tfAULT 5850. Grote belangstelling voor Groente- en Fruitshow Van Dam Super CflJB de borg ^bazthuigen ^Qjehannes^ t Zwaantje ik 259° Enquête onder busreizigers wekte verbazing Rooie Vrouwen aan het werk (fiude/imefó In a/leb! Scholierenuitwisseling met Titus ville belangstelling nog matig Vrijwilligers Vakature Bank Ondersteuning van Soest valt V.V.B. tegen 't vatwUerfwcQt ts 1 week originele )CHE" roest) 50 voor SOES^ Muzikanten gezocht Oudemans en oudemens Restaurant DE KLOK BETAMAX VHS - VCC effiriemy VüiilNvvih" TUIN-ADVIESCENTRUM voor doe-het-zelvers Klimplanten voor de pergola PAGINAS WOENSDAG 15 FEBRUAR11984 SOESTER COURANT PAGINA 9 r het restbedrag tegen 3 ons te vinden is. en zuinige Renault. ipshop el. 10880 i altijd nieuwe nd MERKGOED Courant, en consument! door Arie Wandelaar Wie een tijdje in Soest meeloopt heeft vast en zeker wel eens kennis gemaakt met de niet geringe muzikale kwalitei ten van de gospelgroep The Messen gere. Je hoeft er trouwens niet eens voor in Soest te wonen, want de dames en heren die er deel van uitmaken zijn ook op langspeelplaten te beluisteren. Wie over The Messengere spreekt kan niet om Peter J. Houtzagers en Hans Kraal heen. Eerstgenoemde, in artis tiek opzicht een schaap met meer dan vier poten, heeft het geboortebewijs van The Messengere ontworpen en heeft van zijn vocalisten en instrumen talisten levenslang als dirigent gekre gen. Daarnaast aktief als toneelregis seur en dagelijks stoeiend met frisse artistieke ideeën, kortom een baasje waar Arie met zeer veel respect U tegen zegt. Dezelfde kwalificatie is van toepassing op zijn rechter en linker hand, toebehorend aan een man met grote muzikale kwaliteiten: Hans Kraal. Piano en muziek hebben lang zijn tijd gevuld. Bij The Messengere was hij min of meer het muzikale geweten van de combo die zangeressen en zangers ondersteunden en stimuleerden. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de Soester Orkest Vereni ging deden The Messengere het met hetgeen ze aan musicerende amateurs in huis hadden. Tijdens plaatopnamen en uitvoeringen werden nimmer schnabbelende beroepsmusici aan getrokken, waardoor het predikaat "amateurs" geen geweld werd aange daan. Toch dreigen nu ook The Mes sengere in moeilijkheden te geraken. Pianist Hans Kraal acht de tijd geko men uitsluitend thuis nog de koetsen te beroeren, terwijl de combo tevens op zoek is naar een bassist. Tot nu toe allemaal tevergeefs. Arie betreurt deze gang van zaken. De ont wikkeling van The Messengers komt daarmee op de tocht te staan. Een op name van een nieuwe langspeelplaat moest worden uitgesteld en het voor uitzicht van een concertreis naar Engeland met een incomplete begelei dingsgroep werkt allesbehalve stimu lerend. The Messengers zoeken dus muzikanten. Oprechte amateurs met voldoende muzikale bagage om het ar tistieke peil van de groep te helpen op poetsen. Na het eten noten, in plaats van televisie, toe. Zit er een pianist en een bassist in de zaal? Er zijn ogenblikken in Arie's leven dat hij zich serieus de vraag stelt: "Wie zijn er lichtelijk gestoord? Zij of ik? "Deze vraag kwam weer aan de orde na het lezen van een stuk informa tie in de Amersfoortse Courant, editie Soest en Soesterberg. Samenvattend komt het bericht op ongeveer het volgende neer. De vereniging Soester- bergs Belang vraagt om een voetpad langs de Banningstraat. De gemeente kan wegens gebrek aan geld dit ver zoek niet honoreren. Geen wandelpad dus? Vergeet 't maar. Vertegenwoor digers van Soesterbergs Belang komen de wethouder van Openbare werken drs. J. Th. Oudemans een zakje sintels aanbieden en dringen op het spreekuur van de goede man aan op verbetering van het bestaande voetpad. De wethou- def- spoedt zich naar de plek des onheils en maakt volgens zijn zeggen voor het eerst officieel kennis met de proble men in Soesterberg. Wat de man daar na gedaan heeft maakt het krantenbe richt niet duidelijk, vast staat wel dat het particulier initiatief losbarstte. Omdat het aannemingsbedrijf Almere een jubileum te vieren had en veel werk in Soest verricht (over zuiver za kelijke verhoudingen gesproken) bood de direktie van de maatschappij aan het pad kosteloos aan te leggen. Dat zijn nog eens leuke dingen voor de mensen en ze willen het weten ook. De dag kwam dat aan de nieuwe voorzie ning een naam moest worden gegeven. Zonder daarvoor een cent in rekening te brengen, zo leest Arie in de A.C., ad viseerde Soesterbergs Belang er "Ou- demenspad" van te maken. Ook al scheelt het een letter met Oudemans, toch een gebaar ten opzichte van de man die een zeer Iaat stadium zich voor de problemen in Soesterberg is gaan interesseren. Volgt tenslotte het derde en laatste bedrijf van deze klucht. Onder het motto "een uitno diging is nooit weg" spoedden een aantal genodigden, waaronder de wet houder en de direkteur van gemeente werken, zich naar Soesterberg. Wet houder Oudemans mag aan een touw tje trekken en wat heel Soesterberg nimmer voor mogelijk heeft gehouden ontrolt zich voor de ogen van de autori teiten: het bordje met de vermelding Oudemenspad. Soesterbergs Belang beschikt over mensenkennis, gegeven het feit dat wethouder Oudemans het naambordje als aandenken mee naar huis mocht nemen. Pijnlijk vond Arie het bericht dat de goede man een brief in zijn handen kreeg gestopt waarin aan de wethouder uitleg over de naam geving werd gegeven. Domper op "de feestvreugde" de uitgesproken hoop dat er niet teveel kabels onder het pad zouden liggen, zodat het om de haver klap opengebroken moet worden. Laat dat in 's hemelsnaam niet waar zijn, hoewel mag worden aangenomen dat aannemingsbedrijf Almere, wanneer het in Soest veel werk blijft verrichten, straks bij het 25-jarig jubileum wel op nieuw een passend jubileumgeschenk zal zoeken. Kunnen ze gelijk die ene letter nog even veranderen. Want dat zit Arie toch wel dwars. Oudemanspad ging iedereen kennelijk te ver. Oude menspad moest het worden. Jammer vooral ook voor de wethouder die nu thuis op de schoorsteenmantel tegen een naambordje zit aan te kijken dat 't net niet helemaal is. Het zou Arie niet verbazen als de ijdeltuit er iedere avond voor het slapen gaan toch nog een A van maakte. Zeg 'ns "AAA" zogezegd. ARIE WANDELAAR. Wat gaat u doen op uw bestemming Busreizigers die vorige week donder dag met de buslijnen 70 en 72 van Cen traal Nederland tussen Hilversum en Amersfoort en Baarn en Amersfoort zijn vervoerd, werden in de bus getrak teerd op een enquête. Elke buslijn wordt langs deze weg eens in de vijf jaar grondig onderhanden genomen, om het reilen en zeilen van die lijn vast te leggen. Een aantal reizigers was echter nogal verbaasd over enkele vragen op het enquêteformulier, zo als: Wat gaat u doen op uw bestem ming? Volgens de heer W. IJ. Gerritsen van Centraal Nederland betreft het hier een standaardenquête van een dag om een goed inzicht te krijgen in het func tioneren van een bepaalde buslijn. Nu waren de lijnen 70 en 72 aan de beurt, die beide door Soest lopen. Enkele rei zigers maakten bezwaar tegen een aantal van de vragen op het enquête formulier. Zij vroegen zich af of het nodig is om te weten wat de reiziger gedaan heeft voordat hij in de bus stapte, of wat de reiziger gaat doen op de plaats van bestemming. De heer Gerritsen zei op de hoogte te zijn van de bezwaren tegen deze vragen, maar voegde er onmiddellijk aan toe dat de antwoorden voorge drukt zijn en dat deze antwoorden be trekking hebben op een woon- en werk- bestemming. ,,Een buslijn is geen on veranderlijk gegeven", aldus de heer Gerritsen. ,,Als er in een bepaalde wijk of in een industriegebied veel animo is, kunnen we eventueel een buslijn aanpassen. Daarvoor is het van belang om te weten waar de mensen wonen en waar ze naar toe gaan. Hierbij is ook van belang te weten of het om een werk- of woonbestemming gaat. Maar het is echt niet de bedoeling om de gangen van de reizigers hele- Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl maal na te pluizen en vast te leggen. De reizigers kunnen op het formu lier aankruisen om wat voor bestem ming het gaat. Verder blijft het van zelfsprekend volledig anoniem" Spiegeltje Hij vertelt verder dat de chauffeur regelmatig via zijn spiegeltje het aan tal reizigers in de bus telt en dit no teert, maar dit geeft onvoldoende in zicht. De rijksoverheid heeft name lijk meer gegevens nodig, zodat ge controleerd kan worden of een lijn niet ten onrechte in stand wordt ge houden. De uitslag van de enquête wordt ook door Centraal Nederland zélf gebruikt om te bepalen of een lijn optimaal functioneert of dat er iets aan veranderd moet worden. De halte plaatsen kunnen bijvoorbeeld niet goed zijn, of de route zou aangepast kunnen worden. Ook kan het wenselijk zijn om bij een bepaalde halte een abri te plaatsen. Naast de verantwoording die het ver voerbedrijf af dient te leggen aan dc rijksoverheid, kan ook een wijzigings plan reden zijn voor het houden van een enquête onder busreizigers. Een dergelijk wijzigingsplan was gemaakt voor de lijnen 70 en 72. Men wilde de hele wijk Overhees in Soest in de bus dienst opnemen. De rijksoverheid was echter niet enthbusiast over het plan om met ingang van 3 juni van dit jaar de hele wijk met een buslijn van dienst te zijn. Dat plan is voor dit jaar in ieder ge val van de baan, maar bij Centraal Nederland verwacht men dat in 1985 het wijzigingsplan er, na enig „stoei- werk" met de overheid, wel komt. Hierdoor wordt de busdienst in de wijk Overhees voor de reizigers beter be reikbaar. Tevreden Bij centraal Nederland is men over de medewerking aan de gehouden enquête overigens uiterst tevreden. Volgens de heer Gerritsen heeft minder dan één procent van de reizigers geweigerd om aan de enquête mee te werken. Over het algemeen was de reactie erop „heel fatsoenlijk". Enquêteurs hebben de reizigers zoveel mogelijk bijgestaan bij het invullen van het for mulier. „Het is in het belang van de reizigers zelf om aan een dergelijke enquête mee te werken", aldus de heer Gerritsen. „Op die manier kunnen we de bussen laten rijden aan de hand van de behoefte". Op het formulier was ook ruimte voor wensen en verlangens van de reizi gers. Behalve het te vroeg of te laat komen van de bus bleek vooral muziek in de bus een wens van veel passa giers te zijn. „Dat is iets van de laatste tijd", aldus de heer Gerritsen. „Maar aan die wens kunnen we niet voldoen. We willen dat de mensen die er niet van houden niet opdringen' Op 7 februari stroomde de Houten Schuur vol vrouwen voor de jaarverga dering van de Rooie Vrouwen. Gast spreekster voor deze avond was Elske ter Veld. Voorzitter Ans Holleman, blij met deze grote opkomst, gaf iedereen een warm welkom en stelde de aktieve kern van de Soester Rooie Vrouwen aan alle aanwezigen voor. Heel kort blikte Ans Holleman ook terug op aktiviteiten in het afgelopen jaar. Zo werden enkele kleine akties gevoerd. Bijvoorbeeld tegen de medi cijn-gigant Hoffman-La Roche, die verantwoordelijk was voor het doen verdwijnen van vaten met het uiterst giftige dioxine. Een aktie waaraan de Rooie Vrouwen, samen met Green- peace, meededen en die tenslotte de vaten gif "boven water" heeft ge bracht. Verder hebben de Rooie Vrouwen een tweetal ziekenhuizen in Amersfoort een brief geschreven om in de regio abortus mogelijk te maken. Bovendien werden een aantal Soester bedrijven, banken en grote supermarkten verrast met een nieuwjaarskaart waarop een aantal klapstoelen afgebeeld waren en daarboven de tekst: "arbeidsplaatsen voor vrouwen zijn niet naar believen in-en uitklapbaar. Tenslotte waren de Rooie Vrouwen ui terst aktief betrokken bij verkiezings- akties en de permanente kampagne die de P.v.d.A. voert. Maar het zwaarte punt van haar aandacht leggen de Rooie Vrouwen toch bij de gemeente politiek, o.a. het steunen van het P.v.d.A.-raadslid Lydia Meyer. Gemeen telijke voorstellen worden zorgvuldig be studeerd en van commentaar voorzien. De terugblik van Ans Holleman riep geen vragen op, haar verhaal was dui delijk genoeg. Met dezelfde helderheid spitte Elske ter Veld daarop alle valkuilen uit op het terrein van arbeid en sociale zeker heid. Het is duidelijk, dat op dit terrein voor vrouwen nog veel te "renoveren" valt. Nog steeds bezetten vrouwen de minder gewaardeerde - de slechtere - of niet betaalde banen. Hun recht: Het aanrecht. Zo kan de man nog steeds op geruimd zijn gang gaan, terwijl zijn vrouw als vanouds de gang opruimt. Bovendien blijkt de positie van echt paren, die het werk binnen- en buitenshuis wat beter verdelen bijzon der kwetsbaar, omdat zij vaak hun recht op uitkering verspelen, dat im mers nog altijd op de man in zijn rol als enige kostwinnaar is afgestemd. Ook in de belastingwetgeving schuilt veel on gelijkheid. Hoewel de P.v.d.A. het ex tra belasten van twee-verdieners rechtvaardig vindt, is deze partij het oneens met de manier waarop dit nu gaat gebeuren, omdat het huidige voor stel de twee-verdieners met een klein inkomen hard dreigt te pakken, terwijl de twee-verdieners met een goed inko men er nog wat op vooruitgaan. Niet gehinderd door de zwaarte van het onderwerp strooiden de aanwezige vrouwen hun vragen en opmerkingen als krenten door de pap, waarin Elske ter Veld ze stevig roerde. Haar brede deskundigheid leverde haar tenslotte de kwalificatie op: "Elske, onze dikke Van Dale in de sociale wetgeving." Een ere-titel, die Elske opgewekt aan vaardde. Ans Holleman sloot om ongeveer half elf de avond tevreden af met de opmer king "dat het dankzij Elske een gewel dige avond was geworden, die was om gevlogen." Gelukkig dan maar dat de avond volgend jaar moet worden her haald. 4 Kegelbanen Prins Hendriklaan 1 Soest Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Telefoon 02155-13807 VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 14.00-19.00 uur Naar schatting zo'n 350 mensen, voor namelijk dames maar ook een opval lend groot aantal heren, hebben vorige week de Groente- en Fruitshow bijge woond die de Stichting Propaganda Groente en Fruit, in samenwerking met Van Dam Super uit Soest, in de Borg organiseerde. Niet alleen de gro te zaal van de Borg, maar ook de daar naast gelegen kerkzaal, waarvan de schuifwanden waren verwijderd, waren nodig om het indrukwekkende aantal gasten een plaats te bieden. De bezoekers kregen een interessant en onderhoudend programma voorge schoteld, dat uiteraard geheel in het teken stond van groente en fruit. Na- Zo'n vijfentwintig belangstellende ouders en scholieren bezocht vorige week de voorlichtingsavond over de scholieren-uitwisseling Soest-Titus- ville 1984. De commissie, bestaande uit Leontien Mulder, Betty Kuiven- hoven, Anton van Nes, Paul ten Hove en Gijs Tourné (leraar aan de RK- Mavo), had hiertoe een stencil op de scholen voor voortgezet onderwijs laten circuleren. In een tijdsbestek van twee uur pas seerden' tal van facetten de revue. Hoe de zusterstadbinding is ontstaan, de financiële kant voor de gastgezin nen/ouders en scholieren, de opzet, enz. Met behulp van verleden jaar in Flori- da gemaakte dia's konden de aspirant- Amerikagangers zich - zij het globaal - een indruk vormen van wat Titus ville te bieden heeft. Het mag dan „the ho me of the Kennedy Space Center" zijn, Titusville heeft meer dan ruimtevaart alleen. In beginsel heeft zich inmiddels een tiental belangstellenden opgegeven. Op de volgende voorlichtingsavond, die op woensdag 22 februari zal worden gehouden, verwacht men dat dan het definitieve aantal bekend zal zijn. Ook is er dan meer zekerheid omtrent de kosten. Aan de hand daarvan wordt het programma voor deze zomer opge steld. Vorige week werd overigens wel duidelijk dat er volgend jaar (dat is dus al de uitwisseling 1985) eerder met de voorbereidingen begonnen zal worden. Zover is het echter nog lang niet. Voorlopig maar vooruitkijken naar 9 juni, als de Amerikaanse scho lieren de uitwisseling zullen openen met hun bezoek aan Soest. In groten getale waren de belangstel lenden naar De Borg gekomen om de Groente- en Fruitshow mee te maken. mens de Stichting Propaganda Groen te en Fruit presenteerde mevrouw A. Cossee het geheel. Eerst was er een aardige diaserie te zien, aan de hand waarvan allerlei wetenswaardig heden werden verteld over vooral de wat "aparte" soorten groente en fruit. De bezoekers konden daarna allerlei vragen stellen, die door mevrouw Cos see werden beantwoord. Zij demon streerde ook een groot aantal artike len, o.a. rauwkostsalades, en liet zien op welke wijze een en ander kon wor den verwerkt. Vóór de pauze vond ook een verloting plaats. Alle bezoekers hadden name lijk aan het begin van de avond een lootje uitgereikt gekregen. De prijs winnaars werden beloond met zakjes fruit, terwijl de heer W. van Dam per soonlijk drie grote fruitmanden aan de hoofdprijswinnaars uitreikte. Na de pauze volgde de vertoning van een tweetal vermakelijke films, o.m. over de weg die de groente en het fruit afleggen van het land via de veiling naar de winkel en de consument, en over een man die een weddenschap afsluit om een week lang geen groente of fruit te eten, maar al gauw bemerkt dat hij eigenlijk geen dag zonder kan. Het publiek beloonde de organisatoren van deze uitstekend geslaagde avónd met een welverdiend, hartelijk applaus. Un poar weke eleje zee ik aal daajje us waat zouw zien an de Soesder Zuud- poöl. Goa moar us kleke, Hannes het best geilek. Toen'k t'r over schreef wis ik nog heul niet waat of t'r precies zouw beure mettut busstation. Moar ik haad wel in de goate daattut un gevoarluk plaan waas doaro. Noe hewwe aal veul plaanne ehaad op Soest, moar dit plaan is aal In uutvoering. Ajje effe goat kleke kaajje ut goed zien. 'k Het trouwes op Soest nog noöit un plaan ezien waat zö gauw deurgong. 't Liek wel of t'r hoast ble is. De gemeengte is zeker baang daazze de bus zulle misse. Goan ze me doar bushaaltes anlegge vlaak bie un haaretikke drok kruus- punt met stoplichte! Un meneer die d'r vlak teuge an woönt schreef t'r veurige week ak aal over in deuze kraant. En in diezellufde Soesder kojje ok weer un aaflevering vaan ut Soesder Bezuni- gingsfuiljeton leze. Ik zaal zö baars te as t'r voortemee geejn vroage In de road komme over de verploatsing vaan ut busstation op Soest Zuud. Kompleet met aalle Insproake en buurtongder- zeuke. En daan is 't end vaan 't liedje daazze an 't schuve motte met die haal- tes. Daas niet zö aarg, zo blieft t'r moöl waark, moar ut kost weer un poar ton netjes. 't Ken vaan eiges netuurlijk ok weze daat un poar kere schuve aal bie veur- boat in de begröting is oppenome. Zö bewwe wel hiero. Regere is veuruut- kieke, zeige ze. Ik regeert gelukkig niet; daat hoef ik thuis niet te probere, moar ik kiek wel groag un end veuruut en daan zie ik nog wel un oplossing in un luchtbrug over de Soesterbaargse- stroat. Moar ik schaat daat de mengse die d'r vlaak bie wone niet blie zulle weze met zo'n aattraaksie, paal veur de deur. De heule daag zie je mengse traap op traap aaf goan, daa's ok niks. Daat krieje aal zaat op de TV. Zaange- resse komme aaltied vaan un traap aaf op de buus. D'r vaalt t'r noöit eejn, moar op Soest Zuud vaalle ze voortemee wel. Daat ben daan geejn artieste, moar wel ver- keersslaachtoffers. Ik ben aal joare laang donneteur vaan de EHBO; zouw de gemeengte wel blleve biedroage veur ut goeje doel? En noeng we ut toch over hulp hebbe -de dierebes,cher- ming kriegt ok aal mingder geld binne, moar ze hebbe juust meer nödig. Ajje nog us waat inlevere wil, doet daat daan op gironummer 228270 vaan de dierebescherming Soest. Ut College vaan B. en W. het op an- draang vaan de road un stukkie vaan ze boezem loate zien om waat bloöt te legge over ut bezunige. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k denkt daat de road nog veul meer bloötlegginge wil bekieke. Daa's net zo iets as daajje un vinger geeft, daan wille ze de heule haangd hebbe. Loa'k t'r moar mee ho houwe, aang- ders wordt ut verhoal toch weer veul te sexy. Ut loopt zo uut de haangd ajje niet uutkiekt. Hannes v.d. Neng COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 Goede wijn behoeft geen krans' Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Terwijl veel gemeenten in het hele land al het mogelijke doen om de werkloos heid voor hen die daar mee gecon fronteerd worden enigszins draaglijk en acceptabel te maken, door het tref fen van een aantal voorzieningen, moeten we helaas constateren dat de gemeente Soest slechts volstaat met het subsidiëren van een bescheiden ruimte voor het team van de Vrijwil ligers Vakature Bank en het verder wel voor gezien houdt. Vooral voor hen die medio 1982 het initiatief namen tot oprichting van de Vrijwilligers Vakature Bank in Soest, en te horen kregen dat op een ge meentesubsidie pas gerekend kon wor den wanneer de vakaturebank haar bestaansrecht zou hebben bewezen, valt de ondersteuning voor dit alge meen zo als belangrijk aanvaarde pro- jekt bijzonder tegen. Want het gaat er toch primair om het groeiende aan tal mensen zonder werk weer te be trekken bij het maatschappelijk ge beuren en de werkloze z'n zelfrespekt niet te laten verliezen. Dat voor zeer veel mensen de Vrijwilligers Vakature Bank een schakel is tussen het uitzicht loos thuiszitten en het vinden van een aantrekkelijke onbetaalde job bewij zen de cijfers uit het jaarverslag 1983. Het ziet ernaar uit dat de oude tijden herleven en dat de hulp van charita tieve en liefdadige instellingen het voort bestaan over onderstaande vakatures kan men, met uitzondering van de woensdag, dagelijks terecht van 10.00 tot 12.30 uur en 13.30 tot 15.30 uur aan de Steenhoffstraat 46. Het telefoon nummer is 12630. Vakatures Veilig Verkeer Nederland kan een groot aantal vrijwilligers voor diverse aktiviteiten, incl. bestuursfuncties, plaatsen Bij Werkgroep Kind en Ziekenhuis wordt gezocht naar enkele vrijwillig( st) ers om voorlichting te geven op scholen, voor het doen van administratief werk en om mee te denken over het welzijn van het kind Voor het onderhoud van bos en hei kan nog een groot aantal vrijwillig!st) ers aangenaam en vooral noodzakelijk werk doen Voor opvang en het bezighouden van kinderen in verschillende leeftijdsgroe pen is bij de Kinderboerderij plaats voor een aantal gemotiveerde vrijwil ligst) ers; Voor het geven van naailessen aan buitenlandse vrouwen wordt een vrij willigster gezocht bij Bureau Onder wijs Soest; Bij Stichting opvang en herstel van alkoholici kunnen vrijwillig (st) ers worden opgeleid tot ervaringsdeskun dige en ter begeleiding van ex-ver slaafden; Bij kunstcentrum in Soest kunnen een onbeperkt aantal vrijwillig(st)ers meewerken aan het opknappen van de expositieruimte en om de beeldentuin geschikt te maken voor expositie. BOWLINGCENTRUM (voor Soest e.o.) DE SPORT VOOR IEDEREEN Iets te vieren? 1 UUR BOWLEN GOURMETTEN per persoon ify Kinderpartijtjes met speciale verrassing -Cr" Willaertstraat 49 - 3766 CP Soest V V.V.V. geschenkbon wordt geaccepteerd. .(minimaal 12 personen) TELEFOON 02155-22188 Erik van Dorresteyn ff medewerker 't Vaarderhoogt In principe zijn alle klimplanten te gebruiken als pergola-beplanting, hetgeen in de praktijk dan meestal ook gebeurt. Er zijn echter klimmers die eigenlijk niet geweldig voldoen, terwijl andere ons door hun gedrag op de pergola juist veel plezier ge ven. Het is dus juist de kunst om de geschikte soor ten er tussenuit te pikken en toe te passen. Welke zijn dan wel geschikt en waarom? Allereerst kunnen we stellen dat een rankende of slingerende plant het best voldoet omdat deze niet of nauwelijks geleid behoeft te worden. Een goed voorbeeld van klauteren en slingeren vormt de kamperfoelie. In dien goed bemest geeft deze een vrii krachtige groei te zien met een zeer rijke bloei - augustus. Hierop volgt de vorming van de roue bessen, die da.n erg leuk samengaat met een lichte nabloei. De plant staat het liefst in de halfschaduw (3-4 uur zon per dag), waardoor een aantasting met bladluis voor komen wordt. Een te geringe bemesting en veel zon werkt bladluisbevorderend. De kamperfoelie be reikt een hoogte of lengte van zo'n 3 a 4 meter en blijft frisgroen vanaf de grond als jaarlijks de plant door terug snoeien wat verjongd wordt. Een andere tot grotere afmetingen uitgroeiende slingerplant is de blauwe regen die als pergolaplant erg geschikt is, met name voor wat grotere pergola's. De plant groeit al gauw uit tot zo'n 7 meter en meer. De hoofdbloei valt meestal in mei terwijl een lichte nabloei wel tot oktober kan duren. Bloeihout wordt verkregen door de jonge groeischeuten tot 1/3 van de totale lengte tèrug te snoeien. Belangrijk om te weten is dat de blauwe regen kalkminnend is, zodat een handje kalk in december-januari geen overbodige luxe is. Niet alleen voor de blauwe regen maar ook voor de kamperfoelie en eigenlijk alle slingerplanten geldt, dat een kleine ingreep in de groeirichting geen kwaad kan. Voor je het weet groeit de plant een verkeerde kant op en heeft hij zich al vastgeslingerd. Bij jonge planten zal wat aan binden nodig zijn. Andere slingerplaten die voor de pergola geschikt zijn: boomwurger, klein-bloemige voorjaars clematis en bruidssluier. Bij het aanplanten van boomwurger en bruidssluier moeten we er rekening mee houden dat de groei hiervan zeer ontstuimig kan zijn. Een grote pergola of een scherpe snoel- schaar zijn twee goede oplossingen. De bruidssluier (kan vanaf halfschaduw worden toegepast terwijl de boomwurger en bovengenoemde clematis vrij veel schaduw verdragen. Met een goede bemesting kunnen zij toch volwaardig uitgroeien. Naast echte slingerplanten kunnen ook veel andere klimplanten als pergolabeplanting worden gebruikt. We moeten er dan echter rekening mee houaen dat dan regelmatig aanbinden een vereiste is. Planten die echt af te raden zijn: Klimhorstensia, vanwege zijn breekgevoeligheid bij het langslopen, zwaarbe- doornde klim- of leiplanten als leirozen en vuur- doorn op plaatsen waar regelmatig gelopen wordt. Voor verdere vragen en problemen omtrent de per gola en zijn beplanting is er de verkoper op uw tuin centrum.

Soester Courant | 1984 | | pagina 9