1 mm ÊDDSÈ0ÜM A.V. Pijnenburgers streden in Heerde en Grootebroek ATLETIEK Finale Air Portugal- hoofdprijs 'De Bosruiters' KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Bingo-, Dart-, Bowling- en kontaktavond SEC-jeugd sciÉMSt iféugd' Winterwandeltocht WSV Olympia Selby definitief tweede BADMINTON Volop spanning in onderlinge dam- competitie Soest en de Soester Courant zijn niet te scheiden! Griftland College remise tegen Gemeentelijk Gymnasium 23 t|m 28 januari'84 WOENSDAG 25 JANUAR119R4 SOESTER COURANT PAGINA 19 Zaterdag kwam een 4-mans formatie aan de start voor een halve marathon, een wedstrijd op een onverhard bos' parkoers over 21 km. en 97 mtr. in het Gelderse Heerde. Onbetwist winnaar werd Gerard Nijboer in 1 uur 8 min en 14 sec. gevolgd door Wim Zeegers, die 1 uur 9 min. 12 sec. nodig had. Goede prestaties zijn over het algemeen het handelsmerk van de lange-afstands- groep van A.V. Pijnenburg. Deze keer kon geen van de atleten het niveau be reiken waarop zij normaliter opereren Joop van Leijenhorst ging aanvanke lijk zeer goed met een redelijk uitzicht op een klassering bij de eerste tien. maar een ontmoetiong met de man met de hamer wierp hem terug naar de middenmoot; hij finishte in l uur 22 min. en 36 sec. Rob de Haas kon niet tot opmerkelijk daden komen. Hij werd wel 2e in zijn klasse in de tijd van 1 uur io min. 39 sec. maar moest iets meer aan een minuut toegeven op zijn direc- e opponent Eppo Winterman van A V Veiuwe. Harry van Brummelen had ook al met zijn dag, maar deed toch wat van hem verwacht werd: stug doorgaan tot het einde. Hij realiseerde een tijd van 1 uur 18 min. 23 sec. Joop Oranje heeft na wat blessureperikelen toch weer de opgaande lijn te pakken en wist zich met zijn "total-loss"-Ke- voel redelijk goed door de laatste kilo meters heen te worstelen. Zijn tijd be droeg i uur 24 min. 49 sec. Voor Eef van den Brink verliep het weekend meer succesvol. Hij startte in een 25-km. wegwedstrijd in Groote broek. waarin hij tot een zeer goede prestatie kwam. Vorige week had hij voor deze afstand 1 uur 26 min. 44 sec. nodig. Nu was hij nog 4 sec. sneller op deze afstand onder beduidend minder goede omstandigheden. Voorlopig staat hier al weer een tijd. waarop zich zijn klubgenoten en mededingers naar de Soester Runnerscup 1984 kunnen richten. De leden van de ruitervereniging 'De Bosruiters' strijden a.s. zondag 29 ja nuari om de hoofdprijs: een vliegreis naar Portugal, beschikbaar gesteld door Tap Air Portugal en Parool Rei zen. Een spannende springwedstrijd is achter de rug. Het betekent zoveel mo gelijk punten bij elkaar rijden, daarna zondag 15 januari de dressuur voor de springruiters van het Paardensport Centrum Soest. Het was even iets an ders, maar bewezen werd dat ook de dressuur in Soest op een goed peil staat, temeer daar de moeilijkheids factor van dit toernooi ligt in het feit dat drie onderdelen met twee manege- paarden moeten worden gereden. Vóór elke wedstrijd wordt de avond tevoren een loting verricht, welke deelnemer welke paarden loot, teneinde een zo eerlijk mogelijke finale te bereiken. De kleine ruiters worden ook niet ver geten. De direktie van Paardensport Centrum Soest heeft als hoofdprijs voor deze rubriek een mooie fiets be schikbaar gesteld. Onnodig te vertellen dat de spanning stijgt, ruiters en am- mazones krijgen ineens een paard toe gewezen. is het "Krieltje" of is het "Pasha," misschien wel "Revanche." Wie wint de reis naar Portugal, en wie de fiets? U kunt het allemaal bekijken a.s. zondag 29 januari op het Paarden sport Centrum Soest. De Bosruiters zijn en blijven actief onder het motto: De Portugese vakantie begint in Soest met een Boeing 737 van Tap Air Portu gal, uit het vakantieprogramma van Parool Reizen. De spanning zal zondag a.s. te snijden zijn: Er staan twee mensen op de eerste plaats, namelijk Simone Sukel en Nico Verbeek, beiden met 277 pun ten. Zij worden op de voet gevolgd door S. van Hornsveld, A. Visser, F. v.d. Moolen, I. Ermanns en Y. Hartman. Voor de jeugd wordt het zondag ook erg spannend. Op de eerste plaats staat daar: M. Boshuis met 278 punten, tweede P. v.d. Schaaf met 277 punten. Dan S. van Hornsveld, W. Plantinga en A. de Block die ze op de hielen volgen. s De volgende activiteit zal op zondag 12 februari plaatsvinden, met de opening van de nieuwe pony-stal. De gehele dag mogen de kinderen dan gratis pony-rij den en zullen er demonstraties gege ven worden. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 -18747 Komende week staan weer enkele akti- viteiten op de kalender voor de jeugd afdeling van SEC t.w. Vrijdag 27 januari: bowling voor D- pupillen in de Borg, van 19.00 tot 20.30 uur. Zaterdag 28 januari: bij afgelasting van de wedstrijden: bingo voor de D, E- en F-pupillen, van 10.30 - 11.30 uur en voor de A-, B-, C-junioren het dart- spel. C-junioren van 11.30-12.00 uur. B-junioren van 12.00-13.30 uur. A-junioren van 13.30 -14.00 uur. Maandag 30 januari: kontaktavond voor ouders, leiders en trainers, met als sprekers de heer Felter van de KNVB, met als thema: jeugdvoetbal. Aanvang 20.00 uur. De D-3 was de "gelukkige" ploeg. Af gelopen zaterdag waren zij de enigen die speelden. Zij gingen op bezoek bij V.V.Z.A. Op het harde veld konden zij niet goed uit de weg en verloren zij met 2-0. Voor alle andere ploegen was er film. Voor de A-junioren t./m. D-pupillen een karatefilm en voor de jongsten tekenfilms. De belangstelling was zo als altijd groot. Ook het zaalvoetbal bleek weer een goed alternatief voor het afgelaste veldvoetbal. Maar toch hoopt iedereen a.s. zaterdag weer eens een ouderwets potje voetbal op het groene gras te kunnen spelen. Het thuisprogramma is als volgt: A-Junioren: Soest 3 - K.V.V.A. 3 Soest 4 - A.P. W.C. 2 B-Junioren: Soest 1 - Quick 1 Soest 2 - Roda'46 2 C-Junioren: Soest 3 - Limvio 2 Soest 4 - Roda'46 5 D-Pupillen: Soest 2 - Hoogland 2 Soest 3 - Quick 2 E-Pupillen: Soest 4 - Roda 6 F-Pupillen: Soest 1 - SOVA 1 Soest 2 - Baarn 2 Soest 3 - Hoogland 2 Mocht er toch niet gespeeld kunnen worden dan wordt er zaterdagmiddag in de gymzalen aan de Hartweg en de Smitsweg zaalvoetbal georganiseerd voor de E- en F-pupillen. Zaterdagavond is "De Borg," weer het domein van de S.O.Soest-jeugd om de zaal voetbalcompetitie voort te zetten. Van 17.00 tot 19.00 uur spelen de C-ju- nioren, de B-junioren van 19.00 - 21.00 uur en vanaf 21.00 uur traint de A-l. De tweede van drie wandeltochten, welke onder de noemer Winterserie onder auspiciën van de Sticht Gooise Wandelsport Bond (SGWB) door de wandelsportvereniging Olympia wordt georganiseerd, zal worden gehouden op zaterdag 28 januari. Slechts negentig deelnemers deden vorig jaar (26 november) aan de eerste winterwandeling mee, hetgeen toch nog een goede opkomt is als men in ogenschouw neemt dat het die zater dag bijna de gehele dag regende. Na tuurlijk hoopt Olympia dat Pluvius a.s. zaterdag een snipperdag heeft. De start voor de tweede wintertocht in deze 22 editie is vanaf het gebouw "El- theto," Drifje 4a, Soest-Zuid tussen 10.00 en 13.00 uur, voor de 15 kilometer en voor de 10 en 5 kilometer tot 14.00 uur. De zaal is open om 09.30 uur. Deel name staat voor iedereen open, zowel individueel als in groepsverband. Er zijn weer fraaie en afwisselende parkoersen uitgezet in bos en duinen, dit keer in Soest-Zuid, Soestduinen en Soesterberg. Het inschrijfgeld bedraagt t./m. 14 jaar 2,- en voor 15 jaar en ouder 2,50 per persoon, per tocht, inklusief herinnering. Deze be staat uit een fraai lint in diverse kleu ren, met opdruk Winterwandeling Zeist, Utrecht, Soest en Huizen, ge nummerd en twee wandelaars. Zonder herinnering betaalt men respektievelijk 1,25 en 1,75. Inschrij vingen en betalingen kunnen aan de start plaatsvinden. Eventuele inlichtingen kunt u verkrij gen bij mevr. I. Maassen, Korte Hart weg 4, 3762 SJ Soest, tel. nr. (02155)- 20188 of bij de heer W. van Steendelaar, Lange Brinkweg 50, 3764 AD Soest, na 18.00 uur, tel. nr. (02155)-16414. De voorlaatste wedstrijd van de bad- mintoncompetitie moest Selby van het bezoekende ABCA uit Amersfoort win nen om de tweede plaats in de eind rangschikking veilig te stellen. Een eerste plaats was helaas niet meer mo gelijk, omdat B.C. Nijkerk onbereik baar was geworden. Paul van Ginkel, die in de uitwedstrijd genadeloos was afgeslacht, revan cheerde zich in het enkelspel op voor treffelijke wijze door met 15-9 en 15-12 te winnen. Henk van Woerkom, die er een traditie van maakt om 3-setters te spelen deed dat nu ook weer. De winst was deze keer echter voor zijn tegen stander. Mirjam Hilgers won moeite loos met twee keer 11-0. Nadat Cor Schuyt haar enkelspel verloor was de tussenstand onbeslist 2-2. Na winst van de beide gemengde dubbelspelen ver loren de heren hun dubbel. Het dames duo moest dus beslissen of het 4-4 werd of 5-3 voor Selby. De lady's waren zich dit terdege bewust, ze speelden als kerels en wonnen na een derde be slissende game. Uitslagen senioren Selby 1 - ABCA 5 5-3 Badge 1 - Selby 2 6-2 SH'71 - Selby 3 5-3 Selby 4 - Sjeve Sjuttel 5 6-2 OSM 6 - Selby 5 7-1 B.C. Kan 4 - Selby 6 6-2 Selby 7 - Inside 10 6-2 Zaterdag 28 januari: vvz 12.00 uur VVZ 2 - Zuidvogels 3 13.30 uur De Merino's 3 - VVZ 3 13.00 uur VVZ 4 - Zuidvogels 6 10.00 uur Zuidvogels 7 - VVZ 5 15.00 uur Rood Wit 6 - VVZ 6 15.00 uur WZ7 - Sparta (N.) 8 SEC 14.30 uur SEC - Sperwer 12.00 uur SEC 2 - Cobu Boys 3 13.00 uur Laren 2 - SEC 3 HEES 15.00 uur Hulshorst - Hees 12.00 uur Argon 2 - Hees 2 12.00 uur Unicum 4 - Hees 3 13.30 uur Jonathan 6 - Hees 4 13.30 uur Hierden 5 - Hees 5 SOESTERBERG 14.30 uur Cobu Boys - Soesterberg 13.30 uur DVSA 3 - Soesterberg 2 11.30 uur De Merino's 7 - Soesterberg 3 Zondag 29 januari S.O.SOEST 14.30 uur Soest - UW 11.00 uur Soest 2 - Celeritudo 2 12.00 uur Soest 5 - De Vesting 3 11.00 uur Soest 6 - Argon 4 14.30 uur Soest 8 - 't Gooi 6 14.30 uur De Vesting 6 - Soest 9 9.30 uur Soest 10 - Hilversum 8 11.30 uur Soest 11 - Victoria 10 9.30 uur Victoria 11 - Soest 12 9.30 uur Soest 13 - Laren 8 11.30 uur SDO 10 - Soest 14 12.15 uur Actif 15 - Soest 15 SEC 11.30 uur DCN 2 - SEC 2 11.00 uur SEC 3 - Limvio 2 12.30 uur Hooglanderveen 4 - SEC 5 11.00 uur SEC 6 - Hooglanderveen 5 SOESTERBERG 11.30 uur Soesterberg - De Meern 11.15 uur APWC 3 - Soesterberg 2 11.30 uur Soesterberg 3 - Actif 4 11.30 uur Aurora 4 - Soesterberg 4 Damesvoetbal: Zaterdag 28 januari 10.00 uur Valleivogels - VVZ Zondag 29 januari 10.00 uur Naarden - Soest 9.30 uur Soest 2 - Hoogland 2 10.00 uur SEC - Radiostad 14.30 uur Hertha - Soesterberg Ondanks de storm en de regen was er toch een grote opkomst bij de Dam vereniging D.V.S.B., afgelopen maan dagavond. Er kon dan ook een groot programma worden afgewerkt. In alle groepen wordt hard geknokt voor de punten welke uitmaken wie er voor promotie in aanmerking komen. Nu de helft van de competitie bereikt is en de 2e ronde ingaat voor de A- en B-groep zijn er al een paar grote koplopers t.w. in groep-A Ron Entken die een score heeft van 100% (16 uit 8 wedstrijden) en Y. Stins in groep-C met 28 punten uit 15 partijen. De uitslagen van maandag 16 januari zijn: GroeprA M. Bakker - J. Hogenaar 1-1 C. v. Oosterom - Chr. Bakker l-l R. M. Entken - A. v. Oosterom 2-0 M. Lambrechts - P. Rommens l-l R. Damen - H. Oostenrijk l-l J. Riewald - M. A. v. Heiningen l-l Groep-B E. v. 't Klooster - A. Sweeney 2-0 E. Veerman - IJ. Luttik 0-2 E. Spiegel - T. v.d. Meer 2-0 Mevr. Norderhake - J. v. Dasselaar l-l W. EMeijerink - C. F. de Bruijn l-l Groep-C A. M. Witte - R. Meijering 0-2 J. C. v.d. Leen - J. W. v. Leeuwenkamp 2-0 Mevr. Vendrig - H. Hageman 0-2 Th. Schimmel - A. Middendorp 2-0 Mevr. R. M. v. Dijk - B. v. Brummelen 2-0 J. Mahibir - L. Middendorp 2-0 Mevr. v. Leeuwenkamp - R. v. Boven 2-0 W. v. Egdom - H. v.d. Heiden 0-2 J. Stins - H. Versluis 2-0 J. Mahabir - E. Buuning 2-0 L. Middendorp - Mevr. R. v. Dijk 2-0 R. Meijering - Mevr. R. v. Dijk 2-0 Politie helpt gevallen man De politie schoot vorige week te hulp bij een 77-jarige bewoner van de Rubens laan, die in zijn huis ten val was geko men en zelf niet meer kon opstaan. Een buurvrouw had de man om hulp horen roepen en de politie gewaarschuwd. Deze verschafte zich toegang tot de woning, waar zij de bewoner aantrof met verwondingen aan zijn hoofd. Met een ambulance werd hij naar Zonne gloren overgebracht. Het eerste schaakteam van het Chr. College Griftland heeft zaterdagmiddag in het Brandpunt in Baarn gelijk ge speeld tegen het eerste team van het Gemeentelijk Gymnasium uit Hilver sum. De kansen van het Griftlandteam op het kampioenschap van de S.G.S. zijn daardoor erg klein geworden. Na een uur spelen stond alles er nog florisant bij. Aan het 4e bord was Haijo Schipper goed uit de Siciliaanse ope ning gekomen en ondanks enige tegen druk had hij een behoorlijke aanvals- stelling opgebouwd. Hij zette deze aan val jammer genoeg niét door en zijn te genstander sloeg toe (0-1). Ook vijfde- bordspeler Jacques Rijstenbil leek op een regelrechte overwinning af te ste venen en hoewel hij in een eindspel te rechtkwam met een gezonde pluspion werd de partij toch remise. Aan bord 3 verloor Frits Steenmeijer eerst een stuk en spoedig daarna de partij. De stand was toen dus 2% en op meer dan gelijkspel mocht niet meer gere kend worden. Dat kwam er; in eerste instantie wist Ivar Chavannes, die op de avond daarvoor nog de Soester kam pioen Vennik verslagen had, zijn partij tegen Jan-Christiaan Delmaar tot winst te voeren (het was dezelfde spe ler die vorig jaar al na 18 zetten het tegen Ivar voor gezien hield). Restte nog de partij van Griftlander Jan-Gijs van Steenis tegen de Hilversummer Jan-Jette Blange, op hoog niveau ge speeld vanuit de Leningrader variant van het Hollands. De grote zaal van het Brandpunt was al geheel verlaten toen Jan-Gijs rond half zeven, dus na zo'n 4^ uur schaak, het punt binnenhaalde. De kanshebber in deze groep is de Ka tholieke Scholengemeenschap De Breul uit Zeist met 4 match- en 9bord- punten. Het tweede team van het Griftland was in zijn wedstrijd tegen het tweede van het Gymnasium beter op dreef dan vorige week en won met 3-2. De verlies- partijen kwam op rekening van Pa- trick Reumerman (ondanks een veel belovende opening) en Bron Vos (ver keerd geschatte taxatie van vrijpion nen in het eindspel). Daartegenover stonden fraaie winstpartijen van de andere spelers. Bij Eric de Haan (2e bordgebeurde dat toen het eindspel in zicht kwam. Christiaan Vonk had zijn tegenstander Nicole Hage eerst alle stukken ontfutseld voor hij haar mat zette en aan het derde bord behaalde Menno van der Schoot in de opening een beslissend positioneel voordeel, dat daarna secuur werd uitgebuit. REVOLUTIE IN DE LANDBOUW Het belang van de landbouw wordt duidelijk als wij weten, dat de totale export van Nederlandse landbouwprodukten in 1982 f 40.- miljard bedroeg. Nederland leeft voor een belangrijk deel letterlijk van zijn grond! De bijdrage van de landbouw aan onze handelsbalans is groter geworden dan die van de aardgasexport! Die sterke groei is voor een belangrijk deel te danken aan de nauwe samenwerking tussen wetenschap en agrariër. De boer van de jaren '80 krijgt steeds meer te maken met nieuwe en revolutionaire ontwikke lingen in de land- en tuinbouw. Ontwikkelingen die er mede toe bij dragen dat deze bedrijfssector een steeds voornamer onderdeel van onze handelsbalans gaat vormen. Tractor en landbouwmachine doen hun invloed gelden. ELECTRONICA IN DE LANDBOUW In de vorige eeuwen produceerde één man het voedsel voor vier mensen. Tot na de eerste wereldoorlog was er weinig veran dering in die situatie. Voornaamste kracht bron was het paard. Mechanisering was vrijwel onbekend. Pas in dejaren '30deden tractor en landbouwmachine geleidelijk aan hun invloed gelden In 1950 was de situatie al zo sterk gewij zigd, dat één persoon in de landbouw, voedsel voor 17 mensen kon produceren. Nu zijn er na de mechanisatie twee nieuwe begrippen, nl. elec> ronica en de compute risering. De snelle ontwikkelingen maak ten de controlerende taak van de boer zo zwaar, dat hij in feite een vertragen de factor werd. Maar, als overal elders, schiet de electronica te hulp, waar de men selijke krachten te kort dreigen te schieten. INFORMATIE VAN GROOT BELANG Zoals overal elders in het bedrijfsleven, is "de juiste informatie" van levensbelang voor het agrarisch bedrijf. Men kent twee vormen van electronische informatie: A Teletekst en bv. de "berichten voor land en tuinbouw" komende van buitenaf. B. Eigen informatie bv. verworven via computers of meet- en regelsystemen, die de temperatuur in bodem en kassen controleren. Systemen die de vochtig heid in de kasgrond of die op de akker controleren door middel van sensors of voelers. Men spreekt in dit verband van technische beheerssystemen. Technieken en appara tuur die er op gericht zijn, het verlies bij bv. het maaidorsen, tot een minimum te beperken. De bestuurder van een maai dorser kan op een beeldscherm aflezen, bij welke rijsnelheid het verlies van koren minimaal is. Zo kan de electronica voor komen dat men "overbemest" met kunst mest. Enerzijds om het milieu en het grondwater niet extra te belasten en ander zijds als directe vorm van besparing. Bij het bespuiten wordt, electronisch, de juiste druppelgrootte en concentratie be rekend en toegepast. Ook hier minder belasting van het milieu en zuiniger ge bruik van bestrijdingsmiddelen. HOE ZOU HET MET ROSA ZIJN? De computer in opmars. Wie nog immer denkt in termen van d'eenvoudige landman, wiens leven zo genoeglijk voortvliedt" zoals de dichter zegt, weet niet wat er in dejaren '80 alle maal omgaat op het boerenbedrijf. ning" een probleem, wie is Lena 3 en wie is Mientje 5? Hoeveel voer geef ik die ene die zo lijkt op Eva 6? Daarvoor heeft de industrie een speciaal systeem van 'koe herkenning" ontwikkeld. Een halsband om de hals van het dier, herbergt electro nische informatie. Niet alleen wie dat is, gen van o.a. Prof. C. T. de Wit blijkt, dat de opbrengsten bij gebruik van juiste infor matie aanzienlijk groter kunnen zijn. Zo wordt verwezen naar de opbrengst van: Aardappelen: gemiddelde praktijkop brengst circa 45 ton per hectare. Mogelijke opbrengst is circa 100 ton per hectare. Landarbeiders werden loonwerkers. Koeherkenning door de computer. Het liedje van Martine Bijl, over de boerin die tijdens een wintersportvakantie, mij mert over haar koeien "Lena 2 en Rosa" gaat al niet meerop voor degrote bedrijven. Wie meer dan dertig koeien heeft, heeft al enige moeite met al die Lena's en Mien- tjes. Lena 3 moet wat meer voer hebben, dan geeft ze extra melk, maar Mientje 2, geeft al best bij een relatief kleine hoeveel heid voer, méér laat ze toch staan. Op veel bedrijven wordt automatisch krachtvoer gegeven door middel van een transport systeem, ook hier de electronica. Maar bij grote aantallen vee wordt de "koeherken- vooral hoe het dier gevoerd en behandeld moet worden. Nadert het dier de automa tische voerbak, dan geeft de computer cor rect de juiste hoeveelheid voer, daartoe geïnformeerd door de electronische hals band. Oogmerk is daarbij dat het dier het voergedurendedegeheledagkan nuttigen. Komt zij te vlug, dan weigert de computer het doorgeefsysteem te activeren. DE WERELD HEEFT VOEDSEL NODIG De techniek helpt ons. Er is een verschil tussen de mogelijke op brengst van de grond en de feitelijke of praktijkopbrengst. Vroeger keek de boer naar de hemel, bestudeerde het gedrag van vogels en insecten en zei "Ik ga morgen zaaien". Tegenwoordig adviseert het be roemde Instituut in Wageningen voorland en tuinbouw, wat de beste tijd is voor een bepaalde handeling. De nieuwe appara tuur, die de industrie ons vandaag aan levert, zal voor een directe informatie kun nen zorgen. Direct omdat zij op de akker aanwezig is! Voelers in de akkers vermel den temperatuur en vochtigheid, houden rekening met de klimaatomstandigheden en al die gegevens voeden een "persoon lijke computer" van de boer. Als deze de computer raadpleegt, geeft die een "op het lijf geschreven advies". Het verschil tussen werkelijke en theoretische opbrengst kan grote verschillen tonen. Uit onderzoekin- Tarwe: gemiddelde praktijkopbrengst cir ca 5,5 ton per hectare. Mogelijke op brengst circa 10 a 12 ton per hectare. Tomaten: gemiddelde praktijkopbrengst ci rca 17 a 18 kg, mogelijke opbrengst 75 kg! Hetzelfde geldt overigens bij dierlijke produktie. Waaruit komen deze grote verschillen voort? Simpelweg omdat de menselijke waarneming te kort schiet. Deboerenrijm- pjes over het gedrag van vogels of slakken, wolken of planten geven allerminst het j uiste zaai- of oogstt ij dstip aan. De electro- nische voelers of sensoren zijn niet emo tioneel, zij stellen nuchter vast of de voe dingstoestand van de bodem goed genoeg is voor het inzaaien van tarwe, tomaten of aardappelen. Of het microklimaat in de bodem gunstig is voor optreden van be paalde plantenziekten of insectenplagen. Automatische monstername en beoorde ling tenslotte is nog een techniek, die bv. in het melkbedrijf kan worden toegepast om het melken niet te onderbreken. De techniek en de computer vormen gewoon nieuwe gereedschappen, naast de tractor en de schop. De wereld heeft voedsel nodig, vooral in de komende eeuwen. De beschikbare bouwgrond neemt eerder af dan toe en dat proces neemt vaak bedenkelijke vormen aan. Om de mensheid te voeden moeten wij onze toevlucht wel tot de electronica nemen. VAN LANDARBEIDER TOT LOONWERKER Al in het midden van dejaren vijftig begon het boerenbedrijf een element te verliezen. Dat was de landarbeider. De sociale lasten en de loonkosten in het algemeen drukten te zwaar op het budget van de boer. Daarbij kwam de mechanisatie in de landbouw de positie van de landarbeider verder onder mijnen. Waar het een verdwijnt, komt het ander. Die ander was vaak dezelfde land arbeider, maar die heette voortaan "loon werker". Een bedrijf waar men mensen en meteen de machines verhuurt aan ver schillende bedrijven. Machines om te dor sen, maaien, mesten, hooien enz. De voor malige landarbeider, was vaak onderne mer geworden. Ook op dit bedrijf gaat de automatisering en specialisering een stempel drukken. Er ontstaan gespecialiseerde loonwerkbe- drijven die bv. zorgen voor - precisiezaai- en - graslandverbeteren - looftrekken - suikerbieten rooien of de grondontsmet- ting op zich nemen. Op de Landbouw Hogeschool in Wagenin gen heeft men een informatiesysteem ont wikkeld, werkend met de computer, dat aanzienlijke besparingen oplevert aan energieverbruik en onderhoud van machi nes. Ons land telt op dit moment ongeveer 2500 loonbedrijven, waarvan er 1650 zijn georganiseerd in, de Bond van Agrarische loonbedrijven. In de loonbedrijven wer ken 12.000 mensen. AMSTERDAM I Alles op het gebied van de mechanisatie van de landbouw is te zien op de Land bouw RAI '84, van maandag 23 tot en met zaterdag 28 januari 1984. Dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Toegangsprijs f 12,50, kinderen tot veer tien jaar en houders van een 65+pas betalen f 10,-.

Soester Courant | 1984 | | pagina 19