oest VAULT 97?" Ze zeggen dat ze échte garantie geven... En da's nog waar ook! Beter eetgedrag' volgens self-controle methode Instituut voor studiebege leiding Meiners brengt veel deskundigheid onder één dak f°c° ms- PAGINAggNSDAG 22 FEBRÜARM984" SOESTER COURANT »l. 02155-19600 tide verzeke- regeld datje erwijl je dt er een laar ons ?r doet Schoemaker geeft voor dezelfde prijs echte service en garantie in eigen technische dienst. Eigen vakmensen verzorgen vakkundig aansluiten en afleveren. Steeds meer mensen ontdekken de kwaliteit van Schoemaker met zijn échte nazorg. 't Scheelt niet in prijs, wel in service! iëtiste Frances Cloughley introduceert cursus in Soest: KETTING FORMULIEREN Een vijver, de spiegel van uw tuin 'Brede aanpak' voor individuele hegeleiding I' (ook op zaterdag) ens ault konden vinden. nd .Uimnd 48 mm). mm..- ,19 f187,15 13.6% Tl 1.5.5.1.92 r2«r>. 17 l:i 1% 8K i 409.72 11.8% J21K.45 f 1 H9,9H 8.(|% f:112,07 f 242,82 80% f Tld.91 f 3:19.95 8.0% »e wettelijk verplichte aanbetaling 1 1 i i i scliocmsikci Van Weedestraat 78 Telefoon 02155 -172 53 Techn.dienst: tel. 10344' bank Bntevreden over uw huidige gewicht? jeilijk om uw eetlust te beheersen? ierlei diëten geprobeerd, zonder blij- nd resultaat? Zou er geen andere Lr inpak mogelijk zijn?" Met een gede- Ifk deerd "Ja zeker!" op deze vragen IK jndigt de Soester diëtiste Frances loughley - zoals de naam al verraadt j| in Engelse afkomst, maar al meer in tien jaar in Soest woonachtig - jar cursus "Beter Eetgedrag" aan, ,f binnenkort van start zal gaan. In tie cursus, waarin de zgn. "zelf-con- Ifit, -ole methode" centraal staat, zorgt Tances Cloughley voor de begelei- B J een jaar of dertien geleden begon f®'/rances Cloughley - die overigens per- ;ct Nederlands spreekt - in Engeland {voet haar diëtisten-opleiding. Aanvan- elijk werkte zij in een ziekenhuis in Rbventry, maar al na twee jaar ver- Brok zij naar Nederland, om de simpele ■eden dat haar echtgenoot hier een J iaan kreeg. Ofschoon de Britse diëtis- H en-opleiding ook in Nederland wordt irkend, was het Frances nauwelijks |i nogelijk in haar eigen vak aan de slag I .yV :e gaan. In eerste instantie hield zij ach daarom bezig met vertaalwerk vroor een uitgeverij in Weesp, om zo doende kennis en. beheersing van de^- .êilerlandse taal te verwerven. Later ml zij in dienst van hét" in Soest be- i, ftende Foxboró, waar zij als corhputër-- fjoperator werkte. Taal f, "Toch was het altijd m'n bedoeling in JMm'n eigen vak aan het werk te gaan," rialdus Frances. "Daarom hield ik m'n 1. literatuur goed bij en nam ik ook steeds 1 Ideel aan de bijeenkomsten van de dië- listen-vereniging in Utrecht." Ze be- Ti greep dat ze vooral de taal zou moeten leren beheersen, voordat ze echt aan slag zou kunnen gaan als diëtiste. l"Dat is niet eenvoudig in Nederland. B,1 Iedereen spreekt hier zo goed Engels, en dan valt de noodzaak weg om snel Nederlands te leren. Dat vergt echt een heleboel doorzettingsvermogen." (Na haar jaren bij Foxboro lukte het l Frances inderdaad haar eigen werk I weer op te vatten. Dat deed zij bij TNO l in Zeist, op de afdeling Voeding, waar H zij zich in het bijzonder bezighield met f| voedingsonderzoek, stofwisselingson- derzoek en bevolkingsonderzoeken. Een jaar of vijf lang werkte zij daar als diëtiste, bekroond met het officiële Ne derlands Bewijs van Bevoegdheid, en dus als zodanig geregistreerd bij het mi nisterie van Volksgezondheid. In 1978 kwam haar eerste dochter ter wereld, en dat betekende niet alleen een einde aan haar baan bij TNO, maar ook een begin van haar betrok kenheid bij de afdeling Soest van de vereniging "Borstvoeding natuurlijk", waardoor zij o.m. informatie-avonden over voeding verzorgde. Ook nam Frances deel aan de landelijke hulp dienst van deze vereniging, voor telefo nische adviezen. "Daar heb ik enorm veel van geleerd," zegt ze. Verder is ze ook actief betrokken bij de bekende Kraammarkt, die tweemaal per jaar in het Medisch Centrum in Soest wordt gehouden, en bij het werk van de Federatieve Raad Welzijns werk Ouderen, in het bijzonder bij de warme-maaltijd-voorziening. "Ikdoe daar de menu's en ga regelmatig op huisbezoek voor de 'thuiscontrole.' Verder verzorg ik het kontakt tussen de dienst en de vrijwilligsters." Wondermiddelen bestaan niet Over haar cursus "Beter Eetgedrag" merkt ze op: "Kijk, er zijn honderden diëten. Maar wondermiddelen bestaan niet. Bovendien: waar de één baat bij heeft hoeft voor een ander nog niet goed te zijn. Het gaat er vooral om dat je te weten komt: hoeveel je eet, wat je eet, wanneer je eet, met wie je eet, in welke situatie je eet en ook: in welke stemming je eet. Er zijn tenslotte maar drie manieren om iets aan je ge wicht te doenminder eten, anders eten en meer bewegen De cursus bestaat niet zozeer uit een bepaald dieet, maar is meer gericht op goede voedingsadviezen. Centraal staat het zgn. "eetverslag" - een schrift waarin de deelnemers iedere dag moeten noteren wat zij eten en drinken, in welke situatie en in welke stemming. "Dat is het gereedschap om verder te werken. Op die manier kun je de goede en slechte punten in het eigen eetgedrag identificeren." Frances geeft toe dat het voor de cur sisten, die in hun verslag alles nauw keurig moeten bijhouden, dus hard werken is. "Een dieet is nu eenmaal niet voor iedereen de oplossing. Ik ver gelijk het meestal met een automobi list, die op zijn rijgedrag let. Gegaran deerd verbruikt hij daardoor minder benzine. Iemand die op zijn eetgedrag let vermindert op ongeveer vergelijk bare manier zijn voedsel-opname. Als je bewust moet opschrijven dat je bij voorbeeld nog een stukje overgebleven taart eet, dan doe je dat waarschijnlijk niet zo gauw. De cursus beslaat zo'n 3 a 4 maanden. De eerste bijeenkomsten vinden weke lijks plaats, later om de veertien dagen of een maand. Informatie-avond De cursus omvat 12 bijeenkomsten voor een bedrag van 150,-. Voor. dat bedrag verstrekt Frances bovendien een verzamelmap, waarin de papieren kunnen worden bewaard. De bijeenkomsten worden gehouden in "Eltheto" aan het Driftje in Soest-Zuid (pal achter het nieuwe winkelcentrum dat daar gaat verrijzen). Frances Cloughley begint echter eerst met een informatie-avond op woensdag 29 fe bruari, ook in Eltheto, om 20.30 uur. Daar is iedere geïnteresseerde (vrou wen én mannen) welkom om uitgebreid kennis te maken met doel en opzet van de cursus. "De cursus bestaat in feite uit een aan tal oefenstappen," licht zij nog toe. "Zoals: twintigmaal kauwen op een hap, een vaste eetplaats, vaste tijden, ook voor het snoepen, als men dat toch persé wil. Het is geen gemakkelijke manier, maar als de deelnemers er iets van 'overhouden' hebben ze iets waar van ze hun hele verdere leven plezier zullen hebben. Het werken in een groep (per groep stelt Frances zich ca. 10 Frances Cloughley Foto: Goos van der Wilt personen voor) werkt beter dan een "individuele" benadering. "De deelne mers versterken elkaar en trekken profijt van de ervaringen van de an deren." Overigens is Frances Cloughley ook als zelfstandig diëtiste werkzaam, omdat sommige mensen nu eenmaal niet zo veel voelen voor een groep. Wie belangstelling heeft kan kontakt opnemen met Frances Cloughley, Braamweg33, tel. 15565. Vanaf heden kan men bij de VVV-Soest Taxtickets kopen van Dorrestijn In- ternational voor vervoer van Soest naar Schiphol, indien men een vlucht geboekt heeft, en ook voor vervoer van de luchthaven naar het huisadres. Wanneer u bij de WV komt reserveren dient u wel het vliegticket mee te ne men, in verband met het doorgeven van verschillende vluchtIgegevens. De prijs bedraagt per persoon enkele reis 37 gulden. Bij boeking vanaf de 3e persoon krijgt men 50 procent kor ting. Kinderen tot 5 jaar hebben gratis vervoer en de jeugd van 5 tot en met 9 jaar krijgt ook 50 procent korting. Verder kan men programma's afhalen met weekendtips georganiseerd door de Gooilander. Bijvoorbeeld dagtoch ten naar de Biesbosch, Zuid-Limburg, grotten van Remouchamps en Brugge. Boeken kan men ook bij de WV Soest. Dit geldt ook voor weekendtrips naar Parijs, Londen, Sauerland e.d. Tenslotte is de vakantiegids over Lim burg voor 3,90 gulden bij de VVV af te halen. De VVV is geopend van maan dag tot en met vrijdag van 11.00 tot 15.00 uur. in elke samenstelling en uitvoering Onze specialiteit: Levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 -18747 Inbraak Luytenaarpad Bij een inbraak in een woning aan het Luytenaarpad hebben de onbekende daders niet alleen een video-recorder maar ook een compact disc-installatie buitgemaakt. De apparatuur vertegen woordigde een waarde van ca. 4800 gul den. Verder namen zijn ook een aantal sieraden mee. zoals 5 kettingen, 6 hangers, 4 oorhangers, alle van Indisch goud, alsmede twee herenhorloges en een bedrag van ca. 135 gulden. De da ders kwamen het pand binnen door het forceren van de achterdeur. Vernielingen in gymzaal Onbekenden hebben in het afgelopen weekeinde vernielingen aangericht in de gymnastiekzaal van de Groen van Prinstererschool. Niet alleen verniel den zij de basketbalborden en twee rui ten, maar zij brachten ook ernstige schade toe aan de vloer. Schoorsteenbrandje De brandweer rukte in het weekeinde uit voor een schoorsteenbrandje in een woning aan de Ereprijsstraat. De af voer van een allesbrander was gaan gloeien, en de bewoonster had getracht met een emmer water de zaak te blussen. De brandweer had het brandje snel onder controle. Diefstal uit auto Een inwoner van Amsterdam, die in het weekeinde zijn auto geparkeerd had aan de Valeriaanstraat, ontdekte dat onbekenden een luidspreker had- den gestolen. Een poging om ook de autoradio weg te nemen mislukte, al werd het apparaat flink beschadigd. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE De Soester afdeling van "Groei en Bloei" organiseert binnenkort een uitgebrei de cursus over alles wat met vijvers te maken heeft. De docent is de heer J .H.H. van Geffen, praktijkleraar van de Middelbare Tuin bouwschool te Utrecht. Vorig jaar hebben onder zijn deskundig oog velen de fijne kneepjes van het snoeien on der de knie gekregen. Menigeen heeft wel eens met de ge dachte gespeeld een vijver in de tuin aan te leggen, maar zag er van af vanwege bijvoorbeeld de aanlegkosten, het idee hiervoor toch een te kleine tuin te hebben of vanwege de omstan digheid van een gezin met nog kleine kinderen Indien U de vijveraanleg in eigen hand kunt nemen is een aan zienlijke besparing op de kosten moge lijk. Vrijwel alle benodigde materialen voor vijveraanleg zijn tegenwoordig bij de beter gesorteerde tuincentra ruim voorhanden, waarbij men U ook nog de nodige adviezen zal willen ge ven. Aan U dan de eer Uw ideeën vaste vorm te geven! In een cursus, die zes dinsdagavonden in beslag zal nemen, gaat de heer van Geffen met U de belangrijkste aandachtspunten bij aanleg van een vijver na. ten eerstewat is de beste plaats voor de vijver in mijn tuin? Het antwoord op deze vraag is onder meer afhankelijk van de grootte van Uw tuin, de zonligging en de aanwe zigheid van enkele of vele bomen. Het is zonder meer af te raden een vijver aan te leggen in een diep-be- schaduwde tuin met veel loofbomen (bladverlies! In een tuin met een relatief klein op pervlak kan een fraai effect worden bereikt door daar als blikvanger een vijver in te plaatsen. Zo'n vijver hoeft dan niet persé ingegraven te zijn, maar kan ook hoger geplaatst worden denkt U b.v. maar aan een eternieten schaal. Spiegeling van de lucht in het water geeft een enorm ruimtelijk ef fect en dit wordt al gerealiseerd bij een vijverafmeting van 1 m2. Welke materialen komen in aanmerking voor het maken van een vijver? Bouwkun dige aspecten, zoals het maken van een overstort, hoe wordt het water aan- en afgevoerd, de voorbereiding van de grond, afwerking van de vijver rand etc. zullen met name aan het be gin van de cursus aan de orde komen. In de tweede plaats is de inhoud van de vijver belangrijk: wil men graag planten en vissen in de vijver of zelfs amfibieën (b.v. kikkers of salaman ders) of wil men alleen maar water? Mocht U in de natuur voorkomende waterplanten naar Uw vijver willen overplaatsen, waagt U zich dan niet aan het uitsteken van de zwanebloem deze waterplant is in Nederland be schermd. De gele dotterbloem daaren tegen mag U wel zo meenemen. Als U griezelt bij het idee van zo'n dik ke kikker in Uw vijver: bij dierenhan delaren zijn uit China afkomstige kik kers verkrijgbaar, die klein blijven en soms fraaie kleuren kunnen vertonen. Voor overbevolking met kikkers hoeft U overigens niet bang te zijnzodra het hun te vol wordt trekken ze weg. Waar U ook voor kiest, het handhaven van een goede waterkwaliteit is de grote zorg van de vijverbezitter. Het be spreken van de middelen tot bereiken van een natuurlijk evenwicht in de vijver en daarmee optimalisering van de waterkwaliteit zal binnen deze cur sus zeer veel aandacht krijgen. Een derde belangrijk aspect, zeker als u thuis nog kleine kinderen heeft, is de veiligheid. Voorzieningen om Uw vijver voor de kleintjes zo veilig mo gelijk te maken, maar ook om bijvoor beeld Uw vissen te beschermen tegen de kat van de buurvrouw passen bin nen dit cursuspakket. Voor nadere informatie en voor opgave aan deze cursus kunt u zich wenden tot mevrouw A. E. H. Mees-Lubberman, telefoonnummer 03463-3279 (tussen 17.00 en 18.00 uur). De eerste cursusavond is op 3 april a.s. -ö'tib; tilt ,-ii "Studiebegeleiding op zichzelf is voor een aantal kinderen uiteraard een heel goede op- tossing. Toch worden we in ons werk dikwijls geconfronteerd met problemen die dieper lig gen, en waarvan het school-functioneren ?igenüjk alleen maar een symptoom is. Ook die problemen willen we by de wortel aan pakken. Onze begeleiding beperkt zich in die gevallen dan ook niet tot het inhalen van een leer-achterstand, de cijfers bijhouden en toe- dcht op het huiswerk houden." Met deze woorden introduceert de heer H. H. Meiners, directeur van het (ge lijknamige) Instituut voor Studiebe geleiding in Soest de "bredere aan pak" waarmee het instituut enige tijd is gestart. Die manifesteert zich het duidelijkst in de staf van het instituut, die recent is versterkt met nieuwe me dewerkers: Het complete Meiners- team, dat belast is met de leiding in het instituut dat intussen enige tientallen medewerkers heeft, bestaat sinds kort uit vijf hoog gekwalificeerde mensen, die elk vanuit hun eigen discipline in staat en bereid zijn een stuk van het "begeleidingspakket" voor hun re kening te nemen. Naast de heer Meiners zelf, die als co ördinator optreedt, zijn dat momenteel de heer W. J. Trapp, de begeleidings- deskundige, en de dames G. van Dalen, diëtiste, M. van Tol. orthopedagoge, en M. Winkel, klinisch pedagoge. Onder één dak "Het betekent dat we heel veel deskun digheid onder één dak hebben samen gebracht. Je kunt dan ook allang niet meer zeggen dat we ons in de begelei ding van leerlingen met problemen al leen beperken tot ingrijpen in het 'schoolbeeld'," aldus de heer Meiners. Het grote voordeel daarvan mag duide lijk zijn: "Als een kind in de problemen komt, dreigt het soms een speelbal te worden van allerlei deskundigen, die als het ware aan het touwtrekken gaan. Het kind kan daarvan alleen maar de dupe worden, en bovendien zijn het de ouders die het mogen be talen. ..'"i' Door de verschillende deskundigheden binnen één team onder één dak te ver zamelen vindt een veel betere onder linge afstemming plaats, die uiteinde lijk vooral in het belang van het kind is. "Om eens een zakelijke uitdrukking te gebruiken: we kunnen nu 'het hele pro- dukt leveren'," aldus de heer Meiners. De specifieke kundigheden van specia listen als de diëtiste zijn bijvoorbeeld gewenst bij nerveuze kinderen, die last hebben van stoornissen in de voeding, die op zichzelf weer leiden tot allerlei afwijkingen - in het ergste geval zelfs tot bijvoorbeeld een ziekte als "ano rexia nervosa," waarbij een kind hele maal geen voedsel meer tot zich neemt. De klinisch pedagoge, aldus licht mevrouw Winkel toe, houdt zich vooral bezig met de opvoedingsproble men van gewone, "gezonde" kinderen, die echter te maken hebben met emo tionele relatie )problemen) bijvoor beeld in de gezinssituatie. D^ orthope dagoge daarentegen houdt zich vooral bezig met kinderen die specifieke leer problemen hebben, zoals bijvoorbeeld woordblindheid: "dislexie." Geen fuik Deze "opstapeling" van deskundigheid binnen de staf van het instituut wil overigens geenszins zeggen dat er op alle kinderen een vloed van specifieke deskundigheden wordt losgelaten, al dus de heer Meiners. "Het is niet zo dat de kinderen hier in een fuik terechtko men, waarbij we allemaal eens flink met de kinderen aan de gang gaan. Uit de 'intake' en het vooronderzoek wordt ons in sommige gevallen al wel duide lijk dat we niet klaar zijn met studiebe geleiding als zodanig, maar dat er mis schien dieper liggende problemen zijn, die we hier in huis kunnen oplossen. De heer Meiners benadrukt in dat ver band dat de ouders tevoren inzicht krij gen in de kosten van de begeleiding. "Bovendien, het gaat altijd om een tij delijke zaak. Een béétje begeleiding moet absoluut tijdelijk zijn. Het gaat er tenslotte om dat een kind op den duur niet van anderen, maar van zichzelf af hankelijk wordt. Hier komen gewone kinderen, die alleen nét een extra stukje begeleiding nodig hebben. De heer Trapp wijst erop dat kinderen met bepaalde problemen kunnen "doorvloeien" van een meer intensieve vorm van begeleiding naar lichtere vormen. De veranderingen en vor deringen monden uit in een afbouwfa- se, waarin ook de kosten natuurlijk aanzienlijk minder worden." Nazorg "Wat we tegenwoordig trouwens ook hoog in het vaandel hebben is een goede nazorg," aldus de heer Meiners. "Daarbij vragen we het kind bijvoor beeld elke week even langs te komen voor een kort gesprek, zodat we het een beetje in de gaten kunnen houden. Dat gebeurt overigens op basis van vrijwil ligheid. Noem het maar een vorm van 'poliklinische begeleiding', te vergelij king met de medische nazorg na een operatie." Het instituut (dat al zo'n tien jaar in Soest bestaat en inmiddels ook ves tigingen heeft in Amersfoort, Baarn en Hilversum) is er niet, aldus de heer Meiners, "voor gefrusteerde ouders die hun kind zo nodig op de Havo willen houden, ook als het daar helmaal niet tot z'n recht komt, maar voor kinderen die op welke manier dan ook en om welke reden dan ook, uit de boot drei gen te vallen. Het zijn de kinderen die tussen de wal en het schip terecht ko men. Dat de kosten in het algemeen niet ge ring zijn kan ouders er mogelijk van weerhouden om gebruik te maken van de diensten van het instituut, maar desondanks hebben talloze leerlingen in de afgelopen jaren al baat gevonden bij de opvang door het Instituut voor Studiebegeleiding (in de wandeling ten onrechte nog wel eens aangeduid als de 'huiswerkcentrale" Gewoon goed "Wij worden niet gesubsidieerd. Dus moeten we ook gewoon goed zijn, an ders houd je het ook geen tien jaar vol," brengt de heer Meiners naar voren. "Bovendien zijn we nog goed koop, vergeleken met de prijzen die;op ander plaatsen worden gevraagd. Verder is er een groot voordeel dat wij V.l.n.r. de heer Trapp, mevrouw Van Dalen, de heer Meiners, mevrouw Winkel en mevrouw Goes. Foto: Goos van der Wilt niet werken met lange wachtlijsten. Wij opereren heel snel. Wie om hulp bij ons komt heeft binnen twee weken een onderzoek, een uitgebreide analyse en een doortimmerd begeleidingsadvies van ons." Die begeleiding hoeft overigens niet per sé binnen het insti tuut plaats te vinden. Het voorzieningspakket van het insti tuut omvat intussen een groot aantal mogelijkheden, variërend het "bijles abonnement" (30 lessen per jaar voor wordt gewerkt, via het "assistentie- abonnement" voor studiebegeleiding: 2 x per week voor 45,- per maand; naar de privéles, vanaf 35,- per uur. Voor de individuele begeleiding wordt overigens geen vaste prijs gehanteerd. "Dat is puur een maatpak-kwestie," aldus de heer Meiners. Het ene kind vergt meer dan het andere, en de prijs daarvan wordt individueel vastge steld." "Onze nieuwe aanpak wordt zeer op prijs gesteld door de scholen, dat mer ken we, nu we er ongeveer een jaar mee bezig zijn. Ik ben er trots op dat het ons lukt,aldus de heer Meiners. In de afgelopen drie jaar werd het insti tuut in Soest uitgebreid met vesti gingen in Baarn, Hilversum en Amers foort. "En er komen er nog meer," al dus de heer Meiners, daarmee onder strepend in welke behoefte het instituut in toenemende mate is gaan voorzien. "In Soest is Meiners Meiners, en onze aanpak werd op andere plaatsen heel duidelijk gemist." Inbraak in café Bij een inbraak in een café aan de Birk- straat heeft de onbekende dader een tot dusver onbekend bedrag aan geld buit gemaakt en een doos met pakjes kauw gum. Het geld nam hij weg uit een speelautomaat. De dader kwam het pand binnen door een klapraam in de Bij de Hondenvereniging 'Zoys': Gehoorzaamheidscursus voor honden Gehoorzaamheidscursus voor nonden, tevens puppietrainlng vanaf 3 maan den. Voor meer informatie kunt u bellen tel. 22542 (tussen 18.30 en 21.00 uur) b.g.g. tel. 12269,11437 of 22851. i

Soester Courant | 1984 | | pagina 29