"|ast aan Tafel Meningen van ft lezers Ruim 400 personen op voorlichtingsavond van Rabobank Computer-avondopleidingen volgens nieuwe lesmethode in Soesterberg Lage Vuursche, altijd de moeite van een bezoek waard PAfiÏM^QENSDAG 22 FEBRUAR11984 PAGINA 7 SOESTER COURANT Veel ondernemingslust in Gooi en Eemland prijs 131.25 SCHRIKKELPRIJS 29.00 The Messengers De VVD-kiezers en de kruisraketten Winkelcentrum Soest-Zuid Voor informatie en/of opgave: Bel 01717-2010' Gewezen werd op het startplan, dat ie dere aanwezige kreeg uitgereikt en waarin via een goede cijfermatige op zet duidelijk wordt of de onderneming overlevingskansen heeft of niet. Na de pauze werd een tweede audio-- visual gedraaid over een startende on dernemer, hoe hij er toe gekomen was een eigen bedrijfje op te zetten en bij wie hij allemaal terecht kon voor geld en goede raad. Een lange weg, maar nodig om alles vanaf het begin in de hand te houden. Een forum onder leiding van de heer C. M. Leliveld, direkteur Rabobank Hil versum, beantwoordde vervolgens de schriftelijk ingediende en mondeling gestelde vragen. Mevrouw P. Zwanen burg beantwoordde namens het Regio naal Dienstencentrum Kleinbedrijf Gooi en Vechtstreek o.m. de vraag of je kunt starten met behoud van de uit kering, waarbij verwezen werd naar de sociale diensten en de gemeente, die bij een goed doordacht plan vaak posi tief adviseert. Ook wanneer geen eigen geld aanwezig is kan via het inbrengen van goederen (bezit) vaak nog wel een financiering geregeld worden. Vanuit de zaal werd nog een voorbeeld gegeven, waarbij een uitkeringstrekker met behoud van een gedeelte van de uitkering een eigen bedrijfje heeft op gezet, al gaf hij toe, dat het een zaak van lange adem was. De heer J. E. A. Heijkants, accoun tants/belastingsconsulent, kreeg o.m. vragen over wanneer wel of geen b.v., welke andere vormen er zijn om samen een bedrijfje op te zetten, etc. De heer drs. H. F. Witte, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amersfoort gaf duidelijk aan hoe je een marktverkenning kunt uit voeren, wat er allemaal bij komt kij ken en wat de Kamer van Koophandel allemaal (gratis) kan doen. Deze in stantie blijft de basis voor informatie voor starters. Bancaire zaken, zoals: wanneer huurkoop, wanneer zelf beginnen, hoe kom je aan een passende kredietvorm, werden door de heer J. Nagtegaal, di rekteur Rabobank Naarden-Bussum behandeld, terwijl de inleider van de avond, de heer Kool, nog even inging op de staatsgarantieregeling - onder zoekskosten via b.v. het c.i.m.k. De gezamelijke Rabobanken in Gooi en Eemland, waaronder ook de Rabobank Soest ressorteert, organiseerden op maandag 20 februari j.1. in 't Spant te Bussum een informatieavond voor startende ondernemers, die druk be zocht werd. Kennelijk is er in deze re gio nog voldoende ondernemingsgeest aanwezig om te overwegen of het op zetten of overnemen van een bedrijf tot de mogelijkheden behoort. Via een audio-visual werd getoond hoe vier onlangs begonnen ondernemers hun zaak hadden opgezet en uitge bouwd, waarna de inleider van de avond, de heer W. J. Kool, adviseur fi nanciering Rabobank Nederland, een helder betoog hield over de mogelijk heden en onmogelijkheden van het zelf gaan ondernemen. Opvallend in zijn verhaal was vooral de waarschuwende ondertoon van: Bezint eer ge begint en wees vooral niet te optimistisch! Zet alles goed op papier en informeer eerst op de vele adviesdisciplines zoals K.v.K. - R.d.K. - makelaars - ac countants-diensten etc. Zo ontstaat er langzamerhand meer inzicht in de problemen en in de ma nieren waarop zij opgelost kunnen wor den. En ook groeit de spaarrekening, langzaam maarzeker. Na een jaar of twee is er een echte een heid in de dorpsgroep ontstaan. Over het gespaarde geld geeft BRAC de groep dan nog eens een extra lening. Daarmee wordt dan landbouwgrond gepacht, een visvijver geëxploteerd, irrigatiepompen aangekocht en zaai goed, vee of kippen. Met de inkomsten daarvan wordt de lening aan BRAC te rugbetaald, die met dat geld weer an dere dorpen helpt. Spaargroepen worden in staat gesteld een eigen toekomst op te bouwen, zich onafhankelijk te maken van de elite in de dorpen. BRAC stimuleert ook het ontstaan van aparte vrouwengroepen. De positie van de vrouw in Bangladesh is slecht, om dat de islamitische wetgeving de vrouw een ondergeschikte positie oplegt. Dankzij de spaargroepen, de cursussen en de economische steun verwerven de wouwen een onafhankelijke positie. De vrouwen krijgen meer aanzien in het gezin en in de dorpsgemeenschap. En ook bij hun eigen echtgenoten, die uiteindelijk de voordelen hiervan in zien, vooral omdat een extra inkomen bitter nodig is. Zo werkt het spaarmodel de emanci patie van een heel dorp in de hand. Dat is ook de reden waarom Gast aan Tafel BRAC als partnerorganisatie heeft verwelkomd; haar unieke methode om in armoede te sparen en daardoor op den duur een betere toekomst tegemoet te zien, heeft al duizenden mensen in Bangladesh geholpen. Gast aan Tafel - giro 100200 Den Haag. Meer informatie over BRAC is ver krijgbaar bij Gast aan Tafel, Amalia- straat 7, 2514 JC 's Gravenhage. Paul Young - No Parlez Met de hit Love of the common people Deze week Golden Èarrlng - N.E.W.S. Vers van de pers O' Deze week bi Soest ïikenhorstweg 4 In het waterrijke Bangladesh organi seert BRAC spaargroepen en verstrekt leningen voor de aanschaf van visnet door corruptie in het bestuursapparaat. Voor gezondheidszorg, die zogenaamd gratis is, moeten de armen toch beta len, en voedselzendingen verdwijnen op de zwarte markt. De ontwikkelingsorganisatie BRAC verzet zich tegen deze praktijken en gebruikt daartoe een uniek middel: spaargroepen van de armen zelf. Medewerkers van BRAC leggen con tacten met de armste groepen in een dorp. en proberen deze te organiseren in spaargroepen. Er worden wekelijkse bijeenkomsten gehouden, waar ieder een één thaka (12 cent) op een gemeen schappelijke spaarrekening inlegt. Tij dens de vergadering bespreekt men de problemen waarmee men kampt en zoekt er oplossingen voor. Eén van de deelnemers krijgt een opleiding van BRAC, en geeft naderhand eenvoudig onderwijs aan de anderen; een beetje rekenen, lezen en schrijven, maar voor al ook praktische vorming: hoe moeten de landbouwgronden in het dorp wor den verdeeld? Wat moeten zij aan met de traditie van de bruidsschat, die al zo veel armen nog armer heeft gemaakt? omdat negentienvierentachtig een schrikkeljaar is heeft negenentwintig monturen verschrikkelijk afgeprijsd. Nena Fragezeichen Haar 2e LP Deze week John Lennon Milk and Honey Deze week STEENHOFFSTRAAT 15 - TEL. 12132 adviesverkoopprijs 154.00 Na een levendige discussie kon de voorzitter rond elf uur de avond afslui ten met een woord van dank aan de vele aanwezigen en hij wenste ze een ondernemend begin toe. De eerste twee opleidingen gaan medio maart '84 in maar liefst 24 plaatsen, verspreid over heel Nederland, o.a. in Soesterberg van start. Bijna ie dereen kan er dus aan deelnemen onge acht de plaats waar hij woont. Nieuwe lesmethode De avondkursussen Computerboekhou- den en Cobol-programmeur worden ge geven volgens een geheel nieuwe, in Nederland,, nog-niet-, toegepaste, les methode. nl. in semi-mondeling onder wijs. Dat is onderwijs waarbij (o.a.) om de beurt eeri schriftelijke en een mondelinge les wordt gegeven. De mondelinge lessen vormen de rugge- graat van de opleiding, want daarin worden de moeilijker onderwerpen be handeld en wordt met de computers ge werkt. De gehele opzet is zodanig dat de belangrijkste voordelen van schrif telijk en mondeling onderwijs met el kaar worden gekombineerd. De schrif telijke lessen hebben nog een bij zondere eigenschap: ze zijn zgn. zelfkontrolerend. Aan het eind van elke schriftelijke les wordt de betreffende lesstof (met een kleurraster overge drukt) en dus onzichtbaar. Met een bij de lessen gevoegde folie die als kleur- flitser fungeert kunnen deze antwoor den zichtbaar worden gemaakt, telkens als de kursist daar behoefte aan heeft. Op deze wijze kunnen de deelnemers zelf kontroleren in hoever re de lesstof hun geestelijk eigendom is geworden. Een studiegids met alle benodigde in formatie (waaronder een overzicht van de kursusplaatsen en een proef blad van vragen met geblindeerde ant woorden en het kleurfilter) is verkrijg baar bij Jos Linders, Postbus 81, 3769 ZH Soesterberg. Telefoon 03463-3222. Als daar niets aan wordt gedaan dan betekent dat immers, dat de gehele ge neratie die thans de schoolbanken reeds heeft verlaten, straks nog vroe ger door de jongeren wordt verdrongen dan vandaag de dag al het geval is. Volwassenen zijn voor hun bijscholing zo goed als geheel aangewezen op het buitenschools onderwijs. Op dat punt komt de Nota Informatica-stimulering niet veel verder dan dat een studie zal worden verricht naar de aansluiting tussen het .schools en het buitenschools onderwijs. Voorlopig ziet het er dus naar uit, dat de overheid op dit ge bied voor de volwassenen niet veel zal doen. Dit betekent dat volwassenen zich geheel op eigen kracht toegang moeten verschaffen tot de wereld van de computer. En dat is niet zo eenvou dig want er zijn nog maar weinig goede buitenschoolse opleidingen en voor zo ver die er zijn worden ze nog maar op weinig plaatsen gegeven. Computer-avondopleidingen in 24 plaatsen Instituut Jos Linders heeft inmiddels een drietal opleidingen ontwikkeld die volwassenen kunnen helpen hun werk te doen met een computer en daar ook verder vertrouwd mee te raken, nl. - De opleiding voor het praktijkdiplo ma Computerboekhouden (duur ca. 5 maanden), bestemd voor hen die willen worden omgeschoold van hand matig of mechanisch boekhouder tot computerboekhouder. - De opleiding voor het praktijkdiplo ma Programmeren in Basic (duur ca. 5 maanden), bestemd voor iedereen die met een micro-computer wil leren werken. - De opleiding voor het Rijkserkend praktijkdiploma Cobol-programmeur AMBI-opleidingeen tweejarige op leiding tot beroeps-programmeur. In maart start Instituut Jos Linders In 24 plaatsen avondopleidingen voor de praktijkdiploma's Compu terboekhouden, Cobol-program meur en Programmeren in Basic. De kursussen Computerboekhouden en Cobolprogrammeur worden, voor het eerst in ons land, gegevens volgens een geheel nieuwe lesmethode, nl. in de vorm van semi-mondeling onderwijs. Dat is onderwijs wat de voordelen van mondeling en schriftelijk onderwijs met elkaar kombineert. De monde linge lessen worden bijna overal ge geven in de plaatselijke Meao-scholen. Stimulering van computer- onderwijs door de overheid In zo goed als alle ons omringende lan den voert de overheid een beleid dat gericht is op het versterken van de au tomatiseringsbranche. Terecht, want het is, ook in ons land, zo ongeveer de enige sektor uit het bedrijfsleven die groeit (met 10% a 20% per jaarIn na volging van andere landen heeft de Ne derlandse regering - ook nu op dit ge bied weer achterop lopend - een soort vijfjarenplan ontwikkeld om althans enigermate bij te blijven bij landen als Japan, V.S., West-Duitsland. e.d. De Nota Informatica-stimuleringsbeleid waarin dit plan wordt aangekondigd, legt het aksent zwaar op voorlichting en onderwijs. Het streven is om binnen vijf tot tien jaar jongeren massaal ver trouwd te maken met de informatica. Worden de volwassenen ver vroegd afgeschreven? Het beleid van de regering lijkt zich volgens genoemde nota zo goed als ge heel te koncentreren op de schoolgaan de generatie. Hoe belangrijk dat ook is, de huidige volwassenen zouden toch ook mogelijkheden moeten krijgen zich in de computerkunde te bekwamen. ze z.g. in het startschot met plank gas. Zijn direkt bij je. Dat heb je nu ook in de praktijk reeds 6 keer mee gemaakt, dat ik al op het groene licht stond te wachten en meteen startte, doch als een pijl vloog een auto, die aan de overkant stond, met een kor tere linker bocht voor mij langs en een auto, die aan dezelfde kant stond vloog achter mij langs. Nu heb ik altijd een hond bij me. Zelf loop ik verticaal en neem niet veel breedte iri, maar de hond loopt horizontaal en dus breder uit. Ik was dan ook steeds bang, dat z'n kop of staart geraakt zouden worden. Daar sta je dan midden op de weg. Het mooiste was nog, dat de bestuur der in de auto achter de eerste, met de vingers tegen z'n voorhoofd naar mij wees, omdat ik volgens hem door rood was gelopen. Had hij aangereden dan had hij dat ook getuigd. En wat dan? Op dat ogenblik zag hij het licht op rood staan inmiddels. Nu komt er een winkelcentrum. Vanzelfsprekend ver wacht men dan ook meer publiek. Maar ook vanzelfsprekend meer over stekers. Ook meer ouderen. En wat dan? In ieder geval wens ik die allen, bij voorbaat maar veel geluk. G. Maris (Buiten verantwoordelijkheid van redaktie). Geachte Arie Wandelaar, Naar aanleiding van uw stukje over The Messengers in de Soester Courant van vorige week wil ik u, als koorlid, verzoeken het onderstaande ter aan vulling te willen opnemen. Het combo van The Messengers be staat uit Jan Roels, accordeonist - Ge- rard Klaassen uit Baarn, gitarist Paul van der Laan, drummer - en Hans Kraal als pianist. Jan Roels is vanaf de oprichting van het koor, dus ruim 15 jaar al actief in het combo. Gerard Klaassen ruim 14 jaar, Hans Kraal 5 en Paul van der Laan 2 jaar. Deze 4 heren vormen dus samen het combo. Wanneer de drum mer op een repetitie afwezig is hebben we aan nare avond omdat de ritmische ondergrond ontbreekt. Ook de gitaar wordt bij afwezigheid gemist. Over de pianist heeft u al genoeg geschreven, dus hoef ik er niets meer aan toe te voe gen. De moeilijkste repetitie is echter als Jan Roels afwezig is. Dan kunnen er zelfs bepaalde nummers niet ge zongen worden omdat Peter Houtza gers (dirigent) dusdanige partijen voor hem schrijft dat hij in het geheel van het combo beslist onmisbaar is. Gelukkig hebben we een trouw combo team, dat bijna altijd compleet aanwe zig is, waardoor de repetities met hun ondersteuning elke week inspannende, doch tevens ontspannende avonden zijn. Een koorlid. Naam bij de redactie bekend moderne randlpze fc>rj| in drie kleuren metaal. ït-Zuid '943 uu miotï. aar een paar honderd 'meter vanf" gestrekt'bdsgfetttèdrortderbrokeiV'' eergaloos mooie duinvlakten, liqt Ifvrijstaand woonhuis met c.v.-gas '9et e 'uin 's a's bostuin aange- ,otale 9rondoppervlakte is ca. r L-vormige woonkamer, nieuwe toilet en hal. 1e Verdieping- 3 mers badkamer met 2e toilet én Zolcjerverdieping met 4e slaap- I in uw omgeving te: SOEST in de IVO Mavo Valeriaanstraat 167a. Aanvang: wo. 14 maart 1984 Tevens te AMERSFOORT en BAARN De wekelijkse cursus bloemen- schtkken staat onder leiding van een ervaren en bevoegde leerkracht. De cursus bestaat uit 8 lesavonden. Na iedere les van 19.30-21.30 uur nemen de deelnemers een fraai bloem stuk mee naar huis. Het cursusgeld bedraagt f 158,-, inclusief bloemen en het materiaal, alsmede een cursusboekje, de cursus is dus volledig verzorgd. In september start ook nog de vakopleiding bloemenschikken en -binden (bloemist-winkelier). aanbieding geldig tot en met negenentwintig februari 1984. Opgave binnen 10 dagen door een (brief)kaart te zenden aan Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen (SBOV), Sir Winston Churchillweg 2, 2251CX VOORSCHOTEN. Gaarne duidelijk uw naam, adres en cursusplaats vermelden. Na opgave ontvangt u een bevestiging J. S. Nota Speciaal Optiek Van Weedestraat 87 3761 CD Soest Tel. 02155-171 20 "Met de VVD-Kamerfractie valt niet te sjoemelen over de plaatsing van kruis raketten in Nederland. Vergeet het maar. Wij stellen ons hard op." Dit heeft het VVD-Kamerlid Blaauw, een van de fractiespecialisten op het terrein van vrede en veiligheid, maan dagavond gezegd tijdens een spreek beurt voor zijn partij in Soest. Blaauw kwam tot deze uitspraak naar aanlei ding van geruchten genoemd in het Al gemeen Dagblad, dat sommige Twee de Kamerleden van de VVD de neiging zouden hebben het plaatsingsbesluit ter discussie te willen stellen. Onze fractie vormt een hechte eenheid, al dus de liberale voorman. Uit recente opiniepeilingen blijkt ech ter dat ruim 20 procent van de VVD- aanhang, ongeacht de uitkomst van het wapenoverleg in Genève, tegen de sta tionering van nieuwe kernraketten in Nederland is. VVD-fractieleider Ed Nijpels heeft dit cijfer bevestigd. Blij kens het laatste Lagendijk-onderzoek onderschreef maar liefst 42 procent van de VVD-stemmers de centrale leu zen van de grote vredesdemonstratie op 29 oktober j.1. in Den Haag en vond men dat de liberalen hadden moeten deelnemen aan de vredesmars. Hieruit blijkt dat binnen de VVD het verzet groeit tegen de kruisraketten. Blaauw liet weten dat zulks niet tot ui ting komt op de bijeenkomsten en re giovergaderingen van de VVD. Op de vraag of het beleid van de Kamerfrac tie niet een afspiegeling behoort te zijn van wat leeft in eigen achterban, ver wees Blaauw naar het VVD-partijpro- gramma. Voorlopig kan de VVD-kiezer tegen kruisraketten met zijn stem geen kant op. Het liberale Kamerlid had ook kritiek op de eenzijdige berichtgeving in de media inzake 'het Russische imperalis- me' en de Sovjet-bewapening. Over onze inspanningen voor Afghanistan schrijft geen krant, klaagde Blaauw. In kringen van de Soester vredesbe weging is men echter van mening, dat een onbevooroordeelde discussie over de sovjet-Unie met de VVD niet moge lijk is. Het IKV verwijt de liberalen geen oog te hebben voor de enorme overbewapening in de wereld. De par tijbijeenkomst in Soest, die deels in het teken stond van de komende Europese verkiezingen, werd bijgewoond door ongeveer 25 belangstellenden Adriaan Slooff Wandelen met het landschap: alarmschljl ook op 12 inch single no. 1 trofee Het Winkelcentrum zelf komt niet ter sprake, daar ik hierin geen belang hebbende ben. Wel echter een gevolg ervan. Het verdwijnen van het busstation. Wat was het, vooral voor ouderen niet aangenaam er op een bus te zitten wachten en de ogen gestreeld door het mooie groen, de prachtige plantsoentjes, de zeer mooie struik- en boompar tijen. Weg is dat allemaal zonder pro test gehoord te hebben. Staat er er gens op een plaats waar nooit een sterveling komt, b.v. een boom van 100 jaar oud, dan klinkt volop protest. Deze moet hoe of wat ook blijven staan. Basta. Ik heb beide bijeenkomsten over dat centrum bezocht. Om te kijken en te luisteren. Niet om te spreken. Te zien hoe sommige heren er verveeld bij zit ten. Die z.g. inspraak hoort er nu een maal tegenwoordig bij, maar geen interesse. Hun gezicht spreekt boek delen. Hun besluit staat toch immers al vast. Ik hoorde dus 2 keer en las het ook, het verweer bij het punt ver keersveiligheid. Oh, zeer veilig, want er is toch een oversteekplaats. Juist en daar gaat het nu om. Dat verweer is een z.g. theoretisch verweer. Heb ben ze ooit geïnformeerd bij de om wonenden? Dat zijn nu juist zij, die de praktijk kennen. Maar neen hoor. Dat was toch niet nodig. Zij hebben genoeg aan de cijfers. Nu woon ik toe vallig zo'n 30 meter van het kruispunt- verkeerslichten af. Kijk er dus dage lijks naar en maak dagelijks gebruik van de oversteekplaats. En mijn me ning? Een zeer onveilige oversteek plaats. Immers, wanneer het voor de voetgangers groen wordt is het gelijk groen voor afslag-auto's van twee kan ten. En vooral voor oudere mensen, jongeren vinden het misschien erg leuk, blijft steeds de vraag, stopt hij, of niet? Zodra groen aangaat vallen lij o.g. nezone t87'02155.1625V^^ M1/02153-22122 ®rlng M7-033-630506 sterdorcsstr 33/03C95-363M

Soester Courant | 1984 | | pagina 27