y 10?5 Bomenvellers slaan weer toe. 1 UL8 990 m msimrw, ^jbartliuijen t Zwaantje 7) [LEVER- LEGEN Direkt-klaar dia's bij foto Van Essen Seat Fura, de garantie van ervaring Vrijwilligers Vakature Bank PAGINA^ 1 WOENSDAG 25 JANUARI 198T SOESTER COURANT PAGINA 13 Wt rijpte ITIU0264 '^OESt' Uitverkoop Muziek Prijzen Uitkomst voor de industrie: Bij Auto Van Doorn aan de Laanstraat: VOOR DAMES EN HEREN örchal oormode TUIN-ADVIESCENTRUM 't vomlerfiooQt voor doe-het-zelvers Wmm Zieke coniferen, en wat te doen! voor door Arie Wandelaar Mag Arie even kwijt dat hij de uitver koop van vandaag in vergelijkingr met vroeger, maar een dooie boei vindt. Formeel is er nog wel sprake van uitverkoop, maar wie zijn ogen en oren goed de kost geeft ontdekt dat spotkoopjes, en daar draait het bij uit verkoop om, wekelijks in Soest te vin den zijn. Leuk natuurlijk voor de kon- sument, knap vervelend voor de winke lier die tegen recessie en verminderde koopkracht moet opboksen. Wanneer straks de volksvertegenwoordiging in Den Haag een voorstel aanneemt waarin de uitverkopenwet definitief wordt afgeschaft, dan is het met de half jaarlijkse en jaarlijkse opruiming helemaal gedaan. Jammer, jammer, jammer, want vooral die jaarlijkse op ruiming had toch wat. Zoete herin neringen aan een ouderwetse oprui ming. Vele nachten je als Eskimo ver pakken teneinde voor minder dan een fooi een kostbaar artikel te kunnen kopen. Kleumen en afzien voor de in gangen van juweliers-, boeken- en pla tenzaken. Meelevende winkeliers die de wachtenden van voedsel en drank kwamen voorzien. Zo 't nog geen verle den tijd is dan gaat 't dat, wat de uit verkoop betreft, wel worden. Arie is er tegen dat dit stukje folklore van mid denstand en grootwinkelbedrijf gaat verdwijnen. Daarom suggesties voor winkeliers die de ouderwetse uitver koop van vroeger nog wel zien zitten en met Arie van mening zijn dat het op koopjes jagende publiek daarvoor in is. Waar is de winkelier die zijn vrouwe lijke klanten van absolute koopjes voorziet nadat ze hem een levende muis hebben overhandigd? Ooit ge hoord van de mogelijkheid dat je eige naar van een kostbare .camera kunt worden wanneer je je tijdens het wach ten Iaat vergezellen van een koe of een bok aan wiens horens je de verovering dient te bevestigen? Waar zit de winke lier die straks in het visseizoen de vis met de grootste afmetingen wil ruilen voor een absoluut koopje? Dat is uit verkoop: voor de eerste - de beste - voor iedereen. Of 't er ooit nog van zal ko men. Arie wacht maar af, maar hij moest het even kwijt. Omdat Marie en Arie elders bezighe den hadden, waren ze niet in de gele genheid wethouder Plomp en Frans Kingma hun beste wensen voor het nieuwe jaar aan te bieden. Daartoe was gelegenheid tijdens de recepties van de VVD en P.v.d.A. Afgaande op hetgeen Arie van be vriende zijde kreeg medegedeeld schijnt hij, wat de instuif bij de VVD betreft, weinig te hebben gemist, ter wijl het er op papier toch zo veelbelo vend uit zag. Raadslid Jan Jacobs had politiek en muzikaal gelijkgestemden opgeroepen om naast het kraken van noten er ook in muzikaal opzicht iets mee te doen. Naar Arie's woordvoerder meedeelde een tevergeefse oproep. Het VVD raadslid moest alle muzikale noten voor zijn rekening nemen, hetgeen Arie in hoge mate heeft verbaasd. 'De VVD is een partij waar muziek in zit,' zo luidde in vele toonaarden de aanprij zing. ZAT, zal na zondag 8 januari waarschijnlijk bedoeld zijn. Vorige week liep Arie zo ongeveer naast zijn schoenen, nadat hij van de winkelkring Van Weedestraat een uit nodiging ontvangen had om in restau rant Dsnrthuizen een prijs in ontvangst te nemen. Gewonnen in de skrebbel- wedstrijd die de winkelkring in de maand december georganiseerd had. Niet zonder trots liet hij Marie de eer volle uitnodiging zien. Marie zette Arie weer met beide benen op de grond, want ook zij bleek tot de prijswinnaars te behoren, hetgeen eveneens zwart op wit was gezet. Vooraf hebben wij sa men afgesproken de prijzen, waaruit die dan ook zouden mogen bestaan, eerlijk te delen. Dat is er niet van ge komen. Notaris Veeren die 75 winnen de puzzelaars had opgeroepen was bij de trekking niet direct op Arie's hand. Geen woord kwaad over de omvang en kwaliteit van de prijs, maar wat moet een man als Arie met een kaal wand kleed dat met aangeleverde wol gebor duurd moet worden? Met een zeer royaal gebaar schonk hij zijn prijs aan Marie. Ze lachte als een boerin met kiespijn. Begrijpelijk, aangezien er nog een aantal onafgewerkte exempla ren in huis zwerven. Marie zegt dat ze scheel van borduren wordt, hetgeen haar in 't geheel niet is aan te zien. Ook dit laatste is weer begrijpelijk. De stapel wandkleden en een kast wol heb ben wat haar betreft een allergische uitwerking. Het ogenblik kwam dat ook Marie voor de notaris moest verschij nen. Arie zag zijn koren al bloeien. Dozen wijn en zeer smakelijke pret- pakketten waren nog niet uitgeloot. "Een waardebon van honderd gulden beschikbaar gesteld door modemaga zijn "De Ster," luidde het vonnis. Marie geheel verrukt. Ze had in de dagen, die aan de loting voorafgingen, al een oogje op een afgeprijsde japon die in de etalage van 'De Ster' op een bestemming hing te wachten. Een dag later had het fraaie stuk textiel zich naar de hangkast van Marie ver plaatst. 's-Avonds kregen wij kaarters die informeerden naar de afloop van de skrebbel-prijzenslag. Marie showde haar nieuwe bezit, Arie zijn maag delijke wandkleed en slierten gekleurde wol. "Volgend jaar doen wij weer mee hè Arie," stelde Marie geheel voorba rig vast. Het antwoord op deze vraag laat nog steeds op zich wachten. ARIE WANDELAAR. Direkt-klaar dia's van Polaroid Nu is het mogelijk om binnen minuten na de opnamen kleinbeeld dia's in kleur of zwart/wit te vertonen. Er is nu na melijk het Polaroid Autoprocess Systeem. Hebt U op het laatste moment nog dia's nodig voor een belangrijke vergade ring? Wilt u onmiddellijk de uitslag van een experiment? Of razendsnel voor een zakelijke presentatie een kleinbeelddia vah een computergra fiek? Of voor een analyse in een hand omdraai opnamen van de kwaliteits controle? Of zonder tijdverlies met kopieën van röntgenfoto's een diagnose stellen? Dat kan allemaal met het nieuwe Polaroid Autoprocess Systeem. Zelfs meer dan dat. Neem een willekeurige kleinbeeldcamera of welk wetenschap pelijk instrument met kleinbeeld ach terwand dan ook. Gebruik daarin de kleurendiafilm of de zwart/witfilm in halftoon of lijn. Ontwikkel die film dan meteeen in de kleine lichtgewicht Po laroid 35 mm AutoProcessor. Ter plek ke. Zonder donkere kamer in het volle daglicht, en zonder elektriciteit. Binnen enkele minuten hebt u dan kant en klare dia's, zo in te ramen en klaar voor projectie. En dan weet u meteen dat u precies de opnamen hebt gemaakt die u nodig had. Wachten is er niet meer bij voor vak fotografen. medisch-technische en industriële fotografen, met het Pola roid Autoprocess Systeem. Een compleet fotografisch systeem Het nieuwe 35mm Autoprocess Systeem bestaat uit een kleurendiafilm, twee zwart/wit diafilms, met ieder zijn eigen ontwikkelcassette, een compacte Auto- Processor, een handig snij/inraam ap paraat en gewone diaraampjes. De films De nieuwe Polaroid diafilms zijn ver pakt in de gebruikelijke kleinbeeld- cassettes. En bij elke film wordt een ontwikkelcassette geleverd voor de ontwikkeling van die film. Polaroid Polachrome CS 35mm kleu ren diafilm (ISO 40/17°) is verkrijg baar in cassettes van 12 of 36 opna men. Het is etn film met een middel- fijne korrel, een hoog scheidend ver mogen en een bijzondere kleurge- trouwheid. De film kan onder uiteen lopende lichtomstandigheden gebruikt worden. De Polaroid Polapan CT 35mm zwart/ wit diafilm (ISO 125/22°) is een pan- chromatische halftoon film met een fijne korrel en verkrijgbaar in casset tes van 36 opnamen De Polaroid Polagraph HC 35mm zwart/wit diafilm ISO 400/27°is een panchromatische film met een hoog contrast, voor kopieer- en lijnwerk. Deze is leverbaar in cassettes van 12 opnamen. Het ontwikkelapparaat De Polaroid 35mm AutoProcessor is bijzonder aantrekkelijk door zijn een voud. Hij is compleet, licht van ge wicht (450 gram) en gemakkelijk te hanteren. De afmetingen zijn slechts 10,4 x 15,2 x 21,6 cm. Een afbeelding op het deksel toont de werking van het apparaat (elektriciteit is niet nodig), vanaf het inleggen van de filmcasset te en de ontwikkelcassette tot en met de ontwikkelprocedure en het uitne men van de ontwikkelde diafilm. Het ontwikkelapparaat is duurzaam, betrouwbaar en gemakkelijk overal mee naar toe te nemen. Het dia snij/inraamapparaat en de diaraampjes Het kleine lichtgewicht Polaroid 35mm dia snij/inraamapparaat is speciaal ontworpen om snel en gemakkelijk dia's in enkele bewegingen in te ra men. De afmetingen zijn slechts 12,2 x 7,6 x 2,8 cm. En in de duurzame kunststof Polaroid diaraampjes zijn uw dia's meteen klaar voor projectie. Wie kunnen Polaroid kleinbeelddia's gebruiken? Elke fotograaf die direkt resultaat wil zien. Elke vakman die diafilm in kleur of zwart/wit gebruikt, maar geen tijd te verliezen heeft. Elke professionele fotograaf die geen spoedtoeslag wil betalen. Vakfotografen die nu in een mum van tijd een audiovisuele presentatie moeten verzorgen. Managers die snel een dia nodig hebben van een computer grafiek. Patholoog-anatomen die op kritieke momenten over dia's moeten kunnen beschikken. Wetenschappers die bij hun laboratoriumproeven alle fasen van het experiment willen vastleggen voor een analyse ter plaatse. Docen ten fotografie die direkt aanwijzingen willen geven. Commerciële fotografen die testopnamen nodig hebben. Iedereen, die zijn opnamen meteen aan vrienden en kennissen wil laten zien. En zo zijn er nog veel meer toepas singen: opnamen voor verzekerings maatschappijen, omzet-grafieken, pro ductiefotografie microfotografie opnamen in de onroerend goed sector, kopieën van röntgenfilms, film-of videoproducties, journalistieke foto grafie, televisie, natuuropnamen, preparaten, onderwaterfotografie public relations, trainingsfoto's, het vastleggen van wetsovertredingen en nog zoveel meer. Als er kleinbeelddia's nodig zijn, dan kunt u ze vrijwel direkt produceren, door gebruik te maken van het nieuwe Polaroid 35mm Autoprocess Systeem. Verdere informatie Wilt u meer weten over het nieuwe Polaroid 35mm Autoprocess Systeem? Informeert u dan bij Van Essen foto- film-video Soest. Restaurant Prins Hendriklaan 1 Soest Goed om er gast te zijn 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 De Seat Fura is van deze Spaanse fa briek het meest geproduceerde model. Naar schatting heeft Seat per 1 januari 1984 meer dan 1,3 miljoen stuks van dit model geproduceerd en verkocht, waarvan een half miljoen voor export. De driedeurs en vijfdeurs modellen, die nu worden voorgesteld verschillen in carrosserie van het oorspronkelijke ontwerp, zoals dat november 1981 op de Spaanse markt werd geïntroduceerd. Toen al was de Fura de enige auto op de markt met een motor van minder dan 1.000 cc. en een vijfversnellings bak. De vele eigen constructiedetails van de Fura maakten hem tot de meest ver kochte auto in Spanje in zijn klasse. De Fura wordt in verscheidene landen in de wereld geassembleerd uit onderde len en motoren uit Spanje. De eigen verbeteringen van de Fura hebben betrekking op de meer aërody namische vormgeving en het comfort in het interieur. De technische uit voering maakt de Fura tot één van de pittigste in zijn klasse. De Fura is geschikt voor vele gebruiks doeleinden. De kompakte afmetingen (lengte 3,71 m.) maken hem handig in het stadsverkeer, maar hij biedt aan de andere kant zowel een hoge kruis snelheid, en binnenruimte, voor comfortabel reizen op de grote wegen. De Seat Fura is bovenal een econo mische auto. De motor meet 903 cc., is een dwarsgemonteerde viercilinder met een vermogen van 40 pk bij 5.800 t/min. en een maximum koppel van 6.7 mkg bij slechts 3.000 t/min. en neemt genoegen met normale benzine. De lage compressieverhouding van 7,8 1 geeft een lage belasting van de motor en staat borg voor een lange levens duur en betrouwbaar functioneren. De enkelvoudige valstroomcarburateur zorgt voor een benzineverbruik van slechts 5,7 liter per 100 km. bij een con stante snelheid van 90 km./u. in de vijf de versnelling. (ECE Normverbruik). De toegepaste brandstofpomp verze- Foto: Goos van der Wilt Na ijverige naspeuringen van een hier toe speciaal aangetrokken verslagge ver, kunnen wij u melden dat de werk zaamheden die de laatste weken aan de Peter van de Breemerweg plaatsvon den en nog zullen vinden, worden uitge voerd door de werkgroep Vrijwillig Na tuurbeheer. Afgelopen zaterdag werden zij door onze fotograaf betrapt bij het verwer ken van takken in een snippermachine. Het verkeer had dit keer wat minder overlast van vallende bomen dan en kele zaterdagen daarvoor. File vorming vond niet plaats. Het dikkere hout, uitstekend geschikt om in de open haard of allesbrander te branden, wordt tegen aantrekkelijke prijzen verkocht. Vele Soesters weten de weg, maar voor degenen die het niet weien volgt hier het adres waar u te recht kunt: Chris Uiterwijk, tel. 11381. De aldus verkregen gelden worden om gezet in gereedschap. De werkgroep is op deze manier ook aan haar laatste aanwinst gekomeneen tweeassige aanhangwagen die speciaal geschikt is voor het vervoer van hout. Ad van den Herik. U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakerstraat 2 03463-1423 3769 BD Soesterberg De open dag van de Vrijwilligers Vaka- ture Bank op donderdag 12 januari in de bovenzaal van gebouw Artishock, ligt alweer enige weken achter ons en gewoonlijk stelt men zich na afloop van een dergelijk gebeuren de vraag welke betekenis gegeven en welke resultaten verwacht mogen worden van een der gelijke manifestatie. Te voorspellen valt er genoeg, maar zeker is wel dat nu relatief zoveel mensen uit de diver se lagen van de samenleving uit Soest en omgeving blijk hebben gegeven van hun belangstelling voor het werk van de VVB in Soest en voor het vrijwilligers werk in het algemeen, dit een stimu lans is voor het team om met dit werk door te gaan en vooral te hopen dat geen financiële belemmeringen het voortbestaan van de VVB in gevaar brengen. Het mag al bijna een wonder genoemd worden dat met een zo mini male gemeentelijke steun de medewer kers nog niet ontmoedigd zijn geraakt. Zeker is na deze open dag eveneens dat de Vrijwilligers Vakature Bank zolang de situatie op de arbeidsmarkt niet verbetert vooralsnog niet uit de maat schappij valt weg te denken. Allen die tijdens de open dagen acte de presence gaven willen we zeer harte lijk danken zonder met nadruk hen te willen benoemen waarvan we in de toe komst zeker afhankelijk zullen zijn. Hoewel onderstaande vakatures ai eer der zijn gepubliceerd zijn we genood zaakt deze te herhalen omdat aan de vraag nog niet volledig is voldoen. In de recreatiezaal van bejaardencen trum kan voor enkele middagen per week gastvrouw geplaatst worden. Voor mensen met een EHBO-diploma is veel werk te doen bij het Rode Kruis. Het gaat om hulpverlening bij sport en andere evenementen, aan boord van het hospitaalschip Henri Dunant, va kantiehuizen, ziekenhuizen en bij het zgn. snelwegenambulance-projekt. Voor het begeleiden van gehandicap te kinderen van en naar het dagverblijf worden enkele vrijwilligers/sters ge zocht. Een vergoeding wordt in het vooruitzicht gesteld. Bij werkgroep Landschapsbeheer worden voortdurend vrijwilligers/sters gevraagd voor werkzaamheden in bos en hei. Ter begeleiding van de trainer zoekt sportvereniging in Soesterberg vrijwil liger van 25 jaar of ouder. Voor de verzorging van het drukwerk in drukkerij Artishock is plaats voor en met het vak bekende medewerker/- ster. Wie wil op maandag en dinsdagavond assistentie verlenen bij het geven van taallessen aan buitenlandse werkne mers. kert een vlotte koude start. In het brandstofsysteem is een koolmonoyde- regeling opgenomen. De electrosta- tisch aangedreven ventilateur treedt in werking bij het overschrijden van 89° koelwatertemperatuur. De transmissie bestaat uit een enkel voudige drogeplaatkoppeling, een 4- versnellingsbak in de Fura L-versie en een 5-versnellingsbak in de Fura GL. De vijfde versnelling is met een over brenging van 0,863:1 als overdrive uit gevoerd. De eindoverbrenging van 4,85:1 is een goed compromis tussen prestaties en verbruik. De wielophanging van de Fura is rond om onafhankelijk met MacPherson-po- ten voor, bijgestaan door een stabilisa torstang en dubbelwerkende hydrau lische schokdempers en schroefveren. De achtervering bestaat uit een dwars- geplaatste bladveer en recreatie- armen. De tandheugelbesturing wordt bediend door een gelede stuurkolom, die sa menvouwt bij een ernstige aanrijding. De draaicirkel meet 9.60 m. Het remsysteem bestaat uit schijfrem men met zwevende remtangen voor en zelfstellende trommelremmen achter. Een remkrachtbegrenzer verhindert het blokkeren van de achterwielen bij noodstops. De 4% Jxl3 velgen zijn voor zien van 135 SR 13 radiaalbanden. Het reservewiel is onder de motorkap on dergebracht, waardoor de bagageruim te van de Fura met een inhoud van 365 dm3 voor een auto van deze grootte uit zonderlijk ruim en goed te gebruiken is. Door de achterzitting neer te klap pen kan deze ruimte vergroot worden tot 1.070 dm3. Alle Fura's zijn uitgerust met een grote achterklep met een maximale laadopening. Het maximumgewicht voor een aan hangwagen bedraagt geremd 780 kg. Eén van de voornaamste kwaliteiten van de Seat Fura is zijn uitrusting en luxueuze afwerking. Zo is de GL uitge rust met slaapstoelen met verstelbare hoofdsteunen, een sigarenaansteker, bekleding van de stoelen met stof, ta pijt in passagiersruimte en bagageruim te, van binnenuit verstelbare buiten spiegel, getint glas, toerenteller, digi tale electrische klok, halogeen koplam pen, achteruitrijlicht, mistlampen, achterruitverwarming, wis/wasinstal- Iatie op de achterruit, automatische rolgordels, gelaagde voorruit, brede stootprofielen op de zijkanten enzo voort. De Fura is meteen van het begin af le verbaar met een door de importeur Nibhart Car BV ontwikkeld striping- pakket, dat bestaat uit een drie kleurige striping en bijzondere wiel doppen met daarop een ronde bies in een bijpassende kleur. De Fura presenteert zich met deze spe cificatie als een waardig metgezel van de Seat Ronda als de meest gulle auto van Europa. Bij Auto Van Doorn, Laanstraat 82. Automobilist verongelukt De 20-jarige Amerikaanse militair David Brown, gelegerd op Camp New Amsterdam op de vliegbasis Soes terberg, is vorige week overleden die hij opliep, toen hij op de Amers- foortseweg tussen De Bilt en Zeist door onbekende oorzaak tegen een boom botste. Zijn auto werd totaal vernield. Getuigen die achter de verongelukte militair reden, hebben aan de koninklijke marechaussee in Soesterberg verklaard, dat de automobilist met normale snelheid Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - DORPSSTRAAT 54 SOEST - PUTTEN - TEL 02155-13990 TEL. 03418-57485 Veurige week waas ik an 't uutrekene waat de muur potloje an de Daalweg zou we koste en noeng hek weer waark om de pries vaan een ABRI te bepoale. 'k Mot toch moar us zö'n zaakkompu- ter anschaaffe. Licht krieg ik nog wel lus un tweedehaansje vaan un scho lier te paakke. Affing, met gewoon re- kene kwaam ik met de potloje op 2000,- ut stuk en un ABRI komp op zö'n dik ke 9000,-. En daat veur zö'n stukkie gloaze aafdaak. Daazze ut nog over waachthuusjes durreve hebbe vin ik aal heulemoal baar. 't Is niks as un poar betonploate met un poar stukke glaas t'er in en daa's meestaai nog an dig- gels egoöid. De wingd mot aal net vaan un droge kaant aafkomme, aang- ders wor je ongder zö'n waachtploats net zo naat as ter boveop. Voortemee hejje ze ok nog met betong- rot. En daat mot daan zö'n dikke 9.000,- koste. Loa me niet laache Ik bin heul geejn knutseloar, moar ak un bietje klusjesmaan zouw weze, daan doch ik, daa'k veur daat bedraag maakkeluk zaat un soort dicht aa- kwoarium veur menseluk gebruuk zou kunne oprichte. Zo baar groöt hoeve die vitrines toch niet te weze. Ajje ziet hoeveul klaan- te d'r bie un haalte stoan te waachte, daat kaan maakkeluk in un tillefoön- cel. De P.T.T. het nog wel un poar aaf- daankertjes in huus, doch ik. De subsidie geeft de gemeengte moar de waachtende riezegers as daank veur 't waachte. Trouwes ajje noar Oamers- foört op paad mot, daan kaajje omtrent vlugger op de fiets goan, waant je moakt me toch effe un excursie deur Soest, veur daajje op de Vaarkusmaart loöpt! En ajje laangest de grote weg instaapt, mojje veur daat rotendje verdeed ok nog us overstaappe. Daat doe je daan op ut "busstoation!" Loa me weer niet laache! Daat noeme ze un "stoation". Veur ming is ut un koale woaiploats. Op un echt stoation stoa je lekker waarm te waachte en kóóp je koffie en koartjes. Moar us aafwaachte waat of daazze vaan de verbouwing moake, die noeng an de gaang is. Ak ut zo bekiekt, daan vin ik ut moar un roare haalteploats vlaak bie de stoplichte. Voortemee stopt de bus aallenig as't sein op roöd stoat. Zetter meteejn un seinhuus bie neer. Bie greun licht rieje ze deur. Snelbus! D'r maag ok wel un loopbrug komme, aangders roak je noöit "heul" - an de aangdere kaart. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, schaaf moar un poar Abri's an die wei verpioatsboar ben, waant ik ziet ter vaan komme, daazze nog wellus an 's schuve motte goan. Loat de gemeengte moar schuve jon- ges, je zaal us waat zien an de Zuud- pool. HANNES VAN DE NENG kontoor SteOThoftstraat13 3764 BH Soest efficiency Telefoon02155-10115 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Teleffonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Brandje in kelderbox Vermoedelijk doordat kinderen met vuur hebben gespeeld en dit naar binnen hebben gewerkt in een afgesloten kel derbox onder een flatgebouw aan de Kamperfoeliestraat, ontstond een brandje, dat door de brandweer moest worden geblust. De schade aan het in terieur van de berging wordt op 4.000 gulden geraamd. Bij aankomst werd de brandweer ge confronteerd met zo'n hevige rookont wikkeling, dat gebruikmaking van persluchtapparatuur noodzakelijk was. Eén straal was voldoende om het vuur te doven. De vlammen hadden het in terieur van de berging aangetast, even als een gedeelte van de electrische be drading. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Coniferen zijn de laatste 20 jaar erg populair ge worden. We zien in heel erg veel particulieren tui nen en ook zelfs hier en daar in gemeentelijke be plantingen deze groenblijvers in grote getalen aan geplant. Ze danken hun populariteit aan het feit dat ze zomer en winter groen blijven en daardoor beschuttend werken. Bovendien draagt een verant woord uitgekozen combinatie ook nog voor een fraai kleurenscala in de tuin gedurende de winter periode waarin verder alles kaal is. Coniferen werken zoals gezegd beschuttend, waar door we met de aanplant ervan een flink stuk pri vacy kunnen bereiken. Een nadeel van deze vrij heidsdrang is soms dat tuinen ommuurd worden door hele rijen dezelfde cypressen, waardoor de tuinen een erg strak en fantasieloos uiterlijk krij gen. Een groepsgewijze inspringende aanplant met coniferengroepen in afwijkende loofkleuren, even tueel afgewisseld met daarvoor geschikte groen- blijvende heesters zal een veel fraaiere tuin doen ontstaan.. Coniferen hebben ook een nadeel; zieke planten ontsieren door hun duidelijke ziektebeeld vaak de hele tuin. Daarom hierna wat aanwijzingen om dergelijke ziekten tijdig te herkennen en te bestrijden en zodoende meer plezier aan coniferen te beleven. Aanhoudende wind en storm is voor tuinplanten slecht, maar voor coniferen is dit zeker funest. Kustbewoners kunnen hier over meepraten. Cypressen, levensbomen, fijnsparren en douglas- sparren bijvoorbeeld kunnen zeewind absoluut niet verdragen. Dit resulteert dan ook praktisch altijd in een af sterven van het groen aan de zeezijde. Na verloop van tijd sterft de hele boom af. De sterkste coni feren voor kustgebieden zijn nog de verschillende den-soorten of Pinus,ook diverse kweekvormen van de Jeneverbes zijn erg taai. Naarmate we meer landinwaarts gaan neemt de windschade af. De plantkeüze wordt dan haast oneindig. Wel levert tocht tussen een paar blokken woningen vaak pro blemen op. Hiertegen is weinig bestand. Voor de nodige privacy is het dan verstandiger om een be schutting van hout of steen te trekken. Een coni feer voor een tamelijk winderige standplaats is de tegenwoordig veel gekweekte Cypressocyparis ley- landii. De bruinverkleuring aan de buitenzijde bij coniferen wordt vaak naast aanhoudende wind of tocht, ook door schimmels en insekten veroorzaakt. Dé bruinverkleuring in blauwsparren is veelal het gevolg van zuigwerk van duizenden bladluizen. Door in begin maart de onderste takken af te klop pen is er meestal al te zien of er zich miniscule beestjes op de naalden bevinden. Als dit het geval is is een bespuiting met bijvoorbeeld "Undeen" geboden. In Picea (fijnspar) en Larix komt vaak wolluis voor. We kunnen deze planten tegen deze belager beschermen door in de winter met vrucht- boomcarbolineum te werken. Ontdekken we zomers een aantasting, dan is een be handeling met een aftreksel van sigaretten nodig, of een kant-en-klaar middel uit de winkel om het niet uit de hand te laten lopen. In regenachtige maan den maakt de Botrytis-schimmel veel slachtoffers. De aangetaste naalden hebben een grijs-groene waas. Jonge scheutjes verwelken, hangen slap naar beneden en vertonen een fletse kleur. We moeten er rekening mee houden dat alle aan tastingen minder kans krijgen als we de coniferen een gezonde omgeving geven. We plaatsen niet te veel bomen in een kleine tuin, ze gaan elkaar toch vroeg of laat verdringen. Verder mogen we niet vergeten, dat ook coniferen voedsel nodig hebben. Een regelmatige bemesting maakt een plant beter bestand tegen diverse belagers. ■aüüaaMHi

Soester Courant | 1984 | | pagina 13