SASSOON VERHUIST HONDERDEN SIERADEN IN DE UITVERKOOP Kortingen tot 70 'Wat ik doe is mensen permissie geven gevoelens weer te ervaren en te uiten' Van Dam Super lost 'verkeersproblemen' op Gouden dames- en herenringen - Gouden hangers - Oorknoppen - Bedels etc. Tientallen horloges: Seiko - Pontiac - Citizen - Garonne enz. Zilveren ringen van: 2.50 10,- 15,- 25,- enz. Zilveren hangers - Kettinkjes - Herenkettingen - Armbanden Rabobank organiseert informatiebijeenkomst voor beginnende ondernemers Ed Leeflang in Dichterskring Kort geding tegen Turkse 'Witte Huis'-bewoners Peter v.d. Breemerweg wordt gedeeltelijk afgesloten 'De dichter van de Weerbare Melancholie' Soester psychologe/psycholtherapeute Leidie Niemeijer: SOESTER COURANT PAGINA 17 „e60». K\«v .rvV - Gouden damesring met granaat van 345,- voor 159,-. i Seiko- Quartz van 425,- voor 249,- De Rabobanken Soest organiseert ge zamenlijk met de Rabobanken Gooi- en Eemland op maandag 20 februari a.s. om 20.00 uur in 't Spant te Bussum een informatie-bijeenkomst voor begin nende ondernemers. Daarop wordt nader ingegaan op vraagstukken en as pecten waarmee beginnende onderne mers te maken krijgen. Men raakt een breed vlak, want naast het zelf oprich ten en stichten van een eigen onderne ming worden velen ondernemers door het kopen of overnemen van een be drijf. Waardering Wat zijn nu de beweegredenen voor ie mand om zelfstandig ondernemer te worden? Daar zijn een aantal oorzaken voor te noemen. Bijvoorbeeld de hoge waardering voor het ondernemers schap. In vergelijking met een aantal jaren geleden wordt het zelfstandig on dernemer zijn minder negatief beoor deeld. Voorts: de werkgelegenheid. Nu de werkloosheid steeds hardnekkiger vormen gaat aannemen en een functie in een groot bedrijf evenmin een ga rantie is voor blijvende werkgelegen heid, gaan1 meer mensen denken aan een eigen bedrijf. Tenslotte is ook de overheid debet aan deze ontwikkeling. Zij voert een actieve politiek om de om standigheden voor het midden- en kleinbedrijf te verbeteren. Wegwijs De informatie-bijeenkomst is bedoeld om aspirant-ondernemers en zij die met de. gedachte spelen voor zichzelf te beginnen wegwijs te maken in onder nemersland. De Rabobank heeft niet de pretentie om op de bijeenkomst alle problemen van beginnende onderne mers uitputtend te behandelen. Zij stelt haar ervaring en goede raad ter beschikking en tracht met hulpmid delen een en ander aanschouwelijk te maken. Discussie Naast een door deskundigen verzorgde inleiding wordt een audio-visuele pre sentatie vertoond waarin aspecten waarmee beginnende ondernemers worden geconfronteerd naar voren ko men. In deze presentatie vertellen ondernemers zelf over hun start. Aan het eind van de bijeenkomst wordt er een forum gevormd. Daarin nemen de inleider van de avond, enkele des kundigen, adviseurs van ondernemers en een direkteur van de Rabobank zit ting. Het forum beantwoordt schrifte lijk en mondeling gestelde vragen en gaat discussie niet uit de weg. Degenen die deel willen nemen aan de bijeen komst kunnen concact opnemen met de Rabobank Soest, de heer W. G. Hil- horst of de heer J. J. Beugelaar, kan toor Kerkplein 9, tel. 12568. De dichter Ed Leeflang (54), leraar aan een pedagogische academie in Amsterdam, komt op vrijdagavond 10 februari a.s. om half negen voorlezen uit eigen werk bij de Dichterskring "Amersfoort", in het miniatuur-theater tje aan de Appelmarkt. Leeflang debuteerde samen met Jan Eijkelboom (twee "echte" vijftigers worden ze wel genoemd) in 1979 bij de Arbeiderspers. Voor zijn eerste bun del "De hazen en andere gedichten" kreeg hij in 1980 de Jan Campertprijs. De thema's "contact" en "isolement" worden in deze zeer persoonlijke bun del op een poëtische en begrijpelijke manier benaderd. Leeflang gebruikt net als Eijkelboom alledaagse om gangstaal en streeft naar een doorzich tige complexiteit vonden zijn litera tuurcritici, die zijn debuut de hemel in prezen. "Ik houd van poëzie en van mensen die verklarend en ordenend weten om te gaan met hun driften, visioenen en raadsels. Wat troebel blijft, is voor mij niet gelukt. Ik haat poëzie die ik niet begrijp", aldus Leeflang die al sinds zijn vijftiende schrijft, geen televisie kijkt en een hekel heeft aan herrie: "Geluidsoverlast is moeilijker te be strijden dan t.b.c., want veel mensen ervaren lawaai als een blijk van ge zondheid en levenslust. Stilte en aan dacht begrijpen ze als iets ziekelijks", zegt hij in een interview in Vrij Neder land. Zijn tweede bundel "Bewoond als ik ben" (1981) had evenveel succes. Het is het werk van iemand die van het leven houdt, ook al lijdt hij eronder. Daarom noemde een criticus hem de dichter van de weerbare melancholie, in 1982 verscheen 'Op pennewips plek' over lesgeven, scholieren, de klas en wat dies meer zij. Deze gedichten be stonden al langer, maar hij wilde per sé niet met onderwijsgedichten de buteren. Ed Leeflang zal in Amersfoort bij de Dichterskring worden ingeleid en voor gesteld door Jan Visser uit Soest. Aan vang van deze voorbespreking: Half acht. Op maandag 13 februari dient voor de president van de Utrechtse rechtbank het kort geding dat de directie van hotel Het Witte Huis aan de Birkstraat in Soest heeft aangespannen tegen vijf tien Turken, bewoners van het pavil joen aan de Birkstraat 132 dat tot Het Witte Huis behoort. Omdat de directie dit paviljoen, samen met de depen dance die erbij staat, bij het hotel motel wil trekken, moet het worden ontruimd. Omdat de Turken het niet vrijwillig willen verlaten zolang ze geen vervangende woonruimte heb ben, is nu een kort geding tegen hen aangespannen. De Turkse bewoners van het paviljoen, dat een low-budget hotel moet worden met achttien kamers, zijn allen werk zaam bij Polynorm in Bunschoten. Een paar jaar geleden nog woonden er 115 Polynorm-Turken in het Witte Huis, maar nadat hun aantal was geslonken tot 57, zegde het Bunschotense bedrijf de huurovereenkomst met Het Witte Huis op, waardoor de Turken op straat dreigden te komen staan. Onder zware druk en na toezegging van de drie verantwoordelijke gemeenten (Soest, Bunschoten en Amersfoort) om op korte termijn voor vervangende woon ruimte zorg te dragen, werd een nood oplossing gevonden door de Turken onder te brengen in zowel de depen dance als het paviljoen. De drie ge meenten, Het Witte Huis en Polynorm namen het exploitatietekort voor hun rekening. De met 55 Turken op collec tieve basis gesloten logiesovereen- komst gold tot 31 maart 1982. Toen res teerden nog 30 man. Zij weigerden, ook na verlenging van de overeenkomst met twee maanden, ondanks een aan maning daartoe, te vertrekken. Nu wonen nog vijftien man in het paviljoen tegen een vergoeding van 227 gulden per maand. Begin december kregen ze te horen dat ze per 1 februari weg moesten in verband met een reorgani satie en verbouwing, waarbij zowel de dependance als het paviljoen als onder deel van het hotel in gebruik zal worden genomen. Eind december werd schriftelijk bevestigd dat ze zouden moeten vertrekken. De bewoners hebben echter laten weten daaraan geen gevolg te zullen geven. Ze hebben een advocaat in de arm genomen om hun belangen te behartigen. Inmiddels is de ingrijpende verbouwing van de dependance in volle gang. Omstreeks 1 februari is deze voltooid en zou de aan nemer normaal gesproken de werk zaamheden naar het paviljoen ver plaatsen. Dit is door de weigering van de Turken om te vertrekken niet mogelijk. Een probleem is," dat het paviljoen op 1 april in gebruik genomen moet worden, terwijl het op 14 april al geheel is volgeboekt. Naar het oordeel van de directie van Het Witte Huis is er geen sprake van een overeenkomst van huur en verhuur van woonruimte. Overigens is in de logies overeenkomst vastgelegd, dat de Turken geen beroep zullen doen op de huurbescherming. Ofschoon de drie verantwoordelijke gemeenten tot dus ver niet voor vervangend onderdak hebben gezorgd, is de eis in het kort ge ding dat het paviljoen binnen 24 uur na betekening van het vonnis wordt ont ruimd, desnoods met behulp van politie en justitie. "Sommige mensen die hier komen heb ben al een hele voorgeschiedenis ach ter de rug, waarin ze te maken kregen met depressies of overspannenheid. Vaak redden ze het een tijdje met pil len, die door de dokter worden voorge schreven, maar soms lopen ze opnieuw vast. Ze komen er dan niet toe om eens uit te zoeken wat ze zelf zouden kunnen veranderen, al zijn er ook vooral jonge mensen, die graag de problemen willen voorkomen waarin hun ouders zijn vast komen te zitten. Veel mensen hebben zelf ook weinig zicht op hun problemen en vertonen de neiging ze te wijten aan de omstandigheden. Ze ver geten dan dat hun eigen reactie op die omstandigheden bepaalt hoe ze zich voelen, dat ze daarvoor zelf verant woordelijk zijn." Met deze woorden schetst de Soester psychologe/psychotherapeute Leidie Niemeijer in het kort de problemen van veel mensen, met wie zij in haar praktijk te maken krijgt. Als voorbeeld npemt zij: "Ontslag. De.eé'n.klapt in. otndat hij zich jarenlang compleet heeft vereenzelvigd met zijn werk. Hij voelt zich "niks meer waard." Ook de omgeving draagt daaraan bij. Dat kan leiden tot een minderwaardigheids complex of allerlei angsten, zoals angst om een winkel binnen te stappen, om aangesproken te worden, etc. Een ander zegt: 't Is beroerd dat ik ont slagen ben, maar ik ga eens kijken wat ik met al die vrije tijd kan gaan doen." Aangeleerd patroon Op de vraag of dat niet gewoon "een kwestie van karakter" is, en of daar dan iets aan te veranderen valt, ant woordt ze: "We hebben in de wieg na tuurlijk wel wat meegekregen, maar wat eruit komt wordt in hoge mate be paald door invloeden uit de omgeving. Dikwijls is het een kwestie van een in de jeugd al aangeleerd patroon of je bijvoorbeeld bescheiden van aard wordt, of opvliegend. De belangrijkste rol daarin spelen natuurlijk de ouders, maar ook onderwijzers en leeftijdgeno ten." Het opgroeiende kind is zelf verant woordelijk voor wat het uit al die in vloeden oppikt, is de stelling van Leidie Niemeijer. "Er ontstaat een bepaald patroon als een kind niet aan z'n trek ken komt. Een kind heeft warmte en aandacht nodig om op te groeien. Als het merkt dat het die alleen krijgt als het lief en aardig is, kan het kind be sluiten zich aan te passen, het neemt dan een 'overlevingsbesluit.' Dan moet een kind heel veel opgeven, bijvoor beeld zijn behoefte om ondeugend of boos te zijn, of om dingen te ontdekken en zelf uit te vinden. Als mensen bij haar in therapie komen gaat Leidie Niemeijer wel goed na wat de omstandigheden zijn geweest, maar niet op een manier waardoor de cliënt kan zeggen: "Daar kan ik zelf dus niets aan doen, dat is de schuld van mijn ou ders." Ouders zijn ook geen perfecte mensen, aldus Leidie Niemeijer. "Het gaat erom dat de mensen zichzelf leren begrijpen, dat ze inzien dat ze met wat vroeger misschien nodig was in het gezin waarin ze opgroeiden (bij voorbeeld heel bescheiden gedrag) later vastlopen. Zo iemand blijft ook als volwassene super-bescheiden rond lopen, omdat hij destijds zelf besloten heeft het zo te doen. Zelfontdekking Naast de cliënten die zij in individuele of groepstherapie behandelt richt Lei die Niemeijer zich ook op een andere categorie van mensen-met-problcmen. Die ontmoet zij in de assertiviteitscur- 3us, (waarvan de volgende a.s. woens dag 8 februari weer van start gaat). "Daarbij gaat het me niet zozeer om de voorgeschiedenis, maar om het prak tisch aanleren van nieuw gedrag. De patronen zitten soms wel diep, maar via de assertiviteitscursus krijgen mensen er vaak plezier in om met zich zelf aan de gang te gaan. Iedere vol gende stap daarin is dan een stukje zelfontdekking." Verandering van opvattingen is daarbij dikwijls noodzakelijk. De nor men in de samenleving veranderen trouwens ook voortdurend. "In de as sertiviteitscursus leren de mensen het af voor een ander te denken en hun denken 'in te vullen.' Mensen stemmen hun gedrag maar al te vaak af op wat ze denken dat een dnder denkt." In dat verband verwijst Leidie Niemeijer naar de 'publieke moraal,' die bijvoor beeld voorschrijft dat men ten koste van alles beleefd moet zijn. "Die mo raal heeft uiteraard ook godsdienstige wortels. Denk maar aan het 'Heb u naaste lief als uzelf,' waarbij dat 'u- zelfwordt vergeten. Ook jezelf moet je liefhebben. Ik heb trouwens heel wat vervelende gevolgen gezien van een in mijn ogen verkeerde godsdienstige op voeding. Er zijn mensen die zich voort durend wegcijferen voor een ander, nooit iets voor zichzelf vragen. Ik heb niets tegen godsdienst, maar wel tegen de manier waarop het soms gebracht wordt, waardoor mensen een enorme angst kunnen oplopen voor de dood, de hel, enz. Permissie Het is belangrijk dat mensen zichzelf liefhebben, aardig vinden, respecteren, belangrijk vinden, aldus Leidie Niemeijer. "Een mens kan le ren zijn fouten te aanvaarden, en zich zelf daarom niet te verachten. Wat ik doe is mensen permissie geven om hun weggestopte gevoelens weer te erva ren en te uiten, met respect voor zich zelf en de ander. In de assertiviteits- - cursus leren de deelnemers zich te trai nen in allèriëi alledaagse situaties." Voorbeelden: "Hoe zeg ik tegen m'n ouders dat ik met Kerstmis niet wil ko men," Hoe voer ik een sollicitatiege sprek," Hoe stel ik me op tegen kri tiek," etc. "Er zijn veel mensen die tegenover 'autoriteiten' volledig dichtklappen zoals de dokter, de politie, de belas tingen. Die situaties worden nage speeld. Daardoor wordt heel goed zichtbaar waar het aan schort. Er wordt trouwens veel bij gelachen Bij het aanleren van assertief gedrag gaat het overigens niet alleen om men sen die zich te bescheiden opstellen. "Ook mensen met tevéél geldingsge drag, die agressief zijn, en soms als bulldozers over anderen hen rollen, hebben deze hulp nodig." De asssertiviteitscursus is vooral ge richt op het "sociale niveau," aldus Leidie Niemeijer, maar er gebeurt ook heel wat op het "psychologisch" ni veau: "Mensen leren anders om te gaan met zichzelf. Ze merken dat het resultaat oplevert, ze gaan zelf oefenen in de maatschappij. Dat heeft een sneeuwbaleffect, en zo komen ze steeds verder in de lift. Ze leren in te zien dat ze zelf verantwoordelijk zijn voor hun gedrag en hun gevoelens, en ze krijgen er greep op." 'Contracten' Vanuit de assertiviteitscursus, die in groepenv an 12 a 14 personen wordt ge geven, stappen sommige mensen wel over in de therapie, die soms indivi dueel, maar liefst in groepsverband plaatsvindt. "Het voordeel van groeps therapie is dat mensen van elkaar en met elkaar meer leren dan van één therapeut. Wat een therapeut zegt kun je nog naast je neer leggen, maar wat de groepsleden elkaar zeggen snijdt vaak meerhout." Ook is er een mogelijkheid voor "echt- parentherapie." De therapiegroepen werken op basis van "contracten" - "een programma van wat mensen in zichzelf willen veranderen," aldus Leidie Niemeijer. In één van de groepen werkt zij samen met een mannelijke collega. "Dat vind ik fijn, omdat hij in zekere zin de 'vaderrol' krijgt toegedicht. Mensen projecteren hun gevoelens ten opzichte van hun ou ders vaak op de therapeuten," licht zij toe. Leidie Niemeijer - voluit drs. A. Nie meijer - volgde aan de universiteit een opleiding tot psychologe en be kwaamde zich vervolgens in de psychotherapie. "Ik ben dan ook pas laat begonnen met m'n praktijk. Ik wil de in de eerste plaats goed geschoold zijn. Er is op dit gebied ontzettend veel beunhazerij van mensen die hiervoor niet zijn opgeleid." Nog regelmatig be zoekt zij workshops, en bovendien heeft zij de "supervisie" van een andere therapeut. "Als je met een cliënt komt vast te zitten kun je daarop een beroep doen, bij voorbeeld omdat de therapeut met eigen problemen bij een cliënt betrokken raakt. Niet buiten schot Een therapeut moet ook zelf ooit in therapie zijn geweest, benadrukt zijn. "Als je alle problemen zelf goed hebt verwerkt ben je van onschatbare waar de voor een ander. Ik heb zelf veel mee gemaakt. Daarom kan ik andere men sen steunen. Als psychotherapeut kun je jezelf niet buiten schot houden. Je moet oprecht zijn. Als ik zelf ergens emotioneel in zit, zeg ik 't ook. Als je zelf je problemen niet heb verwerkt kun je ook een ander niet helpen. In haar werk heeft Leidje Niemeijer veel te maken met vooral jonge men sen. "Daar hout je met je honorarium ook rekening mee." Het feit dat de kosten niet door het ziekenfonds worden vergoed hoeft echter geen be lemmering te zijn om bij haar "in be handeling" te komen. "Ik laat het ho norarium doorgaans afhangen van het inkomen van de mensen. Het is haar in de loop de jaren wel op gevallen dat vanuit "de medische hoek" betrekkelijk spaarzaam gebruik wordt gemaakt van haar diensten. "Er zijn wel een paar artsen die de mensen naar mij doorsturen, maar een aantal is blijkbaar gewend om de mensen di rect maar te verwijzen naar de 'institu ten.' Een heleboel mensen voelen daar niets voor. Je hoort dan ook vaak: Ik ben ook nlet iemand dle in een witte ,Had lk„maar geweten dat ui jasrondloopt hier zat. Op woensdagavond 8 februari start de De kennismaking met nieuwe deelne- (gemengde) assertiviteitscursus weer. mers en de individuele therapie vindt De therapiegroepen vinden plaats op altijdt bij Leidie-/Niemeijer aan huis,.^maandagmorgen (een vrouwengroep) plaats, in haar gezellige woning aan en op maandag- en donderdagavond het Kerkpad N.Z. 12". "Ik wil het graag (twee gemengde groepenDaarnaast menselijk houden, niet zo afstandelijk, heeft Leidie Niemeijèr pok een asserti- Leidie Niemeijer. Foto: Goos van der Wilt viteitsgroep (voor "Vrouwen in de Overgang") op donderdagochtend in Hilversum, met ingang van 23 februari. Wie belangstelling heeft kan kontakt opnemen via tlefoonnummer 18870. Door een interne verbouwing, waar bij de groente-af<jeling geheel van aan zien is veranderd, heeft Van Dam Su per aan de Wiardi Beckmanstraat de interne "verkeersproblemen" die daar tijdens de spitsuren dikwijls ontston den op praktische wijze opgelost. Tot dusver deden zich nogal eens opho pingen voor bij het knooppunt tussen de afdeling slagerij en de groente-af deling, waarbij beide "verkeersstro men" elkaar soms in het vaarwater zaten. Door de groente-afdeling verder naar achteren in de zaak te plaatsen en bovendien een vierkante vorm te ge ven, waardoor de klanten zich rondom de afdeling kunnen begeven, is de kwestie op een vindingrijke manier opgelost. Filevorming en vertraging zullen daarmee waarschijnlijk tot het verleden behoren. Tijdens de verbouwing, die enige da gen in beslag heeft genomen, was de groente-afdeling tijdelijk uitgeweken naar de plaats waar de bloemen en planten worden verkocht. Tegelijk met de vernieuwing is er bij de groente ook een stukje zelf bediening geïntro duceerd: de klanten kunnen nu ook zelf de door hen gekozen hoeveelheden groente of fruit afwegen, op weeg schalen die op verschillende plaatsen langs de afdeling zijn geplaatst. Overi gens kan men, indien men dat wenst, nog op de traditionele manier "op zijn wenken" worden bediend. Foto: G009 van der Wilt Burgemeester en wethouders zijn voornemens het gedeelte Peter van den Breemerweg, tussen de Kerk straat en de Ferdinand Huycklaan af te sluiten voor alle verkeer, behalve voor fietsers en bromfietsers. Zij zijn tot dat voornemen gekomen omdat het door gaande verkeer op de Peter van den Breemerweg steeds meer toeneemt. De breedte van de weg, de snelheid waarmee do auto's daar rijden en de aanwezigheid van veel fietsverkeer, veroorzaken herhaaldelijk gevaarlijke situaties op deze weg. Iedereen, zowel voorstanders als tegenstanders van de afsluiting, kan reageren op dat voornemen van het College. Men kan dat doen tot uiterlijk 27 februari aanstaande. Daarna zal be keken worden of de maatregel wordt ingevoerd. De toename van het verkeer Baarn- Amersfoort v.v. en Soest-Amersfoort v.v. over de Peter v.d. Breemerweg is vooral merkbaar geworden sinds de af sluiting in 1981 van de A.P. Hilhorst- weg, tussen de Eemweg en de Spieker- weg, voor het doorgaande verkeer. De zes "belemmeringen" op de hoofdweg door Soest (verkeerslichten Birk- straat/Vondellaan, verkeerslichten Birkstraat/Soesterbergsestraat, ver keerslichten Steenhoffstraat/Dalweg, voetgangersoversteekplaats gemeen tehuis, spoorwegovergang en ver keerslichten Van Weedestraat/Nas- sauplantsoen) werken ook in de hand dat steeds meer automobilisten die verkeersobstakels gaan mijden en van de Peter van den Breemerweg gebruik gaan maken. Het vele verkeer is voor al tijdens de spitsuren merkbaar. De intensiteit is dan relatief erg hoog ten opzichte van hét totaal aantal voertui gen dat per etmaal van de weg gebruik maakt. Het gebruik van de Peter van den Breemerweg heeft ook gevolgen voor andere wegen in de Kerkebuurt en om geving. Zo bijvoorbeeld voor de Eem- stT.cit die erg smal is en waar de be woners herhaaldelijk klagen over ge luidsoverlast. Verder wordt op de Lange Brinkweg door de lange recht stand van de weg, met hoge snelheden gereden.

Soester Courant | 1984 | | pagina 17