'Open dag' bij Soester pedagoog drs. Jan Fetter fBjfr «w .wj ^7 groe.i dn blodi IfRdP bouw- Meningen van lezers Bier ^AAAAAA IV PMC MARKT montagewerk Informatie - avond over Psoriasis Waar begint 'dictatuur?' Winkelcentrum wordt rampencentrum Geslaagde thema-avond over 'zure regen' van Vrouwen voor Vrede Agenda De Borg i Filmhuis: Fanny Alexander Steelband Aruba Adventures Literaire Salon met Jan Eijkelboom Courantenreklame is niet te vervangen Kamerplanten, een echte hobby! \IQENSDAG 8 FEBRUAR11984 SOESTER COURANT PAGINA 9 Druari van 15.45 uur tot •aart van 19.30 uur tot 'd terr.). Soest, zaterdag 9-16.30 uur Sinds Drs. Jan Fetter, nu ongeveer een half jaar geleden, in Soest zijn "peda- gogische praktijk" opzette en ais éen van de weinigen van zijn vakbroeders een particuliere praktijk begon, is er al heel wat te doen geweest in zijn huis r aan de Regentesselaan. "Ik krijg allerlei positieve reacties. Er zijn K nogal wat mensen, die ik geholpen heb, en die me dan een tijdje later terugbel len om te zeggen hoeveel ze eraan gehad hebben. Ik steek er ook veel tijd f en energie in - het werk is tenslotte m'n lust en m'n leven." Jan Fetter wijst erop dat zijn aanvan kelijke voornemen, waarmee hij vorig jaar aan zijn praktijk begon, niet of jt nauwelijks veranderd zijn. 't Is alleen nog wat meer uitgekristalliseerd, zou ik zeggen. Mijn voornaamste uitgangspunt is altijd geweest dat de realisatie tussen ouders en kinderen te allen tijde voorrang moet krijgen. Die moet. als 't maar enigszins mogelijk is, geoptimaliseerd worden." De gezinssituatie, die voor kinderen met problemen nu eenmaal van het allergrootste belang is, is een aandachtsveld waarop Jan Fetter al zijn energie richt. "Natuurlijk kost het veel tijd, maar dat vind ik niet zo'n ramp. De mensen zijn hier dikwijls op hun gemak, er heerst een huiselijke sfe2r, en dan zit ik niet op de klok te kijken. Die extra uurtjes breng ik dan ook niet in rekening. De mensen hebben dikwijls zoveel tijd nodig om de dingen op te pikken en goed tot zich te laten doordringen. Daar moeten de mensen de ruimte voor krijgen. Hij wijst in dit verband op het grote verschil met de "officiële instanties" die zich met opvoedkundige problemen bezig houden. "Zo'n M.O.B. (Medisch Opvoedkundig Bureau) bijvoorbeeld, dat is een groot kantoor met een heleboel deuren. Dan voelen de mensen zich niet zo gauw op hun gemakt." Jan Fetter geeft, in zijn eigen woorden"Individuele hulpverle ning, op maat gesneden, zonder cliché- gesprekken en cliché-rapporten, maar uitvoerig en toegesneden op de persoonlijke problematiek." Afgezien van gezinsproblemen, die bij de opvoeding uiteraard een belang rijke rol spelen, geeft Jan Fetter ook deskundige begeleiding op het gebied van leer- en huiswerkproblemen en studiebegeleiding. "Het merendeel van de jongelui die tot dusver bij mij zijn geweest waren kinderen van de hoogste klassen van de basisschool, maar ook wel wat ouderen, tot een jaar of achttien. In de laatste klas van de basisschool zijn er veel kinderen die voor de keuze van een voortgezette opleiding staan, en die 't dan absoluut niet weten. De ouders hebben soms twijfels over het oordeel van de school, of over de toets. Als de problemen al wat langer be staan-hebbem veel mensen de weg naar MOB of naar OBD (Onderwijs Begelei dingsdienst) al achter de rug. Vaak Foto: Goos van der Wilt zijn ze dan niet erg tevreden over de vage antwoorden die ze te horen hebben gekregen Onduidelijkheden De "gevallen" waarmee Jan Fetter zich bezighoudt, lopen sterk uiteen. "Negen van de tien keer gaat het echter om onduidelijkheden over de keuze van een school, een beroep, een vakkenpakket. Ik help de jongelui die keuze zoveel mogelijk af te stemmen op hun eigen interesse en mogelijkheden." Verder probeert hij zoveel mogelijk "partijen" in de hulp te betrekken, bijv. door gesprekken met leerkrachten, etc. Het jammere is, aldus Jan Fetter, dat er een haast automatische relatie is gegroeid tussen de scholen en bijv. de OBD, "terwijl die eigenlijk veel meer gericht is op hulpverlening voor kinde ren in de lagere klassen. Terwijl het rond de zesde klas toch dikwijls heel moeilijk ligt. Jan Fetter betreurt het dat nog te weinig mensen uit het onderwijs lijken te beseffen dat in zulke gevallen zijn "pedagogische praktijk" de aangewezen weg is. In hetzelfde verband wijst hij er ook op, dat de artsen in Soest zich evenmin erg bewust van zijn aanwezigheid lijken te zijn. "Ik heb al heel wat corresponden tie de deur uitgewerkt, maar nog maar heel weinig reacties gekregen van die kant. Ze nemen je informatie blijkbaar voor kennisgeving aan. Dat je werkelijk iets zou kunnen betekenen in bepaalde situaties wordt niet opge pakt." Speciaal voor artsen en mensen uit het onderwijs heeft Jan Fetter besloten een nadere kennismaking te verge makkelijken. Daartoe organiseert hij op zaterdag 11 februari a.s. een "Open dag", van 10.00 uur tot 15.00 uur. Overigens zijn daar ook geïnteresseerde ouders, eventueel met hun kinderen, welkom. Compleet verzorgd klusteam VELDWEG 4 - SOEST TELEFOON 02155-1 4878 Snelheidscontroles Met behulp van de radarapparatuur heeft de politie vorige week op twee plaatsen in Soest weer een snelheids controle uitgevoerd. Op de Koningsweg reden van de 240 passerende automo bilisten er 12 te hard. De top lag op 80 km. per uur. Op de Soesterbergse- straat overtraden 25 van de 358 gecon troleerde autobestuurders de maxi mum snelheid. Hier werd een top van 88 km. per uur gemeten. Diefstal uit auto Een bewoner van de Burgemeester Grothestraat ontdekte vorige week dat onbekenden zijn auto, die op een par keerplaats achter zijn woning stond, onder handen hadden genomen. Zij vernielden een raampje en namen de cassetterecorder mee. Ze probeerden ook de autoradio weg te halen, maar die zat zo stevig vast dat ze hem moes ten achterlaten. De eigenaar deed aan gifte bij de politie. Cheques gestolen Een bewoner van de Van Weedestraat ontdekte vorige week dat uit zijn wo ning twaalf eurochques, met een ge zamenlijke waarde van 3600 gulden, waren gestolen. De man deed aangif te bij de politie. Autoruit vernield Een bewoner van de Generaal Spoor straat in Soesterberg deed vorige week bij de politie aangifte wegens vernie ling. Tot nu toe onbekende daders had den de voorruit van zijn auto stuk ge slagen. De schade bedraagt ca. 200 gul den. Ruit vernield Een bewoonster van de Beatrixlaan kwam vorige week tot de ontdekking dat onbekenden een ruit van haar wo ning hadden vernield. Zij deed aangifte bij de politie. De schade bedraagt on geveer 120 gulden. Autobanden lek gestoken Bewoners van het Minstreelpad wer den vorige week geconfronteerd met lek gestoken autobanden. Van twee auto's werd een band op die manier vernield. De daders zijn tot dusver onbekend. De politie werd op de hoogte gesteld. Tuinlantaarn gestolen Een bewoner van de Larixlaan ontdek te vorige week dat zijn tuinlantaarn door onbekenden was weggenomen. Hij deed bij de politie aangifte wegens diefstal. De schade bedraagt ca. 135 gulden. m Er ligt een Constant ringenmap voor je klaar met meer dan 200 modellen. Gratis! A.i;: WEERD Op donderdag 16 februari a.s. aanvang 20.00 uur organiseert de Psoriasisver- eniging Utrecht een Informatieavond, over de erfelijke en niet besmettelijke huidziekte Psoriasis. De Medisch Adviseur van de vereni ging drs. C. W. den Hengst, zal een lezing met lichtbeelden verzorgen met als onderwerp "Psoriasis en de behan deling hiervan". In het bijzonder patiënten die met deze huidziekte te kampen hebben of die genen die er in hun omgeving mee te maken hebben zijn van harte welkom. Tevens kunt u er kennismaken met het werk van de Psoriasisvereniging Utrecht. Deze informatieavond zal plaatsvinden in Baarn in een zaal van Restaurant "De Prom", Amalialaan 1 2 minu ten lopen van het station De toegang is geheel gratis. Wat is Psoriasis Psoriasis is een erfelijke en niet be smettelijke huidafwijking die zich manifesteerd in rode met schilvers be dekte plekken over het gehele lichaam. Tot nu toe is er nog geen afdoende mid del bekend om deze kwaal te genezen. Mensen die aan deze kwaal lijden, en dat is ongeveer 3% van de bevolking, schamen zich vaak voor hun uiterlijk, verstoppen zich en raken in een sociaal en geestelijk isolement. Wat doet de Psoriasisvereniging? De provinciaal werkende patiëntenver eniging geeft voorlichtingsavonden voor patiënten en hun familie. Ook mensen die beroepshalve met deze kwaal te maken hebben zoals ver plegend personeel, fysiotherapeuten, maatschappelijk werkenden etc. be zoeken deze bijeenkomsten. Door het ongeneeslijk zijn van deze aandoening wordt overal ter wereld onderzoek gepleegd en worden nieuwe of hernieuwde therapiën ontwikkeld. Teneinde het isolement van de patiënt te doorbreken zoekt de vereniging hem op in zijn eigen woonomgeving. Op verschillende plaatsen in de provincie worden zogenaamde "promotieavon den" gehouden waarbij wij en onze medisch adviseur door middel van een lezing met dia's een en ander komen verduidelijken. Het College van B. W. is niet van plan de afwegingen die het heeft ge maakt bij het opstellen van de voorlo pige lijst van bezuinigingen per sector aan de gemeenteraad prijs te geven. Dit geschiedt niet in een gemeente achter het "ijzeren gordijn" maar in het "democratische westen". Ondanks het aandringen van bijna alle aanwezigen om nadere inlichtingen en overwegingen voor de gevolgde be zuinigingen, bleef de burgemeester star volhouden dat ze dit niets aanging. Hij stelde nog dat: "hoe het precies is gegaan is een subjectieve zaak, een kwestie van wegen, herwegen en overwegen". Toen hem gevraagd werd om toch maar een overzicht met alle plusjes en minnetjes te geven, antwoordde de burgemeester met de woorden: "Daar krijgt u geen inzage in "Wij hebben het zo rechtvaardig mogelijk gedaan" Ondanks dat er nog vele en meerdere argumenten werden aangevoerd om toch een nader inzicht te krijgen over het hoe en-waarom van deze opstelling, bleef de burgemeester bij zijn besluit de aanwezigen niet nader te informe ren. Als een stel jongens, die van hun stren ge vader een reprimande hebben ge kregen en niet begrijpen waarom dit is gebeurd, zaten de aanwezigen elkaar eens aan te kijken. Ook zij begrijpen er nu niets meer van. Zou deze gang van zaken nu de toe komst van ons dorp zijn? Een college van B. W. dat onderling even vaststelt wat goed voor ons is en een gemeenteraad die wel poogt mee te regeren, maar eigenlijk buiten de deur wordt gehouden. Als we zo'n situatie vernemen uit de Oostblok-landen, dan wordt snel het woord "dictatuur" gebezigd, het lijkt in dit geval ook sterk op "dictatuur". Dit is de mening van Tulp Door de realisering van het nieuwe winkelcentrum Soest-Zuid is de af wikkeling van het openbaar vervoer het kind van de rekening geworden. De verplaatsing van de bushalte naar een levensgevaarlijk kruispunt is een grove aantasting van de verkeersvei ligheid. Met de realisering van het nieuwe winkelcentrum neemt het passagiers aanbod onherroepelijk toe maar de voorziening van het openbaar vervoer neemt juist af! Mag dit zomaar gebeu ren? Waarom komen de belangen van de consument weer in de kou te staan? Nu reeds doen zich verkeersopstop pingen voor bij het kruispunt Soester- bergsestraat-Ossendamweg door het blokkeren van doorgaand verkeer als enkele bussen tegelijk aankomen. Dit wordt straks nog erger als de rea lisering van het winkelcentrum een feit is. Door plaatsing van bushaltes voor de deur van omwonenden van het win kelcentrum, worden de belangen van deze mensen geschaad en een inbreuk op hun privacy gepleegd. Waarom moest een uitstekend funktionerend en veilig busstation opgeofferd worden aan een ongelukkig gekozen en veel te kleinschalig winkelprojekt? Het plan BIRKSTAETE bood een goe de oplossing voor al deze problemen. Waarom is dit afgewezen? Terwijl de verkeersveiligheid overal grote prioriteit geniet, wordt hier in de gemeente Soest een rampgebied gecreëerd ten kosten van een beperkte uitbreiding van het winkelareaal! Zo iets mag toch niet mogelijk zijn H. L. Swanink V-eV" Ondanks de vele (zure) regen die maandagavond viel was er toch veel belangstelling voor de thema-avond van Vrouwen voor Vrede. Dave van Ooyen, medewerker van mi lieudefensie, sprak voor de pauze over oorzaak en gevolg van de zure regen. Hij gaf met enkele cijfers duidelijk aan dat, sinds Zweden rond 1950 al de nood klok luidde, de gevolgen van zure re gen en de concentraties minstens ver viervoudigd zijn. Wanneer deze ont wikkeling in dit tempo door zou gaan, gaat de aarde een grote milieuramp tegemoet. Veroorzakers zijn de zware industrieën, uitlaatgassen, kolen- en olie gestookte elektriciteitscentrales, en mest over vloed: zwaveldioxyde, stikstofoxyde, ammoniak. Overigens wees hij erop dat de term zure regen enigszins misleidend is, omdat van de genoemde stoffen door regen op de aarde neerslaat, ter wijl zich als "droge" stofdeeltjes in de lucht bevindt. Om een catastrofe te vermijden zal er plaatselijk, regionaal, landelijk en via het euro parlement op direkte maat regelen moeten worden aangedrongen, om in ieder geval in eerste instantie de stijgende curve van de concentra ties een halt toe te roepen en om in een tweede fase, maar wel op korte ter mijn, een neerwaartse spiraal te 'be werkstelligen. Van Ooyen waarschuw de overigens wel voor het zoeken van oplossingen in de zogenaamde "schone" kernenergie. Na de pauze sprak Marjon Kieke- bosch, medewerkster in een zaak voor biologisch dynamische voeding in Utrecht, over de werkwijze van de bio logisch dynamische landbouw en vee teelt, en over de consequenties daar van voor bedrijven en afnemers. Uit enkele reacties van de toehoorders in de zaak bleek dat kwaliteitsvoeding niet duurder hoeft te zijn, omdat je bewuster keuzes maakt in wat je eet (uitgebalanceerd) en door de hoge voe dingswaarde van de produkten ook minder nodig hebt. De kans van slagen van het overstap pen van de dagelijkse consumptie, zo als je gewend bent, naar de biologisch dynamische voeding hangt sterk af van het doordrongen zijn van wat en waarom je eet en hoe dit voedsel tot stand is ge komen. Informatie waarmee ongetwijfeld, ge zien de reacties, de aanwezigen hun voordeel zullen doen. Woensdag 8 februari 9.00 uur Damesbowling Wijkver. 10.00 uur Bewegingsleer 15.00 uur Soos Veenbesstraat 19.30 uur Bedrijfsbowling 20.00 uur Demonstratie-avond Van Dam Super 20.00 uur Rijschool Los Donderdag 9 februari 9.30 uur Verg. MAVO Direkt. 10.00 uur Seniorenbowling 10.00 uur Volksdansen 14.30 uur Verg. ABVA/KABO 19.30 uur Bedrijfsbowling 19.30 uur Bridge Bilthoven 19.30 uur Bridge ONI 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar Vrijdag 10 februari 10.00 uur Seniorenbowling 20.00 uur Klaverjassen Wijkver. Zaterdag 11 februari 20.00 uur Bingo "Vrije Vogels" Maandag 13 februari 10.00 uur Seniorenbowling 19.00 uur Tafeltennis Chemco 19.00 uur A.B.O.-cursus 19.00 uur Bowling SBB 19.30 uur Bridge-wedstrijden 20.00 uur Rijschool Los 20.00 uur Oudheidk. Gez. Dinsdag 14 februari 19.00 uur Bowling SBB Woensdag 15 februari 9.00 uur Damesbowling 10.00 uur Bewegingsleer 14.00 uur Bingo Wijkvereniging 15.00 uur Soos Veenbesstraat .00 uur Rijschool Los Donderdag 16 februari 10.00 uur Seniorenbowling 10.00 uur Volksdansen 19.00 uur Verg. P.v.d.A. 19.30 uur Rijschool Ruyssenaar 19.30 uur Bridge ONI 20.00 uur Bowling Wijkvereniging Vrijdag 17 februari 10.00 uur Seniorenbowling 19.00 uur Klaverjassen Chemco 19.00 uur Bowling Wijkvereniging Zaterdag 18 februari 10.00 uur Symposium 'Vrienden van Eemland' Zondag 19 februari 15.30 uur Thé Chantant: Manuel Maandag 20 februari 10.00 uur Seniorenbowling 14.00 uur Seniorenbowling 19.00 uur A.B.O.-cursus 19.00 uur Tafeltennis Chemco 19.00 uur Bowling S.B.B. 20.00 uur Rijschool Los Dinsdag 21 februari 19.00 uur Bowling S.B.B. 20.00 uur Lezing Vogelvereniging "Vrije Vogels" Reeds bij de Batavieren, die met hun boten de Rijn afzakten en bij Lobith in ons land kwamen, was bier, het edele gerstenat, bijzonder geliefd. De laatste jaren is bier evenais vroeger tot een ware volksdrank verheven, vandaar dit Taaipraatje over bier. De geestrijke drank bier wordt gebrou wen uit mout, gekiemd en gedroogd graan (meestal van gerst). De oude uitdrukking "bij bier zijn" duidde dronkenschap aan. "Te bier gaan" be tekende letterlijk: naar de herberg gaan. Figuurlijkzich te goed doen. Omdat bier bij bepaalde bijeenkom sten wordt geschonken heeft "te bier gaan" langzamerhand een andere be tekenis gekregen, zoals naar een be grafenis gaan in Gelderland en Over ijssel naar een boerenbruiloft gaan. "Boven zijn bier zijn" wil zeggen te veel gedronken hebben. Vergelijkbo ven zijn theewater zijn, een zegswijze die het oudere "boven zijn bier zijn" geheel heeft verdrongen. Een grappig spreekwoord ontdekten we bij de spreekwoordenkenner Tuinman. "Een huis vol dochters is een kelder vol zuur bier". Of dat zo is laten we maar in het midden, want veel ouders zijn wat gek met hun mooie dochters. Ook "een vaatje zuur bier", gezegd van een meisje, dat te oud is geworden om nog te verwachten dat ze een aanzoek krijgt. Vaak wordt het bier genoemd naar een plaats of het land van her komst. Zo kent men Mechels, Luiks, Dortmunder, Pilsener, Münchener, Engels en Beiers bier. Veel bijvoeg lijke naamwoorden geven een nadere aanduiding aan. Zo spreekt men van zwaar, dik, dun, schraal en verschraald bier. Vandaar het oude spreekwoord "Dat is geen klein bier" voor: dat is wat moois in zijn soort. Een oude wijsheid luidde: "Bier en barmhartigheid komen bij elkaar". Spottend gezegd van mensen die in een dronken bui medelijden hebben met al le arme mensen. In die toestand zou den ze wel allemaal tegelijk willen hel pen. "Hij verbetert zich als scherpbier op de tap". De betekenis daarvan is: het is een deugniet en het wordt elke dag erger met hem. Scherpbier of scharre bier was al niet al te best en werd als het uit de tap kwam nog zuurder. In Friesland kent men de zegswijze: Eigen bier smaakt het best. Er gaat niets boven hetgeen men zelf heeft ge maakt. En in Groningen: 't Is net of hij heet bier op heeft. Dat werd schertsend gezegd van iemand, die van nature een erg rood, opgezet hoofd had. Bekend is het spreekwoord "vechten tegen de bierkaai". Het onmogelijke is niet te bereiken, zeker niet als er spra ke is van overmacht. Volgens de over levering waren de mannen, die op de bierkaai de zware vaten in en uit de schepen laadden en losten, echte vech tersbazen, waar men niet tegenop kon. Een woord dat thans niet meer wordt gebruikt was bierbeschooier. Dat was iemand die bier, afkomstig uit andere plaatsen en landen, opsloeg en leverde aan de herbergiers. Inzonderheid in Amsterdam. Daar werd in 1621 zelfs het bierbeschooiersgilde opgericht. Een bijzondere benaming is Jopenbier. Deze naam heeft niets temaken met de voornamen van de bekende Nederlan ders Joop den Uyl en Joop Zoetemelk. Gezien een oudjaars-televisieuitzen- ding én ariti-alcoholisme in de sport, geen van beiden een fervente bier drinker. Jopen bier is de naam van een biersoort, afkomstig uit Danzig, tegen woordig Gdansk. In Vlaanderen noemt men het jeupenbier. De naam wordt wel in verband gebracht met de joop, de haagappel van de haag- of meidoorn. Anderen beweren dat de naam is afge leid van een straat in Danzig, de Jop- pengasse, maar omgekeerd kan de straat zijn naam wel te danken hebben aan het bier. Het is een dikke, bruin achtige biersoort, in vroeger dagen zelfs gebruikt als medicijn tegen kneu zingen. Tenslotte het pannenbier. In de bouw wereld kende men vroeger en in enkele plaatsen ook nu nog dè gewoonte, zodra de bouw van het huis zover gevorderd was, dat de pannen op het dak gelegd konden worden, aan de bouwers bier te schenken. Dit gratis pannenbier ging er dikwijls maar al te gretig in. Kinderbingo in 'De Borg' Op woensdagmiddag 15 februari a.s. organiseert de wijkvereniging Over- hees een kinderbingo in de Borg. Aanvang 14.00 uur. Voor de kinderen van leden en donateurs bedraagt de prijs per kaart 1.50. Introcudés be talen het dubbele. Er zijn diverse mooie prijzen. Bovendien ontvangt ieder kind gratis een glas limonade. WV-nieuws Voor 3,50 kan men bij de VVV de nieuwe vakantiegids 1984 van Arnhem en Omstreken kopen. In deze gids treft men alle informatie over campings, groepsdagtochten, paardrijden, hén gelen en dergelijke aan. Het gaat hiér om de gebieden Liemers, Elten, Mont- ferland en Grebbe. Ook van andere streken in ons land zijn dergelijke gid sen bij de VVV verkrijgbaar. Ter inzage liggen verschillende gidsen onder de titel "Lekker weg in eigen land". Hierin vindt men informaties over verzorgde korte- en lange vakan ties, bungalows en alternatieve en sportieve vakanties. De VW Soest is tevens boekingskantoor voor theaterevenementen. Wil men bij voorbeeld de komende weken een voor stelling van Adèle Bloemendaal (21 februari), Jan Blaasser (12 februari) of Liesbeth List Robert Nasveld (23 februari) in het Theater 't Spant te Bussum, dan kan men bij de Soester VW plaatsbespreken. De VVV aan de Steenhoffstraat 9a is geopend van maandag tot en met vrij dag tussen 11.00 en 15.00 uur (tel. 12075). Steenhoffstraat 46 telefoon 02155 - 1 95 77. HET CULTUREEL CENTRUM IN SOEST Donderdag 9 februari: Regie: IngmarBergman. Met: Ewa Fröling, Gunn Wallgren, Erland Josephson, Pernilla Allwin, Bertil Guve e.a. Zweden 1982 kleur 190 min. Voor Ingmar Bergman is dit zijn laatste film. Deze drie uur en tien minuten durende film vertelt het verhaal van een grote familie, Ekdahl, in een mid delgrote stad aan het begin van de twintigste eeuw. De centrale figuren in de film zijn twee kinderen, Fanny Alexander, hun moeder Emilie en hun grootmoeder Helena. De gebeurte nissen zijn voor een deel op jeugdher inneringen van Bergman geïnspireerd. Er wordt Kerstmis gevierd in huize Ekdahl, 1907. Aan het hoofd van de familie staat grootmoeder Helena (Gunn Wallgren), een vroegere actri ce. Haar oudste zoon Oscar (Allan Ed- wall) leidt het plaatselijke theater, waarvan haar overleden man de stich ter is geweest. Oscar is een matig acteur, zijn vrouw Emilie (Ewa Frö ling) daarentegen een begaafd actrice. Beiden hebben nog laat twee kinderen gekregen: Alexander (Bertil Guve) en Fanny (Pernilla Allwin). Twee andere zonen van Helena zijn Gustav Adolf (Jarl Kulle), manager van een res taurant, en Carl (Börje Ahlstedt), een drankzuchtige, teleurgestelde profes sor. Beiden zijn getrouwd, ieder op zijn manier gelukkig en ongelukkig. Gus tav Adolf heeft een 18-jarige dochter Petra. Een vrolijke, wat excentrieke familie met veel dienstmeiden over de vloer. In dit eerste uur tekent Berg man met Viscontiaanse precisie en allure de warmte en rijkdom in de residentie van de familie Ekdahl, waar geen theekopje verkeerd staat. Het tweede deel is van een huivering wekkende gruwelijkheid. Oscar be zwijkt aan een hartaanval. Zijn we duwe Emilie hertrouwt met de ijzige bisschop Edvard Vergérus (Jan Malm- sjö). Hij is een uiterlijk minzaam, maar door ascese en ambitie verhard monster. Hij eist van zijn nieuwe vrouw dat zij en haar kinderen volledig af stand doen van hun bezittingen, hun familieleden en alle andere banden met het plezierige en weelderige leven van de Ekdahls. In het kille huis van de bisschop dromen en beleven de kin deren hun eigen werkelijkheid. Alexan der verzint de verhalen waarmee hij zijn stiefvader wil treffen. Wanneer de kinderen door hun boze vader zijn op gesloten, weet de jood Isak Jacobi (Erland Josephson), de vertrouwens man van Helena, met een verbeeldings truc de kinderen uit het huis te smok kelen. Daarmee begint tevens het der de deel van de film, het meest indruk wekkende en Bergmaniaanse. In de uitdragerij van Isak heeft Alexander een ontmoeting (niet voor het eerst) met de geest van zijn vader, maar ook met een geslachtsloze engel, die hem helpt om langs magische weg zijn stief vader uit de weg te ruimen. De functie van de tovenarij en metafysica heeft in Fanny Alexander steeds een speels karakter en is acceptabel door de voortdurende verwijzingen naar het theater. Zo is in feite de film in zijn geheel op te vatten als een homma ge aan Bergmans twee grote liefdes: het theater en zijn 'familie', welke voor een groot deel samenvallen. De film eindigt met een groot dorps feest in huize Ekdahl ter ere van een groteske wedergeboorte. Emilie, op nieuw weduwe, brengt nog een kind van de bisschop ter wereld, geboren op hetzelfde moment als het wicht dat de vrolijke Gustav Adolf bij zijn maïtres- se heeft verwekt. Bergman heeft het kwaad overwonnen en opent voor ons de deur naar een plezierige samenleving. De happy speech van Gustav, een vurig pleidooi voor zijn polygame struktuur, spreekt boekdelen. Aanvang: 21.00uur. Entree: 5,-/CJP 4,-. Zaterdag 11 februari: Aanstaande zaterdag, 11 februari 1984 zal de uit Aruba afkomstige steelband als onderdeel van een tournee door ons land optreden in het cultureel centrum, gelegen aan de Steenhoff straat 46 te Soest. Deze groep bestaat uit 10 muzikanten die hun muziek zelf omschrijven als Caribbean Music. De formatie is gezien de vele geslaag de optredens en de grote aantallen ver kochte elpee's zeer succesvol te noemen. Zaterdag 18 februari: Karakteristieke instrumenten die de muzikanten deze avond zullen gebrui ken zijn bijvoorbeeld double-tenor steel drums, melodie-steeldrums, conga's, drums, basgitaar sologitaar en vocals. Belangstellenden die van deze exoti sche muziek willen genieten zijn op de ze avond van harte welkom. Zaal open21.00 uur. Aanvang: 23.00uur. Entree: 7,50/CJP 6,-. Eind 1979 debuteerden twee dichters die inmiddels in Nederland zeer popu lair zijn door hun "persoonlijke" en "begrijpelijke" poëzie: Jan Eijkel boom en Ed Leeflang. Beide dichters waren op dat moment rond de vijftig, hetgeen hun uitgever (De Arbeiders pers) ertoe verleidde hen te afficheren als de "echte" vijftigers. Ed Leeflang leest op vrijdagavond 10 februari uit eigen werk voor bij de Dichterskring "Amersfoort" aan de Appelmarkt. Hij wordt daar ingeleid en voorgesteld door Jan Visser uit Soest. Jan Eijkelboom (57) komt zaterdag avond 18 februari in Artishock's Lite raire Salon, om 20.30 uur in de theater zaal. De Rotterdammer Eijkelboom groeide op in Dordrecht, volgde het gymna sium in Rotterdam en was van 1945 tot 1950 militair in Engeland, Duits land (bezettingsleger) en Indonesië. Daarna studeerde hij politicologie in Amsterdam. Vana 1956 was hij werk zaam als journalist bij Vrij Nederland, Het Parool en Het Vrije Volk. Aanvankelijk vertaalde Jan Eijkelboom gedichten uit het Engels en het Grieks, o.m. van John Donne tien liefdesge dichten en drie preken, van Yeats "Geef nooit het hele hart". Publikaties: Lucebert de dichter, als schilder en dichter (essay, Meulenhof 1960); "Dordracum illustratum" (poë zie 1979)"Wat blijft komt nooit terug" (poëzie, Arbeiderspers 1980); "Wolwe- vershaven" (poëzie, 1981) en "De Gou den Man" (poëzie, Arbeiderspers 1983). De produktie en presentatie van deze avond zijn in handen van Ton Luiting uit Hilversum. Muzikale intermezzi door Marlies Mandersloot (zang gitaar) uit Soest. De klassieke muziek die in de pauze en na afloop in de sociëteit ten gehore wordt gebracht, is uitgezocht door Dita Valkenet. Toegangsprijs: leden 3,50 en niet- leden 4,50. Bestuursleden: half geld. AFDELING SOEST Kamerplanten nemen in onze huis kamers een belangrijke plaats in, zelfs een unieke plaats, want nergens ter wereld vindt men méér kamerplanten dan in het Nederlandse huis. In tegenstelling tot bijvoorbeeld onze zuiderburen beperkt onze keus zich niet tot grote Sansevieria's of clivia's, we houden klaarblijkelijk van afwisseling en gelukkig is het assortiment van de bloemist hierop afgestemd. Jammer genoeg fungeren veel planten tegenwoordig als weggooi- artikel: de bloei is eruit, dus weg ermee! In het beste geval belandt zo'n plant dan nog in de tuin, waar er soms nog wat leuks uit ontstaat, meestal is echter de vuilnisemmer het eindstation. Verzorgen we deze planten niet goed genoeg of staan zij te donker? De heer J.J.Boonstra, verbonden aan het consulentschap voor de Tuinbouw te Aalsmeer, zal op 14 februari a.s. voor "Groei en Bloei" een lezing houden over o.a. de verzorging en ver meerdering van kamerplanten, waarbij deze vragen aan de orde zullen komen. Eigenlijk is de term "kamer"plant vreemd gekozen, want er bestaan geen planten, die bij voorkeur- in een kamer groeien. Sommige soorten zullen zich in het droge, warme klimaat van onze huiskamer weten te handhaven, terwijl andere na een paar weken al zullen gaan kwijnen. Kamerplanten hebben bij ons niet alleen een decoratieve functie; het zijn levende organismen en leveren een wezenlijke bijdrage aan het woonklimaat en de sfeer in huis. Wij hebben ook best wat voor onze planten over. Er is een ruime keus in verzorgingsartikelen, mestsoorten, middelen voor de ongediertebestrij- ding, speciale verlichting om op donkere plaatsen toch planten te kunnen houden, etc. Toch blijft het voor de plantenliefhebber op een aantal punten gokken: Hoe veel mest moet er bij de plant en wanneer? Hoe veel en hoe vaak moet ik water geven? Kan ik dat beest in m'n plant met spiritus en groene zeep verjagen of moet er een spuitbus bij te pas komen? De heer Boonstra zal dinsdag a.s. bovenstaande probleempjes behandelen en u verder uit de doeken doen welke eisen de planten stellen ten aanzien van licht, temperatuur, potgrond en moment van verpotten etc. Om in de stemming te komen zal voorafgaande aan de lezing de film 'FLEUR MAJEURE' vertoond worden. Deze fraaie film is gemaakt in opdracht van de vereniging "De Nederlandse Bloemisterij" en geeft een kleurig beeld van de vele facetten van bloemen en planten in het dagelijks leven. Het is dinsdag 14 februari overigens Valentijnsdag, de dag van de vriendschap. Misschien was u van plan iemand die dag te verrassen met een mooie plant of bos bloemen., misschien Is het een idee naast zo'n cadeau de goede vriend of vriendin mee te nemen naar een lezing over kamerplanten! De toegang tot de lezing is voor leden van "Groei en Bloei" gratis; voor niet-leden bedraagt de toegangsprijs 3,--. De aanvang van de lezing is om 20.00 uur in de bovenzaal van het Medisch Centrum aan de Nieuweweg te Soest.

Soester Courant | 1984 | | pagina 9