celijke 'De kerk is de enige plaats waar mensen hun zekerheden kunnen uitblaffen en hun onzekerheden uitfluisteren' m Geslaagd Zondagmiddag concert in Oude Kerk Cursus bloemschikken in maart van start Kledingwerkplaats van start e dat, heeft >ns geen lijk. Vanuit uw dracht te tgiro- of post- t of de postgiro :uze overmaken, bt, kunt u :keningen rdoet Koffieconcert in 'De Borg' Prof. Berkhof over 'De kerken en de polarisatie Agenda De Borg Schilderijen van Corry Seleski in 'De Bereklauw' FilmhuisTales of ordinary madness Filosofie-zelfwaarneming Opening expositie Thira de Rooij PAGINA 10 WOENSDAG 1 FEBRUAR11984 SOESTER COURANT PAGINA 11 v.X gen huis voor ite en aflossing ?en huis voor ite vorig jaar kalenderjaar -hele) tegoed le rekening- ïte vorig jaar kalenderjaar inm2< sV°?oOp\n<30 2A-UV>fcS Vrachtwagen dwars op de weg: automobilist gewond Doordat de chauffeur van een vracht wagencombinatie, een 45-jarige inwo ner van Hasselt, vorige week een stukje te ver doorreed op de Soesterbergse- straat, moest hij zijn wagen achteruit het Heezerspoor O.Z. indraaien. De vrachtwagen kwam daardoor dwars op de Soesterbergsestraat te staan, juist op het moment dat daar uit de richting Soesterberg twee personen- f auto's naderden. De bestuurder van de eerste auto kon een botsing met de vrachtwagen niet meer ontwijken, om dat hij deze in de duisternis te laat ontdekte. De wagen schoof onder de oplegger en werd vervolgens van ach ter aangereden door de tweede per sonenauto. De bestuurder van de eerste auto, een 21-jarige inwoner van Utrecht liep hoofd letsel op. Hij werd door een toevallig passerende ambulance van de GGD in Amsterdam naar Zonnegloren over gebracht. evenals zijn medepassagier, een inwoner van Voorthuizen, die ech ter na behandeling zijn reis kon voort zetten. De bestuurder van de tweede personenauto, een 19-jarige Soester- berger, liep geen verwondingen op. De auto's werden aanzienlijk bescha digd. Auto gestolen Een bewoonster van het Choristenpad meldde de politie vorige week dief stal van haar auto, een rode peugeot, die door onbekenden was weggenomen van de parkeerplaats bij haar woning. De politie stelt een onderzoek in. Personeel overmeestert winkeldief Drie personeelsleden van een sport artikelenzaak aan de Van Weedestraat slaagden er vorige week in een 24-jari- ge winkeldief op de grond te houden. De politie kwam met vier man sterk opdagen en ontfermde zich over de da der, een inwoner van Culemborg. Hij had geprobeerd zich met een paar leren dameslaarzen uit de voeten te maken. Bij onderzoek kwam aan het licht dat hij tevoren al een stroop tocht langs een aantal winkels had gemaakt. Bij een zaak in huishoude lijke artikelen aan de Van Weedestraat had hij twee.scheerappgxaten wegge nomen, bij een radiozaak aan dezelfde straat ook een scheerapparaat, en bij een winkel met geluidsapparatuur aan de Steenhoffstraat nam hij twee "walk mans" weg. De totale waarde van zijn buit beliep zo'n duizend gulden. Vernielingen aan auto's Op de Koninginnelaan hebben onbe kenden vorige week vernielingen aan gebracht aan twee daar geparkeerd staande auto's. Bij de eerste auto brachten zij èeri forse deuk in een van de raamstijlen aan. Van de andere auto vernielden zij de buitenspiegel en de antenne. De eigenaars deden aangifte bij de politie. Inbraak Nieuweweg Bij een inbraak in een woning aan de Nieuweweg hebben de onbekende da ders een video-recorder en een aantal sieraden buitgemaakt. De eigenaar deed aangifte bij de politie. bank Koffieconcert op 5 februari door het Nederlands Hoornkwartet m.m.v. Wilma van Amerongen, piano. Voor de eerste maal zal a.s. zondag bo vengenoemd ensemble, bestaande uit blazers van het Utrechts Symfonie Or kest in de Borg concerteren. Het wordt daarbij geassisteerd, zowel in samen spel als solistisch door de bekende con certpianiste Wilma van Amerongen. Het kwartet bestaat uit: Anton Fran ken, Iman Soeteman, Henk Soeteman en Trudy ter Borg. Naast talloze optre dens in Nederland en vele radio-opna men, maakte het kwartet ook grammo foonplaten en geniet het bekendheid in het buitenland door concerten onder meer in Brussel, Bazel, Kopenhagen, Berlijn, Praag, Born, Bremen, Frank fort, Lausanna, Hannover en Wenen. Komponisten als Jan Koetsier, Jan Bresser, Marius Flothuis en Koos van de Griendt komponeerden voor dit kwartet. Op het programma voor zondag staan: Suite voor 4 hoorns en Otto Paepke, Concerto voor 4 hoorns en piano van H. Hübler. Wilma van Amerongen is geboren in Graz, Oostenrijk en studeerde aan het Utrechtse Conservatorium o.l.v. Willy v.d. Broek-Oortgijsen en Wolfgang Wijdeveld. Haar verdere leermeesters waren Hermann Ulhorn in Nederland en Peter Feuchtwanger in Engeland. Zij volgde enige meesterklassen in Zwitserland. Zij is zich gaan toeleggen op solorecitals waarin ze optrad in Ne derland, Zwitserland en Engeland. Naast de begeleiding van het kwartet in het concerto van Hübler speelt zij 3 sonaten van Cimarosa en een thema met 7 variaties van C. M. van Weber. Kortomeen veelbelovend concert. Aanvang: 12.00 uur. Toegangsprijs: 5,- (incl. koffie). Crèche geopend. "Veel mensen lopen tegenwoordig wel warm voor de eenheid tussen de ker ken, maar reageren heel afwijzend op het streven naar eenheid binnen de kerken. Sinds de tweede wereldoorlog is het verschijnsel van de polarisatie, "het tweede oecumenische vraag stuk," opgekomen. Dat mensen binnen dezelfde kerk elkaar niet meer begrij pen." Aan de hand van een aantal artikelen uit het dagblad "Trouw" illustreerde prof. dr. H. Berkhof, emeritus-hoog leraar in de theologie, vorige week in "De Rank," de spanningen die zich de laatste jaren in verhevigde mate bin nen de verschillende kerken voordoen en die in het algemeen worden aange duid met het begrip "polarisatie": "Verontruste remonstranten vinden IKON te links," "Kerk en Vrede boos op gereformeerden," "Geen diakonale bezwaren tegen 'Samen op weg'," etc. "Het zijn koppen die tekenend zijn voor de problemen die onze kerken teis teren," hield prof. Berkhof zijn her vormde en gereformeerde gehoor voor. Hij was op uitnodiging van de wijkgemeente Zuid van de Gerefor meerde Kerk en de wijkgemeente Oude Kerk van de Ned. Hervormde Ge meente naar Soest gekomen om te spreken over "De kerken en de polari satie." Moedeloos "Er tekenen zich de laatste jaren ei genlijk drie kerken af," aldus prof. Berkhof. "Een kerk van links, een kerk van het midden, en een kerk van rechts. Elke kerk ondervindt de gevol gen van de gegroeide tegenstellingen. Soms word je er moedeloos van." Hij wees er op dat het vraagstuk van de po larisatie niet iets van alleen onze tijd is. "Het is er altijd geweest en heeft in een aantal gevallen zelfs tot scheu ringen geleid. Ook in de 17e eeuw al werd "onze gemeenschappelijke kerk" geteisterd door tegenstellingen. En soms gaat het heel diep. Dan wil men niets van elkaar weten, en dus weet men ook niets van elkaar! Prof. Berkhof maakte duidelijk dat ook onder de vroege christelijke kerk al polarisatie bestond. Hij verwees daar bij naar de spanningen tussen chris tenen uit de joden eri 'Christenen uit de heidenen, tussen voor- en tegenstan ders van het eten van offervlees, tus- se joods- en grieks-georiënteerde christenen en tussen de christenen mét en zónder "gaven." In sommige geval len liepen de conflicten weliswaar hoog op, maar werd er op tijd een compro mis gevonden. "We kunnen van deze oplossingen wel iets leren,aldus prof. Berkhof. Er doen zich ook dingen voor waardoor mensen zeggen: Zou ik 't dan toch verkeerd hebben gezien? Mensen herzien hun mening soms. In dat verband wees hij op de "om slag" die de gereformeerden in het verleden hebben gemaakt in kwesties als bijv. het Schriftgezag. "Dan ge beurt er wat." Ook wees hij op de "in grepen" van Paulus bij twisten binnen de gemeente. "De 'progressieven' houdt hij voor dat zij gelijk hebben, maar dat zij geen aanstoot mogen ge ven aan de behoudenden.' Bij andere conflicten geeft hij de raad te relati veren en de liefde op de eerste plaats te stellen." Waagstuk Prof. Berkhof typeerde de manier van omgaan met conflicten binnen de kerk als een "waagstuk." Hij pleitte ervoor ie nieuwtestamentische "modellen" voor conflictoplossing, hoewel mis schien niet letterlijk toepasbaar, toch goed in het achterhoofd te houden. "Maar wat doen we er nu mee?" ver volgde hij. Hij zette uiteen dat veel van de huidige verschillen niet in de eerste plaats van theologische aard zijn, Sfeervolle zaal voor geheel verzorgde feestavonden, bruiloften, recepties, warm en koud buffet etc. Spec. prijzen. Cap. 200 personen. Inl.: 02155-13156 -11121 CAFÉ-RESTAURANT „SOESTER NATUUR" van Weerden Poelmanweg 4 Soest Gehele Jaar open Ruime parkeergelegenheid maar samen hangen met de er varingen en het blikveld van de men sen, en met hun grootste zorgen. "We ademen in heel verschillende werel den, voor wat betreft de seksuele mo raal, het bewapeningsvraagstuk, het hongerprobleem, het racisme. Vaak, maar lang niet altijd, is dat terug te voeren op het generatieverschil. Een gevaar dat de kerk bedreigt is volgens prof. Berkhof dat zij de "lief de," waar Paulus over spreekt, ver taalt in "lief zijn voor elkaar." In dat verband herinnerde hij aan een uit spraak tijdens de Kirchentag: "Jezus zegt: Ik ben de weg - hij zegt niet: Ik ben de Middenweg. Belangrijk is dat de verschillen be spreekbaar zijn. Daarvoor zijn niet veel instrumenten beschikbaar, al doen de kerken veel aan vormings- of toerustingswerk. "Het voornaamste is dat we geduld leren opbrengen voor alle mogelijke vraagstukken, zowel voor de grote als de kleine ethische vraagstukken. Waar je geen zorgen over hebt, daar verdiep je je niet in. Er is dan ook een enorm verschil in kennis en informatie." Zelfkritiek "De kerk is de enige plaats waar men- wen hun zekerheden kunnen uitblaffen en hun onzekerheden kunnen uitfluis teren," vervolgde prof. Berkhof. "We zullen ervoor moeten zorgen dat de ander zich veilig voelt en kan zeggen Wat hij denkt. Het ontbreekt ons dik wijls aan zelfkritiek; maar al te vaak zijn onze gesprekken oefeningen in ge- lijkhebberij." Soms komen mensen die recht tegenover elkaar in de kerk staan tot de verbluffende ontdekking dat zij in feite met dezelfde vragen bezig zijn (abortus-kernbewapening): "Je wordt nooit veilig zolang de ander zich onveilig voelt - als Reagan en Andro- pov dat eens begrepen Polarisatie is overal, merkte prof. Berkhof of "Zelfs binnen de CPN woedt nu een richtingenstrijd tussen horizontalisten en vernieuwers! Het verschil met de christelijke gemeente is (of zou moeten zijn), dat zij ermee weet om te gaan, hoe zoekend ook. De kerk zal in liefde de waarheid moeten spreken en de ander aanvaarden. Veranderingen In de discussie na de pauze wees prof. Berkhof er o.m. op dat de wereld van het Nieuwe Testament wel een heel andere dan de onze was. "Tegenwoor dig verandert het geestelijk klimaat zowat om de tien jaar, maar eeuwen lang is de wereld in veel opzichten on veranderd gebleven. Vandaag vinden de veranderingen heel snel plaats. Daar kunnen we moeilijk tegen, we ra ken verward. In onze wereld is het christelijk geloof iets 'ouds.' Er komen wel weer rustiger tijden, verwachtte hij, "maar de tijd van de eeuwigè waarheden is voorbij." Iedere tijd heeft zijn uitdaging, daar om is de gemeente zo belangrijk, al dus prof. Berkhof. "Ik ben blij dat er Bierkratje gestolen Een getuige zag vorige week dat bij een slijterij aan de Smitshof een jon geman een kratje met lege flesjes weg nam. De gewaarschuwde politie slaag de erin de dader op te sporen. Dat bleek een 13-jarige jongeman uit Soest te zijn, die voor het statiegeld inmid dels een hoeveelheid snoep en een paar videospelletjes had aangeschaft. Bij verhoor gaf hij toe, in samenwerking met anderen, ook op andere plaatsen in Soest bierkratjes te hebben gesto len. Verder bekende hij een aantal in braken in woningen in Soest, veelal verricht in samenwerking met een 15- jarige knaap, eveneens uit Soest. Deze bekende later op zijn beurt inderdaad een aantal malen te hebben meege daan aan de diefstallen. De politie on derzocht de zaak verder. De jeugdige daders zouden ook worden gehoord in verband met vernielingen aan de Regentuuter, waar onlangs voor 6000 gulden vernielingen werden gepleegd. Kinderfilmmiddag in De Borg De wijkvereniging Overhees orga niseert voor de kinderen op woensdag middag 1 februari een filmmiddag in De Borg. Vertoond zullen worden o.a. leuke tekenfilms. Aanvang: 14.00 uur. Entree voor leden en donateurs 1.50. Introducés betalen het dubbele. Ondanks het zeer slechte en druilerige weer concerteerden het Motet- en Ma drigaalkoor, o.l.v. Krijn Koetsveld, terzijde gestaan door de bas Peter Kooy en Jan Jansen als organist en cla- vecinist, voor een bijna geheel gevulde Oude Kerk in Soest. Het als theeconcert aangekondigde op treden, bood naast de thee, die voor treffelijk smaakte, een programma met werken van Bach tot Britten, die bijna alle een religieuze achtergrond hadden. Een groot aandeel was toe bedacht aan de organist Jan Jansen. Hij liet zich horen in een koraal uit het bekende "Orgelbüchlein" van J. S. Bach. Verder speelde hij een koraalbewer king van Max Reger: "Jauchz Erd und Himmel," een feestelijk werk, met de melodie in het pedaal. Jan Jansen trad ook op als begeleider van de bas Peter Kooy, die een solocan tate van de minder bekende Franse componist Sebasteain de Brossard zong, een werk dat hoge eisen aan de solist stelt. Later zong hij nog van de Nederlandse componist-organist Peter Post een werk getiteld "Vier miniatu ren." De mooie harmonieën van het vierde deeltje vielen me daarbij op. Samen met dirigent Krijn Koetsveld speelde Jan Jansen een allegro uit een concert voor clavecimbel en orgel, van Bach's tijdgenoot J. L. Krebs, een prachtig stuk om samen te musiceren. Naast de bovengenoemde musici had het koor een groot aandeel in het pro gramma. Dit koor, bestaande uit zo'n 75 leden, liet een programma van koor werken uit verschillende stijlperiodes horen. Begonnen werd met een "Unser Vater" van Homilius, een a capella werk dat geënt is op de klassieke poly- phonie. Uit de Romantiek waren twee werken van Joh. Brahms vertegen woordigd: "O süszer Mai" en "O Hei land reisz den Himmel auf," een be werking van het bekende Advents-lied. Ook de modernere koormuziek was vertegenwoordigd met een psalm van Koddly en twee werken van Benjamin Britten. Het eerste was van "St. Godric Hymn," een gebed tot de Maagd Ma ria, dat eindigt met een pianissimo ge zongen "Sainte Marye Virgine." Het tweede lied van Britten was een lied ter ere van Sint Petrus, een werk voor koor en orgel, met een leuk klinkend alleluia aan het slot. Gezien de belang stelling van velen, zal het voor de orga nisatoren niet moeilijk zijn te besluiten nogmaals een dergelijk concert te or ganiseren. Andere thema's als uit gangspunt liggen voor het grijpen. Een toehoorder. toch nog altijd mensen zijn .die het vol houden. Er moet ergens een plek zijn waar je ook tegen de ander oploopt. Een kerk die net zo denkt als jij is geen kerk. We moeten ook wel eens op de lip pen durven bijten." Wat hemzelf betreft merkte prof. Berk hof op~ dat hij in de loop der jaren steeds minder stellig was geworden. "Er worden nieuwe vragen gesteld en ik heb me daarvoor opengesteld. Er is een nieuw klimaat gekomen en je ver andert zelf ook." Het is daarbij wel goed te bedenken, aldus prof. Berkhof, "dat God meer is dan al onze syste men." De wetenschap ontwikkelt zich stap voor stap, maar dat geldt niet voor het geloof. "Shakespaere wist niet méér over de liefde dan het Hooglied; in die zin is er geen 'vooruitgang.' Toen ik hoogleraar werd moest ik m'n theolo- "gïScne studiè óverdoenToch kan ik zeggen: 'mijn ja is altijd een goed ja geweest, maar met mijn nee's ben ik veel voorzichter geworden." Resultaten als op deze foto zijn vanaf de derde week van maart weer waar te nemen te Soest in de IVO Mavo, Valeriaanstraat 167a. Aanvang: woensdag 14 maart 1984. Tevens te Amersfoort en Baarn. waar de Stichting Bevordering Onder wijs aan Volwassenen (SBOV) volledig verzorgde cursussen bloemenschikken geeft. Vandaag de dag denken mensen an ders over bloemen dan vroeger, toen eigenlijk alleen maar een vaas een plaats op tafel kreeg. Nu begint bij veel mensen juist het plezier na het uitpak ken van de bloemen; zij beginnen dan met hun creatieve spel, waaruit vaak ware kunstwerkjes ontstaan. Helaas ontbreekt het wel eens wat aan achtergrondkennis. Want behalve de sierlijkheid, is het ook van belang dat de bloemen niet al te snel hun kopje la ten hangen. De regels voor verhouding, verzorging, kleur en lijnenspel worden door de SBOV tijdens de cursus bloemenschik ken uitgebreid behandeld. Tijdens de les worden het cursusboekje, de bloe men en materialen uitgereikt. Het re sultaat van elke les wordt mee naar huis genomen. SBOV geeft ook nog de officiële Ves tigingsopleiding Bloemist Winkelier. Deze opleiding waarvan vrijblijvend een gratis studiegids aangevraagd kan worden start in februari 1984. Belangstellenden kunnen voor verdere informatie een briefkaart sturen naar: Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen (SBOV), Sir Winston Churchillweg 2, 2251 CX Voorschoten. U kunt ook bellen, tijdens kantooruren, tel01717-2010. Woensdag 1 februari 9.00 uur Dames Bowling 10.00 uur Bewegingslees 14.00 uur Film (jeugdWijkver. 15.00 uur Soos Veenbesstraat 20.00 uur Bridge-wedstrijden 20.00 uur Rijschool Los 20.00 uur Borg Bowlingtoernooi Donderdag 2 februari 10.00 uur Volksdansen 10.00 uur Seniorenbow ling 19.30 uur Rijschool Ruyssenaars 19.30 uur Bridge 20.00 uur Verg. Tuinbouw Ver. 't Nut 20.00 uur Bowling Wijkver. Vrijdag 3 februari 10.00 uur Seniorenbowling 19.00 uur Jeugdbowling Wijkver. Zaterdag 4 februari 13.45 uur Bijeenkomst Inst. v. Opto- metrie Zondag 5 februari 12.00 uur Koffieconcert Maandag 6 februari 9.30 uur Verg. M.B.O. 10.00 uur Seniorenbowling 19.00 uur Bowling S.B.B. 19.00 uur A.B.O.-cursus 19.00 uur Tafeltennis Chemco 20.00 uur Rijschool Los Dinsdag 7 februari 19.00 uur Bowling S.B.B. Woensdag 8 februari 9.00 uur Damesbowling Wijkver. 10.00 uur Bewegingsleer 15.00 uur Soos Veenbesstraat 19.30 uur Bedrijfsbowling 20.00 uur Demonstratie-avond Van Dam Super 20.00 uur Rijschool Los Donderdag 9 februari 9.30 uur Verg. MAVO Direkt. 10.00 uur Seniorenbowling 10.00 uur Volksdansen 14.30 uur Verg. ABVA/KABO 19.30 uur Bedrijfsbowling 19.30 uur Bridge Bilthoven 19.30 uur Bridge ONI 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar Vrijdag 10 februari 10.00 uur Seniorenbowling 20.00 uur Klaverjassen Wijkver. Zaterdag 11 februari 20.00 uur Bingo "Vrije Vogels" Maandag 13 februari 10.00 uur Seniorenbowling 19.00 uur Tafeltennis Chemco 19.00 uur A.B.O.-cursus 19.00 uur Bowling SBB 19.30 uur Bridge-wedstrijden 20.00 uur Rijschool Los 20.00 uur Oudheidk. Gez. Dinsdag 14 februari 19.00 uur Bowling SBB Vrijdagavond 3 februari a.s om 20.00 uur wordt in het kunstwinkeltje 'De Bereklauw,' Steenhoffstraat 63, Soest, een tentoonstelling geopend van schil derijen van Corry Seleski-Birkhof uit Baarn. Corry Seleski (44) ook geboren in Baarn, begon een jaar of tien geleden met schilder- en tekenlessen bij Jaap de Ruig. Eerst met pottenbakken, daarna portret-tekenen bij Jaap de Ruig. Ik heb ook les gehad op de Vrije Academie in Laren van o.a. Wim van Aken, Thea Kroeze, M. Trappenies en J. Rispens. Nu is de hobby een soort verslaving geworden." Corry Seleski schildert landschappen, stillevens en portretten, zowel in olieverf als aqua relverf. In de zomer is zij meestal in de polder of in het bos te vinden. Corry'Als ik door het bos van Groene- veld loop, wordt ik knetter van al die kleuren groen. Op zulke momenten ge niet ik en wil ik ook meteen aan de slag. Als ik met een schilderij bezig ben, dan ga ik ook tot diep in de nacht door. Op de expositie in "De Bereklauw" zijn bloemen en stillevens te zien, zowel olieverf als aquarel. In subtiele kleu ren toont zij prachtige decoratieve schilderijen, gepenseeld met een heel eigen maar toch zuivere techniek. "Kleuren maken, doe ik zonder er bij na te denken," zegt Corry Seleski. "Het gaat helemaal automatisch. Autorij den zit je in je benen, kleuren zitten in mijn kwast." Eerdere exposities van haar werk, wa ren te zien in "De Speeldoos" in Baarn en in de meubelzaal van De Boer in Baarn. Verder exposeert Corry Seleski jaarlijks in groepsverband van het ICC (Individueel Creatief Centrum) en staat zij op kunstmarkten. De tentoon stelling in "De Bereklauw" wordt vrij dagavond 3 februari om 20.00 uur ge opend door Johan de Groot, voorzitter van het ICC uit Baarn, en duurt tot 24 februari. De openingstijden zijn dins dag t.m. vrijdag van 10.00 -12.00 uur en van 14.00 - 18.00 uur, vrijdagavond van 19.00 - 21.00 uur en zaterdag van 10.00 - j 17.00 uur. HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Steenhoffstraat 46 telefoon 02155 19517. Donderdag 2 februari: RegieMareo Ferreri. Met: Ben Gazzara, Ornella Mutti e.a. Italië 1982. Tales of Ordinary Madness is gebaseerd op een boek van Charles Bukowski uit 1972, "Erections, ejaculations, exhibitions and general tales of ordinary madness." De hoofdfiguur in de film, de dichter alcoholist Charles Serking (Ben Gazarra, vertoont vele overeenkomsten met Bukowski, die een aantal boeken schreef in de stijl van Burroughs en Selby. Zo veroorzaakte Bu kowski enige tijd terug nogal wat deining bij het keurige literaire blad "Apostrophe" door zich te buiten te gaan aan overmatig drankgebruik. Op dezelfde wijze zet Ser king in de film zijn keurige uitgever voor aap. Ferreri introduceert Serking in een groot theater. Op een paar getrouwen na, die naar een gedicht luisteren dat Serking voordraagt, is het theater leeg. Het gedicht gaat over de stijl: bij hem i.t.t. de officiële kunst een kwaliteit van iedere levensuiting. "Alles kan stijl hebben," zegt Serking "van het bedrijven van de liefde tot het openen van een blik sardientjes." Na zijn voor dracht dwaalt hij door de lege theater gangen en -zalen. Hij brengt er de nacht door en verdwijnt dan naar Los Angelos. Op zijn zwerftochten kruisen steeds opnieuw vrouwen van diverse pluimage het pad van de dichter. Ze vertegenwoordigen allerlei uitingen van erotische aantrekkingskracht. Een Lolitameisje, zijn vrouw, een vamp, moederlijk type en tenslotte het onaf hankelijke en beeldschone hoertje Cass (Ornella Mutti). Tussen Serking en Cass ontwikkelt zich een intensieve verhouding, waar Cass zich onvoor waardelijk aan overgeeft. Serking blijkt haar radicale eisen niet aan te kunnen. Cass reageert daarop door zich steeds erger te verminken, wat uiteindelijk tot haar dood leidt. In de slotscène krijgt een gegeven dat de hele film daar al aanwezig is, zijn volle be tekenis Serkings opvallende Interesse voor borsten. Het jonge meisje dat hem in zijn crisis na de zelfmoord van Cass als een hondje volgt, vraagt hem ten slotte of hij een gedicht voor haar wil maken. Dan zegt Serking: "Laat me je tietjes zien en ik zal een gedicht voor je maken." Als ze zich uitkleedt strelen zijn handen haar borsten en van daar uit haar hele lichaam. Onderwijl zegt hij een gedicht, waarin zijn ervaringen met het gebroken leven in prachtige beelden uitgedrukt worden. De film is daarmee een prachtig pleidooi voor een zo gewoon mogelijk omgaan met emoties, waardoor de worsteling met het leven een overbodige verspilling van energie wordt. Volgende week Ingmar Bergmans laatste film: Fanny and Alexander. Epos over een Zweedse theaterfamilie begin deze eeuw op donderdag 9 fe bruari in het filmhuis. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5,-/CJP ƒ4,-. Een van de vele onderwerpen waar deze werkgroep zich mee bezighoudt: De schoonheid van deze wereld. Echter zolang wij mensen fragmenta risch blijven denken (denken in afge scheidenheid) blijft deze schoonheid voor ons verborgen. Het is een schoon heid die is, en altijd zal zijn. Die nergens mee kan worden vergeleken en door niets en niemand kan worden aangetast. Een schoonheid die wij, door ons beperkt denkvermogen niet kunnen ervaren, tot. tot wij ons met ons hele hart open stellen voor een rui mer beeld van de werkelijkheid. En dat betekent, een werkelijkheid zonder hersenschimmen, zonder beelden uit het verleden, die het nu bevlekken met angst, leed en irreële verwachtingen. Krisnamurti zegt: De wereld dat ben jij! En daarmee zegt hij tevens; De schoonheid dan ben jij ook! Wanneer wij naar een pas geboren kind kijken aanschouwen wij een stukje schoon heid van de natuur. Dat kind is nog al tijd in ons zelf aanwezig, dat pure, dat ongeschondene. Een mens zonder, buffers zonder vrees voor morgen of wat dan ook. Een mens in zijn staat van schoonheid, in zijn eerlijke staat van liefde. En vanuit de esoterische wijsbegeert zegt men: Hé, jij daar, (en dat is tegen iedereen persoonlijk ge richt) je hoeft het je alleen maar bewust te worden, daarvoor raad pleegt deze werkgroep de volgende fi losofen: J. Krishnamurti, Saswita, Bhagwan, G. Gurdijieff, P. D. Ous- pensky en vele anderen die zich bezig houden of hielden met esoterische wijs begeerte. Bij interesse gelieve u een van de vol gende nummers te bellen Coby Philipoom, tel. 15483, Hetty Kuip hof, tel. 22842, Brigitte Rijnders-Jor- dan, tel. 11826. Vrijdag 3 februari: De abstracte olieverven die Thira de Rooij (39) deze maand exposeert in de theaterzaal van het Artishock-gebouw symboliseren haar gevoelsleven. Met thema's uit de natuur en de wereld om haar heen probeert deze Baarnse kunstenares haar fantasiewereld onder "woorden" te brengen. Zelf zegt ze"Mijn zintuigen zijn een hulpmiddel om mijn gevoelens voor het onzicht bare duidelijk te krijgen. Het gebeurt met me. En dan hoop ik maar achteraf, dat de kijkers de intensie die ik in de doeken heb gestopt en de fijne momen ten die ik eraan beleefd door al zwoe gend er aan te werken, zullen ervaren. Vrijdagavond om negen uur wordt de ze tentoonstelling geopend met poëzie van Jan Visser, begeleid op klarinet door Ferenc Szabo. Tot en met 24 fe bruari dagelijks te bezichtigen van 14.00 tot 16.00 uur. Vijftien werklozen uit Soest, Amers foort, Spakenburg en Baarn hebben met ingang van maandag 30 januari gedurende het hele jaar werk dankzij het door de gemeente en Artishock opgezette kledingwerkplaatsproject. Dit is ook mogelijk geworden dankzij de financiële steun van het provinciaal bestuur, dat hiervoor ruim 70.000 gul den beschikbaar heeft gesteld. De werkloze jongeren in de leeftijd van 18 tot 26 jaar behouden hun uitkering gedurende de opleiding, die ertoe moet leiden dat ze na beëindiging ervan een grotere kans op werk hebben of even tueel zelf een eigen bedrijfje kunnen .opzetten of een boetiekje kunnen gaan runnen. Onder cursisten is een aantal Turkse vrouwen en een Vietnamese jongeman. De vijftien jongeren die maandag aan de slag gaan, krijgen misschien nog gezelschap van andere kandidaten. Voor deelname aan het project hebben zich 23 jongeren aangemeld. Volgens Ernst Dienaar van Artishock is het mogelijk uai nog enkele van de nu af gevallen kandidaten alsnog de gele genheid krijgen de opleiding te vol gen. Hoewel het project .voor de duur van een jaar is opgezet, hoopt Dienaar dat het zo' succes wordt en dat het zo'n bekendheid krijgt, dat het ook vol gend jaar opgezet kan worden. Te meer omdat dan de kosten daarvoor aanzienlijk lager zullen liggen dan in dit eerste jaar, nu het project van de grond af moet worden opgebouwd. Bij een vervolgproject is bijvoorbeeld de aanschaf van de dure industrie naaimachines niet nodig,er staan er zes in de grote tentoonstellingszaal van het Artishockgebouw aan de Steen hoffstraat. Ernst Dienaar vertelt dat de jonge ren die maandag zijn begonnen, erg enthousiast zijn. "Ze hebben nu al laten weten dat ze na de opleiding in ieder geval op eigen houtje willen doorgaan, bijvoorbeeld door op de markt zelfgemaakte kleding te verko pen". Overigens wacht de deelnemers eerst een pittige opleiding waarin niet alleen het maken van kleding aan de orde komt, maar ook basistech nieken als modestyling, ontwerpen, naaien etc. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de soorten stoffen, het in kopen ervan etc. Tenslotte krijgen de deelnemers ook onderricht in bedrijfs kunde, wat noodzakelijk is om hen in staat te stellen straks zelfstandig ver der te gaan. De opleiding wordt gegeven door vier docenten. Tegen het eind van het pro ject worden de resultaten getoond in een modeshow, waarvoor winkels en bedrijven worden uitgenodigd. "Mis schien dat daar al kansen liggen voor de cursisten om aan een vaste baan te komen", zegt Ernst Dienaar. Hij ver telt, dat van de kledingwerkplaats een multifunctioneel gebruik zal worden gemaakt. Een groep werkloos geraak te Turken uit Utrecht heeft de werk plaats gedurende acht weken gehuurd om er Turkse meisjes op te lelden voor het herstellen en vermaken van kleding.

Soester Courant | 1984 | | pagina 11