Omstreden welzijnsnotitie roept twijfel en verzet op 60 Jaar lief en leed □■MEDE Nog 2 weken geduld Inlijsten?1 autosmeefng zogezien Kees Frank Postkantoor verbouwing ingrijpende ondergaat 'Frans Kingma is krankzinnig gewordenr Op rolletjes vooruw VOORZETRAMEN ISOLATIEGLAS en GLASREPARATIES II I GLASHANDEL STOOF PEREN Parelpinda's Achterham Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen TE GEK! Tuincentrum 't Vaarderhoogt dan nieuwe A"t0SeDolt en L®"eKkêlijke auto's GkS£i^n+1en van Autocentrum Smeeing WOENSDAG 29 FEBRUAR11984 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 62e JAARGANG NO. 27 nu voor Abonnement per halfjaar f 12 Buiten Soest per halfjaar f 24 Gecontr.opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De gedachten die het «re heeft neergelegd in de nadere nitwer gelopen weken verschillende <»nme h «4 welziJnsbe,eid in Soest hebben in de af- gestie het AröEk^ebönw Z h 'f TCUeS Vooral de sug- volgens mede^StS tTlvTostLf;6nh,°' S,raat <"de ziel Soest"!, over de brengen naar het immer metS f.lu,tfn en de activiteiten daarvan Overhees, heeft de gemoedrren^eDrïkkeld ne r'11,?06 do^pshuis De BorSin merrrdtTSÏÏa.edVerm08rf,Van de ««rtiwordefike wethouder nTar. zTJten oproepeT V"-™**» "iet alleen twijfels, maar ook breed ver- Vuiltje "Het is een realiteit die we al lang onder ogen hebben kunnen zien, of je m'?t.eSn. vulltje 111 je °°s hebben gehad. Dit plan is niet uit de hemel ko men vallen - de ideeën zijn al eerder geopperd, in de gemeenteraad, waar het CDA er vorig jaar al op zinspeelde. De vraag van de politiek ishoe houden we de geldstroom in onze vingers, nu we de poen niet meer hebben? En in derdaad: er moet iets gebeuren. Als je alles bij het oude laat en elke instelling steeds minder geeft, hol je ook achter uit. Met deze woorden reageert Ernst Die naar. directeur van het creatief cen trum Artishock, voorzichtig op de voor stellen - vervat in de onlangs bekend geworden notitie over het toekomstige welzijnsbeleid - om de activiteiten van Artishock onder te brengen in De Borg. "Ik ben altijd bang voor polarisatie. Factoren als 'we bestaan al zo lang", 'we hebben toch een eigen identiteit,' enz., zijn zeker ook van belang, maar ze zijn niet te meten. Het gaat nu he laas alleen om het geld," merkt hij op. "Er moet dus geschrapt; de vraag is alleengebeurt dat op een goed gemoti veerde manier? Er is een tijd geweest dat creativiteit werd beloond met sub sidie. Wat dat betreft zitten we midden in een triest proces, triest omdat er in dit land eigenlijk geld genoeg is. Het griezelige is dat er keuzes worden ge maakt waarin de kleine man wordt ge pakt: onderwijs, educatie - dat zijn de terreinen die het 't zwaarst te verduren hebben. Wie wordt daar de dupe van...?" Volgens Ernst Dienaar geldt in Soest min of meer hetzelfde. "Dat is geen kwestie van pessimisme. Soest ligt wat dat betreft hooguit één of twee jaar voor op andere gemeenten. Moeilijk gevoel Een eventuele verplaatsing naar De Borg bezorgt hem "een moeilijk ge voel." "Artishock heeft in de loop der jaren een gezicht opgebouwd, soms positief, soms negatief. Maar het floreert, het draait prima! Als die plan nen moeten doorgaan is mijn vraag vooral: Hoe? De hele zaak zó overzet ten is onmogelijk - dan is Artishock verdwenen. En de hele outillage hier kun je niet naar een buurthuis over brengen." Dienaar geeft toe dat de notitie "waar heden bevat waar je niet omheen kunt": "Het verhaal is wel vrijblijvend geschreven, maar kan niet vrijblijvend gehanteerd worden. Wat De Borg be treft had men wel eerder kunnen be denken dat het een sociaal-cultureel cen trum moest worden. Het gebouw is nu zó mulfitfunctioneel dat het nauwelijks bruikbaar is." De basisvoorzieningen van Artishock (dans, drama, beeldende kunst, audio visuele vorming en muziek) vereisen gespecialiseerde ruimten. "Dat is de voorwaarde die Artishock ongetwijfeld zal stellen. Als dat niet kan, dan kan het creativiteitscentrum er niet naar toe. Zo'n instelling bestaat nu eenmaal bij de gratie van 'alles bij elkaar,' net als een technische school. In het Arti- shockgebouw is dat, mede door de vereniging Artishock, gelukt. In De Borg moet ik dat nog zien. Dienaar benadrukt dat geen enkel cul tureel centrum in Nederland kosten dekkend kan werken. "Als ze dat den ken gaan ze weer de fout in. Als het doorgaat zit je natuurlijk ook met een Verzekeren, een kweste van vertrouwen... Op van Rouwendaal kunt u bouwen... Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 - 1 64 67 stuk arbeidsplaatsenproblematiek. Dat roept de angst op dat men ons gefa seerd wil laten verdwijnen. Ik zie rede lijk veel hobbels. zegt hij met een fraai understatement. Belangrijker nog dan het voortbestaan van de instellingen is het "boven water houden" van het werk, vindt hij. "De andere instellingen blijven ook niet be staan. Het gaat straks om één grote or ganisatie, waarin alle accommodaties en personeelsleden worden onderge bracht. Het is dus niet alleen Artishock dat verloren zou moeten gaan." Er is voor Artishock altijd hard ge knokt en met redelijk succes, aldus Ernst Dienaar. "Maar we gaan nu ken nelijk naar een heel nieuwe situatie. De Borg is eigenlijk meer een verhuurcen- trum. De gemeente Soest zou voor minder geld misschien beter een één malige pyromaan kunnen huren, dan zij we er in één klap van af Dienaar is graag bereid om mee te denken met het gemeentebestuur, op één voorwaarde: dat het creativiteits centrum behouden blijft. "Als dat niet zo is, denk ik dat het bestuur al direct afhaakt." Zijn angst is dat door alle gedoe de cursisten bij Artishock zullen wegblijven, omdat de burgers de in druk krijgen dat Artishock sowieso moet verdwijnen. "Publiciteit werkt in dat opzich negatief, als we blijven stoeien. Veel burgers lezen immers al leen de koppen van de krant. 'Ambiance' Ronduit afwijzend is de reactie van Dick de Wit, voorzitter van de ver eniging Artishock. "De Borg is voor onze activiteiten volstrekt ongeschikt; het gebouw verdraagt zich niet met het karakter van onze vereniging. Er is geen ruimte voor exposities, niet voor muziek, althans niet voor onze doel groep, en een film kun je er ook niet vertonen. Er is niet eens een filmcabi ne. De Borg heeft niets van de am biance die het Artishockgebouw wel heeft; het is er niet intiem en de bar heeft niet de geringste privacy. Nog afgezien van de "praktische on mogelijkheid" van het onderbrengen van Artishock-activiteiten in De Borg wijst Dick de Wit erop dat de notitie al leen oog heeft voor financiële en tech nische argumenten. "Inhoudelijke, kultuurpolitieke overwegingen tellen niet, en dat maakt het voor ons zo moeilijk. Wij leveren onze inzet en ar beidskracht gratis, uit een soort liefde voor 'het culturele'. We proberen daar mee uit te stijgen boven het materiële, vanuit een visie dat kuituur- en kunst uitingen het leven van de mensen en de samenleving verrijken. Wat moet je dan aan met rendements-argumenten? Wat Artishock doet levert al renda- ment op: het vormt mensen, geeft men sen zinvolle dingen en bezigheden mee. Je kunt die niet direct meten, alleen de kosten. En dan is het een kwestie van: wat is het je waard Dick de Wit wijst er verder op dat ook de verenigingsstructuur van Arti shock zich onmogelijk verdraagt met de structuur van De Borg. "Het is een stichting die het gebouw commercieel moet exploiteren. Dat lijkt me onmoge lijk te combineren met het karakter van een vereniging als Artishock." Juist het feit dat Artishock "gezichts bepalend" is voor Soest, dat het Arti shockgebouw een geheel eigen sfeer heeft, die in hoge mate bepalend is voor de activiteiten, en dat de ver eniging geheel op vrijwilligers draait ("goedkoper kan Soest het niet krij gen"), pleiten ervoor Artishock in de huidige vorm te laten voortbestaan aldus Dick de Wit. Krankzinnig! "Frans Kingma is krankzinnig gewor den!" Met deze woorden beschrijft Jan Visser - één van de oprichters van Arti shock - zijn gevoelens ten aanzien van de onduldbare voorstellen. "Je zegt toch ook niet tegen VVZ dat ze maar bij S.O.Soest moeten gaan voetballen? De Borg heeft een imago van bowlen, kla verjassen en gourmetten. Daar kun je Artishock niet zomaar bij onderbren gen." Viiser merkt over de zgn. "bovenwijk- se functie" die De Borg in de nieuwe constructie zou moeten krijgen op "Artishock is al twintig jaar boven- wijks bezig! Ik zie dat in De Borg abso luut niet zitten." Hij vindt dat wet houder Kingma na de blunder met Spullenhulp nu opnieuw alle mensen tegen zich in het harnas jaagt. Molensteen De commissie Welzijnsplanning, die vorige week vergaderde, staat niet he lemaal onwelwillend tegenover de ge dachten in de notitie, al mist men in de eerste plaats al de bijbehorende cij fers, waaruit duidelijk zou moeten wor den hoeveel de voorgestelde maatre gelen dan wel aan besparingen ople veren. Ook ziet men onder ogen dat De Borg een groot aantal ingrijpende aan passingen zou moeten ondergaan. O.m. werd in dat verband de suggestie ge daan de bowlingbaan weg te halen. Ook verkoop van De Borg ("een soort mo lensteen om de nek van het welzijnsbe leid," aldus voorzitter P. Zeegers) moet niet worden uitgesloten. Twijfels worden ook geuit over het voornemen om alle personeelsleden van de instel lingen in één "pot" onder te brengen: "Dat doe je toch ook niet met de onder wijzers van verschillende scholen," merkte één van de leden op. Wel voelen de meeste leden iets voor een stichting waarin alle accommodaties zouden worden opgenomen. Mislukking "Nogal ingrijpend" vindt Leo van den Berg van "De Vrije Teugel" de voor stellen. "Zo'n koepel heeft op langere termijn natuurlijk financiële voordelen voor de gemeente, maar de kans is ook groot dat het een duur en log apparaat wordt." In de notitie mist hij opmer kingen over de positie van vrijwilligers en stagiaires. "Als je zegt dat er met de beroepskrachten geschoven moet kunnen worden, dan verlies je uit het oog hoe belangrijk het voor vrijwil ligers en stagiaires is dat iedere instel ling zijn eigen aanpak heeft, zijn eigen karakter. De kans is groot dat je dan de vrijwilligers verliest. Leo van den Berg noemt de keuze van Artishock om te verdwijnen subjectief. "Ik begrijp de gemeente wel. Soest heeft nu eenmaal vrij veel voorzie ningen en er heeft altijd veel gekund. Het is reëel dat er nu gekeken wordt naar de manier waarop het geld wordt besteed. Alleen is Artishock natuurlijk wel iets heel heel bijzonders. Het is dat het er is, en het zou moeten blijven, denk ik." Hij noemt De Borg een "superduur project, waarvan de gemeente niet wil erkennen dat het een mislukking is." Voor de Kinderboerderij is de dreiging voorlopig voorbij, en dat geeft hem een goed gevoel. "We hebben intussen wel 40 procent ingeleverd, maar we kunnen voorlopig rustig verder bouwen. door Gerard Paul Grote drukte heerste er zondagmiddag j.1. in de ontmoetingsruimte "Het Tref punt" van het bejaardencentrum Mo lenschot aan de Albert Cuyplaan, waar de heer P. Kuijer (94) en mevrouw P. M. Kuijer-Van Hofslot (88) de dag her dachten dat zij zestig jaar geleden in het huwelijk waren getreden. Dat ge beurde met een feestelijke bijeen komst, die werd bijgewoond door een groot aantal familieleden, vrienden en bekenden van het echtpaar. Ook de vijf kinderen (drie dochters en twee zonen) met hun "aanhang", waren aanwezig. Het echtpaar Kuijer verheugt zich ver der nog in het "bezit" van dertien kleinkinderen ("geloof ik," aldus de heer Kuijer), en 6 achterkleinkinderen, terwijl het 7e achterkleinkind zijn komst al min of meer heeft aangekon digd. De heer en mevrouw Kuijer hebben al tijd op een boerderij in Hoogland ge woond en gewerkt, en kwamen ander half jaar geleden naar Molenschot, waar zij het prima naar hun zin heb ben. Ondanks het feit dat mevrouw Kuijer tevoren had laten weten niet zo dol op bloemen te zijn ("die moetje maar wa ter geven en daar heb ik het eigenlijk veel te druk voor"aanvaardde zij met vreugde het fraaie bloemstuk dat me vrouw Scholten en haar echtgenoot, de burgemeester van Toest, haar namens het gemeentebestuur kwamen over handigen. De heer en mevrouw Schol- ten onderhielden zich enige tijd met bruid en bruidegom. Ook pastoor Buis man en mevrouw 'E. Vischer-Diep- grond, directrice van Molenschot, bo den het echtpaar hun felicitaties aan. Uiteraad was er onder de vele geschen- Felicitaties van de heer en mevrouw Scholten voor het 60-jarig bruidspaar Kuijer. Foto: Gons van der Wilt ken voor de heer en mevrouw Kuijer ook een gelukwens van Koningin Bea trix. Onmogelijk 'Als u mij rechtstreeks de vraag stelt of Artishock in De Borg kan worden ondergebracht, dan zeg ik: dat is totaal onmogelijk." Met deze woorden rea geert de voorzitter van het Stichtings bestuur van De Borg de heer G. I. Klei- berg op de omstreden notitie. Wel stelt het bestuur van De Borg zich op het standpunt dat "over alles te praten is. "We zijn dan ook graag bereid om mee te denken en mee te praten," aldus de heer Kleiberg, "in het zoeken naar op lossingen. Maar als ik hoor dat er in de commissie Welzijnsplanning al stem men opgaan om de bowlingbaan af te stoten, dan denk ik: er is nauwelijks een gezonde gedachtenwisseling moge lijk. De vraag is: Wat is realiseerbaar, en wat niet? Dat is een kwestie van goed afwegen. Artishock heeft een groot aantal veelsoortige aktiviteiten. Het belang van De Borg is vooral ge legen in zaalverhuur. Koninginnelaan 48 Soest Tel. 02155-11066 Vanaf zaterdag noodkantoor in gebruik In de afgelopen week is een begin ge maakt met een ingrijpende verbouwing van het Soester hoofdpost kantoor aan de Steenhoffstraat. De be stellersruimte aan de achterkant van het gebouw ondergaat een complete metamorfose om straks te kunnen die nen als "noodpostkantoor," waar van af aanstaande maandag 5 maart alle werkzaamheden die nu nog in het ge wone postkantoor plaatsvinden zullen worden verricht. Op zaterdag 3 maart a.s. is het noodkantoor voor het eerst voor het publiek geopend. De ingang daarvan bevindt zich tussen het post kantoor en het gemeentelijk INFO-cen- trum, in de richting van het voormalige marktplein. De verbouwing is een uitvloeisel van de ingebruikneming van het nieuwe be stellerscentrum aan de Nijverheids- weg, waar de bestelafdeling sinds enige tijd is ondergebracht. Daardoor is ruimte vrijgekomen voor een betere behuizing van het personeel van het postkantoor. In de oude bestellersruimte komen twee loketten ten dienste van het pu bliek. De inwendige verhuizing moet in de loop van maart achter de rug zijn, maar zal geen invloed hebben op de openingstijden van het postkantoor. De bedoeling is dat de indeling van het hoofdgebouw een grondige wijziging ondergaat. De entree wordt beter aan gepast aan minder-valide bezoekers. Ook het lokettenfront wordt ver vangen. Er komt een geheel nieuw, in de nieuwe huisstijl van de PTT. De en tree met de "zelfbedieningsruimte" blijft bestaan, maar de directiekamer aan de zijkant gaat verdwijnen. Daar door komt er meer ruimte voor het pu bliek. In de nieuwe opzet komen drie loketten en een diepe administratieve ruimte, met links aan de zijkant van het ge bouw de nieuwe ruimte voor de post bussen. Verder worden er op verschil lende plaatsen in het gebouw wat in terne aanpassingen gepleegd. De hui dige kantine wordt opgesplitst in di recteurskamers en kantine en er zal het nodige onderhoudswerk aan het gebouw worden verricht. De directeur D. Drenth hoopt eind mei het vernieuwde onderkomen voor het kan toorpersoneel te kunnen betrekken. De voormalige bestellersruimte wordt na dienst te hebben gedaan als noodpost kantoor afgebroken. Voordat het publiek met ingang van zaterdag in de bewegwijzende nood ruimte aan de achterkant van het ge bouw terecht kan, wordt de toegangs weg aan de zijkant van het postkantoor verbeterd. De gaten die nu nog in het pad zitten, worden opgevuld. WORDT NIET BLAUW VAN DE KOU1 WIJ HELPEN U GAUW! SNEL NAAR BEL 16055 of 18429 EN WIJ KOMEN! NIEUWEWEG 3 - SOEST Alleen donderdag Alleen donderdag Versgebrande 398 225 Alleen donderdag MAGERE 100 gram van 2.10 voor Dit weekend Roomboter stroopwafels Pak a 10 stuks KAAPSE VIOLEN, alle kleuren, normaal 2.75 p. st. nu 3 voor 3.95 PRIMULA'S, alle kleuren, van 1.75 voor slechts 0.95 NARCISSEN, per bos van 3.75 voor1.95 jt 30 soorten groene kamerplanten voor slechts 1 gulden p.st. Alle aanbiedingen van a.s. donderdag t/m woensdag zijn kwalitatief onovertrefbaar en OP OP. Dorresteinweg 72a Soest - Tel. 02155-12883 "Vanuit een rolstoel moet je tegen ie dereen opkijken" verzuchtte ze. "De volgende stap is dat je je minder waard gaat voelen dan degene die naast je loopt of achter je wagentje loopt de du wen. Ik denk dat niemand dat opzette lijk doet, maar toch werkt het wel zo. Ik begrijp ook wel dat je niet van ie mand kan verlangen dat die gebukt gaat lopen om zodoende een beetje op gelijke hoogte te blijven. Maar het doet je wel goed als iemand het, soms even maar, wel doet." Ze worstelden door een drukke winkel straat die winkeliers met reklamebor- den en fietsers en motorrijders met hun tweewielers gebarricadeerd had den. Nu ik er op lette zag ik dat de eta lages vanuit een rolstoel op ooghoogte of zelfs daarboven lagen. Om de naam van de winkel te kunnen lezen moest ze helemaal achterover hangen of de straat op gaan. Toen de beide meisjes (bij een telefooncel kwamen, bleven ze stil staan. Blijkbaar overlegden ze wat er nu moest gebeuren. Het hokje was veel te klein voor een rolstoel, de tele foon zelf hing veel te hoog en de deur dranger bleek zo sterk dat ze die met vereende krachten in bedwang moes ten houden. Na enig heen en weer ge praat waren de taken verdeeld en kon er gebeld worden. Bij het postkantoor ging het heel wat beter. "Dat gebouw is voor mij toegankelijk gemaakt en nu kan ik daar zelf geld of postzegels halen. Dat is heel wat belangrijker dan jij, op je gezonde benen, denkt. Het is bijna overal zo geregeld dat je je er ei genlijk voortdurend tegen moet verzet ten om niet zielig gemaakt te worden. Zojuist liepen we langs dat mannetje dat daar zijn krantje zit te lezen. Ik heb die rotkrant wel vier keer op en neer zien gaan. Zie je wel, daar komt ie weer! Het ontbreekt er nog maar aan dat hij er een gaatje in brandt om er ongemerkt doorheen te kunnen gluren. Steeds weer word je er op gewezen dat je niet kunt lopen. Dat is op zichzelf al lullig genoeg. Ze kunnen toch wel ge woon doen en mij als een volwaardig mens zien. Weet je dat ze rustig met Liesbeth over mij staan te praten alsof ik er helemaal niet bij ben?" "Ze wilde per sé alleen een winkel in" vulde Liesbeth aan. Gewoon om zelf wat kleren te kopen. Nu, bij C A ging dat mooi niet door. Daar hebben ze van die ronde rekken die zo dicht bij elkaar staan dat je er met geen mogelijkheid met je karretje tussendoor kan. Maar goed, bij een andere winkel paste het precies. Maar toen ze die winkel uit kwam moest ze over een drempeltje heen en vlak daarachter lag het iets la ger. Eerst maakte ze zwaar slagzij, toen sloeg ze bijna om en het scheelde maar een haartje of ze lag op de keien. Het duurde nogal even voordat ze weer verder kon, maar er was niemand die een poot naar haar uitstak. En we had den afgesproken dat ik uit de buurt zou blijven, anders was de lol er vanaf". "Ik moest inwendig wel lachen om de angstige gezichten van al die mensen die het zo zielig vonden. Ik kon maar moeilijk de neiging onderdrukken om rat mijn karretje te stappen en te vragen of ze er ook even in wilden rijden. Voor' één dagje maar, maar dat kon nou juist niet, want daar was het ons nou net ook om begonnen." Met een noodkreet sprong ze uit haar rolstoel en reed haar trouwe begeleid ster van de sokken die er achterover in tuimelde. De opgekropte energie van die dag ontlaadde zich in bokkespron- gen en luid gejoel. "Ik ben blij dat ik die rotkar vanavond weer terug kan brengen" zei ze hijgend. Eigenlijk moet ik morgen een bos bloemen brengen aan de enige man die mij van daag gewoon behandeld heeft, maar hij verkocht ze zelf. Ik geef hem wel een fles jenever. Da's goed voor zijn kou we voeten." Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Peters bv, W» voor wonen in de groene zone. UttL UB"- Openingstijden L dagelijks 8.15-18.00 u vrijdagavond 19 00-21 00 uur UW DEALER VOOR PEUGEOT EN MITSUBISHI UW DEALER VOOR lUDEHJI Koningsweg 14 - Soest - Tel. 02155-13317

Soester Courant | 1984 | | pagina 1