Chatoux Natuur (gj Nabij IM11* hM t\ RIE 9J 89 DeSoester Duinen Taxeren kost ons 2 uur wat kost het 11? "169 ,733 INGEN Onderwijsproject Chr. Mavo tentoongesteld in jeugdbibliotheek Munitiemagazijnen niet op voorhand strijdig met streekplan' Kasteel en park Groeneveld Meningen van lezers Oosten*#* Soest pleit voor eensluidend vervoersbeleid in Eemland scliociimkci ri 5 1 Ambtenaren voelen niets voor bezuinigingen en reserveren tegelijk Gehandicapten Adviesgroep gaat toegankelijkheid van openbare gebouwen in Soest onderzoeken \GE stangen ns Geen voorrang voor Amerikanen bij woningbouw Soesterberg Schoemaker service juwelier ChatOUX (Piet en Carla Koppies) Onnozel stelletje Verbindingen met Amersfoort belangrijk Zorgen om werkgelegenheid bij gemeentesecretarie PAGINA 2. WOENSDAG 15 FEBRUAR11984 SOESTER COURANT PAGINA 3 GRANADA lag i uur, 10 tot 13.00 uur rlo? ^schappen Tot 1 maart a.s. is in de jeugdafdeling van de Openbare Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan een tentoonstelling te bezichtigen rondom het project "het boek," dat in de maanden oktober en november van het afgelopen jaar werd uitgevoerd in twee brugklassen van de Chr. Mavo aan de Noorderweg in Soest. De tentoonstelling is daarvan het zichtbare resultaat. Het project kwam tot stand in nauwe samenwerking tussen de school, de bi bliotheek en het SECU-project, dat de culturele vorming onder de leerlingen van het voortgezet onderwijs tracht te stimuleren. De ideeën voor het project werden min of meer "aangeleverd" door Frank de Melker van het SECU- project, in samenwerking met Tineke Dorr van de schoolmediatheekdienst, verbonden aan de Openbare Biblio theek. Bij de uitwerking hadden zij de medewerking van twee leerkrachten Nederlands van de Chr. Mavo, Geke Hulsbergen en René Bakker. Gedurende een periode van zes weken stonden de lessen Nederlands (maar ook de tekenles) geheel in het teken van "het boek." Daarbij kwamen alle aspecten aan de orde, zoals het schrij ven, het "maken" en het verspreiden van boeken. De leerlingen bogen zich in groepjes van vier over de opdrach ten, die in het onderwijsproject waren opgenomen. Zo werden er bezoekjes aan de bibliotheek gebracht, waar de leerlingen uitgebreid werden ingelicht over de verschillende soorten boeken die er zijn. Met boeken die de leer lingen uitzochten werd tijdens de verdere uren op school doorgewerkt. Op die manier leerden zij de weg in de bibliotheek. Schrijvers Zij kwamen ook in kontakt met "echte schrijvers": Midas Dekker en Marjan Berk, beiden met een inmiddels ge vestigde naam als auteur, bezochten de school en vertelden over hun werk. De leerlingen kregen volop de gelegen heid hen aan de tand te voelen, en dat gebeurde ook. Zij hadden zich daarop terdege voorbereid. "Het ging erom dat de kinderen een goed beeld kregen van wat een schrijver doet. Dat kan al leen door ze dicht bij de praktijk te brengen. Daar leren ze 't meeste van," aldus Frank de Melker. Op school werd ook een kleine expositie ingericht, vervaardigd door Frank de Melker, over de ontwikkeling van het schrift en het schrijfgerei. Verder werd er een film vertoond over het drukkers-bedrijf. Het project werd af gesloten met een werkstuk van enkele leerlingen, waarin zij de ervaringen met het project neerlegden. De tentoonstelling in de jeugdbiblio theek is opgebouwd rondom de exposi tie van het SECU-project. In een grote vitrine liggen allerlei kundig "nage maakte" voorwerpen, zoals kleitablet ten, papyrus, schrijfstiften, maar ook potloden en vulpennen. Op grote wand borden wordt het ontstaan en de histo rie van de verschillende schriftvormen uitgelegd. Verder zijn ook de werk stukken van de leerlingen te zien, als mede een grote collectie boeken over de achtergronden van 'het boek Frank de Melker benadrukt, samen met Tineke Dorr, dat het project niet kant-en-klaar bij de school is gebracht. "Wij leverden de ideeën, op school zijn die door de leerkrachten met de leer lingen verder uitgewerkt. Nieuwsgierig Tineke, die het project op school ge deeltelijk bijwoonde, vertelt: "De kin deren bleken heel nieuwsgierig. Vooral in de interviews met de schrijvers leg den ze grote belangstelling aan de dag." Tineke zorgde via de Stichting Schrijvers School Samenleving voor de kontakten met Midas Dekkers qn Mar jan Berk en was aanwezig bij hun "op tredens" in de klas. Omdat de Chr. Mavo zelf niet over een bibliotheek be schikt werden de boeken door de schoolmediatheekdienst (die tot dus ver eigenlijk alleen voor het lager on derwijs werkte) tijdelijk beschikbaar gesteld. De leerlingerigroepjes lazen met elkaar een boek. Bij het project hoorden ook opdrachten-formulieren, die ingevuld moesten worden. "De meeste tentoonstellingen hebben doorgaans alleen een esthetisch doel, geen educatief doel," aldus Frank de Melker. "Bij een 'gewone' tentoonstel ling moet je eigenlijk al 't nodige van het onderwerp weten, maar daar ging het hier niet om." Het project is overigens niet afgesloten als de tentoonstelling voorbij is. De op gedane ervaringen kunnen ook op Frank de Melker en Tineke Dorr bij de tentoonstelling in de jeugdbibliotheek. Foto: Goos van der Wilt andere scholen worden gebruikt. Frank de Melker: "We kunnen het pro ject ook aan andere scholen aanbieden. De leerkrachten zelf bepalen uiteinde lijk hoe het eruit gaat zien. Wat dat be treft moeten ze er best wat voor doen, al nemen we hen als SECU-project ook wel iets uit handen." Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben nog geen plannen voor de bouw van munitiemagazijnen op de vliegbasis Soesterberg ter beoordeling voorge legd gekregen. Er is met hen tot nu toe ook nog geen overleg hierover gepleegd. G.S. zijn van plan om, zodra de bouw plannen ontvangen zijn, zich over de veiligheidsaspecten te laten informe ren. Specifiek overleg van het Ministe rie van Defensie met B. en W. van Soest over de veiligheidsaspecten is er niet geweest. Gedeputeerde Staten delen dit mee in antwoord op vragen van de leden mevrouw M. F. van Stiphout-Croonen- berg en de heren J. Roodenburg en J. van Bergen van Provinciale Staten. Verwijzend naar passages in het Streek plan Utrecht-oost merken G.S. des gevraagd op. dat daaruit naar hun oordeel 'de conclusie moet worden ge trokken dat de consolidatie van de- fensie-aktiviteiten waarover wordt gesproken, niet zo zeer betrekking heeft op die aktiviteiten zelf, maar op de lokaties (terreinen en complexen) waar ze plaatsvinden. Uitbreiding van het aantal terrein en complexen voor militaire doeleinden wordt in het streek plan ongewenst geacht, maar de be staande terreinen en complexen moe ten in het algemeen zo optimaal mo gelijk benut kunnen worden, aldus GS. Concrete plannen voor de bouw van munitiemagazijnen op de vliegbasis Soesterberg zijn tot nu toe nog niet ter beoordeling aan GS voorgelegd. Zij zijn van mening, dat op voorhand niet gesteld kan worden dat uitbrei ding van het aantal munitie-opslag- plaatsen op de vliegbasis Soesterberg strijdig zou zijn met het streekplan Utrecht-oost. Het bouwplan omvat 21 munitiemaga zijnen. Volgens de staatssecretaris van Defensie zijn deze noodzakelijk om in tijden van spanning een twee de squadron gevechtsvliegtuigen op Soesterberg snel te kunnen inzetten. De bouw van de eerste acht magazijnen moet zo snel mogelijk beginnen, ter wijl de resterende dertien in een late re fase zullen worden bijgebouwd. Woningbouw De statenleden hebben ook vragen gesteld over het plan van de gemeente Soest om in het gebied tussen de Richel- leweg en de Rijksweg 28 ten zuiden van Soesterberg woningen te bouwen, met name over het daar gedachte contin gent van vijftig woningen voor Ameri kaanse gezinnen. Gedeputeerde Staten zijn van oordeel dat in deze situatie de speciale regels van woningtoewij zing van toepassing zijn. Daarom zul len ze die ook hanteren, zo laten ze desgevraagd weten. Tenslotte delen zij mee, dat de in schrijving van woningzoekenden, de bepaling van voorrang bij de toewij zing van woningen en de toewijzing zelf, uitsluitend zijn voorbehouden aan het gemeentebestuur. Uit door GS in gewonnen informatie is gebleken dat het onjuist is dat uitsluitend Ameri kaanse gezinnen bij de urgentiebe paling van woningzoekenden de hoog ste voorrang zullen krijgen. Op het te zijner tijd eventueel te bebouwen ter rein tussen de Richelleweg en de Rijks weg 28 zouden 250 tot 300 huizen kun nen worden gebouwd. Op gemeentelijk niveau is, aldus Gedeputeerde Staten, nog geen definitief standpunt inge nomen met betrekking tot de toewijzi- nomen met betrekking tot de toewij zing van enkele tientallen woningen aan Amerikaanse gezinnen. Auto's uit het verkeer Op de Smitsweg hield de politie vorige week een 18-jarige automobilist aan, omdat zijn voertuig in slechte staat van onderhoud verkeerde. De auto werd voor een technisch onderzoek in beslag genomen. Bovendien kwam vast te staan dat de bestuurder geen rijbewijs had. Hij kreeg een proces verbaal. Op de Amersfoortsestraat hield de poli tie vorige week een bestuurder uit Zeist aan. Zijn auto had gladde banden en er mankeerde ook iets aan de rem- cylinder. Het kentekenbewijs werd in genomen. juwelier IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Het "Nationaal centrum voor bos, natuur en landschap," zoals het kas teel Groeneveld nu heet, is het middel punt van de vierde lezing in dit seizoen van de IVN-afdeling Eemland. Het IVN heeft de heer Werner Paans, be heerder van kasteel Groeneveld, be reid gevonden op maandag 20 februari om 20.00 uur in het Medisch Centrum aan de Nieuweweg te Soest een cau serie over dit prachtig gerestaureerde kasteel te houden. Na een historisch overzicht zal voornamelijk ingegaan worden op de huidige functie van het Schoemaker repareert als enige in eigen technische dienst alle videorecorders televisies en geluidsapparatuur Dat is voor u sneller, goedkoper e veel minder kans op schade door opsturen naar fabriekt kasteel. Na de pauze zullen o.a. dia's vertoond worden van de zeer bijzon deren muurschilderingen die in het kasteel te vinden zijn. De alweer vierde lezing in de cyclus van het seizoen 1983-1984, die het IVN, afdeling Eemland in het Medisch Cen trum aan de Nieuweweg te Soest orga niseert, belooft een zeer bijzondere te worden. Kasteel Groeneveld te Baarn heeft een zeer bewogen geschiedenist achter de rug. Sinds het als buiten plaats aan het einde van de 17e eeuw op de noordelijke gronden van de ridder hofstede Drakenburg werd gesticht, heeft het vele eigenaren gehad, voor dat het in 1938 door de huidige eige naar, Staatsbosbeheer, werd gekocht. In 1960 werd Groeneveld een be schermd monument en vanaf 1973 is het gerestaureerd. Dit centrum voor bos, natuur en landschap is hersteld in de situatie, zoals die in het midden van de 19e eeuw was. De gebouwen staan nu in een landschappelijk park met stijltuinrelicten, omgeven door land bouwgronden en doorsneden door veel prachtige waterpartijen. De huidige functie is voornamelijk een educatieve en representatieve. Staats bosbeheer houdt er permanente en wis selende tentoonstellingen en geeft er opleidingen op het gebied van de bos bouw en landschapsvorming. Dit nationaal centrum wil zich voorna melijk richten op het Nederlandse landschap en wat er nu en in de toe komst mee doen. De heer Paans zal uit eenzetten wat de huidige en toekom stige bijdrage is van dit unieke cen trum tot een beter begrip voor het zo dierbare Nederlandse landschap. Onze REORGANISATIE is GESCHIED CHATOUX komt als herboren terug. CHATOUX brengt voortaan naast het vertrouwde smaakvolle juweliersassortiment een geweldig leuke kollektie betaalbare BIJOUX. CHATOUX brengt voortaan ook een kollektie LUXE KADO ARTIKELEN en RELATIE GESCHENKEN, alsmede exclusief voor Soest de beroemde SWAROVSKI-KRISTAI^kpjJej^iö^ CHATOUX verzorgt uw TAXATIES, RgJ^^R/ EN RUGWERK en ook voor inl <oop vaiToud kunt u bij ons terecht. CHATOUX is ook UW vertrouwen waard BIJRG. GROTHESTRAAT13 SOEST TELEFOON 02155-23271 Controle zwaar vervoer De politie voerde maandag j.1. een con trole uit onder het zware vervoer over de Amersfoortsestraat. De wagens werden daartoe naar de "Far East" bij de Vliegbasis Soesterberg geleid. Van de 41 voertuigen bleken er 11 di verse gebreken te vertonen of de chauf feurs beschikten niet over de vereiste papieren. Zij kregen een proces-ver baal. Politie doet hasjvangst Gewaarschuwd door een bewoner van de Insingerstraat, die een verdachte auto had gezien pal naast de SRV- wagen van één van zijn buren, ging de politie begin deze week op onder zoek uit. In de bewuste auto troffen zij een 27-jarige inwoner van Utrecht aan, die zich tegoed deed aan melk en yoghurt, die hij zojuist had weggeno men uit een krat die in alle vroegte bij de SRV-leverancier was afgele verd. De man zei dat hij honger en dorst had en dat hij onderweg naar het paleis was, omdat hij daar een uit nodiging had. De politie vond het raadzamer hem mee te nemen naar het bureau. Daar ontdekte zij dat de man in zijn kleding een blokje van 50 gram hasj had verborgen. In de auto trof de po litie even later nog een blokje van 78 gratm hasj aan. De Utrechter werd, in afwachting van verder onderzoek, ingesloten. Gezellig dansen, een gemoe delijk glas wijn en ontspannen genieten van de onvolprezen Oostenrijkse keuken, dat kan nu in Soest Iedere zaterdag avond. Daarnaast speelt voor u een originele Egerlander Kapel met een wervelende show, iedere laatste zaterdagavond van de maand. Prijzen vanaf f 32,50 p.p. RESTAURANT SOESTERBERGERSTRAAT 188 SOESTDUINEN TEL 02155-12739 Bij het te bouwen winkelcentrum Soest-Zuid doen zich vreemde dingen voor. In de stukken staat te lezen dat het busstation niet meer nodig is volgens de gemeente, en dat wordt dan met een onnozel smoesje afgedaan. Dat ra je de koekoek, en dat wordt dan daar nu niet meer nodig is: de goocheme heren hebben het n.1. gepresteerd om het busstation doodgemoedereerd te verplaatsen bij mij voor de deur, in een drukke straat, waar het verkeer met de dag intensiever wordt. Elk half uur kan ik genieten van uit stappende en overstappende passa giers én op elkaar wachtende bussen. En dat dan terwijl er een heel goed bruikbaar alternatief plan aanwezig was, wat door de gemeente doodge moedereerd -yan tafel geveegd wordt, waar'dan ook nog eens bij komt pl.m. 53 bezwaarschriften, die eveneens in de prullebak verdwijnen. Het zou de gemeente gesierd hebben indien men de bewoners die hiermede te maken hebben een brief geschreven had, van: "jongens, dienen jullie maar geen bezwaarschriften in, want we zijn niet van plan van onze plannen af te wijken." Dat blijkt ook uit het volgende feit; Ongeveer een jaar geleden zijn er door de gemeente twee goeie bomen gekapt, waarbij ik mij heb af zitten vragen waarom de gemeente goeie bomen weg laat halen, terwijl je in de tuin geen boom mag kappen zonder vergunning. Maar nu komt de aap uit de mouw: dat de gemeente nooit van plan is geweest om van haar plannen af te wijken, en om, als de vergunning verleend zou worden, men de Fa. Hendrikse en Zo nen direkt aan het werk kon zetten, wat inmiddels al is geschied. Ik zit me af te vragen hoe zo'n onnozel stelletje het presteert om de boel zo te verpesten. Inmiddels teken ik, J. C. van Egdom, Soesterbergsestraat 67, Soest-Zuid. De makelaardij mag voor taxaties een Bepaald percentage rekenen van de waarde van uw huis. Hoe hoger die waarde, hoe hoger uw kosten. Wij breken met dat systeem, werken op de klok en dat kan u honderden guldens schelen, vraag daarom ook bij uw bank om een Peters-taxatie. Getaxeerde Tartef systeem Tarlef overige waarde Peters Makelaars f 135.000, - f 295,- f 295,- -250.000,- -295,- - 545,75 -350.000,- -295,- - 740,45 -450.000,- -295,- - 935,15 -550.000,- -295,- -1129.85 Peters bv 0 Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone vestigingen te Baarn, Soest, Amersfoort en Hoevelaken Kamerlid J. D. Blaauw (VVD) in Soest Op maandagavond 20 februari a.s. spreekt het VVD Tweede-Kamerlid J. D. Blaauw in Soest. Op deze bijeen komst, die wordt gehouden in het Res taurant Soester Natuur aan de Van Weerden Poelmanweg 5, zal Blaauw spreker over de "Actuele Politiek." Blaauw, woonachtig in Zeist, is gespe cialiseerd op het gebied van defensie. Europese Zaken en Werkgelegenheid, k ortomhij is gespeciliseerd in uiterst actuele zaken. Op deze avond, georga niseerd door de VVD-afdeling Soest/- Soesterberg, is volop gelegenhéid om vragen te stellen. De bijeenkomst is openbaar en begint om 20.00 uur. Mensen met vervoersproblemen kunnen kontakt opnemen met het se cretariaat van de VVD in Soest, telefo nisch te bereiken onder nummer 02155- 21517. Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 IHï Kerkstr, I aria I' Dealen Daihatsu! Kerkstraat 109 Soest Tel. 16410 J Burgemeester en Wethouders van Soest hebben het dagelijks bestuur van het Gewest Eemland meegedeeld dat zij op het gebied van het stads- en streekvervoer voorstander zijn van een eensluidend gewestelijk beleid, dat bestaat uit een indeling naar voorrang van doelstellingen en aandachtspunten. Zo'n uitgangspun- tenbeieid zal een goede stap zijn naar een goed openbaar vervoersbeleid in deze regio, aldus gemeentevoorlichter van Os. De gemeente Soest heeft belang bij goede verbindingen met Amersfoort. Daarom zijn Burgemeester en Wethou ders voorstander van het bevorderen van koppelingen tussen het streekver voer en het stadsvervoer. Dit zou kun nen betekenen dat het streekvervoer bepaalde stadsdiensten overneemt dan wel ondersteunt. Daarom zal de om looptijd van het openbaar vervoer ver kort moeten worden. Dit moet, zo zegt het Soester College van B. en W., niei ten koste gaan van de kwaliteit, zodat de nadruk moet komen te liggen op aparte busbanen en voorrang voor bus sen bij verkeerslichten. Bereikbaarheid Burgemeester en Wethouders willen met name dat de bereikbaarheid van de ziekenhuizen en verpleegtehuizen verbeterd wordt. Zo dienen, in verband met de te verwachten uitbreiding van de dagbehandelingen, de verpleegte huizen zoals Birkhoven en De Lichten berg (Amersfoortsestraat) frequenter bediend te worden. Ook wordt aan dacht gevraagd voor de bereikbaar heid van het stadscentrum, het Sport- fondsenbad en De Flint. De bereik baarheid van het stadscentrum, met de polikliniek en de winkels, zal al verbe terd worden door de komst van de centrumhalte bij de Hellestraat. In het verleden zijn afspraken gemaakt over de aanleg van een exclusieve busaf slag op rijksweg 28 ter hoogte van de Kampweg te Soesterberg. Dit om een goede aansluiting te krijgen van het streekvervoer op het stadsvervoer Amersfoort. Onlangs heeft de rijksver keersinspectie laten weten dat deze af slag vanwege de hoge kosten (éen mil joen gulden niet wordt aangelegd. Dat betekent dat te zijner tijd de doorkop peling naar het centrum van Amers foort wegens het ontbreken van rijtijd onmogelijk zal zijn, dan wel dat de kwaliteit van het openbaar vervoer in Soesterberg ernstig zal worden ver minderd. Niet acceptabel Het College van B. en W. is van mening dat dit laatste niet acceptabel is. Er van uitgaande dat de exclusieve busaf slag in Soesterberg niet wordt aange legd. zullen andere maatregelen moe ten worden getroffen om de rijtijd te verkorten zodat toch naar het centrum gereden kan worden. Deze maatrege len zullen niet alleen in Soesterberg, maar ook in Amersfoort en Zeist ge troffen moeten worden. Burgemeester en Wethouders noemen als mogelijke maatregelen: koppeling tussen streek- en stadsvervoer, aparte busbanen en voorrang voor bussen bij verkeere lichten. Buitengewoon onderwijs Ook vragen Burgemeester en Wethou ders aandacht voor de bereikbaarheid van de scholen voor buitengewoon on derwijs in Amersfoort. In het financieel belang van alle ge west-gemeenten vinden zij het wense lijk dat een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheden om het vervoer van kinderen naar deze scholen met het openbaar vervoer te laten plaats vinden. Het principe van een derge lijke regeling is dat de streekbussen uit de regio op een centraal punt arriveren en dat daar vandaan de kinderen met de stadsdiensten naar de scholen gaan. Ook de medezeggenschapscommissie van de gemeentesecretarie heeft schriftelijk gereageerd op de jongste bezuinigingsvoorstellen van Burge meester en Wethouders. In de brief aan B. en W. en de raad spreekt ze haar be zorgdheid uit over de werkgelegenheid op de secretarie. Daarnaast vraagt de commissie zich af of het wel goed is nu al financiële ruimte voor nieuw beleid te reserveren, terwijl het op z'n minst een geweldige inspanning zal kosten om het te bezuinigen bedrag (3,3 mil joen gulden) te bereiken. Op een bedrag van bijna zes miljoen gulden voor de gemeentesecretarie is het te beïnvloeden bedrag van ruim ze ven ton relatief niet groot. B. en W. hebben de raad voorgesteld, in te stem men met een bezuiniging van vijf ton. Volgens voorzitter Ad van de Haar van de medezeggenschapscommissie ge meente-secretarie is het niet reëel om te veronderstellen dat dit mogelijk is zonder gevolgen voor de personeelsbe zetting. Ofschoon B. en W. in het raads voorstel schrijven dat het uitgangspunt is gedwongen ontslagen te voorkomen, betekent bezuinigen toch personeels vermindering, hetzij door vervroegd uittreden dan wel door natuurlijk ver loop. Overigens vraagt de medezeggenschapscommissie aan het College of dit de passage over het voor komen van gedwongen ontslagen 'harder' wil formuleren. Naast het te bezuinigen bedrag van 3.3 miljoen gul den willen Burgemeester en Wethou ders een bedrag van 2,4 miljoen gulden reserveren voor nieuw beleid. De medezeggenschapscommissie vraagt zich af of dit laatste wel juist is in een tijd waarin geweldige inspanningen geleverd moeten worden om te bezuini gen. Ze is dan ook van oordeel dat het beter is eerst te bekijken of het te be zuinigen bedrag inderdaad wordt gehaald. Aan het eind van de operatie kan men dan bekijken of er nog ruimte is voor nieuwe ontwikkelingen. Eerder al hebben de medezeggen schapscommissie van het bedrijf Ge meentewerken, die van het Gas- en GAl- bedrijf, en de politie schriftelijk gerea geerd op de jongste bezuinigingsvoor stellen. Het bibliotheekfiliaal, gevestigd in het Dorpshuis De Borg, wordt dit voorjaar beter toegankelijk voor gehandicapten. Het bestuur van de bi bliotheek heeft positief gereageerd op een verzoek van de gehandicapten ad viesgroep. Deze heeft in een brief aan het bestuur te kennen gegeven dat er bij de bibliotheek een onnodige drem pel is. Er komt dit jaar ook een onder zoek naar de toegankelijkheid van alle openbare gebouwen in Soest. it vertelt mevrouw M. Gelderman. -.e niet alleen lid is van de gehandicap ten adviesgroep, maar bovendien toe- gankelijkheidsconsulente is van de Ne derlandse Vereniging van Revalidatie. Het dorpshuis zelf is redelijk toeganke lijk voor gehandicapten, aldus mevrouw Gelderman. Eenmaal in het dorpshuis is er een hellingbaan naar de bibliotheek, zodat deze via die weg goed toegankelijk is. Maar in verband met opening en sluiting van de biblio theek in dorpshuis De Borg is er een ei gen ingang gemaakt. Hoewel er door medewerksters van de bibliotheek op is gewezen dat het gebouw toeganke lijk dient te blijven voor gehandicap ten. is er toch een rechte stoep ge maakt met een drempel. Daarna komt er een deur met een drempel, waarbij de deur ook nog naar buiten toe open gaat. Deze ingang, die voor mensen met een rolstoel vrijwel niet te nemen is, was aanleiding voor de brief aan het bestuur van de bibliotheek. Mevrouw Gelderman zegt verder dat er in de om geving van het dorpshuis juist een aan tal aangepaste woningen gebouwd is. Hierdoor wordt er door gehandicapten veel aanspraak gemaakt op de boeken- uitleen in het dorpshuis. Een bestuurs lid van de bibliotheek, een aannemer en de toegankelijkheidsconsulente hebben samen een kijkje genomen bij de hindernis. Het bestuur van de biblio- tkeek heeft vervolgens positief gerea geerd op het verzoek om dé eigen ingang" van de bibliotheek aan te pas sen. Deze aanpassing gaat in het voor jaar plaatsvinden, na de vorstperiode. Er wordt een schuin stoepje gemaakt, om de rolstoelers tegemoet te komen. Mevrouw Gelderman kondigt daar naast een groot onderzoek aan, naar de toegankelijkheid van de openbare ge bouwen in Soest. Er blijkt behoefte te zijn aan een dergelijk onderzoek, aan gezien een aantal openbare gebouwen voor gehandicapten nog moeilijk of helemaal niet toegankelijk is. Om dit op een rijtje te zetten wordt het onder zoek verricht. Er wordt een inventari satie gemaakt en men zal trachten de situatie te verbeteren.

Soester Courant | 1984 | | pagina 3