Zo gezien 0'8 Soest staat voor gigantische bezuinigingsoperatie: 3,3 miljoen PTT vreest voor werkgelegen heid bij invoering stadspost Inlijsten?] KUIKEN BOUTEN Raad gaat zich buigen over beleidsuitgangspunten Bevolking Soest licht afgenomen Kees Frank Statistisch jaaroverzicht 1983: Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen HONSBERGEN NIVEA CRÈME Stokbrood Schouder ham Inlijsten gratis Fotoshop 't Hartje WOW! Autorijschool J ED MIJNDERS f 266,-. Rookworst Koningin Beatrix jarig Burgemeester Scholten opende nieuw postkantoor WOENSDAG 25 JANUAR11984 62e JAARGANG NO. 22 KILO Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f 24,- Gecontr.opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG door GEKAK1) PAUL Aan de door de fractievoorzitters in de gemeenteraad vastgestelde be leidsuitgangspunten voor de raads periode 1982-1986 is of wordt voldaan of wordt gewerkt, met uitzondering van de bevordering van het vrijwilli gerswerk. Dit is het enige onderwerp waar Burgemeester en Wethouders geen commentaar op geven in hun be oordeling van de mate waarin de be leidsuitgangspunten tot nu toe zijn gehanteerd. Met betrekking tot de inschakeling van Soester bedrijven bij gemeen- Groot aantal aanrijdingen door sneeuwval Tijdens de hevige sneeuwbuien die zich maandagmiddag voordeden kwam bij de politie een groot aantal meldingen binnen van aanrijdingen en slippartij en. Daarbij deden zich geen persoon lijke ongelukken voor, maar de mate riële schade was aanzienlijk. Op de Birkstraat raakt de auto van een inwo ner van Huizen in een slip en kwam tegen een boom terecht. De auto van een inwoner van Amsterdam werd aangereden toen hij moest remmen en door de hem achteropkomende auto werd geraakt. Op de Lange Brink weg slipte een automobilist uit Soest ter hoogte van de Schans. Hij kwam tot stilstand na eerst een boom en ver volgens een lichtmast te hebben ge raakt. Op de Nieuweweg deed zich een kleine kettingbotsing voor toen een automo bilist uit Soest afremde. Vervolgens botsten de auto's van een inwoner van Stroe en van een inwoonster van Soest op zijn wagen. Even later deed zich op dezelfde weg weer een aanrijding voor tussen twee auto's, evenals op het kruispunt Vondellaan/Soesterbergse- straat. Na aanrijding door gereden Een inwoner van Soest, die zijn auto had geparkeerd aan de Nachtegaal- weg, ontdekte bij zijn terugkomst dat zijn wagen door een andere automobi list was aangereden. Deze had echter niet de moeite genomen zich te melden. De wagen werd flink beschadigd. telijke opdrachten schrijven B. en W., dat ernaar wordt gestreefd om bij de inschrijving op gemeentelijke op drachten ook de Soester bedrijven te betrekken. De gunning heeft plaats na een zakelijke afweging van de ontvangen aanbiedingen. Volgens één van de beleidsuitgangs punten is een strengere controle op lozingen en stortingen noodzakelijk alsmede een passende vervolgings procedure. Hierover schrijven B. en W.: 'Teneinde daadwerkelijk te kun nen optreden, is in het kader van de verschillende milieuwetten bijzondere opsporingsbevoegdheid verleend aan enige medewerkers van het bedrijf gemeentewerken. De mogelijkheid tot een strenger optreden is hiermede aanwezig. Meer tijd dan in het verle den is echter niet voor controle be schikbaar.' Over de afvalproblematiek zegt het College dat gelet op de dringende problemen met betrekking tot de ver werking van afval in de gemeente, een gewijzigde aanpak zo snel moge lijk in een afzonderljke nota aan de raad zal worden voorgelegd. De raad kan bovendien een nota te gemoet zien over het bevorderen van deeltijdarbeid door de gemeente. Waar mogelijk is hieraan in de af gelopen periode uitvoering gegeven. Er is een korte notitie in voorberei ding over het bijstellen van de cul tuurnota. Deze notitie zal binnen en kele maanden in de commissie Wel zijn worden besproken. Ook de notitie emancipatiebeleid is toegezegd. Ver der wijzen B. en W. erop dat een ver volgonderzoek wordt ingesteld naar de hoogte van de prijzen van een toe gangsbewijs voor het Soester Natuur bad, ook indien het onverhoopt niet in handen van de gemeente blijft. Bin nen de Sportstichting is momenteel een onderzoek gaande naar de wijze welke aanpassingen in het passepar- toutsysteem (de vergoeding die de ver enigingen betalen voor het gebruik van gemeentelijke sportaccommoda ties) kunnen worden aangebracht. De evaluatie van de beleidsuitgangs punten wordt eerst in de raadscom missies besproken, voordat ze op 15 februari in de openbare raadsverga dering wordt behandeld. De bevolking van de gemeente Soest is vorig jaar vergeleken met 1982 met 125 personen gedaald. Daarentegen steeg het aantal buitenlanders van 2.170 naar 2.191. Eén op de negentien inwoners is dus afkomstig uit het bui tenland. Op 1 januari 1984 telde de ge meente Soest namelijk 40.338 inwoners. Er werden in 1983 399 kinderen ge boren en er overleden 291 personen. Er vestigden zich 1.943 personen in Soest en Soesterberg, terwijl er 2.176 vertrokken. Er kwamen vorig jaar 2.524 verhuizingen voor. Verder wer den 186 huwelijken voltrokken in 1982185Het aantal paspoortaanvra- gen steeg ten opzichte van 1982 van 3.993 naar 4.266. Vorig jaar kwamen minder mensen een rijbewijs aanvra gen, 4.238 tegenover 4.873 in 1982. Het aantal ingeschreven echtscheidings akten steeg van 68 naar 72 (in 1982 werden 450 kinderen geboren en stier ven 317 mensen Het aantal woningen steeg in 1983 van 14.633 naar 14.798. Hiervan staan er 2.177 in Soesterberg, waar vorig jaar geen woning bijkwam. De brandweer Soest rukte vorig jaar 180 keer uit (166 keer) en de brand weer Soesterberg 24 keer (26). De schade door brand bedroeg in Soest 958.300 gulden en in Soesterberg 37.000 gulden. Het aantal ter kennis van de politie gekomen gevallen van misdrijf steeg in 1983 van 1604 naar 1682. Hiervan werden 292 gevallen opgelost (433), dat is 17,2 procent. De meeste zaken waren: eenvoudige diefstal 712, ge kwalificeerde diefstal 442, vernieling 224, rijden onder invloed 103 en door rijden na ongeval 53. Het aantal verkeersongevallen be droeg vorig jaar 593. Hierbij was één dode te betreuren (in 1982 twee) en vielen er 138 (145) gewonden. Totaal zijn er vorig jaar 425 fietsen gestolen (400). Daarvan werden 241 fietsen (79) teruggevonden. Het aantal vreemdelingen bedroeg op 1 januari van dit jaar 2.191 (1 janu ari vorig jaar 2.170). Hiervan hebben de Turken met 800 (781) het grootste aandeel. Het aandeel Amerikanen was 699 (688). Op de derde plaats komen de Marokkanen met 184 (180). Totaal telt de gemeente 46 nationaliteiten plus een aantal Statenlozen. Het aantal vreemdelingen dat zich in 1983 in de gemeente Soest kwam vestigen be droeg 503. Er vertrokken er 470. In 1983 werden 3.251 abonnementen Soester Natuurbad verkocht (3.167). Het aantal recreanten dat een bezoek bracht aan het Natuurbad bedroeg 133.339 (132.277). Het aantal bezoekers aan De Turf liep van 16.766 terug naar 14.098. Het aantal behaalde zwem diploma's (exclusief schoolzwemmen) was vorig jaar 226. Koninginnelaan 48 Soest Tel. 02155-11066 Alleen donderdag: Feestelijke aanbieding van onze slager Max. 3 kilo per klant Deze week Blikkendoos a 150 ml. van 3,75 voor voor 2.98 O 48 t/m zaterdag voor (Zolang de voorraad strekt met gratis minidoosje crème) Dit weekend Groot Frans Uit eigen oven Nu voor Dit weekend Mooi mager 100 gram slechts Meer dan 50 modellen op maat gemaakte lijsten Foto's - borduurwerken - prenten - diploma's enz. Koninginnelaan 11, tel. 2373/ Je moet maar net de Australische Sun- day Mail gelezen hebben om te weten dat WOW geen Amerikaans aandoende uitroep van verbazing is, maar een af korting. De letters WOW staan voor Wheels on Water, wielen op het water. Een zekere Jim Robbins schreef in zijn rubriek "That's my life" over een op merkelijk initiatief van een Nederland se dame. "In Holland" zo schrijft hij "vaart een boot die speciaal gebouwd is voor vacanties voor gehandicapten." Hij doelt daarbij op het hospitaalschip "Henri Dunant," genoemd naar de op richter van het Rode Kruis. Toen me vrouw Frances Drissen ooit een privé boottochtje op de Murray rivier maak te, zag ze als bij ingeving dat zoiets on mogelijk zou zijn voor mensen in een rolstoel. De gangen waren te smal en de verschillende dekken slechts via trappen bereikbaar. Toch zou zo'n uit stapje, juist voor hen die zo veel minder bewegingsvrijheid hebben, zo'n gewel dige belevenis kunnen zijn. Ze sprak er over met een paar collega-verpleeg sters, het idee sloeg aan en het avontuur begon. Maar toen ze er met enkele ge handicapte mensen over praatte, voel de ze enige terughoudendheid. Waar om moeten lichamelijk gehandicapte mensen apart op reis, gescheiden van hen die gezond van lijf en leden zijn? De Australische versie van gehandi captenrecreatie is nu dat de passagiers zo veel mogeijk gemengd zijn, zowel wat betreft hun gezondheid als hun leeftijd. In 1981, het Jaar van de Ge handicapten en slechts enkele maan den nadat het idee geboren was, scheepten zes passagiers in op een ge huurde raderboot. Vier van hen waren lichamelijk gehandicapt en bewogen zich voort in rolstoelen. Samen met een vijfkoppige bemanning voeren ze over de rivier de Murray tot aan de grens aan Victoria. Hier en daar werd uitge breid aangelegd voor gezamelijke bar becues en kampvuren. Ze genoten vol op van eikaars gezelschap tijdens ver kleedpartijen, diners bij kaarslicht, spelletjes en community-singing. Wheels on Water was een feit en ging onder eigen vlag varen. Na de eerste succesvolle reis werd in april 1982 al de volgende vaartocht georganiseerd met negen passagiers, waarvan vier in rol stoelen. Er zat groei in de zaak en Frances Drissen kwam in het nieuws. Er werden steeds meer reisjes georga niseerd, waarvoor zij naarstig op zoek ging naar vrijwilligers. Liefst jonge mensen zonder werk en. kinderen om op hun manier bij te dragen aan de gezinssfeer op de boot. Jim Robbins besluit zijn verhaal met: "Any offers? 2512096 is the number to ring." Toen Frances Drissen nog een paar huizen van ons vandaan woonde was ze gemakkelijker te bereiken. De Sunday Mail kreeg ik dan ook van haar ouders die nog steeds bij ons in de straat wonen. Het zou me niet verba zen als dit cursiefje zijn weg vindt naar Australië. Zo hoor je nog eens wat van Lees hoe een peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Mt Peters bv, voor wonen in de groene zone. Verhuisaanbiedina: J Eerste 10 lessen (60 min.) J C.B.R. theorie examen J 4- Theorieles iedere maandag- 4- J avond vanaf 20 februari. J NU EREPRIJSSTRAAT 5~ J Tel. 02155-22266 b.g.g. 23212 Aanbieding geldig tot 2-2-'84 J Dit weekend Westberger gatenkaas of Maaslander Deze week UNOX 350 gram 4.19 Na alle bezuinigingsrondes die er al geweest zijn, staat Soest opnieuw voor een gigantische bezuinigingsoperatie. In de jaren 1985,1986 en 1987 moet naar het oordeel van Burgemeester en Wet houders nog eens een bedrag van 3,3 miljoen gulden worden bezuinigd, mede om voor die jaren resp. 700.000, 800.000 en 900.000 geilden te kunnen bestemmen voor nieuwe uitgaven, (vervangings)-investeringen en het op vangen van niet te vermijden tegenval lers. Het staat nu nog niet vast dat de ze bedragen hiervoor toereikend zijn. Als de raad tot uitgaven besluit die hoger zijn dan de beschikbare bedra gen, is het noodzakelijk het te bezui nigen bedrag ook te verhogen. Het belangrijkste aandeel in deze nieu we bezuinigingsronde moet naar het oordeel van Burgemeester en Wethou ders het bedrijf gemeentewerken le veren: 33,74 procent van het bedrag van 3,3 miljoen gulden, 1.139.000 gul den. Het bestuursapparaat moet een aandeel leveren van 15,95 procent, wat neerkomt op een bedrag van 504.000 gulden. Het bezuinigingsvoorstel wordt door de gemeenteraad behandeld in de raadsvergadering op 15 februari. Van de sector cultuur en recreatie wordt een bezuiniging verwacht van 330.000 gulden (8,10 procent van het te bezuinigen bedrag), van onder wijs 348.000 gulden (9.05 procent), het gasbedrijf 253.000 gulden (7,27 procent). volksgezondheid 105.000 gulden (3,60 procent), sociale voor zieningen en maatschappelijk werk 104.000 gulden (2,90 procent), de sport stichting 120.000 gulden (3,16 procent), verkeer, vervoer en waterstaat 42.000 gulden, het bestuursorgaan 10.000 gul den, ruimtelijke ordening en volks huisvesting 13.000 gulden, de stichting zwembaden 98.000 gulden, het grond bedrijf 2.000 gulden, en bedrijfsma tige activiteiten 75.000 gulden. Ook de politie en de brandweer ont komen (opnieuw) niet aan de bezui nigingen. Samen moeten ze een be drag van 157.000 gulden 'ophoesten'. Zware opgave Uit de cijfers blijkt, dat het totaal bedrag van de uitgaven die te beïn vloeden zijn 42.000.000 gulden be draagt. De bezuiniging (te realiseren in 1985 en 1986) is vastgesteld op 3,3 miljoen, wat een vermindering van de uitgaven betekent van 7,9 procent. B. en W. noemen het 'een zware op gave om deze bezuiniging te reali-' seren, temeer omdat de personeels kosten 22,6 miljoen gulden bedragen op het totaal van 42 miljoen. Ook nu handhaven B. en W. het uitgangspunt dat gedwongen ontslagen moeten wor den vermeden. Werkgelegenheid Bij het vaststellen van de voorgestel de bezuinigingsbedragen hebben B. en W. steeds gekeken naar de ge volgen voor de werkgelegenheid: de mate van verplicht zijn van de uit gaven (bijvoorbeeld bijdragen aan gemeenschappelijke regelingen, voor dit jaar geraamd op 2.577.842 gulden) de belangrijkheid van de aktiviteiten het draagvlak van de voorzieningen: de mate waarin de sector eerder heeft bezuinigd: de mogelijkheid tot het af stoten dan wel privatiseren van taken het veiligheidsaspect, en het nadelig effect op lange termijn. Daardoor zijn ze tot het voorstel gekomen dat gis teren aan de gemeenteraad is aange boden. In de raadsvergadering in juni zullen de uitgewerkte voorstellen tot ver mindering van de uitgaven worden behandeld. Dan zal ook een besluit moeten worden genomen over (ver vangings) investeringen en nieuw beleid. Op basis van een eerste voor- Inbraak Hellingweg Bewoners van de Hellingweg ontdek ten vorige week dat hun huis bezoek had gekregen van een inbreker. Het gehele huis bleek te zijn doorzocht, maar voorwerpen van waarde werden niet vermist. Veel zekerheden In het leven, kan assurantiekantoor van Rouwendaal u geven. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155-164 67 stel zullen B. en W. in mei met de raad overleg plegen, nadat het voor stel in de commisies is besproken. Het definitieve voorstel betreffende de uitgaven komt tegelijk met de bezuini gingsvoorstellen aan de orde op 21 juni. B. en W. vinden het verstandig de hele vergadering aan deze onderwerpen te besteden en de overige raadsvoor stellen te behandelen in een extra vergadering op 28 juni. Inspelen Burgemeester P. Scholten heeft naar aanleiding van de bezuinigingsvoor stellen gezegd, 'dat er in Soest veel gaat veranderen de komende twee, drie jaar. Vertrouwde instellingen, or ganisaties, gebouwen en plekjes zul len er anders uit gaan zien, soms gaan verdwijnen. Het is beter op onvermij delijke veranderingen in te spelen dan zich ertegen te verzetten. We moe- ten er met optimisme en vertrouwen het beste van maken. Een bedrag van 3,3 miljoen schrappen uit het ge meentelijk huishoudboekje is veel, maar onontkoombaar", aldus de heer Schol ten. "Ik wijs een grondhouding van prin cipieel tegen zijn af, ik wijs ook af een houding van: zoek het maar bij een ander. Juist in Soest moeten we nu principieel positief ingesteld zijn en vanuit die opstelling de meest ef ficiënte oplossing vinden. Het is onvermijdelijk dat het beeld in Soest verandert. Alle sectoren moe ten zich er op voorbereiden. Veel ta ken zullen veranderen, ingekort wor den, verdwijnen bij de gemeente, in handen komen van particulieren (dus burgers) of bedrijven. Waar de ver andering vaart krijgt, stijgt het ver trouwen in de toekomst!", aldus de burgemeester. Hare Majesteit koningin Beatrix wordt 31 januari 46 jaar. Foto: Goos van der Wilt De directeur van het PTT-district Utrecht, de heer H. Hermelink, heeft vorige week vrijdag bij de opening van het voorsorteercentrum voor de af deling bestelling en expeditie van de FIT in Soest gezegd, dat er voor het postbedrijf dreiging van werkloosheid ontstaat door de opkomst van de stads postdiensten en de zelfbezorging, ver schijnsels die de PTT al jaren kent maar zich naar aanleiding van de re cente poststaking snel hebben uitge breid. Hij waarschuwde ervoor, dat het deze particuliere ingrepen in het PTT- werk zijn, 'die onvermijdelijk een keer leiden tot tariefconsequenties.' Dit om dat de particulieren lokaal de 'gemak kelijkste brokken' eruit halen en er een laag tarief voor vragen, terwijl het overige deel, de 'lelijklopers' voor de PTT blijft liggen. De posttarieven zijn evenwel het gemiddelde van het zoet en het zuur, aldus de heer Hermelink, en uitsluitend het zuur (de onrendabele porties) heeft straks onvermijdelijk financiële gevolgen. Het voorsorteercentrum aan de Nijver- heidsweg, op het industrieterrein, werd officieel geopend oor burgemees ter P. Scholten. Uitgerust met PTT-pet sorteerde hij de eerste drie pakketten. Dat dééd hij na een toespraak, waarin hij erop wees dat er in Soest een onder zoek gaande is over een efficiëntere vorm van gemeentelijke postbezor ging. Soest geeft jaarlijks 100.000 gulden aan postzegels uit. Zonder op een stadspost te doelen, wees de burge meester op de mogelijkheid dat de ge meente zelf haar eigen post rond brengt, waardoor mogelijk een paar ontslagen voorkomen kunnen worden, terwijl de eigen bezorgdienst ook nog geld oplevert. Voordat na serieus afwe gen een besluit hierover zal worden ge nomen, wordt met de PTT overleg ge pleegd om goed te kunnen vergelijken, zo zegde de burgemeester toe. Directeur Soest, de heer D. Drenth, wees er in zijn welkomstwoord op, dat het met ingang van maandag aanmer kelijk stiller zal zijn in het hoofdpost kantoor aan de Steenhoffstraat nu het nieuwe voorsorteercentrum (een jaar en twee dagen na de eerste officiële handeling) in gebruik is genomen. Hij betreurde het uiteenvallen van een eenheid in tweeën. 'We hadden die een heid graag bewaard,' aldus de heer Drenth, maar uitbreiding van het hoofdpostkantoor was niet mogelijk. Overigens voldoet dit al jaren niet aan de minimale eisen. Van de 500 houders van een postbus heeft 90 procent beslo ten de post voortaan aan de Nijver- heidsweg te halen, waar in tegenstel ling tot het hoofdpostkantoor geen par keerproblemen zijn. De heer Hermelink vond dit nieuwe voorsorteercentrum (één van de 168 in Nederland) een bewijs van het ver nieuwingsproces bij het postbedrijf, 'een absolute voorwaarde om de rol in de communicatiemarkt te blijven spe len en daarmee dus ook de werkgele genheid veilig te stellen. In dit verband wees hij op de bedreiging van de werk gelegenheid bij de post door particu liere, diensten. Een besteller bezorgt in Soest per week 6500 stukken (van parti culieren, bedrijven of de gemeentedie verdwijnen, 'komt er rammel in de or ganisatie ter grootte van één besteller. En die rammel halen we er óp den duur uit,' aldus de heer Hermelink. Burgemeester Scholten constateerde Onder het toeziend oog van de heer Drenth, directeur PTT-Soest, en ge tooid met een echte postpet, sorteert burgemeester Scholten de eerste stuk ken in het nieuwe sorteercentrum. dat de PTT in Soest aan het derde ge bouw toe is: tot 1910 was het postkan toor nog in het gemeentehuis, daarna verhuisde het naar het huidige gebouw, en nu is er het nieuwe voorsorteercen trum. Hier kan efficiënter worden ge werkt, en efficiëncy is nu eenmaal een eis van de burger. 'Het lijkt soms wel eens of het aanpassingsproces voor politici-be stuurders en ambtenaren moeilijker is dan voor de burgers,' aldus de burge meester. Na een toespraak door de architect en de aannemer, die een terrasameuble ment aanbood voor het dakterras, ver richtte de burgemeester de officiële opening door drie pakketten te sor teren. Als dank kreeg hij een serie in gelijste Rode Kruiszegels aangeboden. Alle bezoekers kregen een speciaal setje postzegels. Daarna was er voor setje postzegelsj. Daarna was er voor de genodigden en de burgerij gelegen heid het nieuwe centrum te bekijken. Daarbij werd in een drietal stands voorlichting gegeven over PTT-dien- sten en werd een PTT-film vertoond.

Soester Courant | 1984 | | pagina 1