3)axtL uijen Griftlanders gingen op zoek naar de 'gewone' leraar/lerares t Zwaantje Huldiging bij Militaire Pensioenbond Soest Geen olie in het riool! En ook niet op je kleren! 'De VVD zal zich spijker hard opstellen' ^jéharmes ïfc J ^OÈSt'^ oester patiënten erenigt u' orchol oormode Bloemensehikken van SBOV Wordt Titusville betrokken bij sportuitwisseling Soest-Soest? TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderiwoQt voor doe-het-zelvers De rhododendron \x& 1ENSDAG 22PbBRUARI 1QaZ SOESTER COURANT PAGINA 13 door Arie Wandelaar aanhef van dit verhaal is weliswaar a vette knipoog naar wijlen de heer irl Marx, maar de man zou 't, zo hii sop deze planeet vertoefde, ook voor ll nu volgende verhaal gebruikt kun- ■n hebben. Voor zijn naam mag u wat /ie betreft invullen de mr. j. Nijgh ledewerker van de Nederlandse Con- ■mentenbond. Een man en een ganisatie die hardnekkige pogingen n om bij het Nederlandse publiek heus te worden genomen. Een stre- en waarbij beide partijen menig maal ver eigen benen zijn gestruikeld, o ook weer de afgelopen week, toen Iet Parool liet weten dat de heer Nijgh in de Consumentenbond in het Blad VO Project er voor heeft gepleit dat Irtsen in de toekomst verplicht zouden 'noeten worden hun patiënten vooraf rijsopgave te verstrekken. Na het le en van dit bericht nu niet direct veron- lerstellen dat Arie onrustig gedroomd I keft, want het stond in Het Parool met iogeen heleboel onzin er bij. )mdat iemand die gestudeerd heeft jn kennis in zijn hoofd en nergens an- ers opbergt, bovendien medewerker s van een organisatie met 500.000 le en. moet met zo'n bericht, zelfs nKamavalstijd, serieus nemen, iandaar Arie's kijk op de blijde toe- tomst die patiënten, fonds en partiku- ier, tegemoet gaan. Vooraf even de I Constatering dat er ruim 2000 afgestu deerde artsen een witte jas hebben ge- kocht die ze na het passen aan de kap stok konden hangen. Ook in de me dische sektor is het aanbod namelijk groter dan de vraag. Zo een gegeven stelt je als patiënt direkt al op je ge mak. Artsen, in tijd van nood, wel méé- niet óm verlegen. Een momentopname waar de Consu mentenbond met het voorstel van mr. J. Nijgh net iets te onhandig en opval lend heeft ingeschoten. Want vrienden en vriendinnen van dit wekelijkse "Rondje Soest," wat mogen en kunnen wij in de toekomst in het verkeer tus sen patiënt en arts (let op de volgorde) verwachten? Arie kan u daarover ver rassende mededelingen doen. Het is hem namelijk bekend dat het Soester 1 artsen-collectief na het lezen van dit bericht in spoedzitting bijeen is geko men. Vakanties werden uitgesteld, particuliere patiënten en andere lopen de afspraken afgezegd. Het spoedbe raad mondde allereerst uit in de op richting van de belangenvereniging "Doe meer met uw huisarts." Verstan- 1 dig, want met de Consumentenbond in de aanval zien de heren de bui natuur lijk al hangen. Het collectief weigert te buigen voor de eis van de Consumentenbond, maar was wel bereid een nieuw opzienba rend service-pakket samen te stellen. Alles wat Arie nu laat volgen is inside information - off the record, dus wij houden het voorlopig nog even onder ons. \ast staat dat iedere Soester huisarts vanaf heden bereid is proefvisites af te leggen. Gratis en zonder enige ver plichting. U belt of schrijft maar, de heren komen voorrijden. Besloten werd ook iedere patiënt(e), zonder uit zondering, vanaf heden in voorkomen- de gevallen met een voorverwarmde stethoscoop te bedienen. Verder heeft het gezelschap Soester artsen, nie mand uitgezonderd, besloten bij de Leidse Onderwijs Instellingen een cur sus schoonschrijven te gaan volgen teneinde recepten, uitsluitend in het Nederlands te pennen, voor iedereen leesbaar te maken. Straks meer over andere te treffen algemene voorzie ningen. In het influenza-seizoen, elf maanden per jaar, betalen particulie ren halve prijs. Ziekenfondspatiënten ontvangen bij ieder huisbezoek een premiezegel. Honderd van deze zegels geven recht op een bezoek bij iedere willekeurige Soester huisarts in privé-- sfeer. Men gaat er namelijk van uit dat de patiënten er in geïnteresseerd zijn te weten, of huisartsen wellicht in hun vrije tijd precies datgene doen wat ze het gros van hun afnemers ontraden. Geadviseerd werd dan ook tijdens deze bijeenkomsten als arts niet te roken, niet te drinken, het aanbieden van calo- riestevige hapjes te vermijden, ge sprekken over het kalmer aan doen met vrouwen onbesproken te laten. Meer veranderingen die wij mogen verwachten zijn In de wachtkamers worden koffie- en frisdrankautomaten geplaatst. Voor jeugdige patiënten dienen voor zieningen in de vorm van flipperkasten te komen. De in de wachtkamers aanwezige lek- tuur zal aktueel zijn. Dagbladen dag vers, weekbladen mogen nimmer meer dan zeven dag oud zijn. Eveneens werd eenstemmig besloten de weekend diensten af te schaffen. De slogan "Doe meer met uw huisarts" dient zich naar de mening van de Soester huisartsen niet tot een vijfdaagse werkweek te be perken. Daarentegen werd geen overeenstem ming bereikt over bepaalde verstrek kende voorzieningen die sommicen in het service-pakket opgenomen wilden zien. Zo kreeg de suggestie van arts B., een video in de wachtkamers te plaatsen wel bijval, maar men vreesde moei lijkheden bij de programma-keuze. Een commissie o.l.v. arts K. zal dit pa tiënten-bindende object nader uitwer ken. Duidelijk werd tijdend dit onder linge spoedconsult dat artsen in de toe komst vrij zijn wervende advertenties te plaatsen, zij het dat de meerderheid van de aanwezigen het tekstuele voor stel van een der collega's: "Huisarts X beschikt iedere maand over nieuwe charmante doktersassistentes, kom ook eens met hen kennismaken" te ver vond gaan. Tenslotte werd men het er over eens dat het niet aanbevelenswaardig is pa tiënten ongevraagd adviezen te ver strekken. Men wil daarmee voorkomen de indruk te wekken dat patiënten ho noraria betalen voor iets waarom ze niet gevraagd hebben. Wat dit laatste betreft zijn de Soester Restaurant Prins Hendriklaan 1 Soest Goed om er gast te zijn 4 Kegelbanen Telefoon 02155-13807 5?™^ ledenvergadering van de af- Militf- So®s"Eaarn van de Algemene Militaire Pensioenbond, vorige week in arthuizen, vond een opmerkelijke ge beurtenis plaats. Voorzitter H. J. H. Nessen onderbrak de vergadering even om het woord te verlenen aan de heer J- Boender, penningmeester van het Hoofdbestuur van de A.M.P. J?e heer Boender wees erop dat binnen de bond nooit werd "gesmeten met waarderingen, en dat dat dan meestal alleen met woorden gepaard ging. Maar in een enkel geval gaat het om le den die zich zo dienstbaar hebben ge maakt voor de bond of voor bepaalde leden in het bijzonder, dat het niet bii woorden kan blijven. Hij doelde daarbij vooral op de heer. G. Drost, die gedurende een zeer lange periode een bestuursfunctie in de afde ling heeft bekleed, waarvan de meeste tijd als voorzitter. De heer Boender wees erop dat de heer Drost al direct na zijn vertrek uit het leger hij had zijn diensttijd deels bij doorgebrachtl In september iy57 lid was geworden van de A.M.P. Vanaf dat moment was de heer Drost een belangrijke rol gaan spelen, niet De heer Boender overhandigt de heer Drost het Kruis van Verdienste van de Algemene Militaire Pensioen- bond. Foto: Goos van der Wilt alleen in de afdeling Soest/Baarn, maar ook in landelijk verband, waar hij gedurende lange tijd lid van de fi nanciële controlecommissie was ge weest. en in die hoedanigheid ook advi seur van het hoofdbestuur. "Cijfers zijn niet alleen zijn vak. maar ook zijn hobby geweest," aldus de heer Boen der. Hij maakte vervolgens bekend dat het hoofdbestuur van de A.M.P. had besloten - op voordracht van het afde lingsbestuur - de heer Drost te belonen met het Kruis van Verdienste le klasse, wegens het buitengewoon verdienste lijke werk voor de bond verricht. Hij overhandigde de heer Drost de onder scheiding met de bijbehorende oorkon de, onder applaus van de aanwezigen. Na een kort dankwoord van de heer Drost overhandigde de heer Nessen na mens de afdeling nog zijn gelukwen sen. voorzien van een "stoffelijk blijk" van waardering. VOOR DAMES EN HEREN Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - DORPSSTRAAT 54 SOEST PUTTEN TEL. 02155-13990 TEL. 03418-57485 Het blijkt dat een behoorlijke groep automobilisten vanwege de oplopende onderhoudskosten zelf sleutelt en olie ververst. Dit laatste is voor velen geen technisch probleem, wel het gevolg er van: beschikt men nl. niet over een "put" dan moet menige capriool wor den uitgehaald om onder de auto de olie te laten weglopen. Ondanks de vele witmakers van de Ster-reclame is me nige trui of broek voor altijd bedorven. Het grootste probleem is trouwens waar de oude olie moet blijven. Te vaak wordt deze via de riolering ge loosd. Overbodig te vermelden welke grote schade zoiets aan het milieu toebrengt. Om de groep doe-het-zelvers te berei ken hebben de Stam-bedrijven in Amersfoort, Soestdijk en Hilversum gezamenlijk besloten dat voor iedereen, ongeacht welk merk auto, wel of geen klant, het olie verversen door monteurs gratis zal worden utgevoèrd. Alleen de nieuwe olie wordt berekend. Stam zorgt Min of meer in navolging van het il lustere duo Spaan/Vermeegen van het VARA-televisieprogramma "Pisa" zijn leerlingen van het Chr. College Griftland in de afgelopen weken op zoek gegaan naar de 'gewone' (in dit geval overigens uitsluitend "Griftlandse") man en vrouw. Dat gebeurde op initia tief van vier leerlingen van één van de brugklassen: Daniëlle Stam, Laila Surstedt, Barbara Spikman en Joline Versteeg. Van hun mentrix, mevrouw Osna- brugge, hadden zij de opdracht gekre gen iets voor de komende schoolkrant te maken - evenals trouwens de andere brugklassers. De vier meisjes kwa men, geïnspireerd door "Pisa", op het idee eens uit te zoeken wie onder leer krachten van het Griftland College voor de titel "gewoon" het meest in aanmerking kwam. Veertien dagen gelegen begonnen ze met het verspreiden van zo'n 800 en quêteformulieren onder alle leerlin gen, waarop deze konden aangeven wie naar hun oordeel het meeste recht had op de eretitel!?). De respons viel overigens niet mee: zo'n 250 ingevulde formulieren kwamen terug. Daaruit kwam wel vast te staan dat gymna stiekleraar R. ten Kley met. ongeveer 120 stemmen was gekozen als de meest "gewone" leraar van het Griftland College. ,,Hij heeft maatje 42" was het meest gehoorde argument. Bij de dames won wiskundelerares S. Verkerk met on geveer 140 stemmen de titel. Omdat zij echter door familie-omstandighe den verhinderd was de officiële huldi ging in de aula van de school bij te wonen, was dat voorrecht vorige week donderdag beschoren aan mevrouw I. Meuleman, lerares handvaardigheid, die met ca. 110 stemmen een zeer eer volle tweede plaats voor zich opeiste. "Omdat ze zo gezellig creactief is", aldus de verklaring van de vier organiserende leerlingen. voor afvoer en milieu-vriendelijke ver nietiging van de oude olie. Zeker zullen vele autobezitters van dit "gratis olie verversen" gebruik maken. U kunt langs komen; beter is even te bellen. U heeft dan de zekerheid dat u niet hoeft te wachten. Stam verwacht dan ook dat deze aktie met de kreet "Zelf olie verversen loont niet meer! voor het milieu en uw gemak de oplos sing is. De Stam-bedrijven zijn gevestigd in: -Soestdijk, Nieuwerhoekplein 1, tel. 02155-18850 -Amersfoort, 635104 - Hilversum, 44255. Kapelweg 12, tel.033- Bosdrift 140a, tel. 035- Bloemensehikken is een creatieve hob by, die de laatste tijd veel belangstel ling geniet. Terecht, want het schept veel vreugde om met kleurige bloemen iets moois te maken. De Stichting Be vordering Onderwijs aan Volwassenen (SBOV) gaat weer met een cursus bloemensehikken voor beginners in de derde week van maart van start te: Soest :n de IVO Mavo, Valeriaanstraat 167a. Aanvang: woensdag 14 maart 1984. Tevens te Amersfoort en Baarn. De bedoeling van deze cursus is niet om vakmensen te scholen. Men leert er de grondbeginselen die nodig zijn om bloemwerk zelf te maken, de techniek van het verwerken van materiaal en de regels om een bloemstuk goed in ver houding en balans te krijgen. Tijdens iedere les worden bepaalde grondvormen behandeld en zal een demonstratie worden gegevendaarna gaat men zelf aan het werk. De lessen worden op 8 vaste avonden wekelijk ge geven van 19.30 tot 21.30 uur. Na deze cursus is het ook mogelijk de officiële vestigingsopleiding Bloe mist-winkelier te volgen. Een gratis studiegids van deze opleiding wordt op verzoek vrijblijvend toegezonden. Voor informatie kan men terecht bij de Stichting te Voorschoten, adres Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen (SBOV), Sir Winston Churchillweg 2, 2251 CX Voorschoten. U kunt ook bellen, tijdens kantooruren tel: 01717-2010. Kamerlid Blaauw in Soest: Nu de koude dagen weer voor de deur Staan: Gourmetten in het weekend voor slechts f 19,50 p.p. zeer uitgebreid met slechts de beste kwaliteit vlees. Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg huisartsen net zo verstandig als de le den van de Consumentenbond, die zich geërgerd afvragen welke consu mentenbelangen met een krankzinnig voorstel zijn gediend. Of anders gezegd: het Karnaval is bij deze consu mentenorganisatie en zijn woordvoer der te vroeg losgebarsten. Zotten dus. ARIE WANDELAAR. Tijdens een druk bezochte bijeenkomst van de VVD Soest/S'berg sprak het VVD-Tweede Kamerlid Blaauw maandag j.1. over defensie, Europese politiek. Libanon en andere politieke aktualiteiten. Veel aandacht kregen zijn uitspraken over de Europese politiek. Via enige historische kanttekeningen kwam hij bij de huidige situatie, een aanloop naar de tweede verkiezingen voor het Europees Parlement, waar de mensen nauwelijks warm voor lopen. Hij wond er geen doekjes omEuropa zit in een crisissituatie, Europa heeft geen geld meer. Die situatie is voor ve len herkenbaar. Maar als Europa om dat probleem op te lossen aan belas tingverhoging denkt, zal de VVD zich daartegen verzetten. De belastingmid delen kunnen verschoven worden. Als de politici zich eens wat meer Euro pees zouden opstellen, zou zeker bij de verdeling van de geldmiddelen, de Eu ropese landbouw het met wat minder moeten doen. Nederland zelf heeft er al lang aan gewerkt dat er goede land bouwbedrijven zijn. We hebben geen behoefte aan zogenaamde 'marginale' bedrijven. Die zijn er over onze gren zen genoeg. De discussies die nog voor de zomer over het veiligheidsbeleid gevoerd moeten worden, kunnen best hoog oplo pen. Kernenergie en kernwapens le veren altijd pittige discussies op. Voor de VVD staat vast dat die hele proble matiek rondom de kruisvluchtwapens en de Pershings, door de houding van de Sovjet-Unie mede wordt bepaald, f We kunnen er niet aan ontkomen deze wapens te plaatsen, zoals Engeland en West-Duitsland al hebben besloten en uitgevoerd. Uitstellen is een verkeerd signaal aan de Sovjet-Unie. Alleszins redelijke voorstellen van de westerse landen zijn weggeworpen door de Rus sen. Tijdens het overleg in Genève werd voorbijgegaan aan het harde feit dat er al SS-20's zijn geplaatst, doch dat de kruisvluchtwapens en Pershings nog geplaatst moeten worden. Als ten minste het overleg geen resultaat ople vert). Wat dat laatste betreft, weglo pen van de onderhandelingen is een slechte bijdrage van de Russen. Wel of geen uitstel plaatsing in Nederland? De komende zomer moet in Nederland de beslissing zijn genomen om wél of niet over te gaan tot plaatsing. Daarbij merkte de heer Blaauw op dat de VVD zich 'spijkerhard' zal opstellen. "Wij weigeren in deze door de bocht te gaan voor halfzachte ideeën. We willen onder handelen Dat is wel zeker. Ook maakte de heer Blaauw nog aar dige opmerkingen in de richting van de heer Lubbers. Over het beleid dat het kabinet Lubbers nu voert merkte de heer Blaauw op dat dat beleid het VVD-beleid is. Dat is niets nieuws. Dat was al aangezet door het kabinet van Agt-Wiegel. Het oogsten komt nu. Ge lukkig o.a. in een afvlakken van de werkloosheidscijfers. Zij zijn nog triest, maar worden niet zo triest als werd gedacht. De heer Ten Kley en mevrouw Meule man mochten aldus op het podium plaatsnemen, waar zij een fraaie slin ger om de hals kregen compleet met een omhelzing van Daniëlle, Laila, Barbax-a en Joline. In een kort vraaggesprek wist één van de meisjes zowel de heer Ten Kley als mevrouw Meuleman een aantal op- merkelijk gewone antwoorden te ont futselen. Op de vraag bijvoorbeeld hoe zij het vonden om de meest gewone leerkrachten van het Griftland College te zijn antwoordden zij: "O, heel ge woon" en "Vrij gewoon". Hun lieve lingshuisdieren bleken muizen te zijn en de heer Ten Kley bleek een voor liefde voor boerenkool, mevrouw Meu leman voor spinazie te hebben. Elkaar vonden ze ook gewoon: "Gewoonlijk zijn gewone mensen heel gewoon". Hulde voor de "gewone" Grift landse lerares, mevrouw Meuleman, en de "gewone" Griftlandse leraar, de heer Ten Kley. Foto: Goos van der Wilt Op de vraag wat gewoon zijn dan wel betekende antwoordde de heer Ten Kley: "Gewoon zijn is voor mij fouten maken en gebreken hebben, net als iedereen, en ze ook kunnen vergeven en vergeten." Mevrouw Meuleman hield het erop dat gewoon zijn onge veer hetzelfde is als "niet gek doen. Gewoon is al gek genoeg. De verzamelde leerlingen in de aula beloonden zowel de 'gewone' leraar en lerares als de vier leerlingen met een verdiend applaus. Gewoon verdiend! Bij het organisatiecomité dat de twee- resultaat en beide zien in de toekomst jaarlgkse sportontmoeting met het een verdere uitbreiding. Duitse Soest voorbereidt, leeft op dit Ruim dertig jaar vinden al tussen de moment de gedachte om op een of an dere manier ook de Amerikaanse stad Titusville bij de uitwisseling te betrek ken, aldus comitélid J. E. J. Hilhorst. Het jaar 1965 is op internationaal niveau uitgeroepen als het Jaar van de Jeugd. Met dit gegeven in het achterhoofd en het feit dat de stad Titusville het idee heeft om een zusterstad in West-Duits land te zoeken, lijkt het 't comité een goede gedachte om eens de mogelijk heden te bekijken op dit gebied. Zowel Titusville als Soest zijn zeer tevreden over het tot nu toe bereikte Rijverbod Op de Laanstraat hield de politie in het weekeinde een 28-jarige automobilist uit Soest aan, die opviel door zijn rijge drag. Na het afleggen van de blaastest kreeg hij een rijverbod. beide plaatsen Soest uitwisselingen plaats. Om de twee jaar zijn dat de sportontmoetingen voor de jeugd en op andere tijdstippen van het jaar ook Culturele evenementen. De uitwisse lingen met het Westfaalse Soest zijn na zoveel jaren dan ook niet meer weg te denken. Tussen Soest, Titusville en Soest Duits land zijn verschillende sportmogelijk heden aanwezig die voor een uitwis seling in aanmerking komen: zwem men, atletiek, basketbal, honkbal en \tennis. Betty Kuyvenhoven, die intensief be trokken is bij de uitwisseling met Titus ville, toonde zich ook zeer enthousiast voor de door de heer Hilhorst geopper de gedachte, temeer omdat bij haar bezoek aan Titusville gebleken is dat deze gemeente uit Florida op dit ter rein erg veel belangstelling heeft. Un tied eleje waas t'r un rekloame op de roadio en doarin riepe ze telkus: "Waat wordt ut weer modi laangest de weg met aal die. en daan kwaam de noam vaan un automerk, moar daat maag ik niet zeige, waant daan moakt Hannes ok rekloame. Ik doch daattut iets te moake haad met hongde, moar meer zeig ik niet. De gemeengte Soest zelluf moakt un soort anti-rekloame veur ze eige, ak ut zo moar us zaal noeme. Voortemee krieje bie ongs te hore: "Waat wordt ut toch donker laangest de weg met aal die haalve laampe Hejje ut aal ezien, Soesders? Ik doch aal un tiedje daat de stroatlaampe zo zaachies braandde en noeng is 't nog woar ok. 'k Haad me eige niet verkeke. De PUEM mot op anbevele vaan B. en W. vaan aalle laantoares un TL-buus d'r uut hoale. Om te bezunige! Zuk Laache! Zaa'k je us waat zeige? Mojje oplette, voortemee goat de stroóm weer duurder koste omdaat de ge meengte zelluf mingder ebruukt. Ik kaan ut College nog meer vaan zukke bespoaringe anroaje. Mojje us effe luustere. Aalle woages vaan gemeentewaarke rieje vaan aachtere op dubbel lucht. Ajje vaan aal die kaarre twee aachter- wiele aafhoalt, rieje ze nog eve haard, of zaacht (vult zelluf moar in), moar 't spoart oardig baande uut, doch ik. Droait daan geliek in 't kluphuus vaan gemeengtewaarke om de aangdere ploats un TL-piep uut, daat scheelt ok aalweer. In aalle opeboare gebouwe en schole ééjn W.C. aafslute, daat be- zunigt op closetpapier en woater. Be zoekers effe laanger waachte of thuus voaker goan. Vulluszaakke bie de buurman zette is mingder stoppe veur de vulluswoages, dus bespoare op dieselolie. En zö kaan 'k nog un heule tied deur- goan. Ik wil aallenig effe woarschou- we: loat mettut a.s seizoen niet ut zwembaad haalf vol lope. Daan betoale de zwemmers moar haalf geld en daan kaajje ut wel schudde met de re- kreoasie op Soest. 't Wordt hier niet aallenig un donkere ploats moar ok nog us un dooje ge meengte as t'r niks meer te doen is. We kriege un overlevingsprograammoa op Soest, zee de wethouwer. Zeker volks- zaang met ze aalle veur 't roadhuus. Loawe daan opene met "Laang zaal die leve" en beslute met "Wie zaal daat betoale?". 't College vaan B. en W. treedt op aals gaast(heer) en brengt de bezunigingskaantoate "Pompe of verzupe," met begeleiding vaan de braandweerfaanfoare met pleebektoeters. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k niet komt luustere. 't Is me veuls te donker 's oaves laangest de weg. Kiek moar uut, op un end betoale aalle Soesders nog us haalve stroat- en riool- belaasting. HANNES VAN DE NENG. kontoor gSSflg»}" efnaeVKy Telefoon 02155-10115 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Inbrekers op heterdaad betrapt In de nacht van vrijdag op zaterdag za gen onwonenden dat bij de Gemar-su- permarkt aan de Parallelweg zich twee mannen verdacht ophielden. Zij waarschuwden de politie, die even later beide mannen kon aanhouden. In een winkelwagentje hadden zij in tussen al 42 flessen sterke drank verza meld, met een totale waarde van ruim 800 gulden. Beide verdachten bleken uit Soest afkomstig te zijn. De politie zet het onderzoek nog voort. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Er zijn maar weinig mensen die nog nooit van de Rhododendron gehoord hebben. Het is dan ook een vrij algemene tuinplant, wat alleen al blijkt uit de verschillende toepassingen ervan in diverse be kende liedjes zoals bijv. "Mien zat in haar nachtja pon" etc. In een persiflage van Wim Sonneveld over het jaarlijkse défilé te Soestdijk schilderde hij de Rhododendrons ook al als enorme heesters, waar alle goedbedoelde onzin achter kon verdwijnen. Toch is de Rhododendron niet alleen maar die grove groenblijvende struik. Er bestaan zelfs soorten, die max. tot 25 cm. hoogte uitgroeien, na vele groeija- ren. Een goed voorbeeld hiervan is de Rhododen dron impeditum. Deze groeit in de loop der tijd uit tot een breed plat afgerond plantje. Hij bloeit in april - mei met een zee van kleine lila bloempjes te midden van de minuscule grijze blaadjes en wordt inderdaad niet hoger dan zo'n 20 tot 25 cm. Nu we toch over de dwerg rhodo (afkorting in de tuinderswereldhebben is het misschien wel leuk om nog enkele dwergjes te bekijken. Een eveneens bloeiende dwergrhodo is Rhododendron racemosum, die als belangrijke bijzonderheid de bloeiwijze over de hele plant verdeeld heeft. Vrijwel alle Rhodo's bloeien namelijk alleen op hun kruin, terwijl deze soort aan al zijn takken van boven naar beneden bloemknopjes geeft. De plant wordt maxi maal 75 cm. hoog. Een totaal andere verschijning is "Rhododendron Scarlet Wonder" die ondanks het vrij grove blad en de 4 tot 5 cm. grote bloemen toch tot de dwergen ge rekend kan worden. Een exemplaar van 50-75 cm. hoog is al vrij oud en vormt al een uitzondei-ing. Een leuke roze bloeiende dwerg is tenslotte Rhodo dendron "Pink Drift" die eigenlijk niets anders is dan een roze uitvoering van de eerder genoemde Rhododendron impeditum. Volgens de momenteel geldende nomenclatuur (dit is de leer die planten indeelt naar geslacht, soort en ras en vervolgens een naam geeft) behoren ook de Japanse Azalea's mollis tot de Rhododendrons. Deze overbekende tuinplan ten met hun sprekende kleuren wijken dan qua bloei en bloeivorm en bloeitijd ook niet of nauwelijks af van de rest van de Rhodo's. De Azalea mollis of Rhododendron molle heeft nog als opmerkelijk ver schil met de rest dat deze zijn blad 's winters geheel verliest. De Japanse Azalea's of Rhododendrons ob- tusum zijn grotendeels half blad verliezende plan ten, iets wat we ook terug vinden bij de Rhododen dron praecox, die over vier weken reeds in volle glorie kan staan bloeien. Een echt buitenbeentje in de familie dus, die de rest minstens een maand achter zich laat. De frisse lila kleur wekt bij menig een verwondering op rond half maart. Hoe verschillend diverse Rhododendrons ook mogen zijn, één ding hebben zij gemeen. Zij verlangen een zurige bodem, die in staat is om vocht vast te hou den. Het doorwerken van tuinturf en/of turfstrooisel bij het planten van een Rhodo is dan ook erg belang rijk. Na het planten kan de bovenlaag nog worden afgedekt met verteerde bladgrond of ook weer met tuinturf. Bij de aanplant moet er steeds op gelet worden dat de kluit goed doorweekt is, wat bereikt kan worden door de plant een kwartier voor het planten in een emmer water te deponeren.

Soester Courant | 1984 | | pagina 33