Toestand Toren Oude Kerk valt nogal mee HUISWERKCURSUS gS*1 Dc Soester Duinen Taxeren kost ons 2 uur wat kost het U? scliocmsikcr Verdachten geven overval Bondsspaarbank toe St. Joseph voelt niets voor afschaffing 'Lidmaat- schapspunten' INSTITUUT VOOR STUDIEBEGELEIDING 'Het landschap van de verzorgingsstaat' Zorgen volgens Monumentenzorg voorbarig 'Geen boterham voor glasboer in Soest' Schoemaker service TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Nieuw in het INFOrmatiecentrum Lezing over Dante Alghieri DE KORTE DUINEN 10 JAAR JONG cDecKQie<thtimv^ Ruim 30.000 gulden voor Kerstgeschenk Soester missionarissen Deel buit boven water Restaurant Jvan den Brink oftewel: Toezicht op het maken/leren van het huiswerk; Strakke overhoring van het leerwerk; Uitleg bij vragen over het huiswerk; Inhalen van achterstanden; Extra bijles in zwakke vakken; Intensieve cijfercontrole; Leren hoe te studeren. Kortom: Een fijn en veilig gevoel! DUUR? Dat valt best mee. Bel voor informatie: 02155-17089 Dansavond Indische Vereniging 'Vrienden van Eemland' organiseert symposium WOENSDAG 8 FEBRUAR11984 SOESTER COURANT PAGINA 3 Foto: Goos van der Wilt De zorgen die de kerkeraad van de hervormde gemeente van soest zien maakt over de toestand van de toren van de Oude Kerk aan de Torenstraat in Soest zijn naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders voorbarig. Gemeente voorlichter B.van Os verwijst hiervoor naar het rapport dat Monumentenzorg over de toren heeft uitgebracht. Op de resultaten daarvan hebben Burgemeester en Wethouders hun oordeel gebaseerd. Volgens het rapport is een flinke opknapbeurt niet eerder nodig dan over een jaar of tien. Burgemeester P. Schol ten bracht de zorgen van de kerkeraad naar buiten bij de officiële presentatie van het eerste exemplaar van het boekje uit de geschiedenis van Soest, de Nederduitsch-Hervormde Gemeente. Bij die gelegenheid deed de burgemeester een beroep op de Historische Vereniging Soest, die het initiatief had genomen tot het uitgeven van een serie boeken over de geschiedenis van Soest, om een werkgroep in het leven te roepen die zich daadwerkelijk met monumenten bezighoudt en poogt herstel of behoud ervan te bewerkstelligen. Uit de brief van de kerkeraad leidde het gemeente bestuur af dat de toren in een zeer slechte onderhoudstoestand zou verkeren wat de buitenkant betreft, terwijl binnen vallende stukken kalk voor gevaar zouden zorgen. De brief werd om advies doorgezonden naar de afdeling onderhoud van het bedrijf ge meentewerken. Omdat deze afdeling jaarlijks de Soester monumenten bekijkt om vast te stellen of onderhoud noodzakelijk is, werd terwille van de objectiviteit Monumentenzorg ingeschakeld, dat onafhankelijk en objectief een oordeel zou kunnen geven of het inderdaad zo slecht gesteld is met de toren als de brief van de kerke raad deed geloven. Fase 3 Inmiddels zijn de bevindingen van Monumentenzorg vastgelegd in een rapport, bij de gemeente binnenge komen. Volgens de heer Van Os luidt de conclusie dat op dit moment geen extra maatregelen voor de toren nodig zijn. De toren van de Oude Kerk behoort tot de 'fase 3'-monumenten. Fase 1 houdt in dat er terstond maatre gelen getroffen dienen te worden, fase twee dat binnen drie tot vier jaar maatregelen nodig zijn, en fase 3 dat deze voorlopig, zeker tien jaar, achter wege kunnen blijven. Deze laatste, op het oog minst belangrijke, conclusie is daarom van belang omdat de gemeente alvast de subsidie in de res tauratiekosten kan aanvragen. Tegen de tijd dat de herstelwerkzaamheden dan moeten worden uitgevoerd, is de kans groot dat Soest bovenaan de lijst staat van gemeenten die voor subsidié in aanmerking komen. Volgens Monumentenzorg is het over tien jaar nodig dat aan de buitenkant van de toren het metsel- en voegwerk wordt bijgewerkt, evenals de leistenen op de kleine torentjes. Volgens Monumentenzorg is er binnen geen gevaar.Er komt wel eens iets naar beneden, maar dit is dan niet meer dan dunne laagjes kalk van het pleister werk van de muren. Door inwerking van salpeterzuur laat op sommige plaatsen de kalklaag los. Monumentenzorg heeft geadviseerd deze laag af te kloppen en er een vocht werende verf voor. in de plaats aan te brengen. Volgens de heer Van Os gaat de gemeente dit nu jaarlijks doen. Zestiende eeuw De opknapbeurt die over tien jaar aan de toren nodig is, zal nauwelijks te ver gelijken zijn met de restauratie ervan aan het begin van deze eeuw. Toen begon de toren en met name de kap zo bouwvallig te worden dat de klokken niet meer werden geluid. Daarom werd besloten dat de zestiende eeuwse toren, door rijksbouwmeester dr. J. P. Cuypers destijds 'een stuk van niet geringe bouwkundige waarde, dat in zijn oorspronkelijke staat voor de toekomst behouden moet blijven' genoemd, gerestaureerd moest worden. De kosten hiervan werden ge raamd op 10.000 gulden, waarvan rijk en gemeente elk de helft zouden betalen. Toen het werk in 1906 gereed was, bleken de kosten aanzienlijk hoger te zijn uitgevallen, bijna 20.000 gulden. Het rijk betaalde 7.500 gulden, een inwoner van Soest die onbekend wilde bijven hetzelfde bedrag, zodat de bijdrage van het (toen ook al) arme Soest 5.000 gulden bleef. De klokken in de toren werden voor het eerst weer geluid ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van mr. C.J.W. Loten-van Doele Grothe, burgemeester van Soest (1881-1914), op 11 maart 1906. Fout Opvallend (en door kenners onvergeeflijk genoemd) was de fout die gemaakt werd tijdens de restaura tie de wijzerplaten die ook vernieuwd moesten worden, werden in de torentrans gemetseld, ofschoon ze boven de galmgaten waren aange bracht voordat de restauratie onder leiding en toezicht van de heer J.F.L. Frowein, architect te 's-Graven- hage, begon. De heer Frowein had zich te houden aan de aanwijzingen van rijksbouwmeester dr. Cuypers. Hij had moeten zien dat er bij het vernieuwen van de wijzerplaten een fout werd ge maakt. Voor een "glasboer" in Soest is geen droog brood te verdienen. Het door particulieren inzamelen van glas staat landelijk nogal in de belangstelling en er lopen al enkele glasboeren rond. In Soest zal dit fenomeen waarschijnlijk geen voet aan de grond krijgen, want bij de Soester komt te weinig glas los. Dat liet gemeentewerken-direkteur Ir. S. H. Brunekreef vorige week weten in antwoord op een vraag uit de commissie Bedrijven en Personeel. Er heeft zich éen belangstellende gemeld voor de functie van glasboer, maar toen deze bekend werd gemaakt met de voor waarden, haakte hij af. Het landelijk gemiddelde ligt op 35 kilo glas per in woner, maar in Soest is dit twintig. Bovendien levert het slechts dertig gulden per ton op en zal blank glas ge selecteerd moeten worden. Al het glas wordt namelijk in éen oven gesmolten, waardoor een grauwe kleur ontstaat en blank glas schaars wordt. "We hebben een berg glas liggen bij het kompostbe- drijf, maar dat schrikt blijkbaar al zo af, dat we nog geen serieuze kandidaat hebben", aldus de heer Brunekreef. "Het inzamelen levert in deze gemeen te geen boterham op". Schoemaker repareert als enige in eigen technische dienst alle videorecorders televisies en geluidsapparatuur Dat is voor u sneller, goedkoper en veel minder kans op schade door opsturen naar fabriek- Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 Speciale kursussen: English in management English in marketing English in computing English in banking English for secretaries Wirtschaftsdeutsch Frangais économique et commercial Johan Wagenaarstraat 12a, Amersfoort - Inl. 033-729097 In het gemeentelijk INFOrmatiecen trum liggen voor geïnteresseerden de nieuwe edities van "Kies", waarin uit voerige informatie over scholen. De vier bulletins heten: "Naar de basis school", "Na de lagere school", "Na LBO en MAVO" en Na HAVO en VWO". Verder kan men gratis meenemen folders over de Algemene Bijstands wet (halfjaarlijks overzicht per 1-1-1984), de Stand van zaken bij sociale verze keringen en voorzieningen en inlich tingen over minimumloon, minimum vakantie en minimumvakantiebijsiag. Op donderdagavond 23 februari wordt er een lezing gehouden in het Neder lands over Italië's grootste dichter: Dante Alighieri. Deze avond wordt georganiseerd door de vereniging die dezelfde naam draagt. Dante werd geboren in Florence in de tweede helft van de 13e eeuw, een veelbewogen tijd. Hij is de dichter van "de goddelijke Komedie". Er zal eerst een inleiding worden gegeven op de gebeurtenissen in Florence in de tijd van Dante, zoals de opkomst van de Burgerij, de strijd tussen Welfen en Gibellijnen. Dante zelf is verbannen uit Florence Vervolgens zal ingegaan worden op de Divina Commedia, de Goddelijke Komedie, Dante's hoofdwerk. Vooral het eerste deel, de Hel, zal op aan schouwelijke wijze toegelicht worden: er worden platen geprojekteerd van o.a. Gustave Doré. De avond is in het Nederlands. Het feit dat u misschien geen Italiaans kent hoeft u er geenszins van te weerhouden de avond te bezoeken en zo uw licht op te steken over de dichter Dante Alighieri, die over de hele wereld bekend is en over het boeiende Florence van de 13e eeuw. De avond wordt gehouden in het gebouw van de Volksuniversiteit, Korte Bergstraat 5 in Amersfoort. De toegang is voor leden vrij. Niet- leden betalen f 5.--. In de maand februari iedere maandag t/m zaterdag een dagelijks wisselende schotel voor slechtst 10,- —I RESTAURANT'MMMr'^ BIHKSTRAAT 108, SOEST 02155-13720^ Jj Filmhuis Artishock bestolen Een onbekende dader heeft zich vorige week meester gemaakt van de kas van het filmhuis Artishock, in het Arti shock gebouw aan de Steenhoffstraat. In de kas bevond zich een bedrag van ongeveer 1.150,-- gulden. De dader is het gebouw waarschijnlijk binnenge komen door een raam open te maken. Namens het Filmhuis werd bij de politie aangifte van diefstal gedaan. Dat de Soester Parochianen werkelijk meeleven met "hun" Missionarissen in de Derde-wereld-landen werd tijdens de Kerstcollectes in de vier parochies wederom bewezen. Ondanks de huidi ge, moeilijker omstandigheden kwam het benodigde bedrag bij elkaar, zodat ook dit jaar iedere Missionaris 3.000,- als kerstgave zal ontvangen. Dat zij hun "thuisfront" daarvoor erg dankbaar zijn weet men uit hun brie ven. Het medeleven uit Soest - geeste lijk zowel materieel - betekent voor hen een enorme steun en stimulans. Het totaal resultaat van de collecte bedraagt 20.722,82. Het Interparochieel Missiecomité Soest dankt alle gevers/geefsters harrelijk voor hun goede gaven. De daders van de overval op de Bonds spaarbank aan de Soesterbergsestraat in Soest-Zuid, die op vrijdag 13 januari plaatsvond, hebben een bekentenis afgelegd. Dat gebeurde nadat zij aanvankelijk hardnekkig hadden geweigerd toe te geven dat zij verantwoordelijk waren voor de overval op vrijdagavond, waarbij zij een bedrag van ca. 63.000,- buit maakten, alsmede een hoeveelheid buitenlands geld en chèques. Van de buit is inmiddels zo'n 15.000 gulden teruggevonden. De rest is nog niet boven water. Ook het pistool, waarmee een van de daders het personeel van de bank bedreigde (waarvan inmiddels is komen vast te staan dat het niet geladen was) wordt nog vermist. Volgens de daders hebben zij het wapen in de Vecht gegooid. Buurtbe woners hebben de daders, een 32-jarige en een 26-jarige inwoner van Hilversum, een aantal malen alleen of samen in de omgeving van de bank gezien, voordat zij de overval pleegden. Op de dag voor de overval stalen de Hilversummers een motorfiets bij een garagebedrijf in hun woonplaats. Het' voertuig stond daar wegens startproblemen, maar de daders hebben daarvan niets gemerkt. Op vrijdag reden ze met de motorfiets en een auto naar Soest. De auto werd aan de Bosstraat gestald. De bedoeling was dat zij daarmee zouden verdwijnen na de overval. Aanvankelijk waren de Hilversummers van plan de overval al 's middags, tegen sluitingstijd, te plegen, maar toen zij bij de bank arriveerden bleek deze zojuist te zijn gesloten. Ze bleven in de buurt rondhangen. Zodra ze weer licht zagen branden in het kantoor trok de 32- jarige dader een masker voor zijn gezicht, vernielde een ruit en kwam daardoor het gebouw binnen. Daar deed hij een paar grepen in de kluis, terwijl hij de beide medewerkers van de bank onder schot hield. Hij verdween vrijwel direct. De politie, De woningbouwvereniging St.Joseph voelt er niets voor de twaalf punten die het lidmaatschap van een woningbouw-vereniging een woningzoekende in Soest oplevert af te schaffen. In een artikel in het informa tieblad van de vereniging stelt het bestuur dat het 12-punten-systeem des tijds ondanks de bezwaren van St.Joseph is ingevoerd. "Met als gevolg dat hetgeen wij toen al zagen aankomen in de praktijk werkelijkheid is geworden: elke woningzoekende ging 12 punten kopen door lid te worden van een woningbouwvereniging," aldus het bestuur. Het bestuur was van' mening dat dit geen reële zaak was, want de woning bouwvereniging op zichzelf interes seerde de woningzoekende totaal niets, de goeden niet te na gesproken. Desondanks heeft St. Joseph nu ernstige bezwaren tegen het afschaffen, zeker als daar niets anders tegenover staat. Toen in de gemeente Soest het puntensysteem werd ingevoerd, hebben de woning bouwverenigingen er sterk op aangedrongen dat de toegelaten instellingen een behoorlijke vinger in de pad hielden, ten behoeve van hun leden. St.Joseph pleitte in dat verband voor een systeem waarbij de woning bouwvereniging geheel zelfstandig een puntenwaardering zou geven, maar deze suggesties werden destijds niet overgenomen, waardoor, aldus St.Joseph, "de volledige macht naar de plaatselijke overheid werd getrokken. Twaalf punten vast was mooi en daar moesten we het maar mee doen. De vereniging mocht verantwoordelijk blijven voor woongenot, onderhoud van de woningen en de financiële risico's." In feite was de woningbouwvereniging daarmee verlaagd tot een exploi tatiemaatschappij, merkte het bestuur enigszins bitter op. "De toen malige wethouder die in eerste instan tie verantwoordelijk was voor deze gang van zaken, mevrouw Van Stiphout, is thans voorzitter van de Woningbouwvereniging Soest en het is nu juist déze woningbouwvereniging die aandringt op afschaffing van de twaalf punten, zonder daar iets anders tegen over te stellen." St.Joseph vraagt zich af of hier soms sprake is van een "systematisch af breken van de toegelaten instellingen als vereniging met leden en leden rechten": "De 12 punten afschaffen? Goed. Maar dan moet er iets beters voor terugkomen. Als dat niet gebeurt kunnen we rustig spreken van een ondermijning en uitholling van het woningbouwverenigingsrecht.Het bestuur besluit het artikel met het motto: "Beter een half ei dan een lege dop. Dus dan maar 12 punten. m Soesterbergsestraat 122 Soest m Telefoon 02158 -127 06 c/famu. ott at c/PZoö*. ft. 9St - dt/zt maamd czamjBouoü/n rw/rut. SiLTjobmt de au. aouAn factmcPu™ Q rnti(pfsjLVK&rde i Qyn^am/rné dl potr>x>on. AeldertC /tiïr/ruS/em d**"«£1 rffHY futsrKtncuusQ&s&nte&tct mtd z Aewr aam i&ro* oiinoem- Jaazaagia. Jbczass/vama/te. rit ymt f JMamc. toch nog gewaarschuwd door het stil alarm dat éen van de bankemployés in werking had kunnen stellen, kwam op het nippertje te laat om de daders te kunnen aanhouden. Die verdwenen per motorfiets in de richting van de Bosstraat, maar werden geconfronteerd met de gesloten spoor wegbomen bij het station Soest-Zuid. Via Kastanjelaan en de overgang bij de Foekenlaan bereikten ze alsnog de Bosstraat, waar de motorfiets werd verruild voor de auto. De Indische Vereniging Zeist e.o. (IVZOM) organiseert op zaterdag 11 februari a.s. een dansavond in de IVA- zaal, Buntlaan 2 in Driebergen. De zaal is om 19.30 uur open en de avond duurt tot ca. 01.00 uur. De muziek wordt verzorgd door "Wes tern Transfer" uit Dordrecht. Verder is er een bingo met prachtige prijzen en heerlijk Indisch eten en Indische hapjes tegen redelijke prijzen. Inlichtingen: mevrouw Van Motman, tel. 03404-55669. Gezellig dansen, een gemoe delijk glas wijn en ontspannen genieten van de onvolprezen Oostenrijkse keuken, dat kan nu in Soest iedere zaterdag avond. Daarnaast speelt voor u een originele Egerlander Kapel met een wervelende show, iedere laatste zaterdagavond van de maand. Prijzen vanaf f 32,50 p.p. RESTAURANT SOESTERBERGERSTRAAT 188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 De makelaardij mag voor taxaties een bepaald percentage rekenen van de waarde van uw huis. Hoe hoger die waarde, hoe hoger uw kosten. Wij breken met dat systeem, werken op de klok en dat kan u honderden guldens schelen. Vraag daarom ook bij uw bank om een peters-taxatie. Getaxeerde waarde f 135.000,- -250.000,- -350.000,- -450.000,- -550.000,- f295,- -295,- -295,- -295,- -295,- f 295,- - 545,75 - 740,45 - 935,15 -1129.85 Peters bv y Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone Vestigingen te Baam, soest, Amersfoort en Hoevelaken „In de natuur- en landschapszorg zijn ontwikkelingen waarneembaar waarvan verschillende mensen zich beginnen af te vragen of dat wel de goede kant op gaat. Vooral over de vervlechting van natuurbescherming en recreatie ontstaat toenemende on gerustheid". Hierover gaat de vijfde Eemlanddag van de vereniging „Vrienden van Eemland" die met het thema 'Het Landschap van de Verzor gingsstaat" op zaterdag 18 februari in De Borg in Soest wordt gehouden. Het symposium begint om tien uur. Traditiegetrouw zijn de Eemlanddagen van de "Vrienden van Eemland" gewijd aan problemen die niet alleen in Eemland spelen maar ook daarbuiten. Het zijn ook zaken die volgens de Vrienden meer aandacht verdienen en daarom ter discussie worden gesteld. De vereniging zet zich al tien jaar in voor natuur en landschap van de poldergebieden in de omgeving van de rivier de Eem en de ontwikke lingen daarin. Daarbij heeft men eveneens een open oog voor agrarische en andere functies van het polderland, dat van oudsher behalve een rijk weidevogelgebied ook een streek is met een bijzondere flora en fauna. Boek Het is niet voor niets dat een van de geestelijke vaders van de "Vrienden van Eemland" de schrijver-bioloog Sybren de Hoog deze Eemlanddag zal openen. Als organisator van deze manifestatie schrijft hij momenteel over hetzelfde onderwerp een boek dat nog dit jaar in de boekhandel zal verschijnen. Naar zijn mening is naast kritiek op het schijnheilige, oververzorgde landschap van vandaag, ook enige bezinning op zijn plaats. Vooral omdat het onjuist zou zijn alteveel de nieuwe ontwikkelingen in het landschap te camoufleren. „Het landschap is altijd een spiegel van de maatschappij geweest. En als fabrieken en hoogspanningen bij onze tijd horen, dan moeten we niet proberen ze het uiterlijk te geven van hooibergen of ratelpopulieren". Niemand zal volgens hem beweren dat het maar afgelopen moet zijn met de zorg voor het landschap. Maar er zou wel behoefte zijn aan een nieuwe, maatschappelijk verantwoorde onderbouwing. „Juist door de verstrengeling van landschapsbescherming en recreatie dreigt de mens als menselijk persoon uit de boot te vallen. Een leger van goedwillende ambtenaren bepalen immers in hun plannen wel wat de mensen leuk vinden en wat niet. Zodat zijn soortgenoot steeds meer op een gedresseerde kangeroe zal gaan lijken". Om een discussie over dit onderwerp te stimuleren willen de "Vrienden van Eemland" een open podium bieden voor de diverse meningen om zo gezamenlijk te proberen de landschapsbescherming uit de sfeer van nostalgie te halen en een beleid te formuleren dat past bij deze tijd. Met belangstellende burgers en vak broeders zullen ook talrijke VIP's uit de milieuhoek aanwezig zijn op deze komende Eemlanddag. Drs. P.J. Schoevers van het rijksinsti tuut voor de natuurbeheer in Leersum zal spreken- over 'Het landschap door de eeuwen'. Van de vakgroep Planolo gie in Amsterdam zal ir.M. van Schaik een lezing houden over 'Integratie landbouw en natuur, op zoek naar nieuwe mogelijkheden". Drs. A.N. van der Zande (Werkgroep Kritische Biolo gen) zal spreken over het onderwera 'Het beschermen van oude cultuur landschappen: nostalgie of kwaliteitsbesef?" Er ir.H.Lörzing (au teur van 'de Angst voor het nieuwe Landschap') zal een lezing verzorgen over 'Een landschap voor de recreant, of: de rechtvaardiging van het lust- landschap. Ruilverkaveling; Tijdens de pauze wordt een klankbeeld verzorgd van de "Vrienden van Eem land" over de ruilverkaveling in het Eemlandgebied. Om twaalf uur zal een algemene discussie worden gevoerd, waarbij Sybren de Hoog als gespreks leider zal optreden. Om zoveel mogelijk mensen aan de discussie te laten deelnemen heeft de vereniging een blauwe brochure uitgebracht waarin de landschapszorg op een wat provocerende wijze uiteen wordt gezet. Deze brochure en het aanmeldingsfor mulier van de Eemlanddag zijn ver krijgbaar bij het secretariaat van de vereniging Van Speijklaan 35 in Baarn. Belangstellenden kunnen hiervoor telefonisch terecht op nummer: (02154)-20432.

Soester Courant | 1984 | | pagina 3