Zorgen om toestand toren Oude Kerk 'Van Arkel-instituut heeft wel degelijk toekomst' 1.780,- ffiVULT O OPEP BAR srwoeziK De natuur centraal op de Tuinbouwschool Naarden Eet-wijzer UBARU Eerste boekje Uit de geschiedenis van Soest Derde Wereld vraagt méér medische hulp! UNIEK IN SOEST Vegetarische voedingscursus Burgemeester bracht informatief bezoek Provincie achter advies om Van Arkel-instituut te sluiten Alternatieve voedingssystemen (2) sankkuur 100,- o jlt 11GTX v.a. WOENSDAG 1 FEBRUAR11984 .SOESTER COURANT PAGINA 9 In de uiterst toepasselijke entourage van de Oudheidkamer aan de Ferdl- nand Huycklaan is vorige week het eerste exemplaar gepresenteerd van deel 1 uit de serie "Uit de geschiedenis van Soest." Dat gebeurde tijdens een druk bezochte bijeenkomst, waar bur gemeester Scholten het boekje kreeg overhandigd door de heer P. J. van Doorn, voorzitter van de Historische Vereniging, op welks initiatief de serie tot stand komt. De eerste uitgave in de serie handelt over de "Nederduitsch-Hervormde Ge meente" te Soest en is in feite een "overdruk" uit het grote manuscript waarin dominee J. J. Bos (1817-1913) destijds de geschiedenis van Soest heeft getracht vast te leggen. Het ma nuscript van ds. Bos is althans voor dit deel nu in druk verschenen, hetgeen mede mogelijk is gemaakt door Van de Ven's boekhandel en drukkerij Practicum. 'Meedelen' In zijn welkomstwoord noemde de heer Van Doorn de verschijning van het boekje een waar hoogtepunt in het be staan van de Historische Vereniging. Secretaris P. J. v.d. Breemer wees er op dat de leden de geschiedenis zelf onderzoeken, maar er ook heel graag bekendheid aan geven. "We kenden het manuscript van ds. Bos al lang en von den het zonde dat het maar bleef lig gen. We wilden de mensen in Soest erin laten "meedelen," aldus de heer Van den Breemer. Hij sprak de hoop uit dat dit eerste deel het begin zou vormen van een lange reeks. Er liggen nog ge noeg andere onderwerpen klaar die eveneens beschikt zijn voor publikatie. Of dat er ook van zal komen hangt grotendeels af van de belangstelling voor dit eerste deel, dat in Soest bij Van de Vens boekhandel en de "Stad houder" voor 15,- te koop is. Aan bur gemeester Scholten bood de heer Van den Breemer het eerste exemplaar aan. Charme Op zijn beurt zwaaide de heer Scholten lof toe aan degenen die de geschiedenis van Soest dichter bij het publiek heb ben gebracht. "De tijden veranderen," aldus de heer Scholten, "en dat kun je Open informatieavond muziekcursus op Ewijckshoeve Op donderdag 2 februari a.s., om 20.00 uur, zal op de Ewijckshoeve ten behoeve van de basis-muziekcursussen een open informatieavond worden gegeven als voorproeve, waarin cursusonder delen door de docenten nader worden toegelicht. Een brede oriëntatie vooraf stelt de be langstellenden voor muziek in staat te komen tot een goede cursuskeuze. Men is van harte welkom. Ewijckshoe ve, Soestdijkerweg 12, Lage Vuursche tel. 02156-497 of 294. De Zeister Postzegel- en Muntenbeurs De eerstvolgende beurs zal worden ge houden op zaterdag 11 februari van 10.00 tot 16.00 uur in de kantine van de Zin- zendorf-Mavo, vlak bij het Zeister Slot; er is daar ook ruime parkeergelegen heid. Twee mannen aangehouden voor overval Bondsspaarbank De politie heeft vorige week vier per sonen, onder wie twee vrouwen, ver hoord in verband met hun mogelijke betrokkenheid bij de overval op de Bondsspaarbank in Soest-Zuid op 13 januari. De beide vrouwen werden la ter weer op vrije voeten gesteld. De hoofdverdachte, een 33-jarige Hilver summer, zit momenteel in voorarrest. De politie hield een 26-jarige plaatsge noot van de hoofdverdachte aan op ver denking van medeplichtigheid. Tot dusver weigerden de, mannen een be kentenis. De buit - met een waarde van zo'n 63.000 gulden - Is nog niet te recht. Gewonde bij aanrijding Bij een aanrijding op de kruising Beu- kenlaan-Dalweg werden de twee be trokken auto's zo ernstig beschadigd, dat ze moesten worden weggesleept en de politie de kentekenbewijzen ervan innam. Een inzittende van één van de auto's werd gewond per ambulance naar Zonnegloren gebracht. 30 januari/6 februari: aktieweek MEMiSA Moeder en kind-zorg in India. Mét eigen mensen vóór eigen mensen. Memisa zorgt voor de opleiding van deskundige krachten en hun 'gereedschap'. (Foto: Marcel Minnée). Gezellige ontmoetingsbar KOFFIE IS KLAAR vanaf 10.00 uur 's morgens. 2e kopje koffie GRATIS! Zondag - Bierdag PILSJE 1.25 Soesterbergsestraat 20 Telefoon 02155-11144 triest vinden, maar aan de andere kant is de verandering juist de charme van de geschiedenis. Als Soest al die jaren hetzelfde zou zijn gebleven zou ook de Historische Vereniging niet hebben be staan. Het is ook goed dat de samen leving verandert, mits de geschiedenis wordt vastgelegd. De heer Scholten noemde het begrijpe lijk dat de Oude Kerk in dit eerste deel centraal staat, "zoals zij ook in de ge meente vanouds centraal heeft ge staan. Dit bijzondere middelpunt, zo wel de kerk als de toren, moet dan ook in ere worden gehouden." Toren De heer Scholten refereerde in dit ver band aan de zorgen van de Hervormde gemeente over de toestand van de to ren, die kennelijk aan herstel toe is, en sprak de hoop uit dat het monument de nodige aandacht krijgt in de bezui nigingswoede. Hij riep de Historische Vereniging op, als goede pleitbezorger voor het historische waardevolle in Soest, daadwerkelijk pogingen in het werk te stellen om dat herstel en het behoud van de toren te bevorderen. "De kerk werd gebouwd door de men sen zelf, toen er nog maar 600 inwoners van Soest waren. Dit kon in die tijd. Laat het voor ons een voorbeeld zijn," aldus de burgemeester. "De mensen kunnen altijd veel meer dan ze zelf denken." Burgemeester Scholten werpt een blik in het boek, dat hij zojuist uit handen van de heer Van Doorn (r.) heeft ont vangen. Foto: Goos van der Wilt De heer Scholten merkte op dat hij tot zijn genoegen afbeeldigen in het boekje had gezien van de middeleeuwse beel den die ooit in de Oude Kerk verborgen waren en in het begin van deze eeuw werden "ontdekt." De beelden (18 in totaal) bevinden zich thans in diverse museau. De heer Scholten suggereerde de Historische Vereniging te proberen een of meer beelden terug naar Soest te halen. De Nederlandse Vegetariërsbond or ganiseert in Amersfoort, in Het Mees- tershuis Van Hoogendorplaan 3 (op min. loopafstand van het station) cursusavonden over voeding. De cursus ziet er als volgt uit: 30 janu ari: Gezonde vegetarische voeding. 6 februari: Kruiden (met dia's). 13 fe bruari: Moermandieet. 20 februari Zuigelingen voeding. 27 februari: Al ternatieve geneeswijzen. Cursustijd 19.30-21.30 uur. i Sprekers: Stefan Kleintjes en Else Wan- nee. Deelname is' mogelijk voor leden zo wel als voor niet-leden van De Neder landse Vegetariërsbond. Kosten resp. 35,- en 45,- p.p. Door overmaking van een van deze beide bedragen op giro nr. 9266 t.n.v. De Nederlandse Vegetariërsbond Noordlaren, onder vermelding van „Cursus Voeding Amersfoort" wordt men ingeschreven. ROTTERDAM Woensdag 1 februari brengt Socutera vijf mi nuten informatie op de TV over het werk van MEMISA. (Nederland I: 20.28 uur.) De film werd opgeno men in het Turiani-ziekenhuis in Tanzania waar drie Memisa-artsen werken. In 1982 richtten zij een speciale afdeling op voor gratis hulp aan moeders met ondervoede kinderen. Memisa financierde deze opzet. Eind januari - begin februari ont vangen ruim 300.000 mensen een brief met een giro- of machtigings kaart waarmee Memisa hun financi ële steun vraagt voor de gezondheids zorg onder de armen van de Derde Wereld. (Giro 5657, Memisa, Rotter dam.) In het weekend van 4/5 febru ari wordt in vele kerken in het hele land een beroep gedaan op de hulp vaardigheid van de kerkgangers. Me misa hoopt, dat deze aktieweek ge noeg geld zal opbrengen om krachtig door te werken aan een gezondere wereld. Hulp in en uit de nood Memisa helpt op korte én lange termijn. Staan er direkt mensenlevens op het spel door natuurrampen, oor logsgeweld of besmettelijke ziekten, dan stuurt Memisa met de grootst mogelijke spoed medicijnen, vaccins en andere medische benodigdheden. Vorig jaar ontvingen o.a. El Salva dor, Ethiopië, Peru, Angola, Ghana en Oeganda snelle hulp ter waarde van meer dan 1,1 miljoen gulden. Dit was hulp in de nood! Hulp uit de nood, op langere ter mijn, wil zeggen: geld investeren in mensen. In de opleiding van verpleeg hulpen, vroedvrouwen, voedings- voorlichters en dorpsgezondheids werkers. En die mensen uitrusten met 'gereedschap' zoals medicijnen en instrumenten. Zulke jiulp biedt Memisa in Kameroen, Opper Volta, Tchaad, Bolivia, Kenya en in vele an dere landen. Daarmee is tijd gemoeid - vele jaren - en geld, vele miljoenen. Het zou rampzalig zijn als deze hulp door geldgebrek onderbroken of af gebroken zou moeten worden. Vele duizenden mensen In ons land hebben het Memisawerk op gebouwd. Zij zullen het ook In moeilijker tijden overeind hou den! (Giro 5657, Memisa, Rotter dam.) Foto: Goos van der Wilt Om zich op de hoogte te stellen van "wat er leeft en speelt", maar vooral om zich uitgebreid te oriënteren over de toekomstmogelijkheden van het Van Arkel-instituut, heeft burgemees ter P. Scholten maandagmiddag een informatief bezoek gebracht aan de in stelling aan de Hellingweg in Soest. Aanleiding daartoe waren vooral de nogal alarmerende kranteberichten over een mogelijke sluiting van het in stituut. De burgemeester maakte een rond gang door de gehele instelling en toon de vooral belangstelling voor de school 'De Kwikstaart," waarmee hij in gezel schap van directeur A. Duijser en school hoofd G. van Lochem uitgebreid kennis maakte. Uitvoerig liet de heer Scholten zich door directeur Duijser voorlichten ove de beleidsplannen van de directie, hetgeen des te meer van belang is omdat de Rijksoverheid via het zgn. "spreidingsplan" wil komen tot schaal verkleining. Dat plan voorziet er in de pupillen meer in de bevolking te inte greren, o.m. door plaatsing in kleinere instellingen en gewone huizen. De ge volgen van deze plannen zullen ook voor het Van Arkel-instituut merkbaar zijn. Het zal met name inhouden dat de in stelling op kleinere voet verder gaat en op middellange termijn zal be staan uit twee hoofd-voorzieningen: een centrale voorziening om alle ge spreide onderkomens te "runnen", en een onderwijs-voorziening voor moei lijk lerende kinderen. Een en ander houdt ook in dat een aan tal oudere gebouwen zal moeten wor den afgestoten. De meer recente ge bouwen zullen blijven bestaan. Over de dan vrijkomende ruimte zal de directie binnen afzienbare tijd overleg plegen met het gemeentebestuur. Gedacht wordt aan het gebruik van de vrijko mende terreinen voor woning bouw. Het voordeel daarvan zou zijn dat de integratie van de resteren de gebouwen met de woonbebouwing op die manier vanzelf tot stand komt. 'De Kwikstaart", de school van het Van Arkel-instituut, zou te gelegener tijd ook plaats moeten gaan bieden aan leerlingen van buiten het insti tuut, d.w.z. Soester leerlingen die zijn aangewezen op het MLK-onderwijs (Moeilijk Lerende Kinderen). Tot dus ver volgen naar schatting zo'n honderd Soester kinderen buitengewoon onder wijs in Amersfoort, al bezoekt het merendeel daarvan het zgn. LOM-on- derwijs, en dat zit weer niet in het "pakket" van "de Kwikstaart". Verder speelt mogelijk ook de pro testants-christelijke achtergrond van het instituut daarbij een rol, al merkte - directeur Duijser op dat er niet geke ken wordt naar de identiteit van de leerlingen. "De school is wel een onderwijs-instel- ling voor heel Soest, maar zo werkt hij nog niet'aldus de heer Duijser. Burgemeester Scholten vestigde er na zijn rondgang de aandacht op dat het College, met name de wethouder van Onderwijs, een en ander zal moeten toetsen aan het eigen beleid. Ook het protestants-christelijk onderwijs in Soest zal eventueel bij het overleg wor den betrokken. Burgemeester Scholten: "Door de be richtgeving in de kranten wilde ik me allereerst zelf op de hoogte stellen en nader kennismaken mt het Van Ar kel-instituut. Het is overigens niet de bedoeling dat we als gemeente meteen in actie komen. Ik geloof niet dat dat op onze weg ligt." Wel wees hij op de verschillende aspecten die met het be staan van het instituut in Soest gemoeid zijn. "Het gaat daarbij om volksge zondheid en om onderwijs, maar ook om werkgelegenheid." Het Van Ar kel-instituut biedt een arbeidsplaats aan ca. 100 personen. Het instituut valt in feite onder ver schillende ministeries. "Staatssecre taris Van der Reijden van Volksge zondheid is de eerst verantwoorde lijke, maar ook Justitie en Onderwijs zijn erbij betrokken. Dat houdt in dat de materie nogal gecompliceerd is en dat het instituut moet opletten dat wat het ene ministerie belooft niet wordt afgepakt door het andere", aldus de heer Scholten. "De directie van het Van Arkel-instituut zit er echter zelf "bovenop" om de toekomst van de in stelling veilig te stellen", constateerde de burgemeester. Directeur Duijser merkte op voorlopig nog geen zorgen te hebben over het voortbestaan van zijn instituut. "Het advies van het PAL (het Provinciaal Advies Lichaam) is meer een soort zwarte-pietenspel. Door de bezuinigin gen moeten er 375 bedden worden in geleverd, en het PAL dacht er met sluiting van het Van Arkel-instituut gelijk al zo'n 126 te hebben gevonden. Zijn enige échte zorg is dat de publi citeit rondom het instituut negatief kanv Eén van de Kwikstaart-leerlingen con troleert de hartslag van burgemeester Scholten. Op de achtergrond Van Ar- kel-directeur A. Duijser (1.) en school hoofd G. van Lochem. uitwerken, in de zin dat ouders zich er door weerhouden zouden kunnen voe len om hun kinderen aan te melden. "Het Van Arkel-instituut heeft wel de gelijk een toekomst", aldus de heer Duijser. Burgemeester Scholten sloot zich daar bij aan en sprak de hoop uit dat het instituut nog tot in lengte van jaren zou bestaan. "Er is dus vooralsnog geen reden tot grote bezorgdheid. Ik ben blij dat soort geluiden te horen. Juist voor het sluiten van deze editie werd bekend dat Gedeputeerde Staten van Utrecht het advies van het Provinciaal Ad vieslichaam (PAL) on verkort hebben overgeno men. Het advies wordt doorgestuurd aan de staatssecretaris van Jus titie, mevrouw Korte- van Hemel, die te gele gener tijd een definitieve beslissing zal nemen. Zou de staatssecretaris be sluiten gevolg te geven aan het advies, dan houdt dit in dat het Van Arkel- instituut zijn 126 bedden toch moet "inleveren." Het voortbestaan van het instituut is daarmee alsnog hoogst onzeker ge worden. Het lager agrarisch onderwijs en met name het tuinbouwonderwijs verheugt zich de laatste jaren in een toenemen de belangstelling. De natuur, die in de "groene" school zo'n belangrijke plaats inneemt, heeft op jongens en meisjes een bijzondere aantrekkings kracht. Voor kinderen, die een duide lijke belangstelling hebben voor alles wat leeft - groei en bloeit, kan het tuin bouwonderwijs een goede voorbe reiding zijn op een beroep in de „groe ne sector", Wij denken daarbij aan bloemsier- kunst, bosbouw, dierverzorging, vee teelt, aanleg en onderhoud van tuinen, bloementeelt enz., kortom aan al die beroepen die rechtstreeks met plant en dier te maken hebben. Op de Tuinbouwschool in Naarden, die vorige week 35 jaar bestond, is in het lesschema een belangrijke plaats ingeruimd voor de algemene vakken, terwijl de motivatie van de leerlingen in ruime mate gestimuleerd wordt door het theoretisch en vooral praktisch onderricht in de teeltechni- sche vakrichtingen, zoals bloemen teelt, bloemsierkunst en aanleg en onderhoud van tuinen. Aan de Tuinbouwschool in Naarden is een afdeling voor individueel tuin bouwonderwijs verbonden, die speciaal bedoeld is voor theoretisch zwak be gaafde leerlingen, die moeite hebben om het gewone programma te volgen. Voorts zijn aan deze school leerling stelsels voor bloemsierkunst en de hoveniersopleiding verbonden. Als u geïnteresseerd bent, dan zendt de School voor Bloemsierkunst en Tuin architectuur, Prinses Marijkehof 40, 1411CN Naarden telefoon 02159-43680/ 44692) u graag een overzicht van de diverse studiemogelijkheden toe. Ook op de "Open Dag" op zaterdag 18 februari a.s. bent u hartelijk wel kom van 9.30-16.00 uur. voedingsrubliek met tips en informatie door Celestine Schotanus, diëtist In deze tweede aflevering wil ik aan dacht besteden aan de terug-naar-de natuur-systemen, de filosofische syste men en de religieuze voedingssyste men. De terug-naar-de natuur-syste men Hiermee worden voedingssystemen aangeduid die sterk de nadruk leggen op het natuurlijk karakter en het onbe werkt zijn van de voeding. Hiertoe be horen zeer veel systemen, o.a. van Fe- lix Ortt, van Kirstine Nolfi, van Rag nar Berg. De meest bekende van deze systemen is waarschijnlijk het Bircher- Benner systeem. Centraal staat hierin de volmaakte harmonie die in de na tuur heerst en die boven het stoffelijke uitgaat. Het is noodzakelijk de voedings middelen in zo natuurlijke staat te ge bruiken. Vlees wordt afgeraden om dat door slachten, bloed verwijderen, zouten, koken of braden van de oor spronkelijke energie vrijwel niets overblijft. Gesteld wordt dat de mens van nature een planteneter is. Vruch ten, noten en rauwkost hebben de hoogste voedingswaarde. Deze pro- dukten en ook bijvoorbeeld granen worden ook belangrijk gevonden om dat ze als levenseenheden worden ge zien. Melk en eieren beschouwt Bir- cher-Benner als voedingsmiddelen die slechts geschikt zijn voor de eerste groeiperiode van het leven. De filosofische systemen Kenmerkend hiervoor is dat ze uitgaan van een kompleet mensbeeld, waarin de ontwikkeling van de mens tot ho gere stadia van mens-zijn centraal staat. De belangrijkste van deze syste men zijn de makrobiotiek, de antro posofische voedingsleer en de Mazdaz- nan-leer. De makrobiotiek Makrobiotiek is volgens de aanhan gers zelf de weg van gezondheid, een lang leven en geluk in de ruimste zin van het woord. In het universum be staan twee tegengestelde krachten: Yin, de middelpuntvliedende kracht en yang, de middelpuntzoekende kracht. Zij liggen in een krachtveld, dat zorgt voor het evenwicht tussen yin en yang. Wordt deze eenheid verstoord dan treedt ziekte op van geest en of lichaam. Op enkele uitzonderingen na is het meeste plantaardige voedsel meer yin dan dierlijk voedsel. Binnen het plan ten- en dierenrijk bepalen groeiom- geving, groeisnelheid, omvang, kleur, kooktijd enz. of iets meer yin of meer yang is. Yin-gewassen hebben kleine wortels, veel groene delen en sappig vruchtvlees. Yang-gewassen hebben goed ontwikkelde wortels, weinig blad en stengel en kleine rode of gele vruch ten. Mede door de bereiding kan men een goede yin-yang-verhouding van de maaltijd bereiken. Afkoelen, verdun nen en toevoegen van zure en zoete stoffen maakt het voedsel meer yin en alle warmtebehandelingen, toe voegen van zout bijvoorbeeld maakt het voedsel meer yang. In nieuwere makrobiotische kookboeken wordt meer benadrukt dat goede voeding ook sterk afhankelijk is van het be treffende individu en zijn omgeving. Voor het gematigde klimaat zouden de volgende standaardregels gelden: 1. Elke maaltijd moet bestaan uit plant aardig voedsel met eventueel zo nu en dan wat dierlijk voedsel. 2. het belang rijkste voedsel bij elke maaltijd, dat meer dan de helft van de totale hoe veelheid moet uitmaken, zijn de hele granen en hun produkten, af en toe aangevuld met peulvruchten. 3. groen tes moeten in de eerste plaats gekookt gegeten worden, met variaties in de kookmethode. Het selekteren van de groentès moet gaan volgens de sei zoenen. Groentes die dichtbij groeien zijn te verkiezen boven die van veraf. zeegroentes kunnen gebruikt worden als aam&illende groenteen kleinere hoeveelheden en minder vaak dan landgroentes. 5. vruchten en noten kunnen af en toe als aanvulling geno men worden als ze in hetzelfde kli maat groeien. 6. dierlijk voedsel moet in. geringe hoeveelheden gegeten wor den en minder-dan--15% van de geheli» maaltijd uitmakenhetmoet boven- dien altijd' sameri mé't groéntes gege ten worden. De antroposofie Deze is gebasseerd op de theorieën die door Rudolf Steiner rond de eeuw wisseling zijn ontwikkeld. Deze gaat ervan uit dat de mens een ziel-geest- wezen is en dat de alomvattende sa menhang van de mens met de wereld en de kosmos, niet alleen zoals blijkt uit de natuurwetenschap, maar tevens zoals deze af te lezen is aan de geestes verwantschap, van de allergrootste be tekenis is. De anti'oposofische voe dingsleer is weinig dogmatisch: voe ding wordt gezien als hulpmiddel om bepaalde ontwikkelingstoestanden te bereiken. Een voedingsadvies dat nu voor een persoon geldt, hoeft niet al tijd onder alle omstandigheden te gel den. De belangrijkste aspekten zijn: 1. het gebruik van volwaardige pro dukten. 2. het afwijzen van toevoe gingen aan het voedsel. 3. het beschou wen van dierlijk voedsel als een voe ding geschikt voor zeer jeugdigen met nog geringe scheppende krachten, maar niet als permanente voeding voor de mens. 4. het waarderen van de invloed van kosmische krachten. 5. het verschillend waarderen van de ver schillende delen van de plant. 6. de sterke benadrukking van de verant woordelijkheid van de mens voor het omringende leven bij de gratie waar van de mens er is. De voeding behoeft dus niet vegeta risch te zijn. Als er vlees gegeten wordt, moet het echter wel afkomstig zijn van biologisch-dynamisch vee, d.w.z. vee, dat geweid wordt op grond die op biologisch-dynamische manier wordt onderhouden. De Mazdaznan-beweging Deze is waarschijnlijk opgericht rond 1900 door de in Amerika levende Pool Otto Hanisch. Basis van deze beweging is de ademhaling. Via de ademhaling staat de mens in direkt kontakt met de kosmos en neemt geestelijke voeding tot zich; via het voedsel de materiële voeding. Enkele belangrijke aspekten zijn: de voeding moet plantaardig zijn, volwaardig, eenvoudig en sober, vers en aangepast aan het jaargetijde; de voeding mag geen genotmiddelen, alcoholica en vlees bevatten, moet zo min mogelijk bewerkt zijn en aange past aan het betreffende individu. De religieuze voedingssystemen Door de komst van immigranten uit Turkije, Marokko, Suriname en In donesië naar Nederland is het aantal Islamieten in Nederland de laatste ja ren toegenomen; op 1 januari 1981 was 1,8% van de totale Nederlandse be volking Islamitisch. Deze en andere godsdiensten/religieuze groeperingen kennen o.a. regels die het gebruik van bepaalde voedingsmiddelen verbie den. Eén of meer van de volgende pro dukten worden afgewezen: alkohol, ta bak, koffie, thee, opium, alle narko- tika, vlees, vis, eieren, varkensvlees en zuivel. Daarnaast gelden vaak voorschriften m.b.t. reiniging, bereiding, reine en on reine dieren enz. Aan deze voorschrif ten ligt vaak een diepe overtuiging ten grondslag. Het is onmogelijk in kort bestek recht te doen aan de ver schillende opvattingen m.b.t. voedsel en voedselrestrikties en de achterlig gende motieven. Voor meer informatie kunt u terecht bij het Bureau Voor lichting Gezondheidszorg Buitenlanders, Postbus 100, 3980 CC Bunnik. Vragen over deze rubriek kunt u rich ten aan de Soester Courant onder ver- m%*ding: Eet-wijzer.t. Je winter ons toch de 'zon' Een aal een l/i uur: chaamsverzorging g. Grothestraat 25 !St efoon 20488 ongeving te: avo, Valeriaanstraat 167a. nsdag 14 maart 1984. RSFOORT en BAARN emenschikken staat onder leiding Ie leerkracht. De cursus bestaat uit v^n, 30-21.30 uur nemen de nstuk mee naar huis 58,-, inclusief bloemen en het susboekje. de cursus is dus Ie vakopleiding bloemenschikken bloemist-winkelier), door een (brief)kaart te zenden Indenaijs aan Volwassenen (SBOV). 2251 CX VOORSCHOTEN, adres en cursusplaats vermelden, «vestiging. PAGINA 8 weg irkt konden vinden. in cl. 36 mnd. 48 innd. rente' 2,19 f235,24 f 187,15 13.6% >.47 f333.92 f265,17 13.1<>/o 1.86 f459,72 f363,25 11.8% n Renault. ind. 36 mnd. 48 mnd. rente" ,.711 f218,45 f 169,98 8.0% ,- f312.07 f242,82 8.0% .40 f436.91 f339.95 8.0% AUTOMOBILES f 17.995,-. Aflevermgskosten /ijzigingen voorbehouden. isis. De wettelijk verplichte aan- f Automobielbedrijf GEBR. VAN DER POUW KRAAN b.v. 4 CG Soest - Tel. 02155-14289

Soester Courant | 1984 | | pagina 9