College geeft alsnog afwegingen bij bezuinigingsvoorstellen prijs Ernstige bezwaren tegen afsluiting Peter v. d. Breemerweg Inlijsten? *jj %Mzo gezien Bezuinigingen bij Gas- en CAI-bedrijf stuiten op weerstand Tentoonstelling over boek-project van Chr. Mavo Soest Firma van Huissteden Kees Frank Hoorzitting over winkelcentrum Soest-Zuid In jeugdafdeling Openbare Bibliotheek SHW ym Eenmansaktie ZELFMAAKSTERS OPGELET! DEMONSTRATIE BERNINA 's werelds beste naaimachine Schouder ham Honsbergen Golden delicious Honsbergen STUNTREKLANE HONSBERGEN Margarine Honsbergen Honsbergen Na hevig aandringen van commissies Het College van Burgemeester en Wethouders heeft eind vorige week alsnog "opening van zaken" gegeven over de afwegingen die het heeft gemaakt bij de voorstellen voor de sectorsgewljze bezuinigingen. Hoewel aanvankelijk daartoe niet bereid - "Dat behoort tot de boezem van het College," had burgemeester Scholten vorige week maandag nog opgemerkt- is het College alsnog voor de hevige aandrang van de raadsleden in de diverse commissies die vorige week vergaderden door de knieën gegaan. Als excuus daarvoor voert het College in een brief van drie kantjes aan de raad aan, dat "de complexiteit van deze materie en de vele in het geding zijnde factoren" een volledige toelichting en motivering niet mogelijk n.aken. In tweede instantie heeft het College echter alsnog besloten de raad tegemoet te komen en te trachten Inzicht te geven in de belangrijkste overwegingen waarop het voorstel is gebaseerd. Bij het toepassen van het criterium "de mogelijkheid de uitgaven te beïnvloeden" moesten B. en W. vaststellen, dat enkele uitgaven in de praktijk niet of nauwelijks te beïnvloeden zijn. Het betreft uitgaven in de sectoren: bestuursorgaan, verkeer, vervoer en waterstaat (met name de onderdelen straatverlichting en de bijdragen aan de provincie in de onderhoudskosten van de Eem; de uitgaven voor de straatverlichting zijn reeds belangrijk verminderd; de uitbreiding van deze voorziening werkt bovendien kostenverhogend) en financiën/algemene dekkingen. Dit had 154.000,-- moeten worden verminderd. Na de verwerking van het resultaat van alle afwegingen stonden B. en W. nog voor de opgave dit bedrag van 154.000,-- te verdelen over de sectoren; deze verdeling is geschied op basis van procentuele verdeling van het totaal der uitgaven over deze sectoren. Dit had tot gevolg dat voor enkele sectoren het bedrag hoger werd ofschoon de toepassing van de criteria aanvankelijk een reduktie op dit bedrag had opgeleverd. Aanvaardbare verdéling B. en W. hebben vervolgens het resultaat van éen en ander in zijn g;ëHëel bezien en eenstemmig geconcludeerd, dat een aanvaardbare verdeling van de taakstelling over de sectoren tot stand was gekomen. De uitgaven voor het bestuursorgaan bestaan voor 90 procent uit salarissen van leden van het College van Burgemeester en Wethouders en uit de vergoedingen voor de raadsleden. Het gaat hier om wettelijk verplichte uitgaven, welke niet te beïnvloeden zijn. De overige kosten 107.000,-) laten een bezuiniging van 92.000,-- niet toe, zodat deze gesteld is op ƒ10.000,--. Bestuursapparaat: Het betreft hier de uitgaven voor de gemeentesecretarie; deze bestaan voor 89 procent uit de salariskosten (met uitzondering van de kosten bediening telefoon en drukkerij, die onder de sector kostenplaatsen staan vermeld). Het criterium werkgelegenheid heeft hier dan ook hoog gescoord evenals de mate van verplicht zijn der uitgaven en in mindere mate het draagvlak der voorzieningen en de belangrijkheid van de voorzieningen in deze sector. Eén en ander resulteerde in een vermindering van de taakstellende bezuiniging, waarbij tevens is overwogen dat gedurende de laatste jaren een aantal ontstane vacatures niet is vervuld. Bij de sectoren politie en brandweer werd veel gewicht gegeven aan de criteria: verplicht zijn van uitgaven, belangrijkheid van de uitgaven, het draagvlak van de voorzieningen, hetgeen een vermindering van het gemiddelde bedrag tot gevolg had. Het criterium werkgelegenheid speelde bij de politie geen rol van betekenis, omdat de uitgaven voor de personeelskosten werden verminderd met het bedrag van de normvergoeding voor deze kosten. OnderwijsDe salarissen onderwijzend personeel zijn niet in de uitgaven opgenomen, zodat het criterium werkgelegenheid hier geen rol speelt. Twee overwegingen hebben de doorslag gegeven het taakstellende bedrag te verhogende uitspraak in het beleidsprogramma dat de uitgaven voor het onderwijs in beginsel tot het niveau van de doeluitkeringen dienen te worden teruggebracht en de reeds toegepaste bezuinigingen. Profijtbeginsel De mogelijkheden in de sector cultuur en recreatie om het profijtbeginsel —meer toe te passen, het doorgaans onverplicht zijn van de aktiviteiten, de mogelijkheid tot beïnvloeding der uitgaven, tot afstoten van taken werden tezamen „zwaarder" gewogen dan de overige criteria (met name werkgelegenheid en reeds toegepaste bezuinigingen). Het resultaat had een verzwaring van de bezuinigingstaak tot gevolg. Volksgezondheid: In deze sector zijn zowel de uitgaven voor de G.G.D. als voor het kompostbedrijf begrepen. De geringe mate van beïnvloedbaarheid van deze uitgaven, in het bijzonder bij het kompostbedrijf vormde de belangrijkste aanleiding enige beperking in het te bezuinigen bedrag aan te brengen. Kostenplaatsen: In deze sector gaven de criteria toegepaste bezuinigingen, toepassing profijtbeginsel aanleiding het bezuinigingsbedrag iets te verhogen. Financiële/algemene dekking: De uitgaven van 262.000,-- zijn de aan het rijk verschuldigde kosten voor de invordering van de onroerendgoed belasting; deze zijn niet te beïnvloeden zodat bezuiniging in deze sector niet mogelijk is. GemeentewerkenDe criteria werkgelegenheid, draagvlak van de voorzieningen en reeds toegepaste bezuinigingen scoorden hoog; het positieve resultaat hiervan werd verminderd door de criteria toepassing privaat/profijtbeginsel en afstoten aktiviteit/niveauverlaging mogelijk. Het resultaat van éen en ander was een verlaging van het bezuinigingsbedrag. GasbedrijfDe positieve scores van de criteria draagvlak van de voorzieningen en veiligheidsaspecten werd geneutraliseerd door de negatieve scores voor reeds gerealiseerde bezuinigingen en de mogelijkheid uitgaven te beïnvloeden. Sportstichting en zwembaden: De toepassing van de criteria- mogelijkheid om de uitgaven te beïnvloeden, toepassing privaat/profijtbeginsel mogelijk en reeds toegepaste bezuinigingen is de voornaamste reden geweest voor verhoging van het door deze sector te bezuinigingen bedrag. Alleen in de sectoren verkeer, vervoer en waterstaat; sociale voorzieningen en maatschappelijk werk, en ruimtelijke ordening en volkshuisvesting is het bezuinigingsbedrag zoals dat oorspronkelijk werd vastgesteld, gehandhaafd. Ook politie niet gelukkig met voorgenomen maatregelen Na de geruchtmakende brief van de medezeggenschapscommissie van het bedrijf Gemeentewerken, heeft nu ook de medezeggenschapscommissie van het Gas- en CAI-bedrijf van de gemeente Soest in een brief aan het College van Burgemeester en Wethouders laten weten dat bezuinigingen niet ten koste mogen gaan van de diensten waarvoor de gebruiker reeds meer dan de kostprijs betaalt. De commissie verzoekt het College in haar "brandbrief", die ondertekend is door de heren Steman (voorzitter) en Kleter (secre taris), het voorstel aan de raad in te trekken. Zij schrijven: „Wij hebben met verbazing kennis genomen van uw voornemen om de raad voor te stellen het Gas- en CAI-bedrijf alsnog extra bezuinigingen op te leggen tot een bedrag van 253.000 gulden (dat is 8,3 procent) voor de jaren 1985-1986-1987. Wij hebben helaas van u geen toelichting gekregen waaruit blijkt waarop volgens u nog bezuinigd kan worden". Zoekt u voor verzekeringen een goed adres? Van Rouwendaal staat altijd op de bres. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 Veiligheidsaspect De brief vervolgt: „Zoals u wel bekend zal zijn is het veiligheidsaspect bij ons bedrijf bijzonder belangrijk. Hier mag ten enen male niet aan getornd worden Het profijt-beginsel is reeds zeer ver doorgevoerd zover zelfs dat mede hierdoor een aanzienlijke winst gemaakt wordt, welke aan de algemene dienst wordt afgedragen". Al eerder had de directeur van het Gas- en CAI-bedrijf, ing.B.M. Boneschansker, op 1 februari een notitie laten verspreiden onder de leden van de raadscommissie bedrijven en personeel waarin hij stelt: „Aardgas is in de ogen van de gebruiker een „duur" produkt geworden. Hij moet daar fors voor betalen en hij verlangt daar dan ook wat voor. Het gasbedrijf heeft de zorg om daaraan zo goed mogelijk te voldoen. Zo moet de verbruiker kunnen rekenen op een veilige en ongestoorde levering, een veilige toepassing van aardgas in zijn woning, voorlichting over vermindering van zijn stookkosten en een goede storingsbehandeling' Onverantwoorde opgave De heer Boneschansker wijst op de al gerealiseerde bezuinigingen, een toename van het aantal verbruikers, de verslechtering van het betalingsgedrag en de overgang van de zes-maandelijkse naar de elf- maandelijkse termijnnota. Hij eindigt zijn rondschrijven: „Het is voor het Gasbedrijf een onverantwoorde opgave om de opgelegde bezuiniging van totaal 253.000 gulden te realiseren. Vanzelfsprekend zal -in nauw overleg met de medezeggenschapscommissie- nogmaals worden nagegaan waar nog bezuinigingen mogelijk zijn". Stencil De commissaris van de Soester gemeentepolitie, de her J.K. Adema, volgde vanaf de publieke tribune vorige week de beraadslagingen van de commissie Algemene Bestuurszaken en deelde na afloop van de vergadering aan de commissieleden een stencil uit, waaruit blijkt, dat de Soester politie niet zo gelukkig is met de voorgenomen bezuinigingsmaatregel van 75.000 gulden. In zijn overzicht wijst hij erop dat de salarisposten bij de politie niet te beïnvloeden zijn. Verder geeft hij aan dat de organieke sterkte van de politie (72 personeelsleden) is teruggelopen met twee man (74 in 1982) en dat het aantal misdrijven is toegenomen: In 1983 negentienhonderd en in 1980 veertienhonderd. Het oplossingspercentage is gedaald van 30 procent in 1981 tot 10 procent in 1983. Ook hij rekent erop dat zijn op- en aanmerkingen in de raadsvergadering van woensdag 15 februari nauwkeurig zullen worden afgewogen. De commissie Ruimtelijke Or dening houdt op donderdag 16 februari in gebouw gemeente werken aan de Lange Brinkweg een hoorzitting over het ontwerp- bestemmingsplan Winkelpool Soest-Zuid. De bijeenkomst be gint om half acht. Tijdens de open bare commissievergadering kun nen degenen die bezwaren heb ben ingediend tegen het ontwerp plan deze mondeling toelichten. Het plan is overigens afin uit voering genomen, nadat gede puteerde staten van Utrecht be gin januari de verklaring van geen bezwaar hebben afgegeven. In de jeugdafdeling van de Openbare Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan is sinds vorige week een tentoonstelling te zien over een project rondom "het Boek", dat onlangs in twee (brug-) klassen van de Chr. Mavo in Soest werd gehouden. Het project werd opgezet in samenwerking tussen dë bibliotheek, de schoolmediatheekdienst, de leerkrach ten Nederlands en het SECU-project. In het project kwamen allerlei aspec ten van het boek aan de orde: het schrijven, het drukken en het versprei den. De tentoonstelling bestaat uit de werk stukken van de leerlingen, een collectie boeken over de achtergronden van "het boek" en een door het SECU-pro- ject ingerichte expositie over het (ontstaan van het) schrift en allerlei schrijfgerei. De tentoonstelling is te bezichtigen op de werkdagen van 14.30 tot 17.30 uur en op zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur. In een brief aan het gemeentebestuur van Soest heeft de heer J. A. Bakker, wo nende aan de Kerkstraat, een aantal ernstige bezwaren op papier gezet tegen de door het College van Burge meester en Wethouders van Soest voor genomen afsluiting van een deel van de Peter van den Breemerweg. Zoals bekend gaat het daarbij om het gedeel te tussen Kerkstraat en Ferdinand Huycklaan, dat voor alle autoverkeer niet meer toegankelijk zou worden. Vorige week is* ook een handteke ningenactie onder buurtbewoners van start gegaan, zodat dezen de bezwaren van de heer Bakker zullen kunnen ondersteunen. Zijn bezwaren en risico- overwegingen heeft de heer Bakker puntsgewijs toegelicht: Niet rustiger Onderzoek heeft uitgewezen dat de route Lange Brinkweg-Eemstraat- Peter van den Breemerweg veel wordt, gebruikt door verkeer van en naar Baarn-Soest( dijk )-Amersfoort.Door het eerste gedeelte van de P.v^d.Bree merweg af te sluiten zal de Eemstraat door de Kerkstraat (langs benzinesta tions) richting Birkstraat, ofwel door Kerkstraat-Odijkeweg-van Lennep- laan Birkstraat. Zo zal de over last die nu alleen wordt onder vonden door vier bewoners van de Eemstraat worden verlegd naar een veel groter woongebied met een veel hoger bewonersaantal. Calamiteiten Rond 1950 was de Kerkstraat eveneens een drukke doorgaande weg. De Toren straat was destijds een éenrichtings- weg, zodat de Kerkstraat (achter de Oude Kerk) de verkeersstroom Amers- foort-Baarn verwerkte.Hoewel in die jaren het autoverkeer aanzienlijk rus tiger was, werd de situatie in de Kerk straat zo chaotisch en problematisch dat de gemeente werd genoopt de To renstraat te verbreden om nog meer ongelukken te voorkomen. De Kerkstraat heeft voor een groot deel geen trottoirs. Het klinker-wegdek loopt enigszins rond, op sommige plaatsen schuin af. Ter hoogte van de panden Kerkstraat 14 tot en met 24 ligt een onoverzichtelijke bocht. Het is vooral bij die bocht dat men in de ver keersdrukke periode van de vijftiger jaren, herhaaldelijk of in botsing kwam of de bocht uitvloog. De toen malige boer Arie Hagen (Kerkstraat 19) kon vooral op zondag wel vermake- lijksheidbelasting heffen op alle auto's die door de hekken in zijn weiland be landden. Terugdraaien van de klok zal ongetwij feld tot veel grotere calamiteiten lei den aangezien het autoverkeer anno 1984 niet te vergelijken is met dat van 1950. Kwetsbare groep Groot gevaar zal op de Kerkstraat (eerste gedeelte) ook ontstaan voor fietsers en wandelaars. Door de lande lijke ligging en de aansluiting op het Kerkpad met recreanten, vooral de schooljeugd die ter plaatse veel fietst. Door hetzelfde onoverzichtelijke bochtwerk zullen automobilisten hen niet, of te laat, opmerken. Mede door het gebrek aan trottoirs of fietspad zal juist deze groep het meest kwetsbaar worden. Bewoners de dupe Grote problemen en risico's zullen ook de bewoners van dit Kerkstraatgedeel te ondervinden. Door een grotere ver keersdrukte op een straat die daar (qua aanleg, structuur en ligging) bij uitstek ongeschikt voor is zullen kinde ren als eerste de dupe worden van een grotere risico-factor. De panden Kerkstraat 12 t/m24 en 19 t/m 13 zullen niet anders dan met groot gevaar voor een auto bereikbaar worden. Terwijl vooral de hoger gele gen woningen verplicht zullen worden om hun auto aan de weg te laten staan, hetgeen juist in de bocht de verkeers situatie nog gevaarlijker zal doen worden. Glijbaan Bij winterse gladheid is vooral het af lopende klinker-wegdek van de Kerk- De Peter v.d. Breemerweg, gezien vanaf de Kerkstraat straat een gevaarlijke glijbaan. Hetgeen bij een grotere verkeersdruk te tot problematische toestanden zal leiden. Zowel voor de bewoners, als voor het gebruikmakend verkeer. Nadelen Een alternatief plan om de Kerkstraat (van Oude Kerk tot benzinepomp) eveneens af te sluiten voor autoverkeer zal grote nadelen opleveren voor plaat selijke ondernemingen (Bakkerij van Brummelen, restaurant 't Hoogje en aannemingsbedrijf Grift), al of niet door hun wijkgerichte functies. Omzet daling moet zeker in deze huidige tijd van economische recessie te allen tijde voorkomen worden. Alternatief Een alternatief plan dat meer hout zal snijden is een verkeersmaatregel op de plaats waar men ook de overlast meent te hebben. Wellicht is het mogelijk om op de Eemstraat een maximum snel heid van 30 km in te voeren. door Gerard Paul Sinds het "veilig, vlug, voordelig" nog slechts in ironische zin door ongeduldi ge, koulijdende treinpassagiers ge bruikt wordt, zal de direktie der Ne derlandse Spoorwegen het waarschijn lijk diep betreuren deze pretentieuze reklametekst ooit te hebben omarmd. Er vallen, ondanks sommige levens gevaarlijke overwegsituaties, inder daad weinig slachtoffers, maar voor delig is het reizen per trein al lang niet meer. Nee, dan zal het vlug wezen. Je moet er, net als in de warme landen, begrip voor willen opbrengen dat de trein een half uur later vertrekt dan staat aangegeven. Dat het monster zich daarna voor- en achterwaarts naar het gestelde doel beweegt. Dat alle passagiers halverwege moeten uit stappen. Dat ze daarna hongerig en scheldend weer moeten instappen zon der dat ooit duidelijk werd gemaakt waarvoor deze execities moeten die nen, want... er was wat sneeuw geval len. Dat kon iedereen zien. Het gaat veel vlugger als het niet sneeuwt of vriest, want daar is het materiaal niet op berekend. Of als er geen stiptheids- aktie aan de gang is die ondergesneeuwd is door duizenden gratis verstrekte ki lometers en stapels boekenbonnen, die gemakkelijk verrekend kunnen worden met de eerstvolgende tariefs verhoging. Voordat we die cadeautjes gekregen hadden, reageerde er hele maal niemand meer als de conducteur zijn plichtmatig opgewekte "Goede middag" de coupé inwierp om aan te kondigen dat hij van zins was om de vervoersbewijzen te gaan controleren. Na zo'n onbeantwoorde zegenbede is er doorgaans een vlaag van opschud ding waar te nemen. Iedereen zoekt naarstig zijn kaartje; het kan op het fatale moment onvindbaar blijken en wat doe je dan? De man tegenover mij bleef echter on verstoorbaar doorlezen. De conducteur, die wel vreemde kostgangers gewend is, vroeg beleefd doch dringend om ook even een blik te mogen werpen op het kaartje van mijnheer. Heel even licht te de heer zijn hoofd, waarbij zijn ogen aan de bladzijden bleven kleven: "Dat heb ik niet" zei hij en schurkte behaag lijk tegen de rugleuning. "Dan schrijf ik voor u een kaartje uit" sprak de spoorwegman en pakte een bloknootje. "Dat hoeft niet" sprak de nog steeds geboeid lezende reiziger op dezelfde vlakke toon als voorheen. Enigszins uit het veld geslagen keek de conducteur om zich heen, krabde met de schrijvende kant van zijn bal pen achter de oren en zei vanonder zijn iets scheef weggezakte pet: "Oh". En even later: "Heeft u dan een abon nement?" Waarop de man, weeralom gestoord in zijn boek, deze vraag be vestigend beantwoorde. Nog viel de spoorman niet uit zijn rol: "Mag ik dat abonnement dan even zien?" vroeg hij minzaam, maar met witte knokkels. Met een diepe zucht legde de passa gier zijn boek ondersteboven naast zich neer, vatte zijn tas uit het bagage rek en begon die uit te pakken. Hele maal onderin vond hij het verlangde reisbiljet, maar toen stond de trein al een poosje op het station van be stemming. Zó langzaam gaat het bij de Spoorwegen nu ook weer niet. Dinsdag 14 februari van 10.00 tot 17.00 uur in onze zaak VAN WEEDESTRAAT 211 Telefoon 13480 Uit een schoenenzaak aan de Van Wee- destraat heeft een onbekende dader vorige week een paar leren dames laarzen gestolen. De schade bedraagt ruim 300 gulden. Bij de politie werd aangifte gedaan. Laarzen gestolen Alleen donderdag Ambachtelijke slagers 100 gram Alteen donderdag HOLLANDSE Alleen donderdag 500 gram MALSE RIBLAPPEN8.50 500 gram MAGERE VARKENSLAPPEN6.50 Samen 15.— 1 KILO SAMEN 1 A<>0 Alleen donderdag voor slechtsJL (maximaal 2 kilo per klant) Weekend-aanbieding 2 PAKJES Gouda's Glorie Lees hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Mt Peters bv, voor wonen in de groene zone. Koniriginnelaan 48 Soest Tel. 02155-11066

Soester Courant | 1984 | | pagina 1