Jonge ondernemers uit Soest vragen burgers één gulden voor startkapitaal Prins Jan de Tweede regeerde Knollendam Inlijsten? Nog I week geduld ?&^de"S^ii|<eau,o's EsSS* BOUTEN 1 H00 J|i2gsJ auto smeeing Commissie ABZ kraakt Welzijnsnotitie tip zogezien Protestactie van verontruste bewoners Soest-Zuid tegen situering winkelcentrum KUIKEN- STUNT-REKLAME ËiS8lLiE& WOENSDAG 7 MAART 1984 62e JAARGANG NO. 28 PvdA wijdt extra ledenvergadering aan problemen Gewoon maar uniek foto- reprodukties FOTOSHOP 't HARTJE Honsbergen HONSBERGEN DADELS Hosisbergers 2 kroppen SLA Honsbergen van AutoSmeeing- V- Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Abonnement per halfjaar f 12, Buiten Soest per halfjaar f 24, Gecontr.opl. 8950 Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Ook de commissie Algemene Bestuurs zaken hield zich vorige week bezig met de omstreden notitie over het toekom stig Welzijnsbeleid in Soest. Vrijwel alle fracties plaatsten uiterst kritische kanttekeningen bij het stuk, dat inmid dels al op veel weerstand blijkt te stui ten. De reacties logen er niet om. "Ik vind het een vreselijk raar stuk. Die zogenaamde inspraak stelt werke lijk niets voor. Ik krijg de indruk dat de heren ambtenaren dit op een heel eigen manier hebben ingevuld. Je bereikt hier alleen maar mee dat de betrok kenen met hun kop tegen de muur lopen of er dwars doorheen gaan," al dus A. Bolhuis (CDA Ook Neks-Blommers (VVD) liet zich niet onbetuigd. Zij maakte bezwaar tegen het tijdschema van de inspraak procedure en verbaasde zich over het feit, dat de commissie Welzijnsplan- en Gezondheidszorg zich eerst de notitie buigen vóór 8 maart en de betrokken instanties pas in mei mo gen reageren. De welzijnscommissie en de commissie ABZ kregen de Noti tie alleen maar ter kennisneming toe gestuurd. "Ik kan uit dit stuk geen enkele bezui nigingsmaatregel lezen. Wat doen wij de betrokken organisaties allemaal niet aan als dit stuk in Soest een eigen leven gaat leiden. Het stoelt op geen enkel beleidsmaatregel. Het College toont geen enkel begrip voor de betrok ken instanties. Wat er geschreven is over de Muziekschool is louter onzin. Er wordt met de welzijnsinstellingen geschoven alsof het verkeersborden zijn," aldus Neks Blommers. C. Verheus (CDA) stelde, dat de notitie veel onrust teweeg had gebracht, voor al bij de Peuterspeelzalen in Soester- berg. "Als je zo de zaak gaat presen teren, wordt het een ramp", aldus de fractievoorzitter van de Christen De mocraten. Jan Visser (Progressief Soest) rea geerde woedend en zei dat de Welzijns notitie geen enkele binding heeft met de nota die vorig jaar het Welzijnsbe leid presenteerde. "Integendeel, deze notitie staat wat Artishock bijvoor beeld betreft loodrecht op de uitgangs punten en beloften van 1983." Raymond van Gelder (PvdA) vertelde dat de nota uitvoerig in zijn fractie was besproken en deze discussie had even eens veel vragen opgeroepen over de status van het stuk, de doelstellingen en de bezuinigingsopbrengsten. "De raad had eerst een keuze moeten maken alvorens men besloot allerlei particuliere initiatieven onder te brengen in een van gemeentewege in gestelde gemeenschappelijke stich ting." Hij kon zich vinden in de kritische kanttekeningen van zijn collega-raads leden. Alleen Adriaan Pothuizen (D'66) mengde zich niet in de discussie. "Het initiatief van wethouder Kingma ge tuigt wel van moed," reageerde hij. Burgemeester Scholten beloofde alle opmerkingen mee te nemen naar de collegevergadering om te bezien of de procedure nog kan worden bijgesteld, gewijzigd of ingetrokken. Eén van de welzijnsambtenaren, die toevallig op de publieke tribune aanwe zig was, kreeg het verzoek van de voor zitter om alle opmerkingen nog de volgende dag bij het college op tafel te leggen. "Beste landgenoten, laat u nu van uw beste kant zien. Help twee startende ondernemers aan hun beginkapitaal. Dus stort u a.u.b. allen 1,- op re keningnummer 55.36.75.745 van de ABN te Soest. Bij voorbaat hartelijk dank." Zo zag de advertentie eruit die twee on dernemende Soesters, Peter Radema ker en René Grooters (beiden 21 jaar) onlangs plaatsten in de Gooi- en Eem- lander. Het doel vermeldden zij in de advertentie niet, maar desondanks kregen zij een groot aantal reacties op hun initiatief. "Zo'n 180, schatten we op het ogen blik," vertellen Peter en René in een kort vraaggesprek dat eind vorige week plaatsvond. "En aan geld hebben we intussen ook ongeveer dat aantal guldens binnen." Het overgrote deel van de reacties, vooral veel telefoon tjes. is zeer positief, al waren er ook wel een paar die het maar niks vonden "Wat denken jullie wel, snotapen!" "Het is absoluut geen geintje," aldus de jonge Soesters. "We zijn al zo'n maand of zeven met de voorberei dingen bezig en we hebben onze plan nen al aardig op een rijtje. Die plannen houden in dat Peter en René willen starten met een bedrijf, dat zich toelegt op de levering van tweedehands Europese auto's naar de Verenigde Staten. Vooral de merken Mercedes, BMW en Porsche zijn daar erg geliefd, maar er is een levertijd van soms wel twee jaar. "Wij mikken dus op het kapitaalkrachtige, maar on geduldige Amrikaanse publiek, vooral in Californië, Texas en Florida," aldus René, die net is afgezwaaid uit mili taire dienst en is afgestudeerd aan het Instituut voor de Autohandel in Drie bergen. Peter zit nog op school, hij volgt een bakkers-opleiding. Marktonderzoek De aanloopkosten van het bedrijf dat Peter en René voor ogen staat bedra gen zo'n 25.000 gulden. "We zullen ons ter plaatse op de hoogte moeten stellen en kontakten leggen. De reis en het verblijf kosten al heel veel geld, en bo vendien zullen we in Amerika een marktonderzoek moeten uitvoeren, om te zien hoe we onze kansen het beste kunnen benutten." De kontakten in Amerika zijn er al, omdat een weder zijdse vriend van Peter en René in Houston over een en ander had getipt. In de afgelopen weken hebben Peter en René zich op allerlei manieren laten voorlichten over de manier waarop zij de zaak moeten aanpakken. Daartoe brachten ze bezoeken aan o.m. de Kamer van Koophandel, met name de export-consulent, maar ook de bank. Directeur Erdmann van de ABN kon hun geen krediet toestaan, bij gebrek aan onderpand (de jongelui beschikken niet over een dikke spaarpot), maar stond hun wel terzijde met allerlei ad viezen. Ook maakten zij hun opwachting bij burgemeester Scholten van Soest vooral met het oog op diens bekendheid met Titusviile. De burgemeester be loofde hen kontakt te zullen opnemen met zijn ambtgenoot Truman Scarbo- rough en hen te introduceren bij an deren die goed op de hoogte zijn van alle voetangels en klemmen die in Amerika op hun pad kunnen liggen. Voor het startkapitaal kwamen Peter en René op het idee van de advertentie. "We kunnen niet zomaar met de col lectebus rondgaan. Bovendien willen we de mensen graag uitgebreid vertel len wat onze plannen zijn. Het ging er ook om dat we er zoveel mogelijk men sen bij zouden betrekken." Wat dat be treft is de respons op de advertentie de heren wel een beetje tegengevallen, "maar we hebben ook een heleboel tips gekregen die beslist de moeite waard zijn." Overigens is het importeren van Euro pese auto's in Amerika geen sinecure, omdat daar in een aantal opzichten andere, strengere eisen worden gesteld, met name op het gebied van de veilig heid en van het milieu. Dat vergt de kostbare ombouw van de auto's. Peter en René benadrukken overigens dat het hun alleen begonnen is om de handel. "Het technische deel besteden Peter Rademaker (l.) en René Grooters, nu nog in de iver met een Ke ver, straks hogerop. FotoGoos van der Wilt we uit. Wij houden ons voorlopig uit sluitend bezig met het zoeken van afne mers." De mensen die een gulden storten moeten dat wel als een gift, niet als een mini-aandeeltje, beschouwen. "Iedereen kan wel een gulden missen, gus daar hebben we voor gekozen. Maar misschien is het een te laag be drag om door de mensen serieus te worden opgevat. Ze verzekeren nogmaals dat het flauwe grap is, om op die manier een prettig reisje te kunnen maken. Als de opzet mislukt willen ze toch proberen in Amerika iets van de grond te krij gen. "Misschien kunnen we bijvoor beeld machines voor het bakkersbe drijf exporteren." vertelt Peter. "We geven het geld in elk geval niet privé uit. Het blijft gereserveerd. Wie met Peter en René kontakt wil op nemen kan dat doen via het huisadres van René Grooters; Sophialaan 31, Soest. Grote schade, kleine ongemakken. Van Rouwendaal laat u nooit zakken. Bij ons hypotheek vanaf 7,8%. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 - 1 64 67 KONINGINNELAAN 48 TEL. 02155-12245 De afdeling Soest van de Partij van de Arbeid houdt op donderdag 22 maart a.s. een extra ledenvergadering, die geheel gewijd zal zijn aan de proble men die zijn ontstaan na het terugtre den van een aantal bestuursleden. Zoals bekend stapten penningmeester Peter Visser en Anneke Wolthuis vo rige week uit het bestuur, terwijl ook voorzitter Anno van der Zee zijn func tie neerlegde. Voor hem gold overigens uitsluitend het argument van gebrek aan tijd. De beide andere bestuursle den deden dat op grond van politieke overwegingen. Het bestuur heeft vorige week verga derd zonder afvaardiging van de frac tie, "om eerst zelf alles op een rijtje te kunnen zetten," zoals een woordvoer ster vorige week meedeelde. Overigens toont het bestuur zich wei nig gelukkig met het feit dat de leden de gerezen problemen uit de pers heb ben moeten vernemen. Over de kandi datuur van nieuwe bestuursleden wenste men dan ook geen uitspraken te doen'Eerst de leden, dan de krant. Ptomr Ts in de KnollenhurcHt om fidéle daad vond plaats onder het goedkeurend oog van Hans van Breukele™voorzitter van ie °f' door Gerard Paul Zodra ik het woord 'uniek' ergens hoor of zie word ik achterdochtig. Zo van 'dat zal wel weer'. De frequentie waar mee het woord gebruikt en vaker nog misbruikt wordt, heeft het zo doen de valueren dat toevoegingen als echt uniek, heel erg uniek of een beetje uniek, noodzakelijk werden. En dat terwijl iets enigs of unieks nou juist betekent dat er niet nog meer van zijn of dat het nog niet eerder werd ver toond. Zo'n ervaring had ik zondagmiddag in "De Borg" toen een groepje ras musici tijdens een koffieconcert zich overgaf aan mijn lievelingscomponist, Wolfgang Amadeus Mozart. "Ik moet even zuchten", hoorde ik vlak achter me nadat een stralende mezzo sopraan, ondersteund door stevige pianomuziek, verstrengeld met de parelende klanken van een klarinet, aan de zaal een ovationeel applaus ontlokte. Dat gebeurde nadat ik het hoogtepunt van het concert achter de rug meende te hebben in de vorm van het magistrale klarinetconcert in A, K.V.622. Een betoverend muziekstuk, waarvan ik de grammofoonplaat grijs gedraaid heb, maar dat, nu ik het voor het eerst levensecht hoorde, zo ver rassend nieuw klonk dat ik bij de eerste tonen al volledig in de ban raakte. Weergave via een plaat is aardig maar het blijft behelpen. Mozart schreef het concert voor één van zijn weinige vrien den, Anton Stadler, die als klarinettist aan het hof verbonden was en voor Mozart persoonlijk heel veel heeft be tekend. Volgens de heer Prinz, die de verschillende hoogtepunten aan elkaar praatte, heeft Mozart dit wereldbe roemde klarinetconcert speciaal ge schreven om hem te bedanken voor alles wat hij voor hem regelde en deed. Je hoort en proeft als het ware de lief de en de waardering voor zijn vriend tussen de klanken doorklinken. Ontroerende muziek voor over elkaar heen buitelende klarinetten schreef Mozart in de wachttijden op de kegel baan voor dezelfde Anton Stadler. En alsof dat alles niet ruim voldoende was voor een als eenvoudig koffieconcert aangekondigde middagje muziek, streelde de Soester amateur-tenor Charles Gabriël op professionele wijze de muzikale gevoelens van het ver raste publiek, bespeelde Peter Kranen zijn vleugel en zijn gehoor met een Phantasie für Klavier en hoorden we tenslotte een schitterend muziekstuk voor twee klarinetten en een basset hoorn, geschreven door Anton Stadler zelf. Als u wilt weten of er ook nog een wan klank tussen zat, moet u de krant maar even verder doorbladeren. Jan Visser zat er als recensent en dan moet je op zulke dingen letten. Daar heb ik gelukkig geen verstand van. Een comité van "verontruste bewo ners" van Soest-Zuid heeft het initia tief genomen tot een protest-actie te gen de situering van het nieuwe win kelcentrum dat in Soest-Zuid gaat ver rijzen. Onder het motto"Hou Soest prachtig - doe dat eendrachtig" worden sinds vorige week protestbrieven verspreid, die men slechts behoeft te onderteke nen. De brief is gericht aan de ge meenteraad en luidt als volgt "Ondergetekende is van mening dat de situering van het winkel centrum Soest-Zuid in meerdere op zichten een foutieve beslissing is. DAAROM BEN IK TEGEN Mocht U ondanks de tot nog toe in gediende bezwaren besluiten dat situering ervan elders onmogelijk is dan verzoek ik U de kwalijke ge volgen tot een minimum te beper ken door: 1. Het centrum westwaarts te verplaat sen waardoor de bussen bij het cen trum zelf kunnen stoppen en waar door tevens een betere parkeerge legenheid ontstaat. 2. De loop van het autoverkeer op de Ossendamweg en de Verlengde Ko- lonieweg in éénrichtingsverkeer te wijzigen. Profielwijzigingen zijn daarbij noodzakelijk. 3. Meerdere beveiligde verkeersover- steekplaatsen aan te brengen op de Ossendamweg, Verlengde Kolonie- weg en Soesterbergsestraat. 4. De totale hoeveelheid winkelvloer oppervlakte in Soest-Zuid als geheel te maximeren op het niveau in het van kracht zijnde bestemmingsplan. De verlaten winkelpanden aan de Soesterbergsestraat dienen derhal ve een andere bestemming te krijgen. 5. Het huidige bestemmingsplan Soest- Zuid in bovenstaande zin in zijn ge heel te wijzigen in plaats van de wij ziging te beperken tot het terrein van het winkelcentrum zelf. Ik verzoek U aan het bovenstaande in zijn geheel te voldoen." Het comité besluit met het verzoek aan de ondertekenaars: "Stuur dit in met spoed, dan blijft Soest goed Incident tijdens karnavalsoptocht Ofschoon de jaarlijkse karnavalsop tocht door Soest afgelopen zaterdag een opmerkelijk rustig verloop kende, deed zich aan het eind toch nog een ver velend incident voor. Op de Beetzlaan sprong een 23-jarige Soester "voor de grap" achterop één van de politiemoto ren die de optocht begeleidden. Nadat hij was gesommeerd het voertuig te verlaten trapte hij een achterlamp ka pot, zij het per ongeluk. Om de schade te regelen gingen de jongeman en een politieman in de surveillancewagen zit ten, hetgeen bij zijn vrienden tot het misverstand leidde dat hij werd gear resteerd. Zij drongen op rondom de po- litiewagn, om hun kameraad te bevrij den. Eén van de jongelieden trapte daarbij een forse deuk in de auto. Toen hij daarop door een agent werd aange sproken ontstond er een worsteling, waarbij de 21-jarige Soester een klap kreeg. Even later - mogelijk als gevolg van de klap, maar dat is niet zeker - zeeg de jongeman bewusteloos ter aar de. De jongeman moest in elk geval met vermoedelijk een hersenschud ding naar Zonnegloren worden overge bracht. Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Jk Peters bv rW* voor wonen in de groene zone. Kassa leeggeroofd De eigenaar van een eethuisje aan de Van Weedestraat deed in het weekein de bij de politie aangifte van de diefstal van het kasgeld. De schade bedraagt ruim 300 gulden. Authentieke handgemaakte Vergroten, verkleinen, deel vergrotingen, retoucheren, achtergrond wegwerken, bruineren enz., enz. Koninginnelaan 11, tel. 23737 Atleen donderdag 2 KILO van 17.00 voor Maximaal 4 kilo per klant Alleen donderdag ORIGINELE TUNIS 500 gram van 7.98 voor Alteen donderdag Koningsweg 14 - Soest - Tel. 02155-13317

Soester Courant | 1984 | | pagina 1