(IS de borg I t ^bartkuqen Geslaagd IJsberenweekend van Hopman Masselman Groep t Zwaantje i^jehannesl Ds. H. van Heijst bevestigd als predikant van gereformeerd Soest-Zuid xüu&miï Voor een gezellig avondje kegelen, Vrijwilligers Vakature Bank 'tvaarUerhocgt Bezuinigen Oudheidkamer Restaurant Groenten Fruit show kampt met onderbezetting DE KLOK BETAMAX VHS - VCC TUIN-ADVIESCENTRUM voor doe-het-zelvers Tuintip voor de week van 30 januari WOENSDAG 1 FEBRUAR11984 SOESTER COURANT PAGINA 13 oor vet en normaal haar ATIS leuk TASSPIEGELTJEI te k febman H5 voor ÜeideurenfbidJ/ door Arie Wandelaar Arie had hem drie weken gemist. Evenwel, hij stond er weer. Aan de toog van ons gezamenlijke stamcafé, de hand onwrikbaar aan het glas, alsof hij drie weken niet verzuimd had zich voor de avondmaaltijd te laten in schenken. Buiten stortte hemelwater zich op landbouw en veeteelt. Zonder dat Willem iets gevraagd had begon hij aan een solo die geen tegenspraak duldde. "De burgemeester heeft mak kelijk lullen. Heb je 't gelezen?" Arie wist niet waar de man het over had en is zulk soort gevallen het meest ge neigd het zwijgen ten opzichte van spreken voorrang te verlenen. Het ge mis van enig bijval of begrip ontmoe digde de spreker echter niet. "Paul van Soest," vervolgde Willem, "heeft makkelijk lullen." Teneinde te voorko men dat burgemeester P. Scholten voor de derde keer een verwijt werd gemaakt informeerde Arie naar de aanleiding van Willem's konklusie. Willem wipte een kelkje naar binnen, draaide een half-zware van de Weduwe en sprak: "De man wil bezuinigen. Mil joenen moeten er de komende jaren worden ingeleverd. Wat ik er van heb begrepen is dat hij er op rekent dat nie mand hem zal tegenspreken. Nou vraag ik je. Hoe krijgt de man het ver zonnen? Zelf jaarlijks een ton op zak hebben en dan aan anderen vertellen waar het gaatje van de broekriem moet gaan beginnen. Lekker lullen noem ik dat. Of niet soms? Arie besloot vooralsnog zich van stemming te ont houden, hetgeen de spreker in de gele genheid stelde zijn ongenuanceerd be toog te vervolgen. "Heb je gelezen wat hij zondag in de gereformeerde kerk heeft gezegd? Arie moest Willem te leurstellen, hij wist 't niet. "Ik heb 't," lichtte Willem toe, "niet van mij zelf maar van mijn vrouw. Die gaat nog al tijd. Zij heeft de burgemeester horen zeggen dat daar waar de overheid reti reert, dus naar het toilet gaat, er een taak ligt voor de kerk om te voorkomen dat de mens in nood er onderdoor gaat." Zonder de indruk te willen wek ken tot de oppositie te behoren werd Willem op milde wijze door een der aanwezigen op een klein onderdeel van zijn betoog gecorrigeerd. Een in het café verdwaalde vreemdeling merkte op: "Retireren is iets anders dan naar het toilet gaan. Het heeft meer te maken met iets als je terugtrekken, je van iets verwijderen, noem het stil gaan leven." Even leek Willem uit het veld geslagen, maar een stevige slok spraakwater bracht de vorm precies op tijd terug. "Wat doe jij dan op het toilet?", wilde Willem weten. Zitje er soms" mondharmonica bij te spelen? Laten wij nou niet gaan vallen over een aardbei die nog geplukt moet worden want dan lust ik er nog wel een paar." Een uitspraak die hem op de gedachte bracht alle aanwezigen, het waren er inklusief de leverancier slechts vijf, een versnapering aan te bieden. "Waar het mij om gaat is de tweeslachtigheid van de man. Bezuinigen en de kerk met de gevolgen daarvan opzadelen. Daar kan ik met mijn verstand van al leen de lagere school niet bij. Trou wens, er zijn er meer die d'r geen barst van begrijpen, laat staan er een touw aan kunnen vastknopen. "Hebben jul lie gelezen," hij begon ons in meervoud aan te spreken, "dat ze bij de ge meente jaarlijks voor 25 duizend gul den koffie en andere consumpties slob beren. Bezuinigen, mooi hoor, maar la ten ze daar nou eerst eens de bijl in zet ten. Ik neem toch ook mijn thermosfles mee naar mijn werk. Bij mij is nog nooit de burgemeester of een wethou der op het werk geweest met de vraag of wij samen een bakkie zouden gaan drinken. Nog geen glaasje hartwater kan er voor ons vanaf. "Niemand waagde 't een verklaring voor dit uit heemse woord te vragen. De stilte die er na Willem's solo volgde was hoor baar. Het stelde de spreker kennelijk teleur. "Ik kan," besloot hij zijn be toog, "met deze tijd niet meer uit de voeten." Hij verhief zich van zijn kruk en vertoonde de smartelijke trekken van een man die sinds zijn geboorte tegen waarden van de samenleving te pletter was gelopen. Om de conserva tie een andere wending te geven be dacht Arie dat het misschien nuttig zou zijn wanneer hij als toehoorder de spreker een consumptie zou aanbie den. Ongewild en onbewust voorkwam Willem dit nobele voornemen. "Nou ben ik," met een retorisch gebaar op zijn glas wijzend," tien minuten aan het woord geweest, maar intussen sta ik mooi droog." Niemand maakte de indruk deze misstand te willen delgen. De letterkundige die Willem bij het retrireren terecht had gewezen kwam namens het aanwezige café-collectief met de oplossing aandragen. "Wij be zuinigen," liet hij met een glimlach weten. "Retireren zul je bedoelen," kaatste Willem terug en hij verdween in de richting van het toilet. Zonder mondharmonika. ARIE WANDELAAR. Foto-expositie 'Nieuwerhoek en omgeving Gaande over de Vredehoffstraat en de Burgemeester Grothestraat en daarna de foto's bekijkende in de Oudheid kamer, merkt men een groot verschil tussen het verkeer nu en in vroeger jaren. Het straatbeeld is geheel ver anderd. Vroeger mensen in Soester kleder dracht, vervoerd met de paardetram, die liep van Soest naar Baarn. Een enkele oude auto, paard en wagen, een kinderwagen. De tijd had geen haast. Nu passeren er vele auto's en fietsers; de weg is verbreed, rijwielpaden achter de bo men. De sfeer van rust is er niet meer. De foto expositie is nog enkele weken te zien in de Oudheidkamer, Ferdinand Huycklaan 18. Openingstijden: zater dags en zondags van 13.00 tot 17.00 uur. De wijkeremeente Zuid van de gerefor meerde kerk van Soest heeft sinds zon dagmiddag officieel weer een predi kant. In een bijna tot de laatste plaats gevulde Wilhelminakerk vonden in de middagdienst, die voor de gelegenheid een uur eerder begon, de bevestiging en de intrede plaats van ds. Herman van Heijst, tot voor kort predikant in Parijs. Behalve de gemeenteleden wa ren daarbij ook een groot aantal geno digden, onder wie burgemeester P. Scholten, een aantal nieuwe collega's, familie en vrienden van het gezin Van Heijst aanwezig. In zijn openingswoord verwelkomde de heer J. v.d. Heide, voorzitter van de wijkkerkeraad, in het bijzonder de nieuwe predikant en zijn gezin. Hij deelde mee dat na afloop van de dienst slechts, de officiële genodigden nader met ds. Van Heijst kennis konden ma ken, maar dat de gemeente zelf daar toe volgende week in de gelegenheid zou worden gesteld. De bevestiging van ds. Heijst gebeurde door ds. Doeke Land, die als liturg het eerste deel van de dienst leidde. Ds. Land wees op een tekst uit II Timo- theüs: "Want God heeft ons niet gege ven een geest van lafhartigheid, maar van kracht, van liefde en van bezon nenheid." In deze zin, aldus ds. Land, zouden niet alleen de gemeente zelf, maar ook de predikant, in haar dienst, bezig moeten zijn. "Met alle medewer kers in de kerk zal de predikant moeten zorgen voor overeenstemming tussen wat wij heten en wat wij doen, tussen leer en leven," aldus ds. Land. "De ge meente zal daarbij een getuigende ge meente moeten zijn, want christenen zijn mensen met een opdracht. Dat is een opgave, maar ook een gave, een voorrecht," hield ds. Land zijn collega voor. Aanvankelijk zouden ds. land en ds. Baumfalk hun collega Van Heijst be vestigen in zijn ambt, maar ds. Baum falk was helaas door ernstige ziekte verhinderd. Met een "Ja, van ganser harte," in antwoord op de vragen hem gesteld, verbond ds. Van Heijst zich aan de gereformeerde kerk van Soest. Als thema van zijn preek had ds. Van Heijst psalm 138 gekozen, met name de woorden "Uw goedertierenheid is tot in eeuwigheid." In het begrip goedertie renheid - een sleutelwoord, aldus ds. Van Heijst - liggen zowel de ervaringen van Israël in het verleden ("Er is een God die redt") als een vertrouwen in de toekomst besloten. Gods goedertie renheid verbindt verleden en toekomst, aldus ds. Van Heijst, als liefde-in-continuïteit. "Samen begin nen we iets van een avontuur, waarbij we veel van deze liefde-in-continuïteit nodig zullen hebben," hield de nieuwe predikant zijn gehoor voor, waarbij hij de hoop uitsprak dat de ervaringen met elkaar verrijkend zouden werken. "Daar zullen we elkaar de kans en de ruimte voor moeten geven," aldus ds. Van Heijst, "ondanks alle verdeeld heid, juist in een tijd die vraagt om eenheid, nu we 'samen op weg' gaan. Ik wil graag de predikant van héél Soest-Zuid zijn." Rijdende trein Ds. Van Heijst merkte op dat hij als het ware in een rijdende trein sprong. "Ik stap vandaag in de achterste wagon op en wil eerst de hele trein verkennen voordat ik als 'voorganger' op de loco motief plaatsneem." Hij riep de ge meente op vooral geduld met elkaar te hebben. "Gods goedertierenheid is ge vuld met geduld, laten wij ook ons ge duld aan die goedertierenheid ontle nen. De jaren tachtig zijn vol bewe ging, en daar kunnen wij de kerk niet voor afschermen, al hangt het niet alle maal van ons af - wat mensen denken is tenslotte niet het belangrijkste," al dus ds. Van Heijst. "Als wij het moge lijke doen, zal God het onmogelijke doen." Leven en werken van de mensen is, al dus ds. Van Heijst, opgenomen in het grote geheel van Gods bemoeienis met de wereld. "De kerk is er niet alleen vóór brave mensen; het is geen stolp voor opgepoetste vromen. God houdt het nog steeds met ons uit; waar halen wij dan het lef vandaan om het niet met elkaar uit te houden Ds. en mevrouw Van Heijst werden door een aantal sprekers verwelkomd; in de eerste plaats door de heer G. H. Zevenboom, praeses van de Kerkeraad Algemene Zaken, die het een blijde dag voor de gemeente noemde, omdat de vacature ds. Rinzema (ook onder de genodigdenal zo snel was gevuld. De heer Zevenboom merkte op dat hij de profielschets die voor de nieuwe predi kant was opgesteld nauwelijks aan ds. Van Heijst durfde te laten zien, "al ver wachten we wel van u dat u eraan vol- doed." Hij kenschetste Soest als een gemeente waar alle problemen die in Nederland leven ook volop aanwezig zijn, "maar we proberen wél samen een antwoord te vinden en elkaar vast te houden." Hij sprak de hoop uit dat het gezin van Heijst zich in Soest snel thuis zou voelen. Namens de classis voerde ds. Huisman uit Baarn het woord. Hij kondigde aan dat binnen afzienbare tijd de eerste ge zamenlijke vergadering van her vormde en gereformeerde classes zou plaatsvinden. "Het gaat niet om de toe komst van de kerk, maar om de kerk van de toekomst," citeerde ds. Huis man, "en daar hebben we iedereen bij nodig." Structuurtjes Ds. J. C. Greive, predikant van de her vormde wijkgemeënte in Soest-Zuid, verwelkomde ds. Van Heijst namens de "veelkleurige kring" van collega's in Soest. Volgens ds. Greive had ds. 'Van Heijst Parijs verruild voor het. "Paradijs" van het Soester pastores convent, waarin vogels van diverse pluimage waren aan te treffen. "De kerken van Soest hebben nog wel wat oude structuurtjes," aldus ds. Greive, "maar er is aan de bais wel een en an der op gang gekomen." De hervorm den in Soest-Zuid beschouwen de gere formeerden als familie in de eerste graad, "maar we zijn wel gewend om te zeggen waar 't op staat. Wat dat be treft gaan we een spannende tijd tege moet," aldus ds. Greive, die zijn gere formeerde collega visie, vaart en ver trouwen toewenste. Burgemeester P. Scholten sprak na mens het gemeentebestuur woorden van welkom. Hij vroeg zich in dat ver band af of ds. Van Heijst destijds in Pa rijs ook door de burgemeester was wel kom geheten en noemde het een voor recht persoonlijk een nieuwe inwoner van de gemeente Soest te mogen be groeten. De heer Scholten wees erop dat er in de afgelopen tijd zeker ook in Soest veel aan het veranderen is. "De taak van de gemeentelijke overheid wordt kleiner. Dat komt niet alleen doordat de mogelijkheden minder wor den, maar ook omdat de mensen het zelf willen. En naar de basis moet je luisteren." Als taken van de kerk schetste de heer Scholten vooral het be-' waken van de rechten van de mens, zoals de vrijheid van meningsuiting en de vrijheid van godsdienst, die mede door de kerk aan de basis zijn bevoch ten. "Geen politiek op de kansel," aldus de heer Schol ten," maar wel zal de kerk de aanvallen op die vrijheden, zowel van zeer links als van zeer rechts, moeten afslaan." Als essentiële taak voor de kerk noemde de heer Scholten de zorg voor de individu. "Daar waar de overheid retireert ligt een taak voor de kerk, om te voorkomen dat de mens in nood er onderdoor gaat." De burgemeester wenste ds. Van Heijst en zijn gezin een goede tijd in Soest. Sprekende namens het deputaatschap voor de geestelijke verzorging van ge reformeerden in het buitenland, waar mee ds. Van Heijst in zijn Parijse jaren nauw heeft samengewerkt, kapittelde ds. Hordijk de kerk van Soest in eerste instantie, omdat zij verzuimd had de collecte van de dienst te bestemmen voor de "verstrooide gereformeerden in het buitenland. "Hij hoopte dat een en ander t.z.t. worden hersteld. Overigens wenste hij gereformeerd Soest geluk met de nieuwe predikant, die hij had leren kennen als een man met een geweldige inzet, waardoor hij vele kilo's kwijt was geraakt. Tenslotte sprak ds. Van Heijst een kort dankwoord uit. Na afloop van de dienst konden de genodigden nader kennis maken met de predikant en zijn gezin. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest efficiency Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten Inbraak in snackbar In het afgelopen weekeinde werd een inbraak gepleegd in de snackbar van Dam aan de Soesterbergsestraat. De dader kwam binnen door het inslaan van een ruitje. Hij maakte enkele pak jes sigaretten buit. 4 Kegelbanen Prins Hendriklaan 1 Soest ook te combineren met een diner of lopend buffet. Telefoon 02155-13807 Vijfendertig accu's moesten zaterdag de Soester duinen in gesjouwd worden om de 102 gekleurde lampen te kunnen laten branden die de 38 posten aanga ven tijdens het avondspel in het kader van het IJsberenweekend, georgani seerd door de Hopman Masselman Scoutinggroep (HMG). Er deden tien groepen aan mee, uit Soest, Amers foort, Baarn, Bilthoven en Maartens dijk. De 154 jongens en meisjes hebben een fijn weekend gehad, zo lieten ze na afloop weten, ook al zat het weer niet erg mee. Winnaar van de aktiviteiten op de za terdag werd de subgroep Druppeltjes van de Adelheid van Nassaugroep uit Amersfoort. Tweede werd de groep De Mokkeltjes van Rooster uit Bilthoven, derde de Subjes van de Adelheid van Nassaugroep. De beste Soester groep was De Driesprong van de Fakkel draagsters, die vijfde werd. De best geklasseerde groep van de Hopman Masselmangroep was De Laatste, die zeventiende werd. De wisselprijs werd door 'opa Ijsbeer' uitgereikt tijdens de sluiting van het weekend. Op woensdag 8 februari a.s. verzorgt de Stichting Propaganda Groenten en Fruit in samenwerking met W. van Dam Super B.V., een Groenten Fruit Show voor de consument in Soest. De Show wordt gehouden in de zaal van het dorpshuis "De Borg," Willaert- straat 49, Soest. Iedereen is welkom, de toegang is gra tis. Aanvang 19.30 uur. De uitnodigingen zijn verkrijgbaar bij W. van Dam Super B.V., Wiardi Beck- manstraat 491, Soest. In een aantrekkelijk en afwisselend programma van ca. 2 uur wordt de voe dingswaarde van groenten en fruit voor ons voedingspakket benadrukt. Een voedingsdeskundige geeft infor matie, er worden dia's en films ver toond en er is een (gratis) verloting van fruit. Voorts wordt er iets over bijzondere groenten en vruchten verteld en krijgt u een groentesnack (en een kopje kof fie van W. van Dam Super B. V.aange boden en kunt u tegen lage prijs recep tenboekjes kopen. Een gezellige Show en. lekker leer zaam vooruw gezondheid. Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Ruim anderhalf jaar is de Vrijwilligers Vakature Bank Soest dagelijks bezig om de belangen van mensen zonder werk, waaronder uitkeringstrekkers, huisvrouwen en gepensionneerden, maar evenzo die van vele instellingen, groepen en organisaties, zo goed moge lijk en met zeer beperkte middelen te behartigen. Dat de werkzaamheden tot nu toe vrijwel zonder al te grote vertragingen konden worden gedaan is natuurlijk op de eerste plaats te dan ken aan de goede samenwerking bin nen het team van de VVB en de vol ledig democratische wijze waarop de taken door ieder van hen worden ver vuld. Terwijl personeelsinkrimping alom aan de orde van de dag is kampt de WD voortdurend met het probleem van onderbezetting waardoor meestal slechts één der medewerkers/sters be schikbaar is om vrijwilligers te ont vangen, de adminstratie te verzorgen en de telefoon aan te nemen. Om die reden wil de VVD dan ook een dringend beroep doen op ieder die in teamverband goed kan samenwerken en graag enktiv. mu. per dag met vriendelijke en goedwillende mensen wil praten over en oplossingen zoeken voor het probleem van de werkloosheid in de gemeente, eens kontakt op te nemen met de Vrijwilligers Vakature Bank aan de Steenhoffstraat 46, Ook voor hen die een leuke job zoeken kan men daar, behalve 'woensdags, dagelijks terecht van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. Het telefoonnummer is 12630. Enkele vakatures, waarvoor nog niet voldoende gegadigden werden ge vonden De Algemene Radio Omroep Soest heeft plaats voor vrijwillige mede werkers in diverse functies. Instituut voor Natuurbeschermings educatie zoekt een tweetal vrijwilli gers voor het verzorgen van tentoon- stellings/demonstratiemateriaal. Bij bekende muziekvereniging is plaats voor vrijwilliger/ster van mid delbare leeftijd met belangstelling voor muziek in zeer ruime zin voor het onderhouden van het kontakt tussen de vereniging en de gemeente/burgers/ krant enz. van Soest. Ter begeleiding van geestelijk ge handicapte kinderen die per taxi van internaat naar school gaan worden twee vrijwilligers/sters gezocht. Bij de officiële opening met het vlag- hijsen op het HMG-terrein aan de Sparrenlaan boden sherpa's van De Fakkeldraagsters aan 'opa Ijsbeer' een zelfgemaakte ijsberenvlag aan. Daarna begon het eerste spel, de pool tocht, een opdrachtenspel in Soest. Na de maaltijd volgde het avondspel in de Soester duinen, waar in een ge bied van anderhalve kilometer 38 pos ten waren uitgezet. Bij één ervan kregen de deelnemers een stuk van de 180 worsten die in een grote ketel werden warm gehou den en warme chocolademelk. Bij de andere posten ontvingen ze een maak- of doe-opdracht. Na afloop van het spel in de koude duinen, konden de 154 deelnemers en twintig stafleden zich warmen bij het kampvuur voordat iedereen het ten tenkamp opzocht. Zondagmorgen was er op het terrein een doe-markt, waar de jeugd van alles kon doen. Er was een pottenbakker, een aantal dames dat kaarsen maakte, een stand waar T-shirts werden bedrukt, face-pain- ting waar de meest wonderlijke schil deringen op de gezichten werden aan gebracht, glaskrassen en het maken van speciale ijsberenbuttons. Er wa ren ook minder creatieve posten waar de jeugd zich kon uitleven. Het opzetten van het IJsberen-tenten- kamp ging niet helemaal van een leien dakje. Foto. Goos van der Wiit VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 14.00-19.00 uur Winkeldievegge betrapt Een 20-jarige inwoonster van Soest werd vorige week tijdens een bézoek aan een supermarkt aan het Nieuwer- hoekplein betrapt op het plegen van diefstal. De jongedame had voor een bedrag van 33,25 boodschappen aan geschaft, maar probeerde de winkel zonder te betalen te verlaten. Zij werd overgedragen aan de politie. Veurige week waas ik toch zo haar- stikke verkouwe. Daat ben 'k aalle joare wellus in de wingter en daa's niks bezongders, waant doar het iede- reejn laast vaan. Baar ziek bejje d'r ok weer niet vaan, aallenig daat ver rekte gesnuufDoar krieg ik waat vaan en daat haa'k daan ok. Un poar doage laang liep ik drie zaaddoeke per uur. Moar 't aalderaargste von ik, daa'k omtrent een week laang niks het ep- ruufd en eröke. Moar ik het toch moar de kejaakfles bie de haangd ehaad, waant doar wor je lekker waarm vaan. Moar je pruuft geejn baarst en daa's haarstikke zongde. Affing, de aar- moei is weer aachter de rug en de ke- jaak op. Gelukkig net veur de pries- verhöging. Kon'k de de procengte nog effe anvulle veur 1 februoari. De gerr.eengte is ok weer baar ver kouwe, hek eleze. Bie de pliesie en de braandweer hebbe ze ut zwoar te paak- ke. Die motte veur 157000 ophoeste. 't Is haarstikke besmetteluk, waant bie gemeengtewaarke heerst ut ok aal. Doar hebbe ze de bezunichitis. Dokter Scholten kwaam eve an 't ziekbed en zee daazze daat haadde. Hie het moar effe veur 'n miljoen an recepte uut- teschreve. Ongze gemeengteaarts is t'r moar drok meej. Ongderlest zaag ik um ok aal bie de P.T.T. an 't waark. De pet t'r bie op. Waastie an 't helpe post uutzeuke. Zeker de kungst afkie- ke, waant ze wille bie de gemeengte 100000 guldes an postzegels uutspoare. Ik schaat daazze noa die diaagnose vaan de dokter wel un zunige postzegel hebbe etrokke bie de P.T.T.ajje veult waa'k bedoelt! Zo hejje dus voortemee kaans daajje in ploats vaan de postbojes de gemeeng- teaamtenoare an de deur kriegt. P.T.T.- pette ben d'r zaat, waat je ziet de les te joare omtrent geejn postboje meer met un pet op. Daat komt daan aal- weer moöi uut. Volgende week ut road- huus un dag eslöte Pette paasse. Wie um paast, zet um op! Ik doch daattur maakkeluk zouw weze, as de burge- lukke staandsaafdeling de eerste rong- de deed. Die wete precies woar aalle Soesders wone. Zo kriege we d'r nog un postkaantoor bie en ajje 't ming vroagt, daan mok zegge daat zuks maakkeluk gezongd kaan waarke. Ajje konkurrentie het, daan hejje kaans daat die prieze om- loag goan, en je hoef ok niet meer zo laang te waachte an 't loket. We zaalle moar us kieke hoe of daat- tut aallemoal uutpaakte. Ik zaal ut in de goate houwe. HANNES VAN DE NENG Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. BOWLINGCENTRUM (voor Soest e.o.) .4 Willaertstraat 49 - 3766 CP Soest DE SPORT VOOR IEDEREEN Iets te vieren? O C 00 1 UUR BOWLEN GOURMETTEN per persoon l - -> m (minimaal 12 personen) TELEFOON 02155-22188 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt We zitten momenteel weliswaar nog midden in de winter, maar toch denken we weer vaag aan het voorjaar en in werkelijkheid staat het ook nog maar zo'n 2 maanden van ons af. Deze aflevering daarom een idee voor het voorjaar, smaakmakers in potten. De aromatische planten die worden samengevat onder de naam keukenkruiden zijn vers het meest geschikt te gebruiken. Afknippen en direct gebrui ken heeft veel vóór. Ze zijn dan niet alleen op hun lekkerst, maar als ze "klaar zijn voor het gebruik" is het ook veel gemakkelijker om ze regelmatig te gebruiken. Zelf kweken gaat heel goed, zelfs op een klein bal konnetje. De meeste zijn wel zonminnend, maar praktisch alle kruiden doen het goed in bakken. Eerst even een waanidee uit de wereld helpen, krui den zijn helemaal niet saaigroen. Ze zijn allen al verschillend in uiterlijk door grootte, vorm en tint van het blad. Kruiden als bieslook, thym, hysop en marjolein kunnen prachtig bloeien en ze brengen ook nog volop leven in de brouwerij, zoals hommels, zweefvliegen en andere gezellige zoemers. Die bees tjes zijn niet lastig, ze zoeken allen maar stuifmeel en nectar. Welke kruiden komen er in eerste instan tie In aanmerking voor gebruik in potten?: kruiden die mooi zijn om naar te kijken en die niet zo hoog worden en die we veelvuldig kunnen gebruiken. Van de éénjarige kruiden zijn dat ö.a. bacilicum, bone- kruid, borago, peterselie, selderij en tuinkers. Ze groeien snel en kunnen goed uit zaad worden opge kweekt. Er zijn ook overblijvende (vaste) planten, die het wel een paar jaar uithouden als ze voldoende voedsel krijgen. Ze zijn kruidachtig en sterven in het najaar bovengronds af, maar vroeg in het voorjaar lopen ze alweer uit. Omdat we bakken gemakkelijk kunnen verplaatsen is het mogelijk de planten te vervroegen in een koele kamer. In de vensterbank kunnen we de groei er de hele winter inhouden. Hier bij denk ik aan bieslook, citroenmelisse, lavas (op magieplant) en munt (peper of kruizemunt). Ook overblijvend maar bovendien bladhoudend zijn de heesterachtige kruiden, hysop, lavendel, rozema rijn, salie, tyrri en overjarig bonenkruid. Zelfs in de winter kunnen we van deze planten wat plukken, maar wel met mate, want ze groeien na tuurlijk niet. Een kaal balkon hoeft dus 's winters helemaal niet; wel plaatsen we de bakken laag be schut tegen scherpe wind en bij vorst dekken we af met wat overgebleven kerstgroen. Ook moeten we er op letten dat het water voldoende weg kan vloei en. De bakken die we gebruiken moeten worden voorzien van afvoergaten minimaal 20 cm. diep zijn. Verse potgrond is het meest geschikt om in te plan ten. De meeste aandacht wordt gevraagd door het watergeven 's-zomers. De planten groeien dan hard en vragen veel vocht. Dagelijks gieten is nodig, vaak zelfs bij regenachtig weer, omdat de regen via de bladeren naast de bak terecht komt. De planten geven zelf wel aan wanneer ze dorst hebben. Maar laat ze niet te vaak lijden. Regelmatig voedsel en watergebrek verzwakt de planten, waardoor ziekten en aantastingen weer kans maken. Eenmaal per maand bijmesten met wat kunstmest of gedroogde koemest is voldoende.

Soester Courant | 1984 | | pagina 13