MMMN PO ,97?" Amnesty Soest zoekt dringend financiële en materiële hulp ;HE SPEELDOOS: ïiÜ S#!» ^vfonds er doet Amnesty komt op voor gevangenen in Paraguay KARNAVAL 1984 ^1' *s en handwerkzaak. valiteit voor de laagste prija -ide verzeke- regeld datje erwijl je Idt er een naar ons I.v.m. noodzakelijke verhuizing 'Amnestycentrum Pt Amnesty schrijf- middag DE NARRE KNOLLEN OPENINGSBAL KINDERKARNAVAL KNOLLENBAL 20.00 JEUGDKARNAVAL KETTING- FORMULIEREN 'Bolle' is dood Lezingenserie over Bhagwan in 'De Speeldoos' wmW~ Starwars 'Return of the Jedi' Purper met; 'Purper III' V Poppentheater Lili met 'Het kattekwaad van tante Agaath' PAGINA 12 den: liefhebberij in 't wol- en jn bescheiden lin zorgt voor de zaak, de 3lus garantie van een 3 met meer dan 3000 i, waarvan 150 in Nederland o. En toch baas in eigen emoeizucht. Géén kontrakt1 p, wel reklame- elfstandigheid beslist geen straks ook ervaren. een eigen zaak and aanwezig). Schrijft u dan een briefje naar: eer W. Lokerman s Halsstraat 19 BK UTRECHT ng is niet vrij. Toe- schiedt in overleg meente Soest. esseerd? )p 7 maart naar 3xpo in t Darthuizen, Iriklaan in Soest, i harte welkom X) en 21.00 uur. dag verhinderd, contact op met onds-infocentrum 'ort, Regentesse- (033)63 04 70. 3 Gemeenten lal larbank WOENSDAG 29 FEBRUAR11984 SOESTER COURANT PAGINA 13 Foto: Goos van der Wilt Door de opheffing van de dépendance t van de Openbare Bibliotheek, in de voormalige Margrietschool aan de Bo- nifaciusstraat, heeft ook het bekende Amnesty-centrum, dat daar enige ja ren lang onderdak heeft genoten, moe- i ten omzien naar een ander onderko men. Dat is gelukt: op 1 maart verhuist j Amnesty - overigens zonder ceremo nieel naar de Duinweg 21, niet ver uit de buurt. Daar zal dan het gebouw van de peuterspeelzaal "Ukkepuk" vrijkomen. "Ukkepuk" zelf verhuist naar het gebouw van de inmiddels ook opgeheven kleuterschool "De Benge- lenbak", er vlak naast gelegen. "We zijn er natuurlijk heel erg blij I mee", laat Jacques Martens, coördi nator van de Soester Amnestygroep, f weten. "De gemeente Soest heeft ons haar volle, welwillende medewerking verleend. We hebben het gebouw 'om f niet' ter beschikking gekregen, en dat betekent in elk geval dat de continuïteit van ons werk gewaarborgd is. In dat opzicht zijn we voorlopig uit de proble- men." Een en ander houdt echter niet in, zo j vertelt Jacques in een kort vraagge sprek waarbij ook Janny Westdijk aan wezig is, dat Amnesty voor een "pro bleemloze" verhuizing staat. Nog afge- zien van het feit dat Amnesty vanaf 1 maart de volle kosten van verwar ming, verlichting, etc. voor haar reke ning zal moeten nemen een bedrag j in de orde van grootte van zo'n 1500 gulden per jaar) zal er ook het nodige aan de nieuwe behuizing moeten ge beuren om die voor het doel geschikt te maken. I "De grotere ruimte komt ons heel goed van pas. Amnesty heeft nu eenmaal j dringend een 'eigen home" nodig. Ga maar na: als de werkgroep bij elkaar j komt - zo'n 30 mensen - kun je niet I terecht in een huiskamer of iets van j dien aard." Ook de verschillende sub groepen hebben ruimte nodig, zoals de kerkengroep, die zo'n 17 mensen telt, de scholengroep, de adoptiegroep. I Verder worden in het Amnestycentrum ook de schrijfmiddagen gehouden, waaraan door een wisselend aantal mensen wordt deelgenomen. Ook vindt I de Amnesty-theatergroep Amersfoort I en omstreken er wekelijks een plek f voor repetities, etc. Daarnaast biedt I het centrum dan nog ruimte voor de "mensenrechtenbibliotheek" en ten- Ij slotte voor het regionaal depöt, dat 8 fungeert voor een groot aantal Am- I nestygroepen in de omgeving (zich uitstrekkend van Veenendaal tot Weesp). I Er is dus voortdurend een grote toe- I loop uit de periferie van Soest. Goodwill I De bedoelingen die Amnesty-Soest met V het eigen centrum heeft zullen is het nieuwe gebouw ongetwijfeld veel beter 1 tot hun recht komen, vinden Jacques t en Janny. "Het is een goede traditie B geworden dat de gemeente ons ruimte verschaft, ook nu weer. Dat bevestigt L' dat Amnesty in Soest in de loop der L jaren goed is ingeburgerd en een flinke goodwill heeft verworven. Dat is een Hgoede zaak. De gemeente ondersteunt op deze manier de noodzaak van een bloeiende Amnesty-be weging. f Ondanks de veel hogere kosten voor f Amnesty is er geen sprake van een "onbezonnen daad", legt Jacques uit. "Al zullen we vanaf nu heel actief le- den moeten gaan werven. Bovendien Bhebben we zelf wel wat ruimte in het budget, al zou het natuurlijk jammer zijn als dat niet meer in z'n geheel ten goede kan komen aan het echte Amnesty werk. Het aantal inwoners van Soest dat het werk van Amnesty momenteel al on dersteunt - zo'n 600 - is dus aan een for se uitbreiding toe. "Er wordt in deze tijd natuurlijk al een geweldig beroep op de bevolking gedaan, dus je moet voorzichtig zijn. Maar als we door het werven van nieuwe donateurs maar de helft van die 1500 gulden binnen krijgen zijn-wé' al hardstikke blij." Overigens verwacht Jacques dat er, juist doordat in het nieuwe gebouw een aantal taken efficiënter kunnen wor den uitgevoerd, wellicht ook mogelijk heden komen om in een aantal opzich ten wat goedkoper te gaan werken. Verlanglijstje Behalve de toegenomen behoefte aan ondersteunende donateurs, die kunnen zich opgeven bij Jacques Martens, Da Costalaan 17, tel. 14045, ziet de Soester Amnestygroep zich nu ook vrij plotseling geplaatst voor de noodzaak om het nieuwe gebouw zó goed moge lijk "aan de kleden". "We zullen heel wat moeten opknappen en inrichten, om er een althans enigszins fatsoenlijke ruimte van te maken.Daarvoor heeft Amnesty een verlanglijstje opgesteld, die er als volgt uitziet: tafels, stoelen, boekenkasten/planken, isolatiemateri aal, gordijnen en vitrage, vloerbedek king, verf, twee deuren, plus een stukje "straatverlichting" (inclusief de aan leg). Een apart probleem vormen nog de vijf gaskachels die de ruimte tot dus ver verwarmen. Die zijn oud en eigen lijk zo goed als versleten. In elk geval zijn ze dringend aan vervanging toe. "We zullen dus inderdaad een flink be roep op de bevolking van Soest moe ten doen, om ons het functioneren in het nieuwe gebouw mogelijk te maken, aldus Jacques en Janny. Over de verhuizing merkt Jacques nog op: "Hoe we 't ook wenden of keren, we zullen wel móeten. De ruimte in de Margrietschool valt nu eenmaal on verbiddelijk weg. Het is duidelijk dat we - vooral ook vanwege onze regio functie - een goed onderdak moeten hebben. Dat kun je allemaal niet meer kwijt bij de mensen thuis." Amnesty Soest doet dezer dagen dus een dringend beroep op de bevolking van Soest om, materieel en financieel, eraan mee te werken dat de noodzake lijke werkzaamheden kunnen worden uitgevoerd. Amnesty International doet vandaag (22 februari j.1. 1984) opnieuw een po ging de gevangenhouding en marteling van Paraguayanen, die trachtten hun politieke grondrechten uit te oefenen, te stoppen. In een nieuw rapport be schrijft de wereldwijde mensenrech tenorganisatie de moord, het willekeu- j rig gevangenzetten en de marteling van de burgers ut alle lagen van de be volking. Dit gebeurt onder de staat van beleg, van kracht sinds de staatsgreep van President Alfredo Stroessner der tigjaar geleden. Het rapport geeft gevallen aan van zwangere vrouwen, kinderen en ou deren die volgens berichten opgepakt zijn om kritiek op de regering te onder drukken. Vermeld staat ook een poli- tiebijkantoor in de hoofdstad Asunción, bekend als 'laboratorium', waar tij dens nachtelijke martelsessies politieke gevangenen zweepslagen en elektrische schokken zijn toegebracht, en hun hoofden onder met uitwerpselen bevuild water waren gehouden, aan hun enkels opgehangen zijn en lange tijd in benauwde hokken opgesloten zijn. Ter illustratie van het niet toekennen van wettelijke procedures en rechten, beschrijft het rapport de gevallen van twee legerofficieren, Sergeant Ovando en Kapitein Ortigoza, die sinds 1962 in de gevangenis zitten. Ze werden be schuldigd en veroordeeld voor hun be trokkenheid bij een samenzwering ter verdrijving van de President. Veroor deling geschiedde als gevolg van uitla tingen die onttrokken waren door mar teling van één van de aangeklaagden. Getuigenissen van recente marte lingen komen van stafleden van een on derzoekbureau (BPD), en mensen die ervan beschuldigd werden tot een com munistisch geïnspireerde organisatie te behoren. Het rapport noemt zo'n 45 mensen die 'verdwenen' zijn, na arrestatie of ont voering. Daaronder bevonden zich mensen wier dood niet afdoende door de autoriteiten is uitgelegd. Ook is een lijst opgenomen van zo'n vijftig Para guayanen die in Argentinië 'ver dwenen' zijn. In een groot aantal ge vallen was er bewijs dat de slachtof fers aan de Paraguayaanse veilig heidstroepen waren overhandigd door de voormalige Argentijnse autoriteiten. Amnesty International verklaarde dat ze op de hoogte was van zo'n vijftig politieke gevangenen die ten tijde van het ter persé gaan van het rapport nog in hechtenis zaten. Vandaag noq peuterspeelzaal 'Uk kepuk', morgen het nieuwe centrum van A mncsty International in Soest. Inwoners van Soest kunnen die mede werking leveren op de volgende manie ren: financieel, door een bedrag over te maken op giro 2641056, ten name van Amnesty International Soest; materieel, door één of meer onderde len van het "verlanglijstje" voor hun rekening te nemen. Aanbiedingen wor den graag verwacht bij Ton van Duin kerken, tel. 12708. Inbrekers maken "schoon schip" De politie werd inhet afgelopen week einde opgebeld door een 23-jarige Soes- terberger, die vertelde dat zijn vriend, een 19-jarige inwoner van Soesterberg, "schoon schip" wilde maken. Tijdens het verhoor bekende de laatste inder daad twee inbraken: één in het dorps huis in Soesterberg, waar hij voor 500 gulden rookwaren stal, en één in de ski- school in Soesterberg, waar hij wat kleingeld en twee stopwatches weg nam. Verder bleek ook zijn vriend, die zo vriendelijk was geweest het kontakt met de politie te leggen, nogal wat op de kerfstok te hebben. Samen hadden zij diverse pogingen ondernomen om auto's te stelen, hetgeen echter mis lukte. In Zeist hadden de beide mannen een auto opengebroken en daaruit 15 cassettebandjes ontvreemd. De 19-ja rige bekende tenslotte ook het openbre ken van tien auto's in Amersfoort. Na aanrijding doorge reden Een bewoonster van de Rubenslaan zag vorige week dat de bestuurster van een auto een andere auto, daar gepar keerd aanreed maar er vervolgens met gezwinde spoed vandoor ging. Zij lic ht te de politie in. die bij verder onder zoek op de Wéegbreestraat een auto ontdekte die aan het signalement be antwoordde. De eigenares werd aan de tand gevoeld. Zij bekende en kreeg een proces-verbaal. Poging tot inbraak in 'De Turf' Toen een bewoonster van de Waldeck Pyrmontlaan vorige week haar hond uitliet zag zij bij het zwembad "De Turf" een jongeman wegrijden op een fiets zonder licht. Zij vertrouwde de zaak niet en waarschuwde de politie. Die ontdekte ter plaatse dat de achter deur van het zwembad met een schroe- vedraaier was bewerkt. De dader was er overigens niet in geslaagd binnen te komen. Iedere eerste donderdag van de maand houdt de Amnesty Intern. Groep Soest haar schrijfmiddag in het Amnesty Centrum, Bonifaciusstraat 24. Op don derdag 1 maart wordt er begonnen om 13.30 uur. Tijdens deze schrijfmiddag kan iedereen een persoonlijk protest schrijven tegen gevangenneming en marteling van mensen om hun geloof, overtuiging, huidskleur en/of ras. Dit maal wordt er geschreven voor gevan genen in: Tsjecholslowakije: Ivan Ji- rous, 39 jaar, kunsthistoricus, zit een gevangenisstraf van 3lA jaar uit. Hij wordt vastgehouden in de Valdice-ge- vangenis, die bekend staat om de bij zondere omstandighedennaar ver luidt is zijn gezondheid slecht. Swaziland: Douglas Lukhele, een advo caat en voormalig procureur-generaal bij het Gerechtshof, wordt sinds augus tus 1983 vastgehouden zonder proces. Koreaanse Republiek: de gebroeders Soh. Joon-shik 35 jaar en Sung, 38 jaar zitten gevangen sinds hun arrestatie na niet-gewelddadige studentendemon straties in april 1971. Aan de autoriteiten van bovengenoem de landen worden brieven geschreven met verzoeken om vrijlating. Er zijn voorbeeldbrieven beschikbaar. Voor schrijfmateriaal en postzegels wordt gezorgd. Nadere informatie verstrekt mevr. J. den Oude, tel 14622. Poging tot inbraak Onbekenden hebben vorige week ge probeerd in te breken in een woning aan de Nieuwstraat, tijdens afwezig heid van de bewoners. Een ruit van de voordeur werd stukgeslagen ter hoogte van het slot. maar de daders konden niet binnenkomen omdat er nog di verse andere sloten dicht zaten. Bij de politie werd overigens wel aangifte ge daan. Inbraak bij 'Eemvogels' Inbrekers hebben in hel afgelopen weekeinde een bezoek gebracht aan het clubgebouw van de korfbalver eniging de Eemvogels aan de Staring laan. Zij vernielden een ruit en maak ten zich meester van de kas. die later buiten werd teruggevonden. Er bevond zich overigens geen geld in de kas. Wel wordt een draagbare radio vermist. Auto in brand Door tot dusver onbekende oorzaak raakte vorige week een auto van een inwoner van Eemnes in brand. De wa gen stond geparkeerd op het Kerk plein. De politie voorkwam door ge bruik te maken van de handblusappa- ratuur dat de auto volkomen uitbrand de. De brandweer verzorgde het na- blussingswerk. De politie heeft de zaak in onderzoek. Inbraak bij 'SEC' In het afgelopen weekeinde hebben in brekers een bezoek gebracht aan het clubhuis van de voetbalvereniging SEC aan de Bosstraat, Zij kwamen het ge bouw binnen door het vernielen van een bovenlicht en maakten zich ver volgens meester van de inhoud van twee speelautomaten: een bedrag van 150 a 200gulden. Uit de sporen was af te leiden dat men het pand via het WC- raampje weer had verlaten. Inbreker gepakt terwijl bewoners sliepen Een bewoner van de Dr. Rupertlaan waarschuwde de politie toen hij in de nacht van zondag op maandag ver dachte bewegingen zag bij het huis van een van zijn buren. De politie trof de voordeur van de woning open aan en zag aan de achterkant nog juist een ge daante in de duisternis verdwijnen. In de woning zelf bleek de woonkamer geheel overhoop te zijn gehaald. Bij verder onderzoek ontdekte de politie nog een inbreker, die zich in het toilet had verstopt. De jongeman, een 18-ja- rige Hilversummer werd aange houden. Pas van het gerucht dat daar mee gepaard ging schrokken de bewo ners van het huis wakker, maar de po litie kon hen direct gerust stellen. De tweede dader is nog voortvluchtig. Snelheidscontrole Middel wijkstraat Op de Middelwijkstraat hield de politie vorige week een snelheidscontrole met behulp van de radar-apparaluur. Van de 845 passerende automobilisten druk ten er 16 te stevig op het gaspedaal. Zij kregen een bekeuring. De top lag dit maal op 74 km. per uur. KARNAVALSVERENIGING presenteert in de HAL van FIRMA H. VAN ASCH. Industrieweg 37, Soest m.m.v. DOLLY DOTS en APPLE Zaterdag 3 maart: OPTOCHT (aanvang 13 00 uur) Prijsuitreiking om 16.30 uur in de feesthal 20.30 um: BAL DER ZOTTEN met de Amigo's en Eemlander Blaaskapel Aanvang 14.00 uur - Zaal open 13.00 uur Vrijdag 2 maart Zondag 4 maart 20.30 uur: m.m.v. Amigo's - Blue Cats en Eemlander Blaaskapel Maandag 5 maart: 60 -I- KARNAVAL Aanvang 14.00 uur - Zaal open 13.00 uur m.m.v. Amigo's - Eemlander Blaaskapel en diverse artisten voor de jeugd van 12 tot 18 jaar m.m.v. Veronica-drive-in-diskotheek Dinsdag 6 maartSLUITINGSAVOND 2J.00 uur Met een bezoek aan verschillende café's in Soest. Om 24.00 uur overhandiging van de gemeentesleutel op het Kerkplein, daarna "Krelis" begraven. irverkoopadressen: De Gulle Lach. Konlnginnelaan 9 Tabakspeciaalzaak De Beer. Winkelcentrum Ovetl Slijterij v. d. Linden. Soesterbergscstraat 49 Gielen Ijzerwaren, van Weedestraat 25 voor Leden: Th. van Steen. Hartweg 36 in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 -18747 "Bolle", het eerste en tot dusver enige Soester paard dat in "De Paardenkamp", het nationaal rusthuis voor paarden aan de Birkstraat was opgenomen, is op 23 februari j.1. zeer onver wacht gestorven. De oorzaak van het overlijden van het 25-jarige paard, dat sinds 23 september 1982 onderdak vond in "De Paar denkamp", was een ernstige ko liek. De dierenarts, die snel ter plaatse was, slaagde er ondanks alle noodzakelijke handelingen helaas niet in het paard te red den. Voorzitter C. J. 't Hart van De Paardenkamp noemt Bolle een "bijzonder" paard: "In de eerste tijd heeft Bolle nog braaf ge werkt voor de mestkar en de kunstmeststrooier. Hij was niet erg gemakkelijk in de omgang, maar van lieverlede konden we beter met hem overweg." Swami Deva Amrito. De serie lezingen over allerlei aspecten van de visie van Bhagwan Shree Rajneesh wordt op 6 maart a.s. voort gezet met een lezing over het onder werp "Armoede en Rijkdom." Het is voor velen verbijsterend geweest dat een religieus fenomeen als Bhagwan zich mede aankondigt door het bezit van 32 Rolls Royces! Swami Deva Amrito (Jan Foudraine) onthult nu het geheim achter deze Rolls Royces en gaat in deze lezing diep in op de visie van het spiritualistisch materialisme. Kan de mens van de toekomst zowel ui terlijk als innerlijk rijk worden? Kan hij zowel een wetenschapper, kunste naar als een mysticus zijn? Waarom hebben wij armoede aanbeden als spi ritueel symbool? Waarom is armoede uitgegroeid tot een ramp die de mens heid thans teistert? De lezing wordt gehouden in "De Speeldoos," Rembrandtlaan 35, Baarn. Aanvangstijd: 20.00 uur. Toegangs prijs: 10,-, CJP 5,-. De volgende lezingen zullen ook in "De Speeldoos" worden gegeven 27 maart: "Wat is echte religie" (Medi tatie en overgave 3 April: "Is Bhagwan een levende Christus?" (De Meester/discipel rela tie). 17 April: "Een levende Christus in Oregon" (De nieuwe commune in Ore- gon, U.S.A.). Groene kursus in Baarn Het IVN-Eemland organiseert in sa menwerking met de Volksuniversiteit Baarn dit voorjaar een "Groene kur sus." Deze bestaat uit acht dinsdag avonden met de onderwerpen bos, heide, polder, sloot, bijen, mens en na tuur en start bij voldoende deelname op 13 maart a.s. De kursus omvat te vens een filmvertoning, diskussie als mede twee exkursies op de zaterdag morgen. De kosten voor deelname zijn 45,-; voor IVN-leden 35,-. Opgave, in formatie en programma bij: Leen de Niet, tel. 02155-10451 (na 19.00uur). Benzinepomp omver gereden In het weekeinde hield de politie een 23- jarige Soester aan, die er vandoor was gegaan nadat hij bij het pompstation aan de Weegbreestraat een benzine pomp. omver had gereden. De man was niet in het bezit van een rijbewijs en had de auto zonder voorkennis van de eigenaar "geleend." De politie kwam de beschadigde wagen bij een buurt onderzoek op het spoor, zodat de man kon worden aangehouden. Hij kreeg een proces-verbaal. Aanrijding onder dubbele invloed De politie hield in het weekeinde een 20-jarige inwoner van Soest aan, nadat deze kennelijk onder invloed een aan rijding had veroorzaakt op de Vrede hofstraat. Direct na het ongeval ging de man een café binnen om daar enige alcoholhoudende dranken tot zich te nemen, in de hoop dat de politie dan met meer zou kunnen vaststellen dat hij reeds tijdens de aanrijding teveel gedronken had. Die opzet mislukte. Bij de aanrijding was ook een 41-jarige automobilist uit Soest betrokken. Beide auto's liepen flinke schade op. I Rembrandtlaan 35 - Baarn - Telefoon 02154-180501 Donderdag 1 maart aanvang 20.15 uur Han solo is nog altijd de bevroren ge vangene van Jabba the Hutt, op de ver laten planeet Tatooine. Jabba is een groot slonzig en afstotend wezen, de grote baas van de onderwereld in het heelal. Eén voor één en vaak vermomd trach ten Han's vrienden hem te bevrijden. Eerst komen de twee robotten C3P* en R2D2. Daarop volgen Han Solo's co-piloot Chewbacca, de gigantische Wookie, de vermetelde Princes Leia en Lando Calrissian, de leider van Cloud City. Tenslotte arriveert ook Luke Skywakler, die al veel Jedi wa pens in zijn bezit heeft, de mysterieuze maar machtige wapens van the Force, De Kracht. Voordat Han wordt bevrijd, moet hevig worden gevochten; bijvoor beeld met het monster dat in de kelder van het kasteel leeft, en met Jabba en zijn volgelingen in gewichtsloze zeil boten, zwevend boven een gat in de woestijn dat een ander, nog erger monster verborgen houdt. Deze verslindt zijn slachtoffers op zeer pijnlijke wijze tijdens een maaltijd die 1000 jaren duurt. Maar dit alles is nog slechts het voorspel tot het werke lijke gevecht tussen de Rebellen en The Empire en de grote machtsstrijd tus sen Luke, de laatste der Jedi's en de zwartgeklede en gemaskerde Darth Vader. Yoda, de 900 jaar oude Jedi-wijze be vestigt Luke's grootste angst: Darth Vader is inderdaad zijn vader, een voormalige Jedi-ridder, verleid door de slechte Emperor en beland aan de donkere kant van Force. Yoda vertelt Luke, dat hij nimmer een echte Jedi zal zijn als hij het niet heeft opgenomen tegen zijn vader. Een gevecht is niet meer uit de weg te gaan. Terwijl dit alles zijn afspeelt op de Death Star, een nieuwe nog grotere uitvoering dan de vorige die door de Rebellen werd vernietigd, zijn de vrien den van Luke verwikkeld in een ge vecht met stormtroepers van het Em pire op de beboste Maan van Endor, duizenden mijlen ver. Hier maken ze nieuwe bondgenoten; een primitieve stam Ewoks. Er zijn oogverblindende achtervolgingen en uiteindelijk een ruimtegevecht waarbij de schepen van de Rebellen en de Deathstar trachten te vernietigen. Hoe zal het eeuwige duel uiteindelijk beslist worden? Zal Luke zijn vader weten te verslaan? Voegt hij zich dan bij de duistere zijde van de Kracht? Zullen de Rebellen ze gevieren?... Acteurs; Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Billie Dee, Williams,' Anthony Daniels. Kaartverkoop maandag t./m. vrijdag van 11.00 - 12.30 uur. Toegang 6,-. Telefonisch kaarten bestellen via tel. nr. 18050. Vrijdag 2 maart aanvang 20.30 uur Purper 3 is het derde programma van Purper, waarin de groep met behoud van haar eigen wijze van theaterma ken verrassende nieuwe paden gaat verkennen. Nog duidelijker zal blijken dat Purper geen cabaretgroep is maar een klein veelzijdig theatergezelschap dat haar handelsmerk, de zang, in hoge ere houdt. Het uitgangspunt van "Purper III" is "Sprookjes", in welke vorm dan ook. Geïnspireerd op de fantasievolle wereld van sprookjes ontwierp Purper een avond die het amuserend aspekt teder aan het hart gedrukt houdt. Het wordt lachen, dat staat vast. Maar het wordt ook méér dan dat, het wordt een overvloedige theateravond, zoals u dat van Purper gewend bent. Wie het tweede programma van Pur per gezien heeft en zich daaruit onge twijfeld de opera herinnert, het ge zongen verhaal over de vrolijk/trieste visser, kan zich wel enige voorstelling maken van sprookjes in handen van Purper. Om maar alvast een paar titels van de nieuwe nummers te noemen: 'De nachtegaal"; "De Gouden stem"; 'The ugly duck' en 'Een vluchtige kus'. Dankbaar gebruik makend van ad viezen van de vakbekwame toneelre gisseurs Peter Oosthoek, Gerard Thoo- len en Lex de Regt, slaat Purper nieuwe wegen in. Purper is opgericht in 1980 als theater groep die zang hoog in het vaandel heeft. Vanuit enige jaren oefening in 'Close Harmony' besloot men met het opgedane enthousiasme deze inge wikkelde en soms wat steriele vorm van zangkunst met gebruik van theat- trale middelen nieuw leven in te blazen. Het eerste optreden, 20 februari 1981 op het amateur festival van Theater 't Hoogt in Utrecht bestond uit een half uur zang met wat 'absurde gekte' er doorheen, en werd een groot sukses. Peekei Produktie^, gepersonificeerd in de figuur van Wouter Strips, sprong toe, zag aan en haalde over. Vanaf dat moment werd Purper grap pige ernst een ernstige grap. Purper I werd gemaakt, met muziek van Erik Brey, op teksten van Haye van der Heyden en geregisseerd door Lex de Regt. Met verder Willem Gülcher en Jan Dagevos, backstage kwam daar in de loop van dat jaar Roelf Denijs voor lichttechniek bij. Purper I won de tweede prijs op het Camarettenfestival, verscheen in TV- programma's, deed radiowerk en kwam met een avondvullende voorstel ling in Nederland's 'kleine circuit' ge juich en applaus alwaar men verscheen. Het programma werd negentig keer gespeeld, waarna Jan Dagevos te ken nen gaf zijn langzaam wegglijdende studie toch serieus te willen nemen en de groep verliet. Voor Jan Dagevos in de plaats werden Adelheid Roosen en Toine van Benthem gevraagd, die beiden geen moment hebben geaarzeld. Toen kwam de hete zomer van 1982, Purper II werd gemaakt en ingestu deerd. Alom waren de verwachtingen hoog gespannen, de vooroordelen ruimschoots aanwezig (ach wat jammer, een vrouw erbijen de boekingen talrijk, Het bleek moeilijker dan de eerste keer; het niemandsland tussen orgina- liteit van de jeugdige overmoed en de ambachtelijkheid van het vakman schap speelde parten. Het één was verdwenen, het ander was nog niet komen opdagen. Meer woorden moeten er niet aan wor den verspild: het programma, dat in zekere zin een voortzetting was van Purper I slaagde zeer en wederom gejuich en applaus overal. In het sei zoen 1982-1983: optredens op TV; bij Mies Bouwman, Roffel, Ivo's TV-show, meerdere radioklussen, een gedeelde Pall Mali Export prijs en een grote kwantitatieve en kwalitatieve groei met betrekking tot het 'echte werk': de theatervoorstellingen. Purper speelde in '82-'83 voor alle soor ten zalen die ons land kent, grote schouw burgen, klein aula's en multi-funktio- nele culturele centra. Inmiddels is het programma uitge groeid tot iets wat men cabaret blijkt te willen noemen; als dit 'veelzijdig heid' betekent is dat juist, anders niet. Uit een recensie; 'Een van de opmer kelijke trekjes is, dat ze erin geslaagd zijn een avondvullend programma te brengen zonder politieke stekeligheden zonder pogingen laatste restjes taboes te vinden en zonder ook maar één per soon op de hak te nemen. Het belet Purper niet het publiek slag vaardig aan zich te binden met een reeks naadloos in elkaar overlopende nummers, waarin blijk wordt gegeven vöji een absurde, doeltreffende humor. Zij mogen op hun best zijn in de meer dan onderhoudende close-harmony potpourri's van overbekende liedjes, ook de solo's en de sketches getuigen van groot vakmanschap. Purper heeft een theaterhart, dat is al. Kaartverkoop maandag t./m. vrijdag van 11.00 - 12.30 uur. Toegang 12,50/ ƒ7,50. Telefonisch kaarten bestellen via tel. nr.18050. Zaterdag 3 maart aanvang 11,. 00 uur De ouders van Jeroen vinden dat tante Agaath die bij hen inwoont lastig en oud wordt en zich overal mee gaat bemoeien. Ze willen haar in een be jaardenhuis doen. Tante ziet dat nog niet zo zitten want dan moet ze uit haar gezellige buurtje weg en in die bejaardentehuizen vindt tante de kamertjes te klein en de lift zo eng. Bovendien kent ze er niemand. Tante vindt ook dat ze best nog voor zichzelf kan zorgen en omdat ze geen familie meer heeft waar ze kan wonen, kraakt tante een huisje en maakt het er samen met haar neefje Jeroen heel gezellig. Juffrouw Goedhart van de bejaarden zorg denkt nu dat tante te oud is om voor zichzelf te zorgen en zich zal ver velen, ze probeert tante dus uit het huisje te halen. Maar Jeroen is er ook nog en samen met zijn tante zal hij die juf eens een poepje laten ruiken. Een programma voor kinderen vanaf 6 jaar. Kaartverkoop maandag t./m. vrijdag van 11.00 -12.30 uur. Toegang 3,-. Telefonisch kaarten bestellen via tel. nr. 18050. Knipkaart geldig.

Soester Courant | 1984 | | pagina 13