gewoonte. Speciale tabakskroegen of 'tabagieën' ontston den waar de gewone burger onder ge not van een pint bier een pijpje kon smoken. Rondom de tabak is sindsdien een bloeiende handel en industrie ontstaan. Op de tentoonstelling "Wolken van ge not," die tot stand kwam mede in sa menwerking met het Niemeyer Neder lands Tabacologisch Museum te Gro ningen, wordt een beeld gegeven van de tabaksverbouw in ons land, de vor men van tabaksgebruik, zijn toepas singen en de hierbij gebruikte acces soires. De expositie wordt begeleid door een uitvoerige publicatie van de hand van Harry Tupan, medewerker van het Drents Museum te Assen, waar deze tentoonstelling werd samengesteld. De kosten van deze publicatie zijn 14,50. Geopend: op dinsdag t./m. vrijdag van 10.00 - 17.00 uur en zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Museum Flehite, Westsingel 30, Amersfoort. Speciale demonstratie sigarenmaken Ter gelegenheid van de tentoonstel ling 'Wolken van genot' zullen er op de navolgende dagen speciale demonstra ties sigarenmaken gegeven worden: dinsdag 31 januari, zaterdag 4 februari, zaterdag 11 februari, dinsdag 14 februari en zaterdag 18 februari. Alle dagen tussen 14.00 -17.00 uur. Het maken van sigaren met de hand behoort tot de beroepen die zeer snel aan het uitsterven zijn. De heer Poort, ver bonden aan de sigarenfabriek Oud Kampen is één der weinigen, die dit oude vak nog met verve beoefent en ook anderen laat genieten van de door hem vervaardigde producten. Vakatures nemen af Terwijl het aantal ingeschrevenen bij de Vrijwilligers Vakature Bank ge staag toeneemt moeten we konstateren dat de beschikbare vakatures de laatste maanden enigszins gaan afne men. Enerzijds is dit de danken aan het vrij snel opvullen van de aangeboden banen, terwijl anderzijds het aanbod van vakatures wat trager verloopt. Instellingen en organisaties in Soest en omgeving, met een tekort aan finan ciële middelen om vast personeel in dienst te nemen, willen de V.V.B. via dit artikel attent maken op de moge lijkheid om door bemiddeling van de V.V.B., onder bepaalde voorwaarden, vrijwilligers een baan aan te bieden. Een telefonisch verzoek om inlich tingen, gevolgd door toezending van een inschrijfformulier, kan vaak al binnen enkele dagen resulteren in het oplossen van een soms langdurig en nijpend personeelsprobleem. Om de vele vrijwilligers een kans te ge ven en binnen niet al te lange tijd zinvol en dankbaar werk in het vooruitzicht te stellen wil de V.V.B. besturen van de diverse instellingen en organisaties in Soest en omgeving verzoeken vooral niet te schromen kontakt op te nemen met de Vrijw. Vak. Bank in Soest, Steenhoffstraat 46, dagelijks, behalve op woensdag geopend van 10.00 - 12.30 en van 13.30 - 15.30 uur. Het telefoon nummer is 12630. Vrijwilligers die al direkt aan de slag willen kan de V.V.B. al vast een aantal vakatures waarin nog niet is voorzien aanbieden Welke vrijwilliger wil bij visueel ge handicapten enkele avonden per maand voorlezen? Enige algemene ontwikkeling is wel vereist, omdat voornamelijk officiële en vergader stukken worden doorgenomen. Bij de Vrijwilligers Vakature Bank zelf is plaats voor een gemotiveerde medewerker/ster; bij voorkeur iemand die begrip heeft voor het pro bleem van de werkloosheid en vol doende tijd wil vrij maken om het team te versterken. Veilig Verkeer Nederland kan een aantal vrijwilligers plaatsen in be stuursfunctie en voor ad-hoc activi teiten. Voor het geven van naailessen aan buitenlandse vrouwen worden binnen het Bureau Onderwijs Soest deskundige vrijwilligster gevraagd. Bij de vereniging van ouders van geestelijk gehandicapten is plaats voor een bestuurslid van deze vereniging en om eventueel plaats te nemen in an dere besturen als vertegenwoordiger van de vereniging. mensen houden zich momenteel met de natuur bezig, met de bijenteelt zelfs zoveel, dat dit aantal nooit eerder werd bereikt. Hij spoorde de leden aan de hobby verder uit te dragen, 'want het is de moeite waard'. Na de bestuursverkiezing, waarbij de aftredende mevrouw Toos Slagt werd herkozen en daarnaast drie nieuwe leden werden benoemd, reik te de heer C. Pater Jzn., provinciaal- en hoofdbestuurslid, aan drie leden een onderscheiding uit. De heer H. G. van den Broek kreeg de speld voor veertig jaar lidmaatschap, de heer H. Boers voor 25 jaar lidmaatschap en de heer P. Seegers voor tien jaar bestuurslidmaatschap, waarvan een groot aantal jaren als secretaris. Voor ieder van de onderscheiden le den had de heer Pater een persoonlijk woord. Hij gaf de imkers de raad om de varoa, de mijt die de bijenziekte veroorzaakt, niet te onderschatten. Hij sprak zijn vreugde erover uit, dat in de provincie grote eenstemmigheid heerst over het niet gebruiken van chemische middelen bij de bestrij ding van de varoa-mijt. Overigens zet te hij grote vraagtekens bij de bestrij ding, met tabaksrook. De in de rook aanwezige nicotine is er oorzaak van dat het beroken niet zonder gevaar is voor de bijen, aldus de heer Pater. Overigens bleek uit het verslag dat mevrouw Slagt uitbracht namens het ziektebestrijdingsteam, dat de bijen ziekte aan Soest en Amersfoort voor- V.l.n.r. hr. G. v.d. Broek, de hr. H. Boers en de hr. P. Seegers. Naast de onderscheidenen de hr. Pater. alsnog is voorbijgaan de varoa-mijt is in geen van beide plaatsen gecon stateerd. Zij kondigde aan, dat in maart een cursus van vier lessen zal worden gegeven over de bestrijding van de varoa-mijt. Bovendien verschijnt hier over in het voorjaar een speciaal bul letin. De leden besloten de bijdrage aan het provinciale ziektebestrijdingsteam te handhaven, evenals aan de WV Soest. Ook besloot men medewerking te blij ven verlenen aan het blad Soester Die renbelangen. Tenslotte is de imkers vereniging ook weer present op de jaarlijkse oude ambachtenmarkt op Hemelvaartsdag is de Soester Kerke- buurt. De Soester bijentuin, op het terrein van de gemeentelijke kwekerij aan de Molenstraat, is in opkomst. Het ge bruik ervan moet echter nog groeien. De bijentuin is vooral bestemd voor onderwijs, voorlichting en onderzoek. Ook bestaat de mogelijkheid dat leden hier volken plaatsen. Om de plaatsing van zo'n tvtealf volken mogelijk te ma ken, moeten de bepalingen die hiervoor gelden versoepeld worden. Het is overigens niet de bedoeling de volken permanent in de bijentuin te plaatsen. Sfeervolle zaal voor geheel verzorgde feestavonden, bruiloften, recepties, warm en koud buffet etc. Spec. prijzen. Cap. Jl 200 personen. Inl.: 02155-13156-11121 CAFÉ-RESTAURANT „SOESTER NATUUR" van Weerden Poelmanweg 4 Soest Gehele jaar open Ruime parkeergelegenheid Op de Internationale school voor Wijs begeerte te Leusden worden ook dit jaar weer avondvervolgcursussen ge organiseerd. De eerste cursus, met als thema: Wat is dialectiek, wordt gehouden maandag 23 januari, vervolgens op 30 januari en 6,13 en 20 februari. De avon den beginnen om 19.45 uur en eindigen om 22.00 uur. Het gaat om een cursus inleiding in de filosofie, waarbij een be langrijke filosofische stroming - met o.a. Hegel en Marx - centraal zal staan. Aanmelding tot uiterlijk vrijdag 20 ja nuari bij de Internationale School voor Wijsbegeerte, Dodeweg 8, 3832 RD Leusden. Tel.033-15020. Ak met de hongd uut bin, daan krieg ik doaluk aaltied mingse bie me om de weg te vroage. Ze denke daan licht:Die loöpt op ze gemaak te waandele, die woont hiero, die ken ut wete. Moar daa's toch verleje tied. Vrogger wis ik op Soest aalie stroate, loane, poade en goate in de wege. Moar op Overhees weet ik ut nie meer. Doar hejje aallemoal trompette en trommels en aangdere aapperoate om an te trekke of op te bloaze. En in 't Kloarwoater ben d'r hoffe. De huze leg- ge niet meer op rieje en an stroate, ze stoan zo moar aalle kaante uut. Ajje un keer fout ereje ben, mojje weer op nieuw beginne; je maag moar ééjn kaant uut. Ik vin d'r niks meer an. De oardigheid vaan 't weg wieze is t'r un end aaf bie ming. Ak ut nie weet, is 't veur ming net of ik veur poal stoat as echte Soesder. Moar noeng komt t'r hullup opdoage vaan de B.K.R. (Daa's de Broave Kunstemoakers Rekening). Ak voorte- mee un klaant krieg veur Overhees, daan kaan'k zeige: "Bie de potloje an de Daalweg links aaf!". Of: "Bie de zoage mojje ut nog us vroage!". Daan hek ze temingste vaast de goeje kaant op'estuurd. Zo as ik aal zee: daank an de B.K.R., moar ik vin ut wel un haarstikke dure culturele wegwiezer. Zo as ik in de kraant laas: 10.000. Daa's zeker zong- der B.T.W.? Op ut ploatje in de Soesder telde ik vief potloje, dus daat komp op 2000,-ut stuk. Ik schaat daat ongze A.N.W.B. ut goe- jekoper kaan. Moar waat mot die zoag d'r noeng bie? Toch niet om de potloje deur te zoage? Daan ben'k weer eve vaar met me weg wiezen. Zet d'r daan liever un punteslieper bie, moar daan wel un goeje. Niet un J.B.R. Jaan Boe- refluutjes Rotding) As ut veur mekoar komp, maag ongze baarregemeester "Hoa verweerd" schrieve op de koale muur. Geejn ge- klaadder aasteblief, daat hewwe aal zaat op Soesder mure. As 't niks Iiekt, kaajje dit gelukkig zo weer uutgumme, daa's maakkeluk zaat. An de Koningsweg kriege we nog us un linioal 'etekend. Daa's doaro zo'n laange rechte weg. Niet met un baal- point, daat goat t'r niet zo maakkeluk aaf. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, loat de B.K.R. d'r ok un laamp op te- kene, daan kaajje in 't donker ok de weg wieze. HANNES VAN DE NENG. ith kantoor Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest efficiency Telefoon 02155-101 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Woensdag 18 januari a.s. wordt 's avonds van 19.30 uur tot 21.30 uur in de Openbare Lagere School "De Scha kel." Klaarwaterweg 7 te Soest een Scholen-Info gehouden. 12 Scholen voor Voortgezet Onderwijs uit de regio zul len die avond aanwezig zijn, om de ou ders in te lichten over diverse typen voortgezet onderwijs. VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 14.00-19.00 uur Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt In 1690 werd door de Duitse plantenkenner Kaempfer tijdens een van zijn reizen naar Japan een boom ontdekt, die in het westen nog slechts als fossiel bekend was. De boom werd door Kaempfer Ginkgo genoemd, naar de Japanse naam Yin-Kuo, het geen "zilveren vrucht" betekent. Pas veertig jaar later in 1730 werd de eerste Ginkgo geplant in Nederland en wel in de Hortus Botanicus te Utrecht. Hiermee was de boom na vele, vele eeuwen weer terug in Europa. De Nederlandse naam van de boom waar we het nu over hebben is Japanse noteboom. Eerst nog even wat over de geschiedenis van de Ginkgo. Uit vondsten van fossiele bladeren heeft men kunnen afleiden dat het geslacht Ginkgo al zo'n 200 miljoen jaar geleden voorkwam, toen er zelfs van vogels en zoogdieren nog geen sprake was. Het zou dan ook helemaal niet zo ver wonderlijk zijn als de Japanse noteboom, de oudste nu nog voorkomende boom is. In de oertijd kwam de boom in alle gematigde streken voor. Fossiele resten zijn er bijvoorbeeld gevonden in Yorkshire, Groenland en op Spitsbergen. Sinds de laatste ijs tijd wordt de boom alleen nog aangetroffen in kleine gedeelten van Japan en China. Zeer belangrijk voor het overleven door de eeuwen heen is het feit dat de boom in Chinese en Japanse tempeltuinen als heili ge boom werd gekweekt. Er werden ook verschillende geneeskrachtige wer kingen aan de boom toegeschreven, zoals een mid del om slijm op te lossen en als kalmerend middel. Modern onderzoek toont alleen een vaatverwijdende werking aan. De Ginkgo biloba zoals de volledige naam luidt behoort tot de naaktzadigen ofwel Gym- nospermae. Hij heeft zowel met de coniferen als met de loofbomen eigenschappen gemeen. De bla deren geven de boom het uiterlijk van een loofboom, maar bij een nadere beschouwing zien we dat de bladeren als het ware bestaan uit een groot aantal aaneengroeiende naaldjes. Ginkgo is tweekruizig, er komen zowel mannelijke als vrouwelijke exemplaren voor. De mannelijke of vrouwelijke organen zitten op de gedrongen zijtak jes. Het stuifmeel dat gevormd wordt op de manne lijke kegels wordt d.m.v. de wind naar de vrouwe lijke zaadknoppen getransporteerd. Dit alles duurt erg lang. Het stuifmeel komt weliswaar al in mei vrij, maar de bevruchting vindt pas in de herfst plaats. Om te zien is de Ginkgo een erg fraaie boom. Alleen al het symmetrische waaiervormige blad maakt hem totaal verschillend van andere bomen. Bovendien is de goudgele herfstkleur erg mooi. De boom is erg ongevoelig voor ziekten en belagers, zelfs onze vervuilde lucht doorstaat hij zonder pro blemen. Vooral voor grote tuinen is het een waarde volle aanwinst. De Ginkgo heeft een hekel aan nat te grond zodat een goed doorlatende grond gewenst is. De groei is niet bijzonder krachtig, maar bij aanplant moet er toch rekening worden gehouden met een behoorlijke uitgroei in de toekomst. Voor jonge bomen is een zonnig plekje uit de wind aan te bevelen.

Soester Courant | 1984 | | pagina 13