3) R Stalenhoef DE NIEUWSTE VISIE OP VORM EN GELUID Zesdeklassers KBS in twee tv-programma's Reeks historische geschriften over Soest Chemco-grond ernstig verontreinigd CA PIONEER' 299.- 399.- 749.- Gefinancierde rechtshulp Erelidmaatschap Zonnebloem Soesterberg voor mevrouw Luijf Pioneer Shelf Compo Een klein wonder van moderne technologie b.v. Eerste deel over 'Nederduitsche-Hervormde Gemeente Geen acuut gevaar voor volksgezondheid WOENSDAG 25 JANUAR11984 SOESTER COURANT PAGINA 7 Foto: Goos van der Wilt Steenhoffstraat 13a - 15 - Soest Telefoon 12132 Auto-plaatwerk/Spuitbedrijf 1e Heeserlaantje 2 Soest Telefoon 02155-18600 De eerste voorlopige conclusie over de bodemverontreiniging bij de foto grafische industrie Chemco aan de De Beaufortlaan in Soestduinen is, dat er sprake is van een ernstige veront reiniging van bodem en grondwater zonder acuut gevaar voor de volks gezondheid. Het provinciaal bestuur is van plan deze verontreiniging op te nemen in het Programma Bodem sanering 1984. Indien dit gebeurt, zal de provincie belast zijn met het nemen van verdere maatregelen, aldus een mededeling aan de commissie milieu beheer. In opdracht van Chemco wordt mo menteel een nader onderzoek inge steld naar de ernst van de verontrei niging. Dit onderzoek zal binnenkort zijn afgerond. Daarna zal waarschijn lijk een saneringsonderzoek plaatsvin den. waarna tot daadwerkelijke sane ring kan worden overgegaan. De kwes tie van de bodemverontreiniging bij Chemco komt aan de orde in de ver gadering van de commissie milieube heer vanavond om acht uur in gebouw gemeentewerken. In de bodem bij Chemco zijn concen traties cadmium aangetroffen, die de door de overheid gehanteerde toet singswaarde ten behoeve van sane ring 10 tot 25 keer overtreffen. Er is overigens geen sprake van bo demverontreiniging in de bebouwde kom van Soestduinen, maar van een gebied van 700 vierkante meter op het terrein van het bedrijf zelf. Het grondwater blijkt daar aanzien lijk meer padmium, een metaalsoort, -te bevatten dan is/toegestaan. Het be-*, drijf, dat in een waterwingebied ligt, heeft evenwel in het gebied tussen de oude vijvers waarop het cadmium in de jaren 1935 tot 1955 is geloosd en het waterleidingbedrijf Midden-Nederland geen cadmium aangetroffen in het grondwater. Er zijn volgens het be drijf ook geen aanwijzingen te vinden van een verontreiniging van het opge pompte grondwater met cadmium. Op dit moment wordt onderzocht op welke wijze de bodemverontreiniging moet worden aangepakt. Oplossingen kunnen uiteenlopen van het nemen van beheersmaatregelen tot een comple te bodemsanering. Hierover wordt overleg gevoerd met de inspectie van de volksgezondheid, afdeling milieu hygiëne in de provincie Utrecht, bur gemeester en wethouders van Soest en de direktie van het waterleiding bedrijf Midden-Nederland. Medewerkers van het bedrijf ontdek ten zelf de bodemverontreiniging tij dens rioleringswerkzaamheden. Door onbekendheid met de schadelijke eigen schappen van cadmium, een metaal, is dit gedurende twintig jaar geloosd op twee afvalvijvers aan de rand van het Chemco-terrein. In juni werden bij rioleringswerkzaamheden grondmon sters genomen toen geconstateerd werd dat een oude spuiput van het ke telhuis lek was. De grond van rondom de put is daar na onderzocht op onder meer cadmium en zilver. Op grond van de door het bedrijf aangetroffen concentraties cadmium en zilver, de door de over heid in de Interimwet Bodemsanering gehanteerde toetsingwaarden en de bij Chemco's deskundigen aanwezige kennis omtrent de bodemgesteldheid en grondwaterstromingen ter plaatse, heeft Chemco besloten direct actie te ondernemen met betrekking tot de lekkende spuiput en een nader onder zoek naar mogelijke bodemveront reiniging in te stellen. In augustus kwam een nieuwe spuiput in werking, waarna de oude put verwijderd is en eerï' twétede1 'bbdemonderzoek weriTin- gesteld. De daarbij gevonden concen traties cadmium vormden voor het bedrijf aanleiding om verder onder zoek te verrichten. Analyses van deze grondboringen we zen uit dat weliswaar bodemveront reiniging heeft plaatsgevonden maar dat de mate waarin geen enkele re den tot ongerustheid geeft. Echter, tij dens deze werkzaamheden werd ont dekt dat een groot aantal jaren gele den deze spuiput via een pijp met nu niet meer bestaande lozingsvijvers in verbinding stond. Deze vijvers waren tot 1955 in gebruik. Het terrein is daarna geëgaliseerd. Chemco heeft met behulp van oud medewerkers getracht deze vijvers te lokaliseren, waarna een zestal nieuwe grondboringen in het onderzoek werden opgenomen. Hieruit kwamen de hoge concentraties cadmium in de bodem naar voren. De verontreiniging van de bodem heeft zich beperkt tot een relatief klein gebied, waarvan de locatie door Chem co vrij nauwkeurig is bepaald. Geëlimineerd Chemco gebruikt als fabrikant van fotografische produkten zilver als belangrijkste grondstof voor de ver vaardiging van lichtgevoelige films. In het verleden werd als hulpstof ech ter ook de giftige stof cadmium ge bruikt. Ook om milieutechnische- en eco nomische redenen wordt zilver terug gewonnen. Daarnaast dient'dm ecolo gische redenen de cadmiumbelasting van het milieu zoveel mogelijk be perkt te worden. Milieubewuste bedrij ven zullen dan ook trachten het cad- miumverbruik zo veel mogelijk te be perken of, indien mogelijk, zelfs trach ten uit te sluiten. Chemco heeft vanuit haar medever antwoordelijkheid voor de bescher ming van het milieu sinds 1977, met uitzondering van één produkt, uit al haar fotografisch materiaal het cad mium geëlimineerd. Vaii het uitzonderingsprodukt wordt momenteel een cadmiumvrije versie in produktie genomen. Dat Chemco hiermee in de fotografi sche industrie voorop heeft gelopen blijkt wel uit het feit dat van de twintig fotografische bedrijven ter wereld alleen een Japans bedrijf Chemco voorging bij de verwijdering van cadmium uit zijn produkten. De zesdeklassers van de rooms-katho- lieke basisschool Soestdijk (KBS) be leefden vorige week een enerverend weekje. ven eenaruk, maar enerverend weekje. Naast de normale bezigheden op school, kwamen zij deze dagen regelmatig oog in oog met de camera. De leerlingen zit ten namelijk midden in de opnamen van het AVRO-jeugdprogramma Spelfilm, waarvoor zij zelf een verhaal hebben geschreven. Vorige week was de trouw zaal van het gemeentehuis speciaal daarvoor omgedoopt tot rechtszaal. De leerlingen van basisschool Soestdijk hebben zelf het initiatief genomen om wat omroepen aan te schrijven met het verzoek mee te mogen doen aan een te levisie-programma. En van het ene op het andere moment lagen er maar liefst twee uitnodigingen op de mat. Eén voor het programma Spelfilm en een voor het programma Klassewerk van de KRO. Van het programma Spelfilm zijn al en kele afleveringen uitgezonden, maar de plaatjes die nu in Soest worden gescho ten, zijn voor het televisieseizoen '84-'85. De zesdeklassers heben een ver haal geschreven voor het jeugd programma over een strenge meester die alles in cijfers wet, maar bijvoor beeld geen goed woord over heelt voor muziek. Daar steek je volgens hem niets van op. Een stijve meester dus. Maar daar weten de leerlingen wel raad mee. Voor de rechter ermee, is de gedachte en die scène is de trouwzaal van het gemeentehuis gefilmd. De meester wordt berecht en de leerlingen hebben een advocaat in de arm genomen, zodat men verzekerd is van een goede be rechting. Er is al drie dagen op school gefilmd.. De opnamen resulteerden uiteinde lijk in een filmpje van tien minuten. De kinderen komen daarnaast ook nog naar de studio. Samen met leerlingen van an dere scholen die ook in filmpjes mee spelen, worden er spelletjes gedaan. Die spelletjes hebben betrekking op al le elementen die bij de film van belang zijn, zoals de requisieten en het decor. Deze week gaan de leerlingen al naar de studio, maar dan voor opna men van het programma Klassewerk. Dat programma wordt op 11 februari uitgezonden. De leerlingen vinden al die drukte prachtig en er zal thuis over wei nig anders gesproken worden. En Soest begint met al die televisie- drukte langzamerhand uit te groeien tot filmdorp van formaat, waarbij zus- terverbindingen met Hollywood tot de mogelijkheden gaari behoren. De meest belangrijke en recente ontwikkeling op HiFi-gebied is de digitale opname. Hiermee is een tijdperk aangebroken waarin geluid beter klinkt dan we ooit hadden durven dromen. Maar deze buitengewoon natuur getrouwe registratie vraagt tegelij kertijd om een net zo geraffineerde weergave-techniek. En dat biedt Pioneer. Met de nieuwe, geïnte greerde componenten uit de X-serie. Het digitale tijdperk is begonnen. En Pioneer's nieuwe X-serie brengt het geluid van de dingen die komen. Luid en duidelijk. TX 540 L Een stereotuner met handafstemming TX 940 Stereo digitaaltuner met 8 voorkeuze stations Onze prijs Onze prijs CT 540 2 motoren cassettedeck met dolby B Onze prijs CT 940 2 motoren cassettedeck met dolby B C Onze prijs SA 540 2 x 40 watt versterker Onze prijs ^«7 «7. SA 740 2 x 54 watt versterker Onze prijs SA 940 2 x 87 watt versterker Onze prijs 04«7a Zo beduusd was mevrouw F. J. Luijf- Molenkamp vrijdag j.1. van de huldi ging bij haar afscheid van De Zonne bloem in Soesterberg, dat ze niet meer kon zeggen dan: "Heel erg veel dank allemaal." Voor haar werk binnen de Zonnebloem ten behoeve van bejaar den, gehandicapten en zieken werd zij onderscheiden met het erelidmaat schap. Bovendien kreeg ze een foto boek van gasten en aktiviteiten, als mede een theeserveerwagen. Mevrouw Luijf heeft, als jarenlang be stuurslid van De Zonnebloem in Soest, de basis gelegd voor het oprichten van een zelfstandige afdeling in Soester berg. Nu deze goed functioneert, be sloot zij zich terug te trekken. "Tot aller spijt," zie voorzitter mevrouw B. Bluekens tijdens de in het diensten centrum De Drie Eiken gehouden bingo-avond. Die was zo druk bezocht, dat de bezoekers zelfs in de hal een plaatsje moesten zoeken. Mevrouw Bluekens' uitte grote waardering voor alle werk, tijd, energie, maar vooral liefde waarmee mevrouw Luijf zich altijd voor De Zonnebloem heeft inge zet. Secretaris A. de Bruin las ver volgens de oorkonde voor, behorende bij het erelidmaatschap van de afde ling. Mevrouw Leenders en de heer Wigbout boden mevrouw Luijf het fotoboek aan, waarna de Zonnebloem-helpsters haar toezongen. Namens alle Zonnebloem- gasten en helpsters kreeg mevrouw Luijf vervolgens de theeserveerwagen aangeboden. Namens de gasten bedankte de heer C. van Deijl me vrouw Luijf voor haar bijdrage aan het werk van De Zonnebloem, waarna het Lang zal ze leven werd gezongen. De avond werd verder gevuld met het bingospel. V diepen, maar vooral ook om een aan zet te vormen met die verdiepte ken nis van de geschiedenis van Soest zelf verder te werken. Het bestuur van de Historische Vereniging hoopt, dat de inhoud van het boekje en de vol gende delen voor de lezer een bron van inspiratie zal zijn om zelf ook eens bij hem bekende historische gegevens op papier te zetten ter publicatie in het verenigingstijdschrift 'Van Zoys tot Soest'. Er zijn inmiddels nog meer delen in voorbereiding, bijvoorbeeld over de geschiedenis van de Petrus en Paulus- parochie, de Gilden van Soest etc. Verder gaan de gedachten uit naar publikaties over Mariënburg, de wate ren eri wegen, de bestaansmiddelen van de Soester ingezetenen, en de ver houding van de gemeente tot de staat en de kerk. De serie is uitsluitend verkrijgbaar bij de boekhandels Van de Ven en De Stadhouder. Dominee Bos werd op 20 juni 1817 in Utrecht geboren. Óp 6 mei 1840 werd hij kandidaat en op 24 oktober 1847 volgde zijn bevestiging als predi kant in Soest. Na een staat van dienst Dominee Jacobus Johannes Bos, wiens manuscript is gebruikt voor het eerste deel van De geschiedenis van Soest, uitgegeven door de Historische Ver eniging Soest. van 45 jaar ging hij op 1 november 1892 met eervol emeritaat; hij was toen 75 jaar. In december 1892 werd ds. Bos benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Al gedurende zijn loopbaan als predi kant maakte hij veel aantekeningen, omdat hij steeds ervan uitging dat hij uit al die notities de geschiedenis van Soest zou gaan schrijven. Daarmee begon hij na zijn emeritaat, nadat hij van Soest naar Amersfoort was ver huisd, waar hij een woning betrok aan de Muurhuizen. De geschiedenis van Soest werd een dikke bundel volge schreven vellen. Het manuscript is nooit uitgegeven' Wel hebben schrij vers over de geschiedenis van Soest gretig gebruikgemaakt van deze bron, zodat er uit het werk van ds. Bos wel één en ander is gepubliceerd. Ds. Bos overleed op 1 maart 1913 in Amersfoort, 95 jaar oud. Hij werd be graven naast 'zijn' Oude Kerk in de Kerkebuurt te Soest, waar de grafzerk n.^g aanwezig is. Er zijn sedert 1 januari 1984 nieuwe regelen betreffende de gefinancierde rechtshulp; wij noemden dat vroeger kosteloze rechtshulp, ook wel pro deo. De publicaties hierover zijn vrijwel steeds onduidelijk. Sedert 1 januari is iedere rechtzoeken de verplicht een eigen bijdrage te be talen. Het minimum voor een proces (b.v. een echtscheidingsproces) is 50,--. Dit moeten de mensen betalen, die in de laagste inkomstengroepen vallen. De advocaten, die zijn aangesloten bij de Utrechtse Rechtbank (waaronder ook Soest valt) zullen die laagste bijdrage voorlopig in de meeste gevallen niet van hun clienten vragen. Het is echter niet juist te denken, dat alles verder kosteloos gaat. Er moet namelijk tenminste 1/4 gedeelte van het griffierecht worden betaald. Het griffierecht is meestal f 250,--, zodat de advocaat van zijn cliënt hiervoor 62,50 moet vragen. Ook zal de advo caat de door hem te maken onkosten van zijn cliënt vragen. Dit kan in veel gevallen toch wel 50,-- of meer zijn. Het is duidelijk, dat het met die zoge naamde eigen bijdrage niet ophoudt. Het door de cliënt te betalen bedrag kan heel goed driemaal zo hoog zijn. Het is te betreuren, dat daaraan in alle media zo weinig aandacht is besteed. Niet goed 'gemutst' De man die vorige week het politie bureau binnenkwam, was letterlijk en figuurlijk niet goed 'gemutst'; hij kwam aangifte doen van de diefstal van zijn hoed. De man liep te wan delen op het Kerkpad, toen hij werd voorbijgereden door twee jongens op een bromfiets. Eén van hen graai de hem de hoed van het hoofd. Óndanks een onderzoekje in de omge ving bleven de jongens en de hoed spoorloos. Hierdoor hebben degenen, die een pro ces moeten beginnen, een verkeerde indruk gekregen van het bedrag, dat zij altijd zullen moeten betalen. Vooral de laatste jaren is de belang stelling voor oud-Soest sterk gestegen. Dat is niet in de laatste plaats te dan ken geweest aan het werk van wijlen Engelbert Heupers, die zich zeer in de geschiedenis van Soest heeft ver diept en hierover tal van publikaties heeft verricht. Ook verscheen van zijn hand een aantal boeken. Gemeente- voorlichter Ben J. van Os heeft zijn werk voortgezet en daarmee de be langstelling voor oud-Soest tot op de dag van vandaag levend gehouden. Een belangrijke bijdrage daaraan leveren ook de Soester Oudheidkamer en de Historische Vereniging Soest. Deze vereniging heeft het initiatief ge nomen tot het uitgeven van een reeks historische geschriften in de serie 'Uit de geschiedenis van Soest'. Hier van is inmiddels het eerste deel gereed. Het boekje is een weergave van een ge deelte van het manuscript van ds. J. J. Bos, de enige die de complete ge schiedenis van Soest op papier heeft ge zet. 'De Nederduitsch-Hervormde ge meente' is de titel van het eerste deel van de geschiedenis van Soest. Het eerste exemplaar wordt op donder dag 26 januari 's middags om half vier in de Soester Oudheidkamer aan de Ferdinand Huycklaan officieel aan geboden aan burgemeester mr. Paul Scholten. Het boekje is rijk geïllustreerd en telt ongeveer zestig pagina's. De tekst is letterlijk overgenomen uit het authentieke manuscript van ds. Bos. De reeks historische geschriften die onder auspiciën van de Historische Vereniging Soest wordt uitgegeven, is niet alleen bedoeld om de kennis van de inwoners van Soest met betrek king tot hun eigen woonplaats te ver- Bij de Hondenvereniging 'Zoys': Gehoorzaamheidscursus voor honden Gehoorzaamheidscursus voor honden, tevens puppietraining vanaf 3 maan den. Voor meer informatie kunt u bellen tel. 22542 (tussen 18.30 en 21.00 uur) b.g.g tel. 12269,11437 of 22851. FM/AM-tuner F-X3L Bij de F-X3L bestaan de meeste vitale schakelingen uit geïntegreerde schakelingen (IC's) die de tuner een per fecte ontvangststabiliteit, een lage ruis en geringe ver vorming geven. Automatische frontlader platenspeler PL-X5 Een platenspeler die op of onder een andere audiocom- ponent kan worden opgesteld. Open het deksel, druk een toets in en de plateau-basis schuif naar buiten. Logisch gestuurd cassettedeck CT-X5 Wij hebben de CT-X5 een weelde aan geavanceerde voorzieningen meegegeven. Zoals bijvoorbeeld het logisch gestuurde bandtransport met tiptoetsbediening. Geïntegreerde versterker A-X3 De slanke A-X3 geeft u al het fijne Pioneergeluid dat u ooit nodig heeft 2 x 23 watt aan 8 ohm DIN (20 watt per kanaal FTC). De A-X3 biedt een bedieningscom- fort dat het beste kan worden om schreven met de term luxueus.

Soester Courant | 1984 | | pagina 7