IAFFA INMSAPPIUh 379 ir 3.98 WJK: (JL8 [r*j/Reform ffbarthuijen t Zwaantje (^Qjeham 5 STUKS VOOR JRAAT49I. 10264 bim t tabletten •ai&dpasta ^«meerde Benoeming Plaatsvervangend Commandant vliegbasis Soesterberg Wandkleden van Ellen Volten in 'De Bereklauw' OudeUuefó goed in ad/eh! 't Is weer tijd om Jaap Ruiter te bellen. Vrijwilligers Vakature Bank 't vaarderhooQt WOENSDAG 7 MAART 1984 SOESTER COURANT PAGINA 13 498 *«ï2StS3S. °RUSDE artikelen. slvarine AA ■biskwie ffk '''jfy /o9 fes*Zjf QèliterlfO asaPPelsadl01% 'P hterpakJZy ^OES'Ï' VOOR DAMES EN HEREN orchol aarmode Harmonische vormen in textiel: Restaurant Tekeningen van nieuwe woningen in INFOrmatiecentrum V.V.B. gesloten van 5 t./m. 10 maart TUIN-ADVIESCENTRUM voor doe-het-zelvers afscheidingen II door Ane Wandelaar iPu ringen en van 4711 -van 6.50 voor torkocht voorbehouden. Over 'Krankzinnigheid' gesproken Van de vele eigenschappen die Jan Visser (Progressief Soest) worden toe gedicht is er één die er als de toren van de Oude Kerk bovenuit steekt: zijn ver mogen om met weinig woorden precies duidelijk te maken waarover hij 't meent te hebben. Voeg daar nog aan toe dat zelden de kaas van zijn brood wordt gegeten en het is duidelijk dat zijn naam in raads- en commissie verslagen sporadisch ontbreekt. Zo dat ooit het geval is geweest dan moet er tijdens een commissie- of raads vergadering een arts aan zijn ziekbed hebben gestaan. Nou is de eigenschap om met weinig woorden iets kernach tig te zeggen iets anders dan het bij voorbaat ook bij 't rechte eind heb ben. Een onderscheid dat Jan Visser wellicht wel, maar Arie niet is ontgaan. Heeft Arie de woordvoerder van Pro gressief Soest goed begrepen dan heeft Soest er sinds enige tijd en krank zinnige bij: P.v.d.A-wethouder Frans Kingma. Wat is namelijk het geval? Frans Kingma is naar de opvatting van Jan Visser krankzinnig geworden om dat zijn bezuinigingsvoorstellen voor Jan's Artishock een onderkomen ad viseren binnen het financieel noodlij dende dorpshuis De Borg. In de opvatting van Jan Visser lijkt De Borg iets burgerlijks, de kunste naar vreemd, te hebben. Men kan er o.a. klaverjassen, bowlen en gourmet ten, hetgeen, wanneer ik Jan Visser goed begrepen hebt, niet strookt met het karakter van Artishock. Ook al weer in zijn opvatting: "Je zegt toch ook niet tegen VVZ dat ze maar bij S.O.Soest moeten gaan voetballen." Mag Arie, wat dit laatste betreft, even weten waarom niet. Spelen ze bij S.O. Soest soms met een vierkante bal, of heerst er in de omgeving van het fraaie sportcomplex wellicht geelzucht? Blaast de scheidsrechter daar op een trompet, of vertonen de spelers er zich in Adams kostuum? Iets moet er toch zijn, an ders maak je niet een dergelijke op merkelijke vergelijking. Keren wij terug naar de verstandelijke vermogens van wethouder Kingma, Artishock en De Borg. De eerste stond en staat voor de hoogst onplezierige taak het rode pot lood te hanteren. Voor hij daaraan be gon zal er wel rekening mee zijn ge houden dat zijn welzijnsnotities niet door iedereen in dank zouden worden afgenomen. Dat de roep, de man on der curatele te stellen, in aantocht is moet ook hem hebben verbaasd. Wat velen tijdens het over straat rollen na melijk ontgaat is het streven van de wethouder zowel Artishock als De Borg in leven te houden. Een streven dat men niet zonder meer met krankzinnig kan afdoen. Tenzij, en daar schijnt 't op neer te komen, de inspiratie van de Artishockkunste- naars als sneeuw voor de zon verdwijnt bij het zien van ruiten-aas, het geluid van een bowlingbal, het opsnuiven van r een luchtje dat bij het braden van een varkenshaasje thuishoort. In alle ernst: een eigen terrein, een eigen home prijs geven is, of er nu wel of niet wordt be zuinigd, nooit plezierig. Om van Ar tishock wat plaats, sfeer en karakter betreft een ivoren toren te maken is echter dwaas en kortzichtig. Artishock is in Soest een vrij uniek instituut. Artishock moet, wat Arie betreft, dan ook zeker blijven. De vermeende krank zinnigheid van wethouder Frans King ma bestaat hierin dat hij niets anders wil dan wat hem, Arie en anderen voor ogen Staat. Het moet in financieel op zicht echter wel kunnen. Zou het daar om niet verstandig zijn, wat "de straat gevechten betreft", een langdurige wapenstilstand te sluiten? Het gaat er bij Arie namelijk n^et in dat de verpak king van De Borg bij voorbaat niet ge schikt is voor een instituut als Arti shock. Natuurlijk is het logisch dat wie tot inwoning wordt gedwongen het recht heeft eisen te stellen, maar dan wel even met beide benen op de grond blijven staan. Zelfs niet-kunstenaars, mensen zoals Arie dus, kunnen begrij pen dat het onmogelijk is Artishock van vandaag op morgen binnen De Borg te planten. Voor zover bekend is daar vooralsnog ook geen sprake van. Desondanks wordt er reeds met groot en klein vuil ge gooid alvorens men de moeite heeft ge nomen bezuinigingsvoorstellen serieus te nemen en bespreekbaar te maken. Als Dick de Wit, voorzitter van de ver eniging Artishock stelt: "Inhoudelijke, kultuurpolitieke overwegingen tellen niet, en dat maakt het voor ons zo moeilijk. Wij leveren onze inzet en ar beidskracht gratis, uit een soort lief de voor het kulturele (mag Arie even weten wat dat precies is) We proberen daarmee uit te stijgen boven het ma teriële, vanuit een visie dat kuituur- en kunstuitingen het leven van de mensen en de samenleving verrijken. Wat moet je dan met rendements argumenten? Wat Artishock doet le vert al rendement op: het vormt men sen, geeft mensen zinvolle dingen en bezigheden mee. Je kunt die niet di rect meten, alleen de kosten. En dan is het een kwestie van: Wat is het je waard?" Dan deelt Arie geen plaag stootjes uit naar het gezwollen taalge bruik van Artishock's voorzitter. Laten wij de indruk blijven wekken op de zelfde planeet te leven. Vandaar Arie's vraag: "Wat is het Artishock waard om uit de ivoren toren te treden?" Niet direct met krankzinnigheidsver klaringen gaan gooien. De zaak waar het om gaat is namelijk belangrijk genoeg. Kiezen: zonder gemeente op eigen kracht verder gaan, of delen: met aanpassingen in De Borg. Dat is wat Arie betreft de kwestie. Arie Wandelaar Antenne gestolen Een inwoner van Soest meldde de poli tie vorige week de diefstal van een zgn, kleef-antenne. Onbekenden hadden het voorwerp weggenomen van zijn auto, die geparkeerd stond aan de Parallel weg. De schade bedraagt ca. 185 gul den. Met ingang van maandag 5 maart 1985 i.1. is de luitenant kolonel N. Stuiver be noemd als Plaatsvervangend Com mandant. Hij volgt in deze functie de luitenant kolonel W. Pot op die is over geplaatst naar de staf van het Com mando Taktische Luchtstrijdkrachten te Zeist. De overste Stuiver, reeds van af 16 augustus 1982 als Chef Vliegdienst werkzaam op de vliegbasis Soester berg, wordt in deze functie opgevolgd door de luitenant kolonel E. L. G. J. Schuckman. De nieuw benoemde Chef Vliegdienst is afkomstig van het hoofd kwartier van de A.A.F.C.E. Allied Air Forces Central Europe) op de vliegba sis Ramstein in de Bondsrepubliek Duitsland. De overste Stuiver werd geboren op 4 februari 1935 te Rotterdam. Hij trad in augustus 1955 in dienst bij de Koninklij ke Luchtmacht en volgde tot 1958 de of ficiersopleiding bij de Koninklijke Mili taire Akademie te Breda. Tijdens deze studie ontving hij de vliegeropleiding, op het vliegtuigtype Harvard liB, op de Vliegbasis Gilze-Rijen. Na zijn brevetering in 1959 werd de overste geplaatst bij de Groep Lichte Vliegtuigen, op de Vliegbasis Ypen- burg, alwaar hij de conversie voor het helicoptervlieger volgde. Na een aan tal jaren op de helicopter gevlogen te hebben werd hij vlieger-instructeur op de Vliegbasis Gilze-Rijen. De overste Stuiver was van 1972 tot 1975 commandant van het 298 Squa dron op de Vliegbasis Soesterberg. Na dit squadroncommandantschap is hij tot april 1979 werkzaam geweest bij de Directie Personeel Koninklijke Luchtmacht te 's-Gravenhage als het Hoofd Bureau Vliegers. Vervolgens heeft hij de functie uitgeoe fend van Hoofd Bureau Operatiën en Opleidingen van de Groep Lichte Luitenant-kolonel N. Stuiver. Vliegtuigen op de Vliegbasis Deelen, waarna hij op 15 decembér 1980 werd overgeplaatst naar het vliegveld Eelde als Commandant van de Selectie Vlie geropleiding en de Vliegerinstruc- teursopleiding van de Luchtmacht bij de Rijksluchtvaartschool. Op 16 augustus 1982 werd de overste Stuiver in de functie van Chef Vlieg dienst geplaatst op de Vliegbasis Soes terberg. Vanaf 14 noveber 1983 werd hij tevens belast met de waarneming van de functie van Plaatsvervangend Com mandant. De Luitenant-Kolonel Stuiver is ge trouwd met Marijke de Rooy. De over ste en mevrouw Stuiver hebben drie kinderen (twee dochters en één zoon) en zijn woonachtig in Barneveld. Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - SOEST - TEL. 02155-13990 DORPSSTRAAT 54 - PUTTEN - TEL 03418-57485 Vrijdagavnd 9 maart a.s. om 20.00 uur wordt in het kunstwinkeltje 'De Bere klauw,' Steenhoffstraat 63 Soest, een tentoonstelling geopend van wandkle den van Ellen Volten uit Baarn. Ellen Volten (39) beheerst vele technieken, doch het liefst drukt zij haar gevoelens uit in fijne stoffen, die zij geheel met de hand bewerkt. Van oorsprong afkomstig uit Biltho- ven, begon zij 9 jaar geleden een cur sus textiele vormgeving. Daarna ver huisde zij naar Baarn en ontwikkelde zich geheel zelfstandig in het maken van wandkleden. Zij geeft al ruim 10 jaar les in creatieve vorming bij W.V.T. in Bilthoven. Reeds jaren wordt zij gefascineerd door vorm en kleur. Zij raakt diep onder de indruk van de oosterse cultu ren: de symboliek hiervan geeft zij graag weer in haar doeken, terwijl zij in haar landschappen oneindige diepten weet te leggen. Zeer indrukwekkend in het werk van Ellen Volten, zijn de symmetrische composities zoals haar "vlinders" in zwart en zilver en de "geheimzinnig heid." De smaakvolle combinatie van kleur en stoffen in blauw-groen of in rood-paars geven het prachtige appli catie-werk een zeer bijzondere inhoud. Ellén Volten: "Wat ik probeer is, om dingen uit te beelden waar rust en har monie van uit gaat. Heel vaak droom ik bepaalde beelden en vanuit het onder bewustzijn komen deze beelden terug in mijn werk. Ik maak veel natuur- en bloemmotieven, liefst in ovale of ronde vormen. Door mijn Vrije School-oplei- ding heb ik geleerd om bepaalde kleur- motieven te brengen. Ook oosterse in vloeden worden in mijn wandkleden tot uitdrukking gebracht. Van het Boed dhisme en de oosterse cultuur gaat zo veel rust uit. Ik zou dolgraag een reis maken naar Nepal." Bij het beschouwen van de kleden van Ellen Volten komt men als het ware met zichzelf in harmonie. Haar wand kleden zou je kleine "oases" kunnen noemen, zeker in deze bewogen 20e •eeuw. "Ik kan erg veel van mijn gevoelens kwijt in mijn werk," zegt Ellen Volten. "Ik leef me helemaal uit in de vormen, de kleuren en de materialen. Soms zijn er perioden dat ik mezelf moet opla den, dan ga ik aan de gang met allerlei andere dingen zoals kleding of kera miek. Maar als ik dan weer bezig ben, dan ga ik gewoon door. Ellen Volten exposeerde eerdér in Bilt hoven, Maarsenbroek en Drachten. De tentoonstelling in "De Bereklauw" die vrijdagavond 9 maart wordt geopend duurt tot en met 29 maart a.s. De openingstijden zijn dinsdag t.m. vrijdag van 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 -18.00 uur, vrijdagavond van 19.00 - 21.00 uur en zaterdag van 10.00 -17.00 uur. 4 Kegelbanen Prins Hendriklaan 1 Soest Ook: plateservice lunches en uitgebreide keuze a la carte Telefoon 02155-13807 B.A.S. voorkomt twijfel en wanhoop bij belastingbetalers "Zet uw belastingproblemen schaak- maat enlaat B.A.S. ze voor u op lossen!" Onder dit motto vestigt Jaap Ruiter (27), de nijvere belasting-advi seur achter het B.A.S. (Belasting Ad viesbureau Soest) opnieuw de aan dacht op de problemen die een heleboel mensen elk jaar weer hebben met het invullen van hun belastingbiljet. De meeste ontvangers van de gevreesde enveloppe van de belastingdienst bre ken zich dezer dagen weer het hoofd over de vragen die zij moeten beant woorden. Het is dus weer tijd om Jaap Ruiter te bellen. "Twijfel en wanhoop," constateert Jaap Ruiter bij al die mensen die tot dusver blijkbaar nog nooit hebben gedacht aan het inschakelen van een belasting-ad viseur. "Die zijn vaak wel duur, maar het B.A.S. is erg goedkoop, en ook goed!" verzekert hij. "Voor de prijs hoeft toch eigenlijk niemand het te la ten. Het B.A.S. vraagt voor het invul len van het geduchte A-biljet de stan daardprijs van slechts 81,50. Verdere kosten brengen wij gegarandeerd niet in rekening. Ook de 19% BTW is in dat bedrag inbegrepen, zodat iedere klant van B.A.S. weet waar hij of zij aan toe is." Dat is niet anders met de invulling van de zgn. T-biljetten. Daar geldt zelfs het motto "no cure no pay." Dat wil zeg gen dat Jaap Ruiter eerst onderzoekt of de belastingplichtige inderdaad iets terugkrijgt van de fiscus. Als dat niet het geval is wordt er ook niets in rekening gebracht. "Een stukje ser vice," noemt hij dat bescheiden. Jaap Ruiter begon in 1980 met het Be lasting Adviesbureau Soest, meestal afgekort tot B.A.S. (In enkele gevallen wordt hij dan ook aangesproken als BasZijn echtgenote Marga assisteert hem met typewerk en andere admini stratieve handelingen. "We zijn in die paar jaar heel snel gegroeid," aldus een tevreden Jaap Ruiter. Tijdrovende klus Met alle respect voor de "doe-het-zel- vers" wijst hij erop dat het invullen van het belastingbiljet vaak een tijdro vende klus is. "En vaak ontbreekt het de mensen tóch aan dat stukje specia listische kennis dat bij een adviseur wel aanwezig is." Dat de belastingdienst zelf óók mensen adviseert om met hun problemen bij het belastingkantoor te komen vindt hij op zichzelf een lofwaardige zaak. "Maar dan moet de belastingplichtige wel zelf vragen hebben. Stelt hij die vragen niet, dan gaat de belasting dienst ervan uit dat hij niet in aanmer king komt voor andere aftrekmogelijk- In het gemeentelijk INFOrmatiecen trum hangen vanaf donderdag 8 maart tekeningen van de zes vrije sectorwo ningen die gebouwd worden op de plek waar vroeger de v.d. Huchtschool stond en de tekeningen van 20 vrije sec torwoningen die aan de rand van Over- hees gebouwd worden. Het worden alle twee-onder-één-kap-woningen. De prijs van de "zes" komt te liggen tussen de 157.500 en de 160.000 gulden en de an dere serie zal kosten 192.000 tot 198.000 gulden. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten houdt woensdag 7 maart tussen 15.00 en 21.00 uur een informa tiebijeenkomst in restaurant Darthui zen, Prins Hendriklaan. Verder ligt in het INFOrmatiecentrum gratis om mee te nemen het boekje "Wegwijzer" waarin informatie staat over verschil lende vormings- en opleidingsmoge lijkheden aan scholen voor beroepsbe geleidend onderwijs (streekscholen), part-time onderwijs, kort MBO en aan vormingsinstituten Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Er zijn al een paar miljoen mensen in Nederland aktief in het vrijwilligers werk. Ieder heeft daarvoor zijn of haar eigen redenen. De één doet vrijwil ligerswerk omdat een bepaald karwei leuk lijkt, de ander om het werk van een organisatie of instelling te steunen. Andere veel gehoorde redenen zijn: - omdat het fijn is iets te doen te heb ben; - om aktief bezig te zijn met zaken die om je heen gebeuren; - om regel maat in je leven te krijgen- om andere mensen te ontmoeten; - om praktisch bezig te zijn naast een studie- omdat er geen betaald werk te vinden is, - om werkervaring op te doen- om vrije tijd nuttig te besteden; - om naast het be taalde werk met iets totaal anders be zig te zijn. Kortom, vrijwilligerswerk kan heel be langrijk en/of prettig voor u zijn. Wan neer u bovenstaande feiten herkent bij u zelf, neem dan eens kontakt op met de Vrijwilligers Vakature Bank aan de Steenhoffstraat 46 te Soest, tel. 12630. De V.V.B. is geopend (behalve woens dag) van 10.00 uur tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 15.30 uur. Onderstaand de volgende vakatures Stichting in Amersfoort vraagt een aantal vrijwilligers/sters, die kunnen zorgdragen voor het reilen en zeilen in het huis, begeleiding van de bewoners en intakes Stichting voor Sociaal Pedagogische Diensten vraagt een bestuurslid met juridische en financiële kwaliteiten. Een bekend kontaktcentrum in Soes terberg vraagt één vrijwilliger/ster voor ondersteuning van de cursusstaf Een bekende peuterspeelzaal heeft behoefte aan een geduldige vrijwillige medewerkster, ter ondersteuning; Peuterspeelzaal vraagt naar één vrij williger voor tuinonderhoud, zoals snoeien, enz.; Vrouwen voor Vrouwen zoekt peuter- oppas voor buitenlandse kinderen van 0 tot vier jaar; Gastouder-projekt wil graag in kon- takt komen met mensen die geïnteres seerd zijn in kinderen en willen mee werken bij de bemiddeling tussen vraag- en gastouders Wie wil op maandagavond en dins dagavond assistentie verlenen bij het geven van taallessen aan buitenlandse werknemers. Meer vakatures in het bestand van de V.V.B. heden, en dat zijn er dikwijls nog heel wat." Bovendien heeft men op het be lastingkantoor vaak niet al te veel tijd om de mensen echt te kunnen helpen, heeft hij ontdekt. "Een belastingsadvi seur zaagt de mensen wat dat betreft zoveel mogelijk door en gaat vooral op zoek naar mogelijheden voor aftrek posten, uiteraard altijd binnen het raam van de wet." Voor de belasting adviseur is het uitgangspunt dat hij alle mogelijkheden optimaal benut. Aanzienlijk gereserveerder staat Jaap Ruiter tegenover de "amateurs" die hun twijfelachtige diensten tegen een "vriendenprijsje" aanbieden. "Iedereen mag dat natuurlijk zelf we ten, maar de vraag is of ze het vak wel goed beheersen. De mensen moeten juist in deze tijd veel meer letten op de inhoud van hun portemonnee. Met enige zorg slaat hij de snel teruglo pende belastingmoraal in Nederland gade. "Dat wordt natuurlijk in de hand gewerkt door de hoge belastingdruk, en daardoor zijn de 'zwakkere broe ders' wat eerder geneigd om belasting te ontduiken. Wat de wetgever heeft bedoeld staat vaak niet in de wet; dat is dan een kwestie van interpretatie." Teveel betaald? Voor de duidelijkheid zet Jaap nog even op een rijtje onder welke omstan digheden het belangrijk kan zijn om kontakt op te nemen met een belasting adviseur: "Wie in 1983 in het huwelijk is getreden, wie in 1983 voor het eerst is gaan werken, of in 1983 slechts enkele maanden heeft gewerkt, wie hoge rentelasten heeft gehad en geen ver mindering van loonbelasting heeft aan- Jaap Ruiter van B.A.S. Foto: Goos van der Wilt gevraagd, wie in het onderhoud van naaste familieleden voorziet, of wan neer man en vrouw beiden werken, lan ger dan een jaar getrouwd zijn en in 1983 meer dan 8.075 aan premie AOW/AWW hebben betaald." Wie aan - één of meer van deze punten voldoet heeft teveel belasting betaald, aldus Jaap Ruiter. Het Belasting Adviesbureau Soest doet overigens nog veel méér dan belasting adviezen verstrekken. Jaap Ruiter verzorgt ook complete boekhoudingen (ook voor het wegwerken van achter stand en adviseert bij leningen (hypotheken, persoonlijke leningen, leasing, bedrijfskredietenen verze keringen (zowel voor particulieren als bedrijven) en stelt rapporten op voor startende bedrijven. Er zijn sommige posten die de mensen wat al te snel over het hoofd zien, aldus Jaap Ruiter. "Denk maar aan ziekte kosten, die veelal vergeten worden, en giften. De mensen geven daaraan vaak veel meer uit dan ze zelf denken. Als het dan achteraf wordt uitgerekend schrikken ze. Ook de huurwaarde van de eigen woning wordt dikwijls ver keerd ingeschat. Die wordt namelijk bepaald op basis van de bewoonde staat, en die is meestal maar zo'n 60% van de nieuwwaarde. Voor al dit soort wetenswaardigheden, die de belastingplichtige een behoorlijk financieel voordeel kunnen opleveren, is een telefoontje met het B.A.S., Smitsweg 537, tel. 22302, zeker de moeite waard. Ze goan verdeed ut postketoor aalweer verbouwe! Ik doch daattut nog moar net kloar waas. Nog niet zo laang eleje rook ut t'r nog noar naatte vaarf. We kriege noeng nog meer zelfbediening. Zeker met specioale anbiedinge: Tien postzegels veur de pries vaan aacht stuks. Tillegram vaandoag opgeve, gistere aal bestelle. As ik de PTT waas zouw ik moar niet te haard opscheppe met de zelfbediening. Je het zo un stel overvaallers in huus om te kieke hoe gauw of je je eige wel ken bediene. Vaanaaf de leste verbouwing hewwe vief lokette, moar ajje geluk het ben d'r twee bemaand of bevrouwd, en voak is t'r moar ééjn ope. As de ruumte groter wordt kaajje d'r wel tien lokette ploatse. Daat liekt heul waat, moar as t'r daan moar twee ope goan bewwe eve vaar. Ik het vaan me leve aal heul waat stoan te waachte en d'r zaalle wel un zoöi Soesders weze die doar ok weet vaan hebbe. 'k Het best effe geduld as 't goat om geld hoale, moar ajje mot waachte om ut kwiet te roake, daa's waat aangders L'n tied eleje doch ik daazze d'r ok pe- taat en krekette gonge verhaandele. Ut rook t'r 's maarreges zo lekker. Moar daat ruuk ik nóóit meer, zeker teveul konkurrensie in de buurt. Snaakbaarre ben d'r zaat op Soest. Ze goan ok de goate in ut toegaangspad opvulle en daat is ok wel nódig. Trou- wes, aachter ut Infoketoor is ut ok meer gaat daan paad, zaa'k moar zei ge. Vrogger waas ongze maart doaro en daat von'k veul gezelliger daan an de Smitshof. Daa's zo'n laange rie, 't is veul echter met un poar rieje kroame noast mekoar. We zouwe op Soest maakkeluk zaat twee maarte kenne houwe. De aafstaande ben zo gróót bie ongs. 'k Wed daattut nog best goed zou goan ok. Moar daan zoate we weer met de auto's die noeng aachter de Info motte paarkere. 't Is me ok un toestaangd met aal daat blik op wiele. Bie ongs in de buurt zette ze ze zellufs op de stoep! Ajje d'r loopt mojje telkus vaan ut trotwoar aaf. Sommige stoan d'r met twee wielen op en aangdere met alle vier d'r pote. En zo krieje aallemoal verzaakkinge in de stoepe. Ongderlest ben 'k in 't donker laanguut evaalle. Ik strukelde over un tegel die d'r niet laag. 't Liep best aaf, aallenig twee blauwe knieë en die haad ik eerst niet. Maag daat noeng zo moar, aal die woages op ut trotwoar? Ze ben ok telkus in de grond an 't groave veur koabes en aangdere duus- stere ongdergrondse zoake. Daat kaan niet aangders, daat weet ik wel, moar je mot us goan kieke hoe slecht of ze de boel weer repoarere. Daa's niet op- knaappe, maar aafknaappe bie ming. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge daattut tied wordt om weer us op de fiets te staappe en us deur Soest te rie je, waant d'r is un hoöp te kieke. Win- kelpole, huzebouw in Overhees, nieuwe kaachels in 't Netuurbad. Waark zaat veur HANNES VAN DE NENG. hantnnr Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest efvKIQKV Telefoon 02155-1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Inbrekers na twee jaar gepakt De politie is erin geslaagd een inbraak op te lossen die in maart 1982 werd ge pleegd in een kantoorpand aan de Vre dehofstraat. Daarbij verdwenen des tijds een repro-kopieermachine, een schrijfmachine een rekenmachine, een pocketcalculator, een radio, een kwartsklok, een fototoestel en nog enige andere zaken. De totale waarde van de buit was 12.600 gulden. In verband met deze inbraak heeft de politie drie mannen aangehuden: een 19-jarige Baarnaar, een 20-jarige Hilversummer en een 21-jarige Baar naar. Zij hebben inmiddels een beken tenis afgelegd. De buit is doorverkocht. Erik van Dorresteyn ff 'b medewerker 't Vaarderhoogt 5 Vorige week is er iets verteld over plantmateri- aal als afscheiding. Deze week komen de hout-en steenmaterialen aan de beurt, ook wel dode materi alen genoemd. Bij oudere tuinen ziet men nog wel muren als afscheiding, iets wat tegenwoordig min der toegepast wordt, onder meer omdat dit een vrij dure afscheiding is. Bij moderne patiotuinen wordt vaak nog wel steen gebruikt, zodat de afscheiding hier een eenheid vormt met de woning. Er is enorm veel keus in steenmaterialen, zoals bijvoorbeeld de patioblok- ken, dit zijn opengewerkte blokken, meestal 30x30x10 cm., met verschillende vormen in het midden; ze zijn vrij gemakkelijk te metselen, waar door men een open afscheiding krijgt, die, begroeid door klimplanten, een bijzonder leuk effect oplevert. Ook zijn er vele soorten betonblokken in de handel, die verschillende structuren hebben, zoals bijvoor beeld de splijtblokken. Dit zijn blokken, waarin splitmateriaal verwerkt is. Ze worden in twee delen gebroken, zodat er aan een kant een levendig breuk vlak ontstaat. Natuursteen wordt niet zo vaak ge bruikt, daar het bijna onbetaalbaar is. Bij een ste nen afscheiding is vooral de fundering belangrijk, die ongeveer 60 cm. diep moet komen. Meestal wordt deze van een goedkopere steensoort, zoals kalkzandsteen, gemaakt. Hout is een ideaal materiaal voor een afscheiding, vooral wanneer het onder hoge druk geïnpregneerd is, waardoor het niet snel rot. Het onderhoud kan dan tot een minimum beperkt blijven. Hout heeft, evenals steen, het grote voordeel, dat het nagenoeg geen ruimte inneemt. Een haag is toch minstens 40-50 cm. breed, terwijl een afscheiding van hout of steen niet meer dan 10 cm. ruimte inneemt. Met hout zijn zeer veel soorten afscheidingen te ma- ken.Men kan bijvoorbeeld met rondhouten palen een palissadewand maken. De palen worden tegen el kaar geplaatst (langs een lijn!en moeten voor mi nimaal 1/3 deel van de lengte in de grond staan. Als minimumdiepte moet hiervoor 80 cm. aangehou den worden (voor een afscheiding van 1.80m. hoog dus palen van - 2.70 m. Voor de stevigheid kunnen ze het beste het laatste stukje de grond ingeslagen worden, waarna het gat dichtgegooid wordt en de grond goed aangestampt met de bovenkant van een paal. Eventueel water erbij, zodat de grond goed verdicht. Tegenwoordig zijn er allerlei soorten schermen te krijgen van druk geïmpregneerd hout, waaronder de bekende vlechtschermen. Deze schermen worden in verschillende afmetingen geleverd en kunnen zeer gemakkelijk geplaatst worden. Bovendien is een afscheiding van dit materiaal in verhouding niet duur. De palen worden langs een lijn op de goede afstand gezet, waarna de schermen er met behulp van speciaal beslag tussen beves tigd worden. Ook is een combinatie van palen en schermen mogelijk, bijvoorbeeld een meter palen, daarna een scherm (eventueel op een andere hoogte) en dan weer een meter palen. Op deze wijze krijgt men een zeer levendig patroon. Een van de goed koopste oplossingen is de schutting van schaaldelen, die op verschillende manieren geplaatst kan wor den. Het is mogelijk om de schaaldelen elkaar hori zontaal of verticaal te laten overlappen, zoals men meestal ziet: men kan ze ook zo plaatsen, dat er tussen twee planken een opening blijft van ongeveer 15 cm, waarna deze opening dan weer dichtgemaakt wordt door een schaaldeel aan de andere kant te bevestigen, zodat het geheel steeds verspringt. De schaaldelen moeten wel geverfd worden om rot ting tegen te gaan. Het mooiste effect bereikt men met een middel, waarbij de structuur van het hout zichtbaar blijft.

Soester Courant | 1984 | | pagina 13