29J ïv 9 CM (JLB ^bartliuqen Praatpaal-pottekijkers in de keuken van Darthuizen t Zwaantje HOLLANDSE I PER STUK ANSTRAATm TEL.10264 ill indenborstel is9 Eau de in Yardley produkten korting! Soester logopediste Heieen Heibloem zaterdagmiddag op televisie 'VoESf' Mens, durf te leven Voor een gezellig avondje kegelen Poppenspeler Aad Peters van de T.V. tijdens Kinderkaravaanweek Vrijwilligers Vakature Bank ,Meerschuimers, en ,Scheepvaarders, te gast op Soester Karnavalfeest Afscheidingen I PAGÏNAlo WOENSDAG 29 FEBRUAR11984 SOESTER COURANT II C95 RVU-programma over slechthorendheid. PAGINA 11 Restaurant DE KLOK BETAMAX VHS - VCC Recreatief zwemmen tijdens Voorjaars vakantie in De Turf HET WITTE HUIS «tol! TUIN-ADVIESCENTRÜM 't vaordeHioogt voor doe-het-zelvers V.V.B. gesloten van 5 t./m. 10 maart W;m m je a 5 stuks voor I 'n voorraad zijnde 'an donderdag 1 maart t/m woensdag 8 tnbiedingen, deze gelden t/m zaterdag f uitverkocht voorbehouden. ians Quiche e TaarlmixtJ/jjjiï^ door Ane Wandelaar "Het leven is kort, het leven is mooi. Maar vlieg uit in de lucht en kruip niet in een kooi; Mens, durf te leven. Je kop in de hoogte, je neus in de wind, en lap aan je laars hoe een ander het vindt. Hou een hart vol warmte en liefde in je borst, maar wees op je vierkante meter een vorst; Wat je zoekt kan geen ander je geven. Mens, durf te leven." Versregels om te lezen en te herlezen. Geschreven vlak voor W.O. In door' Dirk Witte en tot schlager gemaakt door de eerste Nederlandse cabaretier Jean-Louis Pisuisse. Een tijdloos lied. Arie kwam het in een boek van Wim lbo tegen, toen hij een aanzet zocht om iets over het komende Karnaval te. schrijven. Overmorgen is het weer zo-, ver: Als jullie mij missen dan ben ik vissen. Een klop op mijn kontje dat kost je een rondje. Leuke dingen voor de ene helft van de mensheid, bol van onbenul en platvloerheid voor de andere helft, die het jaarlijkse karna val als een steeds terugkerende aan slag op onze geestelijke volksgezond heid ziet. Het is maar hoe je er tegen aankijkt. Mag Arie het deze week eens opnemen voor de karnavallers die er meer van maken dan een ordinaire verkleedpartij waarbij opoe's jurk, een fopneus en een dot rouge de uitslag van het sukses bepalen. Voor de karna vallers die zotheid niet verwarren mett zatheid. Voor de karnavallers die han den met geld uitgeven om met veel ge duld en inventiviteit de uitmonstering van kleding en praalwagens een vor stelijk gezicht te geven. Karnaval, wat moetje er mee? Het is alles of niets. Je staat in een geel omhulsel banaan te wezen, je laat je meesleuren in een po lonaise, je viert een verjaardag die drie dagen duurt (in Soest ten onrechte vijf dagen). Toekijkers blijven zich verbazen over zoveel geforceerde on gein, kiezen als de dansmariekes hun benen in de lucht gooien voor de weke lijkse ellende van Falcon Crest en Dy- nasty. En Arie, hoe kijkt hij er tegen aan? Voor hem is karnaval een explo sie van vrolijkheid en vreugde, alsof Ajax en Feijenoord op een dag samen ieder een Europa Cup hebben gewon nen, Hilbert v.d. Duin wereldkampioen geworden is, de raketten definitief ons land voorbij trekken en de 3e wereld in positieve zin opgehouden heeft te be staan. Een Limburg zonder Gijsen zo gezegd, een fata morgana dus. Nou èn? Mag een mens zich een paar dagen in het jaar eens vastklampen aan een luchtkasteel? Karnaval is wat Arie be treft hupsakee. Gek doen zonder gek te worden gevonden, 's nachts in een boze droom 's een keerje niet de stand van de girorekening hardop zeggen. Blij zijn met de blijen, zot met de zotten, u vult het maar in. Ooit heeft Arie een gloei ende hekel aan Karnaval gehad. Het was in zijn lagere schooltijd. Zijn uit Limburg afkomstige onderwijzer had in de zesde klas karnaval enkele dagen per jaar tot verplichte leerstof ge maakt. Getrokken lootjes bepaalden de uitmonstering waarin je op de dag van vastenavond op school diende te ver schijnen. Arie als sjeik huppelepup. Kunt u 't zich voorstellen? Daar stond je als jongen van elf jaar compleet voor joker. Komisch, maar niet. leuk voor de betrokkene. En gelachen dat ze hebben om de doorgelopen schmink en het jongenssmoel zonder de afge waaide baard. Ze, de jongens van de klas en dat ene meisjes waarvan je be gon te veronderstellen dat ze niet iedere dag toevallig met je opliep. Kar naval, je moest het slikken, maar het smaakte niet. Is het daarom dat tot op de dag van vandaag een Zuidneder lands accent bij Arie enig wantrouwen oproept? Dat is wat Arie er van overge houden heeft, voor de rest kreeg karna val later ook zijn zegen. Te danken aan mannen als Butzelaar, Kok, Smit, v.d. Berg e.a. Zij hebben in hun tijd de basis gelegd voor het Alaaf dat de komende dagen in Knollendam klinkt. Hun op volgers hebben karnaval uit de beslo tenheid van een katholieke gemeen schap gehaald. Daarom kunt u met Arie en Marie de komende dagen kie zen uit een indrukwekkende lijst met evenementen. Arie en Marie hopen u te ontmoeten. Met Prins Jan de Tweede zegt Arie: "Groot, klein, arm, rijk, man, vrouw, dik, dun; doe eens een keer dat masker af en laat eens zien wie je echt bent." Tot straks in Knollendam. ARIE WANDELAAR. De bekende Soester logopediste Heieen Heibloem is deze week op de televisie te zien. In het kader van een serie pro gramma's over slechtziendheid, slecht horendheid en spraakstoornissen, die de Radio Volksuniversiteit uitzendt on der de titel "Horen, zien en zeggen', vindt aanstaande zaterdagmiddag om 15.30 uur op Nederland 1 de uitzending plaats van het derde deel in deze serie. In het programma, dat overigens be doeld is ter informatie van normaal horenden, komt onder meer aan de orde hoe het gehoor werkt. Daarbij worden ook opnamen getoond van een gehoormeting in een audiologisch centrum en van het aanmeten van een gehoorapparaat bij een "audiciën". Ook ziet men vrij uitgebreid hoe het toegaat bij een cursus "spraakafzien" (liplezen). Voor dit laatste onderdeel van de uit- Heieen Heibloem. zending zijn in december j.1. opnamen gemaakt bij Heieen Heibloem, logo pediste in Soest, aan de Smitsweg 13. Zij geeft al enige jaren lipleescur- sussen in Soest en in Hilversum. Naast de opnamen van de groepscursus wordt ook een interview met Heieen Heibloem uitgezonden, over de pro blematiek van slechthorenden. De serie "Horen, zien en zeggen" bestaat uit 6 programma's. De beide eerste uitzendingen waren gewijd aan slechtziendheid. Het derde en vierde deel gaan over slechthorendheid, waar van de uitzending van aanstaande za terdag dus de eerste is. Op 10 maart volgt het vierde deel. Daarin komt vooral de emotionele kant van deze "onbegrepen handicap" goed naar voren. In de vijfde en zesde uitzending komen resp. stotteren en afasie aan de orde. De NWS (Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden heeft de RVU voor deze beide programma's de Tele visieprijs van de NWS *83 toegekend. De prijs bestaat uit een zilveren oor hanger en wordt in de regel uitgereikt aan een televisiepersoonlijkheid, die door zijn of haar wijze van spreken ook door slechthorenden goed te vol gen is. De RVU kreeg de prijs omdat er vorig jaar geen reden was om deze prijs aan een persoon uit te reiken. Over dit feit is nogal wat publiciteit geweest (o.a. op de radio). De prijs werd vorige week uitgereikt aan Michel van Bergen Henegouwen, als RVU- redakteur zeer bij de vervaardiging van de programma's betrokken. De beide uitzendingen zijn via Tele tekst ook door slechthorenden te vol gen. De NWS vindt de programma's zo goed dat zij de videobanden van deze uitzendingen zal kopen om ze voortaan als informatiefilm te gebrui ken. De videobanden zijn overigens ook voor andere instellingen te 'koop (en misschien ook te huur). 4 Kegelbanen Prins Hendriklaan 1 Soest ook te combineren met een diner of lopend buffet Telefoon 02155-13807 Foto: Goos van der Wilt Zo'n lfi jongelui van het clubhuis "De Praatpaal" aan de Molenstraat, die deelnemen aan de kinder-kookcursus die daar op dinsdag en vrijdag wordt gegeven, waren vorige week te gast bij één van Soests meest gerenom meerde restaurants: "Darthuizen" aan de Prins Hendriklaan. Hoewel de kinderen door de wekelijkse lessen al heel aardig vertrouwd zijn met pannen, potten en fornuizen, was Dinsdagmiddag 6 maart kunnen Soes ter kinderen naar de Sahara... Niet echt; wél bijna echt. Want dan gaan de lichten uit en de spots aan voor Aad Peters, bekend van "Er kan nog meer bij", met zijn gloednieuwe pop penspel "De slapende ridder". Deze voorstelling maakt deel uit van een Kinderkaravaanweek tijdens de voor jaarsvakantie. Normaal gesproken staat er elke week één Kinderkaravaan op zes stand plaatsen in diverse wijken van Soest. Spannende verhalen, kreatief bezig zijn, zang en spel vormen de onder delen van het programma. Maar in de voorjaarsvakantie heeft het team van VIDEOTHEEK NW. BAARNSTRAAT 25 BAARN - 02154-21781 OPEN van 14.00-19.00 uur U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakersfraat 2 03463 -1423 J 3769 BD Soesterberg Portofoon in beslag genomen De politie hield in het afgelopen week einde op de Di Lassostraat een 17-- jarige jongeman uil Soest aan. die daar met een portofoon liep. Hij bleek niet over de vereiste zendvergunning te be schikken. De jongeman vertelde dal hij meedeed aan een vossejacht. maar dat weerhield de politie er niet van een proces-verbaal op te maken. Tijdens de Voorjaarsvakantie is het aantal recreatieve zwemuren in De Turf uitgebreid. Zo kan men op maan dag 5 maart er terecht van 9.45 tot 11.00 uur (speciaal ouderen-uurtje), van 11.00 tot 12.00 uur, van 13.00 tot 16.00 uur en 21.00 tot 22.00 uur (vol wassenen) op dinsdag 6 en donderdag 8 maart van 10.00 tot 11.00 uur (vol wassenen) 11.00 tot 12.00 uur en 13.00 tot 16.00 uur; op woensdag 7 maart van 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; op vrijdag 9 maart van 10.00 tot 12.00 uur en 13.00 tot 16.00 uur; op zaterdag 10 maart van 13.00 tot 16.00 uur en op zondag 11 maart van 10.00 tot 14.00 uur. Tijdens deze uren kan men gratis ge bruik maken van het aanwezige spel materiaal. De kosten bedragen voor één uur zwemmen; kinderen tot en met 14 jaar 1,90 en 15 jaar en ouder 2,20. In de Ruimte drie Kinderkaravaans tot zijn beschikking! Vanaf dinsdag tot en met vrijdag staan deze mobiele klubgebouwtjes op de volgende plaatsen: Van 10.00 -11.30 uur: - Smitsweg (op twee plaatsen) - Kamperfoeliestraat Van 13.30 -15.00 uur: - Rubenslaan - Choristenpad - Citer/Spinet Dit is echter nog niet alles, want later in de middag (vanaf 16.00 uur) zijn er telkens speciale programma's. Dinsdag, 16.00 -17.30 uur: "De Slapende Ridder" in In de Ruimte, Klein Engendaalweg 52 Woensdag, 16.00 -17.00 uur: "Apekooien" in de Gymzaal aan de Smitsweg (gymschoenen verplicht) Donderdag, 16.00 -17.30 uur: "Levend Ganzebord" in In de Ruimte Vrijdag, 16.00 -17.30 uur: Pannekoeken eten en film "De grote taartenstunt" in In de Ruimte. Voor deze laatste middag is een toegangs bewijs van de Kinderkaravaan nodig. Alle programma's zijn afgestemd op kinderen in de basisschoolleeftijd. De toegang is gratis. Op donderdagavond van 19.30 tot 21.00 uur zijn de ouders van harte welkom tijdens een open avond in de Kinderkaravaan. Deze staan dan aan de Smitsweg, het Spinet en aan de Rubenslaan. Restaurant, Welkom in Hotel, Café, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147» -14140 Telex 79479 nl een kijkje in een echte restaurant keuken natuurlijk "wel even iets an ders". De groep, onder leiding van de stagiaires Jolanda Teters en Jolanda Dijkman, kreeg dan ook een leerzame rondleiding in het domein van Dart- huizens chef-kok Jan ter Linde en zijn medewerkers Sjef Peeters, Dirk Rui tenbeek en Peter Veldhoen. Verbazend waren vooral de enorme hoeveelheden waarmee in zo'n grote restaurantkeuken wordt gewerkt. Een gigantische pan waarin de groente soep stond te trekken oogstte aller bewondering, en de verbluffende vaar digheden waarmee Jan ter Linde in een handomdraai een sinaasappel of een tomaat versierde inspireerde het jonge volkje tot bijna even kunstige pogingen. Behalve dat er nieuwsgierig werd rondgekeken in de keuken zelf Chef-kok Jan ter Linde van Dart- huizen laat de Praatpaal-jeugd zien hoe je een sinaasappel kunt versieren. stond ook een bezoekje aan de koelcel "koud joh! op het programma. Chef-kok Ter Linde liet alle vragen en opmerkingen geamuseerd over zich heenkomen en vertelde wat er alle maal komt kijken om het de gasten van het restaurant telkens weer hele maal naar de zin te maken. Voor de jeugdige "pottekijkers" van de Praatpaal was het niet alleen een genoeglijk, maar ook nog een leerzaam uitstapje. Hun eigen repertoire liegt er overigens ook niet om: de bereiding van pudding, patat en pannekoeken heeft voor hen geen geheimen meer, en wie weet tot welke andere heerlijk heden zij na het bezoek aan Darthuizen nog meer zullen komen.. Woongerief-onderzoek 'De Gouden Ploeg' De Vrouwen Adviescommissie voorde woningbouw Soest heeft onlangs een onderzoek gedaan naar de woonerva- ringen van de bewoners van "De Gou den Ploeg." aan de Middelwijkstraat. Dit is een project dat op de begane grond 8 bejaardenwoningen bevat en verder 24 en 16 wooneenheden voor één-en twee-persoonshuishoudens. Uit de 74'; respons van de bewoners bleek dat een aantal aandachtspunten in aanmerking kwam voor nader over leg met de Woningbouwvereniging Soest. Tijdens de bespreking daarvan met alle bij deze bouw betrokkenen heeft de Woningbouwvereniging Soest op basis van deze aandachtspunten toegezegd in overleg met de bewoners te treden. Zaterdagavond 3 maart a.s., tijdens het "Bal der Zotten", ontvangt de Soester Karna valsvereniging 'De Narre Knollen" een paar gastvereni- gingen. Het zijn "De Meerschuimers" uit Amersfoort, waarvoor Prins Hendrik de Eerste met zijn gevolg zullen aan treden. De andere vereniging is "De Scheepvaarders", die met Prins Wim de Tweede en zijn gevolg hun opwach ting zullen maken. Ook zij komen uit Amersfoort. Kom naar de prijsuitreiking Voordat het "Bal der Zotten" losbarst is er 's middags eerst de optocht, die als men alle berichten moet geloven, weer groter zal worden als de voor gaande jaren. Wat de optochtcommis sie van "De Narre Knollen" graag nog aan het publiek bekend wil maken is, dat na afloop van de optocht iedereen vrij toegang heeft tot de prijsuitrei king in de "Knollenburcht" aan de Industrieweg. Het einde van de optocht zal tussen 15.00 uur en 15.30 uur.liggen. In de Knollenburcht zal de muziek verzorgd worden door de "Amigo's" en de Eemlander Blaaskapel. Een ge zellige prijsuitreiking is hierdoor we derom verzekerd. Hek ut niet ezeid, je zaal nog us waat beleve an de Zuudpoöl op Soest! Kiek de kraangt t'r moar op noa en je zeit daa'k geliek kriegt. Ak aallus zo us noa- goat waat t'r aallemoal zo op Soest beurt, daan kaan 'k niet aangders zei- ge daan daat Soest moar un moeiluk stukkie grongd is. Joarelaang ben 'k an de gaang eweest met aalle plaanne die niet deurginge en noeng hewwe d'r eejn, die daat wel doet, en 't is meteejn ok weer geloazer in de gloaze. Ik ben benieuwd of de Zuudpoöl nog in de Kaarnevaalse optocht te paas komt. Hejje aalle kaans vaan, waant ut is "Hot nevvs", om 't deuze keer 's niet in 't Soesders te zeige. ik het wellus aachterom ehoord daat- ter lezers ben die me Soesder ver- hoaltjes niet best begriepe. Toen 'k mettut Gehannes ben gestaart, hek aaneboje om un cursus Soesders te houwe vioa de kraangt. Doar kwoame zoveul anmeldinge op aaf, daavvwe de heule Soesder kraangt wel in plaat Soesders zouwe kunne schrieve, en daat gong ok niet. Ajje waat te vroage het, daan goa je je gaang moar. Ak ut weet zaa'k ut zeige, moar daan mojje wel over Soest vroage. Affing, we woare bezig met de Zuud poöl op Soest. Veurige week waastie bevrore; hoe kaan ut ok aangderst, moar noeng is ut t'r haarstikke doöi. Un stel ontdekkingsreizigers het de Soesder Poöl ontdekt en die goan de tente of de hutte d'r opsloan. Ze worde beveurroad deur de gemeengte Soest, ajje veult waa'k bedoelt. De gemeeng te wouw daat stuk Poöl best kwiet. Daan zoage ze weer us cengte en ze hoefde ok niet meer veur 't plaantsoen te zorrege. Daat kwaam moöi uut. Noe motte de winkeliers de Zuudpoöl ver der ontdooie en "bewoonboar" moake. Sommige vaan die ongdernemers goan op trektocht vaan ut ouwe Pleintje noar de barre poolstreek. Ik denk, deels uut aangst veur de conkurrentie. En waat krieje daan? Lege plekke an't pleintje, die niet maakkeluk weer vol zulle worde, waant vaan aalle winkels hejje zaat op Soest. Op de oarde hejje twee pole en die leg- ge un heul end vaan mekoar aaf. In Soest is daat ut zellufde gevaal met de twee winkelpole, die zalle geejn schoai vaan mekoar hebbe, moar 't liek me toch wel un bietje teveul vaan 't goeje. Ik ken d'r noast weze, daan maajje me op de vingers tikke, moar daan niet zo haard a.u.b., waant daat schrieft zo laastig. Ik ben baang daatter wel un portie kouw eleje zaal worde an de Zuudpoöl. Affing, de gemeengte het de kaachel annemoakt, us kieke of tie braande wil. Bie ongze groentemaan kwaam vrog- ger voak un maan en die vroeg aaltied om een "kroppie sloai". Op un keer kreeg tie in de goate daat de aangdere klaante moste laache om ze plaatte Soesders. De volgde keer wouw ie daan un "kropje salade" hebbe. Zo netjes zee die ut. Toeng de groentemaan vroeg: "Nog waat aangders?", kreeg tie te heure: "Groag nog un zaak oard- aappels." Kiek, daat vink mooie din- ge om zo moar us te zeige. Ajje 't mingt vroagt, daan mok zegge daa'k hoopt daat de gezelligheid t'r nog waat inblieft. Niet aal daat kouwe ge doe. Daajje oardig eholpe wordt en zo. En veuraal niet laang waachte, je het zo kouwe veute op de poöl. HANNES VAN DE NENG Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 effrieiKV Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Antenne gestolen Eén inwoner van Soest, die zijn auto had geparkeerd aan de Middelwijk straat, ontdekte vorige week dat onbe kenden de antenne van zijn wagen had den weggehaald. De schade bedraagt ca. 120 gulden. De eigenaar deed aan gifte bij de politie. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Hoewel het verrichten van vrijwilli gerswerk niet verplicht is en de keus van vrijwilligerswerk vrijblijvend is, moet benadrukt worden, dat het niet meer vrijblijvend is wanneer men er eenmaal aan begonnen is. Men rekent erop dat de afspraken die met vrijwil ligers worden gemaakt ook nagekomen worden. Logisch toch? Als dat niet zo is, zijn de vervelende consequenties onder meer: er zitten mensen voor niets te wachten, een vergadering kan niet doorgaan en de sfeer zal er ook niet beter op worden. Maak daarom vooral hele duidelijke afspraken over wat men precies wil of gaat doen. op welke tijden en voor hoelang. De Vrijwilligers Vakature Bank Soest kan daarbij zijn steentje bijdragen. Voor onderstaande vakatures zijn er nooit mensen te veel, terwijl het in feite in het algemeen genomen erg dankbaar werk is. Onder het motto: 'Denk aan uw mede mens', de volgende vakatures: Ter begeleiding van geestelijk ge handicapte kinderen van en naar dag verblijf worden div. vrijwilligers/sters gevraagd Ook worden nog steeds enkele bege leiders gevraagd voor geestelijk ge handicapte kinderen, die per taxi van internaat naar school gaan Oppascentrale voor gehandicapten in Amersfoort zoekt een aantal vrijwil ligers/sters; Om mee te denken en mee te werken aan aktiviteiten van de werkgroep Dia betes Ver. Ned. worden enkele vrij willigers/sters gevraagd; Bij werkgroep Kind en Ziekenhuis wordt gezocht naar enkele vrijwilli gers/sters voor administratief werk, voorlichtingswerk en om mee te den ken over het welzijn van het kind Voor mensen met een EHBO-diploma is veel werk te doen bij het Rode Kruis; Vereniging van ouders van geeste lijk gehandicapten zoekt enkele be stuursleden; De Algemene Radio Omroep Soest heeft plaats voor vrijwillige medewer kers in diverse funkties; Bij Stichting opvang en herstel van alkoholici kunnen een hoeveelheid vrij- willigsrs/sters worden geplaatst. Voor meer informatie over de Vrijwil ligers Vakature Bank Soest, over bo venstaande vakatures en een hoeveel heid andere vakatures kunt u dagelijks (met uitzondering van woensdag) te recht van 10.00 tot 12.30 uur en 13.30 tot 15.30 uur aan de Steenhoffstraat 46. Grensaanduidingen worden al duizenden jaren ge bruikt om een bepaald grondgebied te markeren, zodat de afmetingen vaststaan. In de dichtbevolkte woonwijken van tegenwoordig zal men een afschei ding in de eerste plaats toepassen om enige privacy te krijgen. Deze functie heeft hij in de voortuinen meestal niet, zodat, wanneer hier een afscheiding gebruikt wordt, hij in het algemeen laag is. Een af scheiding kan voor een groot deel het gezicht van de tuin bepalen, het loont dan ook eerst goed over het materiaal na te denken alvorens te beginnen. Ten eerste hangt de hoogte van de afscheiding af van de grootte van de tuin en van hoeveel contact men met de buren wil hebben. Bij een erg kleine tuin (bijv. 40-60 m2) is het beter, de afscheiding niet hoger dan 1,50 m. te maken, daar een hogere af scheiding de tuin kleiner maakt. Wil men toch helemaal vrij zitten, dan kan een ge deelte van de tuin verdiept worden, zodat men hier wat meer het idee van privacy krijgt. Hoger dan 1,80 m. is nergens noodzakelijk, omdat dit boven oog hoogte uitkomt. Het is meestal beter om eerst met de buren te overleggen wat voor materiaal men ge bruikt en hoe hoog de afscheiding wordt; eventueel kan men dan de kosten delen. Zijn de buren het er niet mee eens, dan mag men wettelijk toch een afscheiding zetten, mits op eigen grond en niet hoger dan 2 m De materiaalkeuze hangt van veel factoren af; het besteedbare budget speelt een belangrijke rol, maar wanneer men bedenkt, dat er mogelijkheden zijn van 4 tot 100 gulden en meer per meter, is er voor iedereen wel een oplossing. Een haag van planten is in de meeste gevallen wel de goedkoopste, maar heeft enige nadelen. Onderhoud vraagt zo'n haag al tijd, wat kan variëren van het geregeld snoeien van een ligusterhaag tot het een maal per jaar langs- knippen van een coniferenhaag. Een ander punt is, dat een haag altijd voedsel en vocht onttrekt aan de grond eromheen. Vooral ligus ter is hierom bekend. Ook neemt een haag altijd meer ruimte in dan een schutting. Een voordeel is, dat men ook planten kan kiezen, die enige aantrek kelijkheid hebben door de bloeiwijze of door bessen. Bovendien kunnen ze (wanneer ze dicht genoeg zijn) nestgelegenheid bieden aan verschillende vogels. Wil men een haag smal houden, dan is geregeld snoeien een noodzaak, of men moet kiezen voor een duurdere, smalblijvende conifeer, zoals Chamaecy- paris lawsoniana 'Columnaris.' die een mooie, blauwgrijze kleur heeft. Voor coniferenhagen geldt, dat ze eenmaal per jaar, in de zomer, langsgeknipt moeten worden om ze mooi dicht te houden. Er hoeft langs de zijkanten slechts 5 cm. afgeknipt te wor den. Wanneer men de ruimte heeft, kan een los- groeiende haag een oplossing zijn. Deze hoeft alleen gesnoeid te worden, wanneer er takken te ver uit groeien of wanneer hij te hoog wordt. Hiervoor zijn verschillende Berberissoorten, poten- tilla, mahonia e.d. geschikt. Hagen van Prunus lau- rocerasus (laurierkers) worden 1 tot 2 maal per jaar gesnoeid evenals Berberis. De plantafstand hangt enigszins af van de soort, die er voor de haag gebruik wordt. Voor coniferen geldt ongeveer 5 per 2 meter. Belangrijk om de heg in een goede conditie te houden is het bemesten bij het poten en verder de onderhoudsbemesting om de een a twee jaar. Bij het poten kan men het beste een lijn spannen van begin- tot eindpunt en hierlangs een geul graven, die vervolgens bemest wordt. Na het poten de planten goed recht zetten, eventueel iets in- snoeien en de grond stevig aantrappen. Wordt vervolgd.

Soester Courant | 1984 | | pagina 11