De winter in met de camera IDE SPEELDOOS; F0T0SC00P Receptenwedstrijd met Nederlandse kool. BOS EN DUIN WOENSDAG ?5 JANUAR11984 SOESTER COURANT PAGINA 21 ,v Café-Bar-Biljart Theater Hollands Diep speelt „De bruidsluier bloeit niet meer" ïffipS Film:An officer and a gentleman Jeugdtheater Pluisje speelt: 'Liesje en Lorre op fluorisa' Nieneke Prins en Harrie Jacobs exposeren in De Speeldoos Behoort u ook tot de fotografen die alle seizoenen benutten om mooie foto's te maken? Mensen die er in de lente met de camera op uit trekken om al die kleuren te vangen? En die de zomerzon benutten om geslaagde foto's te ma ken? En die ook in de herfst en de win ter camera-actief zijn omdat er juist dan veel aantrekkelijke fotomotieven sijn? Dat is er in de titel van dit artikel voor u een advies verwerkt, dat u stel- Die versierders De gewone en alledaagse wereld om ons heen wordt in de winter versierd door drie varianten van het element water: sneeuw, ijs en rijp. Sneeuw is een niet altijd gemakkelijk maar wel verrassend fotomotief. Ijs zorgt voor nostalgische plaatjes van ijspret en schaatsromantiek. En de rijp levert het fijne kantwerk waardoor simpele motieven als bomen en afgevallen bla deren een ongekende schoonheid krij gen. Denk om het licht In een besneeuwde zonnige omgeving weerkaatsen de witte sneeuwvlokken het blauwachtige licht van de hemel, vooral in de schaduwpartijen. Ons oog corrigeert de kleurafwijking meester lijk maar de camera doet dat niet. Voor zonnige sneeuwfoto's is dan ook het gebruik van een z.g. skylight-filter aan te bevelen, hoewel het maar voor een deel helpt. Vaak is een polarisatie filter gewenst om het blauw van de he mel contrastrijker weer te geven. Sneeuw en ook ijs geven meestal een beter reliëf als bij een lage zonnestand wordt gefotografeerd. De belichting Sneeuw weerkaatst zoveel licht dat uw belichtingsmeter of automatische be lichtingsregeling meer licht signaleert dan er in werkelijkheid is. Het gevolg is dat op sneeuwfoto's een figuur of vuurwerk in de sneeuw vaak te"donker is afgebeeld. Wie dat een be zwaar vindt kan dat probleem opheffen door een iets grote lensopening te kie zen - als dat mogelijk is - door de be lichtingstijd te verlengen. Op hij ijs Ook in een Hollandse winter met royale ijstijden is er voor uw camera veel te beleven. Mensen die vrolijk zwaaiend langskomen op de schaats. Een kind dat al krabbelend over het ijs de eerste schaatsles krijgt., Zoek voor zo'n ijs- pretfoto als dat mogelijk is een guns tige achtergrond en let ook op de zonne stand. Net als sneeuw weerkaatst het grote ijsoppervlak het licht zó gespreid dat een tegenlichtfoto gemakkelijk te maken is mits u de zon zelf uit de lens houdt. Vroeg er bij Wie foto's wil maken van de winter doet er goed aan niet te lang te wachten als er sneeuw is gevallen of op een mor gen bomen en gebouwen berijpt zijn. Zodra er mensen in die witte laag gaan stappen of de zon de rijp van de bomen bereikt, is het mooiste al weer voorbij. Hoewel soms ook de sporen van auto's of de voetstappen van mensen in de sneeuw kunnen zorgen voor goede mo tieven. Zeker is dat er in winterde om- Het gas en c.a.i.-bedrijf in de maand december De gasinkoop in de maand december bedroeg 9.477.140 m3. Dat was 179.170 m3 minder dan in december 1982 toen de gasinkoop 9.656.310 m3 bedroeg. In december 1981 was dat 11.766.783 m3. De gasinkoop over het hele jaar 1983 bedroeg 62.942.968 m3. In 1982 was dat 62.581.330 m3 en in 1981 68.168.015 m3. Het aantal gasverbruikers steeg verge leken met de maand november van 14.313 naar 14.320 en het aantal c.a.i.- abonnementen van 11.350 tot 11.360. Vernielingen bij 'Open Hof,' daders aangehouden Zondagavond zagen bewoners van de Veenbesstraat een paar jongelui op het dak van het kerkelijk centrum de Open Hof aan de Veenbesstraat, op de hoek van de Dalweg. Door de daar onlangs aangebrachte verlichting waren de knapen vrij gemakkelijk te herkennen, zodat de politie hen enige tijd later kon aanhouden. Op het dak richtten de kna pen een ravage aan, door de luchtko kers te vernielen en de generatorkas- ten kapot te trappen. De jongelui wa ren eerder op de avond al waargeno men tijdens een sneeuwgevecht. De po litie kon later de beide jongemannen uit Soest, beiden 15 jaar oud, aanhou den. De ouders zullen de schade ver goeden. Inbraak Kerkpad Bij een inbraak in een woning aan het Kerkpad ZZ heeft de dader begin deze week uit een bureau een flink bedrag aan geld buitgemaakt. Hij verdween met 4300 gulden, alsmede met een aan tal betaalcheques en giropasjes. Bo vendien maakte hij nog een portefeuil le met 250 gulden buit. De tuindeuren van de woning bleken te zijn openge broken. De eigenaar deed aangifte bij de politie. standigheden veel kansen zijn voor mooie opnamen voor wie oog heeft voor de fotogenieke aspecten van sneeuw, rijp en ijs. Snelheidscontrole Bij een snelheidscontrole met behulp van de radarapparatuur stelde de poli tie vorige week op de Lange Brinkweg vast dat van de 157 passerende automo bilisten er negen te hard reden. De top lag op 81 km. per uur. Man bekent schennis Een 26-jarige inwoner van Driebergen heeft aan de Soester politie bekend de dader te zijn geweest van de openbare schennispleging tegenover een vrouw in de wijk Apollo in Soesterberg. De man werd aangehouden aan de hand van gegevens die de getuige had verstrekt. De Driebergenaar kreeg een proces-verbaal. De man had, rijdend in een auto, een automobiliste gewenkt. Zij stopte in de veronderstelling dat de man haar iets wilde vragen. Toen ze bij zijn auto was, zag ze dat hij gedeeltelijk ontkleed was en obscene gebaren maakte. Inbraak Colenso Bewoners van Colenso ontdekten in het afgelopen weekeinde dat er in hun huis was ingebroken. De dader maakte daarbij niet alleen een kleurentelevisie van ca. 1200,- buit, maar ook een draagbare radio-cassetterecorder met een waarde van ca. 250,-. Bovendien verdween hij met een diplomatenkof- fer, die echter enige huizen verder werd teruggevonden op de oprit. De dader was het huis binnengekomen toen de bewoners thuis waren. Een van de kinderen had wel gestommel bij de voordeur gehoord, maar er verder geen acht op geslagen. Toestemming voor laag- spanningswerkzaamheden Eigendomweg De PUEM heeft van burgemeester en wethouders toestemming gekregen om nabij de Eigendomweg diverse laag- spanningswerkzaamheden uit te voe ren. NET ALS IN DE GOEDE OUDE TIJD IS ER OOK NU WEER GEZELLIGHEID Bosstraat 80 - Soest Tel. 22344 OOKVOORUW VERGADERING FEESTAVOND KAARTAVOND BRUILOFT Geopend: dinsdag, woensdag en donderdag 16.00-01 00 uur, vrijdags en zaterdags van 14.00-02.00 uur, zondags van 12 00-24.00 uur Verdachte aangehouden I voor overval Bondsspaar bank In samenwerking met de politie in Hil versum heeft de Soester politie een in woner van die stad aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de gewapende bankoverval die werd ge pleegd op het filiaal van de Bondsspaarbank op de hoek Soester- bergsestraat-Eikenlaan. Daarbij waren minstens twee mannen betrokken, de overvaller zelf en een man die buiten op een motor stond te wachten om de overvaller te vervoeren. Bij de overval werd een bedrag van minstens 50.000 gulden aan Nederlands geld, een onbekend bedrag aan buiten landse valuta en een eveneens onbekend bedrag aan cheques ontvreemd. In verband met het onderzoek heeft de politie nog geen nadere mededelingen kunnen verstrekken over de identiteit van de aangehouden verdachte, die is opgesloten in het politiebureau in Soest. Rijverbod Een 54-jarige inwoner van Soest werd vorige week door surveillerende politie aangehouden voor een routinecontrole. Daarbij bleek dat de man hgd gedronken, zij het niet zoveel dat een bloedproef noodzakelijk was. Wel kreeg hij een rijverbod. Dronken achter stuur In het weekeinde hield de politie op de Amersfoortsestraat een 26-jarige auto mobilist uit Apeldoorn aan, die opviel door zijn rijgedrag. Na het ondergaan van de blaas en de bloedproef kreeg de man een rijverbod en een proces-ver baal. Hetzelfde overkwam een 39-jarige in woonster van Soest, die met haar auto over de Van Weedestraat reed in de late uren van de zaterdag. Met dichtge vroren ruiten en zonder verlichting reed zij met hoge snelheid over de ver keerde rijbaan door Soest. De politie constateerde ook hier drankmisbruik Zij kreeg een rijverbod en een proces verbaal. Zwaan vliegt door voor ruit auto binnen Een Soester automobilist kreeg, ter wijl hij op de Beetzlaan reed, geheel on verwacht een passagier naast zich: een zwaan. De bestuurder kreeg de schrik van zijn leven, toen hij op het laatste moment de zwaan recht op zich af zag komen vliegen. Het dier boorde zich door de voorruit van de auto en kwam op de voorbank terecht. Het overleefde de 'aanvlieging' niet. De bestuurder R. kwam met de schrik vrij. De dode zwaan hoor- de vermoedelijk thuis bij de vijvers in het Soesterveen en was dus behoorlijk uit de koers geraakt. Het kadaver werd bij het slachthuis gedeponeerd. Vernielingen in flatge bouw Onbekenden hebben vorige week nogal wat schade aangericht in de beneden ruimte van een flatgebouw aan de Va renstraat. Zij vernielden de kappen en lichtbakken van 6 lampen. I Rembrandtlaan 35 - Baarn - Telefoon 02154-180501 Donderdag 26 januari - 20.30 uur Nee, deze keer geen bizarre poging om in het Guiness Book of records te komen. Maar wel een officiële landelijke Koolrecepten Wedstrijd. Georganiseerd door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland. En deskundig gejureerd door de Veertien Meesters in de Goede Keuken o.l.v. Jacques Zéguers van Rötisserie den Hoppenhof te Geldrop. Elk 'kooktalent' mag meedoen Het aardige van deze wedstrijd is dat iedereen met kreatief kook talent mee kan doen. Zonder zich door uitputtende voorronden heen te hoeven worstelen. Kool hoofdzaak Waar het de jury vooral om gaat. is dat de vitaminenrijkdom en specifieke smaakvoordelen van de Hollandse Koolsoorten zo kreatief mogelijk benut worden. Er wordt dus gekeken naar de gezondste, 'lekkerste en vindingrijkste kool- recepten. Waarin boerenkool, rode kool, witte kool, bloemkool, savooie kool, spruitjes, groene kool, spits kool, sluitkool, Chinese kool of zuurkool een hoofdrol spelen. De koof mag zowel in rauwe, als in verhitte toestand opgevoerd worden. Dus in soepen, salades, stamppot enz. Zolang de Hollandse Kool maar het hoofdbestanddeel blijft van het recept. Inzendingen Inzend(st)ers kunnen hun recept ook een zelfbedachte naam mee geven, maar de koolsoort moet daarin verwerkt zijn. Tot 15-3- 84 zijn de koolrecepten welkom bij het Centraal Bureau van deTuin- bouwveilingen in Nederland, p/a Blekersweg 27,7312 GK Apeldoorn. De uitslag wordt schriftelijk aan de winnaars meegedeeld. Over de jurering ten niet worden gekorrespondeerd. Flinke prijzen De hoogst eindigende in- zend(st)ers worden zaterdag 7 april tijdens de vakbeurs 'Bewaarkool- Dagen' in de museumveiling van Broek op Langedijk in het zonnetje gezet. Uiteraard met toepasselijke prijzen, waaronder luxe keuken- apparatuur. Uitbreiding van de keukeninventaris, een verzameling inspirerende receptenboeken. Voor de liefhebbers. Zelf zuurkool maken gaat zo. Men maakt een witte kool schoon en snijdt of schaaft die in dunne slierten. Met een mengsel van zout en karnemelk kneedt men de kool totdat er pekel wordt gevormd. Door deze massa heen worden jeneverbessen en peperkorrels ge mengd. Een inmaakpot wordt met sodawater gereinigd en over vloedig met water nagespoeld en uitgelekt. De koolslierten worden dan stevig aandrukkend ingelegd. Als de pot vol is, gaat er een doek over de kool, die dan stevig aan de randen wordt ingestopt. Op de doek komt een plankje met een zware steen erop. Na veertien dagen wordt een vlies gevormd. Dat wordt weg- geschept, waarna de schoon gemaakte doek en het plankje met de steen weer worden teuggelegd. Indien nodig, moet dit nog een keer herhaald worden. De kool moet altijd vochtig blijven staan. Het vocht kan aangevuld worden met water waarin 2 gr zout per liter is opgelost. Na zes weken is de zuurkool goed. En op deze manier kan de zuur kool max. zeven maanden worden bewaard Benodigdheden- witte kool, 10 gr zout. een eetlepel karnemelk per kg schone kool en 4 jeneverbessen en/ of peperkorrels per kg schone kool. Om die rijkdom aan vitaminen en mineralen te behouden, moeten we kool vooral niet te lang koken. Hooguit 25 - 30 minuten. Dat is niet alleen het gezondst, maar ook het lekkerst. Zo voorkomen we dat kool zwaar op de maag ligt en we voorkomen de koolluchtjes in huis. sinaasappel, bananen of rozijntjes en geraspte ui. Heerlijk bij spek, jehakt of gebakken bloedworst :ris, maar wel met body, want daar hebben we 's-winters behoefte aan. Zelf zuurkool maken Zelf zuurkool maken is een hele kunst apart. En ten de meest verrassende lekkernijen opleveren. In feite is zuurkool niets anders dan fijngesneden witte kool. Die met zout bestrooid tot gisting wordt gebracht in een grote stenen pot. Door het gistingsproces, waarbij de melkzuurbacterie een rol speelt, krijgt de kool zijn frisse, zure smaak. Dit procédé, waarbij koolhydraten en zetmeel in melk zuur worden omgezet, kan twee tot acht weken duren. Voor diegenen die koolsoorten moeilijk verdragen, is het een prettige bij zonderheid dat zuurkool juist heel licht verteerbaar is. In feite kan een zuurkoolgerecht net zo stevig of net zo licht worden als rnen zelf wil. Verse Hollandse kool is gezonder dan u dacht Wie zei dat kool geen verse groente was? Laten we dat misver stand meteen even de wereld uit helpen. Verse Hollandse kool is juist heel gezond. Vooral 's-winters is deze groente dé bron van vitamine C. De vitamine die ons helpt om infecties, griep en verkoudheid te voorkomen. Kreatief kokkerellen met kool Laten we eens wat anders doen met kool. Wat dacht u hiervan? Witte kool rauw Fijngesneden witte kool is heerlijk als salade Met een dressing in olie. azijn, zout, peper en mosterd. Of als Atjar bij de nassi. Atjar van witte kool Kg witte kool, 11. azijn, 11 j el suiker,1 j el zout. wat gembersiroop. Schaaf de witte kool heel fijn. Breng azijn met suiker en zout aan de kook en doe er de gem bersiroop bij. Leg de groente erin. Laat 't snel weer aan de kook komen en 15 minuten zachtjes koken. Laat het vocht afkoelen en breng liet dan over in schoongemaakte inmaak- flessen. Sluit die af met een deksel of met folie en zet ze koel weg. Na 5 dagen is de Atjar heerlijk om te eten. Rode kool als salade Fijngeschaafde rode kool kan heel goed als salade gegeten worden. Maak een dressing van olie, azijn, zout en een snufje vers gemalen witte peper en wat suiker. Doe er wat vruchtjes bij zoals appel, Koolstoofpot met savooiekool Voor 4 personen: 1 kg savooiekool of witte kool, 500 gr doorregen varkenslapjes in stukjes, 3 uien, 500 gr aardappelen. 40 gr boter of margarine, 'b I bouillon, zout, peper en karwijzaadjes De kool schoonmaken en schaven, de uien schillen en in stukken snijden, aardappels schillen en in blokjes snijden. Het vlees in de boter of margarine snel aan alle kanten bruin bakken, de uien mee- bakken en dan de aardappelen en de kool toevoegen. Zout. peper, wat karwijzaadjes en de bouillon in de pan doen. Een ovenvaste schotel met deksel nemen en de oven voorverwarmen op ca. 200°C. De inhoud van de pan in de oven vaste schotel overdoen, een deksel erop en ca. 40 minuten in de oven. Bij gebrek aan een oven kan dit recept ook in de pan op een zacht vuurtje worden klaargemaakt. Spruitjes. Kook ze 'ns wat korter! 10 15 Minuten gekookt smaken spruitjes knapperig en fris. Zonder zwaar op de maag te liggen en zonder luchtjes in huis. Kwestie van proberen. U zult er geen spijt van krijgen! Vergeet de sla ook 's-winters niet! Hollandse kropsla blijft het hele jaar te koop voor weinig geld. Juist in deze tijd van zware kost is sla een frisse, knapperige afwisseling. Boerenkool als groente Nu eens niet als stamppot maar heerlijk als losse groente. Gestroopte boerenkoolbladeren ca. 30 minuten in weinig water met zout koken. Afgieten en bladeren wat kleiner snijden en mengen met een melksausje. Een lekkernij met gekookte aardappelen en varkensvlees. Johan: getrouwd geweest, 2 kinderen, sinds een half jaar alleen wonend op een kamer. Roos: getrouwd geweest, geen kinderen, twee jaar geleden zelf de deur uitge stapt en sinds die tijd alleen wonend en bijna gelukkig. Ze hebben elkaar een paar maanden geleden ontmoet, houden van elkaar en hopen dat deze liefde niet door dezelfde fouten uitgehold zal worden als hun vo rige. Roos, bang om weer ondergesneeuwd te worden, wil daarom voorlopig 't liefst alleen blijven wonen. Zij is emotioneel ook de sterkste en heeft in de twee jaar dat ze alleen woont een duidelijk beeld over zichzelf en haar toekomst gekregen. Johan, gevoelsmatig veel afhankelijker, steunt erg op haar, maar is emotioneel nog niet los van zijn gezin. Hij zoekt houvast, warmte, vertrouwen en is dan ook niet gelukkig met de open relatie tussen Roos en hem. Hij wil meer. 't Is hem te vrij blijvend. Hij wil 't liefst hun relatie be vestigd zien in een vaste vormsamen wonen. Door de spanningen die hierdoor ontstaan wordt hun verhouding enige tijd verbroken. Als ze elkaar weer voor 't eerst ontmoeten, blijkt Roos zwanger te zijn. Roos (bang voor te vaste banden) en Johan (met éen been nog in zijn gezin) worden hierdoor tot een keuze gedwongen Een verhouding zoals vele verhoudin gen: speels, ontroerend, geestig, en af en toe pijnlijk. Kaartverkoop van ma. t/m vrijd. van 11.00-12.30 uur. Telefonisch bestellen via tel. nr. 18050. Vrijdag 27 januari -20.15 uur: Geluidsapparatuur buit bij inbraak in Soesterberg Bij een inbraak in de woning van de familie R.B. aan het Van Maarenplein in Soesterberg heeft de onbekende dader een aanzienlijke hoeveelheid ge luidsapparatuur buitgemaakt. De dader probeerde eerst met behulp van een breekvoorwerp een deur en een raam open te wrikken. Toen dat mislukte, sloeg hij een ruit in, waardoor hij een deur kon openen. Hij verdween met een videorecorder, een tuner-versterker, een cassettedeck, een stereotaperecorder, videobanden en een elektrische gitaar. Diefstal van frisdrank Bij een inbraak in een berging van een flatgebouw aan de Varenstraat hebben onbekenden vorige week een hoeveel heid frisdrank gestolen. Zij kwamen de berging binnen door de deur te force ren en namen 18 pakken frisdrank mee, met een waarde van 48 gulden. Inbraak Molenstraat Bewoners van de Molenstraat meldden de politie vorige week dat uit hun huis een bedrag van 500 gulden was gestolen. Verder verdwenen ook een antieke gouden horloge, een zilveren horloge en een paar gouden broches. Bij de buren bleek mogelijk dezelfde inbreker eveneens zijn slag te hebben geslagen. Hier werd echter slechts een zaklantaarn vermist. Flinke binnenbrand aan Oranjelaan De bewoners van een huis aan de Oran jelaan werden in de nacht van maan dag op dinsdag j.1. uit hun slaap opge schrikt doordat zij een brandlucht waarnamen. Op de benedenverdieping bleek een flinke brand te woeden die met een enorme rookontwikkeling ge paard ging. De brandweer was snel ter plaatse en bestreed het vuur, daarbij gebruik makend van persluchtmas kers. De inventaris van de woning liep grote schade op. De oorzaak is vermoe delijk het omvallen van een nog bran dende kaars geweest. Inhoud: Als Zack Mayo (Richard Gere) 13 jaar is, pleegt zijn alleen gelaten moeder zelfmoord. Hij wordt onder voogdij van zijn vader gesteld, een marine-man, maar ook een losbol. Zack ziet zijn vader nauwelijks in de ene week per maand dat deze man aan wal is. De jonge Mayo leert te midden van de Filippijnse bordelen en kroegen al snel uitsluitend voor zich zelf op te komen. Nu, tien jaar later, is Zack vastbesloten meer van zijn leven te maken dan zijn vader. Hij is er in geslaagd zijn studie af te ronden en deelt zijn verbijsterde vader mee dat hij zich heeft aangemeld bij de opleiding voor Marine-officieren in Port Rainier in de staat Washington. Zijn ideaal is toegelaten te worden tot de opleiding voor straaljagerpiloot bij de Marine luchtvaartdienst. Daar krijgt hij te maken met Sergeant Foley (Louis Cossett jr.), die de groep zowel geestelijk als lichamelijk be hoorlijk afknijpt. Foley maakt duidelijk dat hij elke zwakke karaktertrek weet te vinden in het belang van de toekomstige be velvoerende funktie, die geen zwakhe den duldt. Daarbij laat Foley niets onbeproefd, vooral tegenover Zack in wie hij een solist herkent, een eigen schap die bij toekomstig teamwork niet op prijs wordt gesteld. Zack raakt bevriend met Sid (David Keith), die in de voetsporen van zijn vader en zijn oudere in Vietnam gesneuvelde broer wil treden. Na 4 van de in totaal 13 weken basisopleiding komt het eerste officiële verzetje, het Regimentsbal. Ze zijn al snel de waarschuwing van Foley vergeten voor de lokale meisjes, die alles doen om een officier te trou wen en zo iets van de wereld te kunnen zien. Zo eindigt Sid in bed met Lynette, en Zack met Paula, die direct al merkt dat Zack anders is dan zij gewend is. Weken van beproeving gaan voorbij, maar het weekend met Lynette en Paula vergoedt veel voor Sid en Zack. Tot zijn verbazing merkt Zack dat hij over zijn verleden praat en ook ge ïnteresseerd is in Paula's leven. Dit maakt het voor Zack draaglijker een weekend straftraining te doorstaan, hem opgelegd door Foley wegens over treding van de regels. Na dit weekend, waarin Zack geeste lijk door de mangel gaat-Foley blijkt alles uit zijn jeugd te weten - gaat hij zich ten opzichte van de groep socialer gedragen. Zack knapt af op Paula na een etentje bij haar ouders waarbij de sfeer te snijden is. Als Zack na af loop aan Paula vraagt, waarom haar vader hem zo verwijtend zat aan te staren, laat Paula een foto van haar echte vader zien: een officier in op leiding net zoals hij nu is. Zack is er van overtuigd dat Paula alleen op de status van officiersvrouw uit is en laat niets meer van zich horen. In de lle week stopt Sid ermee. Hij is er met zijn hoofd niet meer bij nadat Lynette hem de indruk heeft gegeven dat zij zwanger was. Van al zijn geld koopt hij een prachtige ring en vraagt Lynette ten huwelijk. Lynette valt hem om de hals, maar schopt hem de deur uit als hij vertelt dat hij gestopt is met de officiersop leiding. "Ik wil met een piloot trouwen, snap je dat dan niet!luidt haar antwoord. Sids' wereld stort ineen en hij pleegt zelfmoord. Net als bij de zelfmoord van zijn moeder, legt Zack de schuld bij zichzelf. Voor het motel waar zij met Zack de dode Sid heeft gevonden, over tuigt Paula hem er maar ten dele van dat dat niet hoeft. Ook vertelt zij hem dat ze van hem houdt. Zack wijst haar opnieuw af. Na zijn bevordering tot luitenant en een laatste emotionele confrontatie met Foley, wacht Paula op de papierfabriek waar zij werkt een verrassing. Kaartverkoop van maandag t/m. vrij dag van 11.00-12.30 uur. Toegang 6,-. Telefonisch bestellen via tel. nr. 18050. Zaterdag 28 januari 11/. 00 uur (6-12 jaar) Liesje gaat naar bed, omdat ze moe is van het werken op school. Als ze slaapt, komt haar pagegaai, Lorre, tot leven. Hij maakt Liesje wakker, omdat hij met haar wil spelen. Liesje heeft daar eigenlijk niet zo'n zin in, omdat ze net zo lekker sliep. Om Liesje op te fleuren vertelt Lorre een verhaaltje. Plotseling horen ze een soort zoem toon.... het lijkt wel of het steeds dichterbij komt! Ze worden bang en proberen zich te verstoppen. Het geluid wordt oorverdovend. Als het weer stil is komt er een vreemd wezen Liesjes kamer binnen. Het blijkt een bewoner van een verre planeet, Fluorisa, te zijn. Hij is gekomen om Liesje en Lorre te halen, want op Fluorisa is hun hulp hard nodig. Liesje vindt het wel eng om mee te gaan met een ruimteschip, maar tenslotte laat ze zich toch door Lorre overhalen. Op Fluorisa vertelt de koning wat er aan de hand is: de pla neet Fluorieten hebben gelukkig elek trisch licht. De elektriciteit halen ze uit Fluoriet, een stof die voorkomt in Fluorietsteen. Maar. in de bergen woont een monster, dat monster kan niet tegen elektrisch licht, het kan alleen tegen zijn eigen licht. Dat licht is een soort paars licht, waardoor alleen Flu-or kleuren te zien zijn, alle andere kleuren zijn bijna onzichtbaar. Het monster heeft op een dag al het Fluoriet gestolen. Omdat de Fluorieten zelf van Fluor kleuren zijn, kunnen ze het monster niet stiekem be sluipen. Bovendien heeft het monster gedreigd alles op te blazen als ze het zouden proberen. Fluoriet is namelijk ook exposief en het monster heeft genoeg om de hele planeet wel tien keer op te blazen. Maar Liesje en Lorre zijn onzichtbaar in het paarse licht, dus zijn kunnen wel proberen het monster te vangen. Zou het hen lukken? De koning hoopt Kaartverkoop van ma. t/m vrijd. van 11.00-12.30 uur. Toegang ƒ3,-. Kmp- kaarten zijn geldig. Telefonische kaart verkoop via telnr. 18050. In de gang van De Speeldoos exposeren t/m 28 januari Nieneke Prins, beelden en Harrie Jacobs, diverse vlakke tech nieken. Nieneke Prins kreeg haar op leiding bij o.a. Frans Nijs in Hilversum en de open academie te Maartensdijk. Zij werkte in pottenbakkerijen en bij het N.O.S. dekorcentrum. Zelf geeft zij nu reeds enkele jaren les, sinds het vo rige seizoen o.a. in De Speeldoos. Harrie Jacobs woont in Bussum, was tot 1975 werkzaam als architekt kreeg lessen van Rie Kessel, Jos Linnenbank en Jaap de Ruig. De tentoonstelling is tijdens de openingsuren van De Speeldoos gratis toegankelijk. ^SMIet strand is een plek waar voor fotografen in elk seizoen Kleine fototip in woord en beeld GOEDE BEELD0PB0UW s randfóttfs hoezenvan een standpunt erg belangrijk. Opmerkelijk is bij deze foto de brede urtsnede waardoor een goede beeldopbouw werd verkregen Als udeo'o be<Mkt me etin uk UUl Cl GVJrv I1IVI ...w-- standpunt erg belangrijk. Opmerkelijk is bij deze foto de brede "''snede .poouw werd verkregen. Als u de linkerkant van de foto bedekt met een wit stuk papier, dan is het ineens een heel gewone foto. Ook de 'looprichting' «in paard en icoetsje »et paard loopt het beeld in en dat zorgt er voor dat het oog van de kijker in de juiste richting wordt geleid.

Soester Courant | 1984 | | pagina 21