tersbv Met auto Vandermeer terug in de tijd n Meningen van lezers Wintertips voor de automobilist Met Raad en Daad PAGINA 14 ele woon tips! OENSDAG 18 JANUAR11984 SOESTER COURANTPAGINA 15 Auto Vandermeer Amersfoort b.v. Correspondentie Taaipraatje Opvoeden Zakken-aktie \an de PRINS BERNHARD j\AN en de PIETER DE -IOOGHLAAN te Soest gaat vat gebeuren )p de plek waar het oude schoolgebouw taat gaan binnenkort vrolijk ogende to- aal afwijkende, geestig ontworpen fabel chtig geïsoleerde, eigentijdse halfvrii taande woonhuizen met garage en c v as gebouwd worden. :lk op ca. 260 m2 grond, es stuks (waarvan er. hoe kan het ook nders al 2 verkocht zijn), en ligging om van te watertanden. 198.000,- v.o.n. flEUWBOUW 'Oest rkstraat 89 a b p dit gedeelte van de Birkstraat is de atste jaren veel gebeurd. Een represen- lief entree voor Soest, s sluitstuk komen hier nog 2 gescha lde woonhuizen met een aantrekkelijke" chitectuur en een royaal ontworpen be ne grond indeling. woonkamer heeft een erker uitbouw L-vormig en heeft een oppervlakte vari 35 m2. De eerste verdieping bevat 3 lapkamers en badkamer met 2e toilet ote zolder over het hele huis. 47.000,- v.o.n. )or koper geen kosten van overdracht). oesterberg ïersfoortsestraat 118 If vrijstaande villa met c.v.-gas, garage t formidabele tuin. terrassen, gazon aie perken, tuinverlichting en 4 paar- aoxen. Het geheel staat dan ook op n 1300 m2 grond. Een niet alledaags s met grandioze mogelijkheden voor paardenliefhebber. Indeling: Ruime ankamer met parket, balken plafond open haard, serre, keuken, bijkeuken, Ier, toilet en hal. 1e verdieping: 3 apkamers, badkamer met ligbad en 2e at. 2e verdieping: 4e slaapkamer en ■a zolderruimte. '8.000,-. iest •oenstekerpad 5 e, moderne villa met c.v.-gas, dubbele ige, groot dak-zonneterras en tuin :htig sanitair, een keuken die niets te sen overlaat, ruime kamers, 2 toe- gsdeuren naar dubbele garage en keur van bijzonderheden die dit zijn aantrekkelijkheid geven, ling: Z-vormige woonkamer met open d en vide-gedeelte, open keuken, t en hal. 1e verdieping: 4 slaapt ers, fraaie badkamer, 2e toilet en loop. Grote zolder. 9.000,-. est-Zuid enlaan 13 aande bungalow met c.v.-gas, gara- i grote vrije tuin. i 1600 m2 grond die uniek ligt aan veergaloos fraai natuurgebied. Een ■net bovendien een uitstekende zon- I g en zwembad. ng: grote woonkamer, -keuken, 4 kamers, badkamer, hal, garderobe en berging. 000,-. ygïfc uwbouw Soest-Zuld 'ottüaan (naast nr. 57) ïande semi-bungalow met een heel sieve vormgeving (maquette op ons or) komt op één van de laatste <avels die deze fraaie laan in Soest- iog te bieden heeft. 300 m2 eigen grond met het aan- ende natuurgebied en een optimale ging biedt het een unieke combi- ig: living van ruim 50 m2, keuken, ken. toilet, hal en aangrenzende 1" ber9'n9' Verdieping: 3 slaap- s, badkamerberging en overloop. m- v.o.n. (overdrachtskosten in- )en). itduinen r Hoogt 2 1 Soester Hoogt ligt een onverge- 'andgoed temidden van alle kleu- en die de natuur rijk is. Honderden 1, sparren, eiken en berken wiegen iijaioos ritme op ruim 20.000 m2 irond dat deel uitmaakt van een 31 groter uniek natuurgebied. Op !w mJ 90ed Staat een semi* >W met C.v.-gas, dubbele garage i kanto,orJruimten ter grootte van Jb Indeling bungalow: Grote t open haard, zitkamer, serre, bijkeuken, toilet en hal. Verdie- slaapkamers, doucheruimte en er met 2e toilet. Iook in gedeelten Ie koop. Pijperpad 46. Aantrekkelijk mid- 's ("R1 «.-gas, berging, fiet- en ,hJln Woonkamer met open •laapkamers. 1126.000,- RBERG, Jongbloedlaan 9 Rui- enwoning met c.v.-gas en tuin a Mnligging, 3 slaapkamers, 'e 00n m®' garage, f 144.000,- Heuveiweg 9, Halfvrijstaand met garage die geschikt is voor werkruimte. 3 slaapkamers. f171.000,- «eegbreestraat 86. Luxe mld- ondergebouwde garaqe, aarh°^he,ZW-schi»erendé aaie badk., 3slaapk. f 189.000, - >choutenkampweg 167. Hoek en f:-gas- ber9'n9. vijstaan- inïam0 grandl0se tuin om het apkamers, grote zolder. f215.000,- 'rdijo.g. inen senezone raat 87 02155-16251 raat 11/02154 22122 :*Msringi47/0»630506 WesrerOorpsstr 33/03495-36304 f nt u ze nog? De swingende vijftiger jaren9 Petti™«+0 o„ u U uit de Jukebox, een hamburger en (.«n onio»^ j Hoela-Hoep. Rock 'n daan in de meest moderne computer- 1 ~j bent u ze nog? De swingende vijftiger jaren? Petticoat* a„ u g„ll uit de Jukebox, een hamburger en een colarTtie m de ü",?1 E01* voren aan.en hup.genieten van het leven. V achterste- feeze sfeer vindt u dit jaar terug in de trurtiHnnau - Wandermeer. Wat is er aan de hand? Direkteur Ah von °rjt""*ssho)v Y®" Aut0 llijri 25-jarig jubileum als betrouwbare 'gebröikte warren^Sü?dlt Jaar gj. reden voor bet bedrlj, om „p een ul^s™^^ wl^tni^^t Bij een feest horen kadootjes Als Ab van der Meer feest viert, dan ho ren daar kadootjes bij. Want u kunt na melijk ook nog eens enorm profiteren op deze show. Laten we er een aantal voor u op een rijtje zetten. Voor vroege vogels die een betrouw bare occasion zoeken is er een hele mooie 'wekpremie'. Vandermeer gaat h Hamburger en een Coke laten we even duiken in het sfeertje [at Auto Vandermeer heeft neergezet, pat denkt u bijvoorbeeld van de schit- jrende 'slagschepen,' de Ford Thunderbirds uit die tijd, waarvan [twee van de mooiste, te gekke exem plaren in het zonnetje staan. Terwijl u ■hiernaar kijkt, droomt u terug naar de vijftiger jaren, dankzij de klanken uit ouderwetse jukebox. En natuurlijk horen bij dit sfeertje een pittige ham- t burger en een coke. MacDonalds en s Coca Cola zorgen voor deze aanvulling. En wandelt u rustig even verder naar ■de andere aloude aktiviteiten in de ■showroom. U ontmoet een tingieter. Been houtsnijder, iemand die fossielen prepareert (iets ouder dan de swinging fifties), iemand die de techniek van het etsen toont, een ouderwetse kunste- naar in het vervaardigen van glas in F loodramen, en een prachtige verzame- 9 ling oude Amersfoortse tekeningen en 1 platen. Alles in het teken van de jaren vijftig. Dat is toch de moeite waard om een bezoekje af te leggen en vijfentwin- tig jaar terug te gaan in de tijd. namelijk 1000,- korting geven op een aantal wagens tot 12.00 uur. Dus wie serieus geïnteresseerd is in een mooi voordeel moet voor 12.00 uur komen. Maar dan zijn we er nog niet. Iedereen die namelijk tijdens deze show zijn auto laat taxeren mag van de 'geldboom' plukken. Dat is een boom met envelop pen met inhoud die overigens alleen op deze show bloeit. U kunt hem dus niet zelf planten. In deze enveloppen zitten bedragen die natuurlijk verschillend zijn. Het kan echter oplopen tot 1000,- extra korting op een aankoop. Dat is toch ook weer mooi meegenomen. Dan ontvangt elke koper van een Al ge bruikte wagen een door de ANWB uit gegeven boek met de komplete historie van Ford. En als we toch bezig zijn met de ANWB, dan doet Auto Vandermeer daar ook nog een gratis 3-maanden abonnement op de Autokampioen bij. Of zoals Ab van der Meer zegt: 'Ik ben maar één keer drie dagen jarig Al Occasions en Joop Blom, twee banden op één buik Omdat we nu wel eens goed uit wilden spitten wat het bijzondere aan een Al Occasion is hebben we Joop Blom van Ford Nederland een paar vragen ge steld. Blom is de Peetvader van de Al Garantie en raakt hierover niet uitge praat. Gelukkig was jubilaris Ab van der Meer ook bij dit gesprek, zodat hij zijn visie tussen de enthousiaste woor denstroom van Joop Blom kon breien. Hoe lang bestaat het begrip Al? Blom: volgend jaar precies 20 jaar, hoewel we er eigenlijk 5 jaar bij moe ten rekenen, voor de 'opvoeding' die we de-dealers hebben moeten geven. Opvoeding? Blom: (lachend) ja, zo kun je dat wel noemen. Het hield eigenlijk in dat we tegen de dealer zeiden. ga nou niet al die auto's die je inruilt aan de handel verkopen. dat is zonde. er zijn ge noeg goeie auto's bij die je zelf kunt verkopen. Daar krijg je dan een groep nieuwe klanten mee, die niet alleen je eigen merk komen. Belangrijk daarbij was en is nog steeds de uiterste betrouwbaarheid. Als je iemand een gebruikte wagen verkoopt waar 'ie jarenlang plezier van heeft, dan zie je 'm ook weer terug. Hetzij voor een andere occasion, hetzij misschien wel voor een nieuwe. Make-up wagen BlomIk zal nooit vergeten dat ik in die begintijd met een zogenaamde 'make- up' wagen op pad ging. Die zat hele maal vol met van alles en nog wat om bij de dealer auto's van andere merken op te knappen. Dan kwam ik bij zo'n dealer en dan stond daar vaak een er barmelijk voorraadje en dan trok Joop de overall aan en ging sleutelen. Als ik er dan weer een knap karretje van ge maakt had, dan begon die dealer toch na te denken. En zo zijn ze enthou siast geraakt. Uiteindelijk werd ons uitgangspunt dat een dealer die goed is voor zijn gebruikte wagens, ook goed is voor zijn klanten die nieuw bij hem kopen. En daar is het puntje betrouw baarheid weer. Ab van der Meer: Op die betrouwbaar heid wil ik graag nog even inhaken. En wel met twee punten die wij nogal be langrijk achten. Punt éénwij hebben de normale hoog gekwalificeerde Al garantie uitgebreid tot de zogenaamde 'Geen-Gezeur Ga rantie', daar kom ik nog op terug. Voorts hebben wij investeringen ge daan in de meest moderne computer- testapparatuur, die voor alle merken moeiteloos voor ons opspoort wat er schort aan een wagen. Dat is geen ge ringe Investering, maar wél een die wij thuis vinden horen in ons pakket be trouwbaarheid. Verborgen gebreken zijn uit den boze met deze geavan ceerde apparatuur. Terugkomend op die 'Geen-Gezeur Ga rantie' kan ik u de aanvullingen wel noemen die wij geyen boven de nor male Al. Wij garanderen ook gedu rende drie maanden, de uitlaat, de electrische installatie, de gloeilampen en de accu! Ook de eerste 25,- die in veel garantiegevallen wordt berekend als eigen kosten, vragen wij niet. Bo vendien, als er een show is (zoals nu), breiden wij bij aankoop tijdens de show uit met een aanvullende garantie tot een j&ér. Dat geldt dan voor de tech niek, d.w.z.: motor, aandrijving, ver snellingsbak. Dus op dit terrein voeren wij tot een jaar na aankoop reparaties gratis uit. Staan mensen niet sceptisch tegenover vreemde merken bij een Ford dealer? BlomJe kan daar kort maar krachtig op antwoordende Al garantie heeft nu 20 jaar ervaring en har levensvatbaar heid dik bewezen. Als u de cijfers ziet dan blijkt dat Al dealers drie jaar ge leden nog maar zo'n 18% vreemde merken verkochten. Nu is dat reeds zo'n 50% en door de groei verwacht ik volgend jaar dat 55 a 60% van de ver kochte betrouwbare occasions een Al wagen zal zijn. Vandaar dat die aan schaf van zo'n Scope Testcomputer goed gezien is door Vandermeer. En bovendien hebben zij zoals de meeste Al dealers een aantal monteurs die ge specialiseerd zijn op de vreemde mer ken. Die doen dat al jaren en jaren. Die komen niet eens aan een Ford te werken. De maandagmorgen- keuring Bezwerend steekt Ab Fin der Meèï rijn handen op om er weer even tuaacj» u. mogen springen. 'Wat meneer Blom nu al even aanroert is eigenlijk de tweede fase van onze betrouwbaaheid. Daar waar het gaat om het betrouwbaar klaarmaken van de auto. Maar ik wil u toch graag nog even schetsen wat er gebeurt voordat we deze wagen goed genoeg vinden om bij ons verkocht te worden. Elke maandagmorgen maken de verkoopleider, de verkopers en de chef technische dienst een ronde langs de binnengekomen inruilwagens. Daar wordt uiterst kritisch een auto beoor deeld. Hoe staat ie erbij. Wat moet er aan gebeuren. Kunnen we deze wagen nog opvijzelen tot onze kwaliteitseisen. Is ie niet te oud. Binnen deze groep valt Links directeur Ab van der Meer en rechts Joop Blom van Ford Nederland in een van de 25 jaar oude Ford Thunderbirds. Foto: Goos van der Wilt de selektie voor onze occasions. Ik kan u verzekeren dat zo'n 6 van de 10 auto's een gele kaart krijgen. Die worden di- rekt afgestoten. De andere vier onder gaan de volledige behandeling om tot een betrouwbare occasion te komen. Blom: Ik geloof dat de mensen het beste naar de show kunnen gaan om zich persoonlijk te laten overtuigen van de keuzemogelijkheden, kwaliteit en service van Auto Vandermeer. Ab van der Meer: Dat dacht ik ook. Er kan veel meer bij Vandermeer, zeker gedurende deze show. Ongeacht merk. type of kleur, er is werkelijk voor elk wat wils. En in deze feeststemming worden we het over de inruilprijs altijd weieens. En wie met z'n hele familie gezellig wil komen kijken is ook van harte welkom op deze swingende show. Nog één tip wil ik graag kwijt. Ook tijdens de show staan er een paar hele mooie wagens 'met de kop eraf.' Zo goed als nieuw, maar de eerste dure kilometers zijn eraf. Die wagens sche len duizenden gulden met een nieuwe, maar we verkopen ze met dezelfde voorwaarden. Ook de garantie! Wij bedanken de heren voor de toelich ting en geloven dat er zowel voor kij kers als kopers bijzonder veel te bele ven en te verdienen valt op deze op merkelijke show. Wilt u even terug naar de jaren vijftig? Dan naar Auto Vandermeer op de Fluorpromenade, op vrijdag 20, zater dag 21, en maandag 23 januari a.s. En denk aan de wekpremie Fluorweg 49-51 3812 RW Amersfoort tel. (033) 15548 (Buiten verantwoordelijkheid van de redaktie). I Bij de redaktie arriveerde vorige week een "afzenderloze" brief over het schil derplan voor de flats aan de Haver- weerd, Dalweg en De Akkeren. Zoals gebruikelijk zullen wij anonieme brie ven niet in de Soester Courant opne men. Wij verzoeken de afzenders zich daarom met ons in verbinding te stel len. Redaktie De voorbeelden, vermeld in het "Taai praatje" (S.C. 11/1), zijn alle juist, doch beperken zich helaas tot het ge bruik van de hoofdletter. Op voorhand stellende dat ik ten aanzien van de ne- derlandse taal niet de wijsheid in pacht heb meen ik toch wel voldoende kennis op dat gebied te hebben om meer ge wicht toe te kennen aan de taaiwij zigingen die zich in de loop der jaren hebben voltrokken als gevolg van onge ïnteresseerdheid, luiheid en/of onfat soen. Ongeïnteresseerdheid/luiheid Onze taal is, zegt men, voor buitenlan ders moeilijk, Maar een toenemend aantal Nederlanders heeft kennelijk ook moeilijkheden met de eigen taal. En niet alleen de zgn. onontwikkelden; in de "geleerdste" kringen worstelt men ook vaak en steeds meer met de nederlandse taal. Enkele uit de vele voorbeelden, die men dagelijks kan ho ren, met tussen haakjes de verbe teringen - het contract wat (dat) we hebben ge sloten; - het meisje wat/die (dat) ons de boeken bracht; - hun (zij) hebben dat nooit gezegd; - de aanwezigen worden (wordt verzocht door te lopen- hij heb (heeft) geen zin; - wazeggu? (wat zegt u?- dakannie (dat kan niet); - ken (kan) het zijn dat ik u kan (ken)?; - een hele (heel) grote tafel; bijwoorden worden niet verbogen; - de enigste (enige) mogelijkheid, niets is eniger dan enig; - iets tegen (aan) ie mand vertellen; men "vertelt aan" of "zegt tegen" iemand iets; - er zijn meerdere (meer) mogelijkheden; meerdere is een germanisme (verbas tering van mehrere- hij heeft het te doen (hij moet het doen)heeft het te is een anglicisme (he has toe do it). Zeker zondig ik ook wel eens tegen het juiste gebruik van onze taal (al zullen de hiervoor opgesomde voorbeelden niet uit mijn mond komen), maar ik neem de moeite in voorkomende geval len naar verbetering te streven. In ge sprekken met anderen over dit onder werp is de reactie vaak: "Nou ja, jöh. vandaar dat ik dergelijke fou ten rubriceer onder ongeïnteresseerd heid/luiheid. Luiheid/onfatsoen Aan iemand die geen recht heeft op titulatuur als weledelgestreng, weledelgeleerd of iets dergelijks schreef men in vroeger jaren weledel geboren, een niets-zeggende coiffering, die in de moderne correspondentie te recht is verdwenenmen schrijft nu ge woon "de heer," gevolgd door voorlet ters en achternaam. Edoch, in de mens nam de luiheid toe en het fatsoen af; "de heer" werd ver vangen door "de hr.," daarna door "dhr.", vervolgens door "hr.," waar bij de laatste aanhef in de spreektaal wordt vervangen door "heer"; het "dag mijnheer" heeft in veel gevallen plaats gemaakt voor "dag heer," waarop mijn antwoord dan is: "Zegt u maar gewoon mijnheer, ik ben Onze Lieve Heer niet.De nieuwste ontwik keling op dit gebied is het totaal wegla ten van bedoelde toevoeging; men schrijft dan zelfs niet meer aan "hr. Korf" maar aan "Korf" en de geadres seerde mag dan uitzoeken of de corres pondentie voor hem, zijn vrouw of een van zijn kinderen is bedoeld. Zo zijn onze manieren. En over manieren gesproken: de in correspondentie ge bruikelijke aanhef "Mijnheer" of "Ge achte heer" wordt tegenwoordig ook al vervangen door. nietsmen valt met de deur in huis en begint zonder aanhef botweg te schrijven, waarbij men dan als eerste woord vaak het woord "Ik" bezigt: Ik deel u mede, ik stel u in ken nis van, ik heb onderzocht enz. Een cor recte brief vereist een aanhef en dient zeker niet met "Ik" te beginnen, ter wijl zakelijke brieven behoren te ein digen met "hoogachtend": vooral dit laatste is een beleefdheidsvorm die graadmeter is voor des schrijvers fat soen en beschaving: zelfs al is de aan geschrevene een "lompe hark" .dan nog geeft dat u niet het recht u even lomp te gedragen. Conclusie Het juiste gebruik van hoofdletters is zeer zeker van belang. Maar. is het hiervoor beschrevene niet belangrij ker? J. L. W. Herten. Met belangstelling heb ik het "opvoed - betoog" gelezen in verband met de af valzakken. Nu wij dan toch aan het op voeden gaan zou ik door middel van dit schrijven een andere categorie van medeburgers willen gaan opvoeden. Vanzelfsprekend is het behoud van een schoon leefmilieu een algemeen belang waar wij het allemaal wel over eens kunnen zijn, maar wanneer het over het eigen lijfsbehoud gaat schijnt men gevaarlijk en veel nonchalanter te han delen. Wat is het geval? Als dagelijks fietsforens tussen Soest en Hilversum v.v. verbaas en erger ik mij over de, haast anarchistische, wijze waarop de lieve schooljeugd zich in het donker per fiets beweegt, en niet alleen de jeugd, maar veel wijzer ge dachte ouderen. Bij een vlugge telling tussen 1 en 20 december 1983 bleek dat tussen .07.45 en 08.30 liefst 34% van de fietsers totaal geen licht voerde en 57% geen brandend achterlicht. Wie wij nu moeten gaan opvoeden zijn de ouders en verzorgers die hun oogap pels en kostbaarste bezit op deze ma nier naar school sturen. Wel een dure fiets, dure kleding, dure schoolboeken en een knip met florijnen voor de "mid dag-patat" maar een goed functione rende fietsverlichting, ho maar! Het is onbegrijpelijk dat de ouders c.q. verzorgers deze verantwoording durven nemen en inconsequent ook want, wanneer er aan hun auto één schroefje los zit of drie plekjes vuil op de lak dan wordt er wel een hele zater dag lang gesleuteld en gepoetst om dat glanzende statussymbool in optima for- ma conditie te houden. Maar een half uurtje besteden aan de fiets van de lieve zoon of dochter, om een draadje vast te maken of een lampje te verwis selen is er niet bij. Natuurlijk dient men de jeugd zelf te leren, het licht regelmatig te controleren en kleine sto ringen te verhelpen maar helaas, men moet onze jeugd van vandaag voor al les dat niets te maken heeft met "doe maar", "disco" of "dynasty" oppor ren. wakker schudden en op gang brengen. En hier begint het opvoeden van de opvoeders die hun nageslacht weer moeten opvoeden. Het is een klein kunstje om de fietsverlichting in orde te maken en te houden en met een beet je goede wil kan iedereen het, alleen je moet er even aan beginnen. Nu kan dat nog, want straks, wanneer die fatale aanrijding met de onverlichte fietser heeft plaatsgevonden, en dat het een keer gebeurt is zeker, dan is Leiden in last. Natuurlijk krijgt die automobilist de schuld maar de oorzaak ligt hele maal in de levensgevaarlijke, arro gante nonchalance van de fietser. En', terwijl de automobilist onschuldig zucht in het gevang, zingen wij met zijn allen "Geef hun zielen de eeuwige rust en dat het eeuwige licht hen mogen verlichten." Heel stemmig, dat wel, maar wanneer wij beter zorgen voor het dagelijkse licht dan mag dat eeu wige licht nog heel lang wachten. Bert Alfrink. Met verbazing lees ik in de Soester- Courant van 11 januari j.1. waarom de reinigingsdienst alle huisvuilzakken zonder KOMO-keur aan de weg heeft laten staan. De eerste reden, om de Soester bevol king op de voeden, sprak me weinig aan. Ik ben blij andere methoden te hanteren om mensen op hun verant woordelijkheid te wijzen. De tweede reden houdt verband met hun zorg voor mijn leefmilieu. Vooral dat laatste belooft wat voor de toe komst! Zou de gemeente nu ook op gaan houden met het spuiten van gif te gen onkruid? Zouden milieuvervuilen de bedrijven nu ook door de gemeente op hun verantwoordelijkheid gewezen worden? Wie weet! Toch begrijp ik de zakken-aktie niet. Zelfs huisvuil in kunstmestzakken wordt geweigerd. Vanzelfsprekend moet aangeboden huisvuil goed te han teren zijn, maar vreemd vind ik dat het materiaal van de kunstmestzak proble men geeft bij de verbranding van vuil en daarom als huisvuilzak niet gebruik mag worden. Hoe zit het, als ik deze vervuilende zak in een KOMO-zak stop? Zijn alle mi lieuproblemen dan verdwenen? Spelen er soms andere belangen voor onze gemeente een rol om KOM O-zak ken dwingend voor te schrijven? Joke Beers. DE DAMPEN IN Langs mijn tuin parkeren vaak vrachtwagens en de chauffeurs laten 's morgens de moto ren een tijd warmlopen. De kwalijke dampen dringen zelfs mijn huis bin nen. Wat kan ik daartegen doen? Antwoord. U schrijft o.m. dat de Hin derwet toch verbiedt aan omwonenden schade door stank en geluid toe te bren gen, maar die Hinderwet geldt uitslui tend voor vast opgestelde installaties en hier betreft het vervoermiddelen. Uw brief aan de gemeente zal ook wei nig (kunnen) uitrichten en het ant woord zal wel luiden, dat dieselgassen in de buitenlucht sterk verdund worden, dat de produktie maar het kort duurt en dat u best tijdelijk uw ramen en deuren kunt sluiten. Men kan nu nog geen maatregelen nemen in uw woon plaats, omdat er dan óók moet worden opgetreden tegen de buschauffeurs, die bij halteplaatsen passagiers in- en uitlaten. Actie is pas mogelijk indien ook in uw gemeente een verbod komt op het parkeren van dergelijke grote vrachtwagens op andere dan daarvoor aangewezen parkeerplaatsen. Wend u zich daarom tot de grote politieke par tijen in uw gemeenteraad en vraag aanvulling van de plaatselijke politie verordening zodat zulke wagens met groot laadvermogen slechts op daar voor beschikbare plaatsen mogen wor den gestald. HOLLE OGEN Bij grote vermoeid heid lijkt het wel, alsof onze ogen die per in de kassen liggen dan als je li chamelijk goed fit bent. Hoe komt dat? Antwoord: Dat komt voornamelijk, omdat bij grote vermoeidheid de bloed druk daalt. De remedie is dus: uit rusten. Deze oogdruk is wel te onder scheiden van de oogbinnendruk of in- tra-oculaire druk. maar wie zegt u, dat de betrokkene vermoeid is? Hol le ogen ontstaan ook bij ondervoeding, vergiftiging, hartritmestoringen, shock en flauwvallen, eveneens via de bloed druk. Zendt u dat familielid eens naar de huisarts. Het kan bijv. wel een vege tariër zijn die onvoldoende vervan gingsmiddelen in de plaats van het af gezworen vlees gebruikt, of een jeug dige kamerbewoner die er een potje van maakt, als hij zelf z'n potje moet koken... DICTEERMUZIEK - Sinds kort ge bruik ik een dicteerapparaat, maar als ik iets gecomponeerd heb, leg ik ook zo'n wijsje wel eens vast. Muziek klinkt er evenwel afgrijselijk door, hoewel de stem het zo goed doet. Antwoord: Dicteerapparaatjes worden zo klein mogelijk uitgevoerd en daar om zijn ook de spoelen van zeer be scheiden formaat en de bandjes kort. kunt toch lange brieven dicteren, of telefoongesprekken opnemen, om dat die korte bandjes erg langzaam langs de opnamekop glijden. De men selijke stem kan dan vrij natuurlijk worden opgenomen en weergegeven, maar met muziek lukt dat heel slecht. Wil die goed klinken, dan moet u een magneetband veel sneller laten draaien. Inplaats van de drie-en-een-kwart cen timeter per seconde van uw vestzak- dicteerder is er minstens 9% cm/sec. van een bandopnemer of cassettere corder nodig. VOor klassieke muziek wordt zelfs wel 19 cm/sec. op grote spoelenrecorders gebruikt, want hoe groter de snelheid, des te stabieler het geluid en dat hoor je vooral bij langgerekte tonen. Ieder jaar weer verschijnen in de meest uiteenlopende publikaties tips voor de winterproblemen van de auto mobilist, wat niet kan verhinderen, dat vrijwel iedere automobilist iedere win ter toch weer min of meer in de pro blemen komt. Sinds jaar en dag wor den voor die winterproblemen door de industrie probate middelen uitgevon den en op de markt gebracht. Veel van die artikelen zijn op voor de automobi list gemakkelijk bereikbare plaatsen verkrijgbaar, zoals de autoshops bij tankstations. Startproblemen De combinatie van vocht en lage tem peratuur kan in een auto, waarvan ac cu en ontsteking niet optimaal in orde zijn, startproblemen veroorzaken. Hoe ongelegen deze startproblemen ko men, weet iedereen wel, die het een keer heeft meegemaakt. Het ligt voor de hand om voor de winter te zorgen, dat accu, ontsteking en dan vooral de onstekingspunten, en bougies zonodig worden vervangen. Op accugebied is nieuw, dat er nu een accu met onbeperkte garantie op de markt wordt gebracht onder de naam Samson. Deze accu wordt gratis ver vangen zolang deze gemonteerd staat in dezelfde auto en bij dezelfde eige naar blijft. En waardevolle hulp bij startproble men is de spuitbus met vochtwering of snelstart. Bedenk wel, dat de aerosols van vorig jaar hun druk meestal heb ben verloren. Accu's worden in de winter zwaar be last. Naast de koplampen en de ruite- wissers, die behoorlijk wat stroom ver bruiken, is bijna Iedere moderne auto uitgerust met een achterruitverwar ming, die ook gulzig gebruik maakt van de accucapacitelt. Als de accu door veelvuldig stationair draaien in fi les bijvoorbeeld niet voldoende wordt bijgeladen, ontstaat een overbelasting, die aanleiding geeft tot verdamping "an accuvloeistof, wat met gede- mineraliseerd water aangevuld moet worden. Aangezien de servicebeurten tegenwoordig zo ver uit elkaar liggen, liefhebberij kan deze basisset naar be lieven uitgebreid worden. Een water pomptang, bougiesleutel, spanningzoe ker en Isolatieband zijn voor de hand liggende aanvullingen. Behalve extra brandstof voelt menig automobilist zich meer op zijn gemak met een noodvoorraadje smeerolie, remolie en gedemineraliseerd water voor de accu. Sommigen voeren ook graag een plankje mee om onder de crlck te leggen, als een wiel in de zachte berm verwisseld moet worden. Het summum van gemak op het gebied van opcricken op een moeilijke onder grond zoals een zachte berm of sneeuw Is de uitlaatgaskrick. Hierbij wordt een canvas zak, overtrokken met PVC, met een doorsneel van een halve meter, op geblazen met het uitlaatgas van de auto. Een aanslulmof wordt op een uit laat, die een doorsnee kan hebben van 25 tot 65 mm., gezet en na enig gas ge ven staat de auto binnen luttele se conden op hoogte. Als de maximale hoogte van 47 cm. is bereikt schiet de mof automatisch van de uitlaat. Het hefvermogen van de uitlaatcrick be draagt 1400 kg. Automobilisten, die op een grote reis gaan, bijvoorbeeld naar de winter sport, nemen behalve sneeuwkettingen! ook een set reserve-onderdelen mee, zoals een ventilatorriem, verdelerkap, bougies, een kontaktset en een radia- teurdop. Avontuur Zeker op verre reizen gedurende de winter krijgt het reizen met de auto weer iets van een avontuur. Door goede voorbereiding en ervaring kan de automobilist er goed en goedkoop doorheen komen. Zonder voorberei ding en uitrusting is de automobilist aangewezen op hulpverlening van buitenaf en die is niet onder alle om standigheden bereikbaar of beschik baar, en zelden goedkoop. Het heeft dus zeker zin om zich iedere winter op nieuw te verdiepen in de risico's van dit jaargetijde, zodat de kans groter is, dat het avontuur goed afloopt. moet de automobilist hier zelf op gaan letten. Koeling: Voor de auto's die uitgerust zijn met waterkoeling, bestaat het gevaar van bevriezing. Soms vertrouwen automo bilisten erop dat de koelvloeistof van vorig jaar nog wel voldoende zal zijn. Er is nu een heel eenvoudige antivriestes- ter op de markt gebracht dat bestaat uit een pipetje met vier plastic kogel tjes. Hoe meer balletjes gaan drijven, hoe beter de beveiliging tegen vorst is. Heel simpel in de bediening en zeer goedkoop in de aanschaf. Als de koel vloeistof afgetapt wordt om vervangen te worden verdient het aanbeveling om het koelsysteem te spoelen met een ra- diateurrelniger, één van die middelen om een motor een lange levensduur mee te geven door storingen door ver vuiling te voorkomen.- Het reservoir van de ruitesproeier moet ook gevuld worden met antivries. Boorduitrusting Een nieuwe auto krijgt een summiere uitrusting mee, die bestaat uit een crick een wielsleutel om een wiel te kunnen verwisselen en een gevaren driehoek, omdat die wettelijk voorge schreven is. Toch even controleren of die meest noodzakelijke uitrusting nog wel aanwezig is. Daarnaast zijn er tal rijke artikelen, die heel goed van pas kunnen komen, zoals hulpstartkabels om twee accu's te verbinden, een sleep kabel, en thuis een acculader; een pechlamp met aansluiting op de aan- stekèrplug, omdat batterijen altijd op zijn als je de lamp nodig hebt; reserve- lampset; ijskrabber, slotontdooler door middel van een spuitbusje, of met een batterij, die bij vorst in de zak meege dragen moeten worden, omdat deze hulpmiddelen in een auto met bevroren sloten van niet veel nut zijn; en extra lampen, zoals een mistachterlicht, en voorop bermlampen en vèrstralers. Een apart hoofdstuk wordt gevormd voor gereedschap. De basis wordt ge vormd door ring- en steeksleutels, schroevedraaiers en een combinatie tang. Al naar de handigheid, kennis en

Soester Courant | 1984 | | pagina 15