Stankoverlast Lindner eind 1985 definitief voorbij? bril aacard qssqw HUISWERKCURSUS >or 595 Dc Soes ter Duinen Taxeren kost ons 2 uur wat kost het U? iD aagd Gezondheidscentrum Soest-Zuid feestelijk in gebruik genomen INSTITUUT VOOR STUDIEBEGELEIDING Hoe is de gladheidsbestrij- ding in Soest geregeld? allic stint glas tallic Hoovzitting over nieuwe hinderwetvergunning Schoemaker service SlIlfiClllilklT vc=i brilmode oftewel: Toezicht op het maken/leren van het huiswerk- Strakke overhoring van het leerwerk; Uitleg bij vragen over het huiswerk; Inhalen van achterstanden; Extra bijles in zwakke vakken; Intensieve cijfercontrole; Leren hoe te studeren. Kortom: Een fijn en veilig gevoel! DUUR? Dat valt best mee. Bel voor informatie: 0215Ö-17089 Aparte ondernemers vereniging voor winkelcentrum Soest-Zuid - PAGINA 2 IC ton WOENSDAG 1 FEBRUAR11984 SOESTER COURANT PAGINA 3 Pas In de tweede helft van 1985 zal aan de stankoverlast die Lindner B.V., het doppenfabricagebedrijf op het indus trieterrein ln Soest voorbij zijn. Dat valt af te lelden uit de opmerkingen die de heer K. Grln, als vertegenwoordiger van het bedrijf, vorige week maakte tijdens de hoorzitting over de nieuwe hinderwetvergunning, die de firma heeft aangevraagd. De hoorzitting in het gemeentehuis werd geleid door burgemeester P. Scholten, bij ontstentenis van wethou der drs. J. Th. Oudemans, en bijge woond door een tiental personen, merendeels optredend namens de mi lieuvereniging "Soestdijk geen Stank- wijk," die al jaren vecht tegen de door het bedrijf veroorzaakte overlast. Lindner heeft inmidels de toezegging binnen dat er een subsidie van 2,5 mil joen door de Rijksoverheid wordt ver leend, om het bedrijf in staat te stellen een aantal voorzieningen te treffen (naverbranders op een aantal van de produktielijnen) om de stankoverlast tot een "aanvaardbaar minimum" te beperken. Burgemeester SCholten be nadrukte in zijn openingswoord dat de gemeente Soest nogal blij is met de nieuwe maatregelen. Hij legde uit dat er in principe overeenstemming is tus sen de betrokken ministeries (Econo mische Zaken en Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer), de rijksinspectie voor het milieu en de gemeente. De gemeente is er bij betrokken, aldus de burgemeester, omdat het bedrijf niet valt onder de wet op de luchtver ontreiniging maar van de hinderwet. "Het bedrag waarover nu overeen stemming is bereikt is niet gering," liet de burgemeester weten. "Daar mo gen we ons in Soest gelukkig mee prij zen." Voorop staat, aldus de heer Scholten, het uitgangspunt dat de werkgelegenheid wordt behouden en dat de overlast tot een aanvaardbaar minimum wordt beperkt. Gebagatelliseerd Namens de milieuvereniging wees me vrouw E. Rademaker erop dat er nog altijd sprake is van een grote mate van hinder. "Anders zou die 2,5 miljoen er ook vast niet gekomen zijn." Zij bracht een groot aantal bezwaren naar voren, waarvan de belangrijkste wel was dat naar haar mening de proble men in de officiële stukken worden gebagatelliseerd. Zij zette een groot aantal vraagtekens bij de aanvraag om de nieuwe hinderwetvergunning en bracht de naar voren dat er al veertien laar lang wordt gesproken over de pro blemen Dij Lindner, en dat het resul taat daarvan tot dusver nogal pover was geweest. Zij hekelde de wijze waarop de gemeente tot dusver met de problemen was omgegaan. Zij atten deerde erop dat de kwestie "volkomen onbegrijpelijk" was en noemde een en ander "een warboek van tegenstrijdig heden." "Uit de krant hebben we trou wens de indruk gekregen dat Lindner andere dingen van plan is dan waar voor we hier nu zitten. Kankergevallen Huisarts dr. J. Borst stelde tijdens de hoorzitting opnieuw het mogelijke ver band met de door hem geconstateerde kankergevallen in zijn praktijk aan de orde. Al eerder had hij er per brief bij het gemeentebestuur op aangedrongen dat ook andere huisartsen statistisch ma teriaal zouden verzamelen. "Ik heb in mijn praktijk een grote stijging waar genomen." Het onderzoek vergt maar een paar uur, aldus dokter Borst, om dat een huisarts er alleen maar voor in zijn kaartsysteem behoeft te duiken. Burgemeester Scholten merkte in zijn beantwoording enigszins geprikkeld op dat hij zich kon voorstellen dat er Soesters zijn, "die de procedure niet meer kunnen volgen. Het is door de ja ren heen een ingewikkelde affaire ge worden." Hij toonde zich verheugd over het feit dat Lindner een nieuwe hinderwetvergunning wilde aanvragen en op die manier zijn bereidheid tot medewerking toonde. "Lindner was daartoe niet verplicht," aldus de bur gemeester. Geen zorgen De heer Scholten reageerde op de op merkingen van dokter Borst door te verwijzen naar de wijze waarop de brief van de huisarts destijds door het gemeentebestuur was behandeld. "Wij hebben de rijksinspecteur voor de Volksgezondheid direct om advies ge vraagd. Deze liet ons na bestudering weten dat er geenr eden was om ons zor gen te maken. Ook na overleg met de huisartsenvereniging en de voorzitter van de commissie Volksgezondheid heeft het College de conclussie getrok ken dat er in Soest geen sprake is van een afwijkende situatie. Er is geen aanleiding om aan te nemen dat er een relatie bestaat tussen de kankerver meldingen en het bedrijf," aldus de burgemeester. "De bewijzen daarvoor zijn niet geleverd." Hij vroeg dokter Borst of deze, indien er nieuwe gege vens waren, deze te overleggen, zodat daarover op dezelfde wijze een oordeel geveld zou kunnen worden. Mevrouw Rademaker wees er op dat de milieuvereniging nooit antwoord had gekregen van de Rijksinspectie, ondanks gedane beloften. "Het gaat trouwens niet om sterfgevallen alleen, omdat de mensen niet meteen dood gaan maar in veel gevallen nog een tijd leven." Zij vond het overigens raar dat het gemeentebestuur blij was met de ontwikkelingen bij Lindner. "Wij zijn pas blij als de hinder verdwenen is. Bodemonderzoek Behalve de stankoverlast kwamen ook andere zaken aan de orde, zoals de vraag of Lindner een lozingsvergun ning heeft. Ook drong men vanuit de milieuvereniging aan op een bodemon derzoek. Verder leven er bij "Soestdijk geen stankwijk" grote bezwaren tegen de meetrapporten, die over de stank- hinder van Lindner zijn opgesteld. "De metingen zijn verricht op dagen dat de fabriek niet op haar maximum-capaci teit draaide, en er ook geen stank was." Milieuambtenaar H. Oosterloo wist te melden dat Lindner weliswaar al enige tijd geleden een lozingsvergunning had aangevraagd, maar dat men nog geen tijd had gehad op het gemeentehuis om de zaak af te handelen. Een bodem onderzoek wees hij van de hand, omdat er geen aanleiding is te veronderstel len dat de grond verontreinigd is. Bo demverontreiniging is volgens hem uit gesloten, omdat Lindner daarvoor ade quate voorzieningen heeft getroffen. Bovendien, merkte hij op, "zou je voor een bodemonderzoek de gehele fabriek moeten slopen," hetgeen een van de deelnemers tot de opmerking bracht; "Daar ben ik voor Burgemeester Scholten wees er nog op dat in de hinderwetvergunning voor Lindner geen eisen kunnen worden ge steld die verder gaan dan wat de tech niek aan mogelijkheden biedt en dan wat de wet voorschrijft. Van de zijde van de milieuvereniging werd daarop gereageerd met de woorden: "Welnee, de hinderwet moet erop gericht zijn dat de fabriek niet stinkt, en anders moet hij dicht." Het nieuwe Gezondheidscentrum aan de Schoutenkampweg in Soest-Zuid is sinds vorige week officieel in gebruik. De ope ningsplechtigheid werd vrijdagmiddag jJ. verricht door de directeur van het zieken fonds Amersfoort en Omstreken, de heer G. J. M. Bos, die gewapend met een gips- schaar en beschermd door een ziekenhuis- schort het gipsen lint, met het veelzeggen de opschrift "de eerste lijn," doorknipte. Dat gebeurde in de aanwezigheid van een groot aantal genodigden, die door voorzit ter L. Bots van de Kruisvereniging werden verwelkomd in de ontvangstruimte van het gloednieuwe centrum, onder de aanwe zigen bevonden zich o.m. de wethouders Menne, Kingma en Oudemans, maar ook de oudwethouders Hoekstra en Van Stip hout. De heer Bots wees erop dat het cen trum tot stand gekomen was om te voorko men dat mensen al te snel een beroep zou den moeten doen op de (dure) tweedelijns gezondheidszorg. In het Gezondheidscen trum werken verschillende disciplines van de eerste lijn" samen, zoals de huisartsen, het maatschappelijk werk en de wijkver pleging. Hij bracht zijn gehoor ook onder de aandacht dat de gezondheidszorg in Ne derland gigantische bezuinigingen moet ondergaan. "Er kan in de eerste lijn nu be ter en efficiënter worden gewerkt, omdat er met elkaar en niet naast elkaar wordt gewerkt," aldus de heer Bots. De heer Bots herinnerde eraan dat er een prijsvraag is uitgeschreven voor een pas sende naam voor het centrum en kwam zelf al met enige suggesties voor de dag, zo als *"t Dubbeltje" (waarvoor je op de eerste rang kon zitten - "want gaat iemand Diefstal spaarbankboekje Een bewoonster van de Dr. Rupertlaan stelde zich vorige week in verbinding met de politie, omdat zij haar spaar bankboekje miste. Tevens verdween een kascheque. ScEoemaker repareert als enige in eigen technische dienst a]le_ videorecorders televisies en geluidsapparatuur Dat is voor u sneller, goedkoper veel minder kans op schade door opsturen naar fabrieken Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 naar de tweede lijn, dan is hij voor een tien tje nog niet klaar") of "Lijn 1." "De samenwerking moet voorkomen dat teveel mensen moeten overstappen op lijn 2," al dus de heer Bots, die verder allen bedankte die op welke wijze dan ook aan de totstand koming van het centrum hadden bijgedra gen. Alvorens over te gaan tot de officiële openingsplechtigheid hield de heer Bos van het Ziekenfonds een toespraak, waarin hij opmerkte dat de blik van Nederland op het gezondheidscentrum gericht is. "Wil de 'operatie' slagen, dan is de wil tot samen werking van doorslaggevende betekenis." Het Gezondheidscentrum in Soest loopt in feite vooruit op andere wettelijke ontwikke lingen, aldus de heer Bos. Hij ging ver volgens uitvoerig in op de problemen van de financiële situatie van de ziekenfondsen, vooral in relatie tot de particuliere ziekte kostenverzekeraars. "Daar wordt geroepen 'leve de lage premiezolang het goed gaat. Maar er wordt met geen woord gerept over het hoge eigen risico. Het lijkt of men bij de particuliere verzekeraars geld toekrijgt en dat het de volgende dag al komt binnenrollen. Namens de bouwer, Bredero's Bouwbe drijf, blikte de heer J. Bröcker terug op de voorafgaande werkzaamheden. Hij wees erop dat de bouw slechts vijf maanden had geduurd en sprak de hoop uit dat het cen trum een "vriendelijk, degelijk en voor delig" gebouw zou blijken te zijn. Als blijk van waardering overhandigde hij een boek aan de heer Bots. Als vertegenwoordiger van de huisartsen van Soest sprak dokter A. W. Chavannes de drie artsen die in het Gezondheidscentrum samenwerken (P. Krijger, W. Mop en P. Rupert) vriendelijke woorden toe. Hij merkte op dat de andere artsen het proces van de wording tot groepspraktijk met ge mengde gevoelens hadden gadegeslagen. "De Soes ter huisartsen zijn immers alle maal rasechte solisten, en deze drie gingen nog intensiever samenwerken." Hij gaf hun het advies "speak no evil, hear no evil, see no evil" mee, en overhandigde elk van de drie artsen een porseleinen beeldje van een aapje, onder het motto "horen zien en zwijgen." Dokter W. Mop sprak namens de drie sa- menwerkenden artsen een kort dank woord. De genodigden maakten vervolgens gebruik van de mogelijkheid het nieuwe centrum uitvoerig te bekijken, onder het genot van het gebruikelijke hapje eri drankje. Voor de patiënten en andere be langstellenden was daartoe de volgende dag alle gelegenheid. Van die mogelijkheid werd door vele honderden Soesters gebruik gemaakt. Foto: Goos van der Wilt Uw bril op kaart. fVat is er gemakkelijker om precies te weten welke glazen er in uw bril zitten, als er ëén kapot gaat! Op een kaartje van Van Essen. Een soort brilpasje dat net zo groot is als uw betaalpas, uw credit cards en andere moderne code-kaartjes. Ze kunnen mooi bij elkaar in één mapje. Uw brille-pasje kan er nu ook bij. gediplomeerd optometrist lid O.V. birkstraat 2 soest tel:02155-12874 Terwijl dokter Krijger lachend toekijkt knipt heidscentrum was afgesloten. de heer Bos het gipsen lint door, waarmee de toegang tot het Gezond- Tijdens de vorige week in De Rank ge houden vergadering van de winkel kring Hartje-Zuid Is uitvoerig gespro ken over de toekomstige verhouding tussen de bestaande en de toekomstige middenstand na realisering van het nieuwe winkelcentrum op de plaats van het busstation. Projektontwlkke- laar Empeo, een dochter van het Bre- dero-concern, richt een eigen onder nemersvereniging op. Niettemin ziet het er volgens Hartje Zuid-voorzitter Jan Wessels naar uit, 'dat het gaat lukken naar het publiek toe de aktivi- teiten te bundelen en in de promo tionele sfeer als Hartje-Zuid verder te gaan'. Het bestuur van Hartje-Zuid heeft van de leden het mandaat gekregen om met Empeo verder te praten over sa menwerking. Volgens voorzitter Wes sels bestaat er optimisme dat het bestuur erin slaagt het zover te krijgen. Naast de discussie over de samenwer king van de Hartje Zuid-winkeliers met de toekomstige ondernemers, was er voor de leden gelegenheid om over het nieuwe winkelcentrum vra gen te stellen, problemen kenbaar te maken, opmerkingen te maken en eventueel kritiek te uiten tijdens een forumdiscussie. In het forum hadden zitting namens Empeo de heren Waller en Hiddink, namens de gemeente pro- jectcoördinator Hulsbergen en de heer Sluiskens van het Nederlands Christe- lijk Ondernemers Verbond. Gezellig dansen, een gemoe delijk glas wijn en ontspannen genieten van de onvolprezen Oostenrijkse keuken, dat kan nu in Soest Iedere zaterdag avond. Daarnaast speelt voor u een originele Egerlander Kapel met een wervelende show, iedere laatste zaterdagavond van de maand. Prijzen vanaf f 32,50 p.p. RESTAURANT SOESTERBERGERSTRAAT188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 De makelaardij mag voor taxaties een bepaald percentage rekenen van de waarde van uw nuis. Hoe hoger die waarde, hoe hoger uw kosten. Wij breken met dat systeem, werken op de klok en dat kan u honderden guldens schelen. Vraag daarom ook bij uw bank om een Peters-taxatie. Getaxeerde Tariefsysteem Tarief overige waarde Peters Makelaars f 135.000,- -250.000,- -350.000,- -450.000,- -550.000,- f295,- f 295,- -295,- - 545,75 -295,- - 740,45 -295,- - 935,15 -295,- -1129.85 Peters bv Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Vestigingen te Baarn, soest, Amersfoort en Hoevelaken Wanneer door de dienstdoende opzichter van gemeentewerken gekon- stateerd is dat het noodzakelijk is dat in verband met de gladheid van de wegen gestrooid moet worden, worden de verschillende gladheldsbe- strljdingsploegen opgeroepen. De gemeente Soest heeft het systeem dat met vijf ploegen gewerkt wordt. Dat wil zeggen twee ploegen nemen de fietspaden voor hun rekening en de andere drie nemen een bepaalde strooiroute door Soest en Soesterberg. Elke strooiwagen heeft vier kubieke meter zout aan "boord." Ruim schoots voldoende om zijn route volledig af te werken. De gladheidsbe strijdingsdienst kan niet overal tegelijk zijn en verder zijn de routes zo danig samengesteld dat een bepaalde volgorde, afhankelijk van het be lang der wegen uit verkeersoogpunt, wordt aangehouden. In elk geval vindt men in de routes terug de Van Weerden Poelmanweg (van belang voor de verbinding Soest-Soesterberg), de busroutes, de hellende wegen, de doorgaande wegen en de in- en uitvalswegen, waar onder die van de wijken. Op die manier kan iedere weggebruiker binnen 300 meter van zijn huis een gestooide weg bereiken. De fietspaden in de gemeente worden allemaal gestrooid. De rijkswegen door Soest worden niet door de gemeente gestooid. Het rijk is beheerder van deze wegen en het strooien bij gladheid vindt dan ook vanwege rijkswaterstaat plaats. In Soesterberg zorgt defensie voor de gladheidsbestrijding op de defensiewegen. De voorraad wegenzout die op de werf van de dienst gemeentewerken aanwezig is bedraagt bedraagt zo'n 200 ton, terwijl op afroep nog eens 100 ton geleverd wordt. Wegenzout strooien heeft alleen maar effekt wanneer veel verkeer van die wegen gebruik maakt. De banden van de auto's moeten namelijk er voor zorgen dat het wegenzout in kan werken op de sneeuw of ijzel. Op de binnenwegen en woonerven met het weinige verkeer heeft strooien dan ook geen zin. Tot min 10 graden Celcius kan met wegenzout de glad heid bestreden worden. Wanneer de temperatuur nog lager is heeft het strooien met wegenzout geen resultaat. De strooiroutes in Soest èn Soesterberg zijn de volgende 1. Rijwielpaden: Soesterbergsestraat (beide zijden). Van Weerden Poel manweg (beide zijden), Kerkpad NZ. Kerkpad ZZ, Stadhouderslaan (beide zijden), Dalweg (beide zijden), eri Nassauplantsoen (uitmonding fietspad bij Van Weedestraat 2. Rijwielpaden: Vondellaan, Ossendamweg, Parklaan, Nieuweweg, Beukenlaan, Laanstraat, Beckeringhstraat, Koningsweg, Vrijheids- weg en Obrechtstraat (allen beide zijden). 3. Molenstraat tot Nieuweweg en terug, Albert Cuyplaan geheelPrins Hendriklaan tot Nassauplantsoen, Nassauplantsoen tot Rijksweg vluchtheuvel beide zijden, Stadhouderslaan tot grens met Baarn, Noor- derweg, Koninginnelaan (geheel) ook vluchtheuvel beide zijden, Nieuw- straat (geheel) ook vluchtheuvel beide zijden, Beetzlaan, Verlengde Talmalaan tot Soesterengweg. Julianalaan tot Koninginnelaan, Van Straelenlaan, Hellingweg tot Beetzlaan, Hellingweg, Wilhelminalaan Willem de Zwijgerlaan, Emmalaan, Julianalaan, Korte Bergstraat! Waldeck Pyrmontlaan, Prins Bemhardlaan, Anna Paulownalaan, Ju- llanaplein, Prins Hendriklaan, Korte Brinkweg, Lange Brinkweg tot Brandweerkazerne. 4. Korte Kerkstraat, Dalweg (geheel), Koningsweg tot Eigendomweg, Eigendomweg, Smitsweg (voorste gedeelte twee keer), Veenbesstraat vanaf Smitsweg tot Varenstraat, Varenstraat tot Koningsweg, Varen straat (geheel), Weegbreestraat vanaf Varenstraat tot Smitsweg, Veen besstraat vanaf Smitsweg tot Dalweg, Koningsweg tot Blltseweg, Beckeringhstraat, Laanstraat, Vrljheidsweg tot Koningsweg en terug Beukenlaan, Nieuweweg, Ossendamweg, Vondellaan tot Birkstraat terug tot Parklaan en draalen, Oude Utrechtseweg, Willibrordusstraat, Plasweg, Heideweg tot Soesterbergsestraat, Denneweg, Heideweg, Es-' doornlaan, Foekenlaan, Den Blieklaan, Insingerstraat, Wieksloterweg tot Biltseweg. Dorrestelnweg van Wieksloterweg tot Koningsweg, Cle- mensstraat, Di Lassostraat, Willaertstraat tot Obrechtstraat, Obrechts- straat tot Koningsweg, Dorpsstraat van de Weijdenstraat tot Insinger straat. 5. Lange Brinkweg, Eemstraat, Kerkstraat tot Torenstraat dan terug, Kerkstraat (geheel), Soesterbergsestraat en busstation, Van Weerden Poelmanweg, Bannlngstraat, Rademakerstraat plus op- en afrit en Veldm. Montgomeryweg tot Kampweg, Kampweg tot viaduct Rijksweg 28, Kampweg (geheel), Moerbessenberg, Van Angerenstraat, Voorste gedeelte Prof. Lorentzlaan vanaf Rademakerstraat belde zijden, Chr. Huygenslaan voorste gedeelte, Ant. van Leeuwenhoeklaan, Slmon Ste- vlnlaan tot Plesmanstraat, Plesmanstraat, Gen. Winkelmanstraat- steeg bij Drie Eiken, vanaf Moerbessenberg Kampweg-Rademaker- straat, Banningstraat tot Rijksweg, Verl. Paltzerweg tot Oude Hoogt Verl. Paltzerweg vluchtheuvel beide zijden, Oude Soester Hoogt, Van Beuningenlaan, Bartolottilaan, Van Lenneplaan, Ferd. Huycklaan vanaf Van Lenneplein tot Birkstraat, Eikenlaan tot Kolonieweg, Verl. Kolonleweg, Korte Ossendam, Eikenlaan, Kolonieweg, Begraafplaats en Veldweg.

Soester Courant | 1984 | | pagina 3