Waarom Staphorster Meubelmaker Kruidhof zijn eiken meubelen signeert KRUIDHOF! I Monique Bosman Influenza, de jaarlijks terugkerende bedreiging ANWB: Wintersport Euro optin 'Phem Kastee] Carav kanm Er is al 'n Audi vanaf f.22.687- AUDI.VOORSPRONG DOOR TECHNIEK. (Auói) Schoonheidsbehandeling met gratis peeling STAPHORSTER MEUBE JeugdfilK 'De Illusie ftuhr De Een uniek Inlichtingen en afspraken tussen 8-8.30 uur 's ochtends tel. 13803 Anna Pauwlownalaan 40 - Soestdijk Influenza wordt in de volksmond 'griep' genoemd maar daarmee is nog niet ge zegd, dat elke griep ook influenza is. Als iemand zich een paar dagen niet lekker voelt, zijn neus zit dicht, hij heeft een lichte hoofdpijn en een paar streepjes verhoging, zegt hij al gauw, dat hij een griepje heeft. Zo'n griepje, dat in de regel niet veel om het lijf heeft, wordt veroorzaakt door een van de veie tientallen verkoudheidsvirus- sen, die op gezette tijden de ronde doen. Ze zweven na elke nies- of hoest- aanval bij miljarden door de lucht en komen bij het volgende onschuldige slachtoffer via de neus binnen. Ook het echte influenzavirus dringt via •de neus in de luchtwegen binnen. Maar daarmee houdt dan ook elke vergelij king op. Het influenzavirus is niet al leen onvergelijkbaar veel agressiever dan de gewone verkoudheidsvirussen, het richt ook veel grote verwoestingen aan. Een virus met een geheel eigen strategie Het is dit jaar op de kop af vijftig jaar geleden dat Smith, Laidlaw en Andre- wes in 1933 in Londen het influenza-A- virus ontdekten. Alleen één ding wisten ze nog niet: het virus dat ze in handen hadden beschikte over het wonderlijke vermogen om telkens in nieuwe ge daanten op te duiken. Het verschoot bij wijze van spreken van kleur als een toverbal. Een influenzavirus ziet er on der een electronenihicroscoop onge veer uit als een bolvormig spelden kussen. De 'speldert' zijn de uiteinden van moleculen, die 'neuraminidase' en 'hemagglutinine' worden genoemd. Te gen deze uitsteeksels kan ons lichaam afweerstoffen maken, die het virus bui ten werking stellen. Die afweerstoffen blijven in ons bloed en kunnen ook jaren later nog snel worden aangemaakt. Het bewakingssysteem van ons lichaam lijkt dus perfect en het werkt dan ook prima tegen allerlei ziektekiemen, die niet over het vermogen beschikken om zich steeds in nieuwe gedaanten te ver mommen. Bij het influenza-A virus ligt dat anders. Dit virus ziet kans om bijna jaarlijks het hele verdedigingssysteem van ons lichaam om de tuin te leiden door simpelweg een ander jasje aan te trekken. Sinds 1977 doet zich zelfs de situatie voor dat er twee influenza-A virussen in omloop zijn, die allebei ge regeld gedaanteverwisselingen onder gaan. Dat maakt de zaak er bepaald niet eenvoudiger op. Naast en onafhan kelijk van de A-stammen circuleert ook altijd een influenza-B stam, die een iets ander type influenza veroorzaakt. Wedloop tegen de tijd Om influenza op een afdoende manier te kunnen bestrijden moeten er twee dingen gebeuren. In de eerste plaats moet elk nieuw virus, waar het ook ter wereld opduikt, zo snel mogelijk wor den geïdentificeerd en voortgekweekt. En vervolgens moet er zonder uitstel een vaccin van worden gemaakt. Dat opsporen en identificeren gebeurt door peilstations van de Wereldgezondheids organisatie, die als een soort KNMI de toestand nauwlettend in het oog houdt en gegevens uitwisselt met gezond heidsinstanties in alle landen. Daarbij is vaak grote haast geboden, want een nieuw A-virus, dat ergens op duikt in Brazilië of de Philippijnen wordt nergens door de douane tegen gehouden en kan bij wijze van spreken overmorgen hier zijn. De bereiding van het vaccin is een biologisch proces, dat nogal wat tijd kost omdat er grote hoe veelheden virussen voor moeten wor den gekweekt en vervolgens heeft de gene die wordt gevaccineerd nog eens een week of twee nodig om voldoende afweerstoffen te vormen. Al met al duurt het dus even voor er bij een aan stormende lnfluenza-invasie effectieve tegenmaatregelen kunnen worden ge nomen. Als een patiënt eenmaal door de influenza geveld is, is het te laat. Dan zit er maar een ding op: onder de wol en uitzieken. Een spoor van verwoestingen Het influenzavirus richt in de luchtwe gen een spoor van verwoestingen aan. Het slaat gaten in de binnenbekleding, het 'trilhaarepitheel', die veel weg heb ben van brandwonden. De symptomen zijn bekend: het slachtoffer voelt zich accuut ziek worden, zijn temperatuur loopt op. Keelpijn, hoofdpijn, een droge kuch, pijn achter het borstbeen, spier pijnen en een algemene slapte rangeren de getroffene voor enige tijd op een zij spoor. Op zichzelf lijkt dit zo erg niet. Wie jong, gezond en sterk is, kan best een stootje hebben. Erg wordt het pas, als meer dan tien procent van de be volking uitgeschakeld is. Halflege klassen op de scholen, kanto ren waar het werk zich opstapelt en militaire onderdelen die naar huis wor den gestuurd tekenen het beeld. Tot overmaat van ramp pleegt juist in zo'n periode ook de gezondheidszorg te stag neren omdat er zoveel artsen en ver pleegsters tegelijk ziek zijn. De zieken huizen kunnen dan vaak geen nieuwe patiënten opnemen. Dat is de tijd, waarin de 'griepgolf' de krantenkoppen en het TV-journaal haalt. Voor sommige patiënten brengt influ enza nog andere narigheid mee. Het meest berucht is de stafylokokken- pneumonie. De bacterie, die bekend staat als de veroorzaker van steen puisten en negerogen, kan via de gaten die het virus in de slijmvliezen heeft geslagen gemakkelijk in het longweef sel binnenkomen. Het gevolg is een longontsteking die bliksemsnel om zich heen grijpt en niet gemakkelijk te be strijden is. Wie wordt bedreigd? Het spreekt vanzelf, dat er grote kate- gorieën mensen zijn, van wie de ge zondheidstoestand zo precair is, dat ze een influenza er net niet bij kunnen heb ben. Dat zijn in de eerste plaats men sen met chronische aandoeningen van de luchtwegen: astma, chronische bronchitis. Verder patiënten met aan doeningen van hart en bloedvaten, pa tiënten met nierziekten en meer in het algemeen alle mensen die een dagje ouder zijn. Uit de statistieken blijkt, dat het sterfterisico na het vijftigste levensjaar niet onaanzienlijk begint te stijgen. Voor deze groepen en voor al degenen die in het maatschappelijk verkeer niet kunnen worden gemist is een tijdige vaccinatie geen overbodige luxe. Het nieuwe vaccin: up to date Het nieuwe inflenzavaccin voor het ko mende seizoen bevat de A-stammen Filippijnen/2/82 (H3N2) en Brazilië/U/ 78 (HiNx) en de B-stam Singapore/222/ 79. Exotische namen voor virussen die weliswaar van ver komen maar het ko mend seizoen waarschijnlijk dichter in de buurt zullen zijn dan ons lief is. De vaccinatie biedt bescherming geduren de één influenzaseizoen en moet met het oog op het grillige gedrag van de circu lerende virussen jaarlijks in de herfst maanden worden herhaald. Het gebruik van sneeuwkettingen In de hieronder genoemde landen wordt het verplicht gebruik van sneeuwket tingen aangegeven door middel van verkeersborden. Het kan echter voor komen dat deze borden (nog) niet ge plaatst zijn, maar de toestand van de weg toch vereist dat er sneeuwkettin gen gebruikt worden. ITALIË - Bepaalde besneeuwde berg- trajekten kunnen voorzien zijn van een rechthoekig geel bord met de woorden "transito con catene o pneumatici da neve". Op deze trajekten is het gebruik van sneeuwkettingen of sneeuwbanden verplicht. Daarnaast bestaan ook bor den met het opschrift "transito con ca tene". Op die trajekten zijn sneeuw kettingen verplicht en bestaat geen keuze tussen kettingen en sneeuw banden. OOSTENRIJK - Het gebruik van min stens 2 sneeuwkettingen wordt door borden als verplicht aangegeven. WEST-DUITSLAND - Het verplicht ge bruik van sneeuwkettingen wordt aan gegeven door blauwe borden waarop een witte van een sneeuwketting voor ziene band is afgebeeld. Maximum snelheid van 50 km/u. ZWITSERLAND - Op bepaalde berg- trajekten kan, indien de toestand van de weg dit nodig maakt, het gebruik van sneeuwkettingen verplicht worden gesteld. Deze trajekten zijn aangege ven met een rond blauw verkeersbord, waarop een witte, van een sneeuw ketting voorziene band is afgebeeld. Voorrangsregels in de bergen Wanneer er op een bergweg of enig an der sterk hellende weg onvoldoende ruimte is voor elkaar naderende voer tuigen om te passeren, gelden in prin cipe de volgende regels in onderstaande landen. FRANKRIJK - Het stijgende verkeer heeft voorrang, tenzij het zich dicht bij een uitwijkplaats bevindt. ITALIË - Op bergwegen (kenbaar door rood bord, waarin witte driehoek met zwart posthoorn) moet men bij tege moetkomende postauto's stoppen tot deze gepasseerd zijn. Voor ander ver keer gelden geen speciale voorrangs regels. OOSTENRIJK - Geen wettelijke rege ling. In de praktijk moet degene die zich dichtbij een uitwijkplaats bevindt, zich daarheen begeven. WEST-DUITSLAND - Op steile wegen heeft het stijgend verkeer voorrang bo ven het dalend verkeer. ZWITSERLAND - Het stijgend verkeer heeft voorrang boven het dalend ver keer, tenzij het stijgend voertuig zich dichtbij een uitwijkplaats bevindt. NL-sticker voor het buitenland verplicht Ieder motorvoertuig en iedere aan hangwagen (dus ook bagage-aanhang wagens en caravans) moeten in het buitenland zijn voorzien van een NL- plaat. Deze NL-plaat moet voldoen aan een internationaal voorgeschreven model en afmetingen. Voor deze onderschei dingstekens voor voertuigen waaruit het land van herkomst is vastgelegd, geldt onder meer dat de letters in zwart geschilderd moeten zijn op een witte ovale achtergrond, waarvan de langste as horizontaal is gericht. Binnen het ovaal mogen zich alleen de letters NL bevinden. Alle andere aanduidingen en versierselen zijn verboden. Op de ANWB-kantoren zijn de NL- stickers van het voorgeschreven model verkrijgbaar. In het buitenland wordt ook steeds meer overgegaan op het fotografisch vast leggen van verkeersovertredingen. Omdat aan het kenteken zelf het land van herkomst niet altijd kan worden afgeleid, is het onderscheidingsteken van belang voor de politie. Dit leidt er toe dat aan de grenzen steeds meer ge let wordt op een goede NL-sticker die aan de achterkant van het voertuig moet worden aangebracht. WOENSDAG 8 FEBRUAR11984 Een EG-enquêi in de loop van 1 Het kwartaalo' de Gemeensch trouwen dat d' Bondsrepublie De ondervraag en Denemarkt zichten op nie Frankrijk war Een meubel van Staphorster Meubelmaker Kruidhof koopt u voor jaren. Want een meubel waaraan de meubelmaker zélf al zoveel strenge eisen stelt leeft voor jaren! Kruidhof garandeert al zijn meubelen 15 jaar op hout en konstruktie. Omdat ze perfect zijn. En daarom signeert hij ze dan ook. Meer informa tie? Even een belletje naar Kruidhof Meubelmaker en 't komt in de bus. Staphorster Stoel. Vakwerk. Een voorbeeld: bij het maken van deze stoelen wordt de vochtig heidsgraad van het hout van de poten waar bij de verbindingen het „gat" in zit) iets hoger gehouden dan de vochtigheidsgraad van de sporten waarde „penin zit). Zodat zodra het hout bij u thuis verder droogt de pen en gat verbinding muur en muurvast komt te zitten Amersfoortsestraat 3a, Soesterberg. Tel. 03463-3990. Gemeenteweg 55, Staphorst. Tel.05225-1370. Alsu geld uitgeeft voor een ecnt eiken meubel dan wilt u kwaliteit. U wilt bijvoorbeeld dat het hout het beste van de boom is. Dat met vakmanschap en zorg gedroogd wordt. Dat met liefde bewerkt wordt tot een goed gevormd meubel. Staphorster Meubel maker Kruidhof gebruikt uitsluitend streng geselekteerd europees eiken. Dat groeit lang zamer, is dus sterker. In eigen droogkamers wordt dat prima eiken zorgvuldig op konditie gebracht. Delen met scheuren worden niet verder verwerkt. De meubelmakers van Staphorster Meubel- maker Kruidhof verstaan hun vak. De kasten, stoelen, eet tafels en salontafels, de bedden, elk meubelstuk is weer een produkt apart. Omdat er zoveel hand werk en vakmanschap aan te pas komt. Omdat u, als klant, uw eigen wen sen en eisen stelt. En kunt stellen. Bij Kruidhof. De Stichting Baar organiseert op zaterd het zesde concert in teelconcerten op de Hasselaerzaal van K in Baarn. Het conce uur. Het Phemios Trio, t Krieg (viool en altvioc (klarinet) en Jan Gr brengt met medev. Decroos (cello) wer Amadeus Mozart, I hoven en Paul Hinde Het Phemios Trio i: lands Ensemble, zi, met een uitzonderli tionale ervaring. Si ten van een grote 1 verenigd in een ensf alledaagse samenst* Else Krieg was leer Krebbers, winnares Back-concours en c de Prix d'excellence Herman Braune is bekende klarinettis het Utrechts Cons SOESTER COURANT PAGINA 18 Adverteren in de Soester Courant: gereedschap voor adverteerder en consument! De welhaast perfecte aërodynamica van de Audi 100 leidt tot een plezierig laag verbruik en een comfortabel stil interieur. WIE NU EEN AUDI KOOPT MAAKT NIET ALLEEN KENNIS MET DE DEALER MAAR OOK MET DE ROBOT. In de maand februari belonen wij uw aan- tests op het Audi proefcircuit. Meer infor- koopvan een Audi- ongeachttype- meteen matie vindt u in de speciale folder die bij de fantastischevliegreis naarde Audi fabrieken 200 VA.G dealers voor u klaar ligt. Voor in het Duitse Ingolstadt! Tijdens die dag nadere kennismaking met de dealer in üw maakt u kennis met één van de meest buurt, belt u &JL/LQ11 geavanceerde autofabrieken ter wereld. evenomuzelf VZV I Dan ziet u met eigen ogen hoe -o.a. door te overtuigen van de zeer vooruitstrevende verregaande inschakeling van robots- 'n kwaliteiten van een Audi 80 of Audi 100. auto van het kaliber Auditotstand komt. Ook Maar haast u, want anders is de showroom bent u getuige van een serie spectaculaire leeg en het vliegtuig vol! Deze aanbieding geldt uitsluitend van 1 t/m 29 februari 1984 via de officiële V.A.G\dealer Bij de bekende an Koninklijke Nedei Club (KNAC) kan ciale anti-slipcursi gen. Door Kip Car> veen is voor dit do< tiecaravans bescl zijn kampeerwage 390 waarin special aangebracht om c ceren. Volgens Kip-direc gebeurt het maar we caravanbezitt' varing naar hui stemming vertren van dien. Wij adv De Winkel, onze rustig een aantal proefrijden, maai een slip voorko Daarvoor is er ni anti-slipcursus c waar je in één da leert beheersen, juiste handelinge vaarlijke verkeei Dik Trom en Jantje in de nacht in een gr zegt dat het er spook anders aan de han spannende film voor Zaterdag 11 fe voor Volkswagen en Audi. Prijzen incl. B.T.W., af Leusden, excl. afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Vrijdag lOfebr Met: Freek de Jonge, Jim vanderWoude, Catrien Wolthuizen, Gerard Thoolen, CarelLapère, Graig Eubanks, Gerrie van der Klei. Zonder dat er sprake lijke film laat het vei lusionist' zich lastig vc De moeilijkheid zit h in het naadloos overg werkelijkheid, droom Alles speelt zich af ii een figuur die aan het om de hoek van de d kamer kijkt. DEI pembrandtlaan Donderdag 9 fel Kaartverkoop van 11.® S-olgens ™n ma' V 11 no-12-30 uur. jyjegang 12,50, CJP/P U, afloop van de voor! vens gelegenheid tot he signeerde boeken van de Boer. gaterdag 18 februari: ^an 10.00 -12.00 uur. Lenny Kuhr en Hei Boer in één program unieke ttieatergebeurte Z Lenny Kuhr triona Eurovisie Songfestiva troubadour" en is sxnd warme persoonlijke sb derlands geliefdste zan Misschien minder bek' om niet minder waar Lenny haar mooiste 1 poneerde. Haar levensgevoel is naamste tekstdichter, man Pieter de Boer schrijver. Sinds zijn bundel "De vrouw in werden er meer dar van hem verkocht. Dit creatieve tweet? avondvullend progran de virtuoze gitarist Fr

Soester Courant | 1984 | | pagina 18