^baztltuitfen Concert Utrechts Byzantijns Koor t Zwaantje Verandering busroute door Overhees komt pas in 1985 0 Q Vrijwil! Vakatui Bank Artishock betrokken bij Teleac-cursus tekenen en schilderen ^OESt' Bezuinigen Oudheidkamer /!®\orchol aarmode Nieuw bij Van Essen Foto-Video: De Sony Betamovie voor 'gebruiksvriendelijk' video-filmen Buitenkansje voor muziekliepiebbers öei;a?no¥ls Wtótos Café Chantant in d' Oude Enghe TUIN-ADVIESCENTRUM 't vamlêrfwoQt voor doe-het-zelvers mmmf Lentebloei in donkere dagen v» WOENSDAG 8 FEBRUAR11984 SOESTER COURANT .V- PAGINA 13 door Arie Wandelaar Vorige week heeft Arie op deze plaats een relaas opgetekend dat hij van horen zeggen had. Een ongenuanceerd verhaal dat handelde over op komst zijnde bezuinigingen. Deze week wil Arie het onderwerp nogmaals ter sprake brengen, zij het wat meer genu anceerder en gepolijst. Want wij gaan hi Soest de komende jaren bezuinigen. ïoe? De gekte lijkt als een don derslag bij heldere hemel te zijn ingeslagen. Om ieder misverstand te voorkomen: Arie bestrijdt allerminst dat er geen noodzaak zou bestaan om een bedrag van 3,3 miljoen, want daar gaat 't om, te bezuinigen. De manier waarop dat in Soest dreigt te gebeuren lijkt te zijn afgekeken tijdens een zitting van de Opperste Sovjet. Een vergelijking die Arie bij nader inzien toch maar inslikt, aangezien hij kritische gemeenteraadsleden daarmee tekort zou doen. Misschien dat de koers van het College van B. en W.'t best te vergelijken is met een schoolleiding die eerst zelf een hoeveelheid toverballen wil keuren alvorens hun leerlingen mogen vertellen hoeveel kleuren ze er in hebben ontdekt. Oordeelt u zelf. Ons College van B. en W. schrijft bezuinigingen voor, maar weigert de afwegingen prijs te geven die bij tenminste 30 bezuinigingsposten worden gehanteerd. Daarmee wekt men de indruk een voorkeur te hebben voor het natte vingerwerk, willekeur toegang te verlenen en de leden van de Soester gemeenteraad niet serieus te nemen, danwel het predikaat onmondig op te spelden. Wij schrijven Anno Domini 1984. Uniek feit in deze zittingsperiode van de Raad: zelden was men zo eensgezind afwijzend tegen dit volstrekte onzichtbare en ontoelaatbare beleid, zij het dat éen Raadslid aan een hersenverduistering leed toen hij tijdens een vergadering van de commissie Algemene Bestuurszaken zich hardop afvroeg of het niet verstandiger zou zijn nog meer te bezuinigen, teneinde de Raad meer keuzemogelijkheden te geven. De brij van woorden die burgemeester Scholten de commissie als onverteerbaar prakje voorhield werd terecht danook door niemand van de commissieleden geslikt. Opmerkelijk verder bij deze democratische schertsvertoning de beeldspraak waarvan de eerste burger van Soest zich bediende. Nadat nagenoeg alle commissieleden hadden geïnformeerd wat de pot met betrekking tot afweging van bezuinigingsvoorstellen schafte, tieelde het hoofd van het gezin-mede,- dat zijn kinderen daar geen inzage van zouden krijgen. Het zou, volgens zeggen van vader Paul, tot de boezem van het College behoren. De snaak Raymond van Gelder reageerde zeer alert door te verzoeken de boezem ter beschikking van de Raad te stellen, zodat zij zich daaraan kan zogen. Het hielp allemaal niets. Ook de Boezem bleef in de verpakking zitten. De onwillige kinderen brachten vader evenwel toch in verwarring. Burgemeester Scholten: "Als u 't er niet mee eens bent", sprak hij," dan moet u maar een Raadsmeerderheid achter u zien te krijgen" Een verdeel en heerstactiek, die de kinderen van het gezin op den duur wel eens in het verkeerde keelgat zou kunnen schieten. Wie zo een gemeentelijke huishouding meent te kunnen besturen vraagt niet alleen om brokken; hij krijgt ze ook. Aan het einde van de commissievergadering wilde de voorzitter nog wel kwijt dat hij bezuinigen een moeilijk vak vond. Een conclusie die door de aanwezigen van harte werd gedeeld. Trouwens wat Arie als onbevoordeelde supporter betreft is het hem opgevallen dat niet alleen bezuinigen gekoppeld is aan hindernissen. Besturen en een vergadering voorzitten ook. Daar laat hij 't, wat dit onderwerp betreft, voorlopig, maar even bij. P.S. Het kan verkeren. Een dag nadat Arie zijn visie op de perikelen rond bezuinigingen geschreven had gingen B. en W. toch overstag. Ruim een week geleden heette het dat de complexiteit van de materie en de vele faktoren die in het geding zijn 't onmogelijk maakten commissieleden van de commissie Algemene Bestuurszaken inzicht te verschaffen welke overwegingen er toe geleid hebben bedragen voor te stellen in het kader van de jongste bezuinigingsoperatie. Vandaag hebben B. en W. besloten dat hun kinderen niet de klas uit worden gestuurd. Sterker nog, de komende lessen hebben een zeer pikant tintje. Raymond van Gelder krijgt zijn zin. B. en W. van Soest gaan topless. Hoe bezuinigen kan toeslaan. Foto: Expositie Nieuwerhoek en omgeving Nog twee weekeinden zijn de oude foto's van "Nieuwerhoek en omgeving" te zien in de Oudheidkamer. Een foto expositie die veel bezoekers trekt. Foto's van oude huize, die elk hun eigen geschiedenis hebben, zoals Co- lenso, Vredehof, Sleeswijkheuvel en Café "de Viersprong". Dit laatste werd in de oorlog 1940-1945 in brand gesto ken, als represaille maatregel. Het Oude Braamhage: volgens de overlevering is het huis gebouwd en de tuin met de vijvers aangelegd in zes weken door een duizendtal men sen. Het afbreken duurde wel wat lan ger. Veel is er van de geschiedenis van Nieuwerhoek en omgeving nog onbe kend, maar er komen steeds meer ge gevens beschikbaar. De gesprekken die ontstaan tijdens het bekijken vah de foto's vormen vaak een rijke bron van informatie. De Oudheidkamer, Ferdinand Huyck- laan 18, is geopend op zaterdag en zondag van 13.00 tot 14.00 uur. De rijksverkeersinspectie heeft het ge meentebestuur van Soest laten weten dat de door Soest voorgestelde route- wjziging voor het busvervoer door de wijk Overhees dit jaar niet kan door gaan. Dit zal pas mogelijk zijn in 1985. Ook de 'exclusieve' busafslag van de rijksweg A 28 ten zuiden van Soester berg gaat niet door; van de aanleg hier van is afgezien in verband met de hoge kosten: één miljoen gulden. Wethouder drs. G. Plomp (WD) deel de dit vorige week mee in de commis sie Ruimtelijke Ordening en verkeer. Om de routewijziging in Overhees is gevraagd in verband met de uitbrei ding van de woonbebouwing in de wijk. Er doen zich met betrekking tot de routewijziging echter organisatorische problemen voor met betrekking tot de aansluitingen in Baarn en Amers foort. De voorgenomen afschaffing van de stadsdienst in Baarn is een jaar verschoven, zo maakte wethouder Plomp bekend. Daarnaast worden in Amersfoort veranderingen doorge voerd, waardoor het moeilijk wordt om op dit moment de voor Overhees gewenste routewijziging (beter is het spreken van een uitbreiding) te reali seren. Afgezien daarvan vindt de rijksver keersinspectie invoering van de wij ziging op dit moment nog iets te vroeg gezien de ontwikkeling van de woning bouw in de volgende fases van Over hees. Door de wijziging een jaar op te schuiven, wordt mede bereikt dat door de woningbouwplannen die gedu rende die tijd worden gerealiseerd, het aantal bewoners van de wijk stijgt. Dat vergroot de kans op een groter aanbod van busreizigers dan nu het geval zou zijn. Afslag Soesterberg De alleen voor het busverkeer gepro jecteerde afslag van de rijksweg A 28 ten zuiden van Soesterberg zou ter hoogte van de Kampweg worden aan gelegd. Via een lus zou de bus uit de richting Zeist dan op de Kampweg kunnen komen om vervolgens over het viaduct een gedeelte van Soesterberg aan te doen. Over de Banningstraat zou de bus dan het dorp verlaten, richting Amers foort. Omdat het busverkeer door Soester berg niet erg intensief is, zou het ren dement, bijvoorbeeld in tijdwinst, van de exclusieve busafslag zo gering zijn in verhouding tot de aanzienlijk hoger uitgevallen kosten, dat van de aanleg van de afslag is afgezien. Aan vankelijk was rekening gehouden met een bedrag van 400.000 gulden aanleg- kosten. Doordat de afslag bij de Richel- leweg enigszins wordt gewijzigd, zou de busafslag' een langere uitloop moe ten hebben, waardoor een groot ge deelte van de kostenstijging tot een miljoen gulden worden veroorzaakt. Nu de afslag voor het busverkeer er niet komt, zal het lijndienstverkeer ook geen gebruik maken van de nieuwe rijksweg A 28, maar de bestaande rou te blijven volgen. De gemeente is met de busvervoermaatschappij Centraal Nederland overeengekomen, dat de bus door het dorp blijft rijden, dus niet alleen over de Rademakerstraat. Overigens blijven de gemeente en Cen traal Nederland proberen toch de oorspronkelijk geplande busafslag bij de Kampweg tot stand te brengen, aldus gemeentelijk voorlichter Van Os. VOOR DAMES EN HEREN Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - SOEST DORPSSTRAAT 54 - PUTTEN TEL 02155-1 3990 TEL. 03418-57485 Videofilm-plezier nu voor het hele ge zin, want de Sony Betamovie is een lichtgewicht camera van slechts 2,5 kg, die bij gebruik verdeeld wordt over de hand en schouder. Een heldere zoeker geeft een snel overzicht van het op -te-nemen beeld. Zelfs' brildragers on dervinden bj deze zoeker geen proble men. 'Gebruiksvriendelijk' is eep kreet die op de Betamovie zéker van toepassing is. Voor een goed resultaat zijn slechts twee handelingen nodig, n.1. het instel len van de afstand en op de startknop drukken. Beide simpele handelingen die goede beeldkwaliteit garanderen. Voor de méér eisende videografen zijn er toch mogelijkheden zoals macro, afstandbediening, speciale microfoons, longplay accu's, enz. die het voor hen ook interessant maakt. Als eerste ter wereld introduceert Sony de Betamovie, een videocamera met geïntegreerde recorder. Werkend met de normale, standaard Betamax-cas- sette. Dus er is geen enkel accessoire nodig om de cassette af te spelen dan de huiskamer-Betarecorder, van welk merk dan ook. De Betamax-cassette, de kleinste standaard cassette met z'n speelduur van ruim 3 uur, stond al model voor het kompakte formaat. Maar vooral het gebruik van een veel kleinere koppentrommel met maar 1 kop maakte het mogelijk het hele mechanisme zo klein te houden. Door een gewijzigd bandloopsysteem loopt de band in plaats van zoals gebruike lijk 180° om de kop, nu 300° om de kop pentrommel heen. Er is een derde re den, waarom de Betamovie zo verras send klein is. Dit komt omdat hij alleen kan opnemen. Alle weergave en spoel- funkties doet u immers thuis op de huisrecorder. Vergelijkbaar dus met smalfilm, maar wel drie uur lang, direkt klaar en kwa materiaal véél goedkoper. Ruim 3 uur opnemen voor nog geen 3 tientjes! Vergelijk dat eens met smalfilmen! Hoe werkt de Betamovie? Waar u wilt maakt u met de Betamovie uw opnamen. Binnen, buiten, overal tot ruim 3 uur en zonder één enkel ver bindingssnoertje. De Betamovie is im mers camera en recorder in één, wer kend met een standaard Betamax cas sette. En alle scènes zijn storingvrij en on zichtbaar aan elkaar gezet. Ook het ge luid van de gevoelige ingebouwde micro foon zal u verbazen. 1. U stopt de Betamax cassette in uw camera. 2. U maakt uw opnames, overal tot ruim 3 uur en zonder één enkel ver bindingssnoertje. 3. Thuisgekomen haalt u de cassette uit de camera. 4. En u speelt de cassette af via uw normale huiskamer recorder. 5. Op uw beeld verschijnen in spran kelende kleuren en gestoken scherpe beelden uw zojuist gemaakte opnames. De vakmensen van Van Essen Foto- Video, Birkstraat 2, staan graag klaar voor een geheel vrijblijvende demon stratie van de nieuwe Sony Betamovie. Restaurant Prins Hendriklaan 1 Soest Goed om er gast te zijn 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 De liefhebbers van goede koorzang en in het bijzonder van Russische koorzang doen er goed aan zo vlug mogelijk een entree kaart te kopen voor het concert van het Utrechts Byzantijns Koor, dat plaatsvindt op donderdag 16 februari in de Mariakerk aan de Burg. Grothestraat te Soestdijk. Het Utrechts Mannenkoor o.l.v. haar dirigent Dr. M. Antonowycz komt naar Soest om haar oprichter Mgr. A. G. Smit, oud-pastoor van de parochie Maria Onbevlekt Ontvangen te Soest dijk, dit concert aan te bieden bij ge legenheid van zijn 70-jarig priester jubileum, dat in het voorjaar in kleine kring gevierd zal worden. Het ontstaan van het Utrechts Byzan tijns Koor is het gevolg van de komst naar ons land, kort na de 2e wereld oorlog, van een groep Oekraïnse vluch telingen, priester-studenten en profes soren. Met hen kwam ook mee Dr. M. Antóno- wicz, die in de Oekraïne al werkzaam was geweest als solo-zanger en koor dirigent. In 1951 werd door de huidige dirigent en Pastoor A. G. Smit (toenmalig voor zitter van het Apostolaat voor de Oos terse kerken) met deze Russische stu denten, allen zeer begaafde zangers, het Utrechts Byzantijns Koor opge richt. Na het vertrek van de Oekraïnse stu denten, die als priester over de gehele wereld werden uitgezonden, werd het koor opnieuw gevormd met zangers uit Utrecht en omgeving. Het Utrechtse koor heeft al vele jaren met haar prachtige Russische zang een grote bekendheid gekregen in binnen- en buitenland. De concertreizen in de laatste jaren naar alle landen in West- Europa en Amerika zijn hiervan het gevolg geweest. De liefhebbers, die graag dit concert willen bezoeken, vragen zich nu af, waarom zij, als het koor bij zijn hoog bejaarde oprichter op bezoek komt, een entreekaart nodig hebben. Hiervoor is een heel goede reden. Het kerkbestuur van de Maria-parochie heeft na overleg met Mgr. Smit een ini tiatief genomen, dat ieders instemming zal hebben. De huidige pastor van de Maria-parochie H. M. M. Goddijn is tot voor vijf jaar missionaris geweest in Brazilië. Tijdens zijn werk aldaattieeft- -handel M. Jak, Koninginnelaan 31. Het Utrechts Byzantijns Koor tijdens een concert in de Domkerk in Utrecht. hij een groot aandeel gehad in de stich ting van een ziekenhuis voor de omge ving van de stad Formosa, een groot sociaal probleem-gebied in Brazilië. Het organiserende kerkbestuur en het Utrechtse koor willen het volledige be drag, verkregen door de verkoop van entree-gelden (een toegangskaart kost ƒ5,-) in zijn geheel bestemmen voor dit in grote nood verkerende ziekenhuis in Brazilië. Jammer dat de Mariakerk maar zo'n kleine 500 zitplaatsen heeft. Het kopen van entreekaarten is moge lijk bij het bureau van de Soester Courant, Van Wëèdestraat 227 èn Melk- Vernielingen aan auto Een bewoonster van de Burgemeester Grothestraat stelde vorige week- de politie op de hoogte, nadat zij had geconstateerd dat onbekenden de zij ruit van haar auto hadden vernield. Uit de wagen werd niets vermist. Alle goede dingen in drieën. Een petit restaurant, een specialiteiten restaurant en een grote zaalruimte. En dat gecombineerd met een voortreffelijke keuken, dan kan er haast niets mis gaan Rademakerstraat 2 03463 1423 3769 BD Soesterberg Het verrichten van vrijwilligerswerk is nog lang niet voor iedereen even vanzelfsprekend als het hebben van een vaste betaalde baan. Men zal dan ook vaak pas na lang aarzelen, of na dat men van anderen heeft vernomen hoe zij het doen van vrijwilligerswerk hebben ervaren, besluiten kontakt te zoeken met een Vrijwilligers Vakature Bank of centrale. Er zijn voor een groot aantal mensen zonder werk een aantal hindernissen te overwinnen die niet onderschat mo gen worden en vooral het zetten van de eerste stap naar onbetaald werk kan niet worden vergeleken met de gebrui kelijke sollicitatieprocedure. Wanneer men dan in aanmerking neemt dat de gemiddelde werkzoeken de geruime tijd nodig heeft alvorens zich als vrijwilliger te laten inschrij ven, kan men zich indenken dat de WB tevreden ls nu verwacht wordt dat de tweehonderdste vrijwilliger ze ker deze week zal worden verwelkomt. Dit voor de gemeente Soest toch aan zienlijk aantal gemotiveerde vrijwilli gers dat het werkloos zijn zat is, mag een stimulans zijn voor een ieder die nog aarzelde eens bij de Vrijwilligers Vakature Bank binnen te lopen. We zijn met uitzondering van de woens dag, dagelijks bereikbaar van 10.00- 12.30 en 13.30-15.30 uur. Tijdens kan tooruren kan men telefonisch (123630) inlichtingen verkrijgen over het werk van de Vrijwilligers Vakature Bank. Heeft u belangstelling voor onderstaan de vakature? Kinderboerderij zoekt vrijwillig» st) ers voor bezigheden met kinderen in de groentetuintjes, voor diverse klus sen en kinderaktiviteiten. Voor de opvang van kinderen van buitenlandse vrouwen is plaats voor enkele vrijwilligers. Om het bos rondom Zonnegloren op te ruimte en te onderhouden worden enkele vrijwillig» st)ers gevraagd. De Vrijwilligers Vakature Bank zoekt medewerker (m.v.) yoor diverse kan toorwerkzaamheden. Oppascentrale voor gehandicapten in Amersfoort zoek» een aantal vrijwil- lig(st)ers. i Het Kreativiteitscentrum "Artishock" is, samen met nog enkele kreativiteits- centra in het land, betrokken bij de te levisie-cursus Tekenen Schilderen die Teleac dit voorjaar organiseert voor t.v.-kijkers in Nederland en Vlaan deren. Een cursus via de televisie biedt een unieke kans om een groot publiek te interesseren voor tekenen en schilde ren. Niet minder dan 45.000 cursus boeken heeft Teleac al verkocht om haar cursisten kennis te laten maken met talrijke technieken en materialen. Toch blijft er behoefte bestaan aan per soonlijk en direct contact met de do cent en daarom organiseert Teleac zo genaamde praktijkbijeenkomsten, waar men in aanraking komt met het hele assortiment materialen en tech nieken en waar men vragen kan stel len en ervaring op kan doen. Eén zo'n praktijkcentrum is Artishock in Soest, waar de cursist zich nader kan oriënteren in het aanbod van on derwerpen uit de cursus zoals stillevens, planten en bloemen, zelfportretten, etc. Dit alles onder leiding van des kundige docenten. Voor Artishock is dit de Amsterdamse kunstenares Ellen Groenendijk. Zij geeft aanwijzingen en beantwoordt vragen met betrekking tot alle moge lijke technieken en materialen, die de cursisten zich kunnen aanschaffen. Deze praktijkbijeenkomsten (op zater dagochtend van 10.00 tot 13.00 uur op 10, 17, 24, 31 maart en 7 april 1984) dragen een introducerend en experi menteel karakter. Een groep cursisten bestaat uit maxi maal 17 personen en de kosten bedra gen 75,- per persoon. Wie belang stelling heeft dient zich vóór 20 februari op te geven bij Teleac en bij Artishock (02155-18456), waar de inschrijfformu lieren klaar liggen en waar ook alle verdere inlichtingen te verkrijgen zijn. Ongs College vaan B. en W. wordt haar- stikke sexy. Ut het un boezem en doar wis ik toch heul niks vaan. Ik doch daawwe aallenig maannelukke wet- houwers haadde, moar as ze vergoade- re over boezems, daan roak ik in twie- fel. 't Ken ok weze daatter licht nog ploatjes in de roadzoal haange vaan vroggere wethouwsters, moar doar hek geejn weet vaan. Awwe noeng us un wethouwster met un Voanessoa-flguur zouwe hebbe, be- vobbeld vaan cultuurzoake, daan zouw je kenne zelge, daat zö'n figuur dude- luk anwezig waas. Moar zo veuruut- strevend bewwe niet op Soest. Ongze baarregemeester bedoelde ut daan ok fuguurluk, toeng die ut over boezems in ut College haad. En dat hettie knaap ezeid. Hoe kom je d'r opl Je mot zö'n uutsproak ok niet doaluk letterluk anvaatte, en daat dee un roadslid wel. Die haad ut aal over zoge. Kiek jonges, daat kuwwe niet hebbe. Ik maag groag un goeje baak heure un veur ming paart nog un bietje schuun ok, moar in de road mojje toch niet aal te vrie weze, daan krieje op un end traammelaant. Affing, 't is moar un graappie, loawe moar us laache, daat doewe veuls te weinig vaandoag de daag. Intusse zit ut College vaan B. en W. wel knaap stiekum te doen in d'r boezem, specioal over de cengte. Ze ben de be- zuniginge an 't uutdele, moar je maag niet wete, woarom bepoalde aafdelinge de pineut motte weze. As ik geld kwiet ben, daan zaa'k net zo laang zeuke tok t'r aachter ben waa'k t'r meej edoan het, moar bie de ge- meengte zitte ze soms te zeuke woar of ze nog waat geld an kwiet kenne roake. En daan goat ut bie ming nog moar over un doodgewoon inkomes- ploatje, moar bie de gemeengte lope de bedroage zo moar uut de haangd. De post veur schriefwoare is ok goede- keurd, we kriege potloje an de "Daal- weg. Over de punteslieper hek nog niks vernome, jaammer, ik doch daa'k juust zo'n goeje tip haad egeve. Me raadgeving is in de boezem es moord, zaa'k daan moar zeige. En ajje 't ming vroagt, daan mok ok nog effe zegge, daa'k me niet weer met sexy verhoale zaal bemeuje. Je kriegt t'r zo un noam meej, en die hek aai, noameluk. HANNES VAN DE NENG kantODr Steenhoffstraat13 Ir - 3764 BH Soest Etmiemy Telefoon 02155 -10115 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten Snelheidscontrole Opnieuw hield de politie vorige week een snelheidscontrole op de Lange Brink- weg, die kennelijk steeds meer de func tie van "sluipweg" heeft gekregen voor het doorgaande verkeer. Gedurende de periode dat de politie met behulp van de radarapparatuur de controle uitoefende passeerden er 177 voertuigen. Daarvan reden er 13 dui delijk te hard, zodat de bestuurders werden onthaald op een bekeuring. De hoogst gemeten snelheid bedroeg ove rigens 74 kilometer per uur. De pianist Huyb Doyer is de nieuwe organisator van het café Chantant in d' Oude Enghe op zondagmiddag 12 februari a.s. om 15.30 uur. Hij volgt hiermee Ferry Szabó op, die tot nu toe een zeer succesvolle serie zondagmid dagconcertjes heeft geleid in een onge dwongen sfeer. Zondagmiddag a.s. brengt Doyer een Hollands-Amerikaans programma met Joke Dekker uit Bla- ricum, die liedjes zingt van Jules de Corte en Dirk Witte, en de bas-bariton Albert Hermsen uit Hilversum. Tussen de liederen door speelt Jan-Kees Eweg klarinet. Huib Doyer begeleidt op de piano beide zangsolisten. Erik van Dorresteyn ff medewerker 't Vaarderhoogt Wie er oog voor heeft, kan nu het voorjaar al weer In tuin en park bespeuren. Zelfs in deze donkere tijd is er al weer volop nieuw leven te zien. Ook zijn er hier en daar nog steeds tastbare resten van de vorige zomer te zien, in de vorm van bessen en vruchten die nog de nodige kleur geven. Juist in kleine tuinen is het belangrijk dat elk jaargetijde wat moois te bieden heeft. Winterbloeiende gewas sen zorgen er voor dat we nu al volop lentekriebels krijgen. De Jasminum nudiflorum zoals de naam al zegt een nachtbloeier is in deze tijd erg opvallend, met haar felgele sterretjes tegen gevel of schuur. Van dichtbij blijken het geen sterretjes maar trom- petvormige bloemen te zijn aan bijna vierkante heldergroene twijgen. Het is overigens geen echte klimmer maar de plant is te slap als heerster, zodat we met behulp van draad of klimrek de plant om hoog leiden. Takken die de grond raken maken daar gemakkelijk wortels en kunnen weer als jonge plan ten een zelfstandig bestaan leiden. Een mooie com binatie met de winterbloeiende Jasmijn vormt de Cotoneaster horizontalis (rotsmispel) die haar rode vruchten in een zachte winter lang behoudt. Ook de bladhoudende Cotoneaster dammeri "Coral Beauty behoudt de bessen erg lang zelfs tot ver In het voor jaar. Met zacht winterweer kan nu ook Prunus subhirtella "Autumnalis" staan bloeien. Deze bloei begint al in november, terwijl de hoofdbloei in maart/april valt. Bovengenoemde vorm bloeit wit; de cultuurvariëteit 'Rosea' bloeit bleek-rose. Deze sierkers wordt de laatste jaren zowel als struikvorm als opgaand op stam geleverd. Ook een treurvorm is in de handel. Een struik die we lekker dicht bij huis moeten halen is Viburnum fragrans; een wel riekende winterbloeiende sneeuwbal met lichtrose bloemen. Ook deze struik kan in november al prach tig zijn, maar de bloemen zijn nogal vorstgevoelig. In elk geval een beschut plekje er voor uitzoeken, dan kan ze in februari-april nog volop bloeien. De toverhazelaar "Hamamelis' heeft de laatste jaren enorm aan populariteit gewonnen, ondanks het feit dat het en der duurste struiken is. Met haar zoet- geurende spinachtige bloemen doet het prachtig te gen coniferen of groenblijvende heesters, of tegen een schutting of muur. Toverhazelaars komen voor van bleekgeel tot donker bruinrood'. Een struikje dat al de hele winter de lente aankondigt met zijn purperrode bloemknoppen is Skimmia Japonica 'Kubella (waarschijnlijk nog beter bekend onder ge heel foutieve naam Skimmia foremannii). In de na zomer vormt de plant al de bloemknoppen voor het volgende jaar, die de hele winter volop kleur geven in de tuin. In april/mei openen de bloemtrossen zich en bloeien dan met wit/rose bloempjes. Nog een paar weken en dan bloeit bij enigszins zacht weer de meest vroegbloeiende Rhododendron R. preacox weer met zijn lila bloemen. Een halfwintergroene verschijning die door zijn trage groei jarenlang de tuin op kan sieren. Een leuke dwergheester die zelfs nu al kan bloeien is de schijnhazelaar of Cory- lopsis pauciflora, met een massa margarine kleuri ge klokjes. Een apart heestertje dat 's zomers met zijn enigszins rose-gevlamde blad ook in geen enkele tuin misstaat.

Soester Courant | 1984 | | pagina 13